WIE WEET,»,.__ peseta zakken Scheepspianist in Melbourne begraven WEET U HET OOK NIET Spanje liet zijn visie op televisie DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 600.000 pesetas. En dus zou het voor hand liggen dat de prijzen gaan stij gen. Maar"t is niet alleen een vreem de devaluatie, 't is ook een vreemd land. De invoer was namelijk niet altijd officieel. Er zijn deskundigen die de clandestiene invoer taxeren op 5060 pet. van de totale invoer. En het is duidelijk dat de clandestiene invoer betaald werd met clandestiene dollars, francs, etc. Dat wil dus zeg gen dat 5060 pet. van de invoer niet duurder wordt door de devalua tie, want de officiële koers nu is prac- tisch gelijk aan de clandestiene koers voorheen. Laten we eens zien wat er met de rest van de invoer gaat gebeuren. Er bestaat in Spanje sinds 1939 een z.g. Fondo de Retorno para Cargas Interiores del Estado. Dit is een merkwaardige instelling. De wer king ervan komt voor wat betreft de invoer, erop neer, dat een soort van belasting werd geheven (naast de normale douanerechten) op offi cieel ingevoerde goederen. Het tarief varieert van 20200 pet. Het ligt nu in de bedoeling dat dit fonds wordt opgeheven. En dat betekent dus dat de goederen die met meer dan 40 pet. werden belast, misschien zelfs goed koper zouden kunnen worden. Voor dat we nu allemaal onze koffers pak ken om te vertrekken naar zo'n ideaal land, een land namelijk waar prijsverlagingen misschien mogelijk zijn, moeten we nog wel even door gaan met dat „misschien". In de eer ste plaats houdt het stabilisatieplan de mogelijkheid in dat de minister van Handel en die van Financiën de bevoegheidj hebben bepaalde hef fingen in te stellen op de invoer van sommige goederen. En als het Fondo de Retorno ophoudt te be staan, zullen zij die bevoegdheid ze ker gebruiken. Maar er is meer. En dat heeft niet zoveel met economie te maken. De Spaanse ondernemer verkeert op het ogenblik in een plezierige situatie: door het gebrek aan deviezen kan hij weliswaar geen grondstoffen en ma chines kopen en heeft hij dus wat productiemoeilijkheden, maar tegelij kertijd is dat gebrek aan deviezen voor hem een voordeel. Hij heeft na melijk vrijwel geen last van concur rentie, want gereed product wordt vrijwel niet (officieel) ingevoerd. En dat betekent dus dat hij zelf zijn prijs kan vaststellen. De meesten doen dat dan ook als volgt: Totaal van de uitgaven plus ge wenste winst verkoopprijs. En over de hoogte van de gewenste winst wordt meestal niet lang ge praat. Maar nu is in het kader van de sa nering veel geschreven over de nood zaak tot vei-soberen. En de mensen vatten dit dus op met de verwach ting dat de prijzen zullen stijgen. En de ondernemers vinden aldus het bedje van de prijsverhoging ge spreid: iedereen verwacht het toch. Alle officiële verklaringen ten spijt en ondanks alle economische redene ringen zal Spanje binnenkort duur der worden. De prijzen zullen stijgen en langzaam, heel langzaam zal ook het loonpeil aangepast worden. En dat betekent dat nu in Spanje be halve de Coca-Cola, ook de westerse inflatiespiraal is ingevoerd. TH. J. VAN DER MEER. Tijdens sform op Van Oldenbarneveld verongelukt Te Melbourne is teraardebesteld het stoffelijk overschot van de Am sterdamse pianist, de 55-jarige heer J .G. van Diepenbeek, die op 24 juli tijdens een ongeval aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" om het leven kwam. De plechtigheid werd bijgewoond door vele beman ningsleden en passagiers van het schip. Een laatste woord werd bij het graf gesproken door een predikant, die de reis meemaakte, en de gezag voerder, kapitein P. A. de Groote. Kapitein De Groote heeft verder nog mededelingen gedaan omtrent de toedracht van het ongeluk voor de kust van Australië. Het schip maakte op die dag tijdens zwaar weer gedu rende enkele uren bij windkracht tien slingeringen van ongeveer twin tig graden. De heer Diepenbeek, lid van de soheepskapel, hielp de be manningsleden met het vastzetten van de buitenramen van de scheeps- bioscoop. Hierbij gleed hij uit en viel tegen een ijzeren stut. Aan in wendige bloedingen is hij kort daar op in het scheepshospitaal over leden. Bij de storm liepen verder nog dertien passagiers en twee leden van de bemanning verschillende kwet suren op. Regen ook voor koninginnen Vries. U kunt hem dit vragen via de NCRV televisie te Bussum (H.) Een charmante foto van H. M. koningin Elizobeth II van Engeland, gemaakt tijdens haar bezoek aan de Canadese stad Fredericton. Prijzen zullen wel stijgen Nu menige Nederlander zijn va kantie doorbrengt of gaat doorbren gen in het zonnige Spanje, is het van belang iets mede te delen over de de valuatie, welke de peseta dezer da gen heeft ondergaan. Over 't alge meen zal men er als buitenlander weinig last mee hebben; alleen de prijzen zullen hier en daar wat gaan aantrekken. Zo is bijv. de benzine prijs op het ogenblik tot 10 peseta's per liter opgelopen (64 cent) en na 10 oktober a.s. zullen de prijzen van de spoorwegen met 40 pet. worden ver hoogd. Overigens is de devaluatie van de peseta wel een beetje vreemde de valuatie. Voorheen kostte een peseta in Span je ongeveer 9 cent, d.w.z. voor één gulden kreeg je ongeveer 11 pesetas. In Nederland gelden sinds 1648 de Spaanse wetten niet meer en dus volgden wij de vrije koers: een peseta kostte 6'/* cent; voor één gulden kreeg je hier ÏS'A peseta. Dus moest men vóór naar Spanje te gaan, zor gen alle benodigde pesetas reeds in Nederland gekocht te hebben. Had je dit niet gedaan, dan moest je in Spanje wisselen, met als gevolg dat je dan 40 pet. duurder uit was: je uitgaven eisten dan peseta's van 9 cent in plaats van 6V2 cent. De devaluatie van nu betekent dat ook in Spanje nu een lagere koers geldt: voorlopig is die vastgesteld op 6.33 cent of bijna 16 pesetas voor één gulden. De vreemdeling die vóór zijn reis naar Spanje het Spaanse geld in Nederland pleegt te kopen, merkt er dus niets van. De bezoeker met alleen chèques en vreemd geld bij zich is nu niet meer in het nadeel. Hoewel hef dus nu mogelijk is om tegen een normale koers in Spanje vreemd geld om te wisselen tegen pe setas, omgekeerd is dit nog niet het geval: de aangekondigde convertibili teit van de peseta is voorlopig nog geen werkelijkheid. Maar je hoeft geen econoom te zijn om te weten dat normaliter na een devaluatie de prijzen gaan stijgen. Spanje moet nu eenmaal voor impor teren en een machine die 10.000 kost, moest vroeger betaald worden met 420.000 pesetas. Nu moet dezelf de machine betaald worden met f 1 Komende programma's. Het laatste filmverslag van Alfred van Sprang over de expeditie naar het Sterrengebergte op Ned. Nieuw Guinea wordt woesdag in het NCRV programma gegeven. Daarna volgt een zonnige zomerdocumentaire in verband met de Jdnderziel. Donder dag brengt de Vara een reportage- bezoek aan de diergaarde Blij dorp te Rotterdam. De comedie Claudia van Rose Franken zal de avond afsluiten. Heden geen Parelfilm. De film „Het wonderlijke leven van Wilem Parel", die heden, dins dagavond zou worden uitgezonden, kan niet beschikbaar worden ge steld. De procudent kan geen toe stemming voor vertoning geven. In- plaats hiervan zal de NTS de film „Der letzte Mann" uitzenden. Deze film gaat over een beschei den Berlijns hotel, dat langzaam uit groeit tot een beroemd Kurhotel. De portier, die vele jaren trouwe dienst achter de rug heeft, wordt door de nieuwe directie achteruitgezet en krijgt een minderwaardige baan. Als het hotel later echter verkocht wordt, weet de nieuwe eigenaar de ervaring en capaciteiten van de voormalige portier te waarderen en benoemt hem tot directeur. Acteurs zijn o.a. Hans Albers en Romy Schneider. De film is geschikt voor alle leef tijden. Vraag: Welke zijn de overzettijden van het veer Numansdorp-Willem- stad? Antwoord: Op zondag 9, 11, 13, 15 en 17 uur, op werkdagen: 8.15, 10.40, 14,20, 15.50 en 17.50 uur. Vraag: Wanneer vertrekt er een boot van Rotterdam naar het Delta plan? Antwoord: Alle werkdagen 's mor gens te 8.38, 9.38, 10.38 en 12.38 uur. C. F. K. te St. wil graag iets weten over vakdiploma „Groente en fruit". Antwoord: Voor deze branche is inderdaad een vakdiploma nodig en bij zelfstandige vestiging ook het middenstandsdiploma. U kunt zich voor een en ander het beste wenden tot de Ned. Kath. Bond van Detail handel in aardappelen, groenten en fruit, Tuindorplaan 4, Haarlem, post Overveen. Tel. K 2500-13902. J. T. te H. vraagt naar mogelijk heid van verkoop van oude school boeken. Antwoord: Het beste lijkt ons een advertentie te plaatsen. Ook kunt u misschien proberen de boeken over te doen aan iemand die de Mulo gaat bezoeken. Vraag. Welke vis is dit? Hierbij zend ik u een foto van een vis, wel ke gevangen is met een werphengel met een worm als aas, deze vis was geheel wit. Is dat iets bijzonders? Aldus H. V. te U. Antwoord. Dit is een geval van een albinovorrn. die men bij meer dieren en ook wel bij mensen soms aantreft. Denk aan witte muizen, konijnen enz. In dit geval ontbreekt in het lichaam de kleurstof (pig ment) die de kleur aan de huid geeft. Over het algemeen zijn het geen sterke naturen. In ieder geval heeft de heer V. wel geen nieuw soort vis (karperachtige) opgehaald, maar toch mag hij er zich op be roemen iets bijzonders opgehaald te hebben (dus geen visserslatijn). Vraag, motoraccu ontladen en la den. C. N. v. M. stelt een twee tal vragen over a. ontladen en la den van een motoraccu en b. wat verstaat men onder het big end van de drijfas? Antwoord. Een motoraccu van 6 V - 7 Ah mag met 2 a 2H A ont laden worden. Laden met een ge- lij krichter die 1 A geeft, gedurende 10 uren, waarbij het laatste uur de stroom verminderd kan worden tot ac 0.3 A. Meestal levert een gelijk- richter geen constante stroom, ten zij deze voorzien is van een stroom- regulatorbuis (weerstandlamp). Zo nodig het laden met een ampère motor controleren en de lading lan ger voortzetten. Een wat langere lading is minder schadelijk dan te kort laden, mits geen overmatige gasontwikkeling plaats vindt en de vloeistof voldoende hoog boven de platen staat, indien nodig met ge distilleerd water bijvullen. Het z.g. big end is het zwaarste deel van de drijfstang waar zich het lager be vindt, dat de krukpen omvat. Vraag. Vulpeninktvlek. Hoe verwijder ik een blauwe vulpen inktvlek uit een tapijtje? Wij raden u aan de vlek te betten met citroensap. (Probeert u' echter eerst eens op een onzichtbaar plekje of het kleedje er tegen kan). Kan het er tegen, dan na de citroensap behandeling naspoelen met water. Daarna indien nodig met sop van synthetisch wasmiddel. Vervolgens weer naspoelen met schoon water. Vraag. Duitse generaals en opper bevelhebbers. Wie waren de Duit se generaals en opperbevelhebbers in het Duitse leger gedurende 1940- 1945? vraagt abonnee. Antwoord. Wij raden u aan in een openbare leeszaal oorlogsdocumen tatie te raadplegen. Onze „vriend" Hitler was het hoofd, de opperbe velhebber, maar er waren nog vele andere generaals en opperbevel hebbers. Vraag. Zonnebrandolievlekken. Gaarne zou ik van u willen weten hoe ik zonnebrandolievlekken uit suèdeschoenen kan verwijderen. Dit is de vraag van mej. E. M. W. R. Antwoord. Dé plek behandelen zeer voorzichtig met een ko peren borsteltje (of rubberborstel tje). Daarna met zeer fijn schuur papier voorzichtig wat schuren. Ten slotte behandelen met dressing'in de juiste kleur of poeder. De kleur kunt u wat ophalen door de schoentjes te stomen, minstens 10 cm. verwijderd houden van de tuit van een stomen de ketel. Jelle de Vries T. V. te U. wil iets persoonlijks weten van Jelle de Cola of sodo met een „tik" Eer lijk, mej. E. d. K., wij hebben er geen opname van gemaakt. Maar „sodo" is geen Nederlands woord en wij houden het dus op cola, die vaak met een „tik" een scheutje rhum of genever) gedronken wordt. 2. Ficus met wormpjes Onze fi cus nam sinds een paar dagen geen water meer op. Bij nader onderzoek bleken er allemaal wormpjes in te zitten. Wat moet men doen om deze te bestrijden? Vermoedelijk bedoelt u dat deze wormpjes in de potkluit zitten. Daar u niet opgeeft hoe deze wormpjes er uit zien of wat nog beter is, wat levende exemplaren opgezonden had, moeten we er naar raden. Zeer waarschijnlijk is de grote wateraf voer belemmerd, doordat het gat in de bodem van de pot met wortels dichtgegroeid is, zodat het overtol lige gietwater niet weg kan en daar door de grond verzuurt. In dit ge val kunnen de wortels geen water meer opnemen en zult u ook last van wormpjes gekregen hebben. Zet de potkluit eens 24 uur in warm wa ter, waardoor de wormpjes wel uit de kluit zullen kruipen. Maak ver der de opening in de pot los met een spijker of derg. en houdt de plant voorlopig wat aan de droge kant. Ruikt de potgrond erg zuur, dan ra den wij u aan de plant te verpotten in verse grond, na eerst de zure grond zoveel mogelijk verwijderd te hebben. Heeft u geen baat, zend dan eens wat wormpjes op. (BI.) Vraag: Ik ben voor dag en nacht in betrekking en krijg veertien da gen vakantie. Heb ik recht op va kantiegeld of alleen kostgeld? Antwoord: Een wettelijk recht op vakantiegeld bestaat er niet voor huishoudelijk personeel. Wel op kostgeld, omdat kost en inwoning een deel vormen van het loon. Vraag: Route per fiets van Lisse naar Zevenbergsche Hoek en Val- kenswaard; hoeveel km? Antwoord: Lisse, Oegstgeest, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Zevenbergsche Hoek; afstand 95 km. Zevenbergsche Hoek, Breda, Tilburg, Hilvarenbeek, Middelbeers, Meerveldhoven, Valkenswaard ;af- stand 80 km. Vraag: Route per fiets van Zoe- terwoude naar Oostende via Teterin- gen. Antwoord: Zoeterwoude, Zoeter- meer, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Zevenbergschen Hoek, Terhey- den, Teteringen, Breda, Zundert, Wuestwezel, Antwerpen, St. Niklaas, Gent, Aalter, Oostkamp, Oostende. Boekbespreking De laatste scène, door Ngaio Marsh. Uitg. Prisma-boe ken, Utrecht-Antwerpen. In de vele pocketbooks van Pris ma is „De laatste scène" een boek vol spanning. Wat zou men anders kunnen verwachten van een detec tie ve verhaal, waarbij Scotland Yard gemoeid is. Het is een spitsvondig verhaal, knap geschreven, maar daarbij een verhaal van een excen trieke familie, zoals men nog slechts zelden aantreft. Het is een geschie denis over de nalatenschap van een oud acteur, die 'n aantal artistiek- theatrale familieleden heeft, waar van Ngaio Marsh een zeer goed aan gevoelde beschrijving geeft. De gesloten ring, door Frank Arnau. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, 's-Gravenhage. In de vertaling van K. van Heyt- huyzen verscheen bij deze uitgeverij het interessante verhaal van een justitiële moord, een zeer bijzonder verhaal, waar het hier gaat om de doodstraf op grond van een bewijs op vennoedens. Het is de journalist dr. Magnus Arber, de hoofdredac teur van de toenmalige „Berliner Morgenzeitung", die, beschuldigd van moord, zijn belevenissen hier heeft geboekstaafd. Zijn trouw bij gehouden dagboek geeft uitvoerig weer, hoe de justitie tegen hem ageerde op grond van het vermoe den, dat hij iemand had vermoord. Een interessant verhaal is het ge worden, dat niet na zal laten indruk te maken en dat men met spanning zal volgen. Prisma Huishoud-encyclopae- die. Uitg. Prisma-boeken, Utrecht-Antwerpen. Welke huisvrouw heeft niet 'gere geld een kleiner of groter probleem op te lossen op huishoudelijk ge bied? Zo vangt de inleiding tot dit handige boekje aan, dat door Hans Vollmar en Chr. Vollmar-van Wijk met medewerking van Cita van San ten is geschreven. Welnu, op de dui zend-en-één vragen welke zich bij na dagelijks in het huishoudelijk le ven voordoen, wordt hier een ant woord gegeven. Het eten, de kleding, het huis, de lichaamsverzorging enz., alles wordt hierin behandeld en het zal antwoord geven op alle voorko mende vragen. „Jacks avontuurlijke tocht" door Reginald Taylor. Prisma- juniores. Het Spectrum, Utr. Wie aan Amerika denkt, ziet in zijn verbeelding grote wolkenkrab bers, druk autoverkeer en moderne winkels. Jaren geleden was dat an ders. Grote uitgestrektheden en ein deloze prairies, waarop grote kudden bizons zwierven. De farmers die zich daar vestigden, moesten vechten te gen wilde dieren of raakten slaags met Indianen en rovers. Daar was volop, avontuur. In dit boek leven we mee met een farmer-familie. Hun In deze grafieken geven wij een beeld van de zomermaanden juni en juli 1959. Over het algemeen genomen is deze zomer wat temperatuur aan gaat niet een zo'n bijzondere uit schieter. Voor juni b.v. was de ge middelde temperatuur 10 graden, ter wijl de normale juni-temperatuur De hoeveelheid zonneschijn die wij in de 2 achter ons liggende maanden hebben gehad is echter opvallend groot. In onze grafiek is de zonne schijn uitgedrukt in het z.g. zonne- percentage. Men berekent hiervoor het aantal uren zonneschijn in procenten, waar bij de tijd tussen zonsop- en onder gang op 100% wordt gesteld. Gemiddeld gerekend is deze pe- zoon Jack valt van het ene avontuur in het andere. Het brengt vooral voor jongens van 1216 jaar de zo graag gelezen spanning. Frank Distel en de schat in de ruïne, door Arie v .d. Lugt. Uitgeverij Foreholte, Voor hout. Frank Distel, die met zijn vrien den Bram „de Krent" in een zelf gebouwde raceboot een tocht onder neem^ wordt door storm uit de koers geslagen. In plaats van Terschelling komen ze op het onbewoonde Duitse eiland Memmerstrand. Gelukkig had vriend agent Platvoet het zien aan komen en voorzorgsmaatregelen ge nomen. In een ruïne vinden ze een vastgebonden man, die over een schat spreekt. Na vele avonturen weten zij deze schat te bemachtigen. Tot het einde blijft dit echte jon gensboek spannend. De schat dreigt zelfs nog te ontglippen als de mo tor van hun „Triton" het vertikt. Een tentoonstelling van schilde- rijen van oud-premier sir Winston Churchill, die de afgelopen vier en een halve maand in de Londense Royal Academy te zien is geweest, heeft bijna 142.600 bezoekers getrok ken. Slechts eenmaal heeft een een- manstentoonstelling in het gehoornde museum meer belangstelling getrok ken. 15,2 graden is. Ook juli zal naar alle waarschijnlijkheid niet meer dan 1 graad boven het gemiddelde uit komen. Wel is het aantal zomerse dagen (met temperatuur boven 25 graden) en tropische dagen (temperatuur boven 30 graden) iets meer dan nor maal. riode in deze tijd van het jaar circa 17 uur, een periode van 8,5 uur zon neschijn geeft dan dus een percen tage van 50%. Normaal is voor juni en juli het percentage resp. 43 en 41%. Juni kwam dit jaar al op een per centage van 60%, terwijl ruwweg geschat aan de hand van de thans beschikbare cijfers de maand juli hiervoor niet veel zal onderdoen. Nixon en Gomoelka vertolken hun gevoelens Vice-president Nixon heeft maandag in Warschau een onderhoud gehad met partijleider Gomoelka. In het midden de tolk. TEMPERATUURBEELD IN JUNI EN JULI OVERVLOEDIGE ZONNESCHIJN IN JUNI EN JULI

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8