jg| DE ZWARTE ZWAAN Nederlandse zege in Omloop van hel Westen Uitstel melkslijters- vacantie Italiaan Capio won de laatste race, maar Jac. Kraan kreeg hoofdprijs DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT WEGENWACHT ook buiten de grenzen paraat De nog jonge repatriëringsdienst van de wegenwacht blijkt voor de dienstdoende inspecteurs een drukke zaak te worden. Verleden week heeft inspecteur J. van Rees een Rotter dammer, die door zware bronchitis werd gekweld en niet meer kon rij den, uit Imst in Oostenrijk terugge haald. Onderweg heeft hij op de Fernpas een andere Nederlandse toe rist, die bij noodweer pech had gekre gen, uit de moeilijkheden geholpen. Inspecteur W. van Dalen is op het ogenblik bezig de familie van een toe rist, die te Freiburg met een acute IN TERNEUZEN Een melkfabriek in IJzendijkc heeft getracht haar melkomzet te verhogen door profijt te trekken van de vakantie van de melkboeren in Terneuzen. Terwijl de vervangers van de melkslijters hun vaste standplaatsen op enige straathoeken zouden inne men zoals dit in de vakantie ge bruikelijk is wilde de melkfabriek haar mensen huis aan huis sturen. Om deze concurrentie voorlopig tegen te gaan, heeft men besloten de vakantie een week uit te stellen. In deze week zal men trachten de no dige maatregelen te nemen. De burge meester is van een en ander op de hoogte gesteld. Vandaag zal do organisatie van melkhandelafen bijeen komen, ter bespreking van de moeilijkheden. Bijlkbaar in afwachting van het resultaat van deze vergadering van de melkboeren, heeft de fabriek haar plan nog niet uitgevoerd. Een soortgelijke actie van een melkfabriek uit Kloosterzande heeft geen succes gehad. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. "7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterstanden). 10.00 Mijn kind heeft vaaantie, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Theaterorkest en soliste. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-ork. en koor. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuz. met comm. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.35 Instr. octet. 17.00 Versierde vacantietips. 17.50 Regeringsuibz.: Rijksdelen Overzee: Veeteelt in Nederl. Nieuw-Guinea, door ir. A. v. Leeuwen. 18.00 Nieuws, en comm. 18.20 Dansmuz. 18.40 Act. 18.50 Voor de jeugd. 19.00 Gr. (Evt. rep. wielerwedstr. De acht van Chaam). 19.10 Joods progr. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole orkest. 20.35 Captain Cook brengt de beschaving op Otahiti, hoorspel. 21.50 Latijnse klanken. 22.15 De weg naar volwassenheid, caus, 22.30 kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Idem. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelconcert. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gr. 15.05 Ork. conc. 15.35 Tenor en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscho- lair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven, caus. 18.30 Leger des Heils-kwartier. 18.45 Boekbespreking. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Filharm. orkest en piano. 20.45 Rep 21.00 Zangdienst. 21.45 Muz. luister wedstrijd. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en S.O.S.-bericht. 23.15—24.(10 Platen- nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weerbe richt. NCRV: 20.20 Filmrep. Expeditie blindendarmontsteking in een zieken huis moest worden opgenomen, naar het vaderland terug te rijden. Vandaag kwamen kreten om hulp uit Denemarken en Italië van zieke Nederlandse automobilisten binnen. De reizende wegenwachten worden onderweg tientallen malen aangehou den door Nederlandse toeristen, die alle mogelijke dingen willen weten. Velen bleken, aldus de A.N.W.B.-rap porten, zonder voldoende informatie, kaarten enz. maar luk-raak op reis te zijn gegaan. Na het vermakelijke grensincident met de Zwitserse douane, die een we genwacht niet wilde toelaten op het vermoeden met een buitenlandse Binnenkort advies uitbreidingskansen tandartsopleiding De commissie „Spreiding hoger on derwijs" zal binnenkort advies uit brengen over de vraag of de studie mogelijkheden voor de opleiding tot tandarts moeten worden uitgebreid. Dit blijkt uit het antwoord van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken en Volksgezondheid op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van Lienden, of het juist is, dat aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slechts 85 eerstejaarstudenten voor de tandheelkundige opleiding konden worden ingeschreven, en of de op- (10 7) militair in uniform te doen te heb-1 leidingsmogelijkheden in deze tak van ben, heeft de A.N.W.B. de wegen- wetenschap niet moeten worden uit gebreid, gezien het tekort aan tand- wachten van drie-talige legitimaties voorzien waarin, naast vermelding van hoedanigheden, hulp en bijstand van autoriteiten en politie voor het repatriëringswerk wordt gevraagd. DE MOORD OP PASTOOR NOTEBAERT TE LEDEBERG (BELG.) De foto van de gisteren in Rotter dam gearresteerd grondwerker P. L. B. uit Antwerpen is vandaag ge toond aan de dienstbode van de ver moorde pastoor Notebaert te Lede- berg in België. Zoals bekend, had de Belgische politie een vermoeden dat B., die gearresteerd is op verdenking van medeplichtigheid aan de roof overval te Wuustwezel, ook de moor denaar van pastoor Notebaert zou zijn. De dienstbode heeft B. echter van de foto niet herkend als de moor denaar. Ook een koopvrouw, die aan de moordenaar een tas had verkocht, die later bij de plaats van de mis daad werd teruggevonden, herkende B. niet als de moordenaar. artsen in ons land. De ministers bevestigen, dat er slechts 85 waren toegelaten en ver klaren hierover, dat tot het klinische deel van de opleiding slechts 70 stu denten kunnen worden toegelaten, hetgeen bij een studierendement van 80 procent correspondeert et 65 eer stejaarsstudenten. Voorts deelden de ministers mede, dat de Rijksuniversiteit te Groningen zich bereid verklaard heeft de stu denten, die in JJtrecht niet geplaatst kunnen worden, op te nemen. Men neemt aan, dat in Groningen geen en kele student zal behoeven te worden teleurgesteld. Inmiddels is de minister met zijn ambtgenoten van Financiën en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in overleg getreden om op korte ter mijn de capaciteit van het tandheel kundig instituut te Groningen, die thans' slechts de helft van de optimale capaciteit van 70 studenten in het kli nische gedeelte van de studie be draagt, te doen verdubbelen. Massale eindsprint besliste De Haan winnaar, Captein tweede ziedaar het mooie succes, dat de Neder landse vertegenwoordiging in de Om loop van het Westen maandag behaalde. Het kwam ook in de zevende étappe, die leidde van Saint Brieuc naar Saint Malo over 164 km., weer op een mas sale eindsprint aan. De Nederlanders, die reeds enkele malen dicht bij een étappe-overwinning waren geweest, slaagden ditmaal in hun opzet. Als der de Nederlander plaatste Niesten zich, namelijk als tiende. „Rust" was het consigne, dat de kop stukken in de Omloop van het Westen hadden uitgevaardigd na de strijd, die met het weekeinde was ontbrand, en zo werd de zevende étappe een lange wan deling. Elke uitval, die een van de hoog geplaatsten in de algemene rangschik king mocht willen ondernemen, werd subiet afgegrendeld en daardoor kregen alleen de mindere goden een kans hun neus buiten het peloton te steken. Als eerste profiteerde van deze vrijheid de Belg Pype, die er na 40 km. alleen tus senuit trok en een voorsprong kon ne men van 2 min. 40 sec. Na ruim zestig kilometer alleen te hebben zitten ploe teren, gaf hij er echter de brui aan. Als tweede waagde onze landgenoot Post een kansje. Met nog vijftig kilometer voor het wiel liet hij het logge peloton Sterrengebergte. 20.35 Tekenfilm Walt Disney. 21.15 Documentaire. 21.40 Voordracht. 22.05 Dagsluiting. (over de 4e lijn, van 1820 uur) Siboney, The breeze and I, Always in my heart, Gitanerias, Babalu, Rapsodia negra, La Comparsa, Mala- guena, High in Sierra, Fugue for Lulu, Aprite le finestre, Nota per nota, Time after time, L'e ciel, Mon ami réveille-toi, Yes Sir, that's my baby, Guaglione, Anema e core, Kitten on the keys, Stumbling, Qui- zas, Maria Elena, Stormy weather, All the things you are, Jump for joy, Kisses sweeter than wine, The big twist, The lip, Basin street blues, When it's sleepy time down South, Love's old sweet song, Skip to my Lou, A foggy day, Easy listenin' blues, What is this thing called love, What's new, Marooned in a monsoon, Bill Bailey, won't you please come home, I found a new baby, Muskrat ramble. VATIKAANSE RADIO (25.67 m.; 31.10 m.; 41.21 m.; 196 m.) Woensdag 5 augustus, 22.15. Oogsttijd in de Kerk van Indonesië. achter zich en te Combourg bedroeg zijn voorsprong twee minuten. Het scheen dat Post zijn solo met een over winning te Saint Malo zou bekronen goed temporijder als hij is. Maar de leden van de ploeg Mercier hadden an dere gedachten: zij activeerden het pe loton en Post's voorsprong slonk als uw voor de zon om tenslotte ge heel te verdampen. De laatste twintig kilometer werd nog bijzonder levendig. Er waren talrijke schermutselingen, die echter geen van alle tastbaar resultaat afwierpen Geldermans werd 1 km. voor de eind streep nog door het peloton in zijn „kraag" gegrepen en zo moest een massale eindsprint de beslissing bren gen. De uitslag van de zevende étappe luidt: 1. De Haan (Ned.) 4.16.50; 2. Cap tein (Ned.) z.t.; 3. Van der Plaetsen (Belg.) z.t.; 4. Forestier (Fr.) z.t.; 5. Seynaeve (Belg.) z.t.; 6. Aerenhouts (Belg.) z.t.; 7. Wanko (Fr.) z.t.; 8. Eve- raert (Fr.) z.t.; 9. De Cabooter (Belg.) z.t.; 10. Novak (Fr.) z.t. gevolgd door het peloton, dat dezelfde tijd als de win naar kreeg toegewezen. Het algemeen klassement luidt na de zevende étappe: 1. Morvan (Fr.) 36 uur 15 min. 33 sec.; 2 .Wasko (Fr.) 36.16.39; 3. Scribante (Fr.) 36.16.4; 4. Mathys (B.) 36.16.55; 5. Beuiffeuil (Fr.) 36.16.58; 6. Stablinski (Fr.) 36.17.35; 7. De Roo (Ned.) 36.18.19; 8. Aure (Fr.) 36.18.25; 9. Cerami (Fr.) 36.18.30; 10. Van den Brekel (Ned.) 36.18.53; 13. Niesten (Ned.) 36.19.39. KNWU weigert licentie voor Benelux-ronde De KNWU heeft besloten de door de stichting sportmanifestaties vraagde licentie voor de van 11 t/m 20 september a.s. door deze stichting te houden Benelux-ronde niet te ver lenen. Dit besluit is genomen, aldus de heer De Voogd, voorzitter van de sportcommissie van de KNWU, om dat de unie reeds een licentie heeft verleend aan de stichting sport-eve- nementen, de organisatrice van de Ronde van Nederland, die kenbaar heeft gemaakt in 1960 weer een ronde te willen organiseren. Zoals bekend is de Ronde van Nederland dit jaar niet doorgegaan. De voorzitter van de stichting sportmanifestaties, de heer Van Oest was zeer teleurgesteld, toen wij maandagochtend van de weigering in kennis werd gesteld. „Wij laten het er niet bij zitten en zullen alles in het werk stellen om op korte termijn fVritnderimim m'i: dej ■T vm fnbrdjr' 1 /Jy (...denoMwntm..0l^_) 'De sher stsst not rechtop1 hi is met verstoten!! 1? j rjhcrmthetmsniet.. HmthenUnen ütiertevot mreld. ftechheheidtan berinnen. 'ftrme hoen'Kunnen m nu mets] doen om hem j y te helpen Tj een uitweg te zoeken", verklaarde heer Van Oest. „Er wordt altijd over geklaagd, dat onze beroepsrenners te weinig em plooi vinden in eigen landen. In de Benelux-ronde stond hun buiten de premies een prijzenpot van 35.000 gulden te wachten". Wereldkampioen Ercole Baldini zal, ondanks een conflict met ploeg leider Binda over zijn trainings schema voor het wereldkampioen schap op de weg, toch deel uitmaken van de Italiaanse ploeg, die hiervoor door de Italiaanse wielren-unie is samengesteld. De ploeg bestaat uit de volgende renners: Baldini, Bruni, Ronchini, Gismondi, Defilippis, Benedetti, Pellegrini en Nencini. RIK VAN LOOY WON IN BAARLE De Belg Rik van Looy is maandag winnaar geworden van de eerste „Ron de van Baol" voor professionals, die werd gehouden in de grensplaatsen Baarle Hertog en Baarle Nassau. Van Looy won de sprint van een groepje van acht renners, waarbij 'zich ook Gerrlt Schulte bevond, die een ge deelte van de laatste ronde met een lekke band had gereden. De uitslag was: 1. Rik van Looy (B.) 130 km. in 3 uur 20 min.; 2. J. Zagers <B.)3. P. Oellibrandt (B.); 4. Marray (Austr.); 5. K. Borgmans (B.); 6. A. Vlayen (B.); 7. P. Smits (B.)8. G. Schulte (Ned.) allen in dezelfde tijd als de winnaar; 9. P. Peters (B.) op 2 min. 15 sec.; 10. B. Kool (Ned.) z.t. Uw zuurbrand in een paar tellen geblust met Rennies. Afdoend en zonder weerga zijn Ren nies en eigenlijk óók een wonder. Want hoe hevig dat overtollig maag zuur U 't leven zuur maakt en op laait tot in de keel met Rennies is 't in een paar tellen grondig ge blust. Heus ge doet U zelf te kort! U kunt niet zónder Rennies. (Advertentie). Hollandweek I beëindigd Bart Kraan viermaal winnaar bij Sharpies In de laatste wedstrijd van de Hol land Week I, die op de Loosdrechtse plassen is verzeild, slaagde de Italiaan Capio er eindelijk in zijn kracht te tonen. Bij laag water leverde hij een felle strijd om de leiding in de Flying Dutchmanklassc en beëindigde de race als eerste. Jacques Kraan, die ccn slech te start had, kwam in het middenveld terecht. De hoofdprijs kon hem echter niet meer ontgaan. De Italiaan werd derde in het algemeen klassement ach ter Jongkind. Bart Kraan werd bij de Sharpies voor de vierde maal in successie eerste en waarmee onbedreigd hoofdprijswin naar. Bij de BM's won Taselaar zijn derde wedstrijd en tevens de hoofd prijs. De Haas Jr. won het algemeen klassement in de Vrijheidsklasse, hoe wel hij tweede werd in de slotrace ach ter J. R. de Vries. Ook Haaksma had bij de Olympiajollen aan een tweede plaats in de laatste wedstrijd voldoende voor de hoofdprijs. In de Pan«pusklasse was het eveneens de tweede aankomende in de slotrace, n.l. Van Essen, die hoofd prijswinnaar werd. Een grote meerder heid toonde J. J. van 't Hoogerhuijs bij de 12 Voetsjollen. Maandag eindigde hij voor de vierde maal in successie als winnaar. Bij de Valken werd R. Baumen eerste op de laatste dag en ook in het algemeen klassement. Bob Maas Jr. tweede op de laatste dag won in de Finnklasse de hoofdprijs. 128 pnt; Sharpies 12 m2 klasse: Bart Kraan 98 pnt; 16 m2 Streepklasse: Ta selaar met 168 pnt; Vrijheidsklasse: De Haas Jr. 151 pnt; Olympiajollen: Haaksma 65 pnt; Pampusklasse: Van Essen 89 pnt; 12 Voetsjollenklasse: Van 't Hoogerhuijs 91 pnt; Valkenklasse: Bob Maas Jr. 65 pnt; 16 m2 Funtklasse: Lagendijk 51 pnt. De uitslagen luiden: Int. Flying Dutch- manklasse: 1. M. Capio; 2. Waterdanser strmn F. Laagwater. Int. 12 m2 klasseA: 1. Meteor strmn Bart Kraan; 2. Brak strmn A. J. Piers. 16 m2 Streepklasse: 1. Taas strmn A. A. Taselaar; 2. Najade strmn E. Th. Ag- terhof. Pampusklasse: 1. Hinde strmn J. B. Reeder; 2. Woelwater strmn E. van Es sen. Int. 12 Voetsjollenklasse A: 1. Elec tron strmn J. J. van 't Hoogerhuijs; 2. Positron strmn J. W. M. Boelhouwer. Valkenklasse A: 1. Bounty 2 strmn E. Rolf van de Baumen; 2. Zephyr strmn Kees Scherpel. Int. Finnklasse: 1. Fell Finn strmn J. J. Huurman Jr.; 2. Planeetje strmn Bob Maas Jr. 16 m2 Puntklasse: 1. Ideaal strmn J. H. Lagendijk; 2. Clupea strmn D. van Gerner. ATLETIEK W.-Duitse atleliekploeg evenaarde Eur. record Engeland verloor ontmoeting met W.-Duitlsand Geheel volgens de zaterdag na de eerste wedstrijddag gewekte verwach tingen heeft de Duitse herenploeg de ontmoeting tegen Engeland in het Lon- dense White City stadion met ruime voorsprong gewonnen en hebben de Duitse dames hun wedstrijd tegen de Engelse meisjes met een kleiner ver schil verloren. De cijfers waren bij de heren, West-Duitsland 117 en Engeland 95 en bij de dames, Engeland 64 en West-Duitsland 51 pnt. Voor Engeland ongetwijfeld een te leurstellend resultaat en met de olym pische spelen in het vooruitzicht een teken aan de wand. Bepaald pijnlijk moet het voor de Britten geweest zijn, dat de beste prestatie op de door ruim 50.000 toeschouwers bijgewoonde tweede wedstrijddag verricht werd door een at leet, die niet in de ploeg was opgeno men, n.L Gordon Pirie. De wereldre cordhouder, die momenteel bankbedien de is in Oslo, kwam uit op een 2 mijl invitatiewedstrijd, die hij won in 8 min. en 39 secde beste wereldtijd van dit jaar. Ook de Duitse estafetteploeg gaf het Engelse prestige een geduchte knak. Op dezelfde baan waar precies een jaar geleden tijdens de Britse spelen de En gelse ploeg een nieuw Europees record vestigde, liepen nu Klapper, Oberate, Kinder en Carl Kaufmann (bij lange na niet de sterkste Duitse samenstelling) dezelfde tijd, 3 min. 9.6 sec. De beste prestatie bij de dames werd verricht door Joy Jordan, die met 'n keurig ge lopen 800 meter, waarin ze haar Duitse tegenstandsters geen schijn van kans gaf. in 2 min. 8.1 sec. voor een nieuw Brits-all-comers record zorgde. Het verschil tussen beide ploegen was op deze tweede dag niet zo groot als zaterdag. Van de tien herennummers wonnen de Duitsers er zes tegen de En gelsen vier en bij de dames was de ver houding' gelijk drie tegen drie. Hoogtepunt en het meest spannend was ongetwijfeld de 880 yards race, waarin Europees kampioen Mike Raw- son door Peter Adam en Paul Schmidt werd verslagen en met de derde plaats genoegen moest nemen. Adam, Schmidt en Rawson kregen al len dezelfde tijd toegemeten 1 min. 50.1 sec. Paul Schmidt had do eerste ronde, die in 35.1 sec. ging geleid. Tweehon derdvijftig meter voor de finish sprong Rawson er toen opeens tussenuit. Met een kleine voorsprong boog hij als eer ste het laatste rechte eind in, maar met een enorme eindsprint kwamen beide Duitsers 10 meter voor de finish nog naast en even later voorbij hem. BATAVEN LIEPEN IN DEN HAAG Bij de zondagmiddag aan dc Zuidla- ren9traat georganiseerde atletiek ved- strijden waren ook enige Bataven van de partij. De atleten vonden ccn sterke wind op hun weg, zodat goede tijden moesten uitblijven. Zo zagen we H. Fasel de 400 m. heren B winnen in 54.3 sec. Van de op de 400 m. heren C ge starte Bataven kwam eerstgenoemde, na een 3e plaats in de serie in 55.8 in de finale, waarin hij echter met een 6e plaats genoegen moest nemen. Enthousiast gingen T. Homan en P. de Haas van start op de 800 m. Jun. A. Door het zeer sterke gezelschap werd de vechtersbaas Homan slechts 6e, maar m tijd 2.12.6 is zeker knap te noemen. Met de 400 m. nog in de benen pro beerden H. Fasel en P. de Jong de 200 waarbij de eerste, na een serie van __.2 sec., in dc finale 5c werd en laatst genoemde met een 4e plaats in de serie tevreden moest zijn. SCHAKEN De strijd om het open schaakkam pioenschap van Nederland, die te Doe- tinchem is begonnen en waaraan twaalf spelers deelnemen, heeft in de eerste ronde een sterk overwicht te zien ge geven van de witte partijen. Favoriet Cortlever versloeg de Leeu warder Th. van der Tol in een aantrek kelijke open partij. Merkwaardig genoeg was deze open strijd uit een Hollandse opening gevolgd. Reeds tegen de 15de zet stond Cortlever sterk overwegend. Na 21 zetten was het pleit beslecht. De Pool Branicki won, ook in de aan val, van de Hagenaar Vink; de laatste liet zich dc rochade ontnemen cn was toen tegen het stukkengeweld van zijn tegenstander kansloos. Ir. van Donk (Dordrecht) won in een Spanjaard van ir. Scheffer; de laatste, topman van de Groningse schakers, deed in de f5 variant ook wel erg ondernemend. De jonge K. Langeweg (Naarden) versloeg routinier dr. Mulder (Bakel). de laatste kreeg in de opening een zwakte op c5, die dodelijk bleek. De enige remise kwam na een Schots gambiet tussen Jansen (Vlaardingen) en Sanders (Rotterdam). De uitslagen van de voorwedstrijden om het dameskampioenschap van Ne derland waren: Groep A: mevr. Van Aalstmevr. v. d. Tol afg.; mej. C. Brunenberg—mevr. Timmer 0—1; mej. Heemskerkmevr. Spook 1—0; mevr. v. d. Klift—mevr. Leau 10. Groep B: mevr. Beelaerts van Blok land—mej. Uding 1—0; mej. S. Brui nenberg—mevr. v. d. Veen 0—1; mej. Boersemevr. Lakomy 10; mevr. Kleinmej. mr. de Klercq »/i 45) Gerry's ogen zwierven door de zaal. Hij wist niet hoe Doxie gekleed zou zijn, en dus richtte hij zijn aandacht op de hoofden. De meeste zagen er uit alsof ze pas uit een zeer inge wikkelde machine gekomen waren en het hoofd dat hij zocht zou er beslist niet zo uitzien. Op dit uur zou het wel een massa van ongeregelde bruine krullen zijn. allemaal zo lief voor me". De manier waarop ze daar stonden en maar juichten. Ik huilde tranen met tuiten op mijn mooie qostuum van de derde acte.... door Reita Lambert der LIEFDE Een kleine donkere man, wiens kleren net een beetje te keurig za ten, kwam haastig op de groep bij de haard toe, en ging vlak voor Gerry staan. „U heet Miles, niet? Wel, ik ben Pete Warnock „Je hebt zijn society—nieuws wel gelezen en hem door de radio ge hoord", zei Lola. „Hij is een vreselijk mens, maar je moet vriendelijk tegen hem zijn". Mr. Warnock grinnikte. „Dan zou u meer voor me zijn dan onze kunstenares voor me geweest is", zei hij. „Het gaat hem hierom. Ik heb getracht wat van haar te weten te komen over die hardnekkige trouwgeruchten, die er omtrent u beiden in omloop zijn". De glimlach op Gerry's gezicht verstrakte. „Zo? En wit zei onze grote kunste nares dan wel?" „Ze zegt, dat er niets van waar is. Ze zegt, dat ze met haar kunst ge huwd isU kunt het geloven of niet". Iedereen lachte, ook Linda, wier melodieuze stem lief boven de andere stemmen uitklonk. Gerry voelde een vreemde weeheid om zijn hart en daarna een even vreemde lichtheid in het hoofd. Hij keek naar Lola; „Heb je dat werkelijk gezegd?" Ze hief de ogen tot hem op. „Schat, ik weet, dat het grof is", zei ze, maar soms is grofheid de beste manier om iets duidelijk te maken, vind je niet?". Gerry voelde de vrolijke, belang stellende blikken van anderen op zich gevestigd en hij bevochtigde zijn lippen. „Ja", zei hij, „misschien is dat zo" ,En natuurlijk is het waar", zei Lola, „ik ben voor altijd verbonden aan mijn kunsten waarom zou dat nu veranderen, schat? Nu ze me trouw gebleven is". Niemand kon vermoeden, dat ze deze zinnen sedert uren stilletjes ge repeteerd had; niemand zou trouwens kunnen geloven, dat ze haar spel van die avond nog zou overtreffen. Maar Lola wist, dat ze zich zelve over troffen had, toenze de uitdrukking op Gerry's gezicht zag en toch nog in staat bleef haar stem rustig en lief te doen klinken en haar vriendelijke glimlach op haar lippen te houden. „Ik zei tegen meneer Warnock", zei ze, „dat als hy een goede grond voor trouwgeruchten zocht, hij Doxie en jou in het oog moest houden". Ze riepen allen: „Doxie! Lo, je be doelt toch niet.Wel Gerry Miles, jij oude schavuit. En de journalist vroeg scherp: „Doxie? Wie is Doxie?" Ze liet Gerry's arm 'os en wendde zich luchtig tot de man van de pers. „Wel, zij is mijnr geluksvogelde kleine geluksvogel uit mijn geboor teplaats. Ze kwam helemaal van Deconville hierheen gevlogen om zich een nest in Gerry's hart te bou wen". Ze keek glimlachend om zich heen en zag, dat de acte prachtig geslaagd was. Ze hadden hun tijdelijke be langstelling voor Gerry alweer ver geten: ze keken adémloos naar haar, vooral de heren. Hun bewonderende blikken troffen haar als de warme en genezende stralen van de zon. Eén kort ogenblik voelde Gerry een bijna ondragelijk verdriet. Eén kort ogenblik dreven zijn gedachten weg in een grauwe onzekere wereld. Toen kreeg hij Doxie in het oog. Ze stond alleen naast een kleine tafel. Ze was geheel in het wit gekleed. Ze stond daar, keek naar hem, wachtte op hem. Hij liep vlug op haar toe. Er kwam weer orde in zijn gedachten, ze werden vaster en zekerder. „Pardon", zei hij, terwijl hij haar hand greep. „Juffrouw Abbott, als ik me niet vergis?" „Gerry!" „Precies. De knul die je laatst van de trein haaldeop die dag dat je de jam in je koffer meebracht, her inner je je?" Ze knikte en keek neer op hun in eengestrengelde handen. „Gerry is het niet heerlijk, dat met Lindaen Lo „Wat Linda?", zei hij. „Wat Lo? Dit is weer een geheel nieuw stuk, waarin wij de hoofdrollen spelen Wy alleen. Het scherm gaat nu net op, scjiat.... mijn lieveling". EINDE

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7