vtrVki^, „Heilige Laurentiustorenhoog voorbeeld van rotsvast geloof' Mgr Jansen vraagt om bijzonder eeuwviering F Zeeman bij het zwemmen-verdronken Ifpii -VA. fu School radargebruik op binnenvaart DE TEXA$*RANGE „Taptoe DeKt" uitverkocht DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 6 Och, er is nog zo ontzettend veel voor elkaar en bovenal blijft trouw leed, waaraan alleen naastenliefde, aan uw H.. Geloof, de kostbaarste maar dan ook echte naastenliefde, verzachting en heling brengen kan. Moge St. Laurentius ons voorlich ten in de leniging van zoveel leed en lijden en mogen wij, priesters, maar Mgr M. A. Jansen, bisschop van thans vooral ook leken, ans allen ge- Rotterdam heeft aan de dioceSa- nen van zijn bisdom een schrijven gericht over de patroonheilige van het bisdom, de H. Laurentius. Men zal zich herinneren, dat DE LEIDSE COURANT reeds een artikel heeft gewijd aan de actie, die in het bisdom wordt gevoerd om de II. Laurentius wederom po pulair te maken onder de gelovi gen, zoals dit eertijds het geval is geweest. Mrg Jansen schrijft onder meer: Cpoedig na mijn benoeming tot bis- schop van het nieuw opgerichte Bisdom Rotterdam werd ik geplaatst voor de keuze van een heilige Pa- troon, onder wiens bescherming endan hebt om ons Bisdom in zijn eer-1 J hemelse leiding ik mijn Bisdom zou ste groei te helpen. En in die dank 1 stellen. Het lag voor de hand, dat betrek ik niet alleen mijn naaste M mijn gedachten hierbij onmiddellijk medewerkers en al mijn priesters,j uitgingen naar de H. Laurentius, die seculieren. regulieren en ook de reli-j immers al sinds eeuwen de Patroon gieuzen, maar ook vooral velé leken, i was van de stad Rotterdam, thans Soms was ik verlegen onder Uw 1 de zetelplaats geworden van ons trouw, Uw geloof, Uw offervaardig-1 i nieuwe Bisdom. j heid jegens mij, die, hoe onwaardig Het lag in mijn bedoeling om reeds 0ok, Uw bisschop zijn mag. Deze eer- verleden jaar door een min of meer ste drie jaren waren moeilijk, maar. I grootse viering van het Laurentius- i u hebt ze verlicht, waren vol zorgen,1 feest zijn voorbeeld en daarom ookmaar U hebt ze helpen meedragen. StP£ll€£flCl Wit. zijn verering diep in Uw hart te ves-1 Er is al veel geconsolideerd, te veel tigen. om dit alles hier op te sommen. Volgens betrouwbare gegevens der Thans acht ik het een geschikt mo- historie was het immers in het jaarment om U in de persoon van onze 1 258, dat St. Laurentius de martel- H. Patroon, te wijzen op de toekomst, dood stierf, zodat verleden jaar het Blijft trouw aan Uw bisschop, wie zeventiende eeuwfeest van zijn glo- deze zijn moge, blijft Uw krachten rierijk verscheiden gevierd had kun- putten uit de H.H. Sacramenten, heel nen worden. U weet echter ongetwij- bijzonder in het vieren van de H. feld, dat ik juist verleden jaar de1 Eucharistie blijft ware christenen, verbouwing had ter hand genomen dus beoefent de liefde voor God en van de Laurentius kerk aan de West zeedijk te Rotterdam tot Kathedrale kerk van ons Bisdom en een bisdom- melijke viering van 'n dergelijk eeuw feest zou naar mijn mening bezwaar lijk kunnen geschieden zonder de be schikking te hebben over een Kathe draal, het geestelijke middelpunt van ieder Bisdom. Dit was dan ook de re den, waarom ik het besluit nam de viering van dit feest een jaar uit te stellen. Tfoals U bekend is wordt het feest ^van St. Laurentius gevierd op 10 Waalhaven liggende Engelse stoom' augustus. Daarom zal dit jaar rond j schip „Richmond Castle" in niet zeer deze dag door ons gehele Bisdom in broodnuchtere staat terug van passa- iedere parochie dit eeuwfeest op gieren. meer dan gewone wijze worden her- Ondanks het late uur kwamen zij dacht. Een meer centraal gerichte en op het idee nog wat te gaan zwem- met bijzondere luister omgeven bis- men. dommelijke viering zal echter wor- Enkele ogenblikken na het te wa den verschoven naar oktober, daarter gaan hoorde de wachtsman van de augustus-maand als vakantietijd I het schip roepen. Hij zag toen één ven aan deze schone christen-taak. •"Tenslotte staat Laurentius voor ons als een torenhoog voorbeeld van rotsvast geloof, waarvoor hij zijn le ven, ten koste van onmenselijke pij nen, gegeven heeft. Als we thans de wereld overzien, dan kan soms een gevoel van ont moediging ons overvallen. We erva ren die ontmoediging in onze meest ijverige priesters en leken. Het lijkt soms, alsof we vechten voor een ver loren zaak. Die Ontmoediging is men selijk. Maar toch: de wereld vraagt en roept om geloof en wie zijn het, die het geloof brengen moeten en ook kunnen? Het zijn wij, priesters én leken. Mgr Jansen schrijft tenslotte on dermeer: Vol dankbaarheid en blijdschap denk ik thans aan alles, wat U ge- gave. die God ons gaf. Voor dit alles wijs ik U op de H. Laurentius als ons voorbeeld en onze Patroon. Daarom is het mijn vurige verlangen, dat dit jaar op bijzondere wijze zijn feest gevierd wordt als een feest van ons gehele Bisdom en dat dit feest van blijvende waarde zal zijn. H. Laurentius, bid voor ons en wees een voorspraak voor ieder van ons in het bijzonder en voor ons Bis dom in zijn geheel. Dan zal voor ons allen zijn woord bewaarheid worden, hetwelk ik als mijn devies gekozen heb: omnia in luce clarescunt: alles bloeit open in Licht, dat is: het Licht van Gods Geest Amen. Nog witter... m LEIDEN Slachtoffer was beschonken minder geschikt leek. man in het water en wierp deze een Mgr Jansen schrijft vervolgens I reddingsboei toe .De ander, de over de bijzondere eigenschappen j jange Kenneth Watkins, afkomstig 1 linn Dsnnnrnlir in T" van Penngraig in Zuid-Wales, ver dronk echter. Zijn lijk is nog niet ge vonden. In een overzicht van de „Enavo", van de Heilige. „Daar is vooreerst zijn aanhanke lijkheid en trouw jegens zijn bis schop, die tevens, als bisschop van Rome, zijn Paus was. Wil ons Bis dom beantwoorden aan het verlangen van Christus, dan zal het op de eer ste plaats trouw moeten zijn aan zijn bisschop. Het is zo zinvol, dat de bis- een instelling, die de belangen be- schop bij zijn H. Wijding een ring hartigt van de handel in tweede- ontvangt als teken van die trouw, hands automobielen, wordt gezegd dat Deze ring herinnert de bisschop er J op de markt voor gebruikte wagens aan, dat allereerst hij trouw zal moe-1 de laatste tijd een vaste stemming ten zijn aan zijn Bisdom. Maar trouw heerst. Niet alleen de aanvoer is vraagt wederkerigheid: ook het Bis-1 groot, ook de vraag is behoorlijk, dom, dus alle diocesanen, zullen hetgeen onder meer wordt toege- trouw moeten zijn aan hun bisschop, schreven aan de vakantietijd. Onder deze gebruikte wagens is ïk vraag U dit, niet om de bisschop een opvallend groot aantal, dat nog in als mens, maar om zijn heilig ambt. zodanig goede staat verkeert, dat zij IIOE HET VERDER GING 'k was nu vader, zonder moeite ge- 1 worden, maar de zorgen (met een hoofdletter Z) slopen rond de deur en zij klopten aan met gebiedende handjes. Als je vader wordt buiten de „Caritas" van 't „Diozese Wien" om, gaat het allemaal veel geleide lijker. Dan kan je éérst nog wat ama- teuren op zo'n klein luierding waar weinig aan te verprutsen is en je eni ge probleem is voorlopig of dè ont lasting licht genoeg is en „of je ze nu zal knuffelen of nog even wach ten en in de wieg gaar laten smo ren". Iedere dag komt er een bladzijdetje bij in het paedagogieboekje. dat de praktijk voor elke vader 'schrijft, maar mijn vrouw en ik moesten in eens een turf van een boek verwer ken en de paedagogische kennis be zitten van doorknede ouderparen. Bovendien moest dat allemaal nog in het Duits gaan of liever in het plat- j Weens, dat van schlafen: „schlop'n" maakt en van heiss: haass. Een van de eerste ernstige paeda gogische zaken was: bidden leren. We begonnen met het kruisteken. „Frisch und munter" gingen de hand jes in de lucht „lm Namen des Va- ters". Lisi vertikte het. „Waarom dan niet? Wil je dan geen kruis maken?" „Waas is nie" (weet ik niet: Hoog- weens). „Beten ist doch schön". Voelt u het onbenullige en het knullig-paedagogische van deze op merking: „bidden is toch mooi". Geen wonder, dat Lisi weer haar handen voor haar gezicht slaat en met samengekrompen schoudertjes i. r „Waas is nie". Want men kan ook niet verwachten, dat zij 't schone van 't gebed spoorslags wil aanvaarden. Wat doet een vader als een kind niet bidden wil. Hij wacht als een geduldige zieltjeswinnaar, als een missionaris in een land van kanniba len, op de eerste tekenen van toena dering. Die zijn er spoedig. Annelies, het negenjarig Weense meisjes, bidt vóór. „Im Namen des Vaters" etc. en on gemerkt gaat het handje van.Lisi mee. Zij bedenkt zich als zij een begin van triomf in de ogen van haar pleegou ders ziet gloeien en begint verwoed aan haar voorhoofd te krabben. jvyiaar een begin is het, en na de zinloze dreigementen van „je gaat direct naar bed als je niet wil", smaken wij het genoegen, dat de kleine Lisi haar eerste kruisteken slaat naar een kopie van het kruis teken van „der Onkel", die tegen over haar zit. Het is het spiegelbeeld van een kruisteken, een Grieks kruis dus, maar we zijn oecumenisch ge noeg om dat zo te laten. We leren voor de avond een ge dichtje, waarin onder meer de zin voorkomt „Vater lass Dien milder Segen über meinen Bette gehen". En dat gaat er in als gesneden koek. Het is de eerste zin die ze van buiten kunnen zeggen in een heer lijk dreunerig toontje als van een klas die met de tafel van zeven bezig is. „übér méinén bétté gehén". Hetzelfde bed waar Lisi vannacht een uitgebreide plas in geplengd heeft en 'n nieuw probleem creëerde: hoe leren we de kinderen in het don ker uit bed nach sklo gehen. De volgende nacht horen we de deur piepen. In één stap staan we naast het béd. En we wachten Lisi op, overladen haar met loftuitingen. Zij moet zich een genie voelen, al leen al bij de zoetgevooisde hulde die haar werd toegezwaaid. Stel je dat eens voor! Om twee uur 's nachts! Niet te ge loven! Naar de W.C.! Schön; sehr schön! (wordt vervolgd) LEX BRUINHOF In deze drie jaren, sinds ik Uw bis schop zijn mag, heb ik talloze en wa in aanmerking kunnen komen voor financiering door de finanicerings- re bewijzen van Uw trouw en aan-maatschappijen. Van deze gelegen hankelijkheid ondervonden. Daar heid wordt in vele gevallen dan ook ben ik blij om, niet om mijzelf, diegebruik gemaakt, mij maar al te goed mijn onwaardig-1 De „Enavo" constateerde ook, dat heid bewust ben, maar om Christus, de categorie kopers van tweedehands die mij tot dit heilig ambt heeft uit- auto's een verschuiving heeft onder verkoren. Als de Kerk van Rotter- gaan. Het kopen boven de krachten dam een Kerk van Christus blijvenis belangrijk minder geworden dan wil, dan zal zij in trouw haar bis schop volgens Sint Laurentius zij ons hierin een voorbeeld en een machtige helper. Daar is een tweede gezichtspunt, hetwelk mij in Sint Laurentius zo aantrok. De geschiedenis verhaalt im mers met welk een vrome toewijding hij zijn liturgische functie als Diaken vervulde. Ook hierin zij hij ons een voorbeeld. Met vreugde mag ik constateren, dat de H. Eredienst in ons gehele land en ook in ons Bisdom een steeds groeiende belangstelling heeft. Vooral het H. Offer der Mis wordt steeds meer gezien als een middelpunt onzer godsverering. Daar is vervolgens de taak van Sint Laurentius als Diaken in de ver zorging der armen. De armenzorg heeft in onze dagen een geheel an dere en nieuwe zin gekregen. Maar nog steeds ervaren wij wat Sint Lau rentius tot zijn rechter sprak: ziedaar de armen; ze zijn de ware schatten der Kerk. Deze schatten vergaan nooit, maar zullen steeds aangroeien. Ook in onze dagen zijn er noodlijden den, misschien niet zozeer onder ma den, misschien niet zozeer in ma- sociale zin. Denkt b.v. aan de minder validen, denkt aan de speciale noden, waaraan alleenstaanden en ouden van dagen bloot staan. Denkt aan hen, die, met of zonder persoonlijke schuld, maatschappelijk degradeerden. Denkt aan de onge huwde moeders. Denkt aan de geheel of gedeeltelijk mislukte huwelijken, aan de lichamelijk noodlijdenden, denkt aan de geestelijk verpauperde medemensen. I voorheen wel het geval was. DODELIJKE ONGEVALLEN. Op de hoek BoslaanLoonsebaan te Vught is maandagmiddag om streeks half vier de 35-jarige heer S., wonende te 's-Hertogenbosch, met zijn bromfiets in botsing gekomen met een militaire trekker, waarbij hij zc ernstig aan het hoofd werd ge wond, dat hij vrijwel op slag werd gedood. De heer S. was gehuwd en vader van één kind. Bij het Friese dorpje Wieuwerd (gemeente Baarderadeel) is maandag middag de ruim 50-jarige molenaar S. Jongstra uit Mantgum met een tractor te water geraakt en verdron ken. De heer Jongstra reed met de tractor over een plankier, dat over een poldevaart lag. De tractor kan telde en de heer Jongstra raakte er onder bekneld. Een half uur na het ongeval werd zijn stoffelijk over schot uit het water gehaald. In de dagnijverheidschool te Rotter dam van het Koninklijk Onderwijs Fonds voor de Scheepvaart (KOF) zal een opleidingsschool voor het ge bruik van radar bij de binnenvaart gevestigd worden. Het riviervaren bij nacht, mist en onder zeer slechte weersomstandig heden met behulp van radar vereist een zodanige kennis, bekwaamheid en ervaring en neemt voorts dermate in omvang toe, dat een vakopleiding in het radargebruik niet lang meer op zich mag laten wachten. In totaal zijn nu ongeveer 250 Europese Rijn en binnenvaartschepen, waarvan hon derd Nederlandse, met radar uitge rust. HOUDER VAN REISBUREAU IN UITHOORN VOORTVLUCHTIG. De reisbureauhouder J. van D. te Uithoorn is voortvluchtig. De man wordt door de politie gezocht, daar hij zich schuldig zal hebben ge maakt aan verduistering en oplich ting. Volgens de thans beschikbare ge gevens gaat het om een bedrag van dertig mille, bestaande uit- stortin gen voor reizen, die van D. niet liet uitvoeren, het niet voldoen van reke ningen e.d.m. GLADIOLENSTROOM WORDT MINDER IN HAARLEM De 32-jarige R. v. d. Burg uit Waardenburg is maandagmiddag te Haaften met zijn tractor met aan hangwagen door onbekende oorzaak in een sloot gereden. De bestuurder kwam onder de tractor terecht was op slag dood. Het voor gladiolen minder gunstige weer van de laatste dagen daarbij ge voegd het feit dat vorige week d< crème de la crème van de zwaard lelies voor de bekerkeuring wel in het Haarlemse Krelagehuis moesten verschijnen, zijn er wellicht de oor zaak van dat er deze week veel min- der werden aangevoerd. Ook voor de vroege soorten raakt het seizoen al wat over zij zullen zo langzamerhand vervangen gaan wor den door de dahlia's, waarvan trou wens al enkele mooie variëteiten aanwezig waren. Er werden weer enkele diploma's voor medailles uitgereikt. G. J. H. Beukers, Noordwijk aan Zee, kreeg verguld zilver voor een zeer decora tief opgestelde groep primulinus- variëteiten. Wij noteerden hiervan onder meer Wild West, crème en kar mijn, Grenadier, zalmkleurig, de rose First Love, Golden Pheasant, zalm, de rode Ridinghood. de licht-i zalm gekleurde Stresa, de roserode Garden Princess, de zalm-oranje Prominence, Violet Queen en Pink Attraction. Het was een zeer sier lijke groep en het verwondert ons altijd een beetje dat dit ras in veel mindere mate gevraagd wordt dan de grootbloemige soorten. C. Geerlings, Heemstede, bracht Blue Serenade voor het voetlicht, (43) Belangstelling nog groter dan vorig jaar Door de V.V.V.-kantoren van Delft, Den Haag en Rotterdam is zaterdag begonnen met de kaartverkoop voor de „Taptoe Delft", die van 21 tot 29 augustus zal worden gehouden. Reeds in de nacht van vrijdag op zaterdag stroomden de gegadigden toe en 's morgens om acht uur stond er in Delft al een rij van enkele tien tallen meters lang. Het aantal schriftelijke aanvragen, dat op 1 augustus uit alle delen van het land binnenkwam, bleek even eens overstelpend groot. De omvang daarvan doet in kringen van de VVV Delft vermoeden dat de belangstel ling nog groter is dan vorige jaren reeds het geval was. De belangstel- Extra voorstelling. Reeds een week vóór de officiële datum van 1 augustus, de dag waar op de kaartverkoop zou starten, kwamen vele schriftelijke aanvragen binnen. Op deze verzoeken moest echter afwijzend worden beschikt omdat de aanvragen vóór de offi ciële datum waren binnengekomen. In verband met de overgrote be langstelling zal er op zaterdag 29 augustus een extra-voorstelling plaats vinden. Voor deze avond zal de kaart verkoop echter uitsluitend in Delft, ten kantore van de VVV geschieden en wel zaterdag 8 augustus a.s. alsmede een oranje zaailing met een bijzonder fraaie tint. G. Meyer uit Wassenaar was aanwezig met de be kende goede Golden Fiction. Een uitstekende groep was weder om die van H. J. Salman zn, Noord- wijk, wiens aanwinsten zich ken merken door grote bloemen en forse bouw. De Durperen Boedapest, Mauve Queen en de rose Crown Princess kregen het getuigschrift van ver dienste. Behalve deze soorten vielen op Summer Pearl, rose, de room witte Eifeltoren, Spring Time, mauve, Jeron, scharlaken, de rode René Coty, Marjori, licht zalm, de maho- niebruine Paposa, Santos Dumont, zalmrose en d_ gloeiend rode Patriot. Jonkman-Hulsebosch, Sassenheim, had de mooie rose Venice Bells op gesteld. Blom Padding van Bever wijk toonden enkele zaailingen in mauve en scharlaken, alsmede de karmijnrode Royal Amant, die „ver dienste" kreeg. Natuurlijk was ook Konijnenburg Mark, Noordwijk, weer op het appèl, ditmaa" o.a. met Blue Fox (verdienste), de zuiver rose Carina, bijna zonder vlek, Allan, donkergeel, de zeer donkere African Queen en Negerprinz, Fiat Lux, groengeel, de scharlaken Up to date, Homerus, roserood, blauw geschaduwd, de lichtgele Equator en Toulouse Lau- trec in een gloeiende koperkleur. Een gouden medaille werd aan deze inzending toegekend. In de stand van P. v. d. Meer Cz., Noordwijk, viel in het bijzonder de grote karmijnkleurige Gerona op, naast de roden Fire Dream en Red Flame, en de roomwitte Magdalena. Een drietal getuigschriften I. klasse vielen er ook ditmaal. Vink Co., Noordwijk, kreeg het certificaat op de beste gele Vink's Glorv en H. J. Salman, op de lichtgele Golden Fic tion en de reeds genoemde Eifel toren. C. S. van Dobben de Bruyn Jr., Noordwijk, kreeg .verdienste" op de blushrose Debutante en Coronet, wit met rose rand. De bruine Paradox en de rode Matchless waren echter evenmin tf versmaden. Mooie dahlia's waren er reeds van Ballego, Leiden, en wel -ie purperen Glorie van Leiden en de zeer donker paarse Queen of Spades. Zomer Van der Zwet, Hoofddorp, bracht de anemoonbloemige dahlia Roulette, karmijnrose, ter tafel. NATURALISATIE VAN „SPIJT-OPTANTEN" Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot naturali satie van een negentiental personen. Onder hen zijn enigen, die nu nog de Indonesische nationaliteit bezit ten. Zij opteerden indertijd voor deze nationaliteit, maar thans hebben zij hiervan spijt. Enigen van hen wonen reeds geruime tijd in Nederland. Ook zijn er, die in 1957 en 1958 naar ons land kwamen. PRINS ASCHWIN NAAR RAVELLO Prins Aschwin, broeder van prins Bernhard, is vandaag per vliegtuig in Rome aangekomen. Hij zal daar twee dagen blijven en dan het Neder landse koninklijke gezin in zijn va kantie-oord Ravelin gaan nnzneken.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6