©eftzidóeSowïcvnt Chroesjtsjef zal in September Amerika bezoeken CHROES en IKE Daarna bezoek van Eisenhower aan Rusland Bondgenoten zullen van te voren worden geraadpleegd Genève in het vergeetboek geraakt Eisenhower is al eens in Moskou geweest Directeur: J F J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C J. P.OOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14779 in eikaars armen Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f 1.50. De Russische premier Chroesjtsjef heeft een uitnodiging van president Eisenhower aanvaard om in september een officieel bezoek aan de V. S. te brengen, zo heeft de Amerikaanse president maandag op een speciale pers conferentie te Washington meegedeeld. Van zijn kant heeft Eisenhower een uitnodiging aanvaard om in de loop van de herfst Rusland te bezoeken. Voorts deelde het Amerikaanse staats hoofd mee, dat hij eind augustus voor de reis van Chroesjtsjef naar Amerika, Europa zal bezoeken om besprekingen te voeren met de regeringsleiders van de westelijke bondgenoten. Geen van deze bezoeken of besprekingen, zo onderstreepte president Eisenhower, zal in de plaats komen van een „topconferentie" die mogelijk op een later tijdstip zal worden gehouden. Topconferentie volgt later ringen in Europa om met hun kwes ties van wederzijds belang te bespre- Op zijn persconferentie gaf Eisen- ken' hower een toelichting op het offi ciële communiqué, dat maandag ge lijktijdig in Moskou en Washington is gepubliceerd. Bij zijn besprekingen met Chroesjt sjef in Washington en Moskou zal Eisenhower niet optreden als woord voerder van de westelijke mogend heden. Hij zal slechts de woordvoer der van de V. S. en de Amerikaanse regering zijn. Eisenhower wil echter voor zijn besprekingen met de Rus sische regering contact opnemen met de staatshoofden of bevriende rege- UITNODIGEND GEBAAR WAT AL ENIGE DAGEN in de lucht zat, is gisteren officieel bekend gemaakt: Eisenhower heeft Chroesjtsjef uitgenodigd en Chroesjt sjef heeft Eisenhower uitgenodigd. Het overleg daarover is reeds een paar weken gaande en daarmede wordt duidelijk: le dat Nixon zo feestelijk moest worden onthaald in Rusland en 2e dat de Geneefse con ferentie op een zijspoor werd ge rangeerd. Hoewel Eisenhower op zijn persconferentie gezegd heeft, dat Nixons reis niets met de wederzijdse uitnodigingen der twee topleiders te maken had, spreekt het toch vanzelf, dat de Amerikaanse vice- 0 president de weg voor zijn chef heeft gebaand en dat hij in Amerika ook het ijs gebro ken heeft voor de ontvangst van Chroesjtsjef. Een nieuwe golf van optimisme spoelt op het ogenblik over de we reld; de koude oorlog kan "nu ont dooien en het schuchtere plantje van de wereldvrede opbloeien. Zonder ons te storten in voorbarige illusies, kunnen wij toch constateren, dat de kans op ontspanning thans groter is dan ze ooit geweest is na de oorlog. Het nieuws van de weder zijdse uitnodigingen is dan ook al- lerwege met instemming ontvangen. Vooral in Londen is men opgeto gen en de Britse pers spreekt van een „wonder". „Hier heeft de wereld al van 1946 af op gewacht", schrijft bijv. de „Daily Mail" Het blad is van mening, dat deze ontwikkeling door de Britse premier Macmillan is inge leid door zijn bezoek aan de Russi sche hoofdstad. Zoals men zich hinne- ren zal, heeft vooral Macmillan met klem op een persoonlijk contact met de Russische regeringsleider aan gedrongen en deze ontwikkeling is dus een succes voor zijn politiek. Minder enthousiast zijn de Fran sen; president De Gaulle is er nu eenmaal een tegenstander van, dat Amerika alles alleen opknapt. Maar in dit geval kunnen zij moeilijk an ders doen dan meegaan, vooral als Eisenhower vóór Chroesjtsjefs be zoek nog een onderhoud heeft met De Gaulle te Parijs. Ook de Westduitsers zien op het ogenblik geen reden om het bezoek van Chroesjtsjef met wantrouwen te bezien. Zij zien met vertrouwen naar de bijeenkomst uit in het bijzonder met het oog op de hopeloze situa tie in Genève. Want zonder de gun stige sfeer, welke nu is doorgebro ken, had de mislukking van het Ge neefse overleg wel eens tot een heil loze crisis rond Berlijn kunnen lei den. Het is te hopen, dat de ontvangst van Chroesjtsjef in Amerika niet al te veel vergezeld zal gaan van onbe kookte demonstraties. Begrijpelijk is het, dat men niet vergeten kan dat Chroesjtsjef „de slachter van Honga rije" is geweest, maar er zijn ogen blikken, dat men beter zwijgen kan. De wereld staat op het ogenblik voor een keerpunt en niemand kan voorspellen of de thans ingezette ont wikkeling zich ten goede of ten kwa de zal keren. Maar boze woorden hoe gerechtvaardigd ook werken zelden wat goeds uit. Wat de wereld nodig heeft is geen nieuwe spanning, geen hete en geen koude oorlog, maar vrede en ont spanning. En dan verstaan wij onder .vrede"' vredelievende da den en geen praatjes. De daden zijn totnogtoe uitgebleven; zullen ze nu komen? De onderhandelingen over de be zoeken over en weer begonnen begin juli via diplomatieke kanalen. De reis van Nixon hield geen enkel rechtstreeks verband met de uitno digingen en de aanvaarding daarvan. De Amerikaans-Russische onder handelingen ter voorbereiding van deze bezoeken geschiedden op initia tief van president Eisenhower die tevoren daarover gesproken had met hoge functionarissen van het state department. Dit initiatief beoogde het ontdooien van de betrekkingen tussen beide landen. Enkele dagen geleden zijn bespre kingen hierover gevoerd op 't niveau van de ministers van Buitenlandse Zaken te Genève. De ministers erken den het nut van deze rechtstreekse Russisch-Amerikaanse contacten. De staats- of regeringshoofden zijn eveneens op de hoogte gesteld van de onderhandelingen die gaande waren. Sommige hebben reeds ge antwoord en allen schijnen te erken nen, dat rechtstreeks contact posi tieve resultaten zou kunnen opleve ren. De president heeft maandagochtend verscheidene leden van het Congres ingelicht over het met Moskou be reikte akkoord over deze officiële be zoeken. Deze Congresleden hebben het besluit gunstig ontvangen. Eisenhower hoopt dat de aan kondiging van deze bezoeken de ministers van Buitenlandse Zaken in Genève zal inspireren tot grotere activiteit om vóór het opschorten van hun werkzaamheden op woens dag resultaten te bereiken, die de bijeenroeping van een topconferentie op een later tijdstip zullen recht vaardigen. De ministers zelf zullen beslissen of het bijeenroepen van een top-conferentie is gerechtvaar digd. ZUIVER PERSOONLIJK KARAKTER De bezoeken van Chroesjtsjef aan Washington en van Eisenhower aan Moskou zullen een zuiver persoonlijk karakter hebben, maar de Ameri kaanse president hoopt, dat zij zullen bijdragen tot het bevorderen van het begrip in het belang van de wereld vrede. Over de data en de programma's van de verschillende bezoeken zijn officieel nog geen bijzonderheden be kendgemaakt. Alle voorzorgsmaat regelen zijn genomen om de veilig heid van Chroesjtsjef tijdens zijn be zoek aan de V S. te verzekeren. De Russische autoriteiten zijn tevoren gewaarschuwd voor de mogelijkheid van demonstraties van elementen, die Chroesjtsjef vijandig gezind zijn. President Eisenhower zal premier Chroesjtsjef niet op zijn hele reis door de V. S. kunnen vergezellen. De samenwerking in de afgelopen week tussen de bondgenoten inzake de bezoeken was opmerkelijk. Tij dens de besprekingen van Eisenho wer met de westelijke bondgenoten zullen vraagstukken van gemeen schappelijk belang voraen bespro ken, die niet alleen betrekking heb ben op de verhouding met de Sowjet- Unie. CHROESJTSJEF IN DE V.N.? Functionarissen van de Verenigde Naties zijn er vrijwel zeker van, dat Chroesjtsjef voor de V N. zal ver schijnen als hij in Amerika is. Som mige waarnemers zijn van mening dat Chroestsjef als zijn reisplan het tenminste toelaat misschien in het algemene debat tussenbeide zal komen. De Algemene Vergadering begint op 15 september. OOK NAAR CAN A DA? De Canadese minister-president, Diefenbaker, heeft maandag te Sas katoon in de Canadese provincie Sas katchewan gezegd, dat de Canadese regering in de komende dagen zal bestuderen of 't mogelijk is Chroesjt sjef uit te nodigen volgende maand naar Canada te komen. De regering zal een beslissing nemen zodra hij het denkbeeld met zijn ministers zal hebben besproken. In doorgaans welingelichte kringen te Washington heeft men maandag gezegd, dat, naar men in deze krin gen meent te weten, nrnister-presi- dent Chroesjtsjef tegen 15 september of wat waarschijnlijker is, iets later naar de Verenigde Staten zal reizen. Te Parijs verwacht men, dat pre sident Eisenhower omstreeks 2" augustus president De Gaulle za ontmoeten. Nog vóór de sluiling De aanstaande besprekingen tussen president Eisenhower en minister president Chroesjtsjef hebben te Washington alle ongerustheid over de op handen zijnde beëindiging van de Geneefse conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden weggeno men. Ook vreest men in de Ameri- Afrikaanse conferentie Negen onafhankelijke Afrikaanse landen en de „vrije Algerijnse rege ring" zijn vertegenwoordigd op een conferentie die dinsdag te Monrovia in Liberia is geopend. Eén van de belangrijkste onderwer pen van gesprek is de wijze waarop de thans reeds vier j.aar durende strijd tussen Frankrijk en de Alge rijnse opstandelingen kan worden be- eindigd. De onafhankelijke landen, die op de conferentie zijn vertegenwoordigd, zijn de Verenigde Arabische Repu-1 sproken over de wijze wdarop woens- bliek, Soedan, Tunesië, Marokko. Li- dag op de laatste voltallige vergade- bië, Ethiopië, Liberia, Ghana en ring de Geneefse conferentie geslo- Guinea. I ten moet worden. kaanse hoofdstad geen nieuwe crisis in de Berlijnse kwestie meer. Te Washington bestaat de neiging Genève maar te vergeten, althans voorlopig en te trachten een nieuwe manier te vinden tot oplossing van het Duitse en het Berlijnse vraag stuk. Diplomaten te Washington spra ken over een nieuwe fase in de be trekkingen tussen de Verenigde Sta. ten en de Sowj et-Unie. De Britse en de Russische minister van buitenlandse zaken, Lloyd en Gromiko, hebben maandag te Genève tijdens een lunch gesproken over de mogelijkheid van het bereiken van een tijdelijke regeling van het Ber lijnse vraagstuk. Na de lunch werd vernomen, dat de ministers geen vor deringen hebben gemaakt. Van Ame rikaanse zijde werd overigens verno men. dat het een „wonder" zou zijn als er op de Geneefse conferentie nog iets bereikt zou worden. Minder pessimistisch was de Russische woord voerder Charlamof, die zei, dat er nog altijd grote kansen zijn, dat te Ge nève een voorlopige regeling van de Berlijnse kwestie wordt gevonden. De twee ministers spraken, aldus Char lamof, over vraagstukken waarvoor nog geen oplossing is gevonden. De ministers van buitenlandse za ken zullen vandaag hun laatste bij eenkomst houden. Er zal worden ge- Prinses Irene morgen 20 jaar Een recente foto van H.K.H. prinses Irene, die op 5 augustus a.s. haar twintigste verjaardag hoopt te vieren. Warschau kan ook spontaan juichen Nixon's triomfale intocht in Warschau, waar tienduizenden hem stormachtig toejuichten. President Eisenhower is al eens in Moskou geweest en wel in 1945, toen Stalin op het hoogtepunt van zijn macht was. Eisenhower was in die jaren op perbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in West-Europa. Hij werd met grote praal in Moskou ont vangen en kreeg zelfs de uitnodiging om naast Stalin een grote parade op het Rode Plein bij te wonen. Eisen hower kreeg ook een onderscheiding, de „Sowjet-orde van de overwin ning". De besprekingen met Stalin gaven Eisenhower toen de indruk, dat de Sowjet-Unie niets liever wilde dan vriendschap met de V. S. Eisen hower raakte toen ook persoonlijk bevriend met maarschalk Zjoekof, die zoals bekend later van het poli tieke toneel verdween. Eisenhower heeft ook Chroesjtsjef al eens ont moet Dit gebeurde in 1955 te Genève. Chroesjtsjef was toen nog geen pre mier van de Sowjet-Unie, doch alleen eerste secretaris van de communisti sche partij van dit land. Premier was in die dagen Boelganin. Verscheidene leden van de Amerikaanse groep op het onder communistische leiding staande jeugd- festival te Wenen hebben het festival maandag verlaten uit protest tegen het ondemocratische karakter ervan. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's Zelfde temperaturen In de algemene luchtdrukverdeling komen maar geringe wijzigingen voor. De luchtdruk blijft laag in een zóne, die zich uitstrekt van Turkije over West-Rusland naar het Oost zeegebied en vervolgens naar het gebied ten westen van Noorwegen. Op de oceaan handhaaft zich een krachtig gebied met hoge barome terstanden ten zuidwesten van Ier land. Zwakke storingsgebieden be wegen van de oceaan via de Britse eilanden en de Noordzee naar het zuidoosten. Deze geven het weer in ons land nog steeds een enigszins veranderlijk karakter Maandag pas seerde een dergelijk storingsgebied ons land: dit bracht voornamelijk ten zuiden van de lijn Alkmaar Coevorden op de meeste plaatsen enkele millimeters regen. Een vol gend front bereikte dinsdagmorgen Schotland. Dit zal woensdag in de loop van de dag over ons land trek ken, maar de activiteit ervan is ge ring, zodat het wel weer meer be wolking maar waarschijnlijk geen regen van betekenis zal brengen De winden blijven zwak tot matig uit richtingen tussen west en noord en in het temperatuurverloop komt weinig verandering. (medegedeeld door het KNMI, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met op enkele plaatsen wat mot regen. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Weinig verandering van temperatuur. 5 Aug.: zon op 05.06; onder 20.25; maan op 06.12; onder 20.28. Hoogwaterstanden 5 Aug.: v.m. 3.51; nam. 4.18. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zw bew 23 c STOCKHOLM zw. bew. 23 OSLO zw. bew. 26 KOPENHAGEN zw. bew. 20 ABERDEEN geh. bew 16 LONDEN licht bew. 21 AMSTERDAM regenbui 16 BRUSSEL zw. bew. 17 LUXEMBURG zw bew. 19 PARIJS licht bew. 24 BORDEAUX onbew. 26 GRENOBLE onbew 24 NICE half bew. 26 BERLIJN half bew. 21 MüNCHEN zw bew. 17 ZüRICH mist 20 GENèVE onbew. 23 LOCARNO half bew. 25 WENEN zw bew. 21 INNSBRUCK zw. bew. 18 BELGRADO zw. bew. 22 ATHENE onbew 30 ROME licht bew. 30 AJACCIO onbew 27 MADRID half bew. 33 MALLORCA onbew. LISSABON onbew. 31 Korreltje Als we zelf niet zoveel tekortkomin gen hadden, zouden we er niet zoveel plezier in hebben ze bij anderen op te merken.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1