Kwallen in de Noordzee Gouden priesterfeest van Oud-Pastoor Th. P. Blom Gouden echtpaar van Muyden-Cardol WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Bouwheer van de kerk te Nieuwkoop Zaterdag 15 augustus a.s. zal Nieuwkoops oud-pastoor Th. P. Blom de dag herdenken, dat hij vóór 50 jaren uit de handen van mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, de H. Priesterwijding ontving. Van de 25 jaar, dat hij pastoor was, verbleef hij er 12 in Nieuwkoop. Daar staat nog zijn dierbaarste herin nering, zijn levenswerk, zijn kerk, die hij bouwde en waaraan hij steeds zo verknocht bleef. De dankbaarheid gebiedt bij gelegenheid van dit gouden priesterfeest een terugblik te werpen op het pastoraat van pastoor Blom in Nieuwkoop. Na 3 jaar pastoor geweest te zijn in Oud-Beijerland kwam pastoor Blom op 5 mei 1933 naar de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart in Nieuwkoop. Hij was toen bijna 50 jaar en in de volle kracht van zijn leven. Hij had een forse gestalte en maakte een energieke indruk. Een grote Duitse herder was zijn dagelijkse metgezel. Hij had een auto, wat destijds bij de'geeste lijken nog een grote zeldzaamheid was. In de zomer droeg hij een alpino en 's winters zag men hem met een bontpet, maar steeds met zijn onafscheidelijke pijp van formaat, die geheel bij zijn persoon paste. Of hij zich veel van zijn nieuwe parochie had voor gesteld weten we niet, maar bij de kennismaking vielen kerk en parochie hem »rg tegen. Het kerkgebouwtje was bouwvallig en veel te klein. De pastoorswoning was ouderwets en het regende er in. Zijn meeste meubels werden er onuitgepakt zo maar opgeslagen. Dit laatste wekte vermoedens bij de parochianen, welke spoedig bewaarheid werden. Want reeds in een van zijn eerste preken begon hij met een overzicht van de talrijke gebreken, waaraan kerk en woning mank gingen. Restauratie zou heel veel kosten en het ruimtevraag stuk niet verhelpen. Pastoor zou de bisschop vragen een nieuwe kerk te mogen bouwen. Er was geen andere keus. Inderdaad werd hij bouw-pastoor. Dit is gauw gezegd, maar de moeilijkheden, waarvoor de pastoor stond, waren niet eenvoudig. Al was er dan in vorige jaren enige financiële re serve gekweekt, voor kerk en pas torie was een bedrag nodig van hon derdduizend voor-oorlogse guldens en een door werkeloosheid van de beruchte crisisjaren geteisterde pa rochie moest garant willen zijn voor de op te nemen gelden. Tot pastoors grote vreugde ston den de parochianen achter hem en zegden alle mogelijke financiële steun toe. Bouwen was verantwoord. Een zestal onooglijke huisjes links van de oude kerk, evenals later nog «het patronaatsgebouw, voormalige school, werden afgebroken om plaats te bie den voor kerk, pastorie en plein. De aannemers Bik en Breedeveld uit Leiden konden beginnen volgens plannen, geheel in overeenstemming met de pastoor ontworpen, nadat men tevoren verscheidene nieuw ge bouwde kerken had bezocht. Mede opzichter was pastoor Blom, die men dagelijks bij het bouwwerk of op de steigers kon aantreffen en aan wiens deskundig oog niets ontging. Toen het fraaie en solide Godshuis en de kom- fortabele woning gereed kwamen, nog geen twee jaar na pastoors in trede in zijn parochie, was het mgr. J. D. J. Aengenent, die op 14 febr. 1935 het nieuwe kerkgebouw op plechtige wijze heeft gelconsakreerd. De prachtige kerk wekt zowel in- ais uitwendig nog steeds de bewon dering op van allen, die haar bezoe ken en draagt met zijn hele entourage niet weinig bij tot verfraaiing van de gemeente. De daden-drang die zozeer een kenmerk was van pastoor Bloms per soonlijkheid leidde tot verscheidene andere activiteiten, op godsdienstig terrein, waarover we hier niet zullen uitwijden. Slechts de oprichting van het Wit Gele Kruis in maart 1933 willen wij releveren. Het leek een hachelijke onderne ming, die heel wat stof deed op waaien in de gemeente, waar sinds jaar en dag het Groene Kruis was ingeburgerd. Tegenstand was er bij de zaken mensen, die zich in hun broodwin ning bedreigd achtten. Bezwaren bij vele parochianen, die 10 ct. kontri- butie per week zoifden moeten be talen. Voor 17 ct. per maand was men lid van het Groene Kruis. Er was geen geld om een simpel maga zijn voor verplegingsartikelen te beginnen. Maar als pastoor ergens zijn stevige schouders onder zette, moest de onderneming slagen. Kerk en Armbestuur zegden financiële steun toe. De gevraagde medewer king bleef niet uit. Er kwam een af deling van het Wit Gele Kruis, ook te Noorden. Er kwam een zuster, een magazijn. E. kwamen leden. En al was het Wit Gele Kruis nog jaren een zorgenkindje, thans is er een bloeiende afdeling, wa >rvan prak tisch alle parochianen lid zijn. Pastoor Blom had ongetwijfeld nog meerdere pijlen op zijn boog, we noemen slechts een nieuw parochie huis. Door de oorlog, die spoedig uitbrak, moesten re worden uitge steld. Anderen zouden echter deze plannen voltooien, want nauwelijks was de oorlog afgelopen of pastoor Blom werd door zijn bisschop geroe pen naar Den Haag naar de bekende kerk van. St. Antonius-Abt aan de Scheveningseweg. Node nam hij afscheid van zijn parochianen die hij om hui. volg zaamheid zo had leren waarderen, van zijn kerk en pastorie, die hij steeds als zijn levenswerk is blijven zien en waarop hij met reden trots kan zijn. Sinds enige jaren ts pastoor Blom rustend. Hij, de sterke man, die on verwoestbaar leek, zoals Nieuwkoop hem steeds gekend heeft, heeft moe ten ervaren, dat met het klimmen van de jaren (hij is thans 75) ook de gebreken niet uitblijven. Hij heeft ook afscheid genomen uit zijn derde pastoraat en kan op zijn gouden feest ongetwijfeld neerzien op een wel besteed priester leven. Hij woont nu in Leiderdorp, onder de rook van Leiden, waar hij in de twintiger jaren de wei-bekende kape laan was aan de Mon-Père-kerk. Ongetwijfeld zullen er parochia nen zijn, die hun voormalige herder met zijn gouden priesterfeest willen gelukwensen. Zijn adres is: Verlengde Eriklaan 24, Leiderdorp. LEIDERDORP Dr J. J. Persant-Snoep f Na een langdurig ziekbed is maan dagavond in het Diaconessenhuis te Leiden overleden dr. J. J. Persant- Snoep. De overledene die een leeftijd be reikte van bijna 83 jaar, heeft ruim 40 jaar in Leiderdorp de praktijk uit geoefend en was een alom bekend en geacht geneesheer. Na zijn artsexa men was zijn eerste standplaats Koudem (Fr.), waar hij 9 jaar ver bleef. Vervolgens was hij 1 jaar in Bussum. Vandaar verhuisde hij naar Leiderdorp, waar hij zoals vermeld, ruim 40 jaar de mensheid diende. In 1950 vierde wijlen dr. Persant-Snoep zijn 50-jarig arts-jubileum, waarbij hij hartelijk werd gehuldigd. In sep tember 1952 heeft hij zijn praktijk neergelegd. De begrafenis zal plaats vinden a.s. donderdag 8 augustus om 12 uur op de oude Hervormde Be graafplaats te Warmond. LEIDSCHENDAM Postduiven ver. De Vriendschap. De postduivenvereniging De Vriend schap te Leidschendam nam op zon dag 2 augustus met 339 duiven deel aan het concours vanuit St. Ghislain, afstand ongeveer 186 km. Uitslag: T. Borst 1; W. v. d. Kolk Sr. 2, 10; L. Mooyman 3; J. N. de Groot 4; J. Scheffers 5, 7, 9; B. Ploogweg 6; J. Verlaan 8; J. Cabooter 11; N. Nieu- wenbroek 12; W. Spigt 13; J. T. de Groot 16; G. v. Geffen 17; J. Verha gen 18; J. v. d. Berg 24; J. v. d. Meer 32; W. v. Melizen 35; S. Noordermeer 46; J. de Jong 46; J. Caspers 47; M. v. Lochem 50; W. v. d. Kolk Jr. 52; H. Stembord 56. Geboren: Cornelia W. M. d. van W. J. P. v. d. Kolk en C. M. Storm; Wil- lebrordus J. z. van J. W. Olsthoorn en C. v. Dolden; Hedda E. d. v. C. N. C. Grootveldt en E. J. Blommesteijn; Lambertus C. M. z. van J. J. M. de Koning en A. M. Aanhanen; Adrianus M. M. z. van C. A. Hilgersom en L. H. M. v. Brink; Cornelia M. d. van C. A. Stigters en H. W. van Zijl; Anton C. J. M. z. van J. B. A. van Haperen en W. C. M. Oomen. Ondertrouwd: Johannes W. J. v. d. Kolk en Johanna Veltman; Bernardus J. L. Bolleboom en Gerarda G. M. Zandbergen; Petrus M. Wensveen en Jacoba M. J. v. d. Ham. Getrouwd: Johann. M. Jansen en Anthonia G. A. Groenewegen; Johan nes M. de Haas en Jeannette W. Ge luk; Antoon Vermeeren en Frederika Vleugels. Overleden: Harm van de Boer, 90 jaar. Vakantiegenoegen wordt bedreigd WIE AAN HET STRAND zijnde in vreemde is dat deze kleverige die aanraking wil komen met het zil- ren helemaal niet biiten. Hetepen pr te, verkwikkende zeewater, heeft een behoorlijke kans ook al is het maar zeer kort eveeens in aan raking te komen met één van de vele in de Noordzee voorkomende kwal len. Een kwalle „beet" is spoedig opge lopen en de gevolgen ervan kunnen gemakkelijk een schaduw werpen over het vakantiegenoegen van lo geergasten en dagjesmenesn, van zwemmers en pootjebaders, want de rest van de dag kan men er nogal akelig aan toe zijn. Nu is het wel gebruikelijk om over kwallebeten te spreken, maar het LEIMUIDEN Zij, die dezer dagen de Oosterweg passeren, zullen daar voor no. 7 een erepoort opmerken, waarmee een oud dorpsgebruik in ere wordt ge houden. Vele vrienden en bekenden zijn door deze erepoort gegaan om een bezoek te brengen aan de gezel lige, met bloemen en slingers ver sierde woonkamer van het gouden echtpaar Cornelis van Muyden en Lijntje van Muyden-Cardol. Dertig jaar geleden betrokken zij deze wo ning, waardoor dit gezin de eerste bewoners van de Oosterweg werden. Men zal toen waarschijnlijk niet ver wacht hebben dat nier de gouden bruiloft gevierd zou worden, want met de trouwdag vestigden zij zich op de Molenkade. Vandaar vertrok men naar Hazerswoude, daarna op 2 plaatsen langs de Leimuiderdijk, en toen in het Oosten van Leimuiden tegenover de Geref. Kerk. Ook het beroep van de Bruidegom was nog al afwisselend. Hij was werkzaam als schilder, betonwerker, in de land bouw, in de veehouderij, en thans maakt hij zich nog verdienstelijk als tuinman bij een landbouwer aan de Huigsloterdijk. De bruidegom is ge- goren te Bilderdam en is 78 jaar. De bruid is afkomstig van Nieuw Ven nep en telt 71 jaar. Ook zij is nog zeer vitaal, al heeft zij een zorgelijk leven achter de rug. Het bruidspaar heeft 6 dochters en 3 zoons, die allen een eigen gezin hebben. Na het huwelijk van htm jongste dochter dit voorjaar wonen zij nog maar samen en genieten van een rustige oude dag. Vaak vermaken zij zich 's avonds met een partijtje sjoelen. Op 12 augustus wordt de Gouden bruiloft gevierd in de zaal van de dames Sneeboer temidden van hun kinderen en kleinkinderen. Hier zal van 3-4 en van 7.30-8.30 uur gelegen heid zijn het bruidspaar te felici-, teren. Geslaagd Mej. Ineke Jansen slaagde voor het examen Boekhouden Associatie. ren helemaal niet bijten. Hetgeen er bij het in aanreking komen met een kwal dan wél gebeurt, lijkt het meest op een steek en het zou beter zijn wanneer men zich voortaan van de term kwallesteek bediende. Opgerolde draad. |"\E MERKWAARDIGE schepsels, die kwallen heten, beschikken over een bijzonder soort cellen, de zogenaamde NETELcellen. Daarin bevindt zich een opgerolde draad, die wanneer de betreffende cel wordt aangeraakt naar buiten springt. Via deze draad wordt door het dier vergif in of op het lichaam van de prooi of van de belager gebracht. Door dit vergif is het, dat de badgast soms een paar heel vervelende uur tjes moet doormaken. De verschijnselen van zulk een kwallesteek zijn lang niet altijd de zelfde. Hoe dat eigenlijk komt is nog steeds niet geheel duidelijk. Het is mogelijk, dat alleen de voor het kwallegif overgevoelige mensen heftig reageren. Ook heeft men wel verondersteld, dat sommige kwallen giftiger stoffen produceren dan an dere. Men kan geluk hebben en er zonder narigheden van af komen. De mees te kans heeft men echter op een pijn lijke plaatselijke rode plek of op een jeukende huiduitslag. Slechts zelden ontstaat en ernstig ziektebeeld met misselijkheid, braken, kortademigheid en koorts. Het in roepen van medische hulp is dan na tuurlijk noodzakelijk. Onplezierig dagje. 117AAR MEN in onze badplaatsen het meest mee te maken heeft, zijn de mensen die een paar uur lang niet weten waar ze het moeten zoe ken door de afschuwleijke jeuk, die hun het leven ondragelijk maakt. Dat is op zichzelf geen ernstige ziekte en men kan tegen zulke pa tiënten natuurlijk wel zeggen, dat ze maar moeten wachten „tot het van- zelf overgaat", maar ondertussen hebben ze dan toch maar een heel j onplezierig dagje. Wanneer we onverhoopt door een kwal zijn gestoken, staan we geluk- j kig niet geheel machteloos. Wanneer er een duidelijke steekopening te zien is kan men trachten met de mond nog wat gif uit te zuigen. I Vanzelfsprekend moet men dit uit de steekwond gezogen gif niet door slikken: men dient het spoedig weer uit de mond te verwijderen. Is er geen steekopening te zien dan moet men de verdere gebeurtenissen rustig afwachten. De latere reacties van het lichaam kunnen geheel uitblijven. Treden zij wel op maar zijn ze slechts plaatse lijk, dan geeft het soms belangrijke verlichting wanneer de huid met verdunde ammonia wordt bevochtigd. Dragelijke toestand. 7IJN DE VERSCHIJNSELEN, die na verloop van tijd optreden, van meer algemene aard, dan helpen pijn stillende tabletten soms goed, ook te gen de kwellende jeuk! Gelukt het niet om zelf weer een dragelijke toestand te bereiken dan beschikt de dokter nog wel over an dere middelen waarmee hulp kan worden geboden. Bij ernstige ziektetoestanden wij stipten dit reeds aan moet natuur lijk altijd medische hulp worden in geroepen. Het zelf gaan dokteren is in zulke gevallen beslist verkeerd. Bij ernstig onwelzijn mag men evenmin gebruik maken van midde len die door plaatselijke kappers, dro gisten, speeltuinhouders, zonnebril- lenverkopers en andere niet-artsen worden aanbevolen. Dr. ALFREDA BRIEDé. ALPHEN AAN DEN RIJN 40-JARIG JUBILEUM G. TH. DE JONG BIJ N.S. De heer G. Th. de Jong, die giste ren (dinsdag) veertig jaar in dienst was bij de Ned. Spoorwegen, is har telijk gehuldigd. De jubilaris, die, zoals meerdere sprekers deden uitko men, ondanks zijn voortreffelijke ca paciteiten, bij de promoties tot het vergeten deel heeft behoord, maar dit zonder rancune gedragen heeft en zijn plicht altijd voorop stelde, was door de hem toegezwaaide lof ken nelijk verrast en bij het aanbieden van enkele cadeaus werd de ontroe ring hem te machtig. Het trof hem, zovele vrienden te hebben en dat zo uitgebreid werd deelgenomen aan de actie, om deze bescheiden figuur de eer te geven die hem toekwam. De huldigingsbijeenkomst die ge houden werd in de stationsrestaura tie. werd geleid door de beambte, de heer L. Wingelaar, die een welkomst woord sprak, waarna het wo.ord werd gevoerd door de ingenieur van Weg en Werken, de heer C. L. W. Wisse, die de directie van de N.S. vertegen woordigde. Spreker zei getroffen te zijn over de riante ontvangst van de jubilaris. Meestal maakt men bij de Spoorwegen een jubileum af met een onder-onsje. Hij zag hierin een be wijs van de bijzondere plaats, die de jubilaris in Alphen inneemt. Hij schonk in een geestige toespraak aandacht aan de ontwikkeling van de spoorwegen en de plaats waarop de heer De Jong zijn werkzaamheden heeft verricht. Spr. wees er op, dat ieder fünctionaris, die aan het ge heel meebouwt, op zijn plaats belang rijk is. Het gaat er maar om hoe je op de plaats, waar je gesteld bent, je werk verricht en dat heeft de ju bilaris voortreffelijk gedaan. Spreker bracht hem daarvoor dank en felici- Z0ETERW0UDE PASTOOR KLAVERWEYDEN BEDIEND. De zeereerw. heer G. J. Klaverwey- den, emeritus pastoor van de parochie van de H. Kruisverheffing, is dezer dagen uit voorzorg bediend. De toe stand van de patiënt is thans naar omstandigheden bevredigend. ZOETERWOUDE- LEIDERD0RP Inschrijving Sportontmoeting Tot en met donderdag 6 augustus kunnen deelnemers aan de Sport ontmoeting Meerburg-Groenendijk op zondag 9 augustus zich nog melden aan onderstaande adressen. Na die datum is de inschrijving gesloten. Als slot van deze sportontmoeting wordt in het parochiehuis aan de Hoge Rijndijk 8 uur des avonds een dans avond gehouden o.l.v. Theo Wisse met medewerking van zijn bekende band „The Rhythme Club". De aanmeldingsadressen zijn: voor de H. Rijndijk: Fr. Redegeld, H. Rijn dijk 361 en B. Goddijn, Koningsstr. 35, Leiderdorp. Nadat hij hem het gouden insigne van de K. v. K. had opgespeld, feliciteerde de heer Jentjes, functionaris van „St. Raphaël, de jubilaris, de heer G. Th. de Jong. teerde hem en zijn echtgenote, voorts ook de 85-jarige vader van de jubi laris, die ook 37 jaar bij de Spoorwe gen werkte en overhandigde een uit nodiging voor de bijeenkomst van ju bilarissen op 17,.augustus te Utrecht op het hoofdkantoor van de Spoor wegen. Volgende spreker was de heer W. Bijlaard, inspecteur van Weg en Wer ken in de groep Gouda, die de felici taties overbracht van de hoogste chef van de jubilaris, werkzaam op het baanvak Woerden, de heer Van der Tak. Deze was door vakantie verhin derd aanwezig te zijn en spr. mocht nu ook de gebruikelijke enveloppe met inhoud van de N.S. aanbieden. Zoals gemeld is de heer De Jong wegwerker en zijn ploegbaas, de heer A. Nielen, hield een korte, maar wel zeer waarderende toespraak, waarin de verzekering gegeven werd dat men door zal werken om voor de jubilaris te verkrijgen waar hij recht op heeft. De jubilaris is zeer trouw aan zijn werk. Namens de vele vrien den werd een elektrisch scheerappa- raat aangeboden en mevrouw De Jong ontving een plant; ook werd een-fcaaie bloemenmand aangeboden. Namens de Bedrijfsgroep Spoor wegen „Sint Raphaël" sprak de voor zitter, de heer J. Jentjes. Deze zei, dat het hoofdbestuur gewoonlijk al leen maar aanwezig is op vakgroeps vergaderingen, maar omdat de heer De Jong ook 44 jaar bondslid was en zich ook 'n zeer meelevend lid en be stuurslid heeft getoond, wilde men op deze jubileumviering niet ont breken. De jubilaris heeft veel tegen slagen in zijn leven gehad, maar als je die alle met trouw volharden weet te verwerken, dan is men toch een geslaagd mens. Solidariteit en trouw kenmerkten de heer De Jong en niet alleen namens de bedrijfsgroep maar namens de gehele K.A.B. die trots is op deze leden, werd het insigne van de K.A.B. opgespeld. De huidige stationschef, de heer J. van Ommen, en de oud-chef, de heer J. B. Woordes, die voor dit jubileum van Winterswijk gekomen was, kon den uit ervaring spreken van de trouw van deze man, die al met werkzaamheden bezig is, eer men ze opdraagt, omdat hij weet wat ge beuren moet. Voorts spraken nog hartelijke woorden de heer A. Rietveld, als collega, een broer van de jubilaris, de heer Th. G. de Jong en tenslotte de heer L. Wingelaar die het kort maar zeer krachtig maakte. Allen stemden daarmee spontaan in door applaus. Uit de dankwoorden van de jubilaris, bleek wel, dat deze huldiging hem veel goed deed. De mooiste stoel bleef gisteren leeg De gewone wekelijkse vergadering van de Raad van State in Den Haag werd dinsdagmiddag voor het eerst gepresideerd door de nieuwe vice-president, minister van staat prof. dr. L. J. M. Beel. Aan het begin van de vergadering is oud-minister Helders als lid beëdigd. Foto zittend v.l.n.r.: prof. dr. L. J. M. Beel (vice-presi- dent), mr. G. Ph. Helders en mr. P. W. J. H. Cort van der Linden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 16