V^trVklxL DE TEXAS-RANGERS Niet bestaande vacantieverblijven verhuurd Duistere praktijken van Uithoorns reisbureau ?r„daa? aDhr XntTi Korenmolen te Aalsmeer hersteld KORTE golf Veel gevallen van paratyfus op Walcheren en in N. Limburg WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 JN LEIDEN LEUK SPELEN. Pen van de eerste dingen die onze *-J Weense Lisi en Anneliese leerden, was, dat je een bureau nog ergens anders voor kan gebruiken dan er aan te schrijven en er rom mel in te maken. Je kan er een redelijke woning van maken, als je maar klein genoeg bent, om er onder te zitten. Onze Weense pleegkinderen kunnen er makkelijk met zijn tweeën onder en dan houden zij nog ruimte over voor hun poppenkinders; waarvan de na men luiden: Renate, Irene, Lisi en Gretl. Je staat dan even als grasgroene pleegvader wat vreemd tegen zo'n bureau aan te kijken, dat de kinder fantasie met lompen heeft behangen en gestoffeerd met verbeeldings kracht. We voeren een praatje over de voordeur heen: „1st das deine Wohnung?" Er komt een gezicht uit het gat aan de zijkant. „Ja". „Hast du auch Kinder?" „Ja, zwei". „Sind sie gesund, oder soil der doc tor Weiss kommen?" „Nein, sie sind gesund. Danke. De volgende maal heerst er een zichtbare matte stemming in de hui zen, die; inmiddels tot twee aange groeid zijn. Geef de woningnood een eerlijke kans en de huizen tieren we lig als onkruid. De kabinetjes, ver vaardigd van twee lakens en een stranddoek, bieden nu onderdak aan twee weduwen. „Ik ben wel getrouwd geweest", zegt Lisi, „maar men man is gestor ven". „De mjjne ook", zegt Annelies, en zij heeft de zorgelijke trek op haar gezicht, waarmee zij in de Weense Paulinengasse, waar zij woont, zeker indruk gemaakt zou hebben. „Mijn man is aan kanker gestor ven". „Tu-tu-tut.Schade". 's Middags na het eten gebruiken zij de veelvlammige doeken, die zij in een lappenkist hebben gevonden voor een ander spel. Zij verkleden zich en voeren met vleierige meisjesmaniertjes kleine 1 stukjes op voor de Pasja, die na de maaltijd lui op de bank ligt. „Wat ben ik nu?" is de vraag van de meisjes. We raden: „Een toneelspeelster". „Mis, raad nog eens". „Een zigeunerin". „Mis, raad nog eens". We geven het op. Zij blijkt een verleidelijke „dame", voor te moeten stellen en inderdaad Omtrent de oplichtings- en verduisteringspraktijken van de reisbureau- geeft de vijfjarige Lisi een stukje van h°uder J. v. D. in Uithoorn, waarvan wij gisteren reeds in het kort melding haar scharminkelige schoudertjes maakten, vernemen wij nog dat de oplichting voornamelijk bestond uit de bloot, alsof zij een wufte avondja-vei"kuur van niet bestaande vacantiehuizen in Oostenrijk of, zo zij al wel pon van wel vijfhonderd schillingen bestonden, de verhuur aan soms twee of meer gezinnen gedurende dezelfde droeg. En zij heeft haar lippen onhan- Pe"ode. Van D., die wrkte onder de handelsnaam „Chaletdienst Austria" plaatste in de dagbladen advertenties waarin hij deze chalets aanbood. De reflec tanten moesten dan een belangrijk bedrag vooruit betalen, maar als zij op de plaats van bestemming in Oostenrijk aankwamen bleek of het ge- dig aangezet met rood potlood. A nneliesje gaat een brief naar huis schrijven. Zij zit tenslotte al de tweede klas en het leren „zélf doen" behoort bij de taak, die tijde lijk op onze gewatteerde schouders is komen te liggen. „Wat moet ik dan schrijven". „Gewoon wat je allemaal beleefd hebt". En dan komt er een brief, die ver sierd is met gekleurde bloemetjes, na veel steunen en zuchten, na twee uur diep denken en moeizaam schrij ven: Lieve ouders, Gisteren gingen we naar zee. Daarna zijn we bijna verdronken. En toen hebben we gebeden. Ik mag vóórbidden en iedereen lacht. Oom komt ook aan het De bal ging rollen Vele aangiften bij de politie volg den. Een der eersten was van een arts uit Bussiun, die begin juli naar Oos tenrijk ging en daar moest constate ren dat het door hem gehuurde ver blijf in het geheel niet bestond. De arts is toen in arren moede maar in een hotel getrokken maar véle ge dupeerden, die niet zo gelukkig wa ren voldoende geld voor een dubbel taald verblijf in Oostenrijk te be zitten, moesten teleurgesteld naar huis. Toen Van D. bemerkte dat het spaak liep, verliet hij woning en ge zin. Vermoedelijk bevindt hy zich in anderen _en YaanXelT Metr weet ik niet. Veel liefs van uw toegenegen Anneliesje. Het is een prachtige brief, vertel len we haar, en we schrijven er nog iets bij over de zee, die zo ongevaar lijk is en over de gezonde zon, want dit kind moet een dramatisch talent be zitten. Zover we ons kunnen herin neren LEX BRUINHOF. (Wordt vervolgd). mjsmM* Prinses Soraya besieedde haar eersie dag goed Prinses Soraya heeft gisteren haar eerste dag aan het strand van Noord- wijk doorgebracht. Na een rit te paard langs de kust in gezelschap van de rij-instructeur, de heer K. Barnhoorn en haar broer prins Byan, installeerde zij zich aan het strand samen met haar moeder en haar broer. Het water was verre van aan genaam, maar toch hebben prinses en prins nog een bad genomen en een wandeling langs de vloedlijn ge maakt. Men gebruikte de lunch op de kamer in „Huis ter Duin". Na een bezoek aan de kapper maakte het drietal per auto een tochtje naar Scheveningen waar de prinses bijna onopgemerkt een wandeling over de boulevard maakte en een rijsttafel gebruikte in het Indisch restaurant van 't Kurhaus. Op verzoek van de hoteleigenaar Bouwes woonde zij een deel van het optreden van Charles Trenet bij in de directie-loge van de Kurzaal. Het gezelschap arriveerde omstreeks tien uur weer in Noordwijk. Leerlingen „bezorgden" leraar fiets Dank zij de oplettendheid van twee van zijn leerlingen heeft een Haagse gymnastiekleraar zijn gestolen fiets teruggekregen. De leerlingen, twee twaalfjarige meisjes, meende voor een winkel de fiets van hun leraar te zien staan. Daar zij de leraar, die enkele weken met vakantie was geweest, even wil den spreken, bleven zij voor de win kel wachten. Na enige tijd kwam echter niet de leraar, doch een voor hen vreemde man naar buiten. De meisjes, die er stellig van over tuigd waren dat de fiets van hun le raar was, vertrouwden de zaak niet en gingen naar zijn woning. Hier hoorden zij, dat hij nog op vakar£L® was en dat de vorige week zijn fiets gestolen was. Dadelijk stapte het tweetal naar de politie, die een onderzoek instelde. Door de aanwijzingen van de meis- Zowel de werkloosheid als het aan tal openstaande aanvragen voor werkkrachten zijn in de maand juli gestegen. Er waren eind juli 44.737 werkloze mannen (tegen 41.836 eind juni en 64.128 eind juli 1958) en 9.803 op aanvullende werken te werk ge stelde mannen (tegen 11.114 eind juni); het aantal openstaande vragen was in de dezelfde periode voor man nen van 39.660 tot 45.270 gestegen. Ook de werkloosheid bij de vrou wen is gestegen, namelijk van 3.996 tot 5.011. Eind juli vorig jaar bedroeg het aantal werkloze vrouwen 5.917. De in ons land overigens algemene stijging van de werkloosheid deed zich niet voor in de provincies Gro ningen en Zeeland, waar integendeel een geringe daling viel waar te ne men. De uit 1863 daterende korenmolen „De Leeuw" in het centrum van Aalsmeer heeft de wieken terugge kregen. In het begin van de oorlog was men begonnen met de restau ratie. Deze kon toen niet worden vol tooid, omdat de juiste roeden niet waren te vinden. Thans wordt de molen in zijn oude luister hersteld en gaat weer op traditionele wijze koren malen. Toeristen zullen de mo len in vol bedrijf kunnen bezichti gen. Provincie, gemeente, de vereniging „De Hollandsche Molen" en de eige naar zelf bekostigden de restauratie. AUTOMOBILIST VERONGELUKT Omstreeks half vier gistermiddag is op de Beeksebaan te Breda de 40- jarige Rotterdammer F. Ingen Housz om het leven gekomen, toen hij plot seling moest uitwijken voor een ze venjarig jongetje, dat onverwacht de weg overstak. Door het krachtig rem men kantelde de auto diverse malen en kwam in de berm van de weg tot stilstand. De heer Ingen Housz werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Een mede-inzittende, de 34-jarige Amerikaanse chemicus J. T. (John Tress), mankeerde niets. Buisleiding Rotterdam Rijn over de grens De aanleg van de oliebuisleiding Rotterdam-Rijn is thans zover ge vorderd, dat de grens bij Venlo over schreden is. De reusachtige Ameri kaanse graafmachine, die de sleuven voor de buizen kant en klaar maakt, in een tempo van anderhalve kilo meter per dag, is reeds tot Grefrath, twaalf kilometer in Duitsland, gevor derd. Maar op de grote hei op de grens bij Venlo was nog een stukje van het werk onafgemaakt gelaten opdat gisteren de grensoverschrij ding officieel geviërd kon worden. De directie van de n.v. „Rotter dam-Rijn pijpleiding" had een groot aantal gasten, die allerlei instanties vertegenwoordigden waarmee men bij de voorbereiding van dit project te doen heeft gehad, uitgenodigd om gisteren eens nader kennis te maken met deze onderneming. Men bezich tigde het werk van een lasploeg, be staande uit twee Amerikaanse twee Nederlandse deskundigen, de sleuf nabij de Venlose grens. Hier is ook het terrein reeds uitge zet voor de bouw van een pompsta tion annex opslagplaats van tanks, die met een olievoorraad gevuld zul len worden. Later ging men naar de omgeving van Grefrath, waar de graafmachine en een buizenlegger in volle werking waren. Bij Doetinchem in de Oude IJssel heeft zich een massale visvergiftiging voorgedaan, vermoedelijk door ver ontreiniging van het water van de Oude IJssel. Circa 15.000 dode vissen drijven er rond en geven een ondra gelijke stank. Het publiek wordt ge waarschuwd dat deze vis vergiftigd is. Met een schepnet is een aantal ge schept. Daarna werd vastgesteld, dat de vis vergiftigd was. DUITS ECHTPAAR MISHANDELD In de afgelopen nacht is er in de Jodenstraat te Venlo een vechtpar tij geweest tussen een echtpaar uit Krefeld dat op huwelijksreis was, en drie Venlonaren. De ruzie is ont staan toen het echtpaar per auto door deze straat reed en daar werd aange houden door het drietal, dat beweer de dat men niet door deze straat mocht rijden. Het niets vermoedende bruidspaar stapte uit, waarna de drie - Door een misstap is zondag nacht de 84-jarige mevrouw G. Hoe- kert-Schouten uit Uddel van haar 1 jongemannen het zodanig toetakelde, jes wist de politie spoedig de hand keldertrap gevallen. Zij is in zorg-i dat man en vrouw in het ziekenhuis te leggen op de 20-jarige timmerman wekkende toestand naar het Boer- moesten worden opgenomen. T. J. B. H. Deze, een berucht zwijn- haaveziekenhuis te Harderwijk ver- De drie jongelui zullen voor de tjesjager, had inderdaad de fiets van voerd, waar zij in de loop van maan-| officier van justitie worden geleid, de leraar gestolen. dagavond is overleden. leid. Put was niet te dempen Van D. was oorspronkelijk chauf feur-monteur bij een wagensproeibe- drijf in zijn woonplaats. Later begon hij een autorijschool maar daarmee begonnen ook de moeilijkheden. Niet alleen waren er reeds een drietal van zulke bedrijven in Uithoorn, maar Van D schafte zich dure auto's aan die door een financieringsmaatschap pij moesten worden gefinancierd en waarvoor hij de rente en de aflossin gen niet kon opbrengen. Deze maat schappij heeft thans nog een vorde ring op hem van rond 25.000, Toen het met de rijschool misliep verkocht Van D. verschillende van zijn dure auto's, doch hiertoe was hij niet gerechtigd omdat zij in pand wa ren bij de financieringsmaatschappij. Ondanks de inperking van zijn wa- Leraren A-akte Meer zekerheid voor ouderen Een nieuwe beloning voor extra uren en een garantie voor oudere on bevoegde leraren met een A-akte zullen, naar minister Cals hoopt, enige verbetering geven in het ern stige lerarentekort aan de scholen voor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Ver- moolen. De maatregelen werden, gezien het spoedeisend karakter, niet bespro ken in de commissie-VHMO. In de eerste week van september komt deze commissie weer bijeen. Dan zal wor den nagegaan, of en in hoeverre de te treffen voorzieningen in verband met hun aard regeling bij wet be hoeven. De minister van O., K. en W. heeft toegezegd, dat onbevoegde leraren die in het bezit zijn van een A-akte, en op 1 september de leeftijd van 55 jaar hebben bereikt en geschikt kun nen worden geacht voor het geven van onderwijs, erop kunnen rekenen, dat de vergunning voor aanstelling in tijdelijke dienst gedurende een tijdvak van ten hoogste tien jaar elk jaar zal worden verleend. De grotere zekerheid,- die hiervan het gevolg zal zijn voor de oudere bezitters van een A-akte, zal hun overgang van een betrekking in vaste dienst elders naar een betrekking in tijdelijke dienst bij het VHMO ge makkelijker maken. genpark bleven de moeilijkheden en daarom zocht Van D. andere wegen om uit de narigheid te komen. Hij richtte toen het reisbureau op. De vacantielustigen, die in goed ver trouwen Van D. hadden betaald, kwamen zoals gemeld bedrogen uit. Want de moeilijkheden voor Van D. bleven toch en, hoewel er in het be gin geen enkele klacht kwam, moest het op een gegeven moment wel spaak lopen. Het is spaak gelopen en de politie zoekt thans de man die grote en in ternationale zaken wilde doen maar beter bij zijn oorspronkelijke stiel had kunnen blijven. Valse „Oude Meesiers'' in beslag genomen Geraffineerd werk van resiaurafeur De Amsterdamse politie heeft de zer dagen bij een kunsthandelaar, een zekere P., een aantal schilderij en in beslag genomen welke de sig naturen droegen van beroemdheden als Rembrandt, Rubens, Hendrik van Bruggen en Jan van Goyen. Aange nomen wordt, dat deze schilderijen alle vals zijn. P. was reeds eerder veroordeeld wegens oplichting en verduistering en was ook betrokken in een zaak van valse El Greco's en kele maanden geleden. Waarschijnlijk zijn de schilderijen, welke thans in het gerechtelijk labo ratorium van het ministerie van jus titie te Den Haag worden onder zocht, afkomstig van een bekwaam Haags restaurateur, die op kunstige wijze waardeloze schilderstukken heeft veranderd in Oude Meesters en deze in de handel heeft gebracht: Het is nog niet bekend of de justitie te gen deze restaurateur een vervolging in zal stellen. INTERNUNTIUS MET VAKANTIE De Pauselijke internuntiatuur te Den Haag deelt mede dat de nuntius internuntius in Nederland, mgr G. Beltrami, gisteren voor 2 maanden met vakantie is vertrokken. Bioscoopbezoek liep met 12 pet. verder terug Het Nederlands bioscoopbezoek is de eerste helft van dit jaar aanmer kelijk teruggelopen. Dit blijkt uit een tussentijdse mededeling van de Ne derlandse Bioscoop Bond over de gang van zaken in het lopende boek jaar. In veertien grote steden blijkt het bioscoopbezoek met bijna twaalf procent te zijn gedaald. De eerste zet maanden van dit jaar bezochten in deze steden 15.493.000 mensen de bioscopen. Het vorig jaar waren dit 17.595.000. De sterkste achteruitgang werd geconstateerd in Amsterdam. Het eerste half jaar in 1958 gingen 5.386.000 personen naar een bioscoop, over dezelfde periode dit jaar waren het er 602.000 minder. In Rotterdam gingen 399.000 en in Den Haag 327.000 mensen minder naar de bios coop. Ook de ontvangsten zijn na tuurlijk teruggelopen. Vorig jaar werd aan recettes in de veertien grote steden ontvangen 17.881.213 gulden, dit jaar was dit 15.665.789. Over het gehele land bedragen de entree-ontvangsten dit jaar 27.501.390 gulden tegen in 1958 30.211.722. In de Dardanellen is dinsdag ochtend het 1.207 ton metende Hon gaarse schip „Beke" gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het 4.755 ton metende Italiaanse schip „San Giorgio". 28 Bemanningsleden van het Hongaarse schip zijn gered. Volgens een bericht van radio- Bagdad zijn in de Iraakse hoofdstad alle vakverenigingen „om veilig heidsredenen" gesloten. Het bevel daartoe was uitgegaan van de mili taire gouverneur van Irak, generaal Ahmad el Abdi. De achtjarige J. H. Bennik te Rotterdam is gisteren in de boezem by de Sophiakade verdronken. Het knaapje, dat in de Adrianastraat woonde, gleed bij het spelen van een balk en ofschoon omstanders pro beerden het te redden, kon het pas boven water worden gebracht toen het te laat was. Ziekfe eiste een slachtoffer In Noord-Limburg en vooral op Walcheren zijn de laatste tijd zeer veel gevallen van paratyfus gecon stateerd. Te Venlo is de 60-jarige heer J. S. in het ziekenhuis aan deze ziekte overleden. Op Walcheren woedt de paratyfus het ergst. Hier zijn reeds honderd personen gemeld, afkomstig uit veer tig gezinnen, die aan deze ziekte lijden. In het ziekenhuis van Middel burg zijn vijf inwoners van Nieuw en Sint Joosland, waar de paratyfus het meest voorkomt, opgenomen. Het S S. „Waterman" zal, daar Le Havre als tussenhaven is uitgevallen, morgenochtend 6 augustus, vroeger te Rotterdam arriveren dan men aan vankelijk heeft verwacht. Het schip heeft 176 terugkerende middelbare scholieren (onder wie 33 Nederlanders) aan boord, die het af gelopen schooljaar dank zij de „Ame rican Field Service" de laatste klas van een Amerikaanse middelbare De nieuwe beloning voor zg. extra-school hebben doorlopen. Onvoor- uren, te geven door leraren aan ziene omstandigheden voorbehouden scholen voor VHMO en aan kweek- zal de Waterman tegen 8 uur lig- scholen, is vastgesteld voor het plaats kiezen aan de Wilhelmina- schooljaar 1959-1960. kade. Een van hen is een slager, bij wie men meent de oorzaak van de ziekte te hebben gevonden. Men heeft n.l. reeds tweemaal besmet vlees voor een totale waarde van duizend gul den uit zijn winkel in beslag geno men. Boekbespreking „Zeilen*', door M. Ruyten- schildt. Uitgave C. de Boer jr., Hilversum. Van dit boek, dat zijn nut in de praktijk reeds lang bewezen heeft, is een zesde druk verschenen. Het is bestemd voor de beginnende zeiler en in 't bijzonder voor de beginnende wedstrijdzeiler. De omvang werd uit gebreid met een zestiental pagina's; het aantal tekeningen vermeerderde van 45 tot 71. Nieuwere boottypen zoals de Flying junior, de Stern en de Finnjol wor den besproken; aandacht wordt be steed aan het gebruik van het zweef- rek. In een afzonderlijk hoofdstuk wordt het dit jaar in werking ge treden nieuwe wedstrijdreglement van de International Yacht Racing Union behandeld, aan de hand van tal van tekeningen. Hoewel in een boekje als het on derhavige de schrijver zich uiteraard beperkingen moet opleggen, missen v/ij een hoofdstuk over het onderhoud en de verzorging van, zomede het gebruik van synthetisch materiaal voor boot en zeilen. (44)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 14