Nieuw-Guinea expeditie bereikt overeenstemming met Verolme Minister zendt een juristen-commissie Financiering is ihans veilig Meer in aanbouw, minder voltooid Ook in Nieuw-Guinea actie expeditie te steunen om Zoon doodde vader tijdens een twist HonsofAost Twee zwemmers uit zee gered Gejuich in 't Leids openluchttheater'' WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het bestuur van de stichting „Expeditie Nederlands Nieuw-Guinea" be richt ons, dat met de scheepsbouwer C. Verolme, na het door deze gedane aanbod, volledige overeenstemming is bereikt over de verdere financiering van de expeditie. De door hem gestelde zakelijke voorwaarden zijn door het stichtingsbestuur volledig en met dankbaarheid aanvaard. ANTARESONDERZOEK AFGESLOTEN Wat het verdere verloop van de expeditie betreft, kan het volgende worden vermeld: op 4 en 5 juli wer den door enkele leden der geologi sche groep, namelijk de heren Escher en Verstappen, de Antarestoppen, respectievelijk 3.380 en 3.650 meter hoog (ongeveer 500 meter lager dan op de kaart staat aangegeven) be reikt. Uitvoerige berichten over de ze zware toch zijn ontvangen, maar van bijzondere vondsten is geen mel ding gemaakt. Dit kan in dit stadium overigens (behoudens uitzonderings gevallen) van geen van de explora- tiegroepen worden verwacht. De bio logen. de zoölogen Vervoort, Staats en van Heijningen en de botanici Kalkman en Van Zanten en de land- i bouwgeoloog Reynders kwamen niet verder dan ongeveer 2.300 meter op de zuidhelling van de Antares, om dat het onmogelijk was met de ene helikopter die over was, hoger te ko men. De anthropologen, de heren De Wilde en Nijenhuis en de taalkundige Anceaux bleven uiteraard in de be volkte streken. Antaresonderzoek afsluiten Wegens het uitvallen van één heli kopter, die om verschillende redenen niet zal worden vervangen, moet het Antaresonderzoek thans worden af gesloten. Er zal nu naar worden ge streefd in het ten noordwesten van het basiskamp gelegen terrein, dat eveneens geheel onbekend is, door te dringen, voor zover dit met één helikopter en met dragers mogelijk is. Men zal dan werken in de richting van de Julianatop. waarvan men meent dat hij 4.700 meter hoog is. Als dit cijfer juist blijkt te zijn, zou dit de derde top in hoogte zijn van Nieuw-Guinea, na de Carstensztop- pen van 5.030 en de Wilhelminatop van 4.750 meter. Wellicht zullen de geologen in staat zijn ook deze top te bereiken, maar ook de andere groe pen zullen pogen hem zo dicht moge lijk te benaderen, waarbij vooral op botanisch en zoölogisch gebied veel interresants kan worden verwacht. Door middel van het werpen van kleurstof in de Ok Sibil is de uit monding van het onderaardse deel van deze rivier in het kalkgebergte in de Oost-Digoel gevonden. Deze uitmonding ligt niet in de bron bij Ariem, maar nabij de kampong Songan. Vandaag wordt de reporter John Dominis van het Amerikaanse blad „Life" in de Sibil verwacht. De Fran se cineast Caisseau, die kort geleden Nederlands Nieuw-Guinea bezocht, vond het expeditiegebied blijkbaar te ruig en ook wegens de weinige vliegtuighulp die de expeditie hem kan bieden, is van samenwerking af gezien, aldus de mededeling van het stichtingsbestuur. DE WONINGBOUW In het eerste half jaar van 1959 is in Nederland een aanvang gemaakt met de bouw van 44.000 woningen. Dit is ruim 5.000 stuks meer dan in de eerste zes maanden van 1958. Daarentegen bedraagt het aantal nieuwe woningen, welke in het eerste half jaar van 1959 is opgeleverd, slechts 35.996 tegen 43.259 in de eerste zes maanden van het vorig jaar. In de maand juni van dit jaar werden 7.307 nieuwe woningen vol tooid tegen 7.611 in dezelfde maand van 1958. FLAT IN ROTTERDAM WORDT ELECTRISCH VERWARMD. Voor de eerste maal in Nederland wordt door de torenflatbouwer Don kervoort electrische verwarming op grote schaal toegepast in een 11 ver diepingen hoog flatgebouw, dat te Rotterdam wordt gebouwd langs de rijksweg naar Den Haag. Deze ver warming vergt geen aanleg van bui zen, terwijl een bijzondere raamcon- structie het warmteverlies in de wo ningen met dertig percent beperkt. sen van z.g. warmte-accumulerende kachels, die gedurende de nacht op het goedkope nachttarief porseleinen blokken tot rond 700 graden verwar men en die deze warmte enkele et malen kunnen .".vasthouden". Al naar behoefte kan de warmte dan door middel van ventilatoren Vissen in de nacht In Ned. Nieuw-Guinea is, met het doel om steun te verlenen aan de ex peditie naar het Sterrengebergte, een landelijk comité opgericht onder de naam „Comité Nieuw Guinea expe ditie Sterrengebergte". Als leden hebben in het comité zitting mr G. W. baron van der Feltz, M. W. Kasiepo, Pho Eng Liong, Kho Hong Gwan, ds A. Rigters, monseig neur dr D. Staverman, monseigneur H. Tillemans, F. Poana, ir L. Roos, ds F. J. S. Rumainum, M. Ubbink en T. van Weelie, die woonachtig zijn in verschillende plaatsen op Nieuw- Guinea. Het comité is van oordeel dat het doenlijk is, in Ned Nieuw-Guinea een bedrag bijeen te brengen van ƒ25.000. Hiermede zou met name de zeer belangrijk geachte doorsteek van het basiskamp der expeditie, Ok Sibil, naar de hoofdplaats Hollandia kunnen worden verwezenlijkt, aldus het comité, dat zijn oproep doet uit gaan in de overtuiging, dat zowel de inheemse bewoners als de Neder landse werkers in Nieuw-Guinea de waarde van de expeditie zullen on derkennen voor de openlegging van het gebied in het algemeen als voor de ontwikkeling van de Papoease be volking in het bijzonder. Tijdens een twist heeft vrijdag j.l. de 17-jarige oudste zoon van de Oos- terhoutse caféhouder P. C. zijn va der enkele klappen met een stoel toe gebracht, tengevolge waarvan deze gisteravond in het St. Jozefzieken huis te Oosterhout is overleden. De zoon, die direkt na het gebeur de door de politie is aangehouden en opgesloten in een cel van het politie bureau, is na het overlijden van het slachtoffer overgebracht naar het huis van bewaring te Breda. De jon gen zal, daar hij nog minderjarig is, Het systeem bestaat uit het plaat- zvoor de kinderrechter moeten n van z.e. warmte-accumulerende verschjjnen. Over de oorzaak vernemen we nog dat de vader een zeer moeilijk ka rakter had, hetgeen geregeld span ningen in het gezin veroorzaakte. Vrijdagavond ontstonden er weer on enigheden waarbij de jongen, buiten over de vloeren van de vertrekken zichzelf gerakende, een stoel greep worden geleid. De plaatsing van dit verwarmingssysteem geschiedde in samenwerking met het G.E.B. van Rotterdam. en zijn vader daarmee de dodelijke klappen toediende. De dader staat overigens zeer gunstig bekend. baan bleef hem trekken De inzameling zal geschieden via de Nieuw-Guinea-Handelsvereniging, door collectes op kantoren, het geven van klassieke-muziekavonden, een postzegelactie, het gezamenlijk ge durende enkele nachten vissen door bewoners van de kustdorpen en door voetbalwedstrijden. Aan de residen ten en de hoofden van plaatselijk be stuur zal worden verzocht, plaatse lijke acties te organiseren. De heer O. de Rijke heeft zijn vliegtuig aan geboden voor het vervoer van goe deren, mits door de expeditie voor een piloot wordt zorg gedragen. Naast het verlenen van financiële steun is het de bedoeling van het comité, de bevolking hij te brengen, dat het werk van de expeditie er toe zal bijdragen, dat het binnenland van Ned. Nieuw-Guinea wordt ont sloten. plastic WONDVERBAND watervast voor een wondje is slechts het bes te goed genoeg. Zorg daarom dat U altijd... en overal... Hansaplast 'wo'ndverband bij de hand hebt. (Advertentie) Poststuk ondervond vertraging Twee maanden nadat een poststuk door een afzender te Meyel aan de zorgen van de PTT was toevertrouwd is het dezer dagen bij de geadresseer de te Grub ben vorst besteld. Oorzaak van deze trage gaing van zaken was het feit, dat de geadresseerde in de buurtschap Californië woonachtig is. De brief behelsde een uitnodiging om aan een familiefeest deel te nemen. Het stuk is in Californië (USA) te recht gekomen, waar de naam Gruib- benvorst onbekend bleek te zijn. Het werd geretourneerd en kwam tenslot te te bestemder plaatse. Het familie feest was echter al lang voorbij Overigens is het voor de posterijen in Noord-Limiburg wel oppassen gebla zen, want behalve de buurtschap Ca lifornië, zijn er ook nog buurtschap pen: Frankrijk, Oostenrijk, America, Zand-Arabië. Egypte en Siberië. Onwettige postcensuur N.Guinea Dankzij het doortastend optreden van een baanwachter-met-een-vrije-dag is in West-Duitsland een ramp voorkomen: een grote tankwagen ramde bij Obertraubling een viaductje in de spoorlijn München-Regensburg waar door het viaduct ontzet werd. Een passerende trein zou onherroepelijk ont sporen met alle tragische gevolgen van dien. De baanwachter, Johann, Kugler, rende naar het dichtstbijzijnde station en kon juist op tijd het baanvak door onveilig sein afsluiten enkele minuten voordat een trein met tweehonderd passagiers het baanvak zou berijden. Op de foto de tank wagen onder de ontzette brug. Geen aanleiding voor ontslag advocaai-generaal Naar „Trouw" verneemt zal minis ter Korthals een commissie benoe men om in Nieuw-Guinea te onder zoeken in hoeverre er sprake is ge weest van onwettige postcensuur, ge durende de laatste jaren. Het zal geen parlementaire com missie zijn. De bewindsman zal een aantal vooraanstaande juristen uit nodigen om het onderzoek ter hand te nemen. Hiertoe is gisteren besloten nadat de minister, alsmede gouverneur dr. P. J. Platteel, langdurig hadden ver gaderd met de vaste commissie van Zaken Overzee uit de Tweede Kamer. De minister had de commissie ver zocht bijeen te komen om met hem en de gouverneur de censuiurzaak te bespreken. In Den Haag werd gisteren beves tigd dat de gouverneur vóór zijn ver trek een rapport had ontvangen van het Hof van Justitie in Hollandia in zake de advocaat-generaal mr. W. C. van Beek. Deze is, zoals bekend, voor gedragen voor ontslag. Hoewel men in Den Haag weigert inlichtingen te geven over de mening van het hof, mag worden aangeno men, dat in het rapport tot de con clusie wordt gekomen dat voor ont slag van mr. Van Beek geen aanlei ding is. De vraag is, wat de gouveneur te doen staat. Ook deze zaak schijnt met de vaste commissie uit de Tweede Kamer besproken te zijn. In 'berichten uit Hollandia was reeds gemeld dat het Hof van Justi- j tie aldaar een eventueel ontslag van mr. Van Beek niet gerechtvaardigd I acht door de feiten die aan mr. Van Beek verweten zijn. Het hof zou dan ook als zijn mening uitgesproken heb- j ben dat het ongevraagd verlof, zoals dat aan mr. Van Beek is verleend, een maatregel is die de wet niet kent. Het advies zou reeds op 24 juli aan dr. Platteel uitgebracht zijn. Andere gedragingen. Het ongevraagd ontslag werd op 12 juni aan mr. Van Beek verleend. Het werd toen in verband gebracht met de klacht die de heer Van Beek bij de president van het hof had inge diend over de onwettige postcensuur. Minister Korthals heeft in zijn ant woord op vragen van het Tweede-Kar merlid Van de Wetering (C.H.) ech ter meegedeeld dat het andere gedra gingen van deadvocaat-generaal zijn geweest die voor de gouveneur aan leiding waren mr. Van Beeks ontslag in overweging te nemen. Met grote bevreemding zou men dezer dagen in Hollandia kennis ge nomen hebben van de mededeling van mr. B. Krijger, secretaris-gene raal vam het ministerie van Zaken Overzee, a' zou het advies van het hof nog niet binnen zijn. Zaken Overzee Dr. Platteel vertrekt vandaag weer naar Nieuw-Guina. Hij heeft met mi nister Korthals en diens ambtgenoot van Binnenlandse Zaken mr. Toxo- peus ook geconfereerd over de ophef fing van het departement van Zaken Overzee. Zoals bekend ligt het in de bedoeling dat de zaken, welke Nieuw Guinea betreffen, bij opheffing van bet departement voor Zaken Overzee worden ondergebracht hij het mini sterie van Binnenlandse Zaken. Vandaar, dat mr. Toxopeus bij de besprekingen, welke dr. Platteel de laatste dagen heeft gevoerd^ ten nauwste betrokken is geweest. Ze zijn 'm kwijt aan Limburg In de wijde stilte van het Limburgse landschap mijmert de Expo-stier over de drukke dagen in Brussel, toen hij door tienduizenden bewonderd werd. Ned. onderwijzer in Zwitserland veronge'ukt Bij Sarnen in Zwitserland, in de omgeving van het Vierwoudsteden- meer, heeft zich, zoals eerst nu be kend geworden is, zaterdagmiddag 'n ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waarbij de 24-jarige heer A. Schans uit Baarn, onderwijzer aan de Neder lands Hervormde school te Stroe (gemeente Berneveld),werd gedood. Samen met zijn collega, de heer A. Kleijer uit Voorthuizen, eveneens onderwijzer aan genoemde school, was hij per scooter op vakantiereis. De heer Schans zou, aldus de eerste berichten van de politie uit Zürich, de scooter hebben bestuurd. Hij moet met een op de weg liggend voorwerp in aanraking zijn gekomen, waardoor zijn voertuig slipte. De heer Schans kwam te vallen en werd overreden door een hem achterop komende scooter. De heer Kleijer, die op de duo zat, werd enige meters weggeslingerd, maar liep geen levensgevaarlijke ver wondingen op. Zelf heeft hij zijn vader in Voorthuizen de volgende dag telefonisch van het gebeurde op de hoogte kunnen stellen. Het slacht offer, dat vrijwel onmiddellijk ter plaatse overleed, was ongehuwd. De driemansschool te Stroe mist nu twee leerkrachten, zodat het moei lijk zal zijn na de vakantie de school weer te laten beginnen. Gistermiddag heeft de bemanning van de Roode Kruisvlet op het strand van Midsland op Terschelling grote moeite gehad twee zwemmers, die de zee in dreven, te redden. Ondanks de eb en de zware rollers waren deze zwemmers, een heer en een dame, ver in zee gegaan. Toen de badmeester ontdekte, dat zij, al hun pogingen het land te be reiken ten spijt, naar zee afdreven sloeg hij alarm. De Roode Kruisvlet werd in het water gebracht en schip per Mathe Rij ff nam het roer. Door de zware branding miste de vlet bij de eerste poging de zwemmers op tien meter. Een werpboei met 'n lijn bracht echter uitkomst, doch door twee overslaande zeetjes werden twee van de drie opvarenden van de vlet over boord geslagen. Zij wis ten echter weer op het vaartuig te komen. Pogingen om, met de geredden op sleeptouw, het land te bereiken lie pen op niets uit. Geoefende zwem mers probeerden van het strand af met een lijn naar de vlet te zwem men, doch tweemaal brak de lijn. De derde maal ging het goed en met de trekkracht van vele handen, werd de vlet op het strand gezet. Het was er zo druk, dat de schipper geen kans heeft gekregen met de geredden ken nis te maken. Kinderen van de Leidse Speeltuin verenigingen en van de R.K. Vacan- tiebezigheden hebben gistermiddag weer het openluchttheater in de Kik kerpolder aan de Maredijk bevolkt. Weer heeft dit theater-in-wording zijn deugdelijkheid bewezen. Voor alle toeschouwers is er goed zicht op het toneel en dank zij een klankvijver vóór het toneel is de accoustiek voortreffelijk. De natuur lijke decors: snel wassende heesters en bomen, zijn intussen weer vele decimeters in de goede richting ge groeid. Het wachten is nu op de zitplaat sen en verdere afwerking. Het is de vraag of de eerste jaren het hiervoor benodigde bedrag door het gemeente bestuur beschikbaar kan worden ge steld. Intussen maakt men gelukkig al een dankbaar gebruik van deze ge legenheid. Ook gisteren was de lucht vervuld van het gejuich van naar schatting duizend kinderen, die ge noten van de kindershow „De Brom tol", een programma van het theater- bureau Carla Flinck. Oom John en tante Lily brachten twee gevatte kin deren op het toneel; kinderen, die ondanks de houterigheid van hun be weging snel op alle vragen reageer den. Oom John nam de schare ver volgens mee naar de boerderij, waar hij hen liet kennis maken met boer Teun, die hen op zijn beurt weer bracht naar de varkens, de waak hond, de konijnen en wat nog meer op het erf aan viervoeters te vinden is. Oom Frank maakte snelle te keningen op verzoek en Oom John en Tante Lily zorgden als clowns in een vreemdsoortig voertuig voor een daverend slot. (Foto: De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 13