Sunil wast stralend wit... Nederland ging méér geld verdienen en de belasting oogstte méér WITTER DAN HET WITSTE KONIJN en spaart uw linnenkast DONDERDAG 30 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ruim 2200 miljonairs De zo juist verschenen publikatie „Vermogensverdeling 1956" van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat gegevens betreffende de ver mogensverdeling per gemeente, per economisch-geografisch gebied, per provincie en voor Nederland naar de toestand op 1 januari 1956. De regio nale gegevens inzake de vermogens verdeling zijn voor het laatst gepu bliceerd naar de situatie op 1 januari 1951. Het totale bij de belastingdienst bekende vermogen, in handen van natuurlijke personen, bedroeg 32.7 miljard, tegen 21.2 miljard in 1951, hetgeen neerkomt op een stijging van 54 pet. Het gemiddelde vermogen per belastingplichtige en per inwoner kwam in 1956 op resp. 77.448 en 3.025 wat een stijging betekent van resp. 50 en 45 pet. ten opzichte van 1951. Uiteraard gaat het hier om geld bedragen waarbij geen rekening is gehouden met waardevermindering van de geldeenheid, de genoemde stij gingen geven derhalve een geflat teerd beeld van de reële vermogens toeneming. Door de belastingplichtigen met een vermogen van 1 miljoen en Opnieuw twee SUS huizen eruit De derde woonhuiswinnaar, de heer W. de Gruyl (56), Prof. Poels laan 68a te Rotterdam, als kantoor bediende werkzaam by de Erven de Wed. J. van Nelle N.V. te Rotterdam, heeft zijn SUS-woonhuis in ontvangst genomen. Verkoper J. C. de Wildt, Ruil- straat 78 te Rotterdam, presenteerde mevrouw De Gruyl, die met haar echtgenoot op bezoek was bij kennis sen op de volkstuintjes Blij dorp Rotterdam, SUS-loten. „Neen", zeide mevrouw De Gruyl, „wij winnen toch nooit iets!!!" Haar man kocht wel één lot. Hij ontvangt thans voor één gulden ƒ25.000.— terug. Winst ƒ24.999.—. De heer L. Ruijters (70j), gehuwd, 11 kinderen, garagehouder, Bere- woutstraat 26 te 's-Hertogenbosch werd woensdag door verkoper Hogen- boom gewaarschuwd het lot op een woonhuis te controleren. Na controle bleek, dat aan de inwoning die de heer Ruijters (dochter en schoonzoon) heeft, een eind kan komen, want het lot bleek inderdaad prijsbepalend. De heer Ruijters kon, toen hij zeker heid had, zijn tranen niet bedwingen. In grens correcties wonen 2300 Nederlanders Bij het tot stand komen der grens correcties waren in de daarbij be trokken gebieden ongeveer 1280 Ne derlanders woonachtig. Dit aantal is door geboorte, huwelijk met Neder landers en vestiging, voornamelijk van ambtenaren en hun gezinnen, gestegen tot ongeveer 2300. Dit heeft minister mr. J. M. A. H. Luns meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer J. M. Peters (KVP). Nuchter merkt de bewindsman op, dat hij de bezorgdheid kent onder be paalde lagen van de bevolking van enkele grenscorrectie-gebieden over vraagstukken, waarmede zij zou wor den geconfronteerd, indien het door haar bewoonde gebied aan Duits land zou worden afgestaan. De mi nister geeft ook toe, dat onder een deel der Duitse bevolking van een der grenscorrectiegebieden de wens leeft, dat over een toekomstige sta tus van dit gebied door middel van een volksstemming zal worden be slist. Minister Luns gaat evenwel niet in op de wenselijkheid of waar schijnlijkheid van zulk een plebis ciet. meer (0,5 pet. van het aantal), met bijna 14 pet. van het vermogen, was 24 pet. van de belasting verschul digd. Voor de vermogens van 100.000 en meer zijn deze percentage resp. 15,7 pet., 57,4 pet. en 84,5 pet. Het aantal miljonairs bedroeg 2.243, te gen 941 in 1951. Uit de cijfers blijkt dat het gemid deld vermogen per inwoner in de verschillende provincies en gemeen ten vrij sterk uiteenloopt. Van de provincies geeft Groningen met 4.104 het hoogste gemiddelde en Limburg met 1.609 het laag ste gemiddelde te zien. Rangschikt men de gemeenten naar de grootte van het gemiddelde ver mogen per inwoner, uitgaande van de „rijkste" gemeente, dan staan boven aan de lijst: Bloemendaal met 30.234, Wassenaar met 27.700, Blaricum met 17.913, Rozendaal (Gld.) met 16.149 en Laren (NH) met 15.388. Onderaan komen in dat geval enkele gemeenten in Limburg, t.w.: Schaesberg met 571, Nieu- wenhagen met 488, Borgharen met ƒ442, Schinveld met ƒ428 en Stein met ƒ421. Timmerman groef zijn maaltje op Wegens diefstal van een fiets moest een 45-jarige timmerman uit Ermelo zich gisteren voor de rechter in Zwolle verantwoorden. Het open baar ministerie wilde eens weten, hoe verdachte, die chronisch werk loos was, in zijn levensonderhoud voorzag. Toen heeft de man een geheim ont huld, dat alle edelachtbare heren voor enige ogenblikken met stomheid sloeg. De timmerman vertelde dat hij zich maandenlang zonder te werken in leven heeft gehouden door iedere dag een zeer gevariëerd en uitgeba lanceerd diner uit de Veluwse heide op te graven. De timmerman was niet weg te slaan bij militairen-op-oefening en op den duur kende hij precies de plekjes, waar ze hun overtollig eten in de grond stopten. Dat waren com plete maaltijden in blik. „De jongens willen die volle blikken niet verder meedragen en stoppen ze daarom maar onder de grond". „Het is lek ker spul", zo beval verdachte het menu aan het openbaar ministerie aan, „Witte bonen in tomatensaus, hutspot met klapstuk, kerriesoep, doperwtjes met gehakt en aardap pelen, van alles wat!" Veerdienst tussen Den Helder en Kristiansand? De firma Vinke en Co. te Amster dam deelt mede, dat zij sinds enige tijd, tezamen met een van haar Noor se relaties, de oprichting van een veerdienst tussen Den Helder en Kris tiansand (Noorwegen) in studie heeft. Het project heeft als doel, een gere gelde snelle auto- en passagiersdienst tussen Noorwegen en West-Europa in het leven te roepen, waardoor een aanzienlijke verkorting van de reis- duur verkregen wordt vergeleken bij de huidige vervoersmogelijkheden. De eventuele overtocht zal n.1. slechts ongeveer 19 uur in beslag nemen. Als gevolg hiervan zou Noorwegen nog meer dan tot nu toe ontslo ten kunnen worden als toeristenland voor zomer- en winterseizoen en bo vendien zou deze dienst perspectie ven kunnen openen voor snelgoede- renvervoer. Het project bevindt zich evenwel nog in het stadium van voorberei ding. Zodra een en ander een meer definitieve vorm heeft aangenomen, zullen nadere gegevens en bijzonder heden worden verstrekt", aldus Vin ke en Co. Om kwart voor vijf gistermiddag is de 68-jarige E. van Ankum, wo nende te Ankum, gemeente Dalfsen, door een uit de richting Zwolle ko mende auto gegrepen, toen hij in ge noemde gemeente op de fiets van een zandweg de grote weg op reed. Hij werd zodanig gewond dat hij in de nacht in een ziekenhuis overleed. Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wringen,' dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzonpak (Advertentie). BACONVARKENS. Als gevolg van een verdere stij ging van het prijspeil op de var- kensmarkt is ingevolge een besluit van het bestuur van het produktschap voor vee en vlees de overnameprijs voor baconvarkens ingaande maan dag 3 augustus 1959 met 2 cent per kg. verhoogd. Dientengevolge zal dan voor de baconvarkens van 63 t.m. 70 kg. in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden respectievelijk van 2.32, ƒ2.28, ƒ2.24 en ƒ2.20 per k.g. koud gewicht. Twee regimenten vielen - zittend - aan KLM vogel is er als de k.ppen bij Gistermiddag streek een KLM-vo- gel op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam neer. KLM-technici kwamen zich oriënteren naar aan leiding van het plan een dienst Rot terdam Airport-Londen te gaan on derhouden en men kwam bespre kingen voeren met de directeur van gemeentewerken te Rotterdam, ir. Tillema, en de havenmeester, de heer v. d. Hoek. VADER MISHANDELDE 3 JARIG DOCHTERTJE De Rotterdamse politie heeft de 31-jarige grondwerker L. F. B. aan gehouden die j.l. maandag zijn 3-ja- rige dochtertje op ergerlijke wijze heeft mishandeld. Het kind kreeg een bloeduitstorting onder de rech terschouder en verwondingen aan de rechteroorschelp. Het meisje is bij kinderpolitie ondergebracht in af wachting van nader te nemen maat regelen. Moeilijke uren voor Lennox Boyd In betoverende avondtoiletten arriveerden de koningin-moeder en prin ses Margaret bij de Guildhall in Londen, waar zij een officiers-diner heb ben bijgewoond ter viering van de 200ste verjaardag van de slag bij Minden (Westfalen) tijdens de zevenjarige oorlog. De koningin-moeder is kolonel van The Kings Own Yorkshire Light Infantry en de prinses in kolonel van het Suffolk Regiment. Beide regimenten hebben aan de slag deelgenomen. SOPHIA LOREN SCHOOT UIT HAAR SLOF Tijdens de opnamen van de film „Olympia" in de Cinecitta studio's in Rome loste Sophia Loren met een oude Winchester een schot op chef-cameraman Gio vanni Battista Paoletto. Gelukkig gold het hier een losse flodder. Achtera! bleek, dat Sophia zwaarder getroffen was dan het slachtoffer zelf. De chef camera-man had een klein wondje aan de linkerhand en liet zich voor alle ze kerheid even door een dok ter onderzoeken, doch So phia zelf had er een ze nuwcrisis van overgehou den. IN 1960 MINDER UITSTEL VOOR ONDERWIJZERS Voor het schooljaar 1958/1959 is aan ruim 200 onderwijzers uitstel van eerste oefening voor de militaire dienst verleend. Deze leerkrachten zullen bijna allen vrijstelling van I militaire dienst verkrijgen en dus voor het onderwijs beschikbaar blij-1 ven. In verband hiermee kan aan nieuwe onderwijzers voor het school- jaar 1959/1960 slechts in beperkte I mate, waarschijnlijk aan enkele tien-1 tallen, uitstel van eerste oefening! worden verleend. Dit hebben de ministers S. J. van' den Bergh en mr. J. M. L. Th. Cals j meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer C. Kleijwegt (PvdA). Mevrouw Werner uit Soest, die dinsdagmiddag zwaar gewond werd bij een auto-ongeval op de rijksweg te De Bilt, is vannacht in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overleden. Haar man werd bij het ongeluk op slag gedood. Zeven per sonen werden ernstig gewond. Mr. Alan Lennox Boyd, de Engelse minister van Koloniën, kijkt bezorgd als hij met een auto zijn departement heeft verlaten om in het Lagerhuis het kabinet, Sir Robert Armitage (gouverneur) en zichzelf te verdedigen inzake de gebeurtenissen in Nyaasaland.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7