WEET DE TEXAS-RANG VETERANEN IN DE SPORTWERELD Man verdacht van pogingen tot moord E DONDERDAG 30 JULI 1959 DE LEIUS*1 COURANT PAGINA 5 Victoria Regia bloeit weer in Leiden De Victoria Regia in de Hortus Botanicus ingang naast het aca demiegebouw aan het Rapenburg te Leiden bloeit vanavond wit en morgenavond rose. Aldus deelde men ons vanmorgen mede. De kas is open van 9-11 uur nam. en er wordt een deskundige toelich ting gegeven op de groei en de bloei- wijze van deze merkwaardige water plant, waarvan de bloemen alleen 's nachts opengaan. Bovendien kan men nog genieten van de fraaie tro pische waterlelies, orchideeën en aaronskelken. Men verwacht, dat de plant nog enige malen deze zomer zal bloeien. Raad van Zoeterwoude wijst Leidse inmenging ai In uitbreidingsplan Hoge Rijndijk Overeenstemming over vrijere lonen Gistermiddag heeft de regering het gesprek voortgezet met het be stuur van de Stichting van de Ar beid over de aanwijzing van de rege ring aan het college van rijksbemid delaars voor wat betreft de toe passing van de gedifferentieerde loon vorming, zo deelt de Voorlichtings dienst van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Van tevoren was aan de Stichting van de Arbeid een concept van te verstrekken algemene aanwijzingen toegezonden. Het bestuur van de Stichting heeft naar aanleiding van dit concept zijn opmerkingen schrifte lijk aan de regering kenbaar ge maakt. Onder leiding van de minister president, prof. dr. J. de Quay, na men van regeringszijde aan het over leg deel de ministers Van Rooy, De Pous en Marijnen en de staatssecre tarissen Roolvink en Schmelzer. Ook de voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, was by het overleg aanwezig. In een openhartige gedachtenwisse- ling werden de vele aspecten van het systeem van meer differentiatie in de arbeidsvoorwaarden in beschouwing genomen. Gegeven de aanvaarding van de gedifferentieerde loonvor ming als neergelegd in de nota van de regering en voorts gegeven het complex van maatregelen met betrek king tot de subsidies voor de melk en met betrekking tot de huren, kon in beginsel overeenstemming word bereikt over de inhoud van de aan het college van Rijksbemiddelaars te verstrekken algemene aanwijzing, aldus het communiqué, dat ons werd verstrekt. Vuur vernielde reeds 330 ha Veluweschoon Door de Veluwse bosbrandweer is een voorlopige „balans der vernielingen" opgemaakt. Dat het vernietigende vuur danig heeft huisgehouden blijkt uit het volgend staatje. In totaal zijn 82 bosbranden op de Veluwe gesignaleerd in de periode van 1 januari tot 29 juli van dit jaar. Hierdoor werd verwoest 173 ha. Er waren 91 heidebranden: verwoest 135 ha., 65 ruigtebranden vernielden 3 ha en 8 hakhoutbranden verwoest ten 4 ha. De vorige week had de Veluwe het meest te lijden; toen braken er maar liefst 44 branden uit. Tot dusver is nu ruim 330 ha. natuurschoon op de Veluwe verwoest. Te Borne is door de politie aange houden de 36-jarige arbeider J. R., die ervan wordt verdacht, zijn 34-ja- rige vrouw A. R.K. reeds verschei dene malen van het leven te hebben willen beroven. De justitie staat voor een moeilijke zaak, omdat de man alle verklaringen van zijn vrouw ontkent en er geen getuigen van de feiten zijn. Het echtpaar heeft een zoontje van 4 jaar. De man zal door de officier van justitie te Almelo worden verhoord. De agenda van de raadsvergade ring van Zoeterwoude zag er dor uit, maar de behandeling is uitgegroeid tot zeer levendige debatten en, wat in lange tijd niet is voorgekomen, er was op bepaalde punten zodanig ver schil van mening in de KVP-fractie ontstaan, dat een voorstel door een fractielid persoonlijk werd inge diend. De heer Van Vliet was met kennis geving afwezig. Bij de ingekomen stukken was de belangrijkste een beschikking van „Financiën". Voor 1958 zal de uitke ring voor de gemeente 49.271,04 hoger zijn waardoor het begrotings tekort terugloopt van 63.000,naar 13.728,96. Voor het jaar 1959 is de meerdere uitkering f 63.907,88 en de hogere belastingopbrengst 2699.35. Het tekort 1959 van 118.067,f" nu ƒ54.460,76. Omtrent het rapport van het veri ficatiebureau over de administratie van het waterleidingbedrijf deelt de voorzitter mede, dat in de achter stallige vorderingen verbetering is gekomen. De heer De Vrind heeft kennis ge nomen van het vorige rapport en spreekt zijn verwondering uit, dat de R.K. Bouwvereniging een schuld heeft van ƒ4596.en vraagt hier over inlichtingen. De voorzitter zet uiteen, dat deze post aansluitkosten betreft, een kwestie, die al twee jaar loopt om dat de bouwvereniging eerst een spe cificatie wil hebben. Het is echter niet gebruikelijk, deze over te leg gen. De administrateur is opgedra gen, ook deze post te innen.. De verlaging van de Witte Brug is opgedragen aan gebr. Overdevest voor de som van 15.450,Het werk wordt spoedig aangevangen. Voor de verbetering van de Wei- poortseweg en de vernieuwing van de Bakkersbrug zullen leningen resp. ƒ221.000,en ƒ98.000,worden aangetrokken. Tot taxateur voor de gemeente is benoemd de heer L. van Dijk te 's-Gravenzande. Uitbreidingsplan en Industrie schap. De voorzitter stelt aan de orde twee gedeeltelijke uitbreidingsplan nen aan de H. Rijndijk. Eerst wordt het plan, dat in verband staat met het bouwplan Van der Poel behan deld. Het gemeentebestuur van Leiden heeft geen bezwaarschrift ingediend doch verzocht het Industrieschap de Grooten Polder in het overleg te be trekken. B. en W. zien niet in, dat de ge kozen situering verband houdt met het Industrieschap; een conferentie zou niet vruchtdragend zijn. In een schrijven aan het gemeente bestuur van Leiden is dan ook me degedeeld, dat B. en W. geen be- wordt hoefte hebben een uitbreidingsplan buiten het Industrieschap, een eigen plan van Zoeterwoude te wijzigen. Het Industrieschap heeft reeds lange tijd niet meer vergaderd. Het ligt niet op de weg van Zoeterwoude om in dit verband een vergadering daarvan uit te lokken. In het schrijven van het gemeen tebestuur komt een kaart op de proppen, zo zegt de voorzitter, die een binnenkamerse tekening van de gemeente Leiden blijkt te zijn. De zaak is de raad zo voldongen, dat geen der leden er een woord aan besteedt. De wijziging wordt z.h.s. vastgesteld. Bouwterrein of industrieterrein. Nu komt het uitbreidingsplan nabij de fabriek „Latexfalt" aan de orde. De heer Van Mil heeft met verwon dering deze tweede wijziging gezien, omdat deze grond nu bestemd wordt voor industrieterrein. Wanneer B. en W. zeggen, dat van deze grond de agrarische bestemming niet ge handhaafd zal kunnen blijven, had men mogen verwachten, dat de be stemming voor de woningbouw zou zijn. Bij de eerste wijziging luidt de toelichting: „de mogelijkheden tot het bouwen van woningen in de ge meente Zoeterwoude zijn zeer be perkt". Binnen afzienbare tijd kan worden beschikt over 70 h.a. indus trieterrein en nu stellen B. en W. voor het bijna enige geschikte stukje grond voor de woningwetwoningen te bestemmen voor industrieterrein. Deze grond is uitermate geschikt voor woningbouw, sluit zich bijzon der goed aan by de bestaande be bouwing en mag zeker niet bestemd worden voor industrieterrein. Hoewel het mij bekend is, zegt spr., dat mijn voorstel geen succes zal hebben, toch heb ik gemeend, dit te moeten zeggen; anderen zullen misschien later inzien, dat het be sluit van vandaag niet verstandig is geweest. Spr. stelt voor een wijzi ging van het uitbreidingsplan voor te bereiden waarbij deze grond be stemd zal worden voor woningbouw. De heer Van der Ploeg pleit na mens de KVP-fractie voor de in standhouding van de bestaande in dustrie, wil andere gronden aantrek ken voor bouwgrond, doch deze be stemmen voor een industrie, die moet uitbreiden of anders zal ver plaatst worden naar een andere ge meente. De heer De Graaf ziet in deze be stemming een chaos, doch wethou- Ged. Staten hebben nu een guns tig advies aan de Minister van Bin nenlandse Zaken gegeven inzake het sportterrein aan de Hoge Ryndijk. Teneinde een bouwterrein aan te kunnen wijzen voor de bouw van een kleuterschool in de Zuidbuurt is door B. en W. aan Stad en Land schap opgedragen een gewijzigd uit breidingsplan te maken. De heer Van Mil meent, aan de hand van de woningwet, dat de raad deze opdracht moet geven. De voorzitter wijst op art. 36 van de gemeentewet, dat B. en W. de bevoegdheid geeft, een raadsbesluit voor te bereiden. De raad heeft tot medewerking van de bouw van deze school besloten. Nu moet er grond beschikbaar zijn en om dit te berei ken moet het uitbreidingsplan ge wijzigd worden. Als de voorzitter, na herhaaldelijk repliceren van de heer Van Mil, spreekt van de laatste uitspraak over het uitbreidingsplan bij de raad, is de heer Van Mil te vreden, zeggende: als daar maar ge volg aan wordt gegeven kan ik mij er mee verenigen. Sprekende over de inrichting van het speelterrein op het Dorp ver zocht de-voorzitter de pers, vriende lijk er voor te waarschuwen, dat men de gecreosoteerde afrasteringpalen der Van" Hofwegen stelt hem daar- niet moet aanraken. Gebleken is, dat aan de Lagere Landbouwschool in plaats van één, nu twee noodlokalen moeten komen. Omtrent de financiering zegt de voorzitter, dat deze geruststellend is. Er volgt nog een nader prae-advies. Van de directie van de Rijkswa terstaat is nu bericht ontvangen, dat de trap by het viaduct (waar eerst geen geld voor was!) gemaakt wordt. Zonder enige discussie wordt be sloten tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling inzake 'n regionaal woonwagenkamp waar van de jaarlijkse bijdrage f 1040. bedraagt. Aan de R. K. Woningbouwvereni ging wordt stilzwijgend de bouw grond voor 64 woningen aan de Kor te Miening en voor 3 woningen aan de Antoniusstraat verkocht zijnde dat de heer Van Mil geen enkel goed ^roord voor de industrie heeft. Het voorstel-Van Mil, ondersteund door de heren De Graaf en Koek, wordt met 9 tegen 3 verworpen. Tot leden van de waterleidingcom- imssie worden met alg. stemmen her kozen de heren J. van Vliet, C. J van Leeuwen en J. B. N. van Die- men. Ook de leden van de adviescom missie woonruimtewet, de heren P. Koning, J. H. v. d. Ploeg, H. J. Sie- verding, A. Schinkel en H. J. van Mil worden met alg. stemmen her kozen. Op verzoek van de heer R. Th. Kaiser om G. S. te verzoeken de Vrouwenweg op te nemen in de be bouwde kom wordt gunstig beschikt. Op voorstel van de heer Van der Ploeg zal eenzelfde verzoek gedaan worden voor de Zuidbuurtseweg. diverse percelen grond langs de Wei- poortseweg, tesamen 4300 vierkante meter, ad 1.30 en 8000 vierkante meter water gratis. De heer Van der Geest dringt er namens de KVP-fractie op aan dat ook het gedeelte van die weg vanaf de Nieuwe weg tot „de Muscadel" eveneens zal verbeterd worden. De voorzitter zegt, dat het werk in sep tember aangevangen wordt, uitbrei ding is nu niet mogelijk. Bij de voorgestelde wijziging van het waterleidingbedrijf deelt de voorzitter mede, dat G. S. te kennen hebben gegeven, dat het bedrijf niet reëel genoeg is opgezet; in plaats van verlies moet door verhoging van de tarieven getracht worden een winst te bereiken. De waterleiding commissie adviseert dit jaar niet over te gaan tot verhoging van de tarie ven. De begroting kan kloppend ge maakt worden doordat o.ry. de op- hoger kan geraamd worden. In 1960 kunnen de tarieven herzien worden. B. en W. nemen dit voorstel over en de raad gaf de goedkeuring. Bij de rondvraag besprak de heer De Graaf de wenselijkheid van het plaatsen van een bord, waarschu wende, dat men komende van de af rit Hoge Ryndijk op de voorrangs- weg komt. De heer'Van der Ploeg verzocht B. en W. met het bestuur van de Geerpolder in overleg te treden tot verbetering van de weg vanaf de Geerbrug tot het recreatieoord. De heer J. B. N. van Diemen ver zocht een basis te vinden waarop het onderhoud van het grote Kerkpad, dat nu bij het R. K. Kerkbestuur ligt, aan de gemeente zou komen. De heer De Vrind pleit voor ver betering van de Besjeslaan en de wegen in Park „Die Leithe". Voor al deze belangen wordt de Besloten wordt tot aankoop van brengst van het verbruik ƒ4500,— toewijding van B. en W. toegezegd. Verwelkte kransen. PIET v. d. M. en Leen WIJ KUNNEN het hele maal niet zo leuk vinden om de bekende oud-inter nationaal Piet v. d. M. voor de aardigheid of voor de liefdadigheid of om welke reden dan ook z'n plaats en met hem vele bekende onder de lat weer te zien ex-boksers, beroemde ex- innemen. Wij vinden het werkelijk geen pretje als we de vroe- :er zo bekende top-voet- ialler Leen K. weer op de rechter wing mogen zien siouwen. Komen ze zó achter de toonbank van hun sigaren winkel of achter de tap kast van hun café vandaan of hebben ze nog een paar middagen een beetje staan Nu zal iedereen wel be- nen werk over sportge- grypen dat wij hier zij neeskunde, dat volgens de het niet zonder zin en kele uitwassen verzonnen hebben. Maar het probleem als zodanig ligt er en dit Die vroeger zo bekende rechisbuilen lange-afstandslopers en an dere prominente ex-atle ten denken, nadat ze hun blik nog eens over de vele referent, een hier te lande bekend sportarts, niet al leen waardevolle gegevens bevat voor medici, maar ook voor trainer en leraren in lichamelijke opvoeding. „Wel had ik gaarne", zo schrijft deze Nederlandse deskundige, „een hoofd stuk aangetroffen over de veteranen-sport, met een uitspraak, in hoeverre en in welke mate personen van 35 tot 50 jaar nog aan vraagstuk strekt zich eigen- wedstrijden mogen deelne- a.ailveméll&TSÏÏS aan de muur hebben laten gaan, dat ze ongestraft wel weer zonder training in de are na kunnen terugkeren. sportfestijn deel te nemen? Daarovei hoor je nooit zo bijzonder veel, maar in tussen zijn toch die voet ballers. wielrenners, roeiers Maar ze vereeten dat de ^ke^pelen; «n dasje koSe er nfet beter op ouder geworden. wordt als men jarenlang In de tijd dat zij hun niets anders aan sport doet .nomfen vierden namen zij dan het invullen van voet- deel aan een degelijke en balloterijprijsvragen en het regelmatige training, waar- houden van deskundige lijk nog veel verder uit. Er zijn immers ook tal van oudere sportlieden die het toppunt van hun kunnen alreeds voorbij ziin, maar die toch nog regelmatig oefenen. In hoeverre kun nen en mogen zij nog aan wedstrijdsport deelnemen? Van 35 tot 50 jaar. IN HET NEDERLANDS Tijdschrift voor Genees kunde troffen wij een Hier is een probleem in de sportwereld gesigna leerd. dat bij lange na niet is opgelost, een probleem dat voor de individuele gezondheid van grote be tekenis is. Zolang er op dit gebied geen voorschrif ten of richtlijnen zijn, moet iedere (ex) sportbeoefe naar erop toezien, dat hij niet meer van zijn krach ten vergt dan goed voor hem is. WEET U HET OOK NIET omtrent gerust. Op dit terrein ko men de kantoren en de onderbren ging van rollend materiaal. Hiertoe kunnen voorschriften gemaakt wor den. De voorzitter zegt, dat het zeer flo rerend bedrijf tobt met uitbreidings moeilijkheden. Er is in deze gemeen te steeds aangedrongen op het be vorderen van de industrie. Ook hier is Leiden weer bang, vrezende, dat de industrie verbogen zal worden. De heer Van Mil verwacht tegen stand van de Rijkswaterstaat en drukt nogmaals zijn spijt uit, dat dit terrein waar al jaren voor gevoch- van ruim 2 meter lengte. Voorzover ten is 'om het bebouwd te krijgen, I ons bekend komt dit reptiel alleen Verf vlek Hoe kan ik een groene verfvlek (lVt jaar oud) verwijderen uit een zwarte rok? vraagt mevr. C. J. V. Met de gewone middelen gaat dat niet meer, hoewel u het kunt probe ren. Smeert u de vlek eerst aan met zeep, laat dit inwerken, daarna op nieuw aansmeren met zeep en ver volgens er wat terpentine opdruppe- len. Daarna nabehandelen met water, c.q. azijnwater. Omdat u deze rok toch maar bij enkele gebeurtenissen draagt, zult u de vlek na deze be handeling wel wat onzichtbaar kun nen maken met wat zwarte was. Goed inwrijven, liefst met een vin gertop. (H) Johan Jong U kunt de heer Jo- han Jong bereiken via de V.A.R.A.- Omroep te Hilversum. Heer G. O. Leeftijden dieren, vissen, draken, lieve heerbeestje J. C. V. vraagt: hoe oud kunnen de volgende dieren worden? a. olifant, b. leeuw, c. paard, d. koekoek, e. karper, f. snoek; 2. Hebben er ooit draken bestaan? a. hoogstens 70 tot 90 jaar, b. hoog stens 20-25 jaar, c. 20-35 jaar, d. 10 tot 15 jaar, e. 60 tot 70 jaar, f. hoog stens 60 jaar. 2. Zoals u willicht bedoelt van die „vuurspuwende" monsters, neen. Vuurspuwende dieren hebben nooit geleefd. De naam draak is evenwel een ander woord voor monster en van die monsterachtige dieren heb ben er wel bestaan en men zou kun nen zeggen, bestaan nog wel, denkt u maar eens aan de reuzenwaraan (varaan) en Indische reuzenhagedis nu onttrokken wordt. Geen goed woord voor industrie. De heer Van der Ploeg is verbaasd, (39) Mnmsjmrcu- dttijneuMMtwi mKaètanm «t mwD.omnmncah Ktmtmmmmm uummorninme» rmtaaxtunea. Hit «Meert tuk mjn uhod. tmdit kii tussen tMimoede.deelkie en domme mü (emok-I hekjk eedenlKhtlten vmdt reor m dedruf ré.dnk ku deed den eerdiejnen) Bt her opkluren.el meest Het een k/nmurfj Hmnundnieetheeoln/ur!jf $J/FU T7I worden nog voor op Flores en het nabijlig gend Komodo. Het is een beschermd dier. 3. Het antwoord op uw derde vraag volgt. A.O.W. Vreemdeling Een abon nee schrijft; een Italiaanse kennis van mij verblyft momenteel enkele maan den hier te lande en werkt hier ook tijdelijk. Hy vindt het onbillijk dat hij premie A.O.W. moet betalen. Ik fheb hem verteld, dat hij er niet on- deruit kan komen. Heb ik gelijk? Artikel 6 van de Algemene Ouder domswet bepaalt onder lid 1. Ver zekerd overeenkomstig de bepalingen van deze wet is degene, die de leef tijd van 15 jaar, doch nog niet die van 65 jaar heeft bereikt, indien hij a) ingezetene is; b geen ingezetene is, doch terzake van binnen het rijk in dienstbetrekking verrichte arbeid aan de loonbelasting is onderworpen enz. lid 4. van detzelfde artikel zegt: bij algemene maatregel van bestuur kan van het bepaalde in het eerste lid worden afgeweken; a. ten aan zien van vreemdelingen; b. enz. enz. Het is dus zo, dat degenen, die op het grondgebied van Nederland wo nen, verzekerd zijn. Dit geldt zowel voor Nederlanders als voor vreem delingen. Wanneer woont een vreemdeling in Nederland? De A.O.W. zegt, dat dit naar omstandigheden moet wor den beoordeeld. Het feit dat men in een Nederlands bevolkingsregister staat ingeschreven is niet beslissend, al zal natuurlijk in ongeveer 90% van de gevallen de inschrijving klop pen met de feitelijke omstandighe den. Indien echter deze feitelijke omstandigheden in een andere rich ting wijzen, dan z' n deze beslissend. Het komt ons voor, dat uw kennis het beste doet zich te wenden tot de Sociale Verzekeringsbank te Am sterdam. 2. Wat uw tweede vraag betreft moge dienen, dat uw rijwiel aan de gestelde eisen voldoet, mits fcde beide remmen goed werken en u'zelf na tuurlijk in het bezit bent van de ver eiste papieren (paspoort, eventueel niet langer dan 5 jaar verlopen of een geldige toeristenkaart). (H) Vraag inzake loonbelasting van vakantie-uitkering. Antwoord: De loonbelasting op va kantie-geld is inderdaad hoger dan van het gewone wekelijkse loon, om dat vakantiegeld valt onder het ta rief van „bijzondere beloningen", welk tarief aanzienlijk hoger is. Zie kenfondspremie wordt er ook van in gehouden. Vraag: Route per fiets van Ha- zerswoude (Rd.) naar Berg en Dal? Hoeveel km? Antwoord: Hazerswoude, Alphen, Woerden, De Meern, Jutphaas, Hou ten, Werkhoven, Wijk bij Duurstede, Zoelen, Ochten, Dodewaard, Andelst, Nijmegen, Berg en Dal; afstand 1265 km. Vraag: Route VoorhoutBergen. Antwoord: Voorhout, Noordwij kerhout, Vogelenzang, Aerdenhout, Bloemendaal, Santpoort, Velsen, Be verwijk, Castricum, Zuid Bakkum, Egmond-binnen, Bergen. Vraag: Route per fiets van Lisse naar Groesbeek. Antwoord: Lisse, Aalsmeer, Uit hoorn, Vinkeveen, Breukelen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Driebergen, Amerongen, Zetten, Andelst, Nijme gen, Groesbeek. Vraag: Route per bromfiets van Stompwijk naar Brunssum; hoeveel km? Antwoord: Stompwyk, Zoetermeer, Waddinxveen, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Heusden, 's Hertogen bosch Best, Eindhoven, Weert, Maas- bracht, Echt, Sittard, Brunssum; af stand 240 km. Vraag: Route per fiets van Zoe terwoude naar Broek op Langedijk; hoeveel km? Antwoord: Zoeterwoude, Leiden, Sassenheim, Haarlem, Beverwijk, Castricum, Alkmaar, Broek op Lan gedijk; afstand 75 km. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Kevelaer; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Woerden, De Meern, Jutphaas, Houten, Wijk bij Duurstede, Zoelen, Ochten, Dode waard, Nijmegen, Kleef, Goch, Ke velaer; afstand 170 km. Vraag Kortste route per bromfiets van Zwolle naar de Belgische grens; hoeveel km? Antwoord: Zwolle, Apeldoorn, Arn hem, Nijmegen, Grave, Uden, Veghel, St. Oedenrode, Eindhoven, Waelre, Westerfioven, Luyksgestel; afstand 160 km. Pruimen vallen af. P. P. D. te N. vraagt: Wij hebben in dé tuin een pruimeboompje, dat dit jaar volgens aanzien veel vruchten zou geven. Door vakman laten bespuiten enz. Wij bestoven hem af en toe voor luis met spuitex-stuifpoeder. Nu vallen er heel veel vruchten af, al wel meer dan 200 stuks. Als het zo doorgaat Te Milaan heeft woensdag een windhoos van ongekende kracht fiet sers op de straat geworpen, caféter rassen vernield en bomen ontworteld. Ook elders in Noord-Italië heeft de afgelopen dagen noodweer gewoed, terwijl men daarentegen in midden- en Zuid-Italië een hoogste tempara- tuur van 36 graden in de schaduw mat. schiet er niets over. In de droge pe riode gaven wij water en van de wind kan het ook niet zijn. Wat is de oor zaak? Antwoord: Het is heel normaal als de fruitbomen in juni-juli heel wat vruchten laten vallen, de z.g. junirui, doch als deze abnormaal groot is, ha pert er wat aan. U schrijft niet hoe oud het boompje is, want in de jeugd gebeurt het wel meer deze abnor male vruchtval en bij het ouder wor den wordt dit wel beter. Ook weten we niet, wat voor soort het is, daaf er pruimen zijn, die kruisbestuiving nodig hebben om vrucht te kunnen dragen. Ziet er eens achter te komen welke soort het is, er kan dan advies gegeven worden welk soort er bij geplant moet worden. Snijdt u eens wat afgevallen vruchten door, is de kern (de toekomstige steen) nog zacht, dan heeft er geen bestuiving plaats gehad. Is de steen echter al hard, dan mankeert er wat anders aan. Vraag: Over leraar privélessen. Antwoord: Vragen over particu liere adressen mogen wij in deze rubriek niet noemen. Wendt u ech ter tot het hoofd der school in uw gemeente. Hij zal u toch wel kunnen helpen? Vraag: Route van Alphen naar Gulpen. Antwoord: Alphen a.d. Rijn, Woer den, Utrecht, Houten, Culemborg, Geldermalsen, Zaltbommel, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maas- bracht, Echt, Sittard, Geleen, Val kenburg, Gulpen. Vraag: Route van Voorschoten naar Baarlo en Aken, van Baarlo naar Keulen en Lommerd; hoeveel km? Antwoord: Voorschoten, Alphen, Utrecht. Den Bosch, Veghel, Hel mond, Deurne, Liessel, Meyel, Pan- ningen, Baarlo; afst. 190 km. Baar lo, Steyl, Roermond, Sittard, Heer len, Aken, afstand 85 km. Aken, Jü- lich, Berchheim, Keulen, afstand 70 km. Wat uw laatste vraag betreft, het plaatsje Lommerd kennen we niet in België, wel Lommei. De route daarheen is: Keulen, Aken, Maas tricht, Bilsen, Hasselt, Zonhoven, Hechtel, Lommei; afstand 170 km. Vraag: Route Leiden Darfeld en over kampeergelegenheden. Antwoord: Leiden, Woerden, Utr., Zeist. Woudenberg, Ede Arnhem, Doesburg, Doetinchem, Varsseveld, Lichtevoorde, Groenlo, Vrcden, Leg den, Darfeld, afstand 210 km. Kam peergelegenheden zijn- er overal in Duitsland. De ANWB, Parkstraat 18-26, Den Haag, kan u daarover alle gegevens verstrekken. Daar kunt u zich ook van een kampeer- kaart voorzien. Deze geeft introduc tie voor buitenlandse kampeerter reinen, waarbij ook een W.A.-ver- zekering ingesloten is. Vraag: Hoeveel mag een getrouw de vrouw bijverdienen zonder in de belasting te vallen. Antwoord: Wanneer de man niet is aangeslagen in de Inkomstenbelasting, doch uitslutend loonbelasting behoeft te betalen, kan de vrouw maximaal ƒ300.per jaar aan bijverdienste hebben zonder belastingplicht.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5