Scharp Nog steeds worden runderen op Leidse met horzels besmette veemarkt aangevoerd POTLOOD EN GEEST Heintje Davids hielp W<m Zaalberg uit Leiden in de Oranje Trui De raad van Woubrugge ondervroeg gemeente architect over heipalen IJNSTREEK DONDERDAG 30 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Jaarverslag van Openb. Slachthuis In het jaar 1958 werd op 't Open baar Slachthuis te Leiden varkens pest geconstateerd bij 29 varkens en 20 biggen. Aldus het jaarverslag van deze gemeentelijke dienst. Onder een tweetal koppels schapen, welke ter keuring aan het Openbaar Slacht huis werden aangeboden werd rot- kreupel aangetroffen. Bij het dier geneeskundig toezicht, dat bij de in gangen van de veemarkt wordt uit geoefend, werd bovendien nog in zeven gevallen rotkreupel geconsta teerd. In vyf gevallen werden de aange taste en verdachte dieren onder toe zicht vervoerd naar openbare slacht huizen om daar te worden geslacht. Twee koppels werden op last van de Inspecteur van de Veeartsenijkundi- ge Dienst onder toezicht terugge voerd naar de bedrijven van her komst om aldaar in quarantaine te worden gesteld. Een zelfde lot trof een tweetal (koppels biggen, waaronder zich zie ke dieren bevonden, welke ervan verdacht werden te lijden aan var kenspest. Ook in dit verslagjaar werden met horzels besmette runderen aange troffen. De vervoerders werden ver plicht de runderen met de hiervoor aangewezen middelen te wassen, ter wijl het aan de beoordeling van de Inspecteur van de Veeartscnijkun- dige dienst en de ambtenaren van de Algemene Inspectie-dienst werd overgelaten of al dan niet een straf vervolging zou worden ingesteld. Trekhond. Bij de aanvang van het verslag jaar stond nog één houder van een hondenkar in het register. Van deze vergunninghouder werden hond, kar en tuig aan herkeuring onderworpen in de maand november en in gc staat bevonden. Van de 5338 runderen, die bij het slachthuisbedrijf werd aangevoerd werden er 15 afgekeurd, van 1757 kalveren 26 stuks en van de 5720 nuchtere kalveren 128 stuks. I In 1958 werd 3.942.474 kg vlees in gevoerd (v.j. 2.823.668) waarvan 2.156.678 bestemd was voor vleeswa- I renfabrieken en 1.785.796 kg. voor I slagers. Landen van herkomst bij I invoer aan het eerste kantoor waren I België, Engeland, Frankrijk, Joego- slavië (paardevlees), Argentinië (be- j vroren rundvlees), Brazilië (idem) en USA (varkenslever). Destructie. Al het ter beschikking gekomen destructie materiaal werd afgehaald door het destructiebedrijf N.V. Ge- kro te Rotterdam (Overschie) be houdens 9.872 kg afgekeurd vlees, dat geschikt werd bevonden om te dienen als dierlijk voedsel en ter be schikking werd gesteld van het Die renpark „Wassenaar", enige weten schappelijke laboratoria en circus sen. Controle en overtredingen. In de gemeenten Leiden en Oegst- geest (met tezamen 89 slagerijen) werden 1481 surveillance-bezoeken gebracht bij de slagers en 890 bij vleeswaren verkopers, restaurants, automatieken e.d. Ook in de overige Enkele buien De Bilt, 30 juli. Het KNMI deelt mee: De hoeveelheden regen, die sinds het einde van de droogteperiode in Nederland zijn gevallen, lopen door het buiïge karakter van de neerslag nogal uiteen. Dit weerspiegelt zich in afgetapte hoeveelheden op de waar nemingsstations. Tot vanochtend 7 uur heeft het vliegveld Volkel de grootste hoeveelheid gemeten, name lijk 16 mm. Meer dan 10 mm viel er ook in Terschelling, Leeuwarden, Den Helder, Deelen, De Bilt, Vlis- singen en Woensdrecht. In IJmuiden en op het vliegveld Valkenburg werd gedurende dezelf de periode echter slechts 3 mm afge tapt. De buien werden veroorzaakt door een lagedrukgebied, dat via Engeland in een langzaam tempo naar ons land is getrokken. Dit lage drukgebied, dat zich naar Duitsland verplaatst, zal ook morgen invloed op het weer in Nederland kunnen uitoefenen. Het blijft dan ook koel, terwijl de buiïgheid zal voortduren. No. 510 Horizontaal: 1. vlug, 4. oude lengtemaat, 6. bij elkaar beho rende voorwerpen, 7. trede, 9. oriënt expresse (afk.), 10. baanronde (sport), 12. voorzetsel, 13. attribuut van Neptunus, 16. onbekende, 17 jaar (afk. Lat.), 19. door elkaar, 22. telwoord, 23. boom, 24. landbouw werktuig, 25. cirkelvormig voorwerp, 27. ridderteken, 29. boon., 30. Zeeuw se hoeve. Verticaal: 1. hemellichaam, 2. scheikundig element (afk.), 3. ramp zalig, 4. voegwoord (Fr.), 5. vaste bodem, 6. reinigingsmiddel, 7. voor werp om geld in te bewaren, 8. fa milielid, 11. atmosfeer (afk.), 14. zij tak Donau, 15. bijb. figuur, 18. nau we, 19. vette vloeistof, 20. water in Friesland, 21. plaats in Zeeland, 22 slede, 26. staatsbedrijf (afk.), 28. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 509 Horizontaal: 1. wel, 4. dog, 6. staal, 9. ot, 11. elf, 12. Sn, 13 ra, 15. on, 16. palamedes, 17. as, 18. Ee, 19. in, 20. las, 22. pl, 24. genie, 26. pol, 27. kas. Verticaal: 1. wip, 2 L.S., 3. Palem- bang, 4. dl, 5. Gen., 7. te, 8. af, 10. traan, 12. sneep, li. als, 15. ode, 19. iep, 20. Ie, 21. si, 23. les, 24. gl, 25. E.K. gemeenten werden de verkoopplaat sen voortdurend gecontroleerd. Bij deze controles werd 41 maal een partij vlees of vleeswaren in be slaggenomen (met een totaal ge wicht van 172 kg) wegens bederf, terwijl 23 partijen vlees (met een to taal gewicht van 315 kg) in beslag genomen werden, die bij invoer niet ter nadere keuring waren aangebo den, Deze laatste partijen werden na keuring en betaling der verschuldig de rechten aan de eigenaars terug gegeven. Van de meer ernstige overtredin gen werd proces-verbaal opgemaakt, bij de overige werd volstaan met een een mondelinge of schriftelijke waarschuwing. Het aantal processen-verbaal, op gemaakt door ambtenaren van de dienst beliep 13, namelijk één we gens overtreding van artikel 34 en twaalf wegens overtreding van ar tikel 35 van de Vleeskeuringswet. Bur<*erHike Stand Geboren: Ingrid dr v. W. A. de Voogd v. d. Straaten en U. Schlatt- mann; Aart z. v. A. Rijsbergen en J. Rijsbergen; Bartholomeus zn v. C. J. van den Vijver en J. van Duijven- bode; Petronella Patricia dr v. J. P. van den Hoek en M. Holswilder; Cornelia dr v. W. J. Honing en C. van Rijn. Overleden: W. Zandbergen 62 jr. weduwe v. D. van Egmorid; D. Bergs- hoeff 35 jr man. ,,Tour'' vandaag in Noordwijk en Leiden „Ik heb geen truien genoeg voor die Leidse Ploegen", vertelde Ome Joop ons gisteren vóór Amsterdam. „Ze zijn dit keer stukken beter dan verleden jaar". Juist werd de ploe genstand afgelezen. Leiden-Hero achtste. Leiden-North-State derde, De Arnhemse Vredenstein-ploeg was eerste en we hebben deze ploeg on gemerkt geobserveerd. Ook bij ons zou deze ploeg hoge ogen gooien. Zonder erg goede rijders, maar attent om overal te helpen, waar nodig is. De Leidse North-State-équipe ver diende juist 15 pnt. per man, door vlak voor de intocht in Amsterdam, de commandowagen een extra beurt te geven. Onder escorte van de Amsterdamse Politie ging het naar het Olympisch Stadion. Hier stond Heintje Davids aan de finish, om de leider van het klasse ment in de Oranje-Trui te helpen. Eerst werd mevr, Davids gehul digd met een bouquet anjers. Wat Ome Joop angstvallig geheim gehouden had, maar wat ook de hele karavaan al lang wist, gebeurde. Wim Zaalberg werd bekend gemaakt als leider in het alg. klassement en werd door Heintje Davids in de Oranje- trui gestoken. Ook de bloemen schonk mevr. Davids aan Wim, die ze per speciale boodschapper naar zijn moeder in Leiden stuurde. Een teleurstelling was het, dat de baan in het stadion juist in gebruik was bij de Nederlandse stayers, die oefenden voor het wereldkampioen schap. De jongelui hebben zich toen ver maakt met op de tribune de renners aan te moedigen. De tocht door Amsterdam, naar de school waar ze gingen slapen, was een evenement op zich, door de zwier, waarmee de Amsterdamse Politie, de karavaan door de drukte loodste. De Duitse Ploeg, die hier achteraan reed, kreeg op aanwijzing van de politie extra- punten, omdat zij zo keurig de rij hadden helpen sluiten, als er vreemden tussen probeerden te ko men. AAN DE WEG TIMMEREN. 150 Jeugdige timmerlieden, die na hun ambachtsschool een tweejarige opleiding in het bedrijfsleven heb ben genoten doen dezer dagen exa men in de lagere technische school Don Bosco aan de Boerhaavelaan en in de Ambachtsschool aan de Haag- weg. Diploma-u:treildng voor beide groepen tegelijk vindt plaats zater dag a.s., te half drie in de Ambachts school aan de Haagweg onder voor zitterschap van de heer O. A. M. Bik. A.s. zaterdag viert het echtpaar B. J. Timmerman te Leiden zijn veer tigjarig huwelijksfeest De heer Tim merman geniet bekenndheid in de zakenwereld als firmant van een heren-modezaak en voorts als lid van de St. Vincentius-conferentie. Zaterdagmiddag wordt van 3 tot half vijf in het Gulden Vlies een re ceptie gehouden. Een klein sprintje in Bussum ge houden, werd nu tot étappe-sprint verheven. Hierin had Rob Faber van Leiden I een mooie derde plaats be reikt. We zijn benieuwd of Wim Zaal berg ook in Noordwijk nog weer in de leiderstrui gekleed wordt. Zijn moeder is vast en zeker daar evenals de andere ouders van de Leidse-Ploegen. Leidse agenda VRIJDAG, 31 JULI. Leidse Bloemenweek. Bloemen- wandelmarsen. Voor kinderen 2 uur nam.; voor volwassenen vanaf 5 uur nam. ZATERDAG, 1 AUGUSTUS. Leidse Bloemenweek: Rijnsburgse Corso. Vertrek Rijnsburg 14 uur; aankomst Leiden ca. 15.45 uur. Museum De Lakenhal: elke mor gen in de maand augustus voor kin deren van omstreeks 12 jaar „Kijk- race". Laatste Berichten NEDERLANDER IN OOSTENRIJKSE ALPEN GEWOND Twee Nederlanders, de heren P. J. M. van Dijk uit Heerlen en R. Dorren uit Meerssen, zijn gisteren in de Oostenrijkse Alpen bij de Kitz- buehler Horn verdwaald geraakt. Van Dijk kwam te vallen en rolde over een afstand van vierhonderd meter van een steile helling. Zijn metgezel ging naar een naburig dorp om hulp te halen, waarna politie mannen en andere redders erin slaagden Van Dijk met behulp van touwen naar het dal terug te bren gen. Hij had een gebroken sleutel been, kneuzingen en schrammen. Nadat hem in Kitzbuehler eerste hulp was verleend werd hij naar het ziekenhuis te Salzburg gebracht. OEGSTGEEST Wijziging politieverordening Voor de toepassing van de Wegen- oHP verkeerswet en de Wegenwet zijn de Van de Wereld, Markx en VarT~dé Hoewel de raad van Woubrugge woensdagavond een betrekkelijk korte agenda had af te werken, werd het na een korte schorsing nog vrij laat, toen gemeente-architect K. van Keekem zich in openbare zitting voor de raad verdedigde tegen door enkele raadsleden jegens hem inge brachte beschuldigingen bij het hei werk aan de zes gemeentewoningen aan de De Roerstraat. De heer Bank had aanmerkingen op de notulen (die de raadsleden thans gestencild tevoren ontvangen). Hij wenste enkele uitlatingen toege voegd, gedaan door wethouder Ven huizen bij diens bezwaren tegen de aanstelling van een jonge vrouwe lijke leerkracht aan de O.L.-school. Een desbetreffend voorstel werd met stemmen aangenomen (tegen: grenzen van de bebouwde kommen in Oegstgeest opnieuw vastgesteld. Door de voortdurende uitbreiding was een herziening noodzakelijk ge worden. De Algemene Politieveror dening voor de gemeente Oegstgeest dient te worden gewijzigd door de omschrijving van de „bebouwde kom" in overeenstemming met de herziening te brengen. Nu de politie verordening toch wijziging onder gaat willen B. en W. van de gele genheid gebruik maken voor te stel len de bepaling in de politieveror dening betreffende het afsteken van vuurwerk te verscherpen, omdat bij iedere jaarwisseling moeilijkheden ontstaan. In de nieuwe bepalingen is zowel het afleveren en ter beschik king stellen van vuurwerk als het als winkelier of handelaar in voor raad hebben verboden gesteld, Verbreding Hoge Morsweg Het destijds toegestane krediet voor de verbreding van de Hoge Morsweg was vastgesteld op 171.000. Nu men met de uitvoering bezig is, blijkt dat met dit bedrag niet zal kunnen worden volstaan en dat het krediet met 15.000 verhoogd zal moeten worden. De verhoging is een éevolg van het feit, dat in de oor spronkelijke raming was opgenomen de verbreding van de bestaande brug. Dit is echter een geheel nieu we brug geworden, wat al een meer dere uitgaaf geeft van 10.000. In de laatste raadsvergadering is toegezegd, dat nagegaan zou worden of langs de Wijttenbachweg de no dige voorzieningen konden worden getroffen voor de aanleg van een trottoir. Het blijkt mogelijk het be staandetrottoir langs de westzijde door te trekken tot en met het pand Wijttenbachweg no. 33. De eigenaar van de panden Wijttenbachweg nrs 23-29 over wiens grond het trottoir voor een deel zou moeten komen, is bereid zijn medewerking te verlenen. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen krijgt streekziekenhuis met 120 bedden Minister gaat accoord De voortgezette pogingen van de te Kampen gevestigde Vereniging voor Chr. ziekenverzorging in Nederland, waar mogelijk gestimuleerd en on dersteund door het college van B. en W. van Alphen a. d. Rijn, dit mede op aandringen van de onderscheiden raadsfracties, inzake de stichting van een ziekenhuis met plm. 120 bedden in de gemeente Alphen a. d. Rijn, hebben thans tot gunstige resultaten geleid. De minister, van sociale zaken en volksgezondheid heeft de betrokken vereniging namelijk medegedeeld, aldus delen B. en W. verder in hun daartoe strekkend voorstel aan de raad mee, dat hij, na verkregen over eenstemming over een desbetreffend schetsplan, een gunstig advies ten aanzien van het beschikbaarstellen van het nodige bouwvolume aan zijn ambtgenoot van volkshuisvesting en bouwnijverheid zal uitbrengen. Vorenbedoelde vereniging is thans achtereenvolgens in het bezit geko men van het voor de stichting van een ziekenhuis gunstig gelegen bouw rijpe terrein met opstallen, hoek OudshoornsewegDelftzichtweg (de voormalige van oudsher dokterswo ning met toebehoren, laatstelijk be woond door dr. W. v. Wermeskerken en zijn opvolger dr. J. H. Veenen- daal), alsmede van daaraan grenzen de, eveneens bouwrijpe gronden. Teneinde de vorenbedoelde aanko pen te kunnen financieren is tussen het bestuur der vereniging en van de gemeente een overeenstemming be reikt voor het verstrekken door de gemeente aan genoemde vereniging van een renteloze geldlening ad 150.000. De hieruit voortvloeiende jaarlijkse last voor de gemeente wordt berekend a 4 K rente van genoemd kapitaal of wel f 6.275. Het succes, waarmede de andere ziekenhuizen der vereniging sinds jaren worden geëxploiteerd en haar financieel gezonde basis zijn voldoen de waarborg, dat de gemeente, door te handelen als hiervoor is aangege ven .ruimschoots blijft binnen de grenzen,aan een verantwoord ge meentelijk beleid te stellen. B. en W. stellen de raad voor aan genoemde vereniging de overeenge komen renteloze geldlening van ad 150.000 te verstrekken De commissie van bijstand voor de fmanciën verenigt zich hiermede. De raad zal vrijdagavond a.s. hierover be slissen. HAZERSWOUDE NIEUWE BURGEMEESTER NAM AFSCHEID VAN SPRANG In een openbare raadsvergadering heeft de heer A. Smit, benoemd tot burgemeester van Hazerswoude, af scheid genomen als burgemeester van Sprang-Capelle. Met algemene stemmen werd hij benoemd tot ere-burger van die ge meente en hem een oorkonde van zijn eervolle benoeming overhandigd De loco-burgemeester, de heer Wa verijn, noemde in zijn afscheidswoord de heer Smit een uitstekend voor- ziter en een uitnemend burgemeester De gemeente-secretaris schetste hem als een .gangmaker van belang rijke bestuursmaatregelen. Ook de fractie-voorzitters betuig den hun waardering voor het beleid van burgemeester Smit. Na een défilé van een groot aantal verenigingen werd namens de ge meente een geschenk aangeboden. OUDE-WETERING Geslaagd. De heer Hugo v. Wil lingen slaagde voor het praktijk diploma Boekhouden van de Associa tie van leraren. ROELOFARENDSVEEN Geslaagd. Voor het praktijk diploma Boekhouden slaagde te Lei den de heer Jos de Jong. Voor het diploma typen slaagde mej. Rini Klein. R. K. Jongensschool „St. Ignatius". Dit jaar deden 24 leerlingen een of ander toelatingsexamen. In totaal werden 8 leerlingen afgewezen, hoofdzakelijk door gebrek aan plaats ruimte. Voor ambachtsschool slaagden: Pe ter de Jong, Hans Loos Jan v. d. Meer, Leo v. Amsterdam, Dick v. d. Hoorn, Henk Heemskerk. Voor Lyceum slaagden Cok v. d. Salm en Theo v. Egmond. Voor Gymnasium slaagde Fried Elstgeest, Voor U.L.O. slaagden Ben de Prie, Wils Akerboom. Gerard Hoogeboom, Peter Heemskerk, Matthé Rietbroek, Hans l'Ami en Henk de Jong. Verder gaan nog 14 leerlingen naar de plaatselijke Tuinbouwschool, drie naar de v.g.l.o.-school te Leiden, vier leerlingen zullen elders voorberei dende gymnasi: le studiën beginnen, één leerling gaat naar de Landbouw school, terwijl 5 leerlingen de school verlaten met onbekende bestemming Over het algemeen een mooi resul taat, ondanks moeilijkheden met ver bouwing en ondanks halve schoolda gen wegens gebrek aan onderwijzers. Kraan) De voorzitter deelde mede, dat het uitbreidingsplan in hoofdzaak door G.S. was goedgekeurd, behoudens het onderdeel Boskade (Van de Pouw Kraan). Nu de desbetreffende goed keuring is binnengekomen, zal de bewoners van een aantal gemeente woningen alsnog lericht worden ge zonden, dat de huren met ingang van 1 juli j.l. zijn verhoogd. De raad ging zondermeer accoord met een aanvraag van het R.K. Pa rochiaal schoolbestuur om vergoe ding oop grond van art. 101-bis der L.O. wet bij de aanstelling van een vakonderwijzeres handwerken. Even eens werd het voorstel van B. en W. aangenomen 970 gulden beschikbaar te stellen voor </e O.L.-school ten behoeve van 2 nieuwe bordstellingen, 2 wasbakken en een syphon-urinoir. Daar een deel van het huidige sportterrein door onteigening in ei gendom van de gemeente is gekomen en de rest eigendom blijft van de weduwe Kroes, 'oelden de meeste raadsleden er voor de huur van 500 gulden, naar evenredigheid van de grootte der beide delen, vast te stel len. Het werd 175 gulden. Na korte discussie ging de raad accoord met de aankoop van een nieuwe, 4-wielige kleine vrachtwa gen, merk Gazelle, ten bedrage' van 4800 gulden, ten dienste van de vuil ophaaldienst. De oude heeft 5 jaar dienst gedaan en is totaal versleten. Het voorstel van B. en W. een sneeuwschuiver aan te kopen, werd ns enkele suggesties uit het midden van de raad, teruggenomen voor na dere technische gegew7~ Het vernieuwen vam§£dakbedek king van de. panden Kruisweg 2 en 4, waar zich veel lekkages voordoen, vergt een uitgave van 625 gulden. De heer Markx achtte de post on voorzien van 13 gulden veel te laag, de heer Van Luiing zocht de oorzaak van de lekkages u 'ers, terwijl de heer Schraverus weinig vertrouwen stelde in beton-cementpannen, mede fezien de zeer lage prijs (110 gulden) )e heer Venhuizen betoogde, dat het hier ging om een geheel nieuw procédé en tevens een reclame-aan bieding. Tenslotte werd besloten de hele post tot 1000 gulden te verho gen en de suggestie van de heer Van Luiing overgenomen, eerst nog een laag asfaltpapier aan te brengen. Ook verleende de raad haar goed keuring aan een uitgaaf van 1000 gulden, bestemd voor verbetering van de dakbedekking van de aula van de algemene begraafplaats. Lange tijd werd gediscussieerd over het voorstel - an B. en W. de schuur aan de Vrouwgeest 2 te be stemmen voor opslag- en werkplaats van gemeentewerken en waterlei dingbedrijf, hetgeen aan verbouwing een bedrag van 200b gulden vergt. Zowel de heer Den Hertog als Schraverus vroegen zich af, of hier de organisatie B.B. was gepasseerd Waarom krijgen deze nu niet de be schikking over het gemeentelokaal? B.B. in zijn hemd De B.B. blijft in zijn hemd staan, aldus het hoofd van deze dienst Zelfbescherming, de heer Den Her tog. Nog steeds geen oefengelegen heid, geen plaats om al het materiaal op te slaan. De voorzitter betoogde, dat dit een moeilijke zaak is, dat de B.B. hem na aan het hart ligt, doch dat men deze schuur maar voor één zaak kan bestemn en. Het gemeente lokaal voor de B.B. te bestemmen zou een ingreep in het volksleven bete kenen. Zulk een plan dient eerst door B. W. uitvoerig besproken te wor den. De heer Schraverus wenste toch als pleister op de wonde dit lo kaal voor de B.B. te oestemmen, ter wijl de heer Den Hertog meedeelde zijn ontslag als ^oofd var. de B.B per 1 augustus te zullen indienen, in dien voor die datum deze organisa tie geen onderdak verkregen had Nadat nog enkele leden hun visie hadden gegeven, werd het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Sillevis aandacht voor de demonstra tie van een Mercedes Union wagen, een voertuig, geschikt voor alle doel einden en zeker voor de gemeente De heer Van Tienhoven informeer de naar gemeentelijki verordeningen betreffende het al of niet toelaten van kampeertenten langs de Hei- ZOETERMEER Zilveren jubilee pater Spierings. De weleerwaarde pater L. Spierings O.S.C. uit het klooster te Zoeter- woude viert op zaterdag 1 augustus a.s. zijn zilveren priesterfeest. Pater Spierings is in Zoetermeer geen on bekende. Elk weekeinde verleent hij assistentie in de parochiekerk. manswetering, hetgeen steeds toe neemt. De heer Van Luiing vroeg naar het tijdstip, waarop de ver lichting aan het kruispunt Herenweg- Kruisweg wordt aangebracht. De voorzitter antwoordde, dat dit van Leiden afhangt. Hei-palen kwestie Tenslotte wenste de heer Markx nadere gegevens over de heipalen- kwestie, welke de voofzitter in be sloten zitting wenste te geven. Korte tijd later werd de openbare zitting heropend, thans in aanwezig heid van de gemeente-architect, K. van Keekem. Deze zette uitvoerig uiteen, dat alle palen voldoende Van kwaliteit waren, geheel voldeden aan de in het bestek gestelde eisen en dat door hem hierop regelmatig con trole was uitgeoefend. De proefpaal van 10 meter ging moeizaam in de grond, toen waren een aantal palen van 9 a 10 meter gebruikt, waarvan er zelfs één was kapot geslagen en vervangen; tenslotte nam men pa len van 8 meter. Ook waren enkele palen afgekeurd, gemerkt en afge voerd. Zowel worteleind als punt voldeden aan de gestelde afmetingen. De heer Van Luiing zei deze palen opgemeten te hebben als vakman en in het belang van de gemeente. Vol gens spr. voldeden enkele palen be slist niet aan de gestelde afmetingen. Bovendien had de heer Den Hertog in opdracht van de aannemer, S. Tromp, een elftal ijzeren mesbanden moeten leveren, die lang niet de ver eiste doorsnede van 21/22 cm had den! Dus waren zeker 11 koppen te smal. Deze mesbanden waren bestemd voor een ander karwei van de heer Tromp in Ter Aar, luidde het com mentaar van de heer Van Keekem. De heer Den Hertog twijfelde toch nog aan de controle van de archi tect en vroeg zich af ,of de raad bij de verdere afbouw van deze wonin gen voldoende op dit toezicht kon vertrouwen. De heer Van Keekem betoogde, erg op 4jn tenen getrapt te zijn, door de gezegden van deze raadsleden. Spr. had speciaal een bureau met deskundigen aan het werk gezet om heel dit werk te be rekenen, teneinde een goede funde ring te krijgen. Tussen de heer Van Luiing, die nog enigszins wantrouwend bleek, en de heer Van Keekem ontspon zich nog een discussie in het speciale heiwerk-jargon, dat blijkbaar voor alle raadsleden niet even duidelijk bleek. Vooral toonde het raadslid zijn wantrouwen jegens de heer Tromp, dat hij als enige aan de curveprijs was gekomen. Kon dit mogelijk door te lichte palen te gebruiken. Dit. is een algemene gedachte in de bouw wereld. Op een gestelde /raag van de voor zitter kon de ar.hitect de verzeke ring geven, dat althans van het hei werk geen bij reken inen te verwach ten waren van de aannemer. Juist in dit geval oefende hij extra toe zicht uit. De heer Schraverus vrees de nog weer geknoei bij de afbouw, gezien de persoon van de aannemer. Wethouder Venhuizen betreurde dit gehele optreden van de heer Van Lu iing en diens opmetingen van de heipalen en het -ptreden van de burgemeester, om zijn bevel tot stop zetten. Bovendien zit de zaak met de vergunning nu goed. Hij noemde het alles bijeen een zeer onprettige daad van de oppisitie! De voorzitter betoogde, dat hij als burgemeester een speciale taak heeft te verrichten in zijn kwaliteit als opsporingsambtenaar. De kwestie is, dat de burgemeester gerechtigd is iets onjuists te weren! De wethouder betoogde, dat alleen iets scheen niet in orde te zijn. Bovendien waren de architect bij het stopzetten, evenals de wethouders, niet geraadpleegd. De heer Tromp mocht op eigen risi co beginnen. Zowel de heren Van Luiing als Den Hertog legden zich tenslotte bij de verklaringen van de gemeentearchitect neer en wensten hem weer hun vertrouwen te schen ken. De heer Sillevis wenste ter con trole enkele palen te trekken De architect betreurde dit wantrouwen en achtte dit, gezien de kosten, moei lijk uitvoerbaar. Hierna ging de raad weer in besloten zitting. ZOETERWOUDE Stroperij. Door de. Rijkspolitie alhier werden dezer dagen twee per sonen aangehouden, die in jagende houding in het jachtveld werden aangetroffen. Het bleken te zijn J. L. A. en W. v. K. De buit, twee ha zen, alsmede het jachtgeweer werden den in beslag genomen, terwijl te gen deze twee stropers proces-ver baal is opgemaakt. De jacht op ha zen is nl. nog niet geopend. Waarschuwing. De laatste tijd komt het herhaaldelijk voor, dat ver keersborden in de omgeving van de Schenkelweg door baldadige jeugd worden vernield of weggenomen. Dit kan voor het verkeer gevaarlijk zijn en nadelige gevolgen hebben voor hen die met het verkeer te maken hebben. De Rijkspolitie waarschuwt hierte gen ernstig en verzoekt omwonenden en vooral de ouders er op toe te zien dat dit euvel zich niet herhaalt, waartegen alsdan streng zal worden opgetreden, terwijl de schade voor rekening komt van de daders. Gevonden voorwerpen. Rood plastic portemorinaie inhoudende 30.95, twee bossen sleutels, beurs inhoudende 10.vermoedelijk gouden trouwring, kinderportemon- naie inhoudende 1.25, zilveren da mes polshorloge met zwarte arm band, paar glacéhandschoenen, paar regenpijpen, heren polshorloge met lederen band, dubbele rijwieltas, por- temonnaie inhoudende ƒ0.10. Inlich tingen op het bureau van de Rijks politie, Raadhuis Zoeterwoude.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2