Het vuur kwam terug rond Groesbeek Hatxsaplasb Noorse zeeman en dat was hield zich dood z'n redding DRIE DODEN op onbewaakte overweg Weer bonen naar België en Luxemburg Veenbrand verwoest 600 ha van de Deurnse Peel DUITSE TREINEN VEROORZAKEN BRAND Tussen Groesbeek en Nijmegen, even ten zuiden van „Dekkerswald" is gistermiddag omstreeks kwart voor twee opnieuw brand uitgebro ken in de staatsbossen. De brand weren van Nijmegen en Groesbeek, alsmede een honderdtal militairen uit Nijmegen werden gerequireerd voor het blussingswerk. De brand woedde in alle hevigheid en het blussen werd bemoeilijkt door explosies van kogels en granaten, die na de tweede wereldoorlog in deze bossen zijn achtergebleven. Hoewel de brand in de bossen na bij Dekkerswald, die zondagmiddag begon, des nachts geblust scheen, sloegen de volgende morgen en maandagmiddag opnieuw de vlam men uit. Om zes uur gisteravond werd de brandweer voor de zesde maal gealarmeerd voor een bosbrand op de Schouwenberg. Nauwelijks was hier het vuur bedwongen of er kwam een brandmelding van de staatsbossen aan de Biesseltselaan nabij de Lage Hoenderberg. Tussen de bedrijven door moesten de brand weerlieden nog assistentie verlenen bij oplaaiende branden in het gebied nabij Dekkerswald, waar 35 hecta ren werden aangetast en de bossen tot aan de weg zijn uitgebrand. Om halftien moest de brandweer uitruk ken voor een brandmelding in de bossen tussen Mook en Groesbeek. Brandstichting. Algemeen wordt aangenomen dat er sprake is van brandstichting. Reeds is in die richting een onder zoek ingesteld. De brandhaarden, waarvoor de Groesbeekse brandweer vandaag moest uitrukken, liggen kilometers uit elkaar en noch de brandweer noch de politie geloven aan een toeval. Er hing een dichte rook over de verkeersweg tussen Nijmegen en Groesbeek. waar de rijkspolitie het verkeer régelde en automobilisten hun grote lichten moesten ontsteken. De Groesbeekse brandweer moest „Tiget" ging er alléén vandoor Een solorit van een kwartier heeft een Tiger Moth gemaakt op het vliegveld Eelde. De piloot was even uitgestapt om de pro peller aan te slaan en vóór hij kon instappen was het vliegtuig al aan de haal gegaan en het ge lukte niemand de motor af te zetten, hoewel van veschillen- de kanten de achtervolging werd ingezet. Na vijftien minuten hup pelen en kleine eindjes vliegen dook het toestel eindelijk met de neus in de grond. Er was wat be schadiging aan de propeller. uitrukken voor een brand in een graanveld dat naast de spoorbaan Nijmegen-Kleef gelegen is. De ge hele oogst ging hier verloren. Ook een lange strook bermgewas werd door het vuur aangetast. Deze brandjes worden veroorzaakt door Duitse treinen, die nog stoom locomotieven hebben. De Duitse machinisten doen er in het Groesbeekse heuvelland graag een schepje extra kolen op, waar door een vonkenregen ontstaat, die gevaar oplevert voor de droge berm stroken. Burgemeester jhr. Van Grotenhuis van Groesbeek heeft zich hierover met de Duitse spoorwegautoriteiten in verbinding gesteld. De Duitse in stanties hebben nu toegezegd, dat van Kleef uit op elke door stoom- lokomotieven getrokken trein speci aal zal worden gewaakt tegen ma noeuvres, die brand zouden kunnen veroorzaken. DE PEEL BRANDT Vrijdagavond is in de Deurnse Peel tussen Helenaveen, Deurne en Griendsveen een veenbrand uitge broken, die tot nu toe ruim 600 hec taren ruig heideveld verwoest heeft. Het is de grootste veenbrand in de Peel sinds 1921. Onder de wind is de brand tot op honderd kilometer te ruiken. Op vele plaatsen brandt het veen tot op de zandlaag, soms een halve meter of meer diep. De wind die sinds maandagavond uit het zuidwesten waait drijft het vuur onstuitbaar voor zich uit. Het vuur, dat ondergronds voortwoekert, vormt op deze wijze een ernstige bedreiging voor een voorraad van negen miljoen turven, die zijn op geslagen op het terrein van de firma Minke te Deurne. De firma heeft in allerijl diepe sleuven doen graven om het exploitatiegebied tegen het vuur te beschermen. De brand begon vrijdagmiddag waarschijnlijk in een doodlopend veenkanaal tussen Helenaveen en Griendsveen, de z.g. „Vijfde Wijk". In de loop van zaterdag en zondag is het over de kurkdroge heidevel den en veenbulten tien kilometer opgerukt tot aan de weg Deurne-He- lenaveen, waar door de verstikken de rook enkele gezinen uit hun wo ningen verdreven werden. De- brandweerlieden hebben in.de nacht van zondag op maandag op wacht gestaan om boerderijen, te velde staande gewassen en de oogst aan de rand van het brandende ge bied voor het vuur te vrijwaren. Beregening. In de omgeving van Helenaveen gebruikten boeren en tuinders hun „beregeningsinstallaties" om het vuur te keren. Het is de vraag of die poging overal zal gelukken want het grootste gevaar komt van de plotselinge luchtwervelingen, die door de hitte worden veroorzaakt. Die voeren brandende stukjes turf honderden meters de lucht in. Naar men vertelt was de uitbreiding van de veenbrand in 1921 ook aan deze wervelingen te wijten. Door het stille weer klom de rook meer dan een kilometer boven het vuur. Daardoor kon men in de ge bieden, waar de brand woedde, de zon nog zien als een vage, rode bol. Mijlenver trokken de rookslierten over de grens. Dat had tot gevolg, dat vele Duitse toeristen, nieuws gierig naar zo'n „mooie" brand, een kijkje kwamen nemen. Evenals in de omgeving van Groes beek, ontploften ook hier tientallen landmijnen en granaten in de ruige heide en veenvelden. Duizenden stuks wild zijn uit de brandende ge bieden van de Peel gevlucht. Neem wat WONDVERBAND extra in voorraad Voor een wondje is slechts het beste goed genoeg. Zorg daarom dat U altijd Hansaplast wondverband bij de hand hebt. (Advertentie) Na beroving mishandeld en in sloot geworpen „Ik wist dat ze me wilden ver moorden", verklaarde maandag de 51- jarige Noorse zeeman Tuward Bü- chard aan de politie, daarom heb ik maar gedaan alsof ik dood was". En dat is zijn redding geweest, want fle twee Amsterdamse onder wereld-knapen, die hem eerst van zijn portefeuille beroofd hadden, ge slagen en getrapt en vervolgens in een sloot gegooid, waar zij nog trap pen na gaven, waren er inderdaad op uit om hem te vermoorden. Op aanwijzingen van de Noor werd de eerste jongeman, 'n 22-jarige Amsterdammer, van zijn bed gelicht en gearresteerd; de Noor herkende hem als een van de twee daders. De tweede dader werd gistermiddag aangehouden in de woning van zijn vriendin in Amsterdam. Ook de auto waarmee de overval is gepleegd, werd opgespoord. Passagieren. De Noorse stuurman, was in con tact met de twee knapen gekomen Hannibal opnieuw aan Rome's poorten De figuur Hannibal is de laatste dagen weer in het nieuws gekomen, vanwege de Jumbo, die momenteel over de Alpen trekt. Nu is ook gebleken, dat Hannibal opnieuw aan de poorten van Rome staat", doch hij heeft nu zijn tenten opgeslagen in de Cinecitta Filmstudio's even buiten Rome. Victor Manture vertolkt de hoofdrol in de Hannibal- film over de donkerste uren uit de Romeinse geschiedenis. Op de foto wordt een Romeinse gevangene door Hannibal ondervraagd. na een halve nacht passagieren in donker Amsterdam. Hij bezocht ver schillende café's en kwam ook terecht in een café aan de Nieuwe Amstel- straat, waar hij aan hetzelfde tafel tje kwam te zitten met beide jonge mannen. Zij boden hem een lift met de auto aan naar het schip. Het schip was de Noorse tanker „Sunnaas" die enige tijd voor reparatie in het dok lag. Men dronk en glaasje bier en een kopje koffie. De man nam vervolgens gebruik van de lift die hem geboden werd. In snelle vaart ging het naar Diemen en niet naar de havens. De zeeman kende echter Amsterdam niet en bovendien hadden ze tegen hem ge zegd, dat ze „buitenom" zouden rijden. Op de rtille provinciale weg Die- men-Schiphol gekomen zei een van de twee knapen dat er iets aan de motor van zijn auto haperde. Zij stapten uit en sleurden de zeeman van zijn plaats, beroofden hem van zijn portefeuille en begonnen hem te mishandelen met de bedoeling hem bewusteloos te slaan en dan in een sloot te laten verdrinken. Hun opzet gelukte niet, de Noor hield zich stil in de sloot, waarin hij geworpen was. Nadat de twee jongens met de auto de vlucht hadden genomen dook hy op uit de sloot. Toen werd het hem te machtig. Hij zakte aan de berm van de weg bewusteloos in elkaar. Een uur later vond een melkrijder hem. Hij laadde de Noor op zijn kar en bracht hem naar de Rijkspolitie te Diemen. BEROVING VAN JUWELIER GING NIET DOOR De Amsterdamse politie, die zich na een telefonische oproep van het slachtoffer ijlings in twee politiewa gens naar de Valkeniersstraat spoed de, heeft zaterdagavond omstreeks negen uur een 29-jarige reisleider, een 24-jarige huishoudster en een 22-jarige schoonheidsspecialiste ge arresteerd. Dit drietal was er bijna in ge slaagd, de in de Valkenierstraat woonachtige juwelier van 1500 gul den aan contanten plus een aantal kostbare armbanden, ringen en hor loges, die ettelijke duizenden gul dens waard zijn, te beroven. De reisleider was met de juwelier en een der vrouwen uit geweest. Toen de juwelier daarbij enigszins onder de invloed van drank geraak te. kwam bij de andere twee het plan op, hiervan misbruik te maken. De juwelier rook echter lont en zag kans, een taxi te nemen, waarmee hij alleen naar zijn woning in de Valkeniersstraat terugkeerde. In de tussentijd voorzag de reis leider zich van het gezelschap van de twee vrouwen en gedrieën togen zij naar het huis van de juwelier. Zij wisten hem te overreden, hen binnen te laten, waarna de twee vrouwen de bewoner in de keuken gezellig poogden bezig te houden. In tussen zocht de reisleider in het huis naar geld en sieraden. De toch al achterdochtige juwelier bemerkte dit en poogde de politie te bellen, het geen de vrouwen hem enkele malen wisten te verhinderen. De politie stelde echter, de herkomst van de telkens afgebroken gesprekken vast en juist toen de reisleider met 1500 gulden en de sieraden er in zijn auto van door wilde gaan, arriveerde de eerste auto van de politie. Het drie tal werd prompt ingerekend. Op de onbewaakte spoorwegover gang in de Katerstraat te Etten is vanmorgen omstreeks kwart voor acht een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie gemeente-arbeiders van Etten het leven hebben verloren. Op het moment, dat de trein van 7.45 uur uit Roosendaal de overweg passeerde, wilde een auto van de ge meentereinigingsdienst deze overste ken. De auto werd bestuurd door de 35-jarige F. van der Meer, gehuwd en vader van een kind. Met hem za ten in de cabine J. Oomens, 50 jaar oud en vader van vijf kinderen en de 45-jarige gehuwde B. Lambrechts, va der van een kind. Hoe het ongeluk precies is gebeurd, is nog niet duidelijk. De wagen werd door de trein gegrepen en ongeveer vijftig meter meegesleurd. Lam brechts werd er uit geslingerd en was op slag dood. De beide andere inzit tenden waren zo zwaar gewond, dat ook zij vrijwel op slag dood moeten zijn geweest. Het treinverkeer van Breda naar Roosendaal was 'ongeveer een half uur gestremd. Het verkeer in omge keerde richting was om half tien nog gestremd. Benelux landbouwconferentie oo Hoge Veluwe begonnen Op de Hoge Veluwe in het jacht slot „St. Hubertus" zijn gisteravond de inleidende besprekingen voor de Benelux-landbouwconferentie op het hoogste niveau begonnen. De deelne mende Belgische, Luxemburgse en Nederlandse ministers en staatssecre tarissen hebben voordien in restau rant Rijzenburg te Schaarsbergen ge dineerd. De Belgische ministersdelegatie on der aanvoering van premier Eyskens bestaat uit de minister van buiten landse zaken Wigny, de minister van landbouw baron de Vleeschauer, de minister van economische zaken Van der Schueren en de minister van bui tenlandse handel Van Offelen. De Luxemburgse delegatie wordt gevormd door eerste minister Werner, de minister van landbouw Emile Schaus en de minister van economi sche zaken Elvinger. Minister-presdient De Quay staat aan het hoofd van de Nederlandse delegatie, waarvan de minister van buitenlandse zaken Luns, de minister van landbouw, Marijnen, de minister van econ. zaken De Pous, de mi nister van financiën Zijlstra, de staatssecretaris van financiën Van den Berge en de staatssecretarils van algemene zaken Schmelzer, deel uit maken. Visite bleek overvalploeg Politie ving daders (en buit) Van een wel zeer brutaal opgezette overval werd een Amsterdamse ju- welenhandelaaar uit de Valckenier- straat bijna het slachtoffer, als hij zich niet had verweerd en in de hitte van het gevecht kans gezien „vijf maal acht" te draaien en zijn adres in de microfoon te roepen. De poli tie was op dit alarm zó snel ter plaatse, dat de overvallers geen tijd meer konden vinden om te vluchten en ze met de buit nog in hun bezit konden worden ingerekend. De overvalsploeg bestond uit een 29-ja- rige reisleider v. B. en twee vrou wen, de 35-jarige huishoudster v. K. en een 23-jarige schoonheidsspecia liste S. De juwelier had in de loop van de dag kennis gemaakt met een van de twee vrouwen, die een ring ter waar de van driehonderd gulden bij hem kocht en beloofde dit bedrag te zul len betalen na taxatie van het kleinood door een andere juwelier. Toen dat in orde bleek ging zij met de juwelier, een vriend en een vriendin wat drinken op de goede af loop. Het werd een feest, dat in de avond ten huize van de juwelenhan- delaar zou worden besloten. Daar echter veranderden de „vrien den", zij overvielen de handelaar en trachtten met sieraden ter waarde van naar schatting twintigduizend gulden weg te komen. Door de te genstand die de juwelier bood, kregen zij daar echter niet de tijd toe met het reeds vermelde gevolg. VERFWERKEN MILITAIRE GEBOUWEN GEGUND Het verrichten van verfwerken aan militaire gebouwen in de gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Voorhout en Wassenaar is door de Genie te 's Gravenhage gegund aan de firma W. P. Mens te Sassenheim voor 24.000. Bij een op 20 mei 1.1. ge houden openbare aanbesteding was de firma Mens voor dit bedrag op èèn na de laagste inschrijver. treden in het krijt Kunstenaars Op de lange vijverberg in Den Haag ls zaterdag het „Carrousel der kuns ten" begonnen. Een der attracties was een worstelpartij op een ondergrond van verf, hetgeen een uiterst merkwaardig eindresultaat opleverde. Dronken slagerszoon wilde ouders doden In het dorpje Meers bij Elsloo in Limburg heeft zaterdagnacht een 21-jarige slagerszoon, zekere J. L., getracht met een geweer zijn ouders van het leven te beroven. Hij drong de woning van zijn ouders, .net wie hij al geruime tijd in onmin leeft, binen en begon te dreigen waarbij hij meteen greep naar een geweer, waarmee hij een schot loste. Hij trof echter niemand. De jongeman is naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. De slagers zoon was onder de invloed van al cohol. Tomaten moeien voldoen aan kwaliteitseisen Met ingang van gisteren zijn op de Nederlandse veilingen kwaliteiten- voorschriften in werking getreden voor tomaten, welke bestemd zijn voor de binnenlandse markt. Hiertoe is besloten door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Neder land en ze gelden voor alle hierbij aangesloten veilingen Vastgesteld is, dat geen tomaten mogen worden ge veild waarin voorkomen grauwe vruchten, gescheurde vruchten, vruchten met steel- en ander botry- tis, waterziekte en aardappelkwade vruchten, vruchten met neusrot en noodrijpe vruchten. Indien er partijen tomaten op de veilingen worden aan gevoerd wSarin zich dergelijke vruchten bevinden dan moeten deze eerst worden verwijderd. Verder mo gen ook tomaten, welke kleiner zijn dan de cc-sortering niet worden ver kocht. Tot deze maatregel zijn de veilin gen overgegaan om te voorkomen, dat er tomaten van mindere kwaliteit op de binnenlandse markt worden ver kocht. De Belgische en Luxemburgse auto riteiten hebben besloten, dat met di recte ingang de invoer van bonen o.a. uit ons land weer zal worden toegestaan. De Nederlandse veilin gen mogen daarom thans weer uit- voermachtigingen voor dit produkt bestemd voor deze landen afgeven. Vorige week dinsdag werd de in voer van bonen door België en Luxemburg plotseling stop gezet. Vanuit ons land gingen er toen re gelmatig naar dit land, ondanks het feit dat de prijzen hier ook hoog zijn. De oogst van bonen in ons land is nu in volle gang Tengevolge van de aanhoudende grote droogte valt de kilo-opbrengst geweldig tegen. Er worden voor de bonen thans zeer hoge pry zen betaald Maandag no teerde de eerste kwaliteit bonen rond 90 cent per kg. De 28-jarige havenarbeider P. J. Soetemeyer uit Amsterdam is gis teravond aan boord van een dek schuit, liggende aan de De Ruyter- kade, getroffen door een vallende laadboom. De man kreeg het gevaar te op zyn hoofd en was op slag dood. DINSDAG 28 JULI 1959 DE LEID SE COURANT PAGINA 5 Toer der Ver. Naties gestart

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5