3)e C<2icbe6oii^cmt Chroesjtsjef nog dit jaar naar de V.S. Nixon zou er op gezinspeeld hebben Twee Leidse studenten verongelukt Zou hei op papier beier lukken? Westduitse bijdrage voor de vrede DINSDAG 28 JULI 1959 50ste JAARGANG Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENtiRACBT 32 Als Chroesjtsjef naar Amerika gaai Telefoon; Directie, Abonnem.. Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p tn.m. Telefoontjes f 1.50. De gissingen te Washington over de mogelijkheid, dat de Sowjet-Rus- siche premier en partijleider Nikita Chroesjtsjef nog dit jaar een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen, zijn met het bezoek van vice-presi dent Nixon aan de Sowjet-Unie, toegenomen Er wordt in dit verband op gewezen, dat in maandag uit Moskou ont vangen telegrammen wordt medegedeeld, dat Nixon in zijn particuliere gesprekken met Chroesjtsjef heeft gesproken over wanneer u Amerika bezoekt en niet over indien u Amerika bezoekt De speciale correspondent van de Washington Post Carroll Kilpatrick meldt, dat de verwachting bestaat, dat de ontmoeting, die de Amerikaanse vice-president en de Sowjet-Russische leider in het afgelopen weekeinde in het landhuis van laatstgenoemde buiten Moskou hadden, „tenminste zal leiden tot een nog dit jaar door Chroesjtsjef aan de V.S. te brengen be zoek". Beter begrip of propaganda VOORDELEN EN BEZWAREN Vele Amerikaanse gezagsdragers hebben tot nu toe niet zo erg veel op gehad met het denkbeeld van een eventueel bezoek van Chroesjtsjef aan Amerika. Zij voorzagen in verband hiermede een reusachtige Sowjet-Russische pro pagandistische krachtsinspanning, ter wijl zij ook opzagen tegen het bijzon der moeilijke vraagstuk, waarvoor h.i. de Amerikaanse politie-autoritei- ten, die over Chroesjtsjefs veiligheid moeten waken, zouden worden ge steld. Andere Amerikaanse functionaris sen menen, dat het goed voor het Westen zou zijn, indien Chroesjtsjef zelf de Verenigde Staten zou kunnen zien. Zij menen, dat de Sowjet-Russi sche leider niet op de hoogte is van de Amerikaanse toestanden. Waarnemers mengn, dat president Eisenhower waarschijnlijk gunstig zal reageren op een eventuele aanbe veling van vice-president Nixon en minister van Buitenlandse Zaken Herter om Chroesjtsjef voor een be zoek aan de Verenigde Staten uit te nodigen. WESTELIJKE TOPCONFERENTIE President Eisenhower van de V. S., premier Macmillan van Engeland en president de Gaulle van Frankrijk NIXON OP REIS zullen elkaar naar alle waarschijn lijkheid in september te Parijs ont moeten, aldus is te Washington ver nomen. De bijeenkomst te Parijs zal een topconferentie worden van de Wes telijke Grote Drie. Indien in Genève zulk een ontwikkeling plaatsheeft dat de crisis rond Berlijn ernstiger dreigt te worden, zou de conferentie zelfs naar eind augustus verplaatst wor den. Een definitieve regeling is nog niet getroffen, maar de regeringsleiders van de betrokken landen hebben reeds enige tijd over een topconferen tie gecorrespondeerd. Ze heeft tot taak het Westen voor te bereiden op 'n topconferentie met de Sowjet-Unie. De Nederlander E. W. uit Utrecht, die zaterdagnacht te Antwerpen was gearresteerd, omdat men hem ervan verdacht een roofoverval te hebben gepleegd op een lokettist in het Cen traal Station aldaar, is maandag weer in vrijheid gesteld op een waterdicht alibi, dat door verscheidene personen werd bevestigd. VICE PRESIDENT NIXON OP REIS DOOR SIBERIE Vice-president Nixon is dinsdag-1 aan Leningrad, naar Nowosibirsk in ochtend, na zijn bezoek van 24 uur Siberië vertrokken. Het gezelschap reist met een straalvliegtuig. ZON EN VAKANTIE jagen hele volksstammen over de grenzen; het ene volk komt bij het andere op bezoek, waarmee de mensheid de monstreert, dat zij in vrede met iedereen wil leven. „Vrede en vriendschap", dat is ook de boodschap van Nixon, de Ameri kaanse vice-president, die op het ogenblik een reis door de Sowjet- Unie maakt. Hij heeft die twee woorden in het Russisch geleerd, hetgeen de Russen erg leuk vinden; zij juichen dan en drukken hem de hand. Maar ondanks die betuigingen van vrede en vriendschap zijn het toch twee werelden, die elkaar 0 in.de personen van Chroesj tsjef en Nixon ontmoetèn, twee werelden, die gevaarlijk ver van elkander geraakt zijn. Bij de opening van de Amerikaan se tentoonstelling te Moskou is het vorige week tot een steekspel van woorden gekomen tussen Nixon en Chroesjtsjef. In andere landen zou men bij zulke gelegenheden beleefde en vriendelijke speeches hebben ge houden en zorgvuldig alle haken en ogen hebben vermeden. Niet zo in Moskou. Nixon en Chroesjtsjef ga ven elkaar figuurlijk gesproken schouder-klopjes, die weldra tot porren in de zijde overgingen. De aanwezige journalisten zagen er een vinnig debat in, zodat de indruk ge wekt werd alsof de twee staatslieden ruzie hadden. „Welnee, zei Chroesj tsjef, het was niets anders dan een vriendschappelijk woordenspel, zon der bitterheid". De Russische manier van doen is nu eenmaal een beetje anders dan die van het Westen; wij zullen er aan moeten wennen. Intussen wacht de wereld met enige spanning het resultaat van deze reis af. Ook in Genève rekken de ministers van buitenlandse zaken hun besprekingen; misschien komt er een verandering van klimaat. Het idee van een reis van Chroesjtsjef naar Amerika hangt in de lucht. Wie weet, of daar niet een topconfe rentie uit voortvloeit. Men snuift allerwegen een mildere lucht en hoopt op lente en ontdooiing van yzige verhoudingen. Laten wij ons geen voorbarige illusies maken; de wereldpolitiek drijft niet op sentimentele stemmin gen. Wil men werkelijk tot elkaar komen dan dienen er grote conses- sies gedaan te worden en zwaar ge fundeerde standpunten verlaten te worden. Wie is daartoe het eerst be reid? Van die bereidheid zijn nog geen aanwijzingen te bespeuren. In Italiaanse Alpen Bij een vakantietocht in de Ita liaanse Alpen, zijn in het afgelopen weekeinde twee Rotterdamse broers, de 23-jarige E. Michielsen en de 21- jarige J. Michielsen, beiden student te Leiden, verongelukt. Italiaanse gidsen hebben maandag hun lijken geborgen van de zuidelijke helling van de Berninagroep. De twee jongelui zouden op 3.200 meter hoogte in 'n gletscherspleet zijn geval len, nadat zij vanuit de berghut Ma- rinelli Bombardieri, op 2.800 meter hoogte, voor een directe afdaling van de Berninagroep waren vertrokken. Een honderdtal Algerijnen in de Saint-Pierre gevangenis te Versailles heeft zich aangesloten bij de 3 a 400 Algerijnen, die in de gevangenissen te Fresnes en Rouaan al elf dagen in honderstaking zijn. Zij voeren hun actie omdat er volgens hun zeggen in Fresnes gevangenen mishandeld zijn, een bewering die door de autoriteiten wordt tegengesproken. Zweefvlieger verongelukt Zaterdag is de Duitse vlieger Wolf Hirth uit Stuttgart tijdens een zweef- vliegtocht te Dettingen (WJ)ld.) ver ongelukt. Hij moet tijdens de vlucht een hartaanval gekregen hebben. In mei van dit jaar ontving Wolf Hirth op het congres te Moskou van de International Aeronautical Fede ration de Lilienthal-medaille, een hoge onderscheiding voor vliegers. Wolf Hirth, de op 28 februari 1900 werd geboren, woonde in Stuttgart. Hij verwierf zich in de loop der ja ren een wereldfaam als motor- en als zweefvlieger. Onder andere heeft hij het ook in Nederland bekende toestel de„Grunau-baby" ontworpen en ge construeerd. K.L.M. ook in Rotterdam De KLM heeft het voornemen, zo mogelijk reeds met ingang van de a.s. winterdienst, Rotterdam in het ge- Op verzet staat de doodstraf President Soekarno heeft gisteren de doodstraf gesteld op het tegen werken van het regeringsprogram ma, dat erop gericht is „het volk van voldoende kleding en voedsel te voorzien". De president deed zulks tijdens een vergadering van 't kernkabinet, waarop tevens werd bepaald, dat het alle hooggeplaatste burgerlijke lands- j dienaren, commanderende militairen j en politie-ambtenaren verboden is j lid te zijn van een politieke partij, i Een derde rigoureuze maatregel, j die na afloop van de kabinetszitting bekend werd, is de verplichting van alle 268 leden van het Indonesische parlement om uiterlijk 17 augustus de eed op de in ere herstelde grond wet 1945 te hebben afgelegd. Er zijn momenteel nog 32 leden, die zulks nog niet hebben gedaan en mochten zij in him negatieve houding vol harden, dan verliezen zij hun zetel. Van de 32 halsstarrigen verblijven er twee bij de opstandelingen, drie trekken om onbekende redenen door de rimboe, twee ztten er in de ge vangenis en de overigen hebben reeds hun ontslag ingediend. Onassis vervoert kostbare lading Het jacht Christina van de rijke Griekse reder Onassis maakt een vakan tietocht door de Middellandse zee met tal van bekende genodigden aan boord, onder wie de Churchills, Maria Callas, enz Het groepje op de foto trok natuurlijk veel bekijks tijdens een kort ver blijf in Porto Fino. v.l.n.r.: De sopraan Maria Meneghini-Callas; een van de dochters van Winston Churchill; mevrouw Tina Onassis en Antonella Agnelli, die on langs in het huwelijk is getreden met Umberto Agnelli (Vespa-Fiat-huwe- lijk). Besluit van een „werk thee' De ministers van buitenlandse za ken der „Grote Vier" hebben maan dag te Genève besloten, dat de twee partijen hun opvattingen over een tussentijdse regeling van de kwestie- Berlijn op papier zullen zetten en het resultaat woensdag as. zullen uitwis selen. Dit heeft een Franse woord voerder bekend gemaakt na afloop van een „werk-thee" ten huize van de Britse minister Lloyd. De suggestie was afkomstig van de Rus Gromiko, die eerder op de dag de lunch had gebruikt al9 gast van zijn Britse collega. De Franse woordvoerder noemde het besluit om de verschillende standpunten op papier te zetten „op zichzelf een verheugend teken". Des kundigen van de V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zouden hedenochtend in het hoofdkwartier van de Franse delegatie het westelijk stuk opstellen. De vier westelijke ministers zouden dit na de lunch be studeren. Men verwacht, dat de volgende plenaire bijeenkomst van de minis- wone verkeersnet op te nemen. Na enige jaren de ontwikkeling van het luchtvervoer van en naar de luchthaven van de Maasstad nauw lettend te hébben gevolgd en de com merciële mogelijkheden van lijnen op deze luchthaven doorlopend in het oog te hebben gehouden, meent de KLM thans tot één of meer viscount- diensten van en naar Rotterdam te kunnen overgaan. Er worden reeds besprekingen met alle betrokken in stanties gevoerd om een KLM-ver binding met Londen en wellicht later ook met Hamburg tot stand te bren gen. In dit stadium is het nog onmo gelijk nadere gegevens over dienst regeling, frequenties, e.d. te vermel den. ters op woensdag a.s. zal worden ge houden. Amerikaanse functionarissen ver klaarden na afdoop van de „werk- thee", dat het moeilijk was te zeg gen, of het resultaat een vooruit gang betekent. Er was geen aanwij zing, dat de Sowj et-minister er niet langer op staat, dat een voorlopige regeling van de kwestie-Berlijn aan het Duitse vraagstuk als geheel i wordt gekoppeld. Doorgaans be- trouwbare kringen zeiden te ver-1 wachten, dat de Russen opnieuw met hun voorstellen van 19 juni zullen! komen. Volgens Amerikaanse func tionarissen zal het Westen zijn „laat-1 ste aanbod" van 16 juni zonder grote wijzigingen herhalen. Voorts werd vernomen dat het Westen enige sug gesties voor een eventueel akkoord over Berlijn zal doen. Italiaanse suggesties. Intussen is gisteren de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Pella, te Genève aangekomen, waar hij de delegaties van de V.S., Enge land en Frankrijk een suggestie over de kwestie-Berlijn heef overhandigd. Volgens conferentiekringen omvat Pella's plan drie hoofdpunten: 1. West-Berlijn moet als een in tegrerend deel van West-Duitsland en Oost-Berlijn als een integrerend deel van Oost-Duitsland worden be schouwd. 2. Beide delen moeten on der toezicht van de V.N. worden ge steld. 3. Geschillen moeten worden geregeld door het internationaal ge rechtshof te Den Haag. Zeldzame reiziger werd op Schiphol vertroeteld Op Schiphol arriveerde maandamiddag een Takin, een zeldzaam diertje, dat het midden huidt tussen een geit, een schaap en een koe. De Takin is onderweg, van Rangoon naar de Bronx Zoo in New York; de reis wordt via Hamburg gemaakt, waar het dier in quarantaine zal blijven. Op Schiphol was uiteraard veel belang stelling voor de Takin, die hier door gezagvoerder Rijs wijk wordt vertroeteld. Voorlopig nog in de ijskast De Westduitse regering bestudeert de mogelijkheid van een niet-aan- valsverdrag met Polen en Tsjecho- slowakije, maar concrete stappen in dezen kunnen in de onmiddellijke toekomst nog niet worden verwacht. Dit heeft een regeringswoordvoerder in Bonn gisteren meegedeeld. West-Duitsland is bereid Polen en Tsechoslowakije waarborgen te bie den tegen agressie, indien de Sow jet-Unie te Genève concessies doet inzake het Berlijnse en het Duitse vraagstuk. De bondsregering zal dan ook overwegen de twee landen we derzijdse overeenkomsten aan te bieden waarin wordt verklaard dat de betrokken landen afzien van ge weld. Een dergelijke regeling te Genève zal, aldus de regeringswoordvoerder in antwoord op vragen, een geheel andere sfeer scheppen. Gezien de onverzoenlijke houding die de Sow jet-Unie nu aanneemt, is het thans niet het juiste ogenblik voor een dergelijk aanbod, zei deze woord voerder. De bondsregering heeft het plan na kennis genomen te hebben van het verloop van de Geneefse confe- Terwijl zondag j.l. eerlijke Brit ten hum warme hoofdstad ontliepen en elders verkoeling zochten, sloegen bankrovers hun slag in Londen. Zij voerden inbraken in drie banken uit, stalen kasgeld en reischèques in de „American Express Company" en ma&kten zich meester van het geld van een ijsfabriek. In totaal werd voor een bedrag van ruim vierhonderdduizend giulden ge stolen. In West-Berlijn is maandag de 50.000ste uitgewekene uit Oos'.-Duits- land van dit jaar aangekomen, zo heb ben West-Berlijnse functionarissen bekendgemaakt, die zich met de vluchtelingenzorg bezig houden. rentie en de dreigende uitlatingen van de Russische minister-president Chroesjtsjef in de ijskast gezet. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's VRIJ KOEL De Bilt, dinsdag 10 uur: Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land staat thans geheel onder invloed van een depressiesysteem, waarvan het centrum vanmorgen boven Engeland was gelegen. Rand- storingen van de depressie veroor zaken af en toe buien, die in Enge land op vele plaatsen met onweer gepaard gingen. In ons land zijn tot nu toe de afgetapte neerslaghoeveel heden gering. De depressie verplaatst zich langzaam naar de Noordzee, zo dat het koelere weer met kan,s op buien voortduurt. weer (Medegedeeld door het K.N.M.I. geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN Vrij koel weer met veel bewol king en enkele regenbuien met een kans op onweer. Matige af en toe krachtige zuidwestelijke wind. 29 Juli: zon op 04.55; onder 20.36; maan op 00.16; onder 15.23. Hoogwaterstanden 29 Juli: v.m. 9.58; n.m. 10.28. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID zw. bew. 25 C. licht bew. 27 onbew. 29 zw. bew. 25 regen 16 zw. bew. 21 zw. bew. 25 zw. bew. 26 zw. bew. 28 half bew. 27 half bew. 25 onbew. 33 licht bew. 27 licht bew. 25 onbew. 30 zw. bew. 28 zw. bew. 30 onbew. 31 onbew. 29 licht bew 28 half bew. 31 onbew 27 onbew. 32 onbew. 33 onbew. 28 zw. bew. 37 Korreltje De tijd vliegt door mijn handen als zand voortgewaaid door de wind. (Victor Hugo).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1