Q Bascom won gouden jubileumdraverij te Stompwijk Hitte beïnvloedde de Vierdaagse gisteren opnieuw107 uitvallers Als winnaar gedoodverfde Unica op de derde plaats VRIJDAG 24 JULI 1059 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Jeugd en Nu vindt de kleine baas het nog prachtig een helm te kunnen dragen Als hij later zelf tussen de troep marcheert, denkt hij er net zo over als deze soldaten. Opa Harmsen uit Amsterdam, die in goede gezondheid de 70 jaar heeft ge haald, loopt ditmaal voor de achtste maal mee in de Nijmeegse Vierdaagse. Opa komt elke keer keurig op tijd aan de eindstreep, maar gunt zich onderweg wel af en toe een ogenblik verdiende rust. Hier wuift hy naar de jeugd, die hem passeert, ouderdom present in Vierdaagse Maar pastoor Pijnenborg ontving weer zijn gasten De teer op de Zeven Heuvelen van Nij megen was vloeibaar, niet taai-vloeibaar of stroperig, neen de teer spoot gewoon van de fietsbanden, die er over heen gingen. Het was onwaarschijnlijk warm en heel erg ver op deze derde dag van de Nijmeegse Vierdaagse. Een lange Britse parachutisten-kapitein riep op die zeven heuvelenweg zijn man nen van het NATO*detachement toe „Everybody happy". Het klassieke ant woord ,,Yes, sir", volgde, doch dat had meer weg van een noodkreet dan van een vreugde-uiting. En dat was wel heel erg begrijpelijk, want die Zeven Heuve lenweg mag dan een uitzicht geven op een prachtig landschap, hij heeft ook een -=r om het met de woorden van een van de wandelaars te zeggen groot nadeel. Er zitten net zeven heuvels te veel in die vijf kilometer. Ook die uitspraak was volkomen be grijpelijk. Het geaccidenteerde parkoers voor Groesbeek had gemaakt, dat de wandelaars al buiten adem, en dan nog onder een tropisch zonnetje, aan die vijf kilometer lange kwelling moesten begin nen, Geen wonder dus, dat de tientallen die zich op de vlakke weg al dan niet met behulp van gnderen, nauwelijks had den kunnen handhaven, daar juist de klap van de bekende man met de hamer hebben gehad. Dat desondanks het aan tal uitvallers op deze uitermate moeilijke dag slechts met 107 werd verhoogd, zodat nog maar tenhoogste 12.859 wandelaars vandaag de sensatie van een glorieuze intocht in Nijmegen kunnen ondergaan, pleit voor het doorzettingsvermogen van het Vierdaagse legioen- ste lopers „De Vereeniging" vtrlieten was de hemel al egaal blauw. En dat is zo gebleven. Vier uur later, Heumen was nog niet eens bereikt, was het al te warm voor de wandelaars. En voor de pechvogels, die juist op deze dag het ongeluk hadden laat te moeten starten is het helemaal een slechte dag gewor den. Zij hebben hun 40 of 50 km geheel in die tropische hitte moeten afleggen. Kort nadat Mook was gepasseerd begon het al. Die hoge heuvel vlak voor Mils- beek heeft een groot aantal lopers in moeilijkheden en zelfs bijna tot wan hoop gebracht. Alleen de Zwitsers trok ken er zich niets van aan. Zij waren met de Israëliërs uiteraard de enigen die tijdens drie vermoeiende klimpartij pog adem genoeg over hadden voor een pittige mars. Ja, die Alpenjager: waren donderdag echt in hun element. In hun typisch voorovergebogen houding werd heuvel na heuvel genomen. Zij knipoog den vrolijk naar de verbaasde kijkers langs de kant, die eigenlijk te verbijsterd waren om nog te kunnen applaudiseren voor deze sterke staaltjes. Kort daarop kregen de lopers de mo rele steun van de Groesbeekse bevolking, die geheel was uitgelopen om het wan- delleger van majoor Preuniase voorbij te zien trekken. In Groesbeek ook ontving pastoor Pijnenborg, die sinds jaar en dag de bijnaam draagt van de Vierdaag se pastoor, de pers van alle gezindten in zijn gastvrije pastorie. Maar daarna moesten de wandelaars het tpch „alleen doen". Zoals gezegd, die Zeven Heuve lenweg leek op een weg door de woes tijn. De hitte deed er de lucht trillen. De grote saleetie voltrok zich in enkele kilo meters, slechts de sterken bleven over en zij werdpn in Berg en Pal door een menigte toeschouwers hartelijk toege juicht. Door lommerrijke lanen ging het op Nymegen aan. Het leed was weer ge- Door de hitte wordt deze Vierdaagse uitzonderlijk zwaar. Hoe erg het allemaal wel is blijkt alleen al uit het feit dat de groepen van de KMA uit Breda woens dag, dus na de tweede dag al, een vijftal uitvallers hadden. En dan te weten, dat het in jaren niet is voorgekomen dat een DE APELDOORNSE VIERDAAGSE De derde dag van de Apeldoornse Vier daagse heeft één uitvalster geëist, zodat er thans nog 1020 deelnemers over zijn Sebleven. De tocht van gisteren leidde oor de fraaie kroondomeinen- De „der tigers" wandelden via Assel en Hoog- Soeren en de lange afstandlopers maak ten een omweg over Nieuw Milligen en Uddel. Ook op deze dag moesten veie blaren worden geprikt, maar desondanks was de stemming bijzonder goed. Tiny Terpslra, dochter van de bekende lange afstandloper, kreeg het bij Assel evén moeilijk. Zij 'as op dat moment van plan om zich als uitvalster te laten noteren. Maar nadat haar opbeurende woorden waren ingefluisterd door een der NWB- functionarissen zette zij de tocht voort. Vandaag was het de laats-e wandeldag, Het parcours leidde naar Beekbergen, Loenen. Hoenderlo en Uchelen. Daarna volgde een gezamenlijke intocht te Apel doorn en een défilé voor de autoriteiten. Onder een wolkenloze hemel gingen vanmorgen om vijf uur de eerste deel nemers aan de vierdaagse van de 1 "*B te Apeldoorn reeds op weg voor het laat ste traject, dat leidde ni Beekbergen, Hoenderlo en via Uchelen terug naar Apeldoorn, terwijl de vijftigers" ook nog Loenen aandoen Werd gisteren de balans afgesloten op 1060, vanmorgen bleken er twee verstek te hebben laten gaa zodat er totaal 1058 wandelaars vertrokken. Om drie uur vanmiddag werden de wande laars op feestelijke wijze in Apeldoorn Ingehaald. DE HELD van Nijmegen Een zevenjarige Nijmeegse jon- 5 gen, Gerard Roelofs, is op de derde dag van de Vierdaagse de held van I de Keizer Karelstad geworden. Hij leverde donderdag het stoute stukje om, terwijl zijn ouders van 2 niets wisten en met behulp van de X politie de gehele stad doorzochten, met het eerste bataljon van het j Royal Sussex Regiment, een onder- deel van het Britse Rijnleger, 2 veertig kilometer af te leggen. Ge- j kleed in een stoer cowboypak met een grote hoed en een speelgoed- f pistool in de gordel had hij zich in 2 de vroege ochtend bij de 24 man 2 van het regiment gevoegd en pas aan de finish te Nijmegen, 10 uur* later, nam hij afscheid van zijn Engelse vrienden. Op een holletje 2 ging hij naar huis, waar zijn on- X geruste ouders hem met een stevig standje ontvingen. Toen enkele van de Britse solda-1 ten hem later kwamen opzoeken t zat hij weer genoegelyk naar het televisieprogramma te kijken. De 2 kleine Gerard was vast van plan ook op de laatste dag mee te lopen f maar zijn moeder, die het gehele verhaal pas wilde gelpven toen zij 2 het uit de mond van de Engelsen 2 vernam, verbood zoonlief uitdruk- keiijk weer op pad te gaan. „Tach- tig kilometer in twee dagen is voor een jongen van zeven jaar toch 2 echt wel een beetje teveel". X De commandant van het batal- i jon, kapitein Brady, had de groot- j ste bewondering vogr de prestatie 2 van de jeugdige Nijmegenaar: „ge- 2 woon fantastisch. De jongen barstte f van de energie en zijn mond heeft geen minuut stil gestaan. Het is 2 een topprestatie om bij deze tem- X peratuur en op die leeftijd een 2 mars van veertig kilometer te ma- J ken met een troep perfect getrain- I de soldaten". kadet van de Koninklijke Militaire Aca demie zakte voor het examen, dat majoor Brgunisse hem afnam. Ja, het is zelfs zo, dat de veteranen van het Vierdaagse legioen nu al voor spellen, dat deze 43e vierdaagse even legendarisch wordt als die barre winter van 1890. Twintig wandelaars bleven gen thuis. Het legioen is vanmorgen in alle vroeg te ten getale van 12,829 wandelaars twintig minder dan het aantal, waarmee de derde dag werd afgesloten pp stap gegaan voor de laatste etappe, dfe dit maal ging in de richting Grave, Mill (de „vijftigers"), Beers, Cuyk, Gennep (55- ers), Mook en vandaar terug naar Nijme gen. Dok vanmorgen werd de kleu rige stoet beschenen door de zon, die> vooral op het eerste gedeelte van het tra ject, dat geen schaduw kent, minder wel kom zal zijn. Na Mook begon echter letterlijk en figuurlijk de victorie, want het stuk naar Nijmegen ig gemar keerd dopr bomen en dit betekent" scha duw Reeds in de vroege morgen uren hadden zich honderden langs de route te Nijmegen geschaard om de glo rieuze intocht van het wandelleger gade te kunnen slaan. Dit was pure sport, Tien ronden lang duelleerden Arie van Houwelingen en Henk Buis zij aan zü om een metertje winst in de selectiewedstrijd over 50 km. voor amateur stayers, die gister avond in het olympisch stadion werd gereden. Tien rPPdéP, waarin deze „zekeren" voor de strijd om de wereld titel alles gaven om de leiding te kun nen nemen van een veld, waarin de overige vijf deelnemers al enkele ron den waren gedubbeld. Van Houwelin gen won dit duel na 30 km. en kon zieh daarna zelfs nog permitteren Henk Buis na 40 km. voorbij te laten gaan, Want in die vinnige strijd had Henk Buis zo diep in zün reserves moeten tasten, dat bij vijf km. voor het einde los van de rol raakte en Van Houwe lingen zonder slag of stoot de zege moest toestaan. Bij de amateursprinters werden de sterke Australiërs Bartels en Perry in de finale verrast door de oud-voetballer Kappel, De twee Australiërs, die zowel bun series als de halve finales „op één been" hadden gewonnen, letten feveql op de jonge Paul en daarvan maakte Kappel gebruik om 250 meter voor de finish plotseling weg te spurten en met ruim verschil te winnen. De voornaam ste uitslagen waren: Amateur sprint finale: 1, Kappel (Ned.) 12.6; 2. Paul (Ned,); 3. Bartels (Austr.); 4. Perry (Austr.). Amateur stayers over 50 km.: 1. Van Houwelingen achter Wiersma 38 min. 51 sec.; 2. Buis achter de Graaf op 400 meter. Op enkele ronden: 3. Romein achter Van Raey; 4. Decoster (België) achter Walraven; 5. Hogebopzem achter Pelser; 6. Elswijk achter Beets. ZWEMMEN SPANJAARD ZWEMT OVER DE STRAAT VAN GIBRALTAR De Spaanse zwemmer Rodolfo Rodri guez Eguia heeft gisteren in 3 uur 29 minuten de Straat van Gibraltar over gestoken- Hij ging bü Tariva aan de Spaanse kust te water en bereikte na een zwemtocht van 16 kilometer de Pun'a Cruces in Marokko, Eguia verbeterde met zijn prestatie het record van de snelste everxoeht, dat op naam stond van zijn landgenoot 6antiako Ortiz, met 36 minu ten. Eguia heeft al laten weten, dat hij zal deelnemen aan de Kanaalrace, die augustus a.s. wordt gehouden. ZEILEN Tijdens de vergadering van de interna tionale Flying Dutchman organisatie, welke ter gelegenheid van het wereld kampioenschap in deze klasse -in Whitsta- ble is gehouden, is door de secretaris van de Flying Dutchman Association on ze landgenoot, C. Gülcher medegedeeld, dat de organisatie sedert kort een stich ting is geworden- De oprjehtipgs-actie van deze stichting is bij een Amsterdams notaris gepasseerd. De statuten en het reglement zijn aan de Nederlandse wet aangepast. Sedert de oprichting van de internationale F.D. organisatie zijn 1200 boten van dit type officiéél geregis treerd. VERHAGEN TWEEDE IN VIERDE F.D.-RACE In een enerverende finish en na een prachtig duel met Ben Verhagen, die lange tijd de leiding had, heeft de Duit- Rolf Mulka de vierde race in het we reldkampioenschap Flying Dutchman- lasse in Whitstable gewonnen. De uitslag was: L Mulka (W. Did.) 2 uur 1 min. 48 sec.; 2 Verhagen (Ned.) 2.02.53; 3. Fogh (Den). 2.04,14; 4, Tiriau (Fr.) 2.06.14; 5. Jardina (G.B.) 2.08.13; 6. Novoderishkin (Rusl.) 2.09.18. Na de vierde race luidt het klasse ment: 1. Italië 2631 pnt; 2. Gr. Britt. 3330 pnt; 3. Nederland 3184 pnt; 4. Frankrijk 2728 pnt; 5. West Duitsl. 2406 pnt; 6. De nemarken 2184 pnt. Zo is da grote jubileum-kortebaandra- verij van „Nooit Gedacht" te Stompwijk weer ten einde. Het werd weer een dra verij vol sfeer, waarbij de echte paarden sportliefhebber volop heeft kunnen ge nieten, maar waarbij jong en oud, ook de moeder met haar kinderen, hebben kun nen genieten van een heerlijke dag in de vrije natuur, weg van alle dagelijkse beslommeringen. De liefde voor de paar densport wordt de jeugd hier als het wa re met de paplepel ingegeven. Het was heerlijk te zien hoe de duizenden langs de lijnen de koersen volgden, waarbij ze hun breugde of teleurstelling over het pi of niet winnen door hun favorieten wel zeer duidelijk kenbaar maakten. Naarmate de draverij vorderde, stegen de kansen van nummer 1 op de lijst van 35 uitgekomen deelnemers. Dat was Uni ca, de 6-jarige vosmerrie van P. Groen, door hem ook bereden. Eensdeels kwam dit doordat Thea Cornelia al onmiddellijk na twet ritten ward uitgeschakeld, maar ook omdat het paard zo vast liep, dat het bijna niet te verslaan was. Een han dicap voor de berijder was, dat zijn paard met voorgift liep, want daardoor kan bij ZÜn mededingen slechts op enige afstand achter zich zien. Daarvan werd G.roen de dupe, want zijn paard ging daardoor in de beslissing te vroeg door de startlijn. De deelname aan deze jubileumdraverij was prachtig, maar had natuurlijk dit nadeel, dat het al 8 uur was, alvorens het einde, daar was. Vgar d§ aanvang van de courses sprak de burgemeester van Stompwijk—-(Leid- schendam) een woord van gelukwens tot de jubilerende vereniging. Hij herinner de eraan dat sinds de oprichting heel wat veranderd is. Het paard is in ons econo misch leven steeds meer verdrongen en zelfs ln het boerenbedrijf. De belangstel ling voor het paard blijft evenwel een cultuurgoed voor ons volk .n Stompwijk neemt daarbij een belangrijkt plaats in. Hulde bracht spr. aan de heren Cor Waayer en Cor. v, d, Bosch, die al's voor zitter en secretaris reeds tal van jaren hun kraghten aan ..Nooit Gedacht" heb ben gegeven. Spr. besloot met een „Ad muitos annos" en op naar het 100-jarig bestaan". Neem wat Hansopkist WONDVERBAND extra in voorraad Voor een wondje is slechts het beste goed genoeg: Hansaplast wondverband. Desinfecterend, bloed stelpend, genezend. Een van de vele spannende ritten op deze kortebaandraverij, waaruit de uiteindelijke winnaar Q. Bascom zou Zes werden Voortkomen. We zien dit uitstekend lopende paard hier in de race tegen Vlaamse Gaai S. Q. Bascom op de voorgrond met pikeur J. van Dooye' weerd. In de eerste helft van dg omloop vie len af Tarzan Hollandia G (ber, L. J- Heymans), O. Brewer (ber. J. Vergay), Titan Hanover (ber, J. Appel), Truax (ber. J. Wagenaar Jr.), Ureka (ber. C. Swart), Thea Cornelia (ber. A. Th. Knijnenburg), X Nancy Hollandia (ber. J. y. Leeuwen) en Souverpine Maire (ber. G. J. Onrust). Deze omloop werd voor al deze paarden in twee ritten beslist. Dat daarbij ook Thea Cornelia, de winnaar van de Gouden Zweep en derde prijs winnaar van het vorig jaar behoorde, was voor de meesten een verrassing. De 20 meter handicap was vóór de 7- jarige blauwschimmel merrie blijkbaar teveeL Tussen Torerp (ber. E. Leeman) en Tea (ber. B. J. van Tilburg), die beiden op 3 IQ meter stonden, kwam het tot een kamprit, welke door Tea werd gewon nen, aangezien Torero in de beslissende rit te vroeg van start was gegaan. Ook in de tweede helft van de le om loop werd niet voor aj.le paarden dade lijk een beslissing verkregen. Na twee ritten vielen af Quick Bongershof (ber. J. S. van Leeuwen), welk paard in de twegde rit werd uitgeschakeld wegens te vroeg passeren van de startlijn, Units Brewer' (ber. P. Groen), Quick Mago- wan S (ber. L. J. Heymans), Morning Star (ber. J. T. de Graaf), Wish you were here (ber. J. Appel), Klingsor (ber. Ph. Knijnenburg), in de tweede rit uitgeschakeld wegens te vroeg weg gaan, terwijl er twee kampritten nodig waren. Hierbij werden uitgeschakeld Sunny Williams (ber. J, Vergay) en Oscar (ber. E. Leeman), welk paard na vier ritten werd uitgeschakeld. Sonja Zora (ber. J. Wagenaar Jr,) kwam met een stilstaand nummer in de volgende omloop. Hiervoor bleven dus 18 paarden over. na twee ritten uitgescha keld, n.l. Why not (ber, G. J. Onrust), River (ber. J, v. Leeuwen), Quaestor (ber. P. v. Langen), Tea (ber, B. J. v. Tilburg), Sunrise (ber. C. Swart) en William Axkit (ber, J, Wagenaar). Drie ritten waren er voor drie koppels no dig. Verliezers werden Radbout (ber. J. v. Leeuwen), O. Mc Gregor (ber. C. G. Brand) en William Hanover K (ber. A. Th. Knijnenburg). Aangezien er zes prijzen waren moes ten er van de negen overblijvende paar den nog drie afvallen. Sonja Zora en Royal Heni begonnen met een dead heat maar Sonja, door velen als een der kanshebbers getipt, kwam daarna niet meer aan bod en werd in twee rit ten geklopt, Upie Scott B (ber. A. G. Heskes) maakte daarna korte metten met Tas sel Friezin (ber. H. Koster) en versloeg deze 7-jarige merrie in twee ritten, ter wijl Quirinus (ber. J, v. Dooyeweerd) door Unica (ber. P. Groen) werd ge- klopt. De kansen "van Unica stegen daardoor wéér aanmerkelijk. Vlaamse Gaai S (ber. J. Wagenaar) werd dopr Q Bascom (ber. J. v. Dooyeweerd) in drie ritten geklopt. De vier verliezers uit de derde om loop deelden de zesde prijs. Partout (ber. A. G. Heskes), met een Stilstaand nummer door de derde om loop gekomen, werd in de volgende na twee ritten uitgeschakeld door Q. Bas com, terwijl Unica IP, Groen) van Royal Heny (J, T. de Graaf) wist te winnen. Partout ep Unica streden daarna om de 4e en 5e prijs, welke in het voordeel van eerstgenoemde uitviel. Uple Scott B. Q. Bascom en Unica moesten vervolgens om de drie eerste plaatsen beslissen, waarbij Q. Bascom na drie ritten van Upie Scott B. won. Daarna kwamen Unica en Q. Bascom in de strijd om de eerste plaats. Indien Unica gewonnen had, dan zou zij prijs winnaar geweest zijn. doch de ver wachtingen werden hier niet beant woord. De zes jaar oude vos-merrie won wahswaar de eerste nt, maar be rijder P, Groen die 10 meter voorgift had op J. van Dooyeweerd, liep ip de val' toen zijn paard tweemaal te vroeg de startlijn passeerde en gediskwalifi- seerd werd. Q. Bascom werd dus win* naar en zo moest nog om de 2e en 3e prijp gelopen worden tussen de twee verliezers Upie Scott B en Uniea. De eerste rit tussen beide paarden eindig de in een dead heat, maar daarna won Upie Scott tweemaal, zodat de einduit slag werd: 1. Q. Bascom 1200; 2. Upie Scott B 550; 3, Unies 300; 4. Par tout 200; 5. Royal Heni 100. De verschillende cötes waren plaats- cöte le omloop: Unica 41.20, Upie Scott 4, Q. Bascom 2.50; 2e omloop Q. Bascom 1.70, Uniea 3.40, IJpie Sgptt 2.40; 3e omjoop;. Upie Scott 2.80, Unica 2.20, Q. Bascom 1.60. Plaatscöte Q. Bascom: le omloop 4 60, 2e 2.90, 3e 4,60, 4e 2.70. De toto-omzetten waren le omloop 4761; 2e 3009.50; 3e 951; 4e 877.50. Totaal 9599.50. Na afloop werden in café Blesse Paard als naar gewoonte de prijzen uit gereikt, git geschiedde door de hegr C. Waayer, voorzitter deF vereniging, zulks bij ontstentenis van de ere-voor- zitter, burgemeester H- A, C, Banning. Hij bracht daarbij dank aan allen, die tot het welslagen van deze jubileum- draverij hadden bijgedragen en over handigde daarna de prijzen. De eige naar van het winnende paard, de heer J. van Gelder, ontving het fraaie Delfts blauwe jubileumbord van de Stichting Ned. Draf- en Rensport, WATERPOLO SLEUTELSTAD—DKR 8—3. Na een gelijk spel tegen dezelfde ploeg „uit", heeft Sleutelstad gisteravond wel goed revanche genomen, en behaalde verdiend het kampioenschap. Bijna direkt na het begin volgde een felle DKR-aanval, waarbij de bal juist naast ging, waarna de thuisclub de aan val overnam en J. Bekkering hard in schoot (10), W. v. Zijl zag een hard schot goed gekeerd, maar na een vrije worp voor J. Dool kwam de bal bij C, Hooidonk, die er 2—0 van maakte. Bijna direkt na het uitzwemmen kon J. Dool de stand op 30 brengen en nog voor rust werd het door W. v. Zijl zelfs 4—0. Ook in de tweede helft bleef de thuis club overwegend sterker. W, v. Rooyen loste 'n formidabel schot waarbij J. Dool de bal fr&p' van richting veranderde (5—Q). De gevaarlijke PKR-midvoor v, d. Velden maakte een verdiend tegen punt (51) en bij een vuig ndq aanval redde keeper D, Binnekamp zeer fraai. Goed samenspel tussen W. v. Zijl en C. Hooidonk bracht J, Dool in vrije positie weer kon de DKR-keeper de bal uit op te voeren, todat keeper D. Binne kamp zich door een ver ot liet ver schalken (72). Met een doelpunt van J. Dool en een strafworp voor DKR werd de eindstand 8—3. Verdere uitslagen; Sleutelstad—AZC (meisjes) 9—0 Sleutelstad—de Zijl (jon gens) 1—2; Sleutelstad— Sv. ift (dames) 0—2.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8