Opnieuw verteerde 't vuur honder den hectaren bos en heidegrond Verplichte autokeuring is haast onvermijdelijk VRIJDAG 24 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 In Alphen aan den Rijn werd een mast gebouwd Enige tijd geleden is in Amsterdam het luxe jacht te water gelaten, dat bestemd is voor een Griekse reder. In Alphen a/d Rijn is speciaal voor dit 52 meter lange schip een mast gebouwd van 43.50 meter. De mast is de grootste tot nu toe voor een zeiljacht vervaardigd. Enige bijzonderheden: gebruikt materiaal 12 m3 hout; gewicht 3000 kg; arbeidsuren 1200; basisdiameter 61 cm. Donderdagmorgen is de kolos naar Amsterdam ver scheept. Vijfentwintig mensen waren nodig om de gehele mast te bedekken. HELFT VAN WAGENS GEVAAR OP DE WEG VEEL DEFECTE REMMEN „Gebrek aan verantwoordelijk heidszin van een groot aantal auto- eigenars zal er waarschijnlijk toe leiden, dat een verplichte keuring van motorrijtuigen niet zal kunnen uitblijven. De A.N.W.B. betreurt dit in hoge mate, doch de resultaten van technische keuringen wijzen on herroepelijk in die richting". Dit deelde de heer A. G. Boost directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B. mede tijdens de opening van een nieuw techno-station te Enschede. Negen techno-stations en drie techno-mobielen keurden in de eerste helft van dit jaar zevenduizend auto mobielen op vrijwillige aanmelding der eigenaren. Ruim 3000 stuks of 43% vertoonde gebreken aan de voetrem, terwijl van 255 wagens deze voetrem in gevaarlijke toestand verkeerde. Bij een kwart van de auto's was de handrem niet in orde, bij 20% to taal versleten. De stuurinrichtingen van 2600 der zevenduizend personenauto's bleken niet in orde, waarvan 150 in geheel ontoelaatbare staat. Meer dan de helft van de gekeurde wagens had een of meer banden met een totaal versleten loopvlak, nl. met minder dan een mm. dik rubber op het canvas, met canvasbreuken enz. Ruim 4,5% van de gekeurde wa gens had een beschadigde chassis. In 700 gevallen waren veren en schokbrekers niet in orde of ver sleten. Men moet bedenken, dat deze wagens vrijwillig ter keuring werden aangeboden. Men mag wel aanne men dat de gemiddelde staat van on derhoud van het totale Nederlandse antopark (650.000 stuks) nog slech ter is. De auto's uit de jaargangen 1950- '54 vertonen de meeste gebreken maar ook die van 1955 en '56 hebben veel defecten. Deze wagens vindt men het meest in de tweedehandshandel. Alleen al in 1958 gingen 160.000 auto's in andere handen over. De meeste automobilisten hebben geen benul van de „stiekume slij tage" aan hun voertuigen. Zij wen nen aan langzaam optredende af wijkingen of gebreken aan stuur of remmen en ander defecten. Aan voorzorgskeuringen wordt helaas nog te weinig aandacht besteed. Elk ge brek kan echter de ernstigste ge volgen hebben. Cuyk se Bleriot-race l bij Vierdaagse l De „Bleriot-race" van Cuyck, gehouden ter gelegenheid van de Vierdaagse wandelmarsen en te- Z vens ter herinnering aan de vlieg- t tocht van een Duitse vlieger, die in het verleden zonder benzine van Mook naar Groesbeek vloog, is ge wonnen door het team Jans en El- tink uit Vianen bij Cuyck. Beide heren hadden, volgens voorschrift, op de fiets, antiek gekleed com pleet met hoge hoed, een Vier daagse vlag van Groesbeek naar Cuyck gebracht in de tijd van 24 minuten en 22 seconden. Voor deze wedstrijd hadden 37 paren ingeschreven. Na het start schot joegen ze op de fiets met wapperende jaspanden naar de Maasoever, waar de duorijder in badpak op een luchtbed, roeiend met de armen, de Maas moest overzwemmen. Allen kwamen be houden aan. Het winnende team, in het kielzog gevolgd door het paar Th. Jansen en W. Gillink uit Groesbeek en Nijmegen, mocht de vlag op de toren van Cuyck hijsen. Door het gebrek aan verantwoor delijkheidszin van vele automobilis ten zal aan de verplichte keuring niet te ontkomen zijn, zullen natuurlijk alleen de veiligheidspunten als bij voorbeeld stuur, beremming, ban den, chassis, verlichting en derge lijke bekeken worden en niet alle 135 keuringpunten van de A.N.W.B. technostations, zo menen de heren Boost en Van Roosevelt. Gezien de praktijk in België en West Duits land zal een verplichte keuring een gunstig effect hebben op het onder houd van motorvoertuigen en zeker op de veiligheid. Door net in schroef op nonactief In de nacht van woensdag op don derdag kreeg het vissersvaartuig Wieringen 20 benoorden Terschel ling een gedeelte van zijn vistuig in de schroef. Het schip was gedwon gen de visserij (op zeetong) te sta ken en bleef in afwachting van sleepboothulp op de visgronden. De Volendam 25 sleepte zijn con current donderdagmorgen naar de haven van West-Terschelling. Daar werd een zware ketting onder het vaartuig doorgetrokken en werd het achterschip zover uit het water ge hesen, dat het net kon worden ver wijderd. In nog geen half uur was het schip weer terug in zijn element en klaar voor de volgende vistocht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. 16-Jarige loopjongen probeerde bank op te lichten De 16-jarige laopjongen E. L. in Amsterdam, die clandestien in het bezit was geraakt van een chèque- boekje ten name van zijn werkgever, heeft een poging gedaan om daar mee de Amsterdamse Bank voor een bedrag van duizend gulden op te lich ten. Zijn plan is echter door de op lettendheid van een bankbediende verijdeld. De jongen vulde de chèque in tot een bedrag van 1000,en zette daaronder de nagebootste handteke ning van zijn werkgever. Daarna bood hij de valse chèque aan bij het bij kantoor van de Amsterdamse Bank aan de Ceintuurbaan. De loketbediende kreeg echter arg waan daar hij iets aan de handteke ning meende te constateren dat hem verdacht voorkwam. Hij stelde zich telefonisch in verbinding met werkgever, die natuurlijk van niets wist. De politie werd in de arm ge nomen die de veelbelovende jongen arresteerde en opsloot in een cel van de kinderpolitie. Arbeider gedood door ijzeren borgring Autoband sprong uit elkaar Gistermiddag omstreeks half vijf is bij het havenbedrijf Vlaardingen Oost een ernstig bedrijfsongeluk ge beurd, waarbij een arbeider werd ge dood en een ernstig gewond. e 62-jarige E. C. Kuy en de 31- jarige M. H. J. Tieben waren bezig met het oppompen van een gerepa reerde band van een reservewiel van een der mobiele kraanwagens. Toen de band op ongeveer 4Vs atmosfeer was gepompt sprong de ijzeren borg ring van achter het ijzeren velglint vandaan, tengevolge waarvan de rubberband vrij kwam en uit elkaar sprong. Kuy werd evenals Tieben door de ijzeren borgring aan het ge laat getroffen, terwijl een derde ar beider, de 34-jarig": H. Ploeg door de luchtdruk tegen een muur werd ge worpen. Kuy bekwam zulke verwondingen, dat hij even later ter plaatse over leed. Tieben is met een zware hersen schudding, een hoofdwond en een shock in het algemeen ziekenhuis op genomen. Ploeg werd slechts licht gewond. Tussen Bergen en Egmond is gistermiddag op de Herenweg het 6- jarig zoontje van de familie H. uit Zaandam, die met vakantie in Bar- gen aan Zee vertoefde, toen het met de fiets de weg overstak, aangere den door een passerende auto. Het kind is op de weg naar het zieken huis te Alkmaar overleden. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak (Advertentie) Spoortrein aan de baan geprikt KORTE golf De vijtjarige Hugo Hoogeveen, afkomstig uit Weesp, is gistermor gen omstreeks halftien op de Mep- pelweg, hoek Roldestraat, te Den Haag door een personenauto, be stuurd door de heer W., afkomstig uit München-Glattbach aangereden. Het kind, dat op onvoorzichtige wij- ze de rijbaan van de Meppelweg overstak, Werd zo zwaar gewond, dat j het naar het ziekenhuis Westeinde moest worden vervoerd. Later is het Een wel zeer merkwaardig ongeluk gebeurde dezer dagen in Canada kind overgebracht naar de Ursula- me' een trein. De sneltrein van Chicago naar Montreal ontspoorde en een kliniek te Wassenaar. Daar is het losse spoorstaaf spieste zich dwars door een wagon. Zowel de vloer als het om een uur aan de bekomen verwon- dak werden finaal doorboord. Twee reizigsters werden gedood, elf andere dingen overleden. I passagiers werden min of meer ernstig gewond. HET VUUR SLOEG DE ONZALIGE BOSSEN Ook Kalmt'houtse Heide getroffen BRANDWEERWAGEN VERBRAND De prachtige natuur van de Velu- wezoom is gisteren op verschrikke lijke wijze door het vuur geschon den. Een van Nederlands mooiste plekjes, de Onzalige Bossen, gelegen tussen Velp, De Steeg en lmbosch, is totaal vernield, door de grootste bosbrand, die sinds mensenheugenis ooit op de Veluwe heeft gewoed. Naar schatting zijn zeker tweehonderd hec taren bos- en heidegrond vernield. Ook is veel wild omgekomen. Het ge teisterde terrein was eigendom van de Ver. tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland. Van 25 kilometer afstand kon men de rookwolken zien. Zestien brandweercorpsen en meer dan 2000 militairen uit naburige le gerplaatsen vochten tegen het vuur, dat huizenhoog oplaaide en dat, tenge volge van de zeer veranderlijke wind, voortdurend andere richtingen in sloeg. De brand begon onder Rheden. Men neemt aan, dat een achteloze va- cantieganger een sigarettenpeukje heeft weggegooid. Toen er brand alarm werd gemaakt, was de Rheden- se brandweer snel ter plaatse. Aan vankelijk dacht zij het vuur wel al leen meester te kunnen worden maar de ongewisse wind dreef vonken over de Burgemeester Bloemerweg, die men gezien had als een „waterdich te" brandgang. Toen was houden meer aan. Van heinde verre werden brandweercorpsen, burgers en militairen bijeengeroe pen om tegen het vuur te vechten. Vaak stelde de wind hen voor ver rassingen. In verschillende gevallen konden mensen zich nog op het nip pertje in veiligheid stellen als ze door het vuur omsingeld dreigden te worden. Velen werden bedwelmd door de rook of kregen brandwonden. Nog meer vuur. Cuyk hield een miniatuur Bleriot-Race' Bij Cuyk is donderdag een „miniatuur Bleriot race" gehouden: De deelnemende koppels moesten gedeel telijk fietsend en gedeeltelijk zwemmend een vlag opb alen in Groesbeek en deze naar de Maas brengen, waar de zwemmers klaar stonden om het dundoekje over de rivier te brengen en het vervolgens aan een oude to ren in Cuyk op te Hijsen. Op de foto zien we de start van de fietsende deelnemers in Cuyk. Nabij de Ugchelseberg ontstond een grote brand die ongeveer tien a twaalf hectaren bos en hei verniel de. In de middag ontstond een grote brand, in de nabijheid van de Pos- bank nabij Laag Soeren. Deze brand woedde 's avonds nog voort. Reeds in alle vroegde brak brand uit in Ouddorp nabij Garderen, waar een klein bosperceel door het vuur werd verteerd. Gelijktijdig ontstond brand in „De Veldekster" te Apeldoorn en korte tijd daarna werd de brand weer gealarmeerd voor brandjes aan de Reëenbergweg te Beekbergen en in het Engelanderholt, tussen Ugchelen en Beekbergen. Deze laatste bran den konden, dank zij het snelle optre den van de brandweren, niet veel schade aanrichten. Brandweer in brand. Tijdens een uitermate felle bos- en heidebrand, die gistermorgen om streeks half twaalf ontstond tussen Ugchelen en Hoenderloo, is een mi litaire brandweerwagen van het vliegveld Deelen in vlammen opge gaan. De wagen raakte in een kuil vast en de manschappen konden niet anders doen dan haar in de steek la ten. Met hun handblussers hebben zij zich een uitweg gebaand door de hen omringende vlammen. Aangewakkerd door de vrij straffe wind raasde het vuur door het kurk droge hout. De brandweren werden b- het blussingswerk geassisteerd door talrijke burgers en honderden, van gasmaskers voorziene, militairen. Ongeveer tien tot twaalf ha bos en heide ging by deze brand verloren. De brandweren slaagden er in een aangrenzend perceel te behouden De nablussing nam nog geruime tijd in beslag. Ook in België. Vlak over de Nederlands-Belgi sche grens, nabij de gemeente Putte (N.-Br.) zijn gisteren ruim 200 hec taren van de Kalmthouse heide door vuur verwoest. De Kalmthoutse hei de was een van de mooiste natuurre servaten, die na de aanleg van het legerkamp Ossendrecht nog aan de Nederlands-Belgische grens waren overgebleven. Kort na het eerste alarm, des mid dags om half twee spoedden zich 50 militairen uit het legerkamp Ossen drecht naar de plaats van de brand. Hun hulp, hoe dankbaar ook aan vaard, kwam als een duppel op een gloeiende plaat: het vuur breidde zich snel uit en trok over een lengte van 3 tot 4 kilometer en met een diepte van 100 meter tot l1/» kilometer voort. Steeds meer soldaten snelden te hulp. Hun aantal steeg tot 250 man maar desondanks naderde het onstui mige vuur met grote snelheid de Ne derlandse grens. Met bulldozers heb- £e®jJ|ben ze toen in allerijl brede brand gangen gemaakt, waardoor de vlam men niet op Nederlands grondgebied zouden kunnen doordringen. Om streeks tien uur 's avonds was men het vuur meester. Het was toen tot staan gekomen op enkele tientallen meters van de grens. Evenals by de brand in de Onzalige Bossen aan de Veluwezoom, verduisterden torenho ge rookwolken de zon. Geruime tijd werd het plaatsje Huybergen door de verterende gloed bedreigd en alleen doordat de wind op het kritieke ogenblik een beetje draaide, ging de ondergang het dorp voorbij. De hele nacht heeft men ge waakt omdat smeulende resten voortdurend weer opvlamden. Op de Veluwe al meer dan 200 branden Er hebben dit jaar, en men kan gerust zeggen vanaf het begin van de huidige droogteperiode, op de Veluwe al meer dan 200 bos- en heidebranden gewoed. De Veluwse bosbrandweer is thans dag en nacht in touw en de brandtorens zijn onafgebroken bezet. Tot nu toe is men er in geslaagd, de schade te beperken tot een in ver houding betrekkelijk gering aantal hectaren, want van het gebied van ongeveer honderdduizend hectaren bos en heide waarover de Veluwse bosbrandweer heeft te waken, ging tot gisteren ongeveer 50 hectaren ver loren. (Daarin zijn niet begrepen de verbrande oppervlakte bos en hei de op de afgesloten militaire terrei nen). Bij de huidige droogte is echter zo langzamerhand de grens van de mo gelijkheden voor de bosbrandweer bereikt. Wanneer er tegelijkertijd op meer dan één plaats een bos- of heidebrand zal uitbreken, zijn de ge volgen niet meer te overzien, want alles is kurkdroog. Het Nederlandse publiek werkt over het algemeen bijzonder goed mee en de meeste mensen geven ge volg aan het verzoek om in bos en heide niet te roken. Een achteloos uit het raampje van een auto weggeworpen sigaret kan op het ogenblik al de aanleiding zyn tot een enorme brand. Door de grote activiteit, die de Ve luwse bosbrandweer in deze dagen aan de dag moet leggen, zijn de fi nanciële zorgen van deze op vrijwil lige basis georganiseerde stichting zeer gestegen. De post blus- en bewakingskosten, die op 14.000 geraamd was, is al met 23.000 overschreden en het ein de is nog niet in zicht De gemeenten, die in het gebied van de Veluwse bos brandweer zijn gelegen, verlenen ge lukkig goede financiële steun en ook de provincie laat zich hierin niet ken nen Maar het Rijk heeft zijn aan vankelijke subsidie van ƒ35.000 voor de bosbrandbestrijding teruggebracht tot 15.000 met de bewering, dat de bosbrandbestrijding een gemeentelij ke aangelegenheid is.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7