Scherp L'w aandacht gevraagd voor het geestelijk gehandicapte kind RIJNSTREEK VRIJDAG 24 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vooral nazorg is van belang In Nederland moeten ongeveer 250.000 kinderen, dat is ca. 2% van alle leerplichtigen, het Bijzonder La ger Onderwijs volgen. Het zijn kin deren. die dikwijls door hun uiterlijk en hun optreden „anders" zijn dan de andere kinderen. Zij zijn een voort durende zorg voor de ouders. De BLO-schoIen delen voorlopig de da gelijkse zorgen van de ouders. Maar het is niet alleen de zorg voor de dag van vandaag, die de ouders drukt. Het is meer nog de gedachte aan de toekomst: Wat moet er van hun zor genkinderen" worden, wanneer de ouderlijke zorg is weggevallen en zij alleen staan, zonder de bescherming van het huiselijk milieu? Verschillende organisaties hebben zich daarom reeds belast met de zorg en nazorg voor de leerlingen van het BLO. Er is een sociaal-peadagogische dienst, die uitstekend werk doet. er zijn vakantiehuizen opgericht, waar de geestelijk gehandicapte kinderen een onbeaor^d verblijf kunnen genie ten. Voorts is er de zorg voor gods dienstige vorming en wordt er hulp verleend bij moeilijkheden met werk gevers, militaire dienstplicht en zelfs bij huwelijksmoeilijkheden, want de nazorg strekt zich uit tot de gehan dicapte ongeveer de leeftijd van 35 jaar heeft bereikt. Het geestelijk gehandicapte kind heeft ook Uw hulp nodig. Men kan zioh voorstellen, dat de hierboven ge- PROGRAMMA VAN DE LEIDSE BLOEMtNWEEK Het volgende programma is vast gelegd voor de Bloemenweek van Leiden: Dinsdag 28 juli aanvang 19.30: Groot kinder-bloemencorso met meer dan 1000 deelnemers met bloemen, versierde steps, kinderfietsen e. d. Route: Kaasmarkt, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Kort Rapenburg, Breestraat, Gangetje, Boterrftarkt, Stadhuisplein. Woensdag 29 juli, aanvang 2 uur: groot concours-hippique op het ter rein van de Leidse Hout, georgani seerd door de Nederlandse Hipp. Sportbond. Vrijdag 31 juli, bloemenwandel- marsen. 14 uur voor kinderen: 17 uur voor volwassenen (15 km.). Aan melden bij C. A. J. van Latesteyn, Oosterstraat 11a, te Leiden. Zaterdag 1 augustus: Rijnsburgs Bloemencorso. Vertrek Rijnsburg 14 uur: aan komst Leiden ca. 15.45 uur. Vanaf het viaduct Rijnsburger weg wordt het corso voorafgegaan door de kinderdrum- en doedelzakband „De Scotjes" uit Tilburg. UITSTAPJE LANGEZAAL Men schrijft ons: Directie, administratief en tech nisch personeel van de firma Lange- zaal te Leiden hebben gisteren met hun dames, begunstigd door uitzon derlijk mooi zomerweer de jaarlijkse vacantietrip gemaakt. Na een tocht langs de badplaat sen Katwijk en Noordwijk werd een bezoek gebracht aan „Kraantje Lek". Een tocht via Alkmaar bracht hen naar Volendam waar een uitgebreide lunch werd genoten. Na een boottocht naar Marken werd de dag te Amsterdam besloten met een diner en een gezellig sa menzijn geleid en muzikaal omlijst door de heer Alb. Gerritsen. POTLOOD EN GEEST No. 506 Horizontaal: 1. rivier oos telijk van de Oeralrivier, 4. zwem vogel, 7. herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen, 9. schuif- bout, 11. zwakke plaats in het (ja. 12. water in Nederl., 14. bijwoord, 15. nachtgewaad, 16. gebod, 17 krijt- gebergte op Kreta, 19. voorzetsel. 20 een der apostelen, 24. omgang van een toren, 26. zangwijs, 27. kurk. Verticaal 1. landbouwwerktuig, 2. boom, 3. biersoort, 4. eind 5. nobel. 6. muzieknoot, 8. republiekje in de oostelijke Pyreneeën, 9 Ital. alpen- meer op de Tiroolse grens, 10. schrfjf- kosten, 11. grasveld, 13. huisdier, 18 tegen. 19. deel van een schip, 21 spoedig, 22. zijtak Donau, 23. dam langs een water, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 505 Horizontaal: 1. hof, 3. eng. 5. na, 6. als, 7. ijk, 9. st, 10. pa, 12. gal, 14. alm, 15. Amoer, 16. tin, 17. dop. 19 ge, 21 hé. 22. pl, 24. Lea. 25. el, 26. aak, 27 pet. Verticaal: 1. ha, 2. fat, 3. esp, 4. gij, 5. nog, 8. kom, 9. slang, 11. aarde, 13. pok, 16. top, 18. pil, 20. elk, 21. hap, 23. la, 25. et. noemde hulp veel geld kost. Om ons te bepalen tot Leiden: Op de Dr. A. van Voorthuysenschool, de St. Pan- cratiusschool, in het St. Lidwinahuis en aam de Ds De Wolffschool gaan te zamen ongeveer 1000 leerlingen. Daarbij hebben instellingen van alle gezindten nog de nazorg over ca. 1000 gehandicapten. Dit alles kost veel geld. Daarom wordt in de week van 27 juli tot en met 1 augustus door het comité „Zorg en Nazorg B.L.O." een lande lijke collecte gehouden. De B.L.O.-jeugd rekent op Uw fi nanciële steun. Maar ook het organiserend comité doet een beroep op Uw steun. In ver band met de vacanties is het moei lijk, collectanten te vinden. Men kan zich als collectant opgeven voor de huis-aan-huiscollecte, die gehouden wordt van maandag tot en met vrij dag, bij de heer C. W. Oostveen, Rijn en Schiekade 121 te Leiden, tel. 22050. Voor de straatcollecte van zaterdag kan men zich tot hetzelfde adres wenden en bovendien, op zaterdag 1 augustus, aan het Gerefor meerd Jeugdhuis, Breestraat 19 te Leiden. Het doel is Uw inspanning waard. N.V. LEIDSE DUINWATER MAATSCHAPPIJ Algemene Vergadering van Aandeel houders In de op 24 juli onder voorzitter schap van Jhr. Mr. F. H. van Kin schot gehouden Algemene Vergade ring van Aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij waren vertegenwoordigd 15 aandelen met 15 stemmen. Tot commissaris werd benoemd de heer P. C. A. ten Broek. Aan het door de directie uitge brachte verslag is het volgende ont leend: In het afgelopen jaar werden te Katwijk opgepompt 5.763.380 m3 water tegen 5.360.975 m3 in 1957, of 402.405 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal op gepompt 15.790 m3 tegen 14.688 m3 in 1957. De totale lengte van het Hoofd- leidingsnet bedroeg per 31 december 1958 281.765.20 m. Het aantal in be drijf zijnde watermeters bedroeg op die datum 25.50,1. Volgens de kohieren is aan de aan geslotenen, die het water over de meter betrekken, geleverd 4.840.677 m8, zodat gerekend naar het to- taalverbruik van 5.763.380 m3 door hen, die het water per abonne ment betrekken, moet zijn afgeno men 922.703 m3. In deze laatste hoe veelheid is echter mede begrepen het water voor spuien, filterspoeling brandblussing en lekkages. Het aantal contracten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 25.039 Het water werd het gehele jaar door regelmatig chemisch en bacte riologisch onderzocht door het labo ratorium van de „Kiwa". Schiekun- dig werd het enkele malen onder zocht door dr. ir. A. M. van Deven ter te Leiden. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voor zover dit langs scheikundige weg is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buisbreuken deden zich in het afge lopen jaar niet voor. Besloten werd aan de aandeelhou ders 250.000 uit te keren. (Ongecorrigeerd). DE POLITIE WAARSCHUWT Vijf jeugdige zwemmers in het Kanaal zijn gisteren in een bijbootje van een Belgisch jachtje geklommen tengevolge waarvan het sloepje zonk en bovendien aan het roer bescha digd werd. De Belgen dienden een klacht in bij de politie, maar van de daders was natuurlijk geen spoor meer te vinden. Naar aanleiding hiervan merkte men vanmorgen in het politiebureau op, dat het optreden van de jonge zwemmers aan de Kanaalweg steeds brutaler wordt en geen schuit, die passeert, voor hen meer veilig is. De politie meent daarom maatregelen te moeten treffen, indien haar weer klachten over het optreden van zwemmers bereiken. Dit zwemmen in open water, verklaarden zy, wordt oogluikend toegestaan, maar eigen lijk is het bij verordening verboden. Als straks het zwembad aan de Voorschoterweg gereed is, wordt dit zwemmen in het Kanaal onherroe pelijk tegengegaan., werd ons ver teld. Voor het examen Franse taal en letterkunde M.O.-b slaagde te Utrecht de heer W. J. A. Bots te Leiden. (Herstelling). Voor het examen Nederlands M.O.- a zijn geslaagd mevr. J. C. Boelsma- Van Heusbergen en de heren W. Buddingh, A. M. den Haan, M. Paats en Th. L. A. M. Winkel allen uit Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Adriana Margaretha Martina Maria dr van M. Verhoeven en A. M. M. J. de Ridder; Jan Adria- nus zn van C. A. A. Jansen en E. M. M. Stolk; Willem Frederik zn van W. F. Kramers en G. de Graaf; Adrienne Frangoise Anastasia Augusta dr van J. E. J. Hogenhuis en H G. H. A. Linders. Carole dr van J. Kaffa en P. M. Wagner. Gerardus Alexander zn van W. C. Zonjee en J. A. Bouwmeester. Wilhelmus Jo- zephus zn van J. M. van Ooi en G. van den Berg. Overleden: Y. Grandia 2 jr doch ter; W. Maijer 63 jr, man; M. Visser 1 jr dochter. Gehuwd: S. Gommans en G. van den Bogaard; W. C. H. den Hollander en B. Keijzer; P. van Went en W, Scheurwater; H. van Tongeren en A. M. Bakker; P. F. de Bruin en A. W. van der Steen; N. Langezaal en M. C. van den Bos; L. Brouwer en M. van Tongeren; J. van Duijn en L. J. Wetselaar; C. M. van Schie en H. W. Verhoeff; N. Azicr en A. C. Kwestro; W. van der Zeeuw en J. P. Blansjee; J. W. Arbouw en L. Klaasman; J. Zandbergen en G., Evers; A. L. Otto en E. L. de Roode; N. Noort en T. de Vries; W. Verkerk en A. Neute boom; C. H. Hoogstraten en J. Ba- rends. Leidse agenda APOTHEKERSDIENSTEN. Geopend apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Een heel klein café'tje in Asten, Bezweek bijna onder zijn lasten. Er kwam TIP van BOOTZ Thans is het iets groots, Het is een hotel vol met gasten. Inz. Hr. M. W.. A'dam ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude ge- never. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam n TIP VAN BOOTZ VOORSCHOTEN Geslaagd. Mej. M .E. van Kleef te Voorschoten is geslaagd voor het examen Nederlands M.O. a, Geboren: Hermanus Corstianus Maria zn van G. A. M. van Wissen en C. M. J. van Bohemen; Johannes Jacobus zn van J. J. Planje en W. A. van Leeuwen; Maria Bernadette dr van P. J. Westgeest en C. J. M. van der Star; Desirea Antonia Maria dr van J. C. de Bruyn en C. M. van den Assem; Maria Helena dr van J. C. J M. van den Assem en M. H. van der Valk; Johanna Theodora Wilhel- mina dr van L. M. van der Voort en J. E. M. van Benten; Johanna Maria dr van J. Zuiderduin en J. Vermeer: (te Leiden); Andv zn van P. J, Hap pee en N Banders; Elize Barbara dr van A. de Bloois en H. E. Dessau- vagie; Rudolf Gidion zn van A. N. van der Bijl en G. A. Valk. Ondertrouwd: G. van Egmond en J. E. Berkhuizen; J. Visser (te Lei den) en H. Oudshoorn; Th. van der Meulen (te Leerdam) en M. J. Dijk stra: J. G. A. van Gent en G. J J. van Aken; J. F. Landesbergen (te Leiden) en M. Nat» veld; A. Solleveld en H. M. van Leeuwen; J. J. C. An- gevare (te Wassenaar) en C. P. M. van Beek; K. M. Groeneveld (te Ro zenburg) en M. A. van der Marei; G Pater (te Harderwijk) en H. van Elswijk; W. A. Westgeest en J. Kamp- heus; Th. P. van Paassen en M. Ver- mue. Gehuwd: H. Turken burg en A. J. Kranenburg; H. P. J. Boskamp (te Katwijk) en G. P. van der Hulst; E. C. Frangènheim en A. H. van Eek Duijmaer van Twist (te 's-Graven- hage); J. A Klauke en E. J. Nou- wens; C. Th. M. van Hest (te 's-Gra- venhage) en G. E. C. Soeters; C. J. Mol en J. R. Zuijderduin; A. V. S. Kamphuis (te Leiden) en P. Boxum; G. A. Driehuijs en M. J. Verhorik: H. Th J. Vogelaar en J. A. van Meij- gaarden. Overleden: Th. Kepel 76 jr, echtg, van A. P. A. de Graaff; A. M. van der Valk 81 jr, wed. van A. J. van der Heyden: C. M. Hartwig 68 jr, (kloosterzuster). SASSENHEIM DE WARMTE IN HET HOOFD Vier jeugdige belhamels hebben zich woensdagavond, na sluitings tijd, door inklimming toegang ver schaft tot het zwembad Hierbij wer den enkele golfplaten vernield. Voor de daders, die bekend zijn, zal dit muisje wel een staartje heb ben. Wielrijdster aangereden Woens dagmorgen, tegen half elf, werd het 15-jarige meisje P. de Wit op de weg- kruising Parklaan-Gouverneurlaan door een personenauto aangereden toen zij met haar rijwiel wilde over steken. De auto werd bestuurd door een heer uit Driebergen. Hij verleende de wielrijdster geen voorrang. Het meisje kreeg lichte schaafwonden en een gebroken pink. Haar fiets werd beschadigd. WASSENAAR Ronde van het Oostdorp. Op za terdagavond 8 augustus zal de buurt vereniging Oostdorp en omgeving de traditionele wielerronde van 't Oost dorp organiseren met medewerking van de Haagse wielervereniging „De Spartaan". Er is ook gelegenheid voor amateurs op gewone fietsen om voor deze wedstrijd in te schrijven. Gemeenteraad van Noordwijkerhoui teleurgesteld over hogere instanties De gemeenteraad van Noordwij- kerhout kwam donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester P. M. M. van der Weijden in vergade ring bijeen. Bij de ingekomen stukken waren een tweetal brieven, waarvan de in houd de raadsleden niet vreugdevol deed stemmen. Van de minister van binnenlandse zaken werd vernomen, dat het. vroe ger ingediende verzoek om herclassi ficatie was afgewezen De raad toon de zich hierover onvoldaan en men hoopte, dat organisaties met meer in vloed er alsnog in zouden slagen hier in wijziging te brengen. Ook de reacties van de hogere overheidsinstanties naar aanleiding van het request van de raad om een grotere toewijzing van woningwetwo ningen en herziening van de verde lingssleutel van het beschikbare kwantum vormden het onderwerp van bespreking in de vergadering. De voorzitter van de KVP-fractie, de heer A. Th. P. Meijer, vertolkte de gevoelens van teleurstelling der fractie, dat van de zijde van de Gede puteerde Staten in het geheel geen reactie was vernomen Niet eens een ontvangst-bevestiging is ingekomen. Unaniem besloot de raad aan de Gedeputeerde Staten te doen verzoe ken zich over de punten in de motie omschreven, uit te spreken. Ook met het antwoord, dat de mi nister van volkshuisvesting had ge geven toonde de raad zich ontevre den. Over de voornaamste argumenten van de raad, dat de verdelingspoli- tiek de huidige gemiddelde woning bezetting uitspreekt ten nadele van de gemeenten met overwegend flin ke gezinnen, onder volkomen nega tie van de gezinssamenstelling en dat in deze gemeente mei een zeer hoge femiddelde woningbezetting de bevol- ingsopbouw zodanig is, dat het per centage van de bevolking, dat in deze en de komende jaren de huwbare leeftijd bereikt tot de hoogste be hoort van het land, loopt de minis ter heen. De heer Meijer meende, dat het weinig zin heeft hierop te reageren, omdat het in de eerste in stantie Gedeputeerde Staten aangaat, die belast is met de verdeling van het contingent woningwetwoningen. Het merendeel van de raad was het hiermede eens, al meende de heer Timmer dat het aanbeveling .ver dient ook andere overheidsinstanties te bewerken. Aan verzoeken van het r.k. school bestuur in de Zilk verleende de raad medewerking om te komen tot aan schaffing van leermiddelen voor de meisjesschool en aanschaffing van leermiddelen, schoolradio en eèn electronische boenwrij ver voor de Jongensschool. Het woonwagenkamp. z B. en w. hadden de raad voorge steld gelden uit te trekken om enige voorzieningen te treffen aan de stand plaats voor woonwagens aan de Leid- sevaartweg. Algemeen was de raad van gevoe len, dat de voorgestelde voorzienin gen op de lange duur te kostbaar zou den blijken. Wethouder De Groot betoogde, dat aan uitgebreider voorzieningen veler lei consequenties verbonden zijn. Een goed geouitlleerde woonwagenstandr plaats trekt allerlei mensen aan, die men over het algemeen liever niet heeft. Het overgrote deel van de raad wenste echter de kwestie nog eens te bezien, zodat dit voorstel werd aan gehouden. Hulp bij brand. Het is enige malen voorgekomen, dat eigenaren van riet- en hooiber gen hebben geweigerd in geval van brand hulp te verlenen bij blus sing- en daarmede verband houden de werkzaamheden. Het kan in bepaalde gevallen ge wenst of noodzakelijk zijn, dat de eigenaar van een gebouw of een ter rein waar een brand woedt, aan het blussings- of nablussingswerk mede- Fam. De Jong, Nieuwkoop -nog deze week- onder de pannen De familie De Jong te Nieuwkoop, die dinsdag zo zwaar gedupeerd werd toen een vallende straaljager haar hele boerderij in vuur en vlam zette, zal deze week nog op eigen erf haar intrek nemen in een noodwoning. Tot zolang heeft de familie onder dak gevonden bij kennissen in de buurt. Schadecommissarissen van het departement van defensie hebben de heer De Jong, eigenaar van het be drijf, beloofd dat alle kosten, die voortvloeien uit het ^ngeluk, door het Rijk betaald zullen worden. Ondanks de tegenslag kon het be drijf normaal blijven functioneren en het is vooral daarom, dat de heer De Jong zo snel mogelijk op zijn eigen erf terug wilde zijn. Daarom ia hij niet ingegaan op de suggestie, voorlopig zijn intrek te nemen in een pas gereedgekomen woning, die op tien minuten gaans van zijn boer derij ligt. Hoe groot de schade aan het be drijf precies is, moet nog berekend worden maar niettemin hebben de schadecommissarissen reeds toege zegd, dat de boerderij zo snel moge lijk herbouwd zal worden. werkt. Een verplichting hiertoe zon der meer is niet aanwezig. Daarom stelden b. en w. voor in de algemene politieverordening een daartoe strekkende bepaling op te nemen. De heer C. P. Timmer had niet zo zeer bezwaren tegen deze bepaling als wel tegen de invoering op dit moment. Hij stelde voor dit voorstel een jaar aan te houden. De heer Meijer was van mening, dat de voorgestelde aanvulling te simplistisch is gesteld. De verplich ting tot bijstandverlening zou met meer waarborgen moeten worden omkleed. In meerderheid bleek de raad voor aanhouding van dit voorstel, waarop dit door burgemeester en wethouders werd ingetrokken. Door omstandigheden was slechts een gedeelte van het voorstel van b. en w. tot overname van stroken voor tuinen voor wegverbreding gereed voor behandeling in de raad Daarom besloot de raad in deze vergadering alleen tot aankoop van stroken grond voor verbreding van de Zilkerduinweg, tussen de Hoog- duinweg en de P. J. Warmerdam straat. De aankoop van stroken voor verbreding van de Kerkstraat werd aangehouden tot een volgende ver gadering. De voorstellen van b. en w. tot aankoop en verkoop van gronden kwamen in aanmerking voor een voorbespreking in geheime zitting. Bij de rondvraag vroeg de heer Geerüngs aan b. en w. te overwegen de strook grond langs de Delfweg, die in de vorige vergadering was aange kocht van de gebrs. Koster, te ver kopen aan de heer Van Kampen, die naast het stuk grond woont. Wethouder De Groot gaf er de voorkeur aan de scheidingsmuur eerst te laten ouknappen en dan het stuk grond tegen normale bouwgrond prijs te verkopen. De heer Duivenvoorde vroeg het gemeentebestuur om voorzieningen te treffen, waardoor het gevaar voor het verkeer bij de kruising Koningin neweg-verbindingsweg Parallelweg wordt verminderd. Al eerder had hij daarop aangedrongen en de situatie daar wordt met de dag gevaarlij ker. De voorzitter zegde maatregelen op korte termijn toe. Behoefte aan sportterreinen. De heer De Jong drong er bij het gemeentebestuur op aan, dat wegen gezocht worden om te komen tot de aanleg van sportterreinen. Hieraan is in deze gemeente grote behoefte. De grote moeilijkheid is wel, dat geen afzienbare termijn is te noemen, waarbinnen de in het uitbreidings plan Boekhorst ontworpen sportter reinen kunnen worden gerealiseerd. Tegen het door Gedeputeerde Staten goedgekeurde uitbreidingsplan Boek horst is Van Herwaarden's Kalkzand steenfabriek in beroep gegaan bij de Kroon en het is niet te zeggen, wan neer de Kroon hierin uitspraak doet. Inmiddels hebben b en w. aldus de voorzitter progingen gedaan om elders sportterreinen te maken maar deze pogingen leden tot op heden fias co. Wij zullen echter onze pogingen in deze krachtig voortzetten. Wachten op nieuwe weg. Al 28 jaar geleden werden de me tingen verricht, nodig voor de aan leg van de nieuwe provinciale weg Scheveningen -Noordhollandse grens in deze gemeente en nog is niet te zeggen, wanneer de weg klaar zal ko men. Het verkeer neemt echter da gelijks toe en de situatie op de Goo- weg, Herenweg en Zilkerduinweg is werkelijk onhoudbaar. De wegen zijn betrekkelijk smal en een rijwielpad en een voetpad ontbreken. De heer Blaauw meent, dat het daarom de hoogste tijd is om er bij de provincie Zuid-Holland op aan te dringen hierin verbetering te bren gen. Er is ruimte genoeg om naast die wegen een rijwielpad aan te leg gen. Na enige discussie besluit de raad er bij de provincie op aan te dringen binnen afzienbare tyd te komen tot ingebruikneming van de nieuwe pro vinciale weg. Is dit niet mogelijk, la ten de provinciale instanties dan zor gen voor een rijwielpad langs ge noemde wegen. Marktberichten LEIDEN 24 juli, vee aanvoer 10 stieren, 1040 melkkoeien, 250 vette koeien, 125 varekoeien, 114 vette kalveren, 37 nuchtere kalveren, 689 vette schapen, 1196 zuig- en weide- lammeren, 44 varkens (zeugen), 275 schrammen, 759 biggen, 3 paarden, 2 veulens, 25 geiten. Totaal 3574 stuks. Notering: melkkoeien ƒ750—1000, vette koeien per kg. schoon gewicht 2.703.40, varekoeien 600900, vette kalveren per kg. schoon ge wicht 2.303.20, nuchtere kalveren per kg. lev. gewicht 1.20—1.50, nuchtere kalveren per stuk 4575, vette schapen 6585, zuiglamme- ren 5570, weidelammeren 30 50, drachtige zeugen 325—425, schrammen ƒ80110, biggen 54— 58 tot 62. Handel: voor melkkoeien lui, vette en varekoeien stil, ^ette kalveren willig, nuchtere kalveren goed, vette schapen slepend, zuiglammeren stug, duur, Weidelammeren matig, zeugen, schrammen en biggen stug. Aanvoer rundvee normaal, aanvoer varkens goed, aanvoer wolvee groot. LEIDEN 24 juli, kaas Aanvoer: 40 partijen Goudse en 4 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwal. tot ƒ2.30, Goudse le kwal. 2.152.22, Goudse tweede kwal. ƒ2.05—2.14, Leidse le kwal. tot ƒ2.28. Handel traag. Laatste Berichten Op Amsterdamse pont doodgedrukt Door een tragische samenloop van omstandigheden is de 53-jarige mevr. J. van der Wijngaard-Michels uit Duffel (België) vanochtend om 11.15 uur op een Amsterdams veerpont om het leven gekomen. De door de 37-jarige kapitein A. J. Hoekstra bestuurde, pont, die met meer dan normale vaart de fuik aan de overzijde van het IJ bij de Val- kenweg invoer, botste daardoor vrij hard tegen de verende stopbalken aan. Volgens enkele verklaringen riep iemand van het pontpersoneel nog waarschuwend uit; „Op de remmen", doch de 38-jarige chauffeur P. Ver bist uit Duffel, tevens eigenaar van de bus, waarmee hij een dagreis door Nederland maakte, hoorde dit niet en het gevolg was, dat de bus, die midden op de pont stond, plotseling vooruit schoof. Juist op dat moment liep het slachtoffer vóór de bus langs. Zij raakte bekneld tussen de voorzijde van de bus en de achter kant van een daarvoor staande Nederlandse vrachtauto en was op slag dood. Haar borstkas was inge drukt. De jongste durfde de steen te gooien en vernielde voor f 1000 Baldadigheid van opgeschoten jon gens heeft gisteren in een van de westelijke tuinsteden van Amster dam, Slotermeer, tot een kostbare vernieling geleid. Vier van deze kna pen tussen 14 en 19 jaar maakten een weddenschap, wie van hen een steen zou durven gooien door een etalage ruit van het warenhuis van V. en D. aan de Burgemeester de Vlugtlaan. De jongste van 14 nam de wedden schap aan en vernielde een grote spiegelruit met een straatsteen. De schade bedraagt circa 1000, GERED DOOR IJSKAST De 2-jarige Francis Kenny heeft gisteravond in een koelfabriek in Du blin 12 vrouwen het leven gered door ze in een ijskast te stoppen. Hij deed dit toen door een breuk in een leiding ammoniakgas de ruimte binnendrong waar zij aan het werk waren. Nadat hij de deur van de ijskast goed had gesloten, bond hij een natte doek voor zijn mond en slaagde hij er in door de met gas gevulde ruimten de fabriek te verlaten en alarm te slaan. De vrouwen zijn later door brand weerlieden uit hun benade schuil plaats gered. 63 Arbeiders, die min der fortuinlijk waren, moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Onder de titel „Studenten krijgen de ruimte" is een publicatie van de Centrale Stichting Studentenhuis vesting verschenen, waarin een beeld wordt gegeven van het werk, dat door de stichting wordt gedaan om een eind te maken aan de kamer- nood onder de studenten in Neder land. Zoals bekend financiert het be drijfsleven in Nederland voor het merendeel de bouw van nieuwe stu denten huizen en restauratie van oude. De Stichting heeft met de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een vijfjarenplan opgesteld, dat voorziet in ruim 2000 kamers, naar urgentie verdeeld over alle elf Nederlandse universiteiten en hogescholen. Men heeft berekend, dat voor nieuwbouw een investering van 9000 per student het minimum is. Hiervan is, uitgaande van een huur van 533.500 rendabel. Van het onrendabele gedeelte neemt de Rijksoverheid de helft voor haar re kening. De CSS verstrekt, soms sa men met gemeente en provincie, de andere helft. In 1957 en 1958 werd van 258 al een totaalbedrag van 2.613.854.ontvangen. De in aan bouw zijnde studentenflat aan de Haagweg, geschkt voor het onder brengen van 222 studenten, is één van de door de CSS gestichte stu dentenhuizen. In behandeling is nog een plan ten behoeve van 140 studenten, dat ook in de buurt van deze studenten-ster flat wordt uitgevoerd en de aankoop van drie panden voor in totaal 49 studenten. LISSE VERMISTE JONGEN IN AMERSFOORT ONTDEKT De 17-jarige Johannes Horsman, die sinds 11 juli j.l. was vermist en wiens opsporing was verzocht, is in de nacht van dinsdag op woensdag door de politie van Amersfoort in die stad aangehouden. De ouders hebben hem daar de andere morgen afgehaald. De reden van zijn verdwijning was een slecht schoolrapport. Jan Horsman, leerling van het Christe lijk Lyceum te Haarlem, was dit jaar niet overgegaan. Het is gebruikelijk dat de overgangsrapporten van zijn school per post aan de ouders wor den toegezonden maar de jongen had het voordien weten te bemachtigen. Daar hij moeilijkheden thuis vrees de, maakte hy het voornemen te ver dwijnen, voegde de daad bij de ge dachte en nam de benen. Gedurende de tijd van zijn ver missing heeft hij het hoofd enigszins boven water kunnen houden met geld dat hij van zijn ouders had ge kregen om nieuwe schoolboeken te kopen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2