Q&£eld6c(3ouftcvnt Nixon kwam in de Sowjet-hoofdstad aan! Vice-president De Britten wonnen de Bleriot-race Chroesjtsjef Botsingen tussen Algerijnen en Tunesiërs In Genève nog geen enkele verandering Toch nog 'n vleugje optimisme weer/ Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 24 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14770 HOUDT NIET VAN BIDDEN Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p. w., (2.55 p. maand, (7.50 p. kwartaal. Franco p.p. (8.—. Advert.: 17 et p m.m. Telefoontjes 1.50. Chroestjsjef deed uitval tegen VS Terwijl de Amerikaanse vice-president Nixon donderdag: in Moskou aankwam, waar hij vrijdag de grote Amerikaanse tentoonstelling zou openen, deed de Sowjet-premier Chroesjtsjef in het Sportpaleis te Moskou een aanval op de Verenigde Staten in verband met de door de Ameri kaanse regering gesteunde gebedsweek voor de „volken in communistische gevangenschap" en hun bevrijding daaruit. „Deze (door het Amerikaanse Congres goedgekeurde) gebedsweek wordt gehouden op hetzelfde tijdstip waarop een ontspanning in de internationale toestand is ingetreden en er vooruitzichten zijn voor de totstandkoming van betere Russische-Amerikaanse betrekkingen. Aan de ene kant openen de Verenigde Staten een tentoonstelling in Moskou en zij zenden hun vice-president hierheen om deze te openen, en aan de andere kant kondi gen zij de een of andere gebedsweek voor volken in gevangenschap af", aldus Chroesjtsjef. Hij voegde hieraan toe: Dit optreden der Amerikaanse imperialisten en monopolisten kan slechts worden gekenschetst als een rechtstreekse inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden. Gebedsactie „inmenging in binnenlandse aangelegenheden" NIXON SPRAK VAN VRIEND SCHAP Terwijl Chroesjtsjef in het sport paleis tegen de Verenigde Staten uit viel, verklaarde Nixon na aankomst dat hij gekomen was om uiting te geven aan de welgemeende Ameri kaanse vriendschap voor de Sowjet- Unie. Hij voegde hier echter aan toe: „Ernstige vraagstukken houden de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie verdeeld. Een onopgelost blijven van deze problemen zou de vrede in ge vaar kunnen brengen. Wij weten, dat een volgende oor log geen overwinnaars, doch slechts verliezers zal opleveren. Voor de eerste maal sinds de dageraad der beschaving is het punt bereikt, waar op wij hetzij moeten leren tezamen te leven, hetzij verenigd ten onder zullen gaan". Nixon verklaarde te hopen, dat een ieder, die hij in Rusland zou ont moeten, vrijuit met hem zou spreken. Nixon blijft tien dagen in de Sow jet-Unie. Hij zal drie maal een on derhoud met Chroesjtsjef hebben. De Amerikaanse vice-president zal verscheidene Russische steden be zoeken. Kozlof haalde Nixon af. Nixon c.s. werden op het Moskouse vliegveld verwelkomd door vice- premier Kozlof, die kortgeleden de Verenigde Staten heeft bezocht. Gedurende de autorit van het vliegveld naar de stad Moskou voer den Nixon en Kozlof een levendig gesprek. Voor hun auto reed een automobiel van de Russische staats veiligheidsdienst, terwijl de rij werd gesloten door twee open wagens met Laten we nu aan de winter denken De nieuwe Parijse make up" De mannequins van de grootste Pa rijse modehuizen zullen bij het ver tonen van de nieuwe collecties de volgende make-up gebruiken: Voor het gezicht een effen beige- kleurige maar transparante make-up. Een belangrijk punt zijn de ogen. De ooglijn wordt (op oosterse wijze) naar de slapen verlengd door twee streepjes. De ogen lijken groter door twee schaduwvlekken, een op het ooglid bij de neus, het andere bij het uiteinde van het oog. De lippen: glanzend en vol. De lip penstift wordt niet dik opgebracht, waarbij de natuurlijke lijn van de mond wordt gevolgd. Nieuwe tinten: roódrose, scharlakenrood en oranje rood. Kapsel: natuurlijke lijn, meer platte krullen. De luchtige kapsels worden opge werkt naar omhoog of opzij maar zijn in de hals plat. Het haar wordt weer korter met op het voorhoofd onregel matige lokken van acht centimeter en achter op het hoofd twee centi meter. Op een modeshow van kleding voor de komende herfst en winter, welke Charles Creed in Londen heeft ge houden, droeg Ilona deze hoed van zilvervos boven een mantel van ruwe zwarte stof, welke een kraag van het zelfde bont heeft. Amerikaanse en Russische fotogra fen. Kozlof en Nixon en de andere le den der Amerikaanse delegatie re den, in prachtig zomerweer, recht streeks naar de woning van de Ame rikaanse ambassadeur, Thompson, waar de Amerikaanse bezoekers zul len verblijven. Nixon en zijn vrouw hebben don derdag in de Russische hoofdstad een wandeling van een half uur ge maakt, begeleid door drie leden van de Amerikaanse geheime dienst, twee mannen van de Russische vei ligheidspolitie en een tolk. Nixon in het Kremlin. Vice-president Nixon heeft vrij dagochtend, de tweede dag van zijn bezoek aan Moskou, een bezoek ge bracht aan president Worosjilof. Hij was vergezeld van de broer van pre sident Eisenhower, Milton, en de Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Thompson. Direct na zijn bezoek aan Woros- jilof bezocht Nixon premier Chroesj tsjef. De beide bezoeken werden in het Kremlin afgelegd. AMSTERDAMSE TRAM STRAKS 35 CENT Het driekwartier-overstapkaartje op alle tram- en buslijnen in Am sterdam gaat 35 cent kosten ((tot dus ver was dat 25 cent). De gemeente raad heeft dat gistermiddag besloten, zij het niet van ganser harte. Bos en heidebrand bij Ootmarsum Zes tot zeven hectare begroeiing zijn afgebrand sinds gistermiddag brand is ontstaan in het natuurre servaat het „Agelerbroek" aan de noordzijde van het kanaal Almelo- Nordhorn bij Ootmarsum. Door de aanhoudende droogte wordt in het reservaat nagenoeg geen water meer aangetroffen. Het reservaat heeft een oppervlakte van circa 60 hec taren. Het vuur heeft zich inmiddels ook uitgebreid over andere gedeelte van het Agelerbroek, dat deel uit maakt van de ruilverkaveling „De Beneden-Dinkel". Door de dichtheid van het houtge was en de moerassige bodem is een effectieve blussing niet mogelijk. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. Frankrijk kwam er niet aan te pas Majoor Charles Maughan van de Britse luchtmacht heeft in de Ble riot-race de eerste prijs ter waarde van 5000 pond (ruim 50.000 gulden) behaald. Zijn snelste tijd 40 min. 44 seconden maakte hij woensdag tussen de Are de Triomphe te Parijs en Marble Arch te Londen. De 2de prijs in deze wedstrijd, die elf dagen heeft geduurd gaat naar Eric Rylands, de eigenaar van een Britse particuliere luchtvaartmaat schappij, die zondag jl. in 41 min. 41 seconden van Londen naar Parijs kwam. Hij krijgt 2500 pond sterling. Kolonel Norman Ryder krijgt de Kasieelbrand kostte 6 mensenlevens Drie vrouwen en drie jonge meisjes zijn om het leven gekomen bij een brand, welke heeft gewoed in een psychiatrische kliniek, gevestigd in het kasteel Chesnaie bij het Franse stadje Blois. De foto toont brandweerlieden tijdens de blussing bij de voorgevel van het kasteel. derde prijs van 1500 pond. Deze of ficier van de Britse luchtmacht leg de zondag jl. de afstand van Parijs naar Londen af in 42 min. 6 sec. De laatste deelnemer, die donder dagavond in Parijs aankwam, was Jacqes le Bailly van de Franse Re- naultploeg, die een tijd van 45 min. 43 sec. maakte. Intussen had zijn landgenoot Gil Delamare echtgenoot van de kam pioene valschermspringen Colette Duval in 41 min. 47 sec. Londen bereikt. Op grond van deze tijd zou hij de derde prijs hebben gekregen, maar hij werd gediskwalificeerd. De prijs van duizend pond voor de de origineelste en prijzenswaardig ste poging werd toegekend aan een groep van elf mannen en twee vrou wen in dienst van de BEA, de „Bri tish European Airways", die per autobus, dieseltrein, Cornet-straal vliegtuig en taxi in 61 minuten de afstand tussen de twee hoofdsteden aflegde. De jury noemde deze reis een goed voorbeeld van de wijze, waarop men met de bestaande mid delen de vliegreis van Londen naar Parijs kan versnellen. De luchtvaartmedewerker van de „Daily Mail", Stevenson Pugh, die bij de aankondiging van de wed strijd indertijd geschreven had, dat hij „zijn eigen woorden zou opeten" als een deelnemer de afstand Lon- den-Parijs binnen het uur zou af leggen, kreeg van de Britse lucht vaartclub een taart, waarin twaalf exemplaren van de „Daily Mail" bleken te zitten INDONESISCHE DIPLOMATEN Het Djakartaanse dagblad „Merde- ka" heeft donderdag gemeld, dat vol gens het persbureau .Antara" de In donesische regering binnenkort 54 diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland zal terugroepen. Het blad weet te melden, dat het eerst de diplomaten, die met een bui tenlandse getrouwd zijn, op de no minatie staan. De arbeiders in de Argentijnse suikerindustrie zijn donderdag een staking voor onbepaalde tijd begon nen ter verkrijging van een loonsver hoging van maar liefst honderd pro- cent. De Amerikaanse vice-president Richard Nixon, die in Moskou o.a de grote Amerikaanse tentoonstelling zal openen, is donderdag in de Russische hoofdstad aangekomen. Op de luchthaven van Moskou werd hij begroet door de heer Koslov. Welke gevo'gen zal „kleine vrijhandelszone" hebben? De heer E.J.M. Kolfschoten stelt vragen Het Tweede-Kamerlid de heer E. J. M. Kolfschoten heeft aan de mi nister van Landbouw en Visserij de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat blij kens recente persberichten de rege ringen van Engeland, Zweden, Noor wegen, Denemarken, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal overeen stemming trachten te bereiken over een verdrag tot oprichting van een z.g. „kleine vrijhandelszone", waar bij ook regelingen op agrarisch ter rein worden overwogen? Is het de minister bekend of en, zo ja, in hoeverre de regeringen van de E.E.G.-landen zich gezamenlijk omtrent deze ontwikkelingen heb ben beraden? Acht de minister, indien dit be raad nog niet heeft plaatsgehad, het niet dringend gewenst, dat hiertoe op zeer korte termijn initiatieven worden genomen? Indien vraag 2 bevestigend kan worden beantwoord, is de minister dan bereid mede te delen tot welke conclusies, cq resultaten, dit beraad heeft geleid? Acht de minister, met name voor onze agrarische export naar Enge- Offensief in hef Kabylen gebergte In Franse legerkringen te Algiers heeft men donderdagavond melding gemaakt van verscheidene hevige ge vechten tussen Tunesische militairen en leden van het Algerijnse bevrij dingsleger, die in Tunesië gelegerd zijn. Deze gevechten hadden zich woensdag en donderdag afgespeeld. Een groep Algerijnse opstandelin gen heeft, zo zei men in genoemde Franse kringen, woensdagavond Tu nesische posten nabij de Algerijnse grensposten Lacroix, Roem el Soek en Sak jet aangevallen. In het gebied van Ain Draham werd een post van het Tunesische leger aangevallen met mortiervuur. Het Tunesische leger heeft versterkingen gezonden om de aanvallers te verdrijven. land en Zweden, de bilaterale af spraken tussen elk dezer landen en Denemarken niet van ver strekken de betekenis en, zo ja, vindt de mi nister hierin aanleiding tot spoedige activiteiten in EEG-verband? De ministers van buitenlandse za ken zijn donderdag te Genève in vol tallige vergadering bijeen geweest. Na de vergadering, die twee en een half uur duurde, is van westelijke zijde meegedeeld, dat er „hoege naamd geen verandering in de toe stand" is gekomen. Er is geen datum voor een vol gende plenaire bijeenkomst vastge steld. Alle ministers, ook die van West en Oost-Duitsland, hebben donder dag het woord gevoerd. Die van het Westen hebben er bij Gromiko op aangedrongen niet langer vast te houden aan directe besprekingen tussen Oost- en West- Duitsland als voorwaarde voor een voorlopige regeling. Gromiko bleef echter bij zijn voor stel en noemde de houding van het Westen negatief. De westelijke vier komen vandaag bijeen aan een lunch, die door de Amerikaan Herter wordt aangebo den. Ofschoon de impasse volkomen lijkt, zei een westelijke functionaris, dat de kans op een spoedig afbreken van de conferentie niet zo groot schijnt als woensdag. De Brit Lloyd liet zelfs een opti mistisch geluid horen. „Het moet mogelijk zijn", zei hij, „tot overeen stemming te komen over een voor lopige regeling voor Berlijn. Is het niet op deze conferentie, dan op een andere". Men neemt aan, dat hy hiermee op een topconferentie doel de. De Amerikaan Herter zei, aan te nemen, dat Rusland alleen op zijn eigen voorwaarden tot een akkoord wil komen. „Gromiko schijnt onze pogingen om hem halverwege tege moet te komen uit te leggen als zwakte, die door aanhoudende druk kan worden uitgebuit. Ik wil Gro miko in alle ernst verzekeren, dat dat niet het geval is", aldus Herter. Zelfs kaviaar bracht geen uitkomst. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko, heeft zijn ambtgenoot van de Duitse Bondsre publiek, von Bretano, donderdag avond te Genève onthaald op een diner met kaviaar en wodka, maar het diner heeft politiek niets opge leverd, zo hebben Westduitse ambte naren te Genève meegedeeld. Droog weer De Bilt, vrijdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van de Azoren hand haaft zich al dagenlang een gebied van hoge luchtdruk, dat in zijn cen trum een barometerstand van onge veer 1032 millibar heeft. Van dit ge bied strekt zich een uitloper uit over de Britse eilanden, de Noordzee en Scandinavië. Deze uitloper blijft het weer in ons land beheersen, zodat de drogte onverminderd voortduurt. Een kleine storing, die gisteren ten west-zuidwesten van Ierland tot ont wikkeling kwam, heeft zich langzaam in de richting van de Golf van Bis- caje verplaatst. Ook in de hogere lagen van de at mosfeer is deze storing duidelijk aan wezig. Over de noordelijke helft van de Oceaan blijven depressies via IJs land zich in de richting van Spits bergen bewegen. Ze hebben geen van alle veel te betekenen en hun invloed reikt nauwelijks tot in Schotland. Donderdgaochtend woedde, vol gens de Fransen een hevig gevecht te Röuai tussen Tunesische militairen en Algerijnse soldaten van het Alge rijnse opstandelingenleger, aldus zei men in Franse legerkringen te Al giers. Frans offensief Het Franse leger is een algemeen offensief begonnen tegen de Alge- „:jnse rebellen in 't Kabylen-geberg- ie. 160 kilometer ten oosten van Al giers. In het door de rebellen bezette bos Akfadou werden woensdag parachu tisten neergelaten en mariniers vie len het gebied van Cap Sigli vanuit zee binnen. De operatie heeft tot doel het ver zet van de rebellen in een van hun sterkste bastions te breken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. Droog weer met zonnige pe rioden. Meest matige wind tus- *n noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. 25 Juli: zon op 04.49; onder 20.42; maan op 22.56; onder 11.13. Hoogwaterstanden 25 Juli: v.m. 6.44; n.m. 7.19. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt STOCKHOLM OSLO zwaar bewolkt KOPENHAGEN zwaar bew. ABERDEEN zwaar bewolkt LONDEN licht bewolkt AMSTERDAM licht bewolkt BRUSSEL zwaar bewolkt LUXEMBURG licht bewolkt PARIJS half bewolkt BORDEAUX mist 26 C. 26 GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME AJACCIO MADRID MALLORCA niet ontvangen LISSABON geheel bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt motregen onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt onbewolkt Korreltje Wie meester is van zijn gedachten, is meester van de toekomst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1