Is de natuur wreed? DE ZWARTE ZWAAN Orgie van bloemen op de Haarlemse keuring WOENSDAG 22 JULI 1959 DE LS1DSE COURANT Ter Aars nieuwe veilinggebouw mei vele goede wensen geopend In de kroniek van de CoÖp. Tuin bouwveiling Ter Aar en Omstreken zal 21 juli 1959 geboekstaafd wor den als een dag van uitzonderlijke betekenis. Dit was immers de dag, die een lang gekoesterde wens ver vulde, de dag waarop het nieuwe veilinggebouw werd geopend en in gebruik gesteld. De grote veilinghal bewees gisteren dubbele dienst. Ter wijl aan de ene zijde vrachtauto's af- en aanreden, om de in de mor genuren geveilde augurken te ver voeren naar bestemmingen in bin nen- en buitenland, was er aan de andere zijde een gedeelte, waar bloemstukken en bouquetten waren aangedragen en dit gedeelte hadden omgetoverd in een feestzaal. De genodigden. Om twee uur reeds begonnen ge nodigden en andere belangstellen den te komen om de nieuwe gebou wen te bezichtigen. Het was toen een unieke gelegenheid om alles rustig te bekijken en om zich op de hoogte te stellen van de doeltreffende in richting. Om drie uur was het de tijd voor de officiële opening. Velen der ge nodigden waren gekomen om de opening bij te wonen. Zo waren aan wezig burgemeester B. J. Hogen- boom en de wethouders H. A. Vol- gering en N. den Hollander en enige raadsleden als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Ter Aar, burgemeester M. P. v. d. Weij- den van Nieuwkoop, burgemeester Detmers van Zevenhoven en burge meester Kammenga van Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude. Als vertegenwoordigers van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen waren aanwezig mr. Huidts en de heer Torna. De Provinciale commissie was vertegenwoordigd door de heer Borst. Verder waren aanwezig ir. G. W. v. d. Helm, rijkstuinbouwconsu- lent te Amsterdam, de heren A. Dek ker, architect en C. J. Strijk, aan nemer van het bouwwerk. Afge vaardigden waren aanwezig van het U.C.B., de Boerenleenbanken Ter Aar en Langeraar, de afdeling L.T.B. Langeraar en de verzekeringsmaat schappij Amstleven, de Onderlinge verzekering tegen brandschade Ter Aar, de Veiling Eendracht maakt Macht te Roelofarendsveen e.a. Ook waren aanwezig pastoor A. v. d. Hoeven, Langeraar en ds. Heiner, Ter Aar, de heren G. Eibers, hoofd van de tuinbouwschool te Ter Aar, de oud-voorzitter van de veiling, de heer C. W. v. d. Hoorn Az., de leden van de adviescommissie, het veiling- bestuur en de directeur van de vei ling, de heer C. Hoogervorst, de le den van de commissie van controle en het veilingpersoneel. Van verschillende zijden had men belangstelling getoond door het zen den van bloemen. Als we ons aan een schatting wagen, waren er wel minstens dertig bloemstukken ont vangen. Deze waren geschonken door diverse zaken of andere rela ties, door kooplieden, door instellin gen en ook door particulieren. Begroeting. De bijeenkomst, die naar schat ting werd bijgewoond door circa driehonderd personen, werd ge opend door de voorziter van de vei ling, de heer L. J. Hoogervorst. Het was hem een grote vreugde namens het veilingbestuur zovelen te mogen verwelkomen. In dit welkomstwoord heeft de voorzitter dank gebracht aan het gemeenebestuur van Ter Aar voor de ondervonden medewerking bij de bouw. Behalve het gemeente bestuur werd ook de gemeente-ar chitect. de heer Vos en de heer Lich- tendaa'l van het departement van Landbouw en Visserij in deze dank betrokken. Verder werd dank ge bracht aan de architect, de heer A. Dekker, voor het kundige toezicht, dat door hem werd gehouden op de uitvoering van het werk, en aan de aannemer, de heer Strijk, voor het prachtige gebouw dat door hem werd opgeleverd. Bijzonder verheugd was de voorzitter over de aanwezigheid van de oud-voorzitter, die ondanks zijn wankele gezondheid toch deze blijde dag mocht meebeleven. Tot besluit van zijn inleidend woord bracht de voorzitter nog een stukje historie uit de tijd der eenwording van de drie toen bestaande veilingen in herinnering. Openingsrede. Vervolgens kreeg de heer B. Lem- kes, voorzitter van de commissie van advies, het woord voor het uitspre ken van de rede, waarmede hij dit gebouw zou openen. Door hem werd in herinnering geroepen, hoe de toe stand op veilinggebied in 1931 was in Ter Aar. Hoe de drie veilingen één werden en hoe men in die dagen met hoop en vrees vervuld was in de tuinbouw. De gekoesterde hoop, dat de eenwording op den duur vruchten zou gaan afwerpen, is ver vuld geworden. De vrees, die toen leefde in de harten van de tuinders, is gelukkig verdwenen. De heer Lem- kes gaf een overzicht in cijfers, die de gelukkige ommekeer illustreer den. Als eerste voorzitter van de toen opgerichte veiling werd de heer Joh. Rekelhof gekozen. Deze werd al spoedig opgevolgd door de heer C. W. v. d. Hoorn Az., die meer dan vijf en twintig jaren de voorzitters hamer hanteerde. Door diens leiding is de veiling door alle moeilijkheden heengekomen en geworden tot een hechte organisatie. Ook werd door spr. stilgestaan bij de mutaties in de van de veiling en de medewerking, die werd ondervonden van regerings wege bij de eenwording der veilin gen en later bij de overschakeling der cultures. Bij deze opening wilde de heer Lem kes nog eens herhalen een zn uit de openingsrede, die de heer Borg- hols hield bij de opening van de vei ling in 1931. Deze zin luidde: „Ik be veel de tuinders aan voor alles Gods zegen af te smeken over hun onder nemingen, en te tonen die zegen waardig te zijn. Wat er ook veranderd moge zijn, Gods zegen is ook pu nog onmisbaar". Een spreuk die dit ook zo mooi uitdrukte werd in 1931 bij de oprichting door spr. geschonken. NU boodt hij een nieuw schiWerij aan met deze zelfde spreuk. De rede werd besloten met de wens dat allen zullen vermijden, datgene wat tot tweespalt of onenigheid aan leiding kan geven. Hij wenst allen geluk met dit nieuwe gebouw en ver klaarde het vervolgens geopend. Gelukwensen. Burgemeester Hogenboom bracht de gelukwensen over namens het gemeentebestuur van Ter Aar en zijn collega's uit de naburige ge meenten. Spr. begrijpt, dat het de heer Lemkes een vreugde moet zijn geweest dit gebouw te openen, om dat hij zoveel deed voor de eenwor ding der veilingen. De burgemeester had uit de archieven nog cijfers en gegevens opgediept van circa 150 jaar geleden, betrekking hebbend op de tuinbouw in die dagen hier ter plaatse. Bij alle vooruitgang waar over we ons verheugen, zijn we ech ter nog niet waar we willen zijn. Spr. maakte melding van een rap port van het L.E.I. waarin de onbe vredigende toestand van de toe gangswegen wordt gesignaleerd, en deze toestand heeft de daadwerke lijke belangstelling van de provin cie. Tot slot deelde de burgemeester mede, dat de raad een bedrag be schikbaar had gesteld voor een ge schenk bij deze gelegenheid. Over de bestemming zal met het veilingbe stuur overleg worden gepleegd. Namens het Centraal Bureau voor Veilingen feliciteerde mr Huidts. Met dit gebouw is Ter Aar in het bezit gekomen van een veilingge bouw, dat niet alleen mooi, maar ook doelmatig is. Dit gebouw is ge fundeerd op een hechte organisatie. Men heeft de eisen van de tijd be grepen. Voor de veilingen is een ge bouw met een moderne outillage een eerste vereiste. Als geschenk werd door hem een kapstok voor de be stuurskamer aangeboden. De heer Borst sprak namens de provinciale commissie. Met blijd schap kunnen we vaststellen, dat met een goede organisatie de tuin derszaken zijn gediend. Als we zien welk een plaats de tuinbouw zich in de wereld heeft verworven, dan danken we dit aan de organisatie, Met de beste wensen voor de toe komst bood hij het bestuur een grote kist sigaren aan. De heer P. C. van Rijn sprak woorden van gelukwens namens de Boerenleenbank Ter Aar gevestigd te Nieuwveen, en de Onderlinge Verzekering tegen Brandschade. Namens de boerenleenbank werd een electrische klok overhandigd, en namens de brandassurantie een ba rometer. Ir. v. d. Helm feliciteerde namens het consulentschap en bijzonder ook namens de hier ter plaatse werk zame medewerkers. De heer C. A. Volgering was de woordvoerder namens het personeel. Naast de felicitatie, die hij uitsprak mocht hij namens het personeel geschenk drie zilverpleet-asbakken voor de bestuurskamer en een voor zittershamer aanbieden. Laatste der sprekers was de heer A. v. d. Bosch, die namens de kooplieden compli menteerde. Tot besluit van de bijeenkomst sprak de voorzitter een uitgebreid dankwoord tot sprekers en aanwezi gen. Mogen met Gods zegen de ge uite wensen in vervulling gaan! In de avonduren hebben vele be langstellenden een kijkje genomen in het nieuwe gebouw. Ook ver scheen „Arti" nog in het veilingge bouw en met tromgeroffel en kla roengeschal, met vrolijke pijper- en marsmuziek, werd de vreugde ver tolkt, die heerste over de totstand koming van dit mooie veilinggebouw waarvan, naar ieder hoopt, de tuin derij in Ter Aar en omgeving tot in lengte van jaren zal profiteren. KATWIJK Zwemmer brak ruggewervel Een 19-jarige militair van hét Vliegveld Valkenburg is bij het zwemmen toen hij een duik nam op de bodem van de Buitenwatering gekomen en heeft hierdoor een rug gewervel gebroken. Hij is per am bulanceauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het zwemmen in de buitenwatering is bij politieverordening verboden. nrOWOVDM 5PCEXN MttENWmZKHTl- ImiEKBilmN or HETE KOLEU ZITTEN Wij mensen leggen dikwijls maatstaven aan „De natuur is wreed, hoor!" Het is een uitspraak die we dikwijls ho ren verkondigen wanneer het ge sprek over dieren gaat. En het zijn veelal echter dierenvrienden die dit zeggen, mensen met hart voor de na tuur en alles wat er in leeft. Zonder er zich bewust van te zijn doen ze met die uitspraak hun eigen liefde tekort. Want hoe kun je hou den van iets dat wreed is. Die uit spraak over de wrede natuur is dus niet waar. De natuur is uiterst recht vaardig, maar streng. Laten we des noods zeggen hard, maar wreed, neen! De oorzaak van het feit, dat veel mensen er anders over denken en het woord „wreed" in de mond ne men, moet gezocht worden in de om standigheid, dat wij mensen reeds zo ver van de natuur zijn afgeraakt, dat wij dikwijls het hoe en waarom niet begrijpen en dan maar naar onze menselijke begrippen, die dikwijls verre van natuurlijk zijn, spreken over „wreed". Het achtergebleven eendje. Bij een wandeling langs de wad denkant van een onzer fraaie Noord- zee-eilanden doken een groot aantal kleine bergeendjes te zamen met hun moeders in het water. Eentje, een klein donzig geval, had te lang zitten soezen en ging eerst meters na de anderen te water. Het was leuk dit kleine diertje te zien spurten om de andere in te halen. Maar helaas, een van de erboven wiekende meeuwen dook neer en pakte de kleine achterblijver en nam het mee de lucht in. Een kleine tra gedie, die ons bij het aanschouwen echt wel even aanpakt en de woor den springen ons in de mond: „die wrede meeuwen toch!" Toch is dat niet juist. Roofvogels en roofdieren zijn niet wreed. In stinctief doden zij om zelf te kunnen leven en zij doen dat zonder het slachtoffer te laten lijden. Als alles gaat zoals het gaan moet, dan is de prooi dadelijk dood. Zij martelen niet, want het heeft voor hen geen zin. Zij moeten eten. Slechts de mens is in staat om doelbewust te marte len en wreed te zijn. Aller leven gelijkwaardig. Waarom pakt ons het gebeuren met het kleine eendje meer aan dan wan neer die zelfde meeuw een vis uit het water oppakt? Het zijn de menselijke sentimenten die hier een rol spelen... Het kleine eendje is zo lief, het ziet er schattig uit, dat het ons vertedert en dat is de achtergrond van de woorden, die ons na het gebeuren zo vlot in de mond komen. De vis, die wij in het water niet zagen, doet ons minder en een vlieg die wij met vliegenmepper of krant doodslaan doet ons helemaal niets. Wij rijn zelfs tevreden die lastpost te hebben ge dood en is in wezen het leven van die vlieg niet evenveel waard als dat van het kleine eendje? Het zijn alle twee levens, ongeacht of het een nu toebehoort aan de vlieg en het andere aan een eendje. Doden wij zelf ook niet om te eten? Denk eens aan de abattoirs! Alleen de beste Neen, wij mogen de dieren niet veroordelen voor wat wij zelf doen. Als het er op aan komt zijn zij eer lijker dan wij. Wij zoeken de mooiste en sterkste dieren uit om ze te do den. In de natuur gaat het anders. De dieren, die daar een prooi wor den, zijn oud of gebrekkig, kortom op de een of andere manier niet vol waardig, maakten een domme fout zoals het kleine eendje, dat niet op lettend genoeg was en te lang bleef soezen. Op dat punt is de natuur streng. Slechts de beste, oplettendste en ak- tiefste blijven in leven en krijgen nakomelingen, waardoor de soort steeds op een kwalitatief goed peil blijft. Zodoende hebben de roofdie ren een belangrijke taak. Zij zorgen voor de selectie en bovendien voor het evenwicht van de weegschaal. Want de gevolgen zijn schrikbarend, wanneer een bepaalde diersoort geen natuurlijke vijanden heeft. Hun aan tal wordt absurd groot en de soort degenereert, doordat ook de onvol waardige individuen zich voortplan ten. Het is goed ons al deze dingen eens goed voor ogen te stellen, wan neer wij de natuur ingaan, zodat wij haar niet onrechtvaardig beoorde len. We krijgen de laatste tijd op de wekelijkse keuringen in het Haar lemse Krelagehuis écht toch wel een beetje te veel van het goede. Met ware wellust brengen de bekende gladiolenkwekers nu al enkele weken achtereen de gladiolen in zulke over stelpende massa's dat we zo «langza merhand het bos door de bomen niet meer kunnen zien en het ons voor de ogen gaat schemeren door zulk een orgie van kleuren. Natuurlijk is het geheel tegen de draad In wat wij in bovenstaande regelen neerschreven. Want er moet nu eenmaal steeds nieuws en beters aan de markt komen wil het sorti ment niet verstarren. Een gladiolen- sortiment moet zich nu eenmaal na enkele jaren vernieuwen; de soorten die we als „blijvers" kunnen be schouwen zijn meestal maar met en kele eenheden te tellen. De lezer moet de in zijn ogen dan ietwat zonderlinge aanhef met de wat overdreven ontboezeming dan maar zien als een verzuchting van een verslaggever die het dan toch maar steeds heel moeilijk wordt ge maakt. Want ga de honderden soor ten, die wekelijks op de keuring ver schijnen nu maar eens stuk voor stuk beoordelen! We zullen dus met grote stappen door de collecties heen moeten lopen en hier en daar een greep doen. Het is ondoenlijk om alle soorten stuk voor stuk onder de loep te nemen; de kolommen van dit blad zouden al te spoedig zijn volgeschreven. Nemen we b.v. de collectie van H. J. Salman Zn., Noordwijk, wat een aantal soorten, welk een kleuren en kwaliteit. We zagen hierin de oran jerode Figaro, die Verdienste kreeg, de fraaie witte Albion, de lichtblauwe Venus, de mooi getinte Blue Con queror. Eureka, abrikoos-zalm, Jaca- randa, mooi purper, de lichtpurperen Sibelius, Regina Coeli, melkwit, Ver milion Brillant, de donkerpurpere Ceres en Summertime, rose, die op viel door de zeer lange tros, de don kerpaarse Marokko, Margareth Mit chell, citroengeel met bloedrood en nog zovele anderen. Danny Kay van A. J. Turnjiout, Noordwijk, is felrood met witte streep, en Tove van de Groot Co., Hillegom, wit met karmijn gevlekt. Bij P. Bijvoet Co., O verveen, was Troef weer troef. Ook de mooie blau we zaailing nr. 529 was er weer, nu vergezeld van de lichtrode nr. 501. De mauve prim. gr. fl. Elsbeth is eveneens een aardige galdiool. Konijnenburg Mark, Noordwijk, kreeg het diploma voor gouden me daille. Er waren veel soorten in deze verzameling die nu reeds enkele ma len achtereen ter keuring zijn ver schenen maar van de minder beken den noteerden we Ice Follies, Flower- song, goudgeel, Blue Pearl, Delta, Canadese reder zoeki contact mei Booi-Leiden De N.V. Scheepsbouw- en Repara- tiewerf „De Hoop", v.h. Gebr. Boot te Leiden is benaderd door de Cana dese firma „National Sea Products" voor de bouw van een motortrawler van het type „Amsterdam", een trawler-type, dat door deee werf al eerder is gebouwd. Het is een schip met een vermogen van ongeveer 1000 pk. en een lengte van ca 40 meter. Door de Canadese visserij-maat- ■schappij zal met dit schip een proef worden genomen. Mocht het in de smaak vallen dan is een belangrijke nabestelling niet uitgesloten. De trawlers van de „National Sea Pro ducts" vissen in de omgeving van Nova Scotia, De reder is gevestigd in Halifflir. donker apricot, de smoky Pirandello, Cézanne, oranjerood, Little Diamond, koper met zeer donker vlekje, zeer merkwaardig, de lilarose Mad. But terfly. Réveil, mooi licht purper met grote witte vlek, de purperen Botti celli en de lichtblauw Promenade. De oranjerode Nautilus, Sangue Blue, Weisse Fürstin en de kleinbloemige Cantabile, apricot met karmijn vlekje, kregen „Verdienste". JonkmanHulsebosch uit Sassen- heim was, behalve weer met Roman Holiday, aanwezig met de rode Plai- sir d'Amour, de donkerblauw Pam plona, Cheerio en Santé, twee roden, aan welke het Getuigschrift van Ver dienste werd toegekend. G. J. H. Beukers uit Noordwijk toonde wederom een aantal kortge- sneden primulinussen als Pink At traction, White House, Apple Blos som, Red Redinghood, Violet Queen en Canary Bird, namen waarin de kleuren reeds voldoende tot uiting komen. P. v. d. Meer, Noordwijk, kreeg een diploma voor gouden medaille. Van deze collectie noemen we de rose Marianne (verdienste), de witte Magdalena, Altillo, karmijnrood, Hi- dalo, purper (verdienste), Costa Bra- va, donkerblauw (verdienste), de rose Colonia en de rode Carlotta, aan welke laatste eveneens verdienste werd toegewezen. L. J. Steenvoorden, Noordwijk, bracht tenslotte Robin Hood, Citroën en Smedley voor het voetlicht. Een dahlia was er ook reeds. J. D. Bal lego uit Leiden bracht ze en wel de grootbl. pompon Queen of Spadeo. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.f" Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Gram. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Me- tropOle-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Planorecital. 14.30 Logboek München 1938. 15.30 Hammondorgelspel en zang. 15.55 Muz. caus. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.40 Sportpraatje. 18.50 Gesproken brief. 18.55 Der fllegende Hollander, opera. 21.45 Nws. 21.50 Voordr. 22.05 Gram. 22.20 Journ. 22.35 Amus. muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.25- 24.00 Discotaria. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 V. d. jeugd. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.35 Wij van het land. 12.35 Land en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Prom. ork. en koor. 14.40 Kamermuz. 15.10 Amus. muz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gewijd' muz. 17.00 V. d. kind. 17.30 Gram 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.0r Radiophilharm. ork. 18,25 Volk6mu> 18.50 Boekbesp. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Radio krant. 19.50 Pol. caus.: C.H.U. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.30 Radio- verkeersspel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.OB.-ber. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00-17.40 V. d. kind. NTS: >.00 Journ. en weeroverz. AVRO: i.20 De wereld waarin wij leven, caus. 20.30 Filmdocumentaire. 21.00- 22.30 Naseizoen, TV-spel. VATTKAANSE RADIO (25m67; 31ml0; 41m21; 48m47; 196m2> 17.00 uur: De sopraan Orlandina Orlandi zingt muziek van Bellini, Ros sini, Donizetti, Verdi en Durante; aan de vleugel Anserigi Tarantino. Scheepsberichten BANTAM pass. 21 juli St. Vincent n. Leixous; BERNEO pass. 21 juli Guarda- fui n. Tandjong Priok; CALTEX DELF ZIJL (t) 21 Juli te Antw.; CALTEX GO- RINCHEM (t) 21 Juli v. Gefle n. Bruns- buettel; CAMEROUNKUST 22 Juli v. Loblto verw.; CISTULA (t) 20 Juli v. Pladju n. Surabaja, 22 juli te Surabaja verw.; FRIESLAND pass. 21 juli Tunis n. Lissabon; GEERTJE BUISMAN 21 juli v. Gibraltar n. Alesund; GUINEEKUST 21 Juli v. Dakar n. l'Havre; HECTOR pass. 21 Juli Zuidkust v. Kreta n. Oran; HECUBA 22 juli te Nordenham; HOOG KERK 22 juli te Singapore verw.; JA PARA 21 juli v. Port Swettenhom n. Sin gapore, 21 juli te Singapore; JASON 22 juli te A'dam verw.; JAVA 22 juli te Saigon verw.; KALIEKOE 22 juli te Me- rauke verw.; KREEFT 21 Juli Ouessant gepass. n. R'dam; LIBERTY BELL (t> pass. 21 juli Kuria Muria n. Mena al Ahmadi; MAASKERK pass. 21 juli Bur- lings n. Marseille; MALEA (t) 21 juli v. Saigon n. Pladju; MUNTTOREN tt) 21 juli v. Mena al Ahmadi n. Bombay; MIJ DRECHT 21 Juli te Tenurife; PEPER KUST 21 juli v. Antw. n. Hamburg; PRINS CASIMIR 21 juli v. Londen n. R'dam; SCHERPENDRECHT 22 juli te Aruba; SCHOUTEN 22 juli te Durban; SINABANG 21 juli v. Sibu n. Borneo; STAD SCHIEDAM pass. 21 juli Stadt- landet n. Narvik; STANVAC DJIRAK (t) 21 juli v. Sungeigerong n. Bangkok; STATUE OF LIBERTY (t) 21 Juli te Port Said; SUNETTA (t) 24 juli Cochin verw.; TAWALI 21 juli v. Calcuttan Chalna, 22 juli Chalna verw.; TJIBODAS 20 juli v. Port Swettenham n. Mombasa; TJIKAMPEK 21 juli v. Lorenzo Mar ques n. Durban, 22 juli Durban verw.; VAN HEEMSKERK 21 juli v. Port Har- court n. Matadi; VAN NECK 20 juli v. Sandakan n. Suva; WOENSDRECHT 21 Juli v. Napels n. Banias; ACILA (t) 22 juli te Stanlow; ADONIS 21 Juli v. Pto Limon n. Tampa; ALCOR 21 juli v. Mon tevideo n. Buenos Aires; ALGENIB 22 juli 22 juli te Rio de Janeiro; ALKES 21 juli v. Santos n. Laspalmas; ALM- KERK 22 juli te Kaapstad; ALPHAAC- CA p. 21 juli Sombrero n. Trinidad; AS- M1DISKE 21 juli v. Norfolk n. A'dam; ATTIS 22 Juli te New Orleans; BANTAM 22 juli te Leixous; BENNEKOM 22 juli te Guanta; BINTANG 22 juli te Bey routh; BLITAR 22 juli v. Sydney n. Newcastle nsw; BONITA 21 juli v. New Orleans n. Laceiba: CALTEX LEIDEN <t) 22 juli te Gladstone; CALTEX THE HAGUA (t) 22 juli te Cebu; CITIES SERVICE VALLEY FORGE (t) p. 21 juli Perim n. Mena; DALERDIJK 21 Juli v. Los Angeles n. Christobal; DORIS 22 juli te Mobile: EEMLAND 22 juli te Santos; EOS 21 juli v. Cartagena n. Am sterdam; GRAVELAND 21 juli v. San tos n. Rio de Janeiro; GROOTE BEER 22 Juli te New York; HATHOR 21 Juli v. Rhodes n. Hamburg; HIJDRA 21 Juli v. Guanta n. Pto Ordaz; ISIS 20 juli te Baltimore, 22 Juli e New York; IVOOR KUST 21 jul. v. Freetown n. Monrovia. KARIMUN 21 juli ten anker Kuwait; KEIZERSWAARD <t> 22 juli te Porta Cardon; KOROVINA (t) 22 Juli te Montevideo; KRYPTOS (t) passeert 21 juli Azoren naar Curasao; LEUVE- KERK 22 juli van Kharg eiland naar Kuwait; MARNELLOYD 20 juli van Portland en 21 juli te Seattle; MARON 22 juli te Fort Liberte; NEDER EEMS 21 juli van Hamburg naar Zee op proef tocht; NIAS 21 juli van Chimbote naar Saloverry; OBERON 21 juli van Matan- zas naar Georgetown; PARKHAVEN 21 juli te Las Palmas en 22 juli van Las Pulmas naar Antwerpen; PENDRECHT (t) passeert 21 juli Tobago naar Porte Noire; PRINSES IRENE 21 juli van Chicago naar Montreal; RIOUW pas port 21 Juli Mogadiscio naar Mombasa; IIJNKERK 22 Juli te Lorenco Marques 3IBAJAK 21 Juli van Papeete naar Wellington; SOLON passeert 21 juli Guadeloupe naar Curacao; STAD ALK MAAR 22 juli te Lulea; TALISSE 22 Juli te Halifax; TARIA (t) 22 juli te Abadan; TEUCER 22 Juli te Halifax; TOMOCYCLUS (t) 20 Juli van Houston naar Sydney; VAN LINSCHOTEN 22 Juli te Hongkong: WILLEMSTAD 22 juli te Madeira; ZONNEWIJK 22 Juli te Kenosha (Wisconsin).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9