Messentrekker moest zes aanvallen bekennen CKef'ariiie 4 Ledenvergadering van „De Lelie" Spuitproeven tegen het wildbesproken DE TEXAS-RANGE WOENSDAG 22 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Nieuwe KLM-nederzetting in New York Het veertien maanden oude zoontje van de familie Van der Velden uit Brakel enig kind is gistermid dag op een automatisch beveiligde overweg in de lijn Helmond-Venlo door een electrische locomotief ge grepen. Later is het jongetje aan zijn verwondingen overleden. De ouders en de grootouders van het jongetje wonen ieder aan een kant van de spoorlijn. Zij denken dat het jongetje dat al kon lopen en uit de afgesloten tuin van zijn huis was ontsnapt, naar het huis van opa en oma wilde gaan. Dit is het nieuwe gebouw van de K.L.M. op de hoek van de Fifth AventCe en de 49ste straat in New York, dat in september a.s. door prinses Beatrix officieel zal worden geopend. Het gebouw is bijna voltooid. Gekleed in het pak van een van zijn „klanten I>e dader van de moordaanslag te Maarheeze, de 35-jarige C. H. B. uit Wateringen, heeft tot dusverre on der de druk van een stortvloed van bewijsmateriaal en herkenning zes wandaden bekend. Zijn laatste en ernstigst verwonde slachtoffer, de 21-jarige monteur uit Rotterdam, die zondagnacht in de bossen van Maarheeze in Brabant werd neergestoken, verkeert nog steeds in levensgevaar. De verdachte heeft thans erkend, in de afgelopen maanden op het Wassenaarsestrand een Haagse dame en een paar jongens met een mes te hebben bedreigd. De dame en de jon gens konden door hard weg te ren nen aan het gevaar ontsnappen, evenals een paar jongens op het strand bij Katwijk, die eveneens on verhoeds voor het blanke lemmet stonden. Op 18 april j.l. heeft de man even eens op het Katwijkse strand een 19-jarige Rotterdamse jongeman aangesproken en plotseling het mes op de keel gezet. Dit slachtoffer weerde het mes af en werd daarbij zodanig aan twee vingers verwond, dat hij lange tijd niet heeft kunnen werken. De thans genezen vingers zullen onbruikbaar blijven. Een lapje stof, aanwezig in het kosthuis van de verdachte te Wate ringen, bracht nieuwe bewijsmate riaal. Deze stof behoorde tot het pak van de 20-jarige marinier uit Vlaar- dingen, die op 5 juni bij het zwemmen en zonnen te Schipluiden door een man, die met een bromfiets langs kwam rijden, werd aangesproken. Zij praatten wat en rookten een si garet, waarna de marinier zijn bur gerpak wilde aantrekken. „Laat dat hemd maar uit", zei toen plotseling de vreemdeling, trok een mes en wilde de marinier te lijf. Deze sprong het water in om het vege lijf te red den. De vreemdeling rolde daarna de kleren op, bond ze op zijn brom fiets en reed weg. Het in het kosthuis gevonden lapje stof werd herkend door de moeder van de marinier. Te Budel bleek van daag, dat de dader van de aanslag te Maarheeze het gestolen pak, dat wat vermaakt was, aanhad. De Rotterdamse jongeman, die in april werd aangevallen, is gisteren, op verzoek van de Wassenaarse poli tie mefegegaan naar Eindhoven, waar hij in het politie-archief de foto van zijn aanvaller herkende. Confron-' tatle volgde, waarna de dader alle' Wassenaarse gevallen heeft bekend en kort nadien ook de messenstekerij te Maarheeze. De politie beschouwt C. H. B., die lang buitenlands is ge weest en ook al in een psychiatrische inrichting werd verpleegd, als een notoir zedendelinquent en kennelijk ook als messenmaniak. De aanslagen in Wassenaar, die steeds tijdens weekends plaats von den, waren aanleiding tot zorgvuldi ger versterkte strandsurveillance, door de Katwijkse-, de Wassenaarse en de rijkspolitie, in samenwerking met de duinwachters, vaak met be hulp van het eerste Rotterdamse slachtoffer, op zaterdagen en zon dagen. Dank zij hechte samenwerking tussen de rijksrecherche en de politie van Wassenaar, Eindhoven, Den Haag en van andere gemeenten is het gelukt, de man snel in te rekenen en zoveel bewijsmateriaal te verza melen, dat hij ontmaskerd werd. Thans wordt onderzocht of nog on geveer gelijke gevallen onopgehel derd zijn gebleven, teneinde na te gaan of de arrestant hierin ook de hand heeft gehad. Uitgegraven raket van weinig nut voor onderzoek De raket, waarmee zaterdagmiddag op de vliegbasis Eindhoven een on geluk gebeurde dat drie doden kost te, is gisteren opgegaven uit de berm, waarin hij terecht was geko men. Gevreesd wordt echter dat de ra ket dusdanig vernield is, dat hij wei nig waarde meer heeft voor het on derzoek naar de oorzaak van het on geval. De raket, die onder de rechtervleu gel van het vliegtuig hing, heeft di rect na het afgaan een voor die vleu gel staande man doorboord. Hij raak te daarna een wagentje, waardoor de staartvin er afbrak. Deze staartvin trof, door de achterwaartse druk van de .raket, het tweede slachtoffer. Het derde slachtoffer, dat achter de vleugel stond, werd door de lucht druk tegen de grond geslingerd. In totaal waren er zeven militairen bij het vliegtuig toen het ongeluk gebeurde. De vier overlevenden heb ben een lichte shock gekregen, zodat het nog niet mogelijk is geweest hen te horen. Bij een verkeersongeluk is gis teren te Utrecht een 72-jarige wiel rijder omgekomen. De bejaarde heer reed in de Willem van Noortstraat en zwenkte zonder zijn hand uit te steken de weg op, op het moment dat een achteropkomende vrachtauto hem wilde passeren. De chauffeur kon niet meer remmen. De wagen raakte de fiets en de wielrijder werd enkele meters meegesleurd. Hij kreeg een hoofdwond en inwendige kneu zingen en overleed op weg naar een ziekenhuis. BENOEMINGEN PATERS CONVENTUELEN Tijdens het kapittel van de Neder landse provincie van de orde der pa ters minderbroeders conventuelen, dat in het bijzijn van de generale overste, pater Vittorio Constantini te Urmond gehouden werd, is her kozen tot provinciaal overste Willi- brord Lendemeyer; tot secretaris is herbenoemd p. Rozarius van den Broek; custodes werden p. Theodar- dus Daamen en p. Canisius Delgijer; tot definitores zijn gekozen de paters Albertus van Cuyck en Emmanuel Toonen. Tot commissaris van de Derde Or de werd benoemd p. Antonius de Brake. Benoemd zijn voorts: tot rector te Urmond (college) p. Amandus Bunck; tot rector te Wijnandsrade p. Alber tus van Cuyck; tot rector te Maria- rade p. Damascenius Rombouts; tot rector te Kaalheide p. Laurentlus Driessen; tot rector te Amsterdam p. Emmanuel Toonen; tot rector te Nunspeet p. Robertus van Rooy en tot rector te Gessenich p. Stephanus Langelaan. Te weinig strand aan de kust Slechts een zesde in gebruik Bij de beantwoording van vragen van een raadslid heeft burgemeester mr. H. W. van Fenema in de verga dering van de Zandvoortse gemeen teraad dinsdagavond meegedeeld, dat het bezoek aan de badplaats elk jaar met sprongen omhoog gaat doch dat het gehalte van 't publiek is gedaald. Vooral jeugdige bezoekers en beslist niet alleen van Duitse nationaliteit treden dikwijls zeer onbetamelijk te genover vrouwen en meisjes op, het geen soms gekwalificeerd kan wor den als baldadig en crimineel. De politie is tegenover de buiten landers begonnen met in de passen rode stempels te plaatsen wanneer men zich niet behoorlijk gedraagt. Dit stempel wordt zeer gevreesd, dat is in de practijk gebleken. De bad plaatsen fungeren op het ogenblik bij ware volksverhuizingen als kop- stations. Dit achtte 'de heer Van Fenema on juist. Langs de kust moet volgens hem een grote verbindingsweg ko men terwijl van de zestig km. lange kuststrook een groot gedeelte voor kampeerterrein enz. gebruikt dient te worden. Thans is slechts een zes de gedeelte in gebruik. Nederland heeft ruimte genoeg voor recreatieve doeleinden, maar men loopt hier zo meende de burge meester te vaak achter de proble men aan. Het probleem recreatie is acuut. Spreker stelde zich voor de volgende maand met ambtsgenoten van andere badplaatsen deze dringen de kwesties met Den Haag op te ne- Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De kennis van pijnbesirijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn j ontstaat en men heeft geleerd pijn te j metenm Daarna heeft men kans gezien j de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe- I voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. am t, (Advertentie). Tijdens de maandagmiddag in het Krelagehuis te Haarlem gehouden ledenvergadering van de Vereniging „De Lelie" gaf drs. A. F. Slootweg van het Laboratorium voor Bloembollencultuur te Lisse een uiteenzetting van de tot nu toe genomen spuitproeven tegen het lelie-aaltje, dat het z.g.n. „wild" in de lelies veroorzaakt. De conclusie van drs Slootweg was dat de aaltjes door de bespuitingen in het huidige stadium van de proefnemingen wel werden verminderd, doch niet helemaal verdwenen. Als definitieve bestrijding kunnen de proeven in de praktijk dus nog niet worden toegepast. De onderzoekers menen echter wel op de goede weg te zijn en derhalve zullen de proeven worden voort gezet. Afrika-Cenlrum moet belangstelling wekken voor volk en missiën Voorzitter Fl. Swart opende de bij eenkomst met een kort woord van welkom, o.m. tot prof. dr. E. v. Slog- teren, ir Van der Slikke en drs. A. I F. Slootweg. Spr. memoreerde dat de I secretaris van de vereniging, de heer I H. J. Voors, op het van 7-10 juli j.l. te Londen gehouden Leliecongres, be- giftigd werd met de Peter Barr Me morial Cup, waarmee hij de heer Voors geluk wenste. De vergadering onderstreepte dit met een hartelijk applaus. J Sprekende over het aaltjesziek in i lelies zei de heer Swart dat deze ziek- j te zich geenszins beperkte tot L. spe- ciosum. Spr. roemde het werk van de i keuringsdienst en van de Planten- ziektenkundige dienst en verklaarde optimistisch te zijn met betrekking tot een spoedige gezondmaking van de leliecultuur. Er zijn in 1958 achtduizend roe méér lelies geteeld dan in 1957. Deze uitplant kwam bijna geheel voor re- kerfing van L. Regale. De voorzitter memoreerde voorts de interessante rooitijdenproevÈn in het Proefsta tion te Aalsmeer en deed met het oog op de komende Floriade te Rotterdam een beroep op de medewerking van de leden. De heer H. J. Voors bracht vervol gens het jaarverslag uit, alsmede de In tegenwoordigheid van vele auto riteiten is dinsdagmiddag in het mis siehuis van de Paters der Afrikaan se Missiën te Cadier en Keer het Afrika-Centrum, een wetenschappe lijk instituut om belangstelling te wekken voor het land en volk van Afrika, geopend dooh de generale overste van de sociëteit der Afri kaanse missiën, pater-generaal H. Mondé. Pater Mondé, die enkele weken geleden van een inspectiereis door de 22 aartsdiocesen, bisdommen, vica riaten en prefecturen van de Afri kaanse westkust terugkeerde, wees in een inleiding op de geestelijke no den, waarin Afrika in deze periode van stormachtige nationalistische ontwikkeling verkeert. Hierop inha kende heeft prof. Frs. F. van Trigt S.M.A. de inspirator voor dit Afri- ka-centrum, uiteengezet dat er in Afrika een nieuwe werkelijkheid in het volksleven groeit, waarbij Europa ongetwijfeld geïnteresseerd is. Voort werkend op de gespecialiseerde er varing van de Rooms-Katholieke mis sie en de Protestante zending in Afri ka zullen de jongeren open moeten staan voor de maatschappelijke, cul turele en economische ontwikkeling van dit land en het zwarte ras daar in een overtuiging van gelijkheid en gelijkwaardigheid met het blanke ras tegemoettreden om het dreigende materialisme tegen te gaan met een Christelijke levensbeschouwing. Met het Afrika-centrum, dat aan missionaresen en andere belangstel- lneden voorlichting zal geven over het Afrika van het heden en de toe komst, werd op deze dag ook een per manent museum over West-Afrika geopend. financiële rekening over dat jaar, sluitende met een voordelig saldo van 225.98. De kasco.nmissie kon zich met het beleid verenigen, doch merk te wel op dat de ledencontributie bij na uitsluitend werd gebruikt voor organisatorische doeleinden. Liever zou men zien dat het geld werd be steed aan proefnemingen e.d. anders wordt „De Lelie" een dode vereni ging, aldus een woordvoerder van de commissie, Drs Slootweg gaf hierop een toe lichting op de door hem genomen proeven ter bestrijding /an het z.g.n. „wild". Spr. waarschuwde er echter voor dat hij nog slechts de beschik king heeft over ruw cijfermateriaal dat nog moet worden gecorrigeerd en dus nog uiterste voorzichtigheid bij het trekken van bepaalde conclu sies moet worden betracht. Aan de uiteenzetting van drs Sloot weg ontlenen wij dat bij bladbe- spuitingen met een 25%-emulsie van Paration in een concentratie van V«% voorlopi de beste resultaten gaf. Spr. meende te mogen zeggen dat met bladbespuiting wel degelijk iets kan worden bereikt maar het bete kent nog geen definitieve oplossing. Wel reduceerde het aantal aaltjes aanmerkelijk doch er bleven ook na bespuiting toch nog altijd aaltjes over. Het is nog niet bekend hoe het met de opbouw van een aaltjespopu latie is gesteld. De infectieperiode ligt waarschijnlijk in augustus. De proeven op de droge bollen be stonden uit een warmwaterbehande ling. Na een behandeling van één uur op 43V2 gr. C. werden geen aal- tjeszieke planten meer gevonden en de behandeling gaf ook nog een re delijk gewas. Bij een behandeling van lVs uur was dit gewas veel minder, bij 3 uur kwam geen enkele plant meer op. Na deze uiteenzettingen, die met gro te belangstelling werden aangehoord bracht de heer H. J. Voors enkele mededelingen over de collectie „ty pen" van L. spec, rubrum. De heer Bakker, hoofdass. van het Proefsta tion te Aalsmeer gaf tenslotte een kort overzicht van de stand van za ken bij de proefnemingen met be trekking tot de bloei in verband met de rooidatum. (32) ,Nou, word jij nu asjeblieft ook niet zo driftig. Als ik dat stuk moet redden, heb ik de medewerking van iedereen nodig, van iedereen, be grijp je. Maar ah ik de helft van mijn tijd moet gebruiken om ge kwetste gevoelens te verplegen, schiet ik niet op". Ze was te diep geschokt om ant woord te geven. Ze wilde in de lift stappen, maar hij greep haar arm en trok haar terug. „Kom, Doxie, asjeblieftbe gon hij. Zijn ogen zochten haar ge zicht af met een vreemde spanning en plotseling liet hij haar arm los en deed een stap achteruit. Hij haalde zijn sigaretten uit zijn zak en zei bars: „Het spijt me, dat ik ruw was. Het was mijn bedoeling niet maar je begrijpt het, niet?" Ze begreep het niet, maar ze knikte. „Dit is allemaalwel, ik ben bang, dat het me over het hoofd groeit.hij glimlachte en deed door Reita Lambert der LIEFDE toen zijn sigaretten weer in zijn zak. „Wel, we zien elkaar nog wel tot straks", en hij liep de gang af. Doxie stapte, totaal in de war, in de lift. Het was niet zo zeer wat hij gezegd of gedaan had, het was wat hij ongezegd en ongedaan gelaten had, dat haar verwarde. Gewoonlijk zou hij gezegd hebben „kleine Doxie"; hij zou plagerig en lief zijn geweest en haar en tik op de schou der of tegen de wang gegeven heb ben. Dat had ze juist altijd geducht, die beminnelijke houding van hem, die zo' weinig leek te betekenen. Ze kon zijn plotselinge verandering niet verklaren. Toen kwam plotseling de gedachte in haar op, dat Lola en hij misschien weer gekibbeld hadden. Toen ze de deur van Lola's zon nige zitkamer opendeed, zag ze dade lijk, dat ze goed geraden had. De zon scheen door de witte gordijnen, maar de glans van Lola's gezicht was ver dwenen. Haar schone stemming, zo als Ni dat noemde, was over. Er wa ren sporen van tranen op haar wan gen en er was een bittere klank in haar zilveren stem. „Wel, ben je daar?" vroeg ze. „Wat is er gebeurd?" vroeg Doxie. „Is er iets aan de hand, Lola?" „Natuurlijk is er wat aan de hand. Waarom vertelde je me al die onzin gisteravond?" „Onzin?" vroeg Doxie. „Over jou en Ni. Gerry zegt, dat Ni hem vanochtend vertelde, dat er niets van aan was. Hij vertelde Gerry dat hij je ten huwelijk gevraagd had en dat je weigerde". Doxie nam haar hoed af en keek er naar. Hij leek werkelijk op een kadetje, dacht ze dwaas. „Wel, dat komt uit". „Wel, grote hemel, je bent niet goed wijs. Een man als Nihij be zit millioenen. Wel. je had je hele leven niet meer aan geld hoeven te denken. Maar nee, jij moest weer iets bijzonders en origineels doen en alles van voren af aan doen begin nen". „Wat begint er van voren af aan?" „O, dat „red het geld van Doxie" gedoe. En het belachelijke er van is, dat hij het voor jou gaat verliezen. Alsof hij er meer vanaf kan weten dan toneelcritici die hun hele leven lang stukken zien. Natuurlijk waren er fouten in het was ten slotte maar een eerste proef natuurlijk moet er nog aan gewerkt worden, maar tegen de tijd, dat hij er mee klaar is, is er helemaal niets meer van over". „Bedoel je Gerry? Wil hij aan het stuk werken?" „Ja, m'n beste. Het is niet goed ge noeg zoals het is.... onverschillig wat de recenties er van zeggen.... hij heeft er zelfs Charlie voor warm gemaakt. En dat alles voor jou, lie veling. Ze zat in een stoel en hield haar hoofd in de handen. „En alles ging zo prachtig. Ik kan het niet meer ver dragen.... hij is onuitstaanbaar. Ik kan niet begrijpen, wat er met hem aan de hand is Ze hield met spreken op, hief het hoofd op en keek naar Doxie. Ze zei met plotselinge verbazing: „Wie was het dan? Als je het gisteravond niet over Ni had, over wie had je het dan?" „Het was Gerry, niet? Ik had ge lijk. Je houdt van hem. En hij houdt van jou". Doxie beantwoordde de beschul digende blik kalm. Ze schudde het hoofd. „Nee, ik geloof niet, dat hij verliefd op me is". „Maar jij bent het op hem". „Ik wist niet, dat je van plan was met hem te trouwen. Je had het me moeten zeggen". Een ogenblik spraken ze geen van béide. Lola zei tenslotte: „Daarom dus heb ik van het ogen blik af dat je kwam dat verschil in hem gemerkt. En gisteravond.... de manier, waarop hij met me sprak. Omdat hij medelijden met jou had" „Jij was even wreed tegen hem, Lo", zei Doxie kalm. „Het moet hem erg getroffen hebben". „Hij weet, dat ik het niet meende. Hij heeft me vroeger altijd begrepen. Ik geloof niet, dat hij ooit naar an dere vrouwen zelfs maar gekeken heeft, sedert hij me kent.... totdat jij kwam". Doxie wilde zeggen „hij keek nooit naar me", maar ze zei het niet. Ze be dacht op dat ogenblik, dat hij bij de lift, ondanks zijn ruwheid en zijn woede, „naar haar gekeken" had in de betekenis, die de uitdrukking in Lola's mond had. Ze draaide zich om. Haar hart bonsde hevig en ze dacht te stikken. Ze liep naar de sofa, deed haar man tel uit en legde hem neer. Lola was haar langzaam gevolgd. Haar ge zicht was spierwit en haar lippen tril den. Ze had deze scène niet gerepe teerd, ze had geen manuscript, waar aan ze zich kon houden en dus had ze eens niets anders dan blote waar heden om te zeggen. „Het is vreemd", zei ze. „Ik nam je geld en jij hebt van mij de enige man genomen, waar ik ooit van hield". „Ik heb hem niet van je wegge nomen, Lo". „Hij gaf al die tijd voor, dat het alleen je geld was, waar hij belang in stelde „Dat is het ook", zei Doxie. „Dat denkt hij tenminste. Als hijals ik iets meer voor hem beteken dan dat, weet hij het nietnog niet". „Hij wilde Linda doen mislukken, zodat ik met hem zou trouwen: nu wil hij dat het eeuwig loopt „Laat het dan niet eeuwig lopen! Laat het dadelijk een mislukking worden. Hij denkt, dat je niet van hem houdtje hebt je er zeker niet naar gedragen. Wel, je kunt be wijzen, dat je wel om hem geeft. Als je dat tenminse doet". „Hoe durf je dat te zeggen?" „In orde; als je van hem houdt, laat Linda dan mislukken. Mij kan het niets schelen. Op mijn woord van eer, mij kan het niets schelen. Ik ga wel naar huis terug. Misschien kan ik mijn baantje weer krijgen. Als hij werkelijk belang in mij stelt, kun jij maken, dat hij me vergeet. Dat kun je gemakkelijk genoeg. Als hij wer kelijk van je houdt, kan niemand hem van je wegnemen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8