Straaljager verwoestte boerderij inwoners ongedeerd Brandweer gealarmeerd vanuit brandend huis „Zeuning" spaarde een mensenleven In Amsterdam liepen vier mensen met moordp'annen rond Eerste Kamer vond het ook goed, dat Hilton-hotels gebouwd worden WOENSDAG 22 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT In Nieuwkoop gebeurde een wonder r „Ja, het moet ongeveer kwart voor twaalf geweest zijn Ik had de soep opgezet. Het was soep van zaterdag en ik was bang, dat ze misschien be dorven zou zijn". We vonden mevr. De Jong van de Nieuwveenseweg bij haar overburen. Op haar gezicht las men nog de schrik en de zorg om de rampspoed, die zojuist haar boerderij getroffen hadden. Haar stem was nog wat onvast. Ze stond tussen stoelen, die bedekt waren met ordeloos neer gegooid wasgoed en huishoudelijke voorwerpen. Ergens lag een hoedje. „Ik dacht, ik zal ze even doorko ken, Toen ik weer in de keuken kwam hing er een vieze lucht. Ik dacht dat komt van de soep. Ik draai de het gas uit en nam de pan mee naar het varkenshok. Maar omdat er in het ene varkens hok geen zeuning is, waarin ik de soep kon gieten, liep ik achter het huis om naar het andere hok". Het ontbreken van een zeuning in het varkenshok deed mevrouw De Jong het leven behouden. „Toen ik voor de deur van het hok stond, hoorde ik hem aankomen. Toen was er ineens een verschrikkelijke klap, een vuur zee, die omhoog golfde. Alles barstte uit elkaar e^ stond in brand. Ik liep langs de achtergevel van Het dramatisch slotstuk van de na blussing: de gevel van het huis, die zonder steun in de ruimte staat, wordt omgetrokken om het gevaar van instorting te voorkomen. pan zojuist hier terug. Een beetje soep zat er nog in". „Ik weet niet, hoeveel dieren er dood zijn. Ik hoorde de varkens gil len in het vuur en er was niemand, die meer kon helpen". Met die hulp zat het overigens wel goed want sneller nog dan de brand weer waren de buren aanwezig, die redden, wat er uit de verschrikkelijke vuurzee gered kon worden. Iemand maakte de stier los, die eenzaam op stal stond. De kinderen Kees de Jong, 11 jaar oud, had zijn moeder geholpen met aardappelen- schillen. Hij stond in de deur van de schuur waar hij de pan met schillen had leeggegooid, toen het gebeurde en Hannie, zes jaar oud, was in de tuin bij buurman Jac. Huisman, waar ze naar hartelust van de bessen mocht plukken. Mevrouw Huisman was in de tuin, daar stond ook haar kindje in de wa gen. Buurvrouw Huisman zag de straaljager aankomen. Hij kwam van boven de plassen, waar hij gedraaid was, scheerde rakelings over de ge meentewoningen in het dorp het vuur blakerde de verf en een zonnescherm vatte vlam. Men trok de kleine Hannie, die tussen de bes- sestruiken stond, snel weg uit het ge vaar. De hulpverlening De hulp was wonderlijk snel aan wezig. Binnen vier minuten stond de brandweer van Nieuwkoop op het erf en onder leiding van haar comman dant, de heer J. Kranenburg hielpen even later de brandweer van Noor den en brandweerlieden van de B.B., die onder aanvoering van de HBB, de heer W. J. de Jong waren toege sneld. De brandweer van Nieuwveen behoefde geen assistentie te verle nen. Ook van het vliegveld Valken burg werd een schuimbluswagej^ ge stuurd maar die kon als versiering langs de weg blijven staan. Rijkspo- lit en MP waren druk in de weer. Burgemeester M. P. van der Wey- den, die juist gisteren op vacantie zou gaan, was enige tijd op de plaats des onheils aanwezig, alsmede de wethouders A. Bloos en E. H. van Dam, loco-burgemeester, die de taak van burgemeester Van der Weyden later waarnam. Tegen kwart voor een had men de Rode Haan getemd. Alleen een van de beide hooibergen werd toen nog zonder ophouden bespoten. Tijdens de nablussing haalden de brandweer mannen de voorgevel omlaag, die in de ruimte steun zocht op wat ver koolde balken. Trieste thuiskomst Zo vond de heer A. de Jong 's mid dags zijn boerderij. Het hele jaar door werkt hij. „Hij weet niet, wat vacantie is". Een van de weinige ke ren, dat hij niet op de boerderij te vinden is, is op de jaarlijkse uit- Schieisioel, die mensenleven redde Een straaljager van de vlieg basis Leeuwarden, een Hunter VH, is dinsdagmiddag neer gestort bij de Nieuwveense weg, ongeveer een km uit de kom van het dorp Nieuwkoop. De twee inzittenden hebben zich met de schietstoelen kunnen redden. Een boerderij, die door een brokstuk werd getroffen, is een prooi der vlammen geworden. Foto: Een der teruggevonden schietstoe len wordt op een jeep geladen gaansdag van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Andere jaren maak" mevrouw De Jong de excursie trouw mee. Nu waren er moeilijkhe den met het melken en daarom had zij haar man aangeboden „Ik help wel melken, dan kan jij tenminste rustig uitgaan". De reis gang naar Noord-Holland: Haarlem zou men aandoen en Alk maar en ook zou de reis langs Ber gen voeren, waar de leden van de CBTB uit Nieuwkoop een bezoek wil den brengen aan dr. Koert, oud-in woner van hun dorp, voor wie ze als geschenk wat eieren -hadden meege nomen. Dat was het enige houvast, dat de politie had bij haar opdracht, de heer De Jong in kennis te stellen van het gebeurde. De heer De Jong was uit principe altijd heftig tegen verzekering gekant geweest mar toen hij geruime tijd geleden de grote boerderij kon kopen, moest hij met het oog op de hypotheek ook wel een verzekering sluiten. het huis terug en voelde de brok- zwenkte toen op nauwelijks drie me stukken over mijn hoofd vliegen. Ik i ter hoogte, recht op haar af. rap oatpry xrallo», v,„+ Buurvrouw Huisman schreeuwde gaten vallen in het dak van het huis en van de hooibergen. Alarm uit de brand De voordeur was dicht en ik moest hem nog opendoen. Binnen was de werkster, Corrie van de Werkel. Ze had de klap gehoord en kwam aanlo pen om te kijken wat er gebeurde. Ze had de tegenwoordigheid van geest om naar de telefoon te lopen en de brandweer te bellen maar die had den het al gehoord". „Wat ik gedaan heb weet ik niet precies meer maar ik vond de soep- heel hard van schrik maar dat weet ze zelf niet meer. Het vliegtuig ex plodeerde en sloeg toen te pletter op nog geen tachtig meter achter haar huis. De luchtdruk deed de kinder wagen schudden. Overal was vuur. De brokken van het vliegtuig misten het huis maar De brandweer heeft een gedeelte van een hooiberg kunnen behouden. De berg werd zwaar beschadigd. Een andere berg, waarin stroblokken wa ren opgeslagen, brandde geheel uit. Mei Rijksgarantie Ook de Eerste Kamer heeft zich gisteren met overgrote meerderheid achter de plannen voor de bouw van de Hilton-hotels geplaatst. Staatssecretaris dr. G. Veldkamp heeft het wetsontwerp voor het ver lenen van een staatsgarantie van to taal 24 miljoen met succes verde digd. De aanwezige AR-leden: Helle- ma, Diepenhorst, Tjalma en Schip pers, alsmede de CPN stemden tegen. De staatssecretaris heeft in dit verband enige belangrijke medede lingen en toezeggingen gedaan. Hij verklaarde, dat met de stichting van deze hotels niet alleen de belangen van Amsterdam en Rotterdam wor den gediend. De risico's blijven bin nen aanvaardbare grenzen. Het is zeker niet juist, aldus de staatssecretaris, dat de overheid de ontwikkeling van de Nederlandse Van boord gevallen matroos tloot om hulp Maar niemand hoorde hem Zoals wij gisteren berichtten heeft gistermorgen half twaalf het rijks- betonningsvaartuig „Frans Naere- bout" ter hoogte van het lichtschip „Noordhinder" op ongeveer 40 mijl uit de kust bij Vlissingen de 17-ja- rige matroos onder de gage Tonny Hoogendoorn uit zee opgepikt. Matroos Hoogendoorn had op dek tegen een hekje van de ver schansing geleund en het hekje was losgeschotèn. Hoogendoorn viel van 5 meter hoog van dek de zee in, maar niemand merkte hem op hoewel hij uit alle macht floot. Hij ontdekte, dat hij op niet al te grote afstand van het lichtschip was en nadat hij zich van lange broek en schoenen had ont daan begon hij in de richting van het lichtschip te zwemmen, maar de stroom was te sterk. Na ongeveer 20 minuten werd Hoo gendoorn evenwel opgemerkt door de bemanning van de „Noordhinder" en met een vlet kwam men hem opha len. De „Naerebout", die net langs kwam pikte hem op en even later kon men hem overzetten op de kustvaar- de .Veenenburgh", het schip waar op Hoogendoorn thuishoorde en waar men hem al had gemist zodat het schip terugvoer. Een Grieks televisiedrama noem de Eli Asser zijn kolderstuk „De brie ven van Penelope", dat de KRO-tele- visie met muziek van Harry Eannink zondag uitzendt. Het drama vol-» trekt zich in een hedendaags Euro pees hotel, waar rijke dames en ho- telratten hun eigen besognes hebben. De medewerkenden zijn Mimi Boes- nach, Joop Doderer, Rob Milton, Rijk de Gooyer, Guus Verstraete, Bernard Droog, Conny Stuart en Joke van den Berg. hotellerie heeft tegengehouden. De Horecaf heeft in een nieuw adres ten onrechte dit verwijt gemaakt. In zeven jaar tijd heeft het Rijk in 600 gevallen krediet verleend, tot een totaalbedrag van 10 miljoen gulden, waarvan nog 5 miljoen uitstaat. Ver hoging van het plafond van deze kredieten is bij de regering in over weging. De overheid kan geen onder nemer zijn, maar wel het particulier initiatief stimuleren. Tegenover «'e heer Seegers (CPN) verklaarde de staatssecretaris, dat hem nooit een Amsterdams hotel plan bij de Apollolaan onder ogen was gekomen. Vuurwerkfabriekje le Velsen verzegeld De Velsense recherche heeft gis teren een uitgebreid onderzoek inge steld in en bij de bunker in het duin terrein ten zuiden van IJmuiden, waarin de vuurwerkfabriek van de LJmuidenaar J. P. is gevestigd en waar zich maandagmiddag een he vige explosie heeft voorgedaan, waardoor de 18-jarige zoon van de eigenaar om het leven kwam. In de nabijheid van de bunker ontdekte de recherche een geheime bergplaats, waarin 130.000 tot 140.000 klandes- tien vervaardigde knalkurken lagen opgeslagen. Het bedrijf van de heer P. had echter uitsluitend vergunning voor de vervaardiging van wonder- kaarsen. De politie heeft het bedrijf ver zegeld en b. en w. van Velsen heb ben gistermiddag de hinderwetver gunning ingetrokken. Belgische grens dicht voor tomaten en bonen Volgens een officieel bericht van de Belgische autoriteiten is met in gang van gisteren de invoer van tomaten in België verboden. Verder is eveneens met ingang van 21 juli de invoer van bonen (met uitzonde ring van tuinbonen) in België en Luxemburg verboden. Hoè lang dit exportverbod naar deze landen zal duren is niet bekend. Het zal afhan kelijk zijn van de prijsontwikkeling op de Belgische markt. De oliefabrieken Calvé Delft heeft besloten de veevoederfabricage vol ledig te automatiseren. Op de plaats van de oude veevoederfabriek zal een nieuw bedrijf worden gebouwd waarin de productie geheel door automaten zal worden geleverd en door electronische ogen zal worden gecontroleerd. In de herfst van dit jaar wordt met de bouw begonnen en verwacht wordt dat eind 1961 of begin 1962 het nieuwe bedrijf in ge bruik zal worden genomen. Ook de levensmiddelenfabriek van deze onderneming zal worden ge automatiseerd. Hiertoe zal echter in een geleidelijk tempo worden over gegaan. Maar er vielen geen doden De Amsterdamse politie heeft een der voorafgaande nachten handen vol werk gehad doordat een viertal mensen in de stad ronddwaalden, J die met plannen rondliepen en an der van het leven te beroven, of zo die plannen er dan al in eerste in stantie niet waren, toch zo hard handig te werk zijn gegaan dat er bloed vloeide. Tot moord en dood slag is het evenwel niet gekomen. Een der gevallen betrof een ruzie op de Nieuwmarkt tussen enkele mannen, die waarschijnlijk dronken waren. Een steekpartij was hiervan het gevolg waarbij een der ruzie makers in het been werd getroffen. Nadat hij zich in het Wilhelmina- gasthuis had laten verbinden is hij op huis aan getrokken maar achtte het blijkbaar raadzamer de politie niet in het geval te betrekken. Deze kwam er echter op enige manier toch achter en is op onderzoek uit gegaan. Twee gaskranen stonden open. In de Quellijnstraat vond een thuiskomende café-houdster twee gaskranen in haar woning open NA ONGELUKKIGE DUIK OVERLEDEN De 28-jarige W. Schelfhout, die za terdag bij een duik in het zwemwa ter „De 60 voet" onder Clinge in Zeeuws Vlaanderen een nekwervel brak, is gisteravond in het ziekenhuis te Hulst overleden. Het slachtoffer was gehuwd. Schelfhout is bij de fa tale duik met het hoofd op een paal tje onder water gekomen. staan. Zij woonde samen met een man, die waarschijnlijk genoeg kreeg van de verhouding. De vrouw waar schuwde de politie, zeggende dat de man het op haar leven had voorzien maar deze sliep onderwijl de slaap der rechtvaardigen. De politie leid de hieruit af dat de moordplannen niet zo ernstig gemeend waren en liet de man na verhoor maar weer vrij. „Gesprek" met een hamer. De ruim 60-jarige oud-portier van een binnenstadshotel was door zijn patroon ontslagen omdat deze niet tevreden was over zijn werk. Dat nam de portier niet en wilde wel eens met z'n vroegere baas gaan praten, tot welk doel hij een hamer in z'n binnenzak stak. Het eerste deel van het gesprek leverde niets op en de portier wilde toen met „doorslaande" argumenten zijn betoog kracht bij zetten. Hij haalde de hamer te voorschijn en trachtte zijn vroegere patroon daar mee het hoofd in te slaan. Deze kon de woesteling echter in bedwang houden voordat er erger dingen ge beurden. De politie maakte korte metten en nam de portier mee. Een eindje hout. Tenslotte werd in de Stoofsteeg een Perzische student het slachtoffer van een hardhandige inmenging. De student maakte met een landgenoot een wandeling door de oude binnen stad en werd door een vrouw aan gesproken; zij zeiden echter niet van enige relatie gediend te zijn. Plot seling kwam een man naar buiten gelopen die een van de Perzen met een eind hout neersloeg. De gevol gen waren een hersenschudding, een hoofdwonde en opname in een der stedelijke ziekenhuizen. De man met het eindje hout werd door de politie gearresteerd. Het ijs na aan de schenen Niet alleen voor het Buckingham paleis in Londen staan stramme, onver stoorbare schildwachten, ook voor het kasteel van de koning in Stockholm vindt men die. Ze zijn zo hard dat zij zelfs bij deze ongewone hitte een likje ijs weigeren, ook als een lieve Zweedse hun het ijs na aan de schenen legt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7