Nieuwe TV-programma's moeten „op de rug van toeschouwers" worden geprobeerd Radio ondervindt sterk de concurrentie Oplichter „fleste" afbetalingsbedrijven Overstromingen in Oostenrijk Bij tropische hitte is het goed pannekoeken eten WOENSDAG 22 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ernstig ongeluk met militaire vrachtwagen Een soldaat is gedood, een zwaar gewond en vijf anderen licht gewond, toen dinsdag een militaire drieton ner met aanhanger van de LJsseldijk bij Welsum kan telde. De chauffeur is ongedeerd gebleven. Jaarverslag KRO: Wie betaalt winsten van reclame-TV „De Engelse commerciële televisie maakte* een winst van 2000 procent. De vraag door wie deze enorme winsten uiteindelijk betaald werden is niet moeilijk te beantwoorden. In ieder geval niet door de adverteerder." Aldus het jaarverslag van de Katholieke Radio Omroep over 1958, dat een scherpe aanval onderneemt op de suggesties ook in Nederland met reclame- TV te beginnen. „Maar voorlopig zijn deze cijfers voor Nederland nog niet belangrijk", schrijft men, „en liggen de problemen voor de televisie nog op ander ter rein. De zendtijd blééf in 1958 beperkt tot 12 uur per week, een minimum in Europa. Ook de uurbedragen, welke aan de programma's worden besteed hebben in Europa een minimumpeil. Een derde studio kwam niet ter be schikking, zodat alle programma's, die de omroepsecties voor de eigen uit zendingen en die van de NTS hadden gemaakt haastig moesten worden herzien. Daarna werd een opdracht verstrekt aan enige bekende en bekwame ka tholieke adviseurs tot het schrijven van een serie lichte vervolgverha len met muzikale elementen. Het re sultaat was niet bemoedigend; aldus het verslag, hoewel men de gehele serie heeft uitgezonden, bleek de zeer speciale humor van „Een we reld als Wiever" niet aan te spreken. Men besloot hét experiment te be ëindigen. Sterk op eigen gebied Door iets ruimere middelen, waar over de omroepsecties konden be schikken, was 't dit jaar mogelijk 't nij pend gebrek aan personeel wat in te halen. Het aantal vaste medewer kers breidde zich uit van 13 tot 18. Onder hen is nu ook een TV-drama- turg: de heer J. W. Hofstra. Moeilijk. Het is moeilijk, zo blijkt ook uit het verslag, voor de TV en met name voor de KRO-TV een geschikt repertoire te vinden voor de toegewezen toneel avonden. De KRO zal er voor moeten zorgen, dat de gekozen stukken van dien aard zijn, dat zij naar vorm en inhoud niet indruisen tegen katholie ke opvattingen en beginselen. De toneelliteratuur bevat maar weinig van deze stukken. Daarom streeft de KRO er naar Nederlandse speciaal voor TV ge schreven stukken op het scherm te brengen. In 1958 bracht men twee stukken resp. van Klaas Smelik en Jan Starink ter vertoning, hoeft nooit een beroep op niet-Ne- derlanders gedaan te worden. De amusementsprogramma's vragen in de Nederlandse televisie de meeste energie en voorbereiding èn finan ciën. Wat het eerste half jaar van 1958 betreft hebben de resultaten niet aan de verwachting beantwoord. Men meende af te moeten stappen van het bekende show-element, waar mee men destijds in het Krocodil-pro- gramma's veel succes had, maar wel ke programma's ten slotte toch weer doodliepen in herhalingen. Brillenkoopman bedroog bejaarden De Haagse politie heeft een bril lenkoopman gearresteerd, die zich sinds enige tijd uitgaf voor iemand van „sociale zorg". De „sociaal-voe lende" man bezocht ouden van da gen en het heette dan. dat hij hun brillen moest controleren. Hij ging daar uitgebreid voor zitten en dronk een kopje thee mee, als dat zo uit kwam. Met behulp van gewichtig uitziende instrumenten kwam hij steevast tot de conclusie: „Uw bril deugt niet meer". Tegen betaling van enkele guldens gaf hij zijn klanten dan een bril uit zijn collectie. Wan neer zijn klanten door de nieuwè Het is duidelijk, aldus het verslag, dat experimenten niet steeds kunnen slagen en dat mislukking niet direct kan worden opgevangen door een re serve-programma, om maar niet te spreken van de energie en inventivi teit, die steeds maar weer door de zelfde mensen moet worden opge bracht. Concurrent. Over het radio-programma schrijft men onder meer, dat men op de duur de „concurrentie" van de televisie gaat ondervinden en dat men de programma's er naar gaat indelen. Door de komst van de TV is de radio opnieuw de experimentele periode in getreden. Van de gebieden, waarop praktijk reeds bewezen uitstekend te de televisie sterker zou blijken dan voldoen. Sinds de ingebruikname is het aantal ongelukken, waarbij mili taire chauffeurs en voertuigen be trokken waren, sterk afgenomen. Dit is in het burgerverkeer juist niet het geval en daarom is het initiatief van de Amersfoortse VW toe te juichen. Wat bij de soldaten kan, moet toch ook by de burgerij kunnen! Practisch overal elders in de wereld waar TV is heeft men ge legenheid nieuwe programma's uit te proberen zonder ze uit te zenden. De kans op mislukkingen is dan kleiner. In Nederland kan dit nooit. Een nieuw programma wordt als het ware op de rug van de toeschouwers geprobeerd. de radio zou de laatste zich op de duur, als er evenveel televisietoe stellen als radio-toestellen zijn, kun nen terugtrekken. Daar waar de ra dio in het voordeel is, zou de televi sie beter doen te verdwijnen. Een voorbeeld uit Amerika: gedu rende de winter is er in de avond uren in 46.8 procent van de Ameri- kaanse gezinnen naar de televisie ge keken en slechts in 6.6 procent naar de radio geluisterd. Er is geen reden aan te nemen, dat de ontwikkeling in Nederland anders zal zijn. Het zal zaak zijn voor de radio te trachten de kansen, die hem resten naar vermogen uit te buiten. Men verwacht vooral een voorsprong in de actuele berichtgeving, de dag programma's (zieken, kleuters, huis vrouwen) en de muziekprogramma's. Drie jaar lang bedroog een arbei der uit Terborg alle postorderbedrij ven, die maar iets aantrekkelijks aan te bieden hadden. Gisteren stond de man voor de Rechtbank te Arn hem, waar hij zeven maanden ge vangenisstraf tegen zich hoorde eisen ter zake van flessentrekkerij. Drie jaar lang had verdachte, de 36-jarige arbeider B. J. K. uit Ter- borg geschreven op allerlei aanlok kelijke advertenties, waarin zonder enige vooruitbetaling radio's, scheer- apparaten, horloges, textielgoederen etc. werden aangeboden. Hij betaalde één termijn op de aankopen en liet de verdere afbetaling voor wat ze was. De man had nog enige duizenden guldens schuld aan een afbetalings- bedrijf, waar hij een huwelijks- en baby-uitzet had aangeschaft. Bij het vaststellen van zijn eis zeide de of ficier dat hij het onbegrijpelijk achtte, dat de zaken kostbare arti kelen „zomaar" leveren, zonder in formaties in te winnen over de grage klant. „Eén enkel verzoek over deze klant was voldoende geweest", meende de officier. In zijn eis cal culeerde hij dan ook de lichtvaar dige wijze van zakendoen van de afbetalingsbedrijven. De vice-president van de recht- bril slechter zagen dan de door de bank te Groningen, mr. W. H. Dom- oude bemoedigde de koopman hen met de opmerking: „Zo'n nieuwe bril moet eerst wennen". Veelal ontdekten de bejaarde klanten eerst na het vertrek van de „sociale zorg", dat ze bij de neus genomen waren. De brilleglazen, die de koopman leverde, waren niet van glas maar van mica mering, heeft in een kort geding een stokje gestoken voor de plannen van de rooms-katholieke studentenver eniging Albertus Magnus te Gronin gen om in een pand aan de Ubbo Emmiussingel haar sociëteit te ves tigen. Omwonenden (o.m. het bestuur van het diakonessenhuis) hadden be zwaren tegen deze plannen inge bracht. Enige bewoners van omlig gende panden hadden een kort geding tegen de studentenvereniging aan hangig gemaakt. De vereniging had inmiddels het pand aangekocht en was onlangs met de inrichting ervan begonnen. Mr. R. A. Vos voerde namens eisers aan dat in een servituut een eeuwig durende voorwaarde is opgenomen dat het betreffende pand alleen tot bewoning mag dienen. Hangende het geschil over dit servituut bepaalde mr. Dommering dat Albertus Magnus „uitermate voorbarig handelt" door het pand reeds nu voor gebruik als sociëteit gereed te maken. Op straffe van een dwangsom van ƒ30.000 werd de studentenvereniging bevolen hiermee onverwijld te stop pen. Gedaagden werden tevens ver oordeeld tot de kosten van het ding. De 23-jarige A. M. Beschop uit Jutphaas is gisteren in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overleden. Hij reed zondag met zijn bromfiets tegen een pakhuis aan de Jutphaaseweg op, omdat hij niet tij dig genoeg de bocht nem. B. liep daarbij een schedelbasisfractuur op. De Amerikaanse multi-miljo- nair John Jacob Astor heeft bij de rechtbank te New York een zaak aan hangig gemaakt om het testament van zijn overleden halfbroer, Vin cent Astor, ongedaan te maken. Hij zegt dat deze halfbroer seniel en „zwakzinnig" was en derhalve niet in staat was een testament te maken. Vincent Astor, die in februari over leed, liet zijn bezit dat geschat wordt op ruim honderd miljoen dollars (bijna 400 miljoen gulden) na aan zijn weduwe en een liefdadige in stelling. John kreeg geen cent. Arme John. Koning Mohammed van Marok- een cursus in het toedienen van in jecties van de Zwitserse professor Niehans, die met levende cellen werkt en die indertijd ook Paus Pius XH heeft behandeld, Gevolg van de warmte: Minder bussen in Utrecht „Door het overdreven mooie weer van de laatste maanden" zal een ex ploitatietekort voor het Gemeentelijk Autobusbedrijf van Utrecht niet meer te ontlopen zijn. Dertien procent van de Utrechtse buschauffeurs is ziek. Door het aanhoudende warme weer is ook het aantal passagiers sterk te ruggelopen en dientengevolge heeft het GAB moeten besluiten, de dienst regeling op een aantal lijnen in te krimpen. Een onderzoek naar de aard van de ziekten, waaraan de chauffeurs lijden, heeft uitgewezen, dat ze voor namelijk maag- en darmstoornissen en nek-klachten hebben. Een aantal van hen heeft in hoofdzaak keel- klachten, die een gevolg zijn van de tocht in de bussen. Dit naar aanlei ding van de verzoeken van passagiers om „alles tegen elkaar open te zet ten" in tropische dagen. De wethou der van Openbare Werken, de heer H. Ploeg ziet de autobus-exploitatie voor dit jaar somber in. Feestend Amersfoort test chauffeurs Rode pijlen in hei midden van de weg Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Amersfoort heeft de VW aldaar als onderdeel van de feestelijkheden een bijzondere test van chauffeurs op gang gebracht, waarvoor zij de medewerking heeft gezocht en verkregen van de militaire autoriteiten. De test wordt n.1. uitgevoerd met apparaten die sinds kort in het leger bij het Militaire Selectie Team n.l. in gebruik zijn. De test bestaat hieruit dat chauf feurs, gezeten achter hun stuur, een rode pijl in het midden van de weg, die heel veel bochten telt, moeten houden. Deze weg is gedurende het afnemen van de proef slechts voor 'n klein gedeelte zichtbaar zodat de chauffeur steeds voor verrassingen komt te staan. Ingenieus gecontru- eerde apparaten zorgen er verder voor dat iedere fout, die begaan wordt, wordt geregistreerd. Het apparaat, ontwikkeld door het instituut voor preventieve genees kunde te Leiden heeft in de (leger)- De overstromingen tengevolge van de regens hebben in Neder-Oostenrijk vier mensenlevens geëist, aldus is dinsdagavond uit Wenen vernomen. Alle vier werden van wegen gespoeld en verdronken. Tientallen dorpen in Neder-Oosten rijk staan blank of zijn van de bui tenwereld afgesneden. Duizenden mensen zijn geëvacueerd. Tientallen bruggen zijn door het water meege voerd of gevaarlijk geworden voor het verkeer. Auto- en spoorwegen leden grote schade en werden onbruikbaar. De spoorlijn naar Mariazell is op enkele plaatsen over een afstand van 150 tot 250 meter weggespoeld. Ook uit Opper-Oostenrijk en Stier- vee omgekomen, mayken komen berichten binnen over watersnood. Het peil van de Enns en de Donau stijgt nog steeds. Ook noodweer in Hongarije. Ook in verscheidene delen van Hongarije is grote schade aangericht U kunt het geloven oi niet, maar... In plaats van ijs en limonade r\E DROOGTE van de laatste tijd kan onvoorstelbare gedachten- kronkels bij de mens teweegbren gen. Men kan er zelfs een mening op na gaan houden, welke geheel afwijkt van de algemeen gangbare. Zo heeft het merendeel van de be schaafde westerlingen de rotsvaste overtuiging, dat hoge temperaturen de eetlust tot een minimum doen verschrompelen. Onder tropische omstandigheden kan men volstaan zo verzekert men elkaar dan met amechtig in tuinstoelen te lig gen, elk haüf uur om een ijsje te zeuren (als men daar de leeftijd voor heeft), limonade door rietjes te ge nieten óf „long drinks" samen te stel len naar gelang de maatschappe lijke welstand meer of minder „Long". Sinds gisteren zijn wij het hiermee lang niet eens meer. Bij een zeer ho ge kamertemperatuur, welke 'bij de veertig moet hebben gelegen, heb ben onze levensgezellin en wij de ene spekpannekoek na de ander ver orberd. Zij had er na anderhalf al schoon genoeg van, maar wij namen na de derde nog een enorm zoete gemberpannekoek, die ons brandde in de keel en ons om „hulp" deed roepen, waarop de ober spoorslags en in feite ongevraagd verscheen met een verkoelende dronk. De man straalde na het volvoeren van deze daad, zijn intuïtie had weer niet ge faald; deze niets ontziende methode van „in brand steken en blussen" heeft dit, overigens zeer gerenom meerde, restaurant welvarend ge maakt. De gastronomische storing voltrok zich in de intieme opkamer van „Kraantje Lek", dat door zijn lom merrijke ligging deze dagen als een magneet werkt op de stadslui, die zich een ogenblik uit hechtenis ont slagen voelen en neerstrijken op het hoge witte duin achter het etablisse ment, in de stoeltjes op het erf of de knusse vertrekken bevolken te midden van opgezet gevogelte, een lepe vos op een tafeltje, een zielig eekhoorntje-met-nootje op een stam metje, waar men in een allesverge- tende roes raakt bij de frêle klank jes van een antieke speeldoos. keek treurend neer op ons bord toen de laatste resten pannekoek met delicieus spek verdwenen. Op het middenpaadje, tussen het boe renbont van de tafelkleedjes, dartel de een parelgrijs katje, dat totaal was bedorven door de tederheid, waarmee de gasten dergelijke we zentjes vooral als ze dan nog een klein belletje aan hun nek hebben hangen plegen te omgeven. Het dwong stukjes spek af, met lieflijk uitgestoken klauwtjes, en het kreeg onmiddellijk waar het om vroeg, want het was het enige dier in de omgeving dat niét was opgezet en dus gevaarlijk kon worden. We zaten bij een geopend raam in de opkamer en bij iedere hap, die ons ander Ik en wij namen hoorden we een schel gefluit als van een nog niet helemaal opgeschoten jongeman die graag vrouwelijke aandacht wil trekken. Na een kwartier hapjes en gefluit raakten we enigszins van ons stuk en we verzochten haar, die lief en leed met ons deelt, van plaats te veranderen: zij aan de binnenkant, bij de poes, en wij aan het raam in kom-maar-op-houding. Deze houding alarmeerde alleen maar de ober, die er aanleiding in vond, de rekening te presenteren, waarbij hij 20% toeslag berekende in verband met de bij de maaltijd ondergane attracties Bij het onitvan- door zware onweersbuien en wolk breuken. In het gebied van Veszprem zijn een herder en een jongetje van acht jaar verdronken. Op een bui tenweg, die door de regenval' was on dermijn, verongelukten drie motor rijders en bij het Balatonmeer is veel In het bekkenvan Aj ka moesten verscheidene fabrieken worden stil gelegd omdat de elektrische centra les onder water stonden. De mijnen van Ajka hebben aanzienlijk van het water geleden. Het verkeer is ont wricht door beschadiging van spoor lijnen, bruggen en wegen. gen van zijn fooi floot hij verachte lijk en gemeen. Toen wij onze fiet sen opzochten bij de holle boom floot hij weer. Wij draaiden ons gramsto rig om en zagen dat de ober in een kooi was geklommen en er als pa pegaai uitzag. Boven de ingang hing hij; in het geopende venster van een bovenkamertje in een kooi a la de Warmondse Vyf Vlieghen Het was een groen-grijze papegaai, die hin derlijk vervelend hing te doen, on getwijfeld aangemoedigd door de ober, die dan toch blijkbaar zyn oor spronkelijke gedaante had behouden en doorging met zijn werk: in brand steken en blussen. Maar sinds giste ren laten wij ons graag in brand ste ken en blussen, want het eten van een ferme pannekoek in een para dijselijke oase is een verademing in deze voortreffelijke zomerdagen, alle papegaaien ten spijt SPORT WANDELEN DE APELDOORNSE VIERDAAGSE De eerste dag van de Vierdaagse van de Nederlandse Wandelsportbond te Apeldoorn is in alle opzichten succesvol verlopen. Alle 1068 tippelaars, die in de vroege morgenuren van zes uur af van de Apeldoornse eierhal vertrokken, zijn in de loop van de middag gefinisht. In tegenstelling tot andere jaren voerde het parcours van de eerste dag ditmaal in de richting Gortel en Elspeet en voor de „vijftigers" bovendien nog naar Vierhouten. Door de talrijke grintwegen was het parcours niet gemakkelijk, het bijzonder mooie natuurschoon bood het wandellegioen echter een zeer accep tabele compensatie voor dit ongerief. Ondanks de hitte viel het aantal blaren mee en was zeker niet groter dan in het verleden op de eerste dag. In de Apeldoornse Vierdaagse ver trokken woensdagmorgen 1065 wande laars, drie minder dan dinsdagavond waren binnengekomen. Het weer was aanvankelijk nevelig en kil en ook na dat de nevel was opgetrokken bleef het bewolkt. WIELRENNEN LEIDSE REN- EN TODRVER. SWIFT Uitslag donderdag competitie A en B klasse 51 km.: 1. J. Riethoven 1 uur 15 min. 35 sec.; 2. A. v. d. Kaay; 3. P. Kooyman. C klasse 51 km.: 1. Fr. v. d. Broek 1 uur 18 min. 35 sec.; 2. Schijff; 3. A. v. Kempen. D klasse 34 km.: 1. Fr. Leemans 51 min. 45 sec.; 2. Fr. Brit- tijn; 3. C. Kloosterman. Uitslag zondagcompetitie 68 km. A en B klasse: 1. A. v. d. Kaay 1 uur 43 min. 17 sec.; 2. J. Riethoven; 3. P. Otto. C klasse 68 km.: 1. A. Steenvoorden 1.44.25 2. P. v. d. Berg. D klasse 34 km.: 1. H. Boele 57 min. 40 sec.; 2. Schraverius; 3. Kooien. Zondag werd Bertus Zoet le bij een nieuwelingenwedstrijd te Ulven- hout. In een wedstrijd te A'dam werd P. Kooyman 2e en Fr. v. d. Broek 14e. ZWEMMEN Tijdens de zwemwedstrijden Japan Verenigde Staten in Tokio heeft de Amerikaanse estafetteploeg op de 4x100 m. vrije slag het wereldrecord verbe terd met de fantastische tijd van 3.44.4. Dit is bijna 2 sec. sneller dan het oude record, dat sedert 3 maart van het vorig jaar met 3.46.3 op naam stond van Aus tralië (Brisbane). Het Japanse kwartet werd tweede in 3.48. De 200 m. schoolslag werd gewonnen door de Japanner Masuda in de nieuwe nationale recordtijd van 2 min. 39.3 sec. Op de 100 m. vlinderslag bleven alle deelnemers onder de 1 min. 2 sec. Het nummer werd gewonnen door Lan ce Larson (VS) in 1.01.1, gevolgd door de Japanner Hirakida in 1.01.6 en Mike Troy (VS) in dezelfde tijd. Yamanaka won de 400 m. In 4.22.3 en was daarmee een halve seconde sneller dan de oudwereldrecordhouder, de Aus traliër Murray Rose, die als gast buiten mededinging deelnam. De Amerikaan Frank McKlnney was op de 100 m. rugslag de snelste in 1.03.7. Goede dag voor de sloper Aan de zuidzijde van de Maasbrug bij Hedel, op de spoorlijn Zaltbommel—Den Bosch, heeft zich dinsdagoch tend vroeg een botsing voor gedaan tussen een goederen trein, welke van Den Bosch naar Utrecht reed en een nit tegengestelde richting komen de goederentrein, welke in de flank werd getroffen. De foto toont de vernielde en uit de rails geworpen wagons van de aanrijdende trein.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5