Geslaagd voor middenstandsexamen Oostenrijker was de vriend van de Dalai Lama „Zeven jaar in Tibet" een belangrijk boek De ioestand Irak in WOENSDAG 22 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 STADSNIEUWS Leids theoloog maakt studie van „negatieve theologie" Dezer dagen had het A.N.P. een onderhoud met dr. J. L. Springer, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Leidse universiteit, die een onder zoek begonnen is naar de oorsprong en ontwikkeling van de „Negatieve Theologie". Deze studie is zeer om vangrijk en zal dr. Springer zeker enige jaren kosten. Dr. Springer, die vormd predikant is geweest en daarna van 1936—1954 Nederlands Her- nog vier jaren leraar in de oude talen aan het Coevorder Lyceum, promoveerde in 1946 op een proef schrift over Anselmus en Canterbury, getiteld „Argumentum ontologicum". In het begin van het gesprek ver telde dr. Springer, dat hij tijdens het werken aan zijn proefschrift steeds meer overtuigd was geworden van de grote betekenis der „Negatieve Theo logie". Hieronder wordt die godge leerdheid verétaan, welke in het besef van de principiële ontereikend- heid van alle positieve uitspra ken over God langs de weg der negatie het Goddelijk wezen tot uitdrukking tracht te brengen. Dit geschiedt dan bijvoorbeeld door te zeggen dat God ongeworden en on zienlijk is. De negatieve theologie wordt vrijwel in alle theologisch doorgedachte wereldgodsdiensten te ruggevonden. Stichting het R.K. Mulo examen Geslaagd voor het A diploma van de Stichting het R.K. Mulo-examen zijn te Leiden geslaagd: J. de Heij, Alphen a.d. Rijn; T. Hij- man, Alphen a.d. Rijn; P. Scheerder, Alphen a.d. Rijn C v. Leeuwen, Alphen a.d. Rijn; J. Verburg, Rijn- saterwoude; A. Yark, Alphen a.d. Rijn; T. Beyk, Lisse; C. Clemens, Lisse; H. Dahlkamp, Lisse; J. v. Dijk, Lisse; A. Grimbergen, Lisse; H. Ho- gervorst; W. Driehuis, Bodegraven; C. Galesloot, Gouda; M. de Groot, Hazerswoude; A. Ham, Zwammer- dam; E. Overes, Bodegraven; M. v. d. Poll, Bodegraven; M. de Roos, Zwammerdam; J. Verheul, Woerden; W. de Wit, Bodegraven; M. Wester man, Zoetermeer; M. v. d. Wolde, Amsterdam; J. Zirkzee, Leiden; E. Beelen, Voorhout; Y. Graafland, Leiden. Bijna alle candidaten zijn tevens geslaagd voor het Midden stands-diploma. MULO-EXAMENS LEIDEN Voor het MULO-diploma A zijn geslaagd: de dames: G. de Vos, Bo degraven, A. E. Vijfhuizen, Bodegra ven, A. Massink, Oegstgeest, C. de Mooij, Rijnsburg, J. C. v. d. Oever, Oegstgeest, J. M. Bouter, Leiden, J. W. Versteeg, Oegstgeest, M. Noor- dervliet, Katwijk, C. Lagas, Leiden, E. W. Lagerveld, Katwijk, M. Miere- met, Leiden, E. M. J. van Heeringen Leiden, T. Kinkel, Nieuw Vennep. De heren: A. Ramp, Bodegraven; C. Ouwehand, Katwijk; A. Bakels, Voorschoten; J. R. Profijt, Oegst geest; J. Kromhout, Rijnsburg. De kandidaten wier namen cursief gedrukt zijn, slaagden bovendien voor het middenstandsdiploma. Afgewezen 9 kandidaten. MIDDENSTANDSDIPLOMA Voor het Middenstandsdiploma zijn geslaagd: Th. Jufferrtians, Lei den, P. Kaashoek, Hazerswoude, C. Kampenaar, Aarlanderveen, H. Keu- nen, Oegstgeest, A. Keyzer, Leiden, B. Kitselaar, Leiden, A. Kloots, Oegstgeest, W. Boot, Leiden, E. de Graaf, Voorschoten, A. Ie Grand, Alphen a. d. Rijn, C. v. Grieken, Oegstgeest, J. Grimme, Wassenaar, P. Groen, Hazerswoude, H. de Groot Noordwijk a. Zee, W. J. v. d. Gug- ten, Rijnsburg, R. Hase, Alphen a. d. Rijn, L. v. d. Heden, Leiderdorp, .J. Heemskerk, Warmond, Joh. Heems kerk, Zoeterwoude, C. v. Berge-He- negouwen, Leiden, W. Heykoop, Leiderdorp, W. Heyn, Leiden, J. Ho- gewoning, Rijnsburg, H. den Hol lander, Voorschoten, M. Hoogen- doorn, Zoetermeer, Mart. Hoogen- doorn, Zoetermeer, R. Hoogendoorn, Zoetermeer, G. Hoogerwerf, Nieuw koop, H. Hoppenbrouwer, Leiden, M. Houtman, Wassenaar, J. Imthorn, Lisse, A. L. v. Iterson, Leiden, J. J. v. Iterson, Leiden, J. Janssens, Al phen a. d. Rijn, A. de Jong, Alphen a. d. Rijn, C. de Jong, Zoeterwoude, M. Klijn, de Kwakel, I. Knotter, Voorschoten. M. Koetsier, Alphen a. d. Rijn, R.'Koldijk, Lisse, C. de Ko ning, Nieuw Vennep, C. Koot, Stompwijk, C. Kop-Houwer, Leiden, J. Kouwenhoven, Hazerswoude, C. v. Kregten, Alphen a. d. Rijn, M. Kriek-den Oude, Voorschoten, J. Kroon, Lisse. A. de Kruyf, Hazers woude, D. Kayt, Katwijk a. Zee, L. Lacourt, Leiden, L. V. d. Laks, Al phen a. d. Rijn, J. Langhout, Alphen a. d. Rijn, C. v. d. Lans, Noordwij- kerhout, J. Lau, Leiden, Jan v. Leeu wen, Alphen a. d. Rijn, Wilh. v. Leeuwen, Zoeterwoude, L. Leliveld, Langeraar, N. Leliveld, Wilnis. In een hotel in Freiburg zijn 40 kamers gereserveerd voor koning Saoed van Saoedi-Arabië en zijn ge volg. De koning komt met een spe. ciale trein uit Venetië. Voorts zijn in Bonn nog 30 hotelkamers gehuurd. De koning zal na zijn bezoek aan Freiburg vermoedelijk naar Bad Nauheim gaan voor een medische be handeling van een maand. ko volgt in Montreux (Zwitserland) Een brand, die gisteravond om streeks 19.45 uur in het pakhuis van de manufacturenzaak gebr. Van Nor den in de Dorpsstraat te Renkum is uitgebroken heeft 60.000 schade aan de inventaris, die geheel verloren ging, en f 15.000 schade aan het pand tengevolge gehad. Het pand was ge deeltelijk verzekerd. Voor het middenstanddiploma zijn de volgende leerlingen van het insti tuut MEAB te Leiden geslaagd: J. Baalbergen, Katwijk, J. C. J. Bakker, Roelofarendsveen, J. P. van Barneveld, mej. H. Bavelaar, A. J. van Beek, J. Bekooy, H. V. d. Berg, Zoeterwoude, F. H. van Berkel, Roe lofarendsveen, J. H. M. Berlemon, D. C. de Best, Katwijk aan Zee, mej. H. M. Beuk, Leimuiden, F. J. Bos- sink, 's-Gravenbage, M. H. v. d. Burgh, mej. A. Burgy, H. Bijl, G. L. Castelein, J. Colijn, Rijnsburg, mej. G. C. van Delft, Rijnsburg, G. Devilee, H, v. d. Does, Katwijk a/d Rijn, G. Domburg, Alphen a/d Rijn, M. Dreij- hus, mej. A. A. M. Droogh, Hazers woude, mej. A. van Duyn, Katwijk aan Zee, A. van Duyn, Katwijk aan Zee, mej. A. Dijkdrent, Katwijk aan Zee, A. van Egmond, Katwijk aan Zee^C. van Egmond, Rijnsburg, C. J. M. van Egmond, Warmond, J. W. van Eyken, Noordwijk aan Zee, mej. E. A. v. .d Fits, Oud Ade, D. Fuchs, mej. A. M. J. v. d. Geest, Oud Ade, H. H. J. v. d. Geest, Oud Ade. J. P. v. d. Geest, Oud Ade, L. J. v. d. Geest, Oud Ade, A. J. C. Gerritsen, Noordwijk, aan Zee, A. A. M. de Groot, Oegst geest, C. G. Haasnoot, Katwijk aan Zee, mej. A. M. E. van Haasteren, W. Heemskerk, Katwijk aan Zee, A. J. P. v. Heeringen, mej. J. C. van Helden, B. B. J de Hey, Leimuiden, E. Hofstee, Katwijk-Binnen, C. Hoge- woning, Oegstgeest, M. J. den Hol lander, Hazerswoude, S. P. v. d. Horst, mevr. M. v. d. HoutBertho- let, mej. T. J. Huschka, A. G. Kar!, stgeest, J. L M. Kempers, H. T. van Klink, Roelofarendsveen, J. T. van Klink, Roelofarendsveen, T. H. de Kluyver, Rijnsburg, Th. J. J Knij- nenburg, Voorschoten, H. J. v. d. Krogt, Zoeterwoude, J. Kromhout, Rijnsburg, D. Kroon, Katwijk a/d Rijn, D. G. Kruisheer. Oegstgeest, TOUR DER VERENIGDE NATIES A.s. maandag start de „Tour der Ver. Naties" onder leiding van „Ome Joop" Legerstee te Arnhem voor een twaalfdaagse fietstocht door Neder land. Onder de 20 ploegen van 6 jongens gaat ook een Leidse ploeg mede in dit grote vacantie-avontuur. Er is in de „Tour" plaats gemaakt voor twee Leidse. ploegen, maar de verschillend liggende vacanties in Leiden en Arnhem maken het voor Leidse wer kende jongens onmogelijk mede te gaan. De Tour duurt van 27 juli t.m. augustus. De kosten zijn nihil. Vanaf Arnhem gaat men via Zwolle, Amersfoort, Amsterdam naar Leiden, waar men 30 juli 's avonds in het Antonius-Clubhuis logeert .Via Den Haag en Roterdam gaat men naar Brabant, waar ook vijf dagen gere- wordt om dan weer in Arnhem te arriveren. In verschillende etappe-plaatsen heeft men enkele attracties op poten gezet, die er zijn mogen. In de etappe naar Leiden wordt de dagsprint verreden op de „Flying- Arrpw"-baan in Noordwijk Ook hier zal een artiest de gele trui aan de leider van het klassement omhangen. LEIDERDORP DE NIEUWE KATH. KLEUTERSCHOOL Nu tenslotte na het bezoek van de Inspectrice voor het kleuteronderwijs goedgunstig is beschikt over het be sluit om in het voormalige „Voor dorp" een R.K. Kleuterschool te stichten is gisteravond door de be trokken ouders in de Engelendaal- school een vergadering belegd. Pas toor Kouwenhoven vertelde, dat deze kleuterschool bewoonbaar moet wor den gemaakt met medewerking van de ouders. Deze zullen daadwerke lijk medewerking moeten verlenen. Op verzoek van de pastoor zette de heer Kleiss het tot stand komen van de kleuterschool uiteen. Reeds in '52 is begonnen aan de oprichting hiervan en het is altijd de bedoeling geweest eerst een kleuterschool en dan een lagere school. Tenslotte zijn ze toch beide gelijk gekomen, zij het, dat de kleuterschool ondergebracht moest worden in de lagere school. Nadat de aanwezigen dames voor koffie hadden gezorgd werd de nieuw in te richten kleuterschool bezocht onder leiding van de heer W. Bui tendijk, gem. architect, die een uit eenzetting gaf, wat er alszo moet gebeuren. De kleuterschool zal over 2 lokalen beschikken voor 80 kleu ters geplaatst kunnen worden. Pas toor Kouwenhoven had reeds bij de aanvang van de vergadering ge vraagd alle medewerking te willen verlenen, zodat alle daarvoor in aan merking komende kleuters, nu er voldoende plaats is, op de school ko men. Bij de school komt ook een ge deelte van de speelweide, dat even eens in orde gemaakt moet worden. En daar wordt tegen opgezien, want tijdens dit eerste bezoek gaven reeds meerdere vaders zich op om de be hulpzame hand te bieden bij het in richten der school. Waterpolo In een spannende wedstrijd en onder grote belangstel ling heeft DKD na een vrijwel regel matige opeenvolging van doelpun ten tenslotte het laatste en winnen de doelpunt gescoord en daarmede tevens de wedstrijd gewonnen. Van de 6 doelpunten nam Max du Prie er 4 voor zijn rekening. Herman Dorlandt en A. Heykoop ieder een. OZC nam aanvankelijk met 2—0 de leiding, waarna DKD gelijk maakte om vervolgens de leiding te nemen 32. Daarop maakte OZC wederom Dit ging zo door tot OZC m^t 54 leidde. Toen echter wist DKD nog twee doelpunten aan haar to taal toe te voegen, zodat zij tenslotte de overwinning uit het vuur of lie ver uit het water wist te sle pen (65). mej. A. C. Langenberg, Oegstgeest, F. J. O. L&ngézaal, H. van Leeuwen, mej. C. Lelieveld, Voorschoten, J. B. Lemmers, Leimuiden, mevr. C. Lepe- luarStol, F. van der Lip, De Kaag, F. J. A. M. Luyten, Katwijk a/d Rijn, mej. J. Haasdijk, Warmond, J. v. d. Marei, Katwijk aan Zee, F. Marijt, J. Melse, L. W Meyburg, Katwijk aan Zee, C. de Mooy, Rijnsburg, T. de Mooy, Rijnsburg, P. A. Mul, Rijns burg, P. Nagtegaal, W. F. Nagtegaal, N. v. d. Niet, Noordwyk aan Zee, L. J. Noort, B. Nijland, Katwijk a/d Rijn, G. Oechies, Leiderdorp, H. Oechies, Leiderdorp, S. van Ofwegen, Hazerswoude, mej. E. Oostdam, Kat wijk a/d Rijn, J. Ouwehand, Katwijk aan Zee, A. Ouwerkerk, J. Peursum, Rijnsburg, mej. J. v. d. Plas, Katwijk aan Zee, mevr. G. v. d. PoelVan Dorp, J. P. B. de Prie, Roelofarends veen, mej. B. Ravensbergen, Oegst geest, H. van Rhee, Katwijk aan Zee, H. van Rijn, Katwijk aan Zee, mej. J. L. Ritter, C B. de Rooij, F. de Rooij, N. J. Rotteveel, Rijp wetering, J. N. v. d. Salm, Oegstgeest, E. San ders, A. Schilder, H. Schilder, H. A. M. Schouten, Roelofarendsveen, J. Slegtenhorst, W. Smit, mej. P. Snij der, Rijnsburg, T. A. Spies, C. vatl Starkenburg, Rijnsburg, J. Stavleu, A. v. Steenbergen, H. Stouten, A. T. Straathof, Oude Wetering, J. L. M. van Tol, Katwijk a/d Rijn, J. B. van Tol, Langeraar, O. H. van Tuyn, J. J. Uylenbroek, W. J. Uylenbroek, mej. M. Valkenburg, Voorschoten, J. Varkevisser, Katwijk aan Zee, IJ. Verdoes, Katwijk aan Zee, mej. M. C. Verhaar, Roelofarendsveen, N. L. Verhoeff, M. Vermond. H. Verver, mej. M. Vesseur, Roelofarendsveen, J. M. Vinkesteyn, A. J. M. Vlasveld, Zoeterwoude, G. J. W. Vlasveld, Zoe terwoude, M. C de Vogel, H. Voor zaat, B. Vooijs, Katwijk aan Zee, J. H. J. Vooijs, Katwijk aan Zee, M. de Vreugd, Katwijk aan Zee, mej. J. de Vries, A. C. Westgeest, Zoeterwoude, B. van Wezel, C. A. de Willigen, Kat wijk a. d. Rijn, mej. M. Zuydwijk, Koudekerk a. d. Rijn, P. J. M. Zwet sloot, Voorschoten. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. Met een vrolijk programma, aange boden door de leerlingen, waaraan onder meer de Wico's en Frans van Dusschoten, meewerkten, is gister avond het afscheid gevierd. Vier leerlingen (wier namen vet gedrukt zijn) kregen een geschenk wegens goede prestaties. Al zijn de gebeurtenissen rond de recente vlucht van de Dalai La ma, de God-Koning, levende Boeddha en veertiende incarnatie van Tschen- resi" dan thans van de frontpagina's onzer kranten verdwenen en naar de achtergrond gedrongen door die welke zich dichter bij huis afspelen in het Zwitserse Genève, dat ver mindert toch de betekenis niet die deze vlucht voor het vrijwel nog on bekende land en volk van Tibet, nu en voor een verre toekomst kan heb ben. Een volk dat staat en kerk, bur gerlijk leven en godsdienst zo nauw met elkander verweven weet zag zijn god-koning vluchten voor het rode geweld. De meer vooruitstrevenden onder de Tibetanen zullen wellicht de eerste twijfels aan de goddelijk heid van hun heerser bij zich voelen opkomen en daarmee zal hun geloof misschien de eerste wankeling on dergaan. Of dat inderdaad zo zal ziin is niet te zeggen, de geestelijke men taliteit van deze oosterlingen is voor Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat geleld wordt door de regering van de Verenigde Arabische Republiek, heeft dinsdag avond gemeld, dat gewapende com munisten door de straten van Bag dad trekken en burgers aanvallen. In het noorden van Irak zouden de ongeregeldheden voortduren. In Damascus werd maandag ver nomen, dat communisten aanvallen hebben ondernomen op de wijken Azamieh en Karch te Bagdad. Premier Chroesjtsjef van de Sow- jet-Unie heeft premier Kassem van Irak uitgenodigd voor een bezoek aan Rusland, zo is dinsdag officiëel in Bagdad meegedeeld. ons westerlingen nog steeds een on doorgrondelijk raadsel. Het was niet de eerste maal dat een heerser van Tibet moest.vluch ten. Ook in 1910 geschiedde zulks, eveneens onder Chinese druk, maar deze vlucht bleef binnen de rijks grenzen, evenals die van 1950, toen Kundün, de huidige Dalai Lama zijn residentie Lhasa moest verlaten en een onderkomen zoeken in het zui delijke deel van zijn land dat grenst aan India. Later keerde hij weliswaar naar de hoofdstad terug maar slechts in naam bleef hij de almachtige heer ser, de werkelijke gebieder woonde en woont in Peking, die zich daarbij bedient van de Pantschen Lama, een rivaal van de Dalai Lama en een man, die merkwaardigerwijze een hogere incarnatie is dan Kurdtin. Voor ons ligt een boek „Zeven jaar in Tibet. Mijn leven aan het hof van de Dalai Lama" geschreven door de Oostenrijker Heinrich Harrer. De Nederlandse vertaling is van Fr. van Oldenburg Ermke en het is uitgege ven bij „Pax" in Den Haag. Wij hebben van dit boek met grote belangstelling kennis genomen omdat het, naar het ons toeschijnt, het Dak van de Wereld, aan de voet van 's we relds hoogste bergmassief, de Hyma- laja. Litteraire pretenties heeft de schrijver niet, de gebeurtenissen wor den zonder veel opsmuk beschreven in een ietwat droge reportagestijl. Op zich opwindende avonturen worden zelfg tam verhaald en daardoor komt de lezer er soms nolens volens toe zich af te vragen of de schrijver het wel allemaal heeft beleefd zoals hij het beschrijft. Harrer was bij het uitbreken van de laatste wereldoorlog in India als lid van een Duitse Hymalaya-expedi tie, maar werd daar als onderdaan van een vijandelijk land door de En gelsen geïnterneerd. Tweemaal weet hij met geestverwanten te ontvluch ten, de eerste keer wordt hu weer gevangen, de tweede maal lukte het en ziet hij kans met een landgenoot de grens van Tibet over te komen. In Tibet ondervindt hij zowel grote medewerking als tegenstand. Het land hield zich gesloten voor buiten landers, doch na veel wederwaardig heden weten zij de verboden stad Lhasa te bereiken. Hij verwerft zich daar de vriendschap van hooggeplaat ste personen eivzelfs die van de jon ge Dalai Lama, wenis leermeester hij wordt. Harrer kreeg door dat alles gele genheid te over om land en volk te leren kennen; hij leerde de taal en werd in menig opzicht Tibetaan met de Tibetanen, zonder nochtans zijn westerse aard en afkomst te kunnen verloochenen. Zeven jaar verbleef hü in Tibet en zijn in onze ogen soms onwaarschijnlijke belevenissen te kende hij op in een dagboek. Nogmaals, de lezer zal zich bij tijd en wijle af gaan vragen of Harrer door zijn verblijf in dat land en de omgang met een kleine kring van een betrekkelijke beschaving, alles niet fe veel heeft gezien door een bril met beperkte gezichtshoek. Het is moeilijk te zeggen, aan die indruk ontkomen we echter niet geheel en al. jLloe het zij, het boek van Harrer „Zeven jaar in Tibet" is, niet tegenstaande de geopperde bedenkin gen, een fascinerend boek waarvan wij ondanks alles toch willen aanne men dat het een vrij nauwkeurig beeld geeft van het leven der heer sende klasse in Tibet rond de figuur van de thans in India asyl verleende Dalai Lama. Maar dat is is tevens een beeld van z^jn beperktheid. Van de omstandig heden waarin de grote masse der Ti. betanen leeft en moet leven, lezen we zo goed als niets warabij nog komt dat de heersende kaste van Har rer een aureool krijgt die ze naar alle waarschijnlijkheid toekomt. En daar om is het mogelijk dat er lezers zul len zijn die, begerig om meer te we ten te komen van dat geheimzinnige land, Harrers boek na lezing toch min of meer teleurgesteld uit handen zul len leggen. Neemt men echter dit boek voor wat het is, het relaas van door een Europeaan beleafde feiten en gebeur tenissen, dan behoeft er voor deze te leurstelling geen reden te zijn. Al moge deze feiten dan in beperkte kring hebben plaats gevonden, het boek heeft in ieder geval de ver dienste één tip van de sluier, die eeuwenlang over Tibet hing en thans door een rode gloed wellicht nog om- doorzichtiger is geworden, te hebben opgelicht. W. PRINS. Heinrich Harrer. „Zeven jaar in Tibet". Vert. Fr. v. Oldeburg Ermke. Uitg. N.V. Uitgeversmaatsch. „Pax", 's-Gravenhage. MET HET HELE GEZIN ER OP UIT Er zijn vele kampeermogelijkheden, maar laat u degelijk voorlichten. DEN HAAG (P P) - „Is het vandaag voor een gezin met kinderen mogelijk een kortere of langere periode door te brengen in een tent of tenten, zonder dat men zich al te veel moet behelpen en ook zonder dat pa en ma op hoge kosten worden gejaagd?" Met deze vraag stapten wij naar de heer Kroon van de afd. Kam peren van de A.N.W.B. Het antwoord van onze vriendelijke gastheer en geleider was ver rassend. Zonder enige aarzeling klonk het: „Ja, dat is mogelijk. Tegenwoordig zijn er de z.g. bungalow-tenten, complete huizen van tentdoek. Het is begonnen met de z.g. huttent. Toen bracht een fabrikant hier een luifel bij aan, zodat de kampeerder buiten kon zitten, maar toch beschut was tegen al te felle zonnestralen of tegen regen. Vervolgens werd de tent voorzien van een bagagepunt als bergruimte, de wanden werden hoger opgetrokken en zo ontstond de bungalow-tent, met een zit-afdellng, een of twee slaapvertrek ken, een of meer luifels en soms zelfs gelegenheid om een auto droog te stallen". Wij zagen een dergelijke huis-tent. Je kunt er gewoon rechtop in staan en lopen. Er is plaats voor een kampeertafel en -stoelen, voor kooktoestellen en keukengerei, voor luchtbedden of matrassen enz. Kortom, het geheel is een ideaal zomerverblijf. WAT IS ER MOGELIJK? „Een van de eerste dingen, waar u op moet letten", aldus de heer Kroon, „is het middel van vervoer waar u pver kunt beschikken. U kunt wel een grote bungalowtent aanschaffen, maar als u dan met fiets, brommer of scooter er op uit wilt trekken, is het hele mooie en dure geval voor uw doel waarde loos". Verder is uiteraard van het groot ste belang, met hoeveel en welke personen wij er op uit willen trek ken en over welke contanten wij kunnen beschikken. Er is reeds een caravan te koop voor 1700,—, maar ook zagen wij er een van 17.000,Do laatste is niet an ders dan een rijdend buitenhuis, voorzien van radio, ijskast en vele andere gemakken. O zeker, een groots opgezette bun galowtent koopt u niet voor een De vakantie is aangebroken. Nu met het hele gezin er op uit I Gewapend met een paar stevipe stappers, een rugzak en een goed humeur Gods schone toe- re ld in. paar honderd gulden. Maar het be hoeven er toch ook weer geen paar duizend te zijn. „Dus toch voor meeste mensen onbereikbaar", zo concludeerden wij teleurgesteld. Maar de heer Kroon bleek aller minst uit het veld geslagen. VERSTANDIG HANDELEN „In de eerste plaats is het zo" al dus onze gesprekspartner, „dat vele gezinnen, die tot nog toe in dure hotels vertoefden, nu een caravan of bungalowtent aanschaffen en dan voor aanzienlijk lager kosten komen te staan dan zij gewend waren. En voor degenen die zich de luxe van het verblijf in een hotel niet kun nen permitteren, die ook niet over middelen beschikken zich zo maar ineens eon dure bungalow-tent aan te schaffen, zijn er diverse andere mogelijkheden" Nu spitsen wij de oren, want wij realiseren ons, dat het Juist de kos ten zijn die vele gezinnen met kin deren ervan weerhouden hun va kantie elders en dan bijvoorbeeld kamperend door te brengen. „Nu is het voor mensen, die geen kamperen gewend zijn, helemaal Zo zitten wij voor onze bunga low-tent Er is plaats voor pa, ma en do kinderen, buiten aan tafel en binnen in de slaaplak ken, ieder in zijn eigen aneling. niet verstandig, onmiddellijk maar een grote en dure tent te gaan ko pen. Laten zij eens beginnen met een paar tenten te huren. Da moge lijkheid daartoe bestaat op tal van plaatsen en tegen heel redelijke prijzen". Uiteraard is het zowel bij koop als huur van het grootste be lang, dat men zich wendt tot een vertrouwd adres. Ook tenten wor den wel aangeboden tegen „af- braakprijzen", maar vraag niet hoe het materiaal zich op de duur - soms zelfs zeer korte duur- houdt. DE KINDEREN Bij huur zult u allicht niet over zo'n uitgebreide bungalow-tent kunnen beschikken. Maar de heer Kroon maakte er ons op attent, dat dit, juist wanneer u kinderen hebt, al lerminst een bezwaar, veeleer een voordeel ls. „Laat do kinderen liever in een of twee tentjes apart slapen. In de eerste plaats is #er het grote psy chologisch voordeel, wanneer de kinderen niet in dezelfde tentafde ling slapen als de ouders. Boven dien is het vooral bij avond voor ouderen en jongeren belden rusti ger. En als de luitjes wat groter worden, vinden ze 't beslist „mach tig", ln een „eigen" tent te mogen slapen Misschien kunt U deze tent geleidelijk aan inderdaad hun eigen dom laten worden. Ze zullen het materiaal met te meer zorg behan delen, kunnen de tent zelf gaan op zetten enz." Overigens bleek ons bij de bezich tiging van het vele voorhanden ma teriaal, dat er speciaal aan het kam peren met kinderen steeds meer aandacht wordt geschonken. Er zijn kinderkampbedden, gemak kelijk opvyuwbare wiegjes, slaa; - zakken voor kinderen en wanneer u van de luierwas af wilt, kunnen de celstof-luiers misschien ae op lossing bieden. VRAAG EN ANTWOORD En nu blijven er nog vele vragen over, want behalve de tent zuil u toch een enigszins behoorlijke kam peeruitrusting nodig hebben. Maar welke Tja, we kunnen u wel vertellen, dat er slaapzakken te koop zijn, die wanneer u ze maar eenvoudig los- ritst, ook als deken gebruik kunnen worden, zodat u er 's winters thuis net zo goed wat aan hebt als 's zo mers In het kamp. Wij kunnen u de voor- en nadelen noemen van het koken op een pe- troleumvergasser, een z.g. primus, of op een buta- of propaangasbran- der. We kunnen gaan debatteren over de vraag, of een veldbed of een luchtmatras nu meer aanbeve lenswaardig ls. Maar we raden een leder die wil gaan kamperen, drin gend aan, voordat hij tot koop of huur van materiaal overgaat, zich eerst degelijk te laten voorlichten. De gelegenheid daartoe wordf in ruime mate geboden, vooral door d* Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., die zelfs „wegwijskampen" organi seert om beginners te Ieren hoe zij met tent en materiaal moeten om gaan. Gedurende de lentemaand worden elke woensdagavond van 3 tot 10 uur op verschillende kan .jren kam- peertechnische spreekuren Benou den. U kunt Hier geheel gratis alle gewenste Inlichtingen krijgen en dat van mensen die doorkneed zijn in het „vak". U behoeft er nog nie* eens lid van de A.N.W.B. voor te zijn ook(Al zult u dat stellig spoe dig willen worden.) (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3