1 i Rotterdammer op nachtelijke fietstocht neergestoken Op reis bestolen MESSENTREKKER GEARRESTEERD Nog geen zekerheid rond moord te Putte DINSDAG 21 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT Overeenkomst met een andere misdaad De 21-jarige Rotterdamse monteur H. v. d. B., die zondagochtend om 9.30 uur, ernstig gewond door drie messteken in de borst, bewusteloos in de bossen van Maarheeze langs de autoweg Eindhoven-Weert werd aangetroffen, heeft in het St. Jo zefziekenhuis te Eindhoven aan zijn moeder, de enige die gezien zijn toestand bij hem werd toegelaten, verteld wat hem is overkomen. Zijn ouders verbleven in het kam- peerkamp bij Weert, waar de jongen zich bij hen wilde voegen. Daartoe was hij omstreeks middernacht per fiets uit Rotterdam vertrokken, hij moest 's nachts dus een afstand van 140 km. afleggen. Na vijftig kilometer had hij, omstreeks twee uur, in Breda een man van ongeveer 35 jaar oud met een kale schedel ontmoet, die op een bromfiets reed en die hem ver telde, dat hij in het Westland woonde en de weekeinden in Eindhoven placht door te brengen, omdat hij daar ongeveer 25 jaar zou hebben ge woond. Aangezien de Rotterdammer dezelfde kant uit moest, bood hij hem aan hem met zijn bromfiets voort te trekken, hetgeen geschiedde. In Eindhoven aangekomen, besloot deze onbekende zelfs de Rotterdam se monteur nog verder weg te bren gen. Op nog slechts 10 km afstand van Weert, waarschijnlijk na deze lange tocht inderdaad vermoeid, besloot het tweetal in het bos langs de weg wat te gaan uitrusten. Hier bracht de on bekende bromfietser de jonge mon teur de drie messteken in de borst toe. Zwaar gewond strompelde de Rotterdammer, wiens fiets iets ver derop in het bos is teruggevonden, naar de weg toe, doch zeeg bewus teloos ineen, nog voor hij deze be reikt had. Toevallige redding. Hoogstwaarschijnlijk zou de mon teur daar aan zijn verwondingen zijn bezweken wanneer twee motorrijders hem niet kort daarop (om 9.30 uur) toevallig hadden zien liggen. Het toe val wilde, dat bijna gelijktijdig en kele kommiezen van de douane-re cherche langs kwamen rijden. Dank zij 'hun optreden werd de göwonde zeer snel naar Eindhoven gebracht, waar men hem met een bloedtrans fusie in leven wist te houden. De rijkspolitie te Budel stelde een onderzoek in en kwam daarbij van daag tot de ontdekking, dat in april De predikant der vrije hervormde gemeente te Brummen ds. S. Pen- nekamp, zou in gezelschap van zijn echtgenote en de familie Van den Brink een vakantie doorbrengen in het buitenland. In een hotel te Tre- viso, in de nabijheid van Venetië, heeft men kans gezien de predikant tijdens zijn slaap te beroven van 160.000 lire (circa ƒ1.000), 50. aan Nederlands geld, zijn paspoort en zijn rijbewijs. De hotelkamerdeur was afgesloten. Doordat men bij v/i.ize van voorzorg het geld had verdeeld, werd het Oos tenrijkse geld en de Italiaanse ben zinebonnen niet gevonden. Ook de autopapieren, die een der reisgenoten onder zijn berusting had, werden door de dief niet gevonden Door het gebeurde zagen de predi kant en zijn reisgenoten zich genood zaakt naar huis terug te keren. Nog witter. jl. in de duinen van Wassenaar een soortgelijk misdrijf is gepleegd. Ook daar had een nog steeds niet gevon den dader een jongeman ernstig toe getakeld, al vertoonde deze slechts steekwonden aan de handen en de polsen. De Rotterdamse monteur zegt echter dat hij zondagochtend in de bossen langs de autobaan is gaan slapen en onverhoeds in de borst is gestoken. In het geval Wassenaar raakte het slachtoffer, dat zich be dreigd gevoelde, uit zelfverdediging in gevecht. Noch in Wassenaar noch in Maar- heze werd het slachtoffer van enig geld of ander eigendom beroofd. Nader wordt vernomen dat de rijkspolitie maandagavond laat te Wateringen de 35-jarige C. M. B. j uit Wateringen heeft gearresteerd. De arrestant heeft bekend, de 21-ja- rige monteur te Maarheeze te hebben neergestoken. Hij kwam bij de rijks- politie eerst met het verhaal aan, dat hij de steekpartij had meege- maakt, maar al spoedig viel hij door j de mand en bekende de jongeman te hebben gestoken, toen deze in het bos buiten Maarheeze wilde rusten van zijn fietstocht. Toen de monteur in het bos wilde gaan slapen, trok de bromfietser plotseling een mes en takelde de jongeman deerlijk toe. Het is nog niet bekend of C. M. B. ook de dader is van een soortgelijke aanslag in Wassenaar. Ook wordt nog uitgezocht of hij mogelijkerwijs betrokken kan zijn geweest bij een poging tot een steekpartij in het Westland, waarbij een marinier ter nauwernood aan het dreigende mes kon ontkomen door in het water te springen. Het onderzoek wordt voortgezet. stralend wit... ffflffff?WffffFÈ Minister van Defensie benoemt commercieel adviseur J. PH. v. d. Water moet lijn brengen in militair aankoopbeleid Naar wij vernemen heeft de Minister van Defensie de heer J. Ph. v. d. Water uit Wassenaar, oud-onderdirecteur van de Borsumij, benoemd tot algemeen commercieel adviseur van zijn departement. De nieuwe functio naris krijgt tot taak de minister en de staatssecretarissen.te adviseren over het aanschaffingsbeleid, de aanschaffingsprocedure en de organisatie van de inkoopdiensten van leger, marine en luchtmacht. De benoeming van de heer v. d. Water gaat in 1 augustus a& Een der eerste en meest ingrijpende taken, die de heer V. d. Water te vervullen krijgt is het interne beraad over de lijn die gevolgd moet wor den bij de reorganisatie van de militaire aankoopdiensten. Op dit punt zal de nieuwe commerciële adviseur een gewichtige stem krijgen. Met deze benoeming heeft een ge heel nieuwe figuur in het militair- ambtelijke apparaat zijn intrede ge daan. De tactische en technische be hoeftebepaling van de drie onderde len onzer defensie blijft vanzelfspre kend een militaire aangelegenheid, behorende tot de competentie van de verschillende chefs van staven. De wijze waarop echter de aankopen dienen te geschieden is een manier van organisatie en op dit terrein lig gen de werkzaanmheden van de heer v. d. Water. Personalia De nieuwe functionaris is 61 jaar oud. Hij vestigde zich reeds op 21- jarige leeftijd als zelfstandig carga door te Rotterdam. In 1920 trad hij in dienst van de inkoopafdeling van de Borsumij, die hem in 1932 naar het verre oosten zond. Zeven jaar later was hij de leider van het be drijf dezer maatschappij in Japan. Na de" Japanse invasie in Nederl. Inddë geraakte hij in Japanse gevangen schap, doch werd na een half jaar tegen Japanse gevangenen uitgewis seld en kon de heer v. d. Water naar Engeland vertrekken. Begin 1942 vertrok hij als majoor voor speciale diensten naar Australië met de zorg voor bevoorradingsproblemen, tot welk doel hij ook Merauke op Ned. Nw. Guinea bezocht. Na de Japanse capitulatie werd hij o.m. verbonden aan de Nederlandse missie bij het hoofdkwartier van Gen. Mc Arthur. In 1949 keerde de heer v. d. Wa ter naar de Borsumij terug. Een vijf tal jaren later ging hij met pensioen, doch bleef tot 1958 in Nederland de functie van onderdirecteur-inkoop voor Borsumij waarnemen. Aan boord van het in de Waal haven liggende Duitse rn.s. „Berkers- heim" is de 52-jarige bootsman A. O. Elshout uit de Cothenstraat te Rot terdam gisteravond bekneld geraakt. Hij werd met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis Bergweg ver voerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. In de kom van het dorp Son bij Eindhoven is gistermiddag een zes jarig zoontje van de heer Steenbak kers door een vracthauto overreden en gedood. Duitsland herdacht de 20ste Koningin en Prinsessen op weg naar hun bootje Op verscheidene plaatsen in Duitsland zijn maandag kransen gelegd ter herdenking van de vijftiende ver jaardag van de opstand van 20 juli 1944 tegen Adolf Hitler. In de Hofgarten van Bonn heeft generaal Kielmann segg in tegenwoordigheid van Bondskanselier Adenauer een krans gelegd bij een gedenkteken voor slachtoffers van de Nazi terreur. Censuur op censuur in Nieuw-Guinea Minister Korthals is bereid te be vorderen, dat een grondig en met vol doende waarborgen voor strikte on partijdigheid omkleed onderzoek wordt ingesteld naar de vraag, of al of niet met medeweten van de gou verneur in Ned. Nieuw-Guinea door ambtelijke instanties onwettige postcensuur wordt uitgeoefend, minister is bereid de Kamer omtrent de resultaten van het Onderzoek in te lichten. De minister van Zaken Overzee a.i. antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer De Graaf. Eveneens op een vraag van de heer De Graaf antwoordt minister Kort hals, dat op grond van gebleken bui tenlandse subversieve activiteiten door het gouverment sedert juli 1956 censuur wordt uitgeoefend op het ge bruik van vervoer-, post-, telegraaf- en telefoondiensten. De censuur wordt uitgeoefend door de procureur-generaal bij het Hof van Justitie dan wel door een daartoe door de gouverneur aangewezen auto riteit. Op vragen van het Tweede-Kamer lid Van de Wetering (C.H.) heeft mi nister Korthals geantwoord, dat de advocaat-generaal mr. W. C. van Beek niet met ongevraagd verlof is gezon den omdat hij bezwaren tegen een onwettige postcensuur had geuit. An dere gedragingen van de advocaat-ge neraal waren de aanleiding. Aan het Hof van Justitie is ver zocht over deze zaak rapport aan de gouverneur uit te brengen. Minister Korthals beschikt niet over enige aan wijzing dat er onwettige censuur is uitgeoefend. Hij beschikt ook niet over gegevens, waaruit tot het be staan van postcensuur op vooraan staande ambtenaren en particulieren moet worden geconcludeerd. Indien het onderzoek uitwijst dat schending van het briefgeheim heeft plaats gehad, zullen ter zake maat regelen worden getroffen. De be staande censuur berust op de dien- sten-toezicht ordonnatie 1935. Minister Beerman Minister Beerman heeft gisteren geantwoord op de schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer Beernink in verband met de overval in een landhuis op de Koude Heide in de gemeente Putte (N.B.). De mededelingen welke over deze zaak in de pers zijn verschenen, al dus dit antwoord, kunnen slechts voor een klein deel berusten op de door de officier van justitie in het arrondissement Breda verstrekte ge- gevens. Op donderdag 9 juli heeft j hij, toen het eerste onderzoek was ge eindigd aan de pers te kennen gege- ven, dat er naar zijn voorlopig oor- I deel vermoedelijk een roofoverval was gepleegd, doch dat het resultaat moest worden afgewacht van het on- I derzoek der ingeschakelde deskun- digen. Later heeft de officier van jus titie te kennen gegeven, dat er ver moedelijk geen vierde persoon bij de zaak betrokken was geweest. Gelet op de geruchtmakende aard van deze aangelegenheid, die onmid dellijk van de zijde van de pers grote aandacht trok, was het naar het oor deel van de minister begrijpelijk en aanvaardbaar, dat daarover reeds in een vroeg stadium van het onderzoek van justitiële zijde enkele mededelin gen werden gedaan. Het is de minis ter niet gebleken, dat deze medede lingen verder gingen dan overeen kwam met de stand van het onder zoek op het ogenblik, waarop zij wer den gedaan. Het onderzoek in deze zaak vindt thans nog voortgang. Uiteraard kan op het nadere resultaat daarvan thans niet worden vooruitgelopen, aldus de minister. De heer Oostenbrugge, die don derdag met zijn auto op de Heuvel- sesteeg te Scherpenzeel tegen een trein opreed, is gisteravond in het ziekenhuis te Veenendaal overleden. Een beeld van de zonnige vakantie, welke het Nederlands Koninklijk gezin op het ogenblik in Italië doorbrengt. De foto toont koningin Juliana en prinses Beatrix tijdens een wandeling door Amalfi op weg naar de Haven. Op de achtergrond twee karakteristieke Huurkoetsjes. SPOORWEGEN EN VIERDAAGSE1 De Nederlandse Spoorwegen heb ben speciale maatregelen genomen in verband met de extra drukte, welke verwacht wordt op de laatste dag van de vierdaagse te Nijmegen. Op de openingsdag konden de spoorwegen het goed bolwerken, slechts enige treinen werden ver sterkt, maar vrijdag, de laatste dag van de vierdaagse, verwacht men een zeer grote belangstelling. Voor de aanvoer van de bezoekers zijn die dag twaalf extra treinen ingelegd, voornamelijk uit de richting Arnhem waar twee extra treinen aansluiting geven op Utrecht en Amsterdam en op extra treinen richting Venlo en Den Bosch. Normaal komen op een gewone vrijdag in Nijmegen per trein 2400 reizigers binnen. Op de vrijdag van de vierdaagse vorig jaar kwamen er echter 16.425 treinreizigers binnen. Normaal vertrekken er uit Nijmegen op een rustige vrijdag in verschillen de richtingen 7.260 reizigers, op de laatste dag van de vierdaagse vorig jaar vertrokken er 23.000. Voor het vertrek op vrijdag zijn dan ook weer extra-treinen ingelegd. In de richting Arnhem, in de richting west en oost rijden op die dag tussen 18.12 en 23.42 elf extra treinen; voor de richting Geldermalsen tussen 17.51 en 23.00 uur twee extra treinen; in de richting Den Bosch na 22.52 uur één extra trein en in de richting Venlo om 23.37 uur eveneens een extra trein. Voorts worden de gewone treinen verlengd. Bovendien houden de Nederlandse Spoorwegen nog enige treinstellen in reserve. Goederentreinen in botsing Tussen Zalitbommel en 's Herto genbosch vlak bij de Maasbrug zijn vanmorgen om even over half vijf twee goederentreinen op elkaar ge reden. Door de botsing kwamen een locomotief en vijftien a twintig wa gens naast de rails terecht Het trein verkeer was op dit traject urenlang gestremd. De reizigers werden tus sen Den Bosch en Zaltbommel met autobussen vervoerd. Bij de aansluiting op een enkel spoor aan de zuidzijde van de brug bij Hedel reed de trein uit Den Bosch m de linkerflank van zijn tegenlig ger en daarbij ontspoorde zijn loco motief en zes wagens. Acht rijtuigen van de „aangereden trein" kwamen eveneens naast de rails te staan. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Bij het baden in een afgraving naast een steenfabriek in Hasselo (gem. Weerselo) is zondagmiddag de 35-jarige heer H. J. Mittendorff uit Hengelo in een kuil geraakt. Hij werd door een heer uit Borne op het dro ge gebracht. Later op de avond over leed hij in het r.k. ziekenhuis te Hengelo. De heer M., die zijn vrouw en vier kinderen bij zich.had, kon niet zwemmen. De 2-jarige Marietje Rombouts uit Steenbergen ontsnapte gistermid dag uit huis en liep de rijweg op. Het kind liep op de Stoofdijk tegen een vrachtauto. Het kreeg een van de wielen over zich heen en was op slag dood. Gecontroleerde sprong werd vrije val In verband met de 43ste Internationale vierdaagse van Nijmegen vond in de Ooypolder de traditionele dropping van de Belgische parachutisten plaats. Tot aller ontzetting viel een der valschermspringers als een blok naar be neden, omdat zijn valscherm scheurde. Gelukkig kon hij nog biitiids z'n nood-parachute openen. Op de foto liet men de springer aan lijn twee valschermen hangen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5