DUINSTREEK Leidse Raad: spoed mei zwembad in Zuid-Wesi is geboden Nogmaals: ongeregelde taal in regeling Scherp RIJNSTREEK Onduidelijke toestand in Noord-lrak DINSDAG 21 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Na een besloten zitting van ruim één uur heeft de Raad van Leiden gis termiddag zich beziggehouden met een „zomeragenda", waarop vooral de plannen voor een nieuw zwembad een goede plaats hedden. Er was ook", een zomervakantie-bezetting: 24 leden, slechts vijf meer dan de wet als minimum yoorschijft. Er was vreugde bij de raadsleden over dit besluit in Leiden Zuid-West een openluchtzwembad aan te leggen (Voorschoterweg) en de opmerkingen die gemaakt werden beperkten zich tot aanmoedigen ook snel met andere plannen door te gaan en voorstellen om een overkap ping te maken. De heer Questro (Pr. Chr.) releveerde nog eens de lijdensgeschiedenis van de zwembadplannen in Leiden. In 1949 werden reeds de eerste toezeg gingen gedaan en in 1954 heeft hij nog een voorstel ingetrokken, omdat de wethouder gezegd had dat het plan nu spoedig voor elkaar zou zijn. bedoelden. Wil men hiermee het zwemmen met één maand verlen gen? Maar afgezien van de zeer kor te tijd, is het de vraag of de echte „septemberzwemmers" het zullen waarderen, dat het zwembad over dekt is. Men heeft geen diepgaand onderzoek naar de mogelijkheden van dit plan ingesteld. Waar zou men in de zomermaanden een overkap ping van 50 meter lang moeten la ten? Wat zal er met zo'n kap ter grootte van een warenhuis gebeuren als er een stevige storm komt? Al deze overwegingen waren voor het college voldoende om niet te veel tijd aan het onderzoek aan de mogelijkheden van dit voorstel te spanderen. Lof voor sociaal saneringsplan De heer Kortmann (KVP) noemde het na van zijn instemming met dit voorstel gesproken te hebben een bezwaar dat deze zweminrich ting slechts drie en een half tot vier maanden geopend kan zijn. Daarom heeft me in de commissie voor ge zondheidszaken geopperd het zwem bad overdekt te maken, bijv. door middel van een plastic overkapping. Hij betreurt het, dat het college de fi nanciële mogelijkheia hiervan niet toegelicht heeft. De heer Portheine (VVD; die ook sprak van een „kloek plan" onder steunde hierin zijn mede-raadslid. Hij is van mening, dat dit voorstel van een overkappmg nie» "enoeg „in de diepte" is bestudeerd. De voorzitter van de raad, die dankte voor de hulde, zei, dat het een van de winstpunten van dit plan is, dat men straks het zwemmen in ooen water voor het grootste gedeelte kan verbieden. Men heeft het tot nu toe nog door de vingers gezien. 50 Meter. Wethouder Jongeleen vroeg zich af, wat de raadsleden, die voor een (Pr. Chr.) was van mening dat „wordt" goed is en de heer Van der Poel (KVP) meende dat het „is" moest zijn. Wethouder Menken vond het bepaald irriterend voor de amb tenaren, die deze regeling herzien hebben nu nog weer met deze zaken van ondergeschikt belang aan te ko men (waarmee de heer Woudstra het niet eens was). De voorzitter voegde daar aan toe, dat men deze gemeen schappelijke regeling al heeft aange nomen in de andere gemeenten. Nieuwe wijziging zou veel last en moeite veroorzaken. De heer Duyverman (VVD) achtte het onjuist zaken als onderhavige te bagatelliseren. Hij had zich de bij stand van twee juristen verworven, die deze tekst onjuist vonden. De wethouder stelde hier tegenover, dat juristen hem verzekerd hadden, dat deze lezing correct is. Uiteindelijk besloot de raad geen wijziging in de regeling aan te bren gen. De heer Duyverman liet het niet tot een stemming over een voorste] tot wijziging komen. Hij nam in overweging de vertraging, die een wijziging zou brengen in het afhandelen van deze regeling. Gemeentereiniging. Bij de behandeling van de artike len in deze regeling voerde wet- Straks zal men nog een tweede I houder Menken nog even het woord zweminrichting aanleggen waar een I naar aanleiding van hetgeen de heer buiten- plus een overdekt bad komt. Harmsen in een vorige vergadering Het plan voor zwembad de Zijl ishad gezegd over de hygiënische gelyk aan dat van Leiden Zuid West. toestanden in het kamp. Bij navraag bij de gemeentelijke reinigingsdienst Restauratie. Wat men verwacht had is niet ge beurd gistermiddag in de Leidse raad: men heeft niet lang gesproken over de restauratie van de openbare lagere school aan de Maresingel. Volgens het uitbreidingsplan van Leiden ligt deze school midden op de te projecteren Noord-Zuid ver- ba, wcii uc itwusicucii, uie vuur een A overkapping pleitten nu eigenlijk JjJJjSj?' tJ,®sta"ratie moet ..voor- v lopig twee ton kosten en men zou kunnen verwachten, dat de raad zich afvroeg of deze uitgaven voor een school, die tóch weg moet, wel verantwoord is. Overwegend zonnig In het algemene weerbeeld is sinds gisteren niet veel veranderd. Het be langrijkste systeem voor het weer in ons land blijft het gebied van hogedruk boven de Britse eilanden en de Noordzee, dat iets in betekenis is toegenomen en dat de Atlantische circulatie op grote afstand van West- Europa houdt. Het hogedrukgebied boven Scandinavië en Finland nam in betekenis af. De storing in de ho gere luchtlagen in Midden-Europa gaf ook in Zuid-Zweden aanleiding tot regen, terwijl de regenval in Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en het oostelijke gedeelte van Oosten rijk aanhield. In ons land blijven de regenkansen klein. We kunnen aan houden van het overwegend zon nige weer met noordelijke wind ver wachten. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON onbew. 14 C. geh. bew 26 geh. bew. 29 geh. bew 21 licht bew. 22 onbew. 26 onbew. 23 onbew. 26 onbew. 28 mist 29 onbew. 32 onbew. 30 onbew. 28 onbew. 31 licht bew. 26 geh. bew 27 onbew 28 onbew. 30 geh. bew 21 zw. bew. 27 onbew. onbew. 34 zw. bew. 29 zw. bew. 35 onbew. 29 onbew. 33 Wethouder Jongeleen dacht er bij voorbeeld zo over in het college van B. en W. Hij vonnde een minderheid in het college en nadat gisteren de heer Questro (Prot. Chr.) enige be denkingen had gemaakt tegen een restauratie van twee ton, die als „eerste aanloop" wordt aangekon digd, legde de weth. een korte ver klaring af, waarin tot uiting kwam, dat de noord zuid-verbinding welis waar in verschillende fasen zal wor den uitgevoerd, maar dat men toch aan de ene kant kan beginnen zon der het werk aan de andere zijde na te laten. De voorzitter zei nog in antwoord op hetgeen de heer Questro gezegd over „eerste aanloop", dat het col lege toch echt wel van mening is, dat het bij deze twee ton moet blij ven. Het voorstel werd zonder, hoof delijke stemming aangenomen met aantekening van de tegenstem van wethouder Jongeleen. POTLOOD EN GEEST No. 530. Horizontaal: 1. witte popu lier, 6. kledingstuk, 7 stuk stof, 8. telwoord, 9. zuster, 10. stad in Drente Verticaal: 2. dorp in Z.-H onder de gem. Barwoutswaarder, 3. ïampzu- lige toestand, 4. gil 5. gebint. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 541. Horizontaal: 1. Borne, 7. paard, 9. eg, 11. drie. i2. eel. 14. wee, 15. era, 16. lam, 18 lijn, 20. Emma 22. si, 23. niets, 25 erciS. Verticaal: 1. op, 3. rad, 4. narwal. 5. Erie, 6. Heerlen, 8. deernis, 10. ge, 13. Lemmer, 17. amie, 19. ijs, 21. Ate. 24. si. is he* gebleken, dat deze dienst da gelijks, soms tweemaal per dag, de toiletten op het kamp reinigt. Dage lijks worden ook de vuilnisemmers geledigd. Dat de toiletten soms toch weer verontreinigd zijn ligt aan de mentaliteit van sommige kampbe woners, die de w.c.'s weer bevuilen, nadat zij zijn schoongemaakt. De heer Harmsen (Pr. Chr.) verklaarde hierop, dat hij zijn inlichtingen heeft van de voorzitter van de stichting, die de belangen van de kampbewo ners behartigt. Naar aanleiding van de subsidies, die van verschillende instellingen op sociaal-medisch gebied verstrekt worden, wees de heer Hagens (VVD) op het feit, dat de subsidiebedragen elk jaar hoger liggen. Het is volgens hem ook niet juist te subsidiëren naar het exploitatie-tekort van de instellingen. Op deze wijze kweekt men een verkeerde mentaliteit. Hulde. Tenslotte sprak men over het voorstel tot opheffing van het huur- toeslagfonds en het geven van een bestemming aan het daardoor vrij komende kapitaal. Men wil dit geld gebruiken voor sociale sanering van gezinnen die deze sanering nodig hebben. De heer de Bree (KVP), die met de heer Van Dijk destijds voor stellen ten aanzien van de bestem ming van dit fonds heeft gedaan, dankte het college van B. en W. voor dit voortreffelijke plan. Men heeft nu een ruimere mogelijkheid voor sociale sanering, men kan méér met het gespaarde geld doen. Zijn waar dering ging behalve naar de wet houders voor sociale en huisvestings zaken naar de dienst en de com missie huisvesting en andere instan ties, die zich met de voorbereiding van dit plan hadden beziggehouden. Tegen half zes sloot de voorzitter de vergadering. Alle vorige week reeds gepubli ceerde. voorstellen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Candidaten voor verschillende func ties in het onderwijs eveneens ge publiceerd in dit blad werden volgens voordracht gekozen. In plaats van de heer J. G. J. Ver- hey van Wijk werd gistermiddag in de Leidse raad tot commissaris bij de Leidse Duinwater Maatschappij gekozen ir. M. C. de Jong. Tot ver tegenwoordiger van de raad in dit college van commissarissen werd gekozen de heer P. C. A. ten Broek (KVP). Voor het examen Engels M.O. A is te Amsterdam geslaagd mej. I. Ver hoeven te Leiden. Leidse agenda APOTHEKERSDIENSTEN. Geopend apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. BIOSCOPEN De films in de week van 1724 juli zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Brokken piloten". alle leef tijden. Lido: „De vierkante rekruut", alle leeftijden. Luxor: Jerry als baby-sitter", alle leeftijden. Trianon: „Alleen op de wereld", alle leeftijden. Rex: „De circusheid", alle leef tijden. LEIDSCHENDAM Zoek het hoger op Door archi tect J. van Vliet te Leidschendam werd, namens J. van Veen, Prins Hendriklaan aanbesteed: het bij bouwen van twee etages op een wo ning aan de Prins Hendriklaan. Hiervoor waren 6 aannemers uitge nodigd. Hun inschrijvingsbedragen waren achtereenvolgens: C. A. Stig- ters, Leidschendam, 66.520; W. F. Mulckhuyse, Waarder, 54.890; J. Remmerswaal, Leidschend 43.960; J. Schouten, eveneens Leidschendam, ƒ42.350; J. Granneman, Stompwijk, 39.990 en C. Cromvoirt, Zoeter- woude, ƒ38.750. Het werk werd reeds opgedragen aan de laagste in schrijver, C. Cromvoirt. Het voorstel gelden beschikbaar te stellen voor het verbouwen van de openbare lagere school aan het Pie terskerkhof, legde de heer De Eree (KVP) de vraag in de mond, hoe het nu moet gaan met afdeling zwakzin nigenzorg, die in de benedenverdie ping is gevestigd. De toestand moet daar onhoudbaar zijn en de stichting, die met de zorg voor deze zwakzin nigen belast is, had eerder in moeten gaan op het voorstel van de ge meente tijdelijk intrek te nemen in het gebouw aan de Mare. Wethouder Menken deelde mee, dat er in het overleg met genoemde stichting winstpunten gemaakt zijn. De eisen ten aanzien van een definitieve voor ziening zijn gezakt en men heeft het vertrouwen, dat deze tijdelijke voor ziening ook inderdaad maar van tij delijke aard zal zijn. Er werd nog even gesproken over het voorstel in zake overneming, respectievelijk af stand „om-niet" van stroken grond en water. De Raad delegeert aan het 4 college zijn bevoegdheid inzake het tochten afgelegd. Faas' plannen om door de gemeente overnemen of af-1 dit seizoen in totaal 5000 km. af te stand doen van kleine stroken grond en water. De heer Van der Poel (KVP) maakte namens zijn fractie enige bezorgdheid kenbaar over de ze delegatie. Geeft men het college niet te véél macht in handen, zal zich dit overnemen blijven beperken tot zeer kleine gedeelten? De wethouder stelde hem gerust door een opsom ming te geven van de overnamen, die er in het afgelopen jaar geweest zijn. Het gaat inderdaad om zeer be scheiden porties, men komt tot over eenkomst in het belang van de ge meente maar dikwijls ook in het be lang van de betrokkene. LISSE Rijwieltoerisme Jac Faas uit Lisse heeft zijn grote serie rijwiel- tochten voortgezet. Na de Laura-rit, waarbij hij in 4 dagen tijds vier maal 150 km. aflegde, heeft hij nadien deelgenomen aan een tocht vanaf St. Willibrord, Noord Brabant. In deze rit, die hij weer met goed succes vol bracht, reed hij in totaal 260 km. en nu staat op het programma de Ronde van Midden-Nederland, uitgeschre ven door de Toerclub „De Volhar ding". Het traject bedraagt 180 km. In 10 dagen tijds heeft Faas dan we derom meer dan 1000 km. in toer- Herziening op herziening „Het sop is de kool niet waard", zei gisteren de voorzitter van de Leidse raad, toen de heer Duyverman (WD) nogmaals een correctie aan bracht in een gemeentestu1 dat reeds herzien was, nadat in de voriee raadsvergadering door de heer Duy verman en de heer Woudstra (Pr. Chr.) bezwaren waren gemaakt te gen het incorrecte Nederlands en de onduidelijke taal, die geschreven stond in „de gemeenschappelijke re geling „regionaal woonwagenkamp". De Keer Duyverman zei: hier staat in artikel 10 lid één: er wordt een commissie van bijstand en toezicht ingesteld. Als men schrijft: er wordt, dan blijft dit een gebeuren in de toe komst Deze commissie bestaat ech ter op het moment dat deze gemeen schappelijke regeling tot stand komt Er ontstond enige verschil van me ning in de Raad hierover. De heer Woudstra viel hem bij, de heer Knol SASSENHEÏM INTERESSANTE FINALES KAMPIOENSCHAP TENNISCLUB „TEYLINGEN". Zondag j.l. werden de finales ge speeld van de wedstrijden om het clubkampioenschap der R.K. Ten- nisver. „Teylingen" De titel in het damesenkelspel was voor Hetty Otto, die in de finale Ans Tijssen versloeg met 61, 63. In de halve finale had Hetty reeds af gerekend met mevr. C. v. d. Berg, de kampioene 1957; de afstanden spre ken duidelijke taal: 61, 61. De winnares van vorig jaar, mej. Jet Bruijnen werd reeds in de kwart finale door mej. Jo v. d. Berk uitgeschakeld. De laatste vier bij het herenen kelspel waren Joop Mol, Henk Dem- mink, Ed Oost en John Oost. John Mol kwam tegen H. Demmink met de hakken over de sloot: 62, 46, 64. John Oost had met zijn broer Ed meer moeite, maar hij won in 3 sets: 46, 60, 61. De finale was bijzonder spannend. De eerste set was voor John Oost, het leek er op, dat hij zijn titel van vorig jaar zou gaan prolongeren, toen hij in de tweede set een 41 voorsprong nam, doch Joop Mol herstelde zich bijtijds en zegevierde met 57, 97, 6—3. Verrassend was de overwinning van de gemengde dubbel Bep v. d. ALPHEN AAN DEN RIJN DOOR PLAATIJZER GETROFFEN De machinebankwerker N. V. uit Vlaardingen, werkzaam bij de N.V. Spanbeton mij. te Alphen werd maandagmiddag omstreeks één uur tijdens zijn werkzaamheden getrof fen door een stuk plaatijzer, dat door tot nog toe onbekende oorzaak een kraan viel. Het plaatijzer kwam op V's linkerhand en onder arm terecht, waardoor dit lichaams deel ernstig werd gewond. Dr M. E. v. d. Steen te Alphen verleende de eerste hulp. De heer V. is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Ongevallen met fietsen Het 12- jarig zoontje F. van dr H. v. Kooten reed maandagmorgen omstreeks 10.45 uur over de Wilhelminalaan. Nabij zijn woning wilde hij van zijn rijwiel stappen; hij maakte daarbij eer slingerende bewegin naar links, juist op het moment dat een hem achteroprij dende vrachtauto, be- sturd door de heer H. M. uit Leiden, zou passpren. De bestuurder trachtte de fietser te ontwijken, maar dit ge lukte hem niet. De jonge Van K. werd aangereden, waarbij zijn rij wiel zwaar beschadigd werd. De jon gen zelf bekwam geen vermeldens waardig letsel. Op de Steekterweg vond om 1.30 uur maandagmiddag >p het rijwiel pad een botsing plaats tussen een bromfietser en een wielrijder. Drie wielrijders waren doende een voor hen rijdende wielrijder, de heer H. K., die naast een meisje reed, te pas seren. Dit gelukte de twee eersten, maar de derde ontmoette op zijn weg een tegenligger, een bromfiet ser. De fietser, M. V. uit Alphen, kwam te vallen en raakte bij zijn val de wielrijder H. K., eveneens te Alphen woonachtig, wiens fiets ern stig werd beschadigd. V's rijwiel werd licht beschadigd, evenals de bromfiets. Geen der betrokkenen liep ernstig persoonlijk letsel op. Aanbesteding Door architect R. Vis, alhier, werd namens de firma BaKlmann onderhands de verbouw van een winkelpand aan de Juliana- straat aanbesteed Er waren maar 4 inschrijvers. Hun inschrijvingsbedra gen waren van hoog naar laag als volgt: J. van Vliet, Aarlanderveen J 23.000; C. M. Deerenberg en Gebr van Wijk, Alphen ƒ20.676; Albert Vonk, Alphen 19.450 en firma Tolk en De Raad, Alphen 19.155. BOSKOOP Gezien de ontwikkeling van gasvoorziening in Nederland, welke steeds verder gaat in de richting van concentratie, menen B. en W. van Boskoop, dat grote investeringen voor de instandhouding en vergro ting van de apparatuur voor de eigen produktic van gas, op bezwaren van hogerhand zullen stuiten. In verband hiermede zijn besprekingei gevoerd met de directies van de energiebe drijven te Gouda en Leiden. Hierbij bleek dat de levering van gas door Gouda iets gunstiger ligt dan door Leiden, zodat de verdere onderhan delingen met Gouda hebben geleid tot een ontwerp-overeekomst. Wan neer wordt besloten deze overeen komst aan te gaan zal als regel gas geleverd worden van de calorische waarde van 4000. Teneinde Boskoop in de gelegenheid te stellen de pro ductie geleidelijk te verminderen zijn enige overgangsbepalingen op genomen. Hierdoor zal het mogelijk zijn de eerste drie jaren een hoe' veelheid gas af te nemen ter aan vulling van de eigen produktie, wel ke afname is gesteld op 1.500.000 kubieke meter. De overgangstijd van VlugtPeter Mol. In de finale brachten zij de gerenommeerde „mixed", Hetty Otto—-Joop Mol een 86, 6—4 nederlaag toe en verover den hiermede de titel. Het duo John OostTon Hubers won het herendubbel na een span nende finalepartij tegen H. Dem minkJoop v. Reisen. De setstanden waren 6—2, 68, 64. De wedstrijden werden bij ideaal weer gehouden, op de prachtige baan in het sportpark, Ren- en Tourver. „De Bollen streek" In de zondagmorgen ge houden teamwedstrijd over 40 km., werd winnaar in de A en B klasse S. v. d. Poll. Na hem kwamen in de navolgende volgorde binnen: H Slingerland, H. v. d. Wolf, C, Stroombergen, J. v. Diest, D. Rooy- akkers en S. van Grave. De jeugdleden rede i een afstand on irm Wior u/orri N H« Tf.imor geiegenneia lOl ge leidelijke afvloeiing van personeel. van 20 km. Hier werd N. de Kuiper winnaar, gevolgd door T. Zelden- thuis, B. v. Leeuwen en Willemse. Arie van Houwelingen heeft tij dens zijn tournee door Oost-Duits land mooie successen geboekt. Hij werd 3 maal tweede en 1 maal der de in wedstrijden achter motoren. NOOBDWIJK Onder ideaal zomerweer werden in het Golfbad wederom de school- zwemexamens afgenomen. Er waren 130 kandidaten. Dit jaar konden de jongelui de proef afleggen voor de diploma's A en B van de Kon. Ned. Zwembond en voor de schooldiploma's A en B. Voor beide lagen de eisen ongeveer gelijk. Gouda heeft zich bereid verklaard zoveel mogelijk personeelsleden in haar bedrijf te plaatsen en daai nu reeds rekening mee te zullen hou den. Wanneer de gemeenteraad be sluit, de overeenkomst met Gouda aan te gaan zal een destijds ver- leeno. crediet van 22.000.voor de inbouw van een nieuwe oven niet meer nodig zijn. Het gevolg zal ech ter wel zijn dat de eigen gasfabriek zal worden opgeheven en er alleen een distributiebedrijf over blijft. WOUBRUGGE Woningbouw Behoudens goedkeuring door hogere autoriteiten is door B. W. de bouw van 7 wo ningen te Woubrugge-dorp en 6 wo ningen te Hoogmade gegund aan de firma S. Tromp uit Alphen aan den Rijn. KOERDEN EN TURKEN Vluchtelingen, die uit Kirkoek in Bagdad zijn aangekomen, hebben maandag bericht dat een ruzie tussen Turken en Koerden in een koffiehuis te Kirkoek op 14 juli de aanleiding was tot de hevige gevechten, die drie dagen hebben geduurd. In sommige berichten wordt gesproken van dui zend doden, maar volgens de betrouw baarste schattingen ligt het aantal doden tussen de 20 en 60. Er wonen veel welgestelde Turken in Kirkoek. De Koerden, geholpen door Koerdische troepen en het over wegend communistische „volksver zet", kregen bij de gevechten de over hand op de Turken. Uit centraal Irak zijn daarop Ara bische troepen naar Kirkoek gediri geerd. In diplomatieke kringen te Bagdad wordt gezegd, dat er leiders van de Turkse gemeenschap in Kirkoek uit Laatste Berichten STRAALJAGER NEERGESTORT (Vervolg) De personalia van de beide inzit tenden zijn: reserve-eerste luitenant- vlieger T. J. de Jager uit Bergum (Fr.), dertig jaar, gehuwd, een kind. Sergeant-vlieger J. ten Have uit Leeuwarden, gehuwd, een kind. (Hij was geen leerling-vlieger, zoals eerst gemeld; wel kreeg hij op deze vlucht les in instrument-vliegen). Het on geluk gebeurde toen het toestel zich op 10.000 voet hobgte bevond. Het raakte volgens ooggetuigen al in de lucht in brand en kwam, volgens na- .ere gegevens, ongeveer honderd me ter van de boerderij op de grond. De boerderij is verzekerd. Luitenant-vlieger De Jager is in het ziekenhuis te Woerden opgeno men. Zijn arm is uit de kom gescho ten Te ongeveer 12.45 uur heeft men op het vrachtschip „Veenenburgh" gemerkt, dat er een man overboord was. (Zie bericht elders in dit num mer). Er werd een noodsein gegeven en het schip keerde terug om de dren keling te zoeken. Deze was intussen een kwartier tevoren opgepikt door de „Naerebout", van waar de „Vee nenburgh" de drenkeling weer over nam, om vervolgens de reis naar Rotterdam te hervatten. Te 13.05 was de overboord geslagen schepe ling weer terug op eigen dek. WARMOND GESLAAGDEN R.K. MODEVAKSCHOOL HIELDEN MODESHOW Voor het examen lingerie-naaien zijn geslaagd Rina van Dorp en Cor- ry Clemens. Voor costuumnaaien Mie- ke Langeveld, Leny Nieuwveen, Ank Groen in Woud, Annie van Ryn, Ineke He ;kerk, Ria de Goey, Joke Schrama, .-aula Ritzen, Ans Steen voorden, en Louise Zwetsloot. Het zijn alle leerlingen vam de R.K. Mo devakschool te Warmond. De leidster van deze cursus heeft ons getoond wat door de leerlingen op het gebied van lingerie en costuum naaien wordt gepresteerd en wat wij te zien kregen bad onze grote bewondering. Het aar dige was, dat het vervaardigde dooi de hieisjes in de vorm van een mode show werd getoond. De school geniet een zeer goede reputatie. Zij, die aan de nieuw aan te vangen cursus wen sen deel te nemen, kunnen zich hier toe aanmelden van 21 tot 30 juli a.s. hetzij aan de R.K. School of bij de Zusters van „Huize St.-Liduina". hun huizen zijn gesleept en ver moord. De rassenstrijd wordt ver scherpt door politieke geschillen. De Koerden zijn overwegend communis tisch gezind, de Turken niet. Men meent in diplomatieke krin gen te Bagdad, dat de gevechten geen betrekking hadden op de nationale politiek. Verder is vernomen dat 800 kadet- ten zijn verwijderd van een militaire school bij Bagdad. Het is niet bekend of deze maatregel in verband staat met de ongeregeldheden te Kirkoek. Kortgeleden hadden enkele kadet- ten op een receptie luidkeels aange drongen op deelneming van commu nisten aan de regering. Bombardement? Volgens het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten hebben vliegtuigen van de Iraakse lucht macht posities van de opstandelingen in Kirkoek gebombardeerd. Marktberichten LEIDEN, 21 juli, Vette varkens Aanvoer 140 stuks. Notering per kg lev. gew.: zware varkens geen note ring, lichte varkens 1.78—1.81; sla gersvarkens 1.811.85; zeugen 1.52 1.55. Handel vlot. Opmerkingen: enkele prima's boven notering ROTTERDAM, 21 juli, Vee Aan voer 3229; weektotaal 5037. 270 Vette koeien; 862 gebruiksvee; 520 vette kalveren; 265 graskalveren; 379 nuchtere kalveren; 61 varkens; 99 biggen; 67 p arden; 57 veulens 636 schapen en lammeren; 13 bokken en geiten. Vette koeien 305335, 285300, 270285; vette kalveren 290310, 270290, 240260; graskalveren 425, 375, 275, nuchtere kalveren 85, 70, 60; biggen 75, 60, 50; slachtpa.\rden 240, 210, 190; veulens 400, 30", 350; schapen 90, 70, 50; lammeren 75, 60, 45; melk- en kalfkoeien 1175, 1000, 850; varekoeien 870, 800, 670; vaar zen 875, 800, 600; pinken 575, 500, 400 Vette koeien: aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen als gis teren; vette kalveren: aanvoer even kleiner, handel vlot, goed prijshou dend; graskalveren: aanvoer iets groter, handel flauw, prijzen onge wijzigd; nuchtere kalveren: aanvoer iets meer, handel goed, ruim prijs houdend; biggen: aanvoer even gro ter, handel redelijk, prijshoudend; slachtpaarden: aanvoer als vorige week, handel traag, iets stijver in prijs; veulens: aanvoer tamelijk, handel kalm, prijzen onveranderd; schapen en lammeren: aanvoer als vorige week, handel stug, prijzen constant; melk- en kalfkoeien: aan voer matig, handel kalm, prijzen sta biel; varekoeien: aanvoer als vorige week, handel lui, niet geheel prijs houdend; vaarzen en pinken: aan voer ruimer, handel traag, prijzen iets lager. BODEGRAVEN, 21 juli. Kaas Aanvoer 138 partijen. Notering: eer ste soort 2.15 tot 2.23, tweede soori 2.042.14, extra kwaliteit tot 2.34 Handel traag. TER AAR, 20 juli, Groente Snij bonen 0.66—0.91; idem B 0.36- -0.64 idem afw. 0.300.35; idem stek 0.2f —0.32; stokprinsessebonen 0.830.91 stamprinsessebonen 0.570.80; witte pronkers 0.280.46; idem stek 0.09 alles per kg. tuinbonen 0.90 per 10 kg: tomaten A 0.260.41; idem E 0 25—0.35; idem C 0.19—0.24; andij vie 0.320.36; postelein 0.100.17 Uien 0.110.15; waspeen 0.07O.lf rode kool 0.28; aardappelen 0.14- 0.22; idem kriel 0.030.10; rabarb' 0 170.18; spitskool 0.35; komkon mers stek 0.03 alles per kg; sla 1 0 2 0.39; idem 2 0.16—0.20; bloemko' A 0.35—0.57; idem B 0.22—0.47; ide C 0.110.20; idem stek 0.10—0.1 komkommers 0 090.22, alles p stuk; bospeen 0.130.18; boskrotc 0.160.17; peterselie 0.08 per bo Appelen: Yellow Transparant 0.30- 0.69; Early Victory 0.31 per kg. VINKEVEEN, 20 juli, Groente - Andijvie 1833; kroten 3334; po.c telein 817; rabarber 2330; snij bonen 7398; stamboncn 57110 spinazie 1335; stoofsla 2233; to maten 2040; uien 1013; waspeer 1021, alles per kg; bloemkool 10- 65; komkommers 832; sla 1332 alles per stuk; bospeen 1832; pe terselie 4; selderij 27, alles per bos

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2