S)e CcklóeSon^cmt Waarom gaat Chroesjtsjefs reis niet door? Straalvliegtuig stortte neer bij Nieuwkoop Men gist naar de ware reden Gromiko verwerpt het Westelijk voorstel Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 21 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14767 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Chroesjtsjef gaai liever bij vriendjes op bezoek Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red, 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes 11.50. Officieelv/egens gevreesde onaangenaamheden De Russische premier Chroesjtsjef heeft, zoals gisteren gemeld, zijn reis naar Zweden, Denemarken, Noorwegen en Finland afgezegd omdat de Scan dinavische pers, de oppositiepartijen en allerlei protest-comité's een felle campagne tegen zijn aanstaand bezoek hebben gevoerd. Dit heeft de sowjet- regering de betrokken landen in nota's meegedeeld. Het is niet onmogelijk dat de ware reden voor het annuleren van de reis niet de protest-campagne is, maar Chroesjtsjefs gezondheidstoestand, of het voornemen van de Russen om binnenkort belangrijke politieke zet ten te doen, zo meent men in de Scandinavische hoofdsteden. „PIJNLIJKE VERRASSING" Premier Erlander van Zweden heeft het besluit van de Russische premier „een pijnlijke verrassing" genoemd. Hij zei dat de openbare mening niet wordt weergegeven door de kritiek op het bezoek uit bepaal de kringen. Erlander zei dat zijn regering de uitnodiging aan Chroesjtsjef niet zal hernieuwen. Hij heeft Rusland er aan herinnerd, dat de vrije menings uiting en een vrije pers onmisbaar zijn in een democratische gemeen schap. Premier Hansen van Denemarken zei dat hij en zijn regering het be treuren dat Chroesjtsjef blijkbaar meer waarde hecht aan de mening van bepaalde Deense persorganen dan aan de uitnodiging van de Deen se regering. Premier Gerhardsen van Noorwe gen heeft tegenover de Sow jet-re gering de hoop uitgesproken, dat het bezoek later kan worden gebracht. Hij kritiseerde de oppositie en de niet-socialistische pers van zijn land wegens het „op negatieve wijze be- invloeden" van de betrekkingen met de Sowjet-Unie. Inderdaad had Chroesjtsjefs voor genomen Scandinavische tournee veel opschudding verwekt, vooral de laatste weken. In Denemarken, Noor wegen en vooral Zweden waren co- Regeringsbeleid H. ïyien kan het begin van de regering De Quay een gelukkig begin noe- mee, aangezien zij aan haar doelstel lingen heeft vastgehouden en toch kans heeft gezien het meest rechtse en grootste deel van de vakbeweging tegemoet te komen Met die doeleinden heeft de Kamer zich accoord verklaard. De regering is bij het opstellen van haar program uitgegaan van een nieuw loonbeleid, een beleid, dat de verantwoordelijkheid voor de lonen en arbeidsvoorwaarden legt, waar zij behoort te liggen, namelijk bij het be drijfsleven. Vervolgens wilde de regering de consumentensubsidies afschaffen, als zijnde onnatuurlijke verschijnselen in onze nationale economie. Tenslotte ging het om het voorko men van een nieuwe overbesteding, die altijd dreigt bij een expansie van het bedrijfsleven. Toen kort voor het Kamerdebat de drie vakcentrales met hun verenigde critiek kwamen, was het duidelijk, dat er iets zou moeten gebeuren wilde men niet in een conflikt regering contra de vak beweging geraken. Er waren toen direkt al critici, die meenden, dat de regering niet zou mogen toegeven om de schijn te vermijden, dat niet de regering zou regeren, maar de vak beweging de dienst zou uitmaken. Beziet men het resultaat nu achter af, dan kan men zeker niet bewe ren, dat- de regering niet meer re geert, omdat zij aan de eisen van de vakbeweging voor een goed deel is te gemoet gekomen. Men dient.zich goed te realiseren, dat de regering onverkort aan haar eigen doelstellingen heeft vastgehou den met verschuiving alleen van de data, waarop die verschillende doel einden zouden moeten worden ver wezenlijkt. Het debat ging dus niet meer over het doel, mar over de middelen waar mee men dat doel zou moeten trach ten te bereiken. Bijvoorbeeld: de regering meende, dat de termijn tot 1 januari vol doende zou zijn orn de gedifferen tieerde loonvorming een kans te ge ven. De vakbeweging meende var niet. Voor de regering ging 't er nu niet om vast te houden aan de datum van 1 januari, maar aan haar doelstellin gen van vrijere loonvorming, ophef fing van de onnatuurlijke consumen tensubsidies en het vcorkomen van overbesteding. Over de middelen, die hiertoe moe ten leiden hebben regering en Ka mer elkander nu op gelukkige wijze gevonden. De regering heeft enkele wijzigin gen in die middelen aangebracht en we in die zin, dat de huurverhoging werd verschoven van 1 januari naar 1 april, dat de melkprijsverhoging in twee fasen zal geschieden, eerst met 2 cent op 1 januari er. dan nog eens met 2 cent op 1 april en dat de eino- datum van de vrijere loonvorming is vervroegd van 1 juli 1960 tot 1 april van dat jaar. De vraag is nu, of zo de regering voet bij stuk had gehouden, zij zou zijn gevallen. Wij geloven van niet. Er zouden misschien enkele vak verenigingsmensen, die lid van een der rechtse fracties zijn, hebben ge stemd voor de ingediende moties Maar men zou het zeker niet hebben aangedurfd om de regering nu reeds naar huis te sturen, vóórdat nog de betreffende wetsontwerpen zijn in gediend. Wat eerst over enkele maar. den zal kynnen geschieden. De regering had nu haar plannen dus ook kunnen doordrukken Dat zij dat niet gedaan heeft, getuigt van wijs beleid, omdat het hier niet ging om het doel maar om de middelen tot dat doel. Nu zijn deze wijzigin gen geboren uit een goed parlemen tair overleg en kan de regering dus met veel meer vertrouwen de reactie op de door haar in te dienen wets ontwerpen tegemoet zien. Het is een goed overleg geweest tussen de regering en Staten-Gene raai. Het is juist deze zienswijze en ver houding, die aan socialistische zijde op 11 december heeft ontbroken. Toen had de regering óók haar zin kunnen krijgen, maar in étappes, zo als nu is geschied. De regering De Quay heeft hier al lerminst een nederlaag geleden tegen de vakbeweging, maar getoond een beleid te kunnen uitstippelen en daaraan vast te houden, zii heeft ge toond te beseffen, dat er een juiste verhouding moet zijn tussen de rege ring en de Staten-Generaal. Die verhouding heeft zij in het oog gehouden. Daaruit is een eensgezinde samen werking te voorschijn getreden en zo kan men dit eerste optreden van de regering De Quay een goed begin noemen. HET GING NIET DOOR NIKITA CHROESJTSJEF. de Rus sische premier, zou begin augus tus een snoepreisje maken naar de Scandinavische landen. Dat zou de eerste maal zijn, dat Chroesjtsjef zijn neus eens buiten het IJzeren Gordijn stak. Hij is weliswaar in 1955 in Ge- nève geweest, maar dat was een zakelijke aangelegenheid; toen was hij nog vergezeld van Boelganin'. Nu zou hij zijn vrouw en dochters mee nemen en zij zouden eens kennis maken met wat Stockholm, Oslo en Kopenhagen zoal te bieden hadden. Het gaat niet door. 0 Moskou is boos, dat de Rus sische premier blijkbaar niet zó van harte ontvangen zou worden door een deel van de bevolking. Er waren moeilijkheden met de huis vesting en de kranten bleken niet al te enthousiast, terwijl er voorberei dingen werden getroffen voor anti communistische demonstraties. Wij kunnen ons voorstellen, dat een gewone toerist door zulke tegen vallers ontmoedigd wordt en liever ergens anders heen gaat. Maar voor een staatsman, die gewoonlijk niet louter voor zijn plezier een officeel bezoek aan andere landen brengt, ligt de situatie toch anders. Mikojan en Kozlof waren in Amerika ook niet voor een klein geruchtje ver vaard en Chroesjtsjef had vantevo- ren kunnen weten, dat zijn aan wezigheid in een stukje „kapitalis tische" wereld niet iedereen even aangenaam zou zijn. Men gist dan ook naar de ware reden van het opzienbarende afzeg gen van Chroesjtsjefs bezoek. Som migen zoeken het in Chroesjtsjefs gezondheidstoestand, maar wie Niki- ta door Polen ziet ronddartelen kan moeilijk aannemen, dat een Scandinavische reis te zwaar voor hem zou zijn. Anderen menen, dat hij zijn handen (en zijn tijd) vrij wil houden met het oog op een eventuele topconferentie. Maar in dat geval zou het veel eleganter ge- weest zijn, als hij de vaststelling vani mité's opgericht, die enkele dagen vóór de aankomst van het Russische gezelschap protestvergaderingen zou den organiseren. In Zweden zou een „ontvangst van stilzwijgen en af wezigheid" moeten worden georga niseerd. De Scandinavische pers heeft zich van met af tegen het be zoek verzet. Verscheidene oppositie groepen in de Scandinavische lan den hebben maandenlang een cam pagne gevoerd, waarbij zij eisten, dat de respectieve regeringen het bezoek van de Russische premier zouden afzeggen. Chroesjtsjef zou zijn Scandinavi sche reis op 9 augustus in de Deense hoofdstad Kopenhagen beginnen. Hij zou worden vergezeld door zijn echtgenote en zijn dochters Elena en Julia. Voor de reis waren al uitge breide voorzorgsmaatregelen getrof fen. Twee weken geleden waren Russische topfunctionarissen van de staatsveiligheidsdienst naar Scandi navië gereisd om zich op de hoogte te stellen van deze maatregelen. Boerderij ging in vlammen op PILOTEN GERED Hedenmorgen om kwart voor 12 is een militaire twee-persoons straal jager neergestort op een weiland langs de Nieuwveense weg tussen Noorden en Nieuwkoop, vlak bij de boerderij van de heer M. de Jong, wel ke boerderij door de rondvliegende brokstukken vlam vatte en afbrand de. De beide piloten hadden zich met de schietstoel weten te redden. Het toestel, een Hunter VII van de vliegbasis Leeuwarden was reeds een paar maal in de lucht gepasseerd, waarbij enkele jongens een vreemd geluid waarnamen. In volle snelheid naderde het de grond, waarna een regen van brandende brokstukken weer met kracht omhoog-stoof. De nabij-gelegen boerderij „Nooit Gedacht" van de heer M. de Jong, de beide hooibergen en andere opstal len stonden in korte tijd ir lichter laaie. De heer De Jong was niet thuis; in huis waren zijn echtgenote en twee kinderen en de dienstbode. Zij wisten zich te redden. De piloten hadden kans gezien zich in de schietstoel en vervolgens met de parachute te redden Zij daal den .neer bij Aarlanderveen. Een van hen heeft zijn arm gewond. De brandspuiten van Nieuwkoop en Noorden waren binnen enkele mi nuten ter plaatse, doch tegen de vuurzee viel niet veel uit te richten. Een gedeelte van het meubilair kon nog door buren naar buiten wor den gesleept, doch de boerderij, de hooibergen, een varkensschuur, een melkschuur met melkmachine en an dere opstallen werden door het vuur -ernield. Dertig varkens kwamen om het leven. Behalve de brandweren van iNieuwkoop en Noorden was ook de brandweer van Nieuwveen uitge rukt. Deze behoefde geen dienst meer te doen. De EHBO en de BB warren eveneens ter assistentie aan wezig. Overal in het rond lagen de brok stukken van het vernielde vliegtuig en in het land zag men strepen van de uitgestorte brandstof Het in de buurt staande huis van ae heer Huisman bleef, dank zij de brandweer, behouden. De burgemeester van Nieuwkoop, de heer M. P. van der Weyden, en de beide wethouders waren op het ter rein van de brand aanwezig. De piloten gered. Het vliegtuig werd bestuurd door luitenant-vlieger De Jager. De twee de inzittende was de leerling-vlieger 'lenhave. Luitenant-vlieger De Jager merkte, toen hij met een snelheid van 800 kilometer vloog, dat er iets aan een motor haperde. Toen hij zijn toestel optrok kwam er een explosie. De leerling-vlieger verliet het eerst met de schietstoel het vliegtuig en kwam met zijn benen terecht in een sloot bij de boerderij van de heer Van der Veldt onder Aarlanderveen. De politie ontfermde zich over hem Het Koninklijk gezin geniet in Amalfi De vakantie van de Nederlandse koninklijke familie in Italië. De foto toont H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Beatrix met an dere vakantiegangers wandelend door een smal straatje van Amalfi. en bracht hem naar dokter Van der Wind in Aarlanderveen. Hij bleek echter niet gewond te zijn. Luitenant De Jager, die als twee de het toestel verliet, kwam terecht bij de boerderij van de heer Angenent onder Aarlanderveen. Hij werd aan een arm gewond. Een kelner van een Nieuwkoops restaurant, die het on geluk zag gebeuren, haalde hem met zijn auto op Dokter Visser uit Nieuw koop verleende hem medische hulp. De brandende boerderij van de heer M. de Jong. De heer De Jong was eigenaar van de boerderij. Ofschoon hij afkerig was van verzekeringen uit principiële overwegingen, had hij bij de aankoop van het huis en het opnemen van een hypotheek, een brandverzekering moeten sluiten. de datum van zo'n topconferentie had afgewacht en zich dan op deze topconferentie beroepen had voor zijn afzegging. Waarschijnlijker lijkt ons, dat Chroesjtsjef zich een be paald doel voor ogen gesteld had met zijn reis naar Scandinavië en dat hij thans gemerkt heeft, dat dit doel niet meer te bereiken is. Zo brengen de „Washington Post" en de „New York Herald Tribune" Chroesjtsjefs weigering om naar Scandinavië te komen in verband met de onderhandelingen te Stock holm over de vorming van een „kleine vrijhandelszone", waartegen de Russen sterk zijn gekant. Anderen achten het niet uitgeslo ten, dat het Kremlin een meer on verzettelijke houding tegenover het Westen wil gaan innemen en deze weigering als inleiding gebruikt. Alles is mogelijk, want de taktiek der Russen is onberekenbaar. Wij zullen de gevolgen dan moeten af wachten. DE DEUR NOG NIET HELEMAAL DICHT De Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko, heeft maan dag op een voltallige vergadering van de Geneefse conferentie het nieuwe westelijke voorstel, dat ten doel heeft van de huidige conferentie een semipermanent orgaan te ma ken, van de hand gewezen. In wes telijke kringen werd vernomen, dat Gromiko zich het recht heeft voorbe houden later meer te zeggen over het westelijke voorstel. Herter, gesteund door zijn Britse en zijn Franse ambtgenoot, Lloyd en Couve de Murville, noemde Gromi ko's voorstel voor een louter Duitse commissie met evenveel West- als Oostduitse leden onaanvaardbaar. Vol gens Gromiko diende een dergelijke commissie binnen anderhalf jaar plannen voor Duitslands hereniging op te stellen. Volgens Herter zou een dergelijke commissie in een im passe geraken. Gromiko schijnt, al bestreed hij het nieuwe westelijke voorstel, de deur te hebben willen openlaten voor ver dere besprekingen. Tegen het einde van de vergadering, die drie uur heeft geduurd, verzocht hij de conferentie een vorm van on derhandelingen te zoeken, die voor allen aanvaardbaar is en die niet ge baseerd is op de politiek van één van de partijen. De Oostduitse minister van buiten landse zaken, Bolz, verwierp de plannen van de westelijken even eens. Aanvaarding van het westelijke voorstel leidt volgens hem tot het eindeloos voortduren van de Geneef se conferentie, die stenen in plaats van br^od heeft opgeleverd Het hoofd van de afvaardiging van de Duitse Bondsrepubliek op de voltallige bijeenkomsten, prof. Gre- we, zei maandag, dat zijn regering het westelijke voorstel steunt. De ministers komen woensdagmid- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's weer: (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige noor delijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 22 Juli: zijn op 04.45; onder 20.46; maan op 21.41; onder 07.44. Hoogwaterstanden 22 Juli: v.m. 4.40; n.m. 5.10. dag om vier uur weer in voltallige vergadering bijeen. Compromis aan de lunch? Vandaag (dinsdag) zouden de drie westelijke ministers aan de lunch de gasten zijn van Gromiko. Van wes telijke zijde hoopte men, dat de Sow- jet-minister bij die gelegenheid zou laten weten, dat het westelijke plan een basis voor een compromis bevat. Diplomatieke waarnemers te Genè- ve zijn van oordeel, dat het voorstel, dat minister Herter maandag op de Geneefse conferentie heef* ingediend en dat minister Gromiko heeft ver worpen, niet zo onaantrekkelijk voor de Russen is als het op het eerste gezicht lijkt. Eén van de grote moeilijkheden is, dat de Russen erop staan, dat onder handelingen tussen Oost- en West- Duitsland geschieden op basis van gelijkheid in aantal en in rechten. De westelijke willen dit niet aanvaar den, omdat zij het Oostduitse regime niet erkennen. Het westelijke voorstel maakt het mogelijk, dat Oost- en Westduitsers onderhandelen als groepen deskun digen. Dat is de positie van de Duit sers op de huidige confernetie. Het lijkt niet zo belangrijk, dat de twee Duitslanden evenveel mensen in hun groepen deskundigen hebben, aldus het oordeel van de diplomatieke waarnemers te Genève. WEER EEN ONDERBREKING? Volgens gezaghebbende bron heb ben de V.S. Gromiko maandag tijdens de besloten bijeenkomst in Genève laten weten, dat het vasthouden aan een overeenkomst op basis van een commissie voor heel Duitsland zou kunnen leiden tot een snel einde van de conferentie in Genève. Een vooraanstaande westelijke per soonlijkheid heeft verklaard, dat de mogelijkheid van een onderbreking van de conferentie onderwerp is ge weest van een gedachtenwisseling van de westelijke mogendheden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1