Laatste snufjes op vindt men in de onderwijsgebied St. Josephschool Tweede Kamer heeft haar beslissingen genomen Socialistische moties verworpen Ceta-Bever VLEKKENPASTA Nieuw veilinggebouw van, Coöp. Tuinbouwveiling Ter Aar ZATERDAG 18 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Met 47 voor en 87 tegen heeft de Tweede Kamer gisteren de drie so cialistische moties, die nog waren overgebleven, verworpen. Deze ver werping betekent in feite ook, dat de datum van invoering van het com- plex van maatregelen, dat de rege ring heeft voorgesteld om te komen tot afschaffing van de consumenten subsidies op huur en melk is vastge legd op 1 april 1960. De minister president heeft aan het einde van de debatten nog eens nadrukkelijk hier op gewezen. In de moties van de heer Roemers werd de regering uitgenodigd de Kamer op de hoogte te brengen van de stand van zaken in de vrijere loon vorming voor men tot definitieve be slissingen inzake de afschaffing der subsidies zal overgaan. In de tweede motie werd de afschaffing van de subsidie op melk afgeraden. In de derde wordt de regering uitgenodigd de vijfde gemeenteklasse af te schaf fen om tot kleinere loonverschillen als gevolg van de gemeente-classifi catie te komen. De meerderheid van de Kamer is overigens vóór afschaffing, maar uit de debatten is duidelijk gebleken, j waarom men aan deze motie geen j behoefte had. Zoals ook staatssecre-1 taris Roolvink mededeelde: de re- gering wil hierover eerst het oordeel van de SER horen. Door een vrijere loonpolitiek zullen volgens de staats secretaris de inkomstenverschillen worden teruggebracht. De heer Van Eibergen (AR) merkte bovendien nog op, dat de verschillen tussen klasse vier en vijf praktisch nihil zijn. Een motie van de pacifist Lank- horst, die de regering uitnodigde een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van een loonronde van 4 procent voor personen met een in komen van minder dan 3460 per jaar kreeg alleen de steun van de communisten, zodat het vereiste ge tal ondertekenaars niet aanwezig In feite hebben de replieken geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. De ministers De Pous en Zijlstra ga ven nog in grote trekken de hoofd punten van het beleid aan. Het ni veau der investeringen is een moei lijke zaak, aldus de minister van Economische Zaken De Pous, ook de socialistische economen kunnen de hoogte hiervan niet aangeven. Mi nister Van Rooy zegde onder meer toe, dat hij over enige tijd verslag zal uitbrengen over de gang van za ken bij de vrijere loonpolitiek. Prof. de Quay merkte aan het slot van de debatten op, dat het kabinet ook aan het overleg met de oppositie waarde hecht. Hij wees de drie moties van de hand. Bij de stemming bleek, dat deze moties alleen stemmen van de socialisten en communisten konden behalen. Geslaagd voor diploma A: de dames J. J. Schreijer, J. M. Grosman, J. A. van der Water, J. M. Hillebrand, allen te Leiden; W. van der Linde, Rijnsburg, M. J. van Egmond, Rijns burg; Z. Galjaard, Leiden, T. de Graaf, Leiden; N. G. E. van Rees, Voorschoten, M. F. Vink, Voorscho ten; de heren: A. J. W. Otten, Leiden; H. W. Douwes, Wassenaar; G. J. van Weerlee, Leiden; C. J. A. Lugthart, Katwijk; D. J. van Duijvenbode, Lei den; R. Viool, Noordwijk; H. Deurloo, Voorschoten; C. Wittebol, Voorscho ten. Afgewezen 9 candidaten. De candidaten wier namen vetge drukt zijn, behaalden tevens het mid denstandsdiploma. GEEN KRINGEN! 1.35 PER TUBE (Advertentie). Gisteren in gebruik genomen Inzegening door de deken Heel dikwijls is, vooral de laatste tine. De hal heeft door de aanbouw tijd, de vraag gesteld wanneer zal 't een lengte -gekregen van 80 meter nieuwe veilinggebouw te Ter Aar in gebruik genomen worden. Een be grijpelijke vraag, want de bouw heeft geruime tijd in beslag genomen. Maar van de ander kant is het ook zo, dat er ontzettend veel te doen is, eer al les werkelijk klaar is. Maar nu is het toch zover dat dinsdag 21 juli a.s. de officiële opening zal plaats vin den, en de Coöp. Tuinbouwveiling zal beschikken over een modern vei linggebouw, dat ook zal voldoen aan de eisen van onze moderne tijd. Er is aan de bouw veel voorafge gaan. Verschillende vergaderingen en besprekingen zijn er nodig- ge weest voor het zover was dat er be gonnen kon worden aan de werke lijke voorbereiding van de bouw. De bestaande hal die nog slechts enkele jaren in gebruik is, moest in het ge hele complex worden opgenomen. En om dat te doen, dat een goed ge heel verkregen werd vergde, mede in verband met bouwverordening en tal van voorschriften, veel hoofdbre kens. Toen men dan ook eenmaal was begonnen met het maken van een ontwerp is er nog heel wat geconfe reerd en overlegd, en moest er veel gepast en gemeten worden om te ko men tot het plan dat nu is uitge voerd. Vanzelfsprekend komt ook 't financieren van de bouw bij het ma ken van plannen een woordje mee spreken. Want het bouwen was nood zakelijk maar de financiële mogelijk heden zijn tenslotte ook begrensd. Wat er ook te doen geweest mag zijn eer de plannen definitief waren, alle moeilijkheden werden overwonnen en het gebouw is er gekomen, een gebouw waarop de leden van de vei ling terecht trots kunnen zijn. Het is bij dit alles wel jammer, dat de man die aan de bouw van dit vei linggebouw een belangrijke stoot heeft gegeven, en zozeer voor de ver wezenlijking heeft geijverd niet ten volle mag genieten van de realise ring van wat eens zijn streven was. We bedoelen de oud-voorzitter van de veiling, de heer C. W. v. d. Hoorn Az. Zijn verdiensten ten opzichte van dit gebouw blijven echter en zijn naam zal onafscheidelijk verbonden blijven aan dit nieuwe veilingge bouw. Het ontwerp en de tekeningen van het gebouw werden gemaakt door 't architectenbureau Dekker te Spijke- nisse. Aannemer van het bouwwerk was de heer C. J. Strijk, aannemer te Oegstgeest. De inrichting van de nieuwbouw De nieuwbouw omvat een hal die aansluit op de bestaande hal, een verkooplokaal, kantoren en een can- met een breedte van 22 meter. In deze hal worden de ter veiling aan gevoerde producten neergezet. Ook wordt er gebruik van gemaakt voor de sortering van augurken. Met de nieuwbouw is er de zo hard nodige ruimte gekomen voor dit alles. Want al was de bestaande hal van circa 1000 m2 oppervlakte 'n flinke ruim te, toch was het voor het goed func tioneren van het veilingbedrijf te kort. Deze aanwinst van ruimte is een der belangrijke voordelen welke de bouw heeft gegeven. Het verkooplokaal. Vanuit de grote neerzethal komt men via een brede doorgang in het verkooplokaal. Dit is gelegen aan de Hoekse Aar. Het verkooplokaal is prachtig uitgevoerd. Flinke ruimte en zeer licht zijn twee kenmerken van dit lokaal. Het wordt afgesloten door drie rolluiken die door electri- sche motoren worden op en neer ge laten. Een druk op de knop en naar wil lekeur gaan deze rolluiken open of dicht ofwel men kan deze op een be paalde hoogte open houden. De tri bune is geheel van beton gegoten, en hierop zijn de nieuwe veilingbanken Iedere bank is bestemd voor twee kooplieden. Door de firma v. d. Hoorn en Wouda uit Utrecht is een nieuw afmijntoestel geplaatst. Dit toestel is het modernste op dit gebied en heeft ook diverse mogelijkheden. Zo is het b.v. niet meer nodig dat de afslager op de veilingklok ziet wie de koper is en wat de prijs. Dit kan hij afle zen op een kleiner apparaat, dat als een lessenaar voor hem staat op de tafel, waaraan hij zit. Vanuit het ver kooplokaal kan men via een gang naar het kantoor van de kassier, of naar het grote kantoor komen. Men kan zich daarheen ook via een trap begeven, wat een speciaal gemak be tekend voor de kopers die hun plaats in de bovenste banken van de tri bune hebben. Er zijn drie kantoren, n.l. het gro te kantoor, een privé-kantoor voor de directeur en een kantoortje voor de kassier. Ook de kantoren zijn voor zien van een moderne inventaris, en er is veel, zeer veel licht. Verder is er nog een bestuurskamer waar de veilingproblemen een behandeling zullen vinden. Veranderingen. Als men zo alles in ogenschouw neemt dan dwalen onwillekeurig de gedachten nog wel eens af naar een verleden tijd. Eigenlijk nog niet eens een zover verleden tijd. Want in de De vlag hing uit op het plein vóór de nieuwe St. Josephschool aan de Oppenheimstraat te Leiden: het ge bouw werd officieel in gebruik ge steld en velen, die bij het onderwijs van Leiden op een of andere wijze betrokken zijn waren gistermiddag om half vier bij deze heugelijke plechtigheid aanwezig. Onder hen waren deken Haring, de wethouders Menken en Jongeleen, het voltallig schoolbestuur, vertegenwoordigingen van verenigingen en instanties in Leiden, die nauw verbonden zijn met onderwijs en jeugdwerk, het schoolbestuur van de St. Cunera- stichting, schoolhoofden, de heer J. J. Schrama namens het architecten bureau, de aannemer, en namens de parochie kapelaan C. W. Thomas, die aan de St. Josephschool gods dienstlessen geeft. Dadelijk al heeft de aula in het centrum van dit gebouw haar deug delijkheid kunnen bewijzen door on derdak te verlenen aan de vele ge nodigden, die met méér gekomen waren dan men verwacht had. Het was koel ondanks het warme loop van een halve eeuw is er ont- weer buiten in deze hal zettend veel veranderd in de Ter Aarse tuinbouw. Zoveel, dat men by de nieuwbouw die nu tot stand is ge komen niet kan spreken van luxe, maar slechts van harde noodzaak. Iedere tijd stelt zijn bijzondere eisen en ook op veilinggebied zijn er die eisen. Zoals men nergens meer kan meekomen als men de eisen van de tijd niet verstaat, zo is het zeker ook met de veiling. Als men nog eens denkt aan een oud tafereeltje uit vroeger dagen toen afslager en schrijver, gemoede lijk op de brug stonden, bij regen weer onder de parapluie, dan be grijpt men direct dat dit nu niet meer gaat. En als dan bij de mondelinge dikwijls moeilijk viel uit te maken wie nu wel het eerst gemijnd had, dan begrijpt men ook dat er nog wel eens van die koopmansru zietjes ontstonden. Het afmijntoestel heeft hieraan ra dicaal een einde gemaakt, nu tot zelfs op fracties van seconden tot uitdrukking komt wie wel het eerst gedrukt heeft. Zo zouden er nog wel meer punten aan te halen zijn over de ontwikke lingsgang in het veilingwezen. was er vroeger algemeen de bloc-veiling. Langzamerhand is dit systeem geheel verdwenen en is er persoonlijke veiling voor in de plaats gekomen. Het is de gang van de tijd, die niet is tegen te houden. En daarom is het voor de Ter Aarse tuinders, en voor de tuinders uit de omgeving, die in Ter Aar veilen, een dag van histori sche betekenis. Alleen al door het gebouw en de outillage gaat de Ter Aarse veiling een geheel andere indruk maken. Op de eigen omgeving natuurlijk, maar vooral, en dat is het voornaamste in de handelswereld. Het is te wensen dat de Coöp. Tuinbouwveiling zal mogen blijven een instelling die zal zijn een zegen voor zovelen in Ter Aar en Omstre ken, een instelling die de belangen van de tuinderij op de verlangde ma nier zal kunnen behartigen en voor staan. officiële opening zal plaats vinden zoals boven vermeld op dins- 21 juli a.s. des namiddags om 3 uur in de Veilinghal. Het nieuwe veilinggebouw is te bezichtigen op voornoemde openings dag en wel vanaf twee uur des na middags tot de officiële opening en des avonds van zeven tot negen uur. Dr G. W. M. Kallenberg, voorzit ter van het r.k. schoolbestuur, sprak een welkomstwoord, waarin zijn vreugde uitsprak over dit moment en het personeel van de school on der leiding van het schoolhoofd, de heer J. de Raay, gelukwenste met dit moment. Het onderwijs in Lei den is weer een streek vooruit dank zij deze school, die van belang is voor het Lager Onderwijs in een deel van de St. Petrusparochie. Vol gend jaar hoopt men rond deze tijd de St. Antoni'Usschool in zuid-west te openen. Hij dankte allen, die aan het tot standkomen van dit gebouw hadden meegewerkt, onder hen de aannemer Van Rhijn uit Kaïtwijk en het archi tectenbureau Van Oerle en Schrama. De deken betoogde in een speech aan de hand van een regel uit de H. Schrift, dat de vreugde bij een geboorte de pijn die er aan vooraf ging overtreft. Men heeft vele moei lijkheden moeten overwinnen vóór deze school er stond, maar nu men het resultaat ziet, blijft er slechts blijdschap over. Niét het gebouw is het belangrijkste, erkende spr. maar de wijze waarop het onderwijs wordt gegeven, maar dit wil niet zeggen, dat de frisheid en de inrichting van Zegening van de St. Josephschool- jeugd. het gebouw geen invloed hebben op de sfeer in de school. Hij spralk over het voorbeeld van de patroonheilige van deze school. Wethouder Menken, sprekend na mens het gemeentebestuur, was van mening, dat het met „de bestedings beperking" nogal los bleek te lopen, gezien de uitvoering van deze school. Hoe zou het resultaat van de scho lenbouw niet moeten zijn, indien er van „beperking" geen sprake meer is? Namens het gemeentebestuur wenste hij schoolbestuur, korps van leerkrachten en het gehele onderwijs vah Leiden geluk met dit gebouw. Na een korte pauze, waarin men een verfrissing gebruikte, sprak nog de voorzitter van het ouder-comité, de heer Ghr. Driessen, die het accent legde op het belang van samenwer king tussen ouders en leerkrachten. Bedde groepen kunnen elkaar onder steunen in de opvoeding der kinde ren en het is daarom zo jammer dat nog zo weinig ouders doordrongen zijn van het belang dezer samen werking. Hij kwam niet met „lege handen" en bood het schoolhoofd, de heer De Raay, namens ouders, een pick-up, platenkoffer en projectie- tafel aan. Bovendien wilde men waardering tonen voor het vele werk, dat het schoolhoofd in de eer ste tijd van de St. Josephschool heeft gedaan. De heer De Raay kreeg si garen; mevrouw De Raay deelde in de glorie en kreeg bloemen. De heer N. B. M. Vreeburg sprak een hartelijk woord van gelukwens namens de St. August in us-vereniging waarin hij in het bijzonder de heer De Raay gelukkig prees met deze moderne school. De heer De Raay sprak een slot woord, voor het gezelschap in het ge bouw uitzwermde en de vele nieuwe snufjes in het onderwijs aan deze school bewonderde. Hij toonde zich dankbaar ten aanzien van velen, in de eerste plaats aan de opzichter, de heer Mulders, die optrad namens het architectenbureau Van Oerle en Schrama en de aannemer Van Rhijn. Voorts bracht hij dank aan de on derwijzers (essen), die in de voorbe reidingstijd zo sportief hebben mee gewerkt het gestelde doel te berei ken en tenslotte het schoolbestuur, dat hem vertrouwen had geschon ken. Hij dankte het oudercomité voor de prachtige geschenken. De genodigden hebben daarna de kennismaking met deze nieuwe la gere school voor jongens en meis jes voltooid. De klassen zijn ruim en modern; de banken en lessenaars staan los in de klas opgesteld; de onderwijzer(es) heeft de beschikking over een brede moderne lessenaar; de klas is aangesloten op een ge meenschappelijke geluidsinstallatie. Men heeft de beschikking over schoolradio, huistelefoon, projectie ruimten in aula en handen-arbedd- lokaal en voorts is er een moeder- klok, die op bepaalde tijden, dank zij een vernuftig automatisch sys teem tijdsignalen kan geven. De kleuren in de school zijn fris en functioneel. In de twee klassen die straks voor handenarbeid bestemd vinden voorlopig twee klassen van* de kleuterschool onderdak. Hedenmorgen heeft de deken, na een gezamenlijke schoolmis voor de kinderen in de St. Petruskerk, welke H. Mis door hem werd opgedragen, de school ingezegend. Alle leerlin gen waren hierbij aanwezig en na dat de deken, die geassisteerd werd door kapelaan Thomas en kapelaan Truyens, de gevel had gewijd, ging hij over tot zegening van de kruis beelden, die daarna door vertegen- woordigr/rs van de verschillende klassen naar de lokalen gebracht werden en aan de muur gehangen. De deken gaf een voor de kinderen bevattelijke uitleg van deze plech tigheid, welke zij ook aan de hand van een boekje konden volgen. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris J. C. v. Eek te Leiden. Woonhuis met tuin Thorbeckestraat 25, in bod 7.800.-, koper J. Bleijie te Leiden, q.q. voor 9.000. SLACHTHUISBRUG GAAT WEG Het einde van de Slachthuisbrug in de Maresingel komt met rasse schreden naderbij. Nog deze maand, op 31 juli, zal door de directeur van Gemeentewerken het verwijderen van deze brug en de vervanging hiervan door een duiker worden aanbesteed. Ook met de verbetering van de Da Costastraat zal waar schijnlijk spoedig een begin worden gemaakt. Op dezelfde dag zal, eveneens door de directeur van Ge meentewerken een aanbesteding worden gehouden voor het grond en rioleringswerk ten behoeve van deze straat. De heer Chr. Driessen biedt na mens het oudercomité het school hoofd, de heer J. de Raay en diens wouw een attentie aan.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7