Grote stedelijke agglomeraties samenbinden tot gewesten Hamea-Geleï HS Goochelende pastoor op congres Enschede ZATERDAG 18 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Keizer Haille Selassie eredoctor Aan de universiteit van Praag: is Z. K. M. Haile Selassie, keizer van Ethiopië, die op het ogenblik na Rusland, Tsjecho Slowakije bezoekt, ge promoveerd tot eredoctor in de rechtswetenschappen. De foto toont de keizer met cappa en baret tijdens een toespraak welke hij tijdens de promotie- plechtigheid heeft gehouden. Geheel links zit de Tsjechische president Antonin Novotny. Voor de grote stedelijke agglome raties moet de instelling van „stads gewesten" ernstig overwogen wor den. Dit is de mening van de meer derheid van een commissie uit de Ne derlandse Vereniging van Gemeen ten, die een advies uitgebracht heeft over herziening van de gemeentewet. Bij een „stadsgewest" denkt men aan een doelcorporatie, die bepaalde gemeenschappelijke belangencom- plexen behartigt en die bij een spe ciale wet ingesteld moet worden. Omdat de feitelijke situaties in de verschillende agglomeraties zo ver schillend zijn, wordt een algemene regeling niet mogelijk geacht. Er be staat behoefte aan een afzonderlijke regeling voor iedere stedelijke agglo meratie. Een minderheid van de commissie geeft er de voorkeur aan de proble men van deze agglomeraties op te lossen langs de weg van een zo nodig verruimde gemeenschappelijke rege ling. Streekverband De commissie meent ook dat er in bepaalde streken van het land be hoefte kan bestaan aan speciale doel corporaties ter bevordering van het streekverband. Ook hier zou men moeten beginnen met regeling van ieder geval afzonderlijk. In het rapport wordt opgemerkt dat een oplossing van de problemen van stedelijke agglomeraties en streekverbanden mogelijk is langs vier wegen: Een gecoördineerd beleid (zonder speciale juridische construc ties), grenswijzigingen, gemeenschap pelijke regelingen, en het vormen van nieuwe doelcorporaties. De commissie heeft gewerkt onder leiding van mr. P. J. Oud. Charme voor Uw handen (Advertentie). PRIESTERWIJDINGEN Mgr. P. Moors, bisschop van Roer mond, heeft 12 juli in de parochie kerk van Grubbenvorst het H. Pries terschap toegediend aan de fraters J. Janssen, F. Simons, J. Bouman, J. Boex. P. Dielwart, W. Achillis, Jac. Janssen, L. de Jonge, G. Pielage, J. vna Amerongen, C. Spruyt, J. Klap- pe, G. Goes, L. van Buchem en A. Stikvoort van de Orde der Domini canen; J. Mensink, A. van Schaik, J. Amting van de Paters van het Aller heiligst Sacrament en G. Remie van de Paters Salesianen van Don Bosco. ROYEMENT EN VORMFOUT Het partijbestuur van de Katho lieke Volkspartij in Den Haag heeft het beroep van de afdeling rectoraat Scharn der KVP te Maastricht, inge steld tegen het besluit van het kring- bestuur Limburg inzake het royement van de voorzitter der KVP-fractie in de Maastrichtse gemeenteraad, de heer J. Ensinck, niet ontvankelijk verklaard. Dit op grond van de over weging dat het afdelingsbestuur de termijn van beroep zou hebben over schreden. Het bestuur van de afdeling rec toraat Scharn van de KVP, waarvan de heer Ensinck lid is, had indertijd besloten tot royement van dit lid. Het royementsbesluit was gegrond op artikel 64 van het algemeen partij- reglement, dat een afdelingsbestuur verplicht een lid, dat door openbare gedragingen en uitlatingen de partij ernstig schade berokkent, te royeren. Naar de mening van het afdelings bestuur heeft de heer Ensinck de partij schade berokkend. Door een toespraak in de gemeenteraad van Maastricht, waarin hij zich laatdun kend uitliet over de KVP aldaar. Het kringbestuur Limburg heeft, nadat de heer Ensinck van het roye mentsbesluit der afdeling in beroep was gegaan, dit afdelingsbesluit ver nietigd. Het afdelingsbestuur van het rectoraat Scharn was op zijn beurt in beroep gegaan van dit vernieti- gingsbesluit van het Limburgse KVP- bestuur bij het algemeen partijbe stuur der KVP in Den Haag. Bü nadere informatie deelde de voorzitter der afdeling rectoraat Scharn; de heer J. Braun, ons mede, dat het afdelingsbestulr zich niet zal neerleggen bij deze beslissing van het partijbestuur, aangezien dit be stuur een vergissing zou hebben be gaan ten aanzien van de termijn bin nen welke beroep mogelijk was. Im mers, deze termijn gaat in op de dag, v/aarop het besluit van het kringbe stuur ter kennis werd gebracht van de belanghebbende afdeling, en dus kon niet gelden de datum waarop het kringbestuur de beslissing nam. Het partijbestuur in Den Haag deelde ons mee, dat de afdeling rectoraat Scharn een vormfout heeft begaan door in zijn beroepschrift wel de datum 3 juni, waarop het kringbestuur zijn beslissing nam, te noemen, maar niet de datum 17 juni, waarop die beslis sing aan de afdeling werd meége- aeeld. Het beroepschrift werd op 30 juni verzonden, dus inderdaad nog binnen de vastgestelde termijn van veertien dagen. Door het ontbreken van de datum 17 juni in de brief kon men dit in Den Haag echter niet we ten; men is er daar pas later achter gekomen. Het partijbestuur is bereid een nieuw beroepschrift, dat laatst genoemde datum wel bevat, in behan deling te nemen. BEGIJNHOF, OOK EEN BAKEN VOOR VREEMDELINGEN. Op het Amsterdams Begijnhof is een informatie-kantoor ingericht door het katholieke oriëntatie-centrum voor vreemdelingen. Deze jaren on derneming met vrijwillige medewer kers gaat diensten verlenen aan vreemdelingen, katholieke en niet- katholieke, door hen in te lichten over het katholieke leven in Nederland en ook door de geestelijke verzor ging van katholieke vreemdelingen te bevorderen in verband met de ver vulling van hun kerkelijke plichten. De voorlichting behoeft niet lang te duren, ook al omdat bezoekers doorgaans niet veel tijd hebben. Daarom zijn in het bureau tal van brochures en andere informaties ge reed gelegd, die men voor enkele centen kan meenemen. Het materiaal, dat verstrekt wordt en dat met Vreemdelingenverkeer niets uitstaan de heeft, telt onder andere een be knopte gids voor katholiek Amster dam in vijf talen, die ook katholieke bezienswaardigheden aangeeft. En dan is er nog een folder met opgave van de H. Missen in de verschillen de kerken. Op het bureau is men tot een meer uitvoerig gesprek bereid. Wie het Be gijnhof betreedt, vindt het nieuwe kantoor onmiddellijk links van de hoofdingang, waar internationale vlaggen uithangen. Hij weet nog niet wat verscheurend-dier-zijn is Artis in Amsterdam heeft een nieuwe attractie: iedere middag maakt het met Pinksteren geboren tijgertje een wandeling met oppasser Nijdam Drie dagen achtereen staat En schede in het teken van de magie. Honderden goochelaars uit bijna alle landen van West Europa en zelfs enigen uit Canada zijn naar de Twentse stad gekomen. Burgemeester Thomassen heeft de deelnemers aan dit congres gisteren ten stadhuize ontvangen en toegesproken. Onder hen bevindt zich pastoor J. P. C. Tempel uit het Friese dorp Stegger- da, die speciaal gekomen is om zijn repertoire, met enige goede nummers uit te breiden. Hij heeft een simpele touwtruc ge kocht, waarmee hij hoopt opnieuw izenden- te kunnen verbazen. Pas- >r Tempel is reeds goochel-ama- teur sinds zijn prille jeugd, nadat hij eens een goochelboek in handen kreeg. Nu trekt hij met zijn trucs het gehele land door. treedt onder meer op voor zieken, bejaarden en invaliden en pleegt na afloop van zijn optreden een kort predikatie te hou den. Pastoor Tempel heeft de erva ring opgedaan, dat hij met zijn goo cheltrucs de aandacht vangt van zijn publiek en die ook in zijn slotpreekje vast kan houden. Vrij plotseling is gisteren, op de leeftijd van zestig jaar, overleden frater Stefanus Bouwman, leraar aan de St. Ludgerus-Kweekschool in Hil versum. Sedert 1932 is hij aan deze school als leraar voor het teken onderwijs en het hander.arbeidon- derwijs verbonden geweest. Jaren lang was hij lid van de staats commissie voor de examens handen arbeid L. O. HET WORDT WEER VAKANTIE Robotel" uitkomst voor vermoeide reizigers ca..20 pet. gaaf naar fa - milie en vrienden ca.80pctgaatinjulien augustus met vakantie ca.18pct trekt naar de Veluwe ca7pct trekt naar Zuid-Limburg ca 56pct reist met de ca.1 pet gaat lopende met vakantie ca 45 pet van de kinderen blijft in devakantiethuis ca 80 pet. van de huismoe ders vindt de zomervakan tie veel te lang Sinds kort beschikt de Franse badplaats Aix les Bains toeristen, die aankomen in de stad de vermoeiende en bespaart. Dank zij de „robotel", gemonteerd op een station zien, welke hotels nog kamers vrij hebben. Zij veren van een of meer van die kamers en kunnen op ook nog zien hoe zij in het bepaalde hotel moeten lang, naar verkiezing in Frans, Engels of Italiaans, uit Aix les over een „robotel", een bijzonder nuttige vinding welke langdurige tocht langs vele hotels, op zoek naar kamers, plattegrond van de stad, kunnen reizigers al bij het kunnen over een telefoon beschikken voor het reser- de „robotel" aan een spoor van knipperende lampjes komen. Bovendien krijgt de bezoeker nog drie minuten een luidspreker nuttige wenken voor zijn verblijf in OEFENING ZWAAN-SONG OP DE LEUSDERHEIDE De oefening, die Engelse en Neder landse strijdkrachten op Nederlands grondgebied zullen uitvoeren van 20 tot en met 23 juli draagt de naam Zwaan-Song, omdat zij voorafgaat aan het vertrek van 1ste Battalion The Queen's Royal Regiment uit West-Duitsland naar Engeland. Aan de oefening zullen deelnemen het genoemde Engelse bataljon, dat met enkele verkennings- en artillerie- groepen wordt versterkt tot 1 Queen's Battalion Group en enkele onderdelen van de 41e gevechtsgroep (Nederland). Komende van West- Duitsland richten de Engelsen op maandag 20 juli in de namiddag hun bivak in ten oosten van Steenwijk. Mobiele onderdelen van de Engelse gevechtsgroep zullen nachtelijke aan vallen doen op enkele kleine Neder landse objecten tussen Zwolle en Amersfoort. In de „vond van woens dag 22 juli doet de groep een aan val op een Nederlandse stelling op de Leusdeiheide en in de vroege mor gen van 23 juli wordt de oefening beëindigd door een tegenaanval van ®en Nederland* infanterie-batalj oei. MEDISCHE DIENSTEN Ij Voor Leiden en Omgeving Leiden. In spoedgevallen nemen waar de artsen De Bruyne, Schaefer, Verbrugge, Roodenburg Vermaat en Kortmann. Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel 24807, tot zaterdag 18 uur apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Alkemade en Leimuiden. De art sen v. d. Bijl, Oude Wetering, tel. K 1713217, en v. d. Werf, Rijpwe- tering ,tel. K 1712—202. Alphen a. d. Rijn. Dkt. A. J. Zwar tendijk, tel. 2472. Bodegraven. Dkt. C. G. van Beek, tel. 2268, zust. Faber, tel. 2566, apo theek open van 122 en van 57, uur. Boskoop. Dkt. Bom, tel. 2136. Hazerswoude. Zustersdienst en arts zie Leiderdorp. Voor ongevallen aan de Rijndijk belle men steeds K 1714 278. Hillegom. Dkt. C. M. Wijkmans, tel. 5771. Katwijk/Rijn. Dkt. H. M. Huetirig, tel. 2102, apotheek zie Katwijk/Zee. Katwijk/Zee. Dkt. A. G. de Jager, tel. 3777, apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Koudekerk a. d. Rijn. Zie Leider dorp voor zuster en arts. Langeraar. Dkt. J. A. Sandkuijl, tel. K 1722—139. Leiderdorp. Zuster Hoogvliet, Kom van Aaiweg, tel. K 171024909. Dkt. H. Bakema, tel. 24828. Leidschendam. Dkt. J. H. Uhl, tel. 2939, Kruisdienst Voorburgseweg 2, ambulance tel. 2200. Lisse. Dkt. J. M. van Dijk, tel. 3134. Nieuwkoop. Zie Zwammerdam. Nieuwveen. Zie Langeraar. Noordwijk. Dkt. Goudriaan, tel. 2333, Duinrand apotheek van 11.30 18 uur. WitrGele Kruis zuster Faase, tel. 2536. Noordwijkerhout. Dkt. K. A. van Praag, tel. 385. Oegstgeest. De artsen F. W. N. Hu- genholtz, tel. 20390, en J. B. Hugen- holtz, tel. 32277. Apotheek Wilhelmi- napark 8, tel. 26274. Rijnsburg. Zie Katwijk/Rijn. Sassenheim. Dkt. J. M. van Nes, tel. 7119. Valkenburg. Zie Katwijk/Rijn. Voorhout. Zie Warmond. Voorschoten. Dkt. H. Olthuis, tel. 2527, Gezondheidscentrum Wijngaar denlaan 1, tel 2177. Warmond. Dkt. H. Walenkamp, tel. K 1711—220. Wassenaar. De artsen M. de Haan, tel. 2501, en Jac. H. Jaarsma, tel. 9676, Wassenaarse apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. Woubrugge. Zie Langeraar. Zoetermeer. Dkt. P. Vegt, tel. 3035 Zwammerdam. Dkt K. Gill, tel. K 1726—2527. Wij verzoeken onze corresponden ten er voor te willen zorgdragen, dat de opgaven van dokters- en apothe kersdiensten voor de weekeinden vrijdagmorgen in het bezit van de redactie zijn. Wenst U zware of lichte francs monsieur?" De Franse Bank heeft woensdag de eerste nieuwe francs utigegeven, die honderd oude frans waard zijn. Voorlopig geeft de bank alleen bestaande bankbiljetten uit, waarop in rode inkt de nieuwe waarde is afgedrukt. Deze foto van een loket in een bank, toont biljetten die vroeger 5000 frank waard waren, en die nu 50 frank doen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6