RIJNSTREEK Jeugdweek voor vacantie-kinderen weekelykse CRonycké der LIEFDE ZATERDAG 18 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Hogere Technische School te Haarlem Eindexamens Het einddiploma verwierven: Afd. Bouwkunde: S. G. Boot, De venter, H. Borkent, Heemstede, H. H. Brandenburg, Haarlem, J. E- Dries ten, Haarlem, C. Heere, IJmuiden, F. W. Kuipers, Haarlem, W. Kwel- dam, Middelburg, W. J. Luinge, Alk maar, J. J. M. Ouwerkerk, Leiden, F. J. Vertregt, Haarlem. Afgewezen 0. Afd. Weg- en Waterbouwkunde: Th. M. Andriessen, Haarlem, J. J. v. d. Berg, Leiden, G. J. G. Beunder, Haarlem, G. A. Cenze, Zandvoort, G. v. Doorn, Santpoort, W. E. Fa briek, Heemstede, T. L. v. Heumen, Overveen O. J. Hoffman, Haarlem, D. Hopman, Heiloo,, R. Hupkens, Heemstede, H. A. Kolle, Haarlem, W. J. Kraayenga, Haarlem, E. C. Ku- perus, Alkmaar, G. J. Laan, Ven huizen, J. W. A. Langerak, Bever wijk, G. J. van Leenders, Zandvoort, J. v. Leeuwen, Amstelveen. G. J. Louter, Alkmaar, D. G. D. v. d. Mark, Alkmaar, R. W. v. d. Mark, Alkmaar, A. Mol, Heiloo, R. Pino, Noordwijk aan Zee, A. C. Schilp- zand, Bennebroek, C. J. Spaargaren, Haarlemmermeer, L. D. B. v. d. Steenhoven, Leiden, J. P. C. Ver- berne, Enkhuzen, J. N. Volkers, Nrd Scharwoude, A. Voogel. Haarlem, E. A. N. v. d. Wijk, Den Haag, J. Wij- ker, Heemstede, C. v. Zanten, Aals meer. Afgewezen 1. Afd. Werktuigbouwkunde: G. J. v. Aalst, Haarlem, R. Baaij, Heemstede, J. Benier, Voorburg, N. Blaauw, Nie- wersluis, H. P. Bleyi, Leiden, E. J. de Boer, Driehuis H. P. Bootema, Amstelveen, H. v. Brederode, Haar lem, R. J. v. d. Broek, Haarlem. D. G. v. Damme, Bloemendaal J. A. v. Delft, Amersfoort, R. C. Douwes, Leiden, B. W. Jaspers, Alkmaar (met lof). J. T. Keijer, Enkhuizen, J. A. K. Konings, Almelo, C. P. Koomen, Santpoort, L. P. v. d. Mey, Haarlem, J. Mol, Bovenkarspel, A. W. M. Me derkoorn. Santpoort, H. C. W. No- lens, Wassenaar, B. A. Rosman, Was senaar, P. A. W. Santen, Heemstede, P. Schager, Hilversum, R. Stuurman, Wormerveer, M. Vlutters, Haarlem, H. Vonk, Haarlem, F. v. d. Vosse, Hengelo, C. de Waal, Arnhem, J. P. Baars, Alkmaar, H. W. Biessels, Voorburg, F. N. Breedijk, Haarlem, Th. J. P. Castien, Lisse, R. Cornet, Haarlem, P. A. Deken, Amsterdam, C. J. W. Dekker, Haarlem, A. H. C. Drontman. Amstelveen, N. F. Dui- neveld, Breezand, G. J. v. Gaaien, Leiden, C. Guijt, Katwijk aan Zee, A. Hoek, Haarlem, B. v. d. Hoogen, I Leiderdorp, H. C. Kempers, Haar lem, J. D. Loogman, Velsen. N. J. H. Meiland, Haarlem, J. Naaktgeboren, Velsen, J. Oudendijk, Hensbroek, R. Peerenboom, Haarlem, P. Pilkes, Heiloo, S. J. Put, Bergen. J. Sam son, Santpoort, G. J. Scholten, Haar lem, S. J. de Wit, 't Zand, G. J. A. Zonneveld, Castricum. P. J. Baayen, Apeldoorn, N. D. Binnendijk, Rijns- burg, H. C. Breidenbach, Voorscho ten, P. J. Buys, Haarlem, W. Th. Chevallier, Haarlem, M. H. Doeglas, Wassenaar, M. Dijkhuis, Haarlem, R. C. Hamers, Haarlem, M. J. W. v. d. Horst, Noordwijk aan Zee, L. Inen, Noordwijk Binnen, F. M. de Jong, Schoorl, K. J. N. Kramer, Santpoort, C. P. A. Peeters, Noordwijkerhout, R. Righolt, Heemstede, J. G. P. de Ruiter, Heemstede, H. J. van Rijse- wijk, Haarlem. F. J. M. M. Schip horst, Haarlem", H. van Schoonhoven, Santpoort, H. Sinkeldam, Den Haag, J. W. Smit, Oegstgeest, H. J. H. Sui len, Haarlem, H. F. Th. Tichelman, Overveen, H. de Vries. Santpoort, F. J. R. van Wijk, Zandvoort, B. van Zeeland, Haarlem. Afgewezenn 2. Afd. Electrotechniek. Th. W. M. v. Amerongen, Heemstede, P. Ba- dart, Aerdenhout, W. L. G. Bader, Noordwijkerhout, A. F. W. v. d. Ber ge, Heemstede, F. P. J. Cornelissen, Wassenaar, C. v. d. Graaf, Leiden, F. J. de Groot, Den Haag, P. J. Gu- ley, Leiden (met lof), G. H. W. van Hemert, Beverwijk, J. A. Hoeben, Haarlem, J. Jongkind, Haarlem, O. J. Koolwijk, Haarlem, G. P. A. Langen- dijk, Beverwijk. B. Lodder, Aerden hout, P. L. Montulet, H. Hoef, R. C, v. d. Nat, Haarlem, Th. J. Philippo, Haarlem, P. N. Smit, Castricum, L. P. J. Veelenturf, Hillegom, E. S. P. v. Veen, Alkmaar. S. Verhoeve, Hei loo, J. I. v. d. Voort, Leiden, H. J. v. d. Vossen, Haarlem, J. Vrouwe, Uitgeest, P. L. Th. Warmerdam, Zandvoort, J. v. d. Weele, Leiden. Afgewezen 6. Afd. Scheepsbouwkunde. M. Aart- sen, Den Haag, H. W. C. Appelboom, Haarlem, Th. J. M. Beuk, Hillegom (met lof), J. de Bruin, Leeuwarden, C. J. Dral, Zaandam, J. W. C. de Jong, Heiloo, N. de Jong, West Blok ker. A. Klomp, Zeist, H. K. König, Oegstgeest, G. D. Peereboom, Haar lem, H. Pols, Naarden, A. Schuilen- burg, De Kaag, H. W. Son, Utrecht, A. L. Volkert, Santpoort. Afgewezen 2. Afd. Vliegtuigbouwkunde. A. C. Achterbergh, Nijmegen, T. P. Beste- breur, Haarlem, E. de Graauw, IJmuiden, W. H. M. Holtkamp, Haar lem, R. J. A. W. Hosman, Utrecht, L. N. Hulst, Amsterdam, N. v. Kla veren, Rijnsburg, J. J. C. Kortekaas, Den Haag,L. Kromhout, Rijnsburg, N. Loggers, Utrecht, C. G. M. v. d. Meer, Hilversum, J. H. L. Tromp, Dedemsvaart, N. Vlieger, Harderw., C. J. v. d. Wolf, Haarlem. Afgew. 2. De factor „weer" heeft men uiter aard niet in de hand, maar overigens zijn alle voorwaarden aanwezig om de eerste Alphense Jeugdweek, die van 10 tot en met 14 augustus onder de naam „Vakantiespel" gehouden zal worden, te doen slagen. Zoals we on langs gemeld hebben, werd het initia tief hiertoe geboren in de Herv. Jeugdraad en is de voorbereiding ter hand genomen door een commissie van brede samenstelling, waarin vrij wel alle groeperingen der burgerij zijn vertegenwoordigd. Op een vrijdagmorgen gehouden persbespreking konden de heren ds. J. H. Bogers, G. Ponsioen en J. Ver leng in de eerste plaats vertellen, dat door verblijdende bijdragen van het Alphense bedrijfsleven, de finahciële basis vastgesteld kon worden, op een thans nog bescheiden bedrag van 2500,—. Punt twee was, dat door de alge mene medewerking van de hoofden der scholen, die de betreffende pa pieren hebben uitgereikt, men een geregistreerde deelname heeft van bijna duizend kinderen van 812 jaar. Punt drie was dat de benodigde leidsters en leiders voor deze vakan tieweek zich spontaan gemeld heb ben tot een aantal van een-en-zeven tig. Daarvan zijn de dames, waar onder meerdere huismoeders, met 63 sterk in de meerderheid. Allen krij gen ongeveer vijftien kinderen onder hun hoede. Een belangrijke zorg is hiermede voor het comité weggeno men. Daar de betrokken kinderen zich regelmatig naar verschillende actie terreinen moeten begeven was de medewerking van de politie al even zeer nodig, "die eveneens spontaan is toegezegd, evenals van de eigenaren van de nodige gebouwen (Nabij, Be thel, Chr. Technische school, Dr. de Visserschool) en de terreinen (Al- phia, Chr. Lyceum aan de Steen- straat, Alph. Boys en van de veehou der Kroft). Voor hen die ter plaatse bekend zijn, is duidelijk dat men dus vier centra heeft n.L Lage Zijde, Hoorn, Centrum en Gouwsluis. Om een en ander een nog wat hech tere financiële basis te geven, wordt dinsdag een filmavond gegeven voor volwassenen in het Nutsgebouw, waar de vrolijke film: „Je bent nooit te jongwordt gedraaid. Wellicht komen er vóór de Jeugd-1 lingerhout 20 j. 60 m hardlopen, 15 m zaklopen, vèr- springen, balgooien, 16 m hinken, 15 m eilopen. Dinsdagmorgen 11 aug.: 50% zwem men, 50% toneelvoorstelling in Nabij; 's middags: 50% toneelvoorstelling in Nabij, 50% naar aanleiding van ver strekte gegevens kinderen zelf re creatie laten maken, opvoeren voor elkaar. De beste per afdeling komt in de finale op vrijdagavond. De recre atie vindt plaats op de sportvelden. Woensdagmorgen 12 aug.: 50% eigen recreatie op sportvelden (zie dinsdagmiddag), 50% zwemmen; des middags: zeepkistenrace in Ambon- straat, autopedroco op plein voor Raadhuis, rolschaatsenrace op??? Donderdagmorgen 13 aug.: fietsen - ralley voor kinderen met eigen fiets, wand el wedstrijd voor het restantji 's middags: Kindercircus op IJsclub- terrein. Vrijdagmorgen 14 aug.: voor de jongens voetbalwedstrijden (op hal ve veld, met plastic ballen, op gym pjes of op blote voeten), voor meisjes handbal wedstrijden. Alle wedstrij den; 2xll| minuten, met 5 minuten rust; 's middags: etalagewedstrijd; 's avonds: kampvuur, met na afloop lampionoptocht. Kampvuur op IJs- clubterrein; tijdens kampvuur opvoe ren van de eigen recreatie van de kinderen, kampvuurverhaal, even tueel uitreiken van de prijzen van sport, en zwemwedstrijden, races, etalagewedstrijd e.d. Om 9 uur start de lampionoptocht, welke wordt ontbonden in omgeving Toussaintplein, waar de ouders de kinderen kunnen ophalen. Veilig Verkeer. De plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft in het najaar van 1958 een verkeerscursus opengesteld, waaraan aanvankelijk twintig perso nen hebben deelgenomen. Om aller lei redenen vielen er later twee cur sisten af, achttien deden dezer dagen een verkeersexamen, afgenomen door de heer Buise van het V.V.V. te 's-Gravenhage en zestien exami nandi zijn geslaagd. De heer A. v. d. Veen Meerstadt, voorzitter van de plaatselijke afdeling, reikte vrijdag avond, tijdens een bijeenkomst in ho tel „Toor" de diploma's uit. Hierbij waren behalve de geslaagden voorts tegenwoordig de overige bestuursle den der afdeling alsmede de adjudant van gemeentepolitie, de heer J. v. Ommen, brigadier T. Domburg en de agent van politie de heer J. Groenen dijk. De laatstgenoemden alsmede de inspecteur-korpschef de heer N. G. Groothuijse die wegens vacantie afwezig was hebben om beurten leiding gegven aan de tussentijdse contact-avonden waarop de schrifte lijke vragen aan een beschouwing werden onderworpen. De geslaagden zijn: A. Oost, A. Klein, G. v. Dam, L. D. Le Grand, A. v. Leeuwen, H. G. M. v. Leeuwen. A. L. Boogaard, C. v. Elk, H. J. v. Egmond, H. J. van Leeuwen, C. v. Vliet, C. H. v. Hemessen, H. M. v. Keeken, P. Snel en de dames N. Dorrepaal, Koudekerk a. d. Rijn, C. Wille. Waar geen plaatsnaam is ver meld wonen de geslaagden te Alphen aan den Rijn. Schaken. Voor de zomercompe titie groep I van de Alphense Schaak club kreeg P. de Jong zijn eerste ne derlaag van A. H. Hooijer. L. Kan tebeen verloor van Jac. v. d. Wijn gaard. In groep II won H. Kleiweg van J. Lemkes en is hij nog ongesla gen. L. Kleiweg verloor van A. v. d. Kemp. Geslaagd. Van de Modevak school N. C. v. d. VeerSnel slaag den te Arnhem voor costumière de dames: Fie Voets en Christien Op- pelaar te Hazerswoude, Bep Morgen rood, Alphen a ,d. Rijn, Nel Reyne- veld en Sjaan Hoogervorst te Nieuw- veen. Geboren: Jannegie dr van W. Wieman en C. van der Zee; Aartje dr van T. Ram en G. Korbee; Johan nes Marinus Anthonius zn van S. Be- zuijen en B. v. d. Meer; Frederik zn van T. L. de Vries en N. de Jongh. Ondertrouwd: G. H. Hesseling 30 j. en J W. Deurloo 23 j.; C. van der Plas 29 j. en M. C. van Sprang 29 j.; J. J. Zondag 24 j. en M. M. G. Schel- Correspondentie Abonné te Nieuwkoop Aange zien de foto van pastoor Vloothuis uit particulier bezit kwam, kunnen wij daarover niet beschikken. BODEGRAVEN Ouderavond kleuterschool. - Velen gaven gehoor aan de uitnodiging tot bijwoning van de ouderavond van de Kath. kleuterschool. Het hoofd der school, zuster Leontine, opende de avond en wees op de grote verande ringen die zich ook in het kleuter onderwijs hebben voltrokken. Om dit nader toe te lichten had de inspec- irice. mej. A. Gelauff, zich bereid verklaard naar Bodegraven te ko men. Op vlotte en duidelijke wijze zette deze uiteen hoe het vroeger was (eerste deel), hoe het nu was of moest zijn (tweede deel) en ten slotte hoe de aanpassing moest zijn aan de lagere school en omgekeerd. Zij pleitte vooral voor een up-to dateschool, die lokalen kent van 75 m. met diverse hoeken, zoals bouw- hoek, poppenhoek, zandhoek, etc. Een terras, een speelplaats en speelweide moeten het geheel com pleteren. De overgang naar de la gere school is nog een probleem (zo- ais dit trouwens ook het geval is met de lagere en de middelbare school). Nadat in de pauze koffie met koek geserveerd was, werd na afloop ge legenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan een matig gebruik werd gemaakt. De ouders konden zich nog overtuigen van de vorde ringen van hun kleuters door in de diverse lokalen dewerkstukjes te bezichtigen. De hoofdzuster sprak nog een kort woord van dank tot de insDectrice. pastoor de Groot en de belangstel lende ouders. Geslaagd. Voor het eindexamen HBS slaagden G. Verboom en A. Jongebreur. Voor het ULO-diploma A. Batelaan, L. van Dam, A. van Nie- kerken J. Rietveld. OUD-ADE Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor het middenstandsdiploma mej. Alie v. d. Geest Chr. d. l met opgetuyghden boot al swalckend oover 't meer van Braesem en van Kaegh. Met holle-bolle seylen als groote meeuwen, scheerend keer op keer oover het woeligh vlack. De wind blaest schuymend het waeter oopen. Voor de scharpgesneeden boegh van boeyers, draecken, reeghenbooghen, valcken, van slanck-gelynde jachten en van stoere tjalcken splyten de golven bruysende in tweên jaeghen al ruyschend langhs de natte flancken tot kielsogh opgedwerreld in een langhe baen waerin in 't woeligh spoor breeckend de bellen staen. de andere aen het roer en gaende voor den wind of all laeveerend teeghenwinds, soo ment hy rack nae rack syn draevend waeterpaerd totdat het ruste vindt in 't rancke riet. Maer langh en sal 't niet duuren of weer staet hy te boord syn draever aen te vuuren. Hy peylt de stareke wind en vanghtse in het seyl als eenen bundel cracht. Hy hoort de klancken clotsen van 't waeterorghel dat hy self bespeelt. Waer schip en waeter op elcander botsen daer wordt de schipper van verruckingh stil. in bolle bries of in een fixe sucht. Het witte seyl spant teeghen Holland's luoht tot schoon gemaeld paeneel van Holland's leeven. Een schipper aen het roer, een meydjen aen de touwen, soo speelevaerend oover Braesem of de Kaegh, dat magh toch Neêrlands jeughd wel nooyt berouwen. Tylaes, als ick die scheepjens sie, al dwaelend oover 't waeter soo kryghe ick meteen de criebel in myn maegh. 'k Vind waeter arrigh mooy, maer in soo'n wanckel hulckjen het veeghe lyff te stouwen doe ick toch niet graegh. Dat iaet ick dus maer aen de jonckheyd oover en ben reeds blyd dat 'k er van rymen magh tot deese weeck-cronyck. ('k Wist anders niet te schryven) Iele wensch' U, Holland's jeughd nog meenigh seylsportdagh. WILLEM VAN HORSTENDAEL week nog enkele mededelingen, maar reeds nu wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de ouders hun kinderen geen snoep of geld mee behoeven te gaven, want ze worden vanwege het comité iedere dag op het een of an der getrakteerd. Voor diverse spelen: autopedwed- strjjd, zeepkistenrace enz. worden de benodigde attributen door het comité verstrekt evenals de lampions voor Berg, 78 j.; Koos van der Bijl, echtg. de optocht, de laatste avond. J A1"100 m Hieronder volgt het programma: Maandag 10 aug.: sportwedstrijden op voetbalvelden, alsmede vrije spel letjes. Onderdelen sportwedstrijden: HAARLEMMERMEER Geboren: Leendert Hendricus z. v. G. Pruissen en H. S. Mulckhuij- se. Cornelia Maria d. v. J. P. van Woerkom en A. E. Konst. Willem z. v. G. J. Schenkel en H. M. Aarsen. Jan Matthijs z. v. J. A. van der Filer en A E. C. de Koning Annelies d. v. J. A. van der Flier en A. E. C. de Koning. Alice Barbara d. v. N. Ver- couteren en A. van Brussel. Geertrui- da d. v. E. Aalberts en W. Popma. Alexander Harry z. v. W. H. S. Gramberg en E. C. Grolman. Rufina d v. J. D. van Zoomeren en W. M. Hogenes. Cornelis Johannes Theodo- rus z. v. J. J. A. Harte en A. F. Vork. René z. v. D. Schreuder en M. van der Roest. Mario z. v. M W. der Weduwen en G. A. M. Slinger. Eduard z. v. G. Tamerus en M. J. Griekspoor. Stefanus Martinus Ma ria z. v. J. P. Barendsma en J. van der Zwaan. Clazina Maria Wij- nanda d. v. M. van der Voet en E. Möhlmann. Pieter Reinier Cornelis Marinus z. v. J. H. Schijff en I. van Egmond. Ondertrouw. Johannes Vonk 26 j. en Aleida Been 22 j. Aloysius Johannes Maria Schumacher en Martina Hi- laria Maria Mesman 27j. Sieger Bar- kema 24 j. en Elisabeth van Manen, 23 j.. Gehuwd: Heino André Hovestad en Louisa Wilhelmina Anna Oosterhuis. Gerardus Jacobus Antonius Bakker en Niesje Bronk. Johannes Paster- kamp en Wendelke Salomons. Paul Erb en Sijtske Oostwoud. Antoon v. d. Stelt en Sjoerdje Martina Jager. Overleden Christiaan den Ouden 28 j. ongeh. Wilhelmus Hendricus Jo hannes Pandavingh 54 j. e. v. J. A. L. de Ronde. Geboren: Jacoba Gijsbertha dr van A. Knoop en J. G. Knoop. Ondertrouwd: W. Th. Vredeling en G. Vos; J. P. de Heij en V. J. Kroon M. J. Zorge en E. C. Karstens. Getrouwd: C. Huiskens en M. Rijn vis; F.-A. M. Feijen en E. H. Dekker; I. Donker en M. van Veen; G. J. Zan- tingh en J. van der Linden. Overleden: A. Bliek 48 jr, echtg. van A. van den Toren; J. de Jonge 63 jr, echtg. van M. Nieuwdorp; J. van N. G. v. d. Akker, 86 j.; Teunis van Gulik 80 jr, geh. gew. met G. den Getrouwd: A. D .H. Heenk en M. de Jong; C. H. van Frankfoort en M. J. Enthoven; J. Kieft en J. Spreij; N. de Vries en A. J. C. Koster; J. van Gils en J. M. de Jong; K. Verkade en J. Smid; J. Belt en Jetske de Jong; H. D. van Breda en C. H. Martens. Overleden: Pieter van Egmond, echtg. van D. Boer, 61 j.; Johannes Luiten, wedr. van W. van den Westerhoud, wedr. van H. W. de Ko gel, 90 j.; Willem de Ridder, wedr. van J. C. van Dam, 68 j.; Simon A. J. Vloothuis 68 j. Boer; H. F. Fels 47 jr, echtg. van T. E. J. Noor; D. Nagelhout 72 jr, wed. van J. Negenman; A. Nijssen 21 jr, ongehuwd. BOSKOOP Person el ia. Te Boskoop is be noemd tot adjunct-commies A ter ge meentesecretarie de heer A. Karman. thans werkzaam als eerste ambtenaar ter gemeentesecretarie der gemeente 's-Gravenpolder. De nieuwe functio naris is tevens benoemd tot admini strateur van het gemeentelijk grond bedrijf. Gevonden voorwerpen Militaire koppel; zakje met negatieven; kwast van padvinderskous; zonnebril; etui met passer; potlood met tekenpen; zwarte jas; gestreepte ceintuur; schortje met in de zak enig geld; kano; paar slippers; rozenkrans in etui; petje; op het feestterrein: por- temormaie met inhoud. Inlichtingen bij de politie zaterdag tussen 14 en 17 uur. NOORDEN Postduiven Wedvlucht vanaf Corbeil op 12 juli. Afstand 425 km., los 5 uur, aankomst le duif 9.21. Snelheid le duif 1586 m. p. m. Uit slag als volgt: H. v. d. Willik, Bos koop 1, 12, 17; H. v. Vegten, Alphen a. d. Rijn 2, 10, 20; P. Metselaar, Waddinxveen 3, 9, 23; P. Zeilstra, Bodegraven 4; P. Vink, Waddinx veen 5; Gebr. Oosterman, Nieuw koop 6, 21; J. de Beer, Waddinxveen 7; W. v. d. Water, Waddinxveen 8, 24; H. C. Woerde, Alphen a. d. Rijn 11; A. JI. Pase, Waddinxveen 13; G. v. Klaveren, Alphen a. d. Rijn 14; Gebr. de Wit ,Alphen a. d. Rijn 15; J. C. de Riet, Waddinxveen 16; A. v. Leeuwen, Waddinxveen 18; Gebr. Hasselaar, Waddinxveen 19. Z0ETERW0UDE LIJKJE GEVONDEN Woensdagavond zag de heer B. v. K. alhier in de Weipoorts vliet een pak drijven, dat bij nader onderzoek een kinderlijkje bleek te bevatten. Het was zorgwxldig ingepakt in cello faan en gewikkeld in een handdoek. v. K. waarschuwde de Rijkspolitie, die het lijkje in beslag nam en over bracht naar het daarvoor bestemde lokaal. In overleg met de officier van Justitie te 's-Gravenhage, werd het lijkje overgebracht naar het gerech telijk laboratorium te Den Haag, al waar dr. Zeldenrust de schouw ver richtte. Op last van voornoemde of ficier van justitie is het lijkje begra ven op de algemene begraafplaats al hier. Het onderzoek naai de herkomst van het lijkje wordt nog voortgezet Scheepsberichten ALCOR 17 juli te Reogrande; BAN TAM 17 juli v. Genua. 17 juli te Mar seille; GEERTJS BUISMAN 17 juli v. Sfax n. Aalesund; MERWEDE 17 juli ten anker rede Takoradi; ORANJEFONTEIN 17 juli te Antw.; TAHAMA pass. 17 juli St. Vincent n. Antw.; TOMORI pass. 17 juli Minicoi n. Belawan; WAAL pass. 17 juli Wight n. R'dam; WILLEM RUYS 17 juli v. Southampton n. R'dam (18 juli te R'dam verw. aank.); ZAANLAND pass. 17 juli St. Pauls Roclo n. Monte video; AMPEMAN 17 juli te Semarang; AMSTELDIJK 17 juli te Antw.; BOR NEO 17 juli v. Djeddah n. Djibouti; CALTEX THE HAGUE (tl 17 juli te Singapore n. Cebu; CORILLA (t) pass. 17 juli Karimata eil. n. Singapore; HEEMSKERK 18 juli te Genua; KAR- SLK 18 juli te Diego Suarez; KIEL- DRECHT 17 juli te Sutz; LEKKERKERK 18 juli te Marseille; MAETSUYCKER 17 juli pass. Muntok n. Singapore; MOLEN- KERK 19 juli te Suez verw.; NANUSA 18 juli tee Semarang; POSEIDON 16 Juli v. Caripito n. Santa Maria; PRINS FRE DERIK HENDRIK 17 juli v. Glasgow n. Montreal; SAMARINDA 18 juli te Das es Salaam; SROENA (t) 18 juli te Sin gapore; SCHELDELLOYD 18 juli te Manokwari; SENEGALKUST 18 juli te Lagos; STRAAT JOHORE 17 juli v. Sin gapore n. Malakka; TEIRESIAS 17 juli v. Singapore n. Hongkong; WATERMAN pass. 17 juli Startpoint n. Quebec; AB- BEDIJK 17 juli v. R'dam n Houston; AR GOS 17 juli v. R'dam n. Hamburg; CLAVELLA <t) 17 juli te Rdam; DIN- TELDIJK 18 juli te Rdam; MELISKERK 18 juli te Raam; SCHIEDIJK 17 juli v. Rdam n. New York via Antw.; WILLEM RUYS 18 juli te Rdam; WILLEMSTAD 17 juli v. Adam n. Cowes Roads/W. In- dië; ZWIJNDRECHT 17 juli te Rdam. AAGTEKERK 18 juli e Genua: AEGIS pass. 17 juli Ouessant n. Curacao; AL- GENIB 17 juli v. Montevideo n. Rio de Janeiro; ALHEMA 18 juli te Laspalmas; ARENDSKERK 18 juli te Antw.; ARNE- DIJK 18 juli te Antw.; BLOEMFONTEIN 18 juli te Colombo; CALTEX UTRECHT (t) 17 juli v Bahrein n. Colombo; GAAS- TERKERK 18 juli te Cadiz; KALYDON (t) pass. 17 juli Azoren n. Stanlow; KO- RATIA 17 juli v. Trinidad n. Curasao; KRYPTOS (t) pass. 17 juli Ouessant n. Curacao; LOMBOK 18 juli te Eastlonden; LUTTERKERK 18 juli te Suez; MAAS DAM 18 juli te Southampton; MAASHA VEN 18 juli te Rio de Janeiro; MARON 17 juli v. Curacao n. Aux Cayes; MAU REEN (t> 17 juli Flores Gepaxs Antw. MINOS 17 juli v. Helcinki n. Kotka; NESTOR 17 juli v. Funchall n. Bridge town; NIAS 17 juli v. Callao n. Pisco; RIOUW 17 juli v. Aden n. Mombas; ROEPAT 17 juli v. Mombasa n. Aden; STAD GOUDA 18 juli te Baltimore: STEENWIJK 18 juli te Beira; TIBA 17 juli v. Santafe n. Rosario; VAN HEEMS KERK 18 juli te Port Har court; WONO- GIRI 19 juli te Singapore verw,; IJSSEL 18 juli te Istanbul! Z JNNEKERK pass. 17 Juli Maladiven n. Aden. 31) „En groter", zei Lola zacht. „Een heel grote liefdehaar gezicht straalde geëxalteerd. „Dat is, wat ik hun altijd heb traohten duidelijk te maken met mijn spel. Ik heb getracht hun te laten zien, dat de liefde van Linda groter is, reiner dan alle wet ten en logische gevolgtrekkingen. Ik moet ze dat dan doen geloven om hun duidelijk te maken, waarom ik in de laatste acte tot zulk een groot offer in staat ben." „Preciesprecies." „En misschien heb je gelijk, Lewis. Misschien is die scène te groots voor woorden. Misschien kan ik het zon der woorden stellen." „Dat kun je zeker." Met een impulsief gebaar strekte Lola haar hand uit en trok Doxie naar zich toe. „Als ik het kan, dank ik dat aan dit kleine meisje. Ik heb het Doxie en Ni te danken „Lola", riep Doxie. „Aan die twee tortelduiven van door Reita Lambert me", zei Lola. „Hun liefde inspireer de meen je ziet, Doxie, het moest zo komen. Je moest die scène bederven „Vijf minuten", waarschuwde de toneelknecht. „Vijf minmijn hemel. Ik ben nog niet eens gekleed. Vlug Doxie. En de rest van jullie, weg, weg. Wel bedankt, dat je gekomen bent, Le wis", ze gaf Gerry een vriendschap pelijke kleine klap. „Maak, dat je wegkomt, schat. Jullie allemaal, weg, weg. Ze sloot de deur. Charlie gaf Le wis de hand. m „Wel bedankt, Lewis." „In orde, in orde. Je moet alleen weten, hoe je ze moet aanpakken en denk er om, ik meende het, wat ik zei over die scène., je laat ze weg." Ni haastte zich niet. In het alge mene gelach, dat er volgde op Lewis' verklaring dat je meer vliegen met suiker dan met azijn vangt, glipte hij door een deur naar buiten. Lola's dramatische opmerkingen over haar tortelduiven had hem tegelijkertijd beledigd en verrast. Het had ook een vage hoop in zijn hart doen ontstaan. „Tortelduiven" dacht hij met af schuw. Maar zijn hart sloeg sneller toen hijz ich Doxie's rode, verlegen gezichtje herinnerde. Hij bleef in een donkere steeg naast het theater staan totdat hij zeker wist, dat Lola in de derde acte op het toneel verschenen was. Hij keerde in de schouwburg terug en begaf zich naar de deur met de gou den ster er op. Hij riep: „Doxie! Ben je daar?" Toen hij haar gedempte antwoord hoorde, opende hij de deur en ging naar binnen. Het was warm in de kamer en de lucht was zwaar van de geur van bloemen en cosme tische artikelen. Doxie pakte Lola's schmink-rommel in het leren étui. „Wat betekent dat allen-aal", zei Ni, „dat wij Lola's kleine torteldui ven zijn?" „Het betekent niets, Ni.... ik had nooit gedacht, dat ze het zo plomp verloren zou zeggen.... waar ieder een bij was. Ik zei haar niet, dat jij het was, ze raadde 't en ik liet haar in die waan. Ik moest het doener was geen tyd om alles te verklaren". „Wat te verklaren?", zijn stem klonk scherper dan hij gewild had. „Tortelduiven!" „Dat jij het niet was. Zie je, ze moest die liefdesscène spelen en ze was erg terneergeslagen en ik. vertelde haar toen hoe ik dacht, dat een vrouw zich moest voelen als ze van iemand hield en toen vond ze, dat ik wel op iemand verliefd moest zyndat ik zo sprak en toen dacht ze dat jij het was. Ik wilde haar niet opwinden „Nee, dat moest je natuurlijk ten koste van alles vermijden." Maar zijn sarcasme was aan haar verloren. „Dat bedoelde ze, toen ze zei, dat wij haar inspireerden. Vreemd he? Eigenlijk moest ze het toch zelf we ten, niet? Want ze is verliefd op Ger ry, weet je. Ze gaat met hem trou wen, als Linda afgelopen is. Ze zal het toneel verlaten en zal met hem trouwen." Ni's woede zakte af. „Ja, ik weet het", zei hij. Ze lachte even. „Ik veronderstel, dat iedereen het wist behalve ik. Maar ze zal het nooit doen, Ni.ze zal de planken nooit vaarwel zeggen. Ze houdt niet genoeg van hem. O, ze denkt, dat ze verliefd op hem is, maar ze weet niet eens, wat het be tekent van iemand te houden. Ze kan liefde op het toneel spelen, maar ze kan niet voelen. Zie je, een toneel speelster kan de rol die ze speelt Sliet werkelijk voelen, omdat, als ze dat deed ze al het andere vergat.en dan zou ze ophouden toneel te spe len. „Doxie, zei hij scherp, terwijl hij ha^r handen greep. Ze waren koud als ijs. „Beheers je. Je praat onzin" „O nee, het is waar", zei ze gretig. „Dat gebeurde vanavond met mij. Ik vergat allesik voelde alleen. en ik ging door met spelen lachte weer, zonder vrolijkheid. En ik bedierf bijna het stuk." „Maar je bedierf het stuk niet. Ver geet het nu maar „Nee", zei ze, „ik bedierf het niet en dat is een geluk, niet? Orridat Lola het me anders nooit vergeven zou hebben. Je weet, hoe kwaad ze was, zelfs op Gerry. Je hoorde wat ze te gen hem zei, toen we voor de deur stonden te wachten, en je kunt het haar niet kwalijk nemen, omdat dat het enige is, waar ze werkelijk iets om geefthet stuken ze is een grote actrice, dat is ze werkelijk, Ni...." „Hou op, Doxie!" „Daarom moest Gerry niet van haar verlangen, dat ze het toneel vaarwel zegt. Jij moet hem dat dui delijk maken, Ni.... iemand moest het hem zeggenze legde haar arm voor haar ogen. „Als ik wist, dat ze van hem hield zou ik het niet zo erg vinden.... maar ze houdt niet van hem. Iemand moet het hem zeg gen. Hij hield haar in zijn armen en troostte haar zo goed hij kon, hopen de dat niemand die vreeselijke, wan hopige snikken zou horen. Maar dat was niet waarschijnlijk. Ze sloegen nu allen dat échte drama gade. „Hallo, al op?", vroeg Ni, terwijl ny Gerry s hotelkamer binnen kwam. „Ja, Lo belde net op. Ze vraagt, of je beneden komt om met haar te ont bijten. Ik heb mijn ontbijt al op. Daar liggen de ochtenbladen. Wil je de recensies lezen?' „Geen bijzondere interesse", zei Ni. „Hoe zijn ze?" „Net wat we verwachtten. Grote lof voor Lola en afkammende critiek voor de hele rest." ■nV i j v'e*"' ze* Ni. Hij geeuwde. „Wel, de hemel zij gedankt, dat het nu gauw afgelopen is." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5