Jk: mw ZUINIGHEIDSTRIOMPH VAN CITROËN PANHARD Wie puzzelt ei* meeï WIE WEET.,.. DE TEXAS-RANGERS Medische keuring van sollicitanten volgens een nieuw systeem Moeder De Kleine Paradijsparade Toekomstige KLM- feestelijkheden ZATERDAG 18 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Ondanks de bergen was het gemiddelde Maus Catsonides I op 16,5. EN Algemeen klassement van de Mobil Economy Run 1959, gereden over 2201,5 KM van Luik, door de Alpen naar Biarritz 1 Dyna Panhard 2 Citroën ID 19 3 Citroën ID 19 4 Dyna Panhard 5 Citroën ID 19 6 Citroën ID 19 7 Dyna Panhard 8 Citroën ID 19 9 Citroën ID 19 10 Wolseley Toch was er grote con currentie in deze strijd. 54 Wagens zijn gestart. Hieronder waren 24 ty pen, verdeeld over 16 verschillende merken. l op 21,2 1 op 16,5 (Advertentie). Basiskeuring" voor vijftien gulden Door een initiatief van de Neder landse huisartsen zullen de „bliksem - keuringen", die bijna alle nieuwe werknemers van allerlei bedrijven moesten ondergaan, spoedig tot het verleden gaan behoren. De landelijke Huisartsen Vereniging heeft namelijk besloten, dat de huisartsen, die tot nu toe deze personeelskeuringen ver richtten nu een bepaald schema zuL- len gaan volgen, dat een doeltreffend, verantwoord en overzichtelijk onder zoek waarborgt. Deze „basiskeuringen" gaan vijftien gulden per geval kosten. De artsen hebben inmiddels het be doelde sdhema ontvangen en zijn er zonder' uitzondering vol lof over. Men prijst de logische opzet en is van mening dat het nieuwe systeem ordening zal brengen in de chaos van voorheen. De nieuwe methode die na de va- cantie zal worden ingevoerd is aan merkelijk uitgebreider dan de tot nu toe gebruikelijke „kleine" levens verzekeringskeuring. Dit wordt ver oorzaakt doordat de bedrijfskeuring de veel uitgebreidere doelstelling heeft van het vaststellen van de ge schiktheid voor een bepaalde arbeid, het prestateivermogen en de persoon lijke hoedanigheden van de werk nemer. De bedrijfskeuringen zijn met het toenemen van de specialisering voor de werknemers zowel als voor het bedrijf van groot belang gebleken. Wanneer een werknemer in het een of ander opzicht ongeschikt is voor zijn werk een ongeschiktheid, die niet altijd zal opvallen kan dit, vooral in kleinere bedrijven, aanlei ding zijn van veel geestelijk en lichamelijk leed. Hieronder gaat niet alleen de be treffende werknemer gebukt maar ook zijn gezin lijdt mee terwijl de werknemer de economische conse quenties zal moeten ondervinden. De huisartsen zijn van mening, dat de nieuwe keuringsmethode, die veel meer gericht is op de geschiktheid van de onderzochte voor zijn werk, veel van dit leed zullen voorkomen. Grotere bedrijven onderzoeken hun werknemers zelf op arbeidsgeschikt heid maar de meeste Nederlanders werken in het kleine of middelgrote bedrijf, die doorgaans een keurin^s- overeenkomst hebben met een huis arts. In de nieuwe basiskeuring blijft het natuurlijk onmogelijk om een onder zoek in te stellen naar speciale be- drijfs- en functie-eisen maar het uit gebreid, algemeen onderzoek dat voor iedereen geldt, is er uitvoerig in vast gelegd. De maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst heeft haar leden daarom opgedragen, geen keuringen meer te verrichten, die minder uit gebreid zijn dan deze basiskeuring. Ook mogen zij niet met minder ge noegen nemen dan met de vijftien gulden, die hiervoor zijn vastgesteld. Een en ander zal er in de practijk op neer komen, dat een huisarts zal weigeren, een sollicitant „eventjes" te keuren, die in opdracht van zijn werkgever in de spreekkamer ver schijnt. De Landelijke Huisartsen Vereniging hoopt, dat ook de ver- antwbordelijke personen in het be drijfsleven begrip zullen tonen voor de wenselijkheid op een goed peil te brengen. Baby-huidje ZEEP (Advertentie), Fred Thomas postuum met ANWB prijs onderscheiden De ANWB heeft de jaarprijs voor toeristische artikelen postuum toege kend aan de op 13 april j.l. overleden Amsterdamse journalist Fred Tho mas. De jury noemde hem een van de fijnste waarnemers van de schoon heid en de merkwaardigheden van stad en land. De prijs werd gisteren uitgereikt, tegelijk met enige andere, in De Witte Brug te Den Haag. Een zoon van Fred Thomas nam de prijs in ontvangst en sprak een dank woord. „krijg een staart" „Krijg 'n staart", is een wens, die gebelgde zusjes hun ondeugende broers wel eens naar het hoofd gooien. Het is overigens 'n zinledige wens want de meeste mensen hebben al een staart. Het is 'n reeks van botjes die aan elkan der vergroeid tot het „hei ligbeen", dat de wervel kolom besluit. Het staart- been lijkt het meest dier lijke in de mens. De mees te dieren hebben immers een staart en omdat de natuur dezelfde leuze be zigt als een grote gloeilam pen-industrie in Eindho ven, hebben ze dat ding niet voor niets. In vele gevallen is het gebruik van de staart bij de dieren niet helemaal duidelijk (op he* eerste gezicht) en daarom is het wel aardig, een overzicht te geven van de vele dien sten, die een goede staart kan verrichten. De eekhoorn, bijvoor beeld, gebruikt zijn staart als roer bij het springen maar ook als parachute, als hij onverhoeds uit een boom ïoet springen om achtervolgers te ontko men. Verschillende dieren zoals de vos en de mieren eter gebruiken hun staart als deken en tevens als dek tegen dauw en regen Gemakkelijk, overigens: even uitschudden en je hebt weer een droog bed. Ook wordt de staart wel als een soort camouflage gebruikt. Een aanvaller berekent vaak zijn sprong nauwkeurig op dè mooi- geëtaleerde staart van zijn prooi. Hij mist de trotse bezitter va he bontje en blijft 3t een bek vol ha ren zitten. Bij vissen en verschil lende andere waterdieren is de staart niet anders dan een middel om zich mee voort te bew gen. De zware staart van de kangoeroe is voor hem niet minder dan een derde poot om op te steunen als hij zit. Krokodillen, late nazaten v. 'n voorwereld lijk geslacht, vechten nog precies, zoals hun verre voorvaderen dat deden: met de staart. Een rake klap met een krokodillen- staart velt een volwassen man met gemak en men kan er op rekenen, dat de ziekenhuisrekening nogal aan de hoge kant zal zijn. Apen grijpen even feilloos met hun staart als met elk van de vier andere po ten. Koeien jagen met hun staart de vliegen weg en als ze hem omhoog steken weten de boeren, dat ze hun melkemmer even op zij moeten zetten. De bevers zouden met hun troffelvormige staart vol gens hardnekkige geruch ten de modder metselen op en om hun dammen maar dat is niet juist: hij ge bruikt hem bij 't zwemmen en ook om in de modder op te steunen als zc opzittend, stammetjes zit ten te knagen. En boven dien kloppen ze er him alarmsignalen mee, als het gevaar nadert. De honingbeer, die een bijennest uithaalt, hangt met zijn kop voorover van een boomtak af maar als hij terug wil, klimt hij in zijn eigen staart. Het gor- deldier sluit met zijn staart, die gepantserd is, het hol af, waar hij zijn onderdak heeft gezocht en de pauw, evenals de lier- vogel, paradijsvogel en vele andere vogels, gebrui ken hun staart alleen maar om hun eigen ij delheid te strelen. Die staart zit er dus ook niet voor niets. De wens, een staart te krijgen, is dus niet hele maal zonder zin: wie weet uit welke moeilijkheden men zich met een stevige, een dunne of een mooie staart zou kunnen redden. OPRICHTING NIEUWE PAROCHIES TE EINDHOVEN EN WYCHEN Met ingang van zondag 19 juli 1959 heeft mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, een nieuwe parochie opgericht te Eindhoven, welke paro chie is toegewijd aan de H. Aartsen gel Michaël. Deze nieuwe parochie is afgescheiden van de onlangs opge richte parochie van de H.H. Harten in het Genderdal, en evenals deze parochie toevertrouwd aan de Paters van de H.H. Harten. Tot eerste pas toor is met ingang van diezelfde da tum benoemd pater G. F. St. Arts SS.CC., o-i verzoek van de Provin ciaal der Paters van de H.H. Harten. Met ingang van diezelfde datum heeft mgr. Mutsaerts opgericht een nieuwe parochie te Wychen, toege wijd aan de H. Everardus. Deze pa rochie werd afgescheiden van de be staande parochies van de H. Anto- nius Abt te Wychen en van de H. Jozef te Alverna en toevertrouwd aan de Paters Franciscanen. Tot eer ste pastoor der nieuwe parochie is met ingang van diezelfde datum op verzoek van de Provinciaal der Pa ters Franciscanen benoemd pater H. B. G. M. Peeters O.F.M. Raad van Arbeid zorgt voor meevallertje Weduwe krijgt f.6000 Een buitengewoon meevallertje zal een Haagse weduwe gaan genieten als zij straks van de Raad van Arbeid een uitkering krijgt van 6000. Alles wat zij zich nog wist te herinneren was, dat haar werkgever kort voor haar huwelijk voor haar rentezegels had geplakt. De daarop volgende 30 jaar had ze hier geen enkele aan dacht meer aan geschonken en ze was ook vergeten, na de dood van haar man wezenrente voor haar vijf kin deren aan te vragen. Achteraf blijkt, dat zij thans aanspraak kan maken op ruim ƒ6000, waarbij ze nog we zenrente en kinderbijslag zal ontvan gen. Op de volgend jaar van 25 maart tot 25 september te houden internationale tuinbouwtentoonstel ling te Rotterdam zal een hoek van de expositie ingeruimd worden voor een tentoonstelling van bloemen en planten die in de bijbel genoemd worden. Het terrein dat hiervoor ge reserveerd is is 3000 /ierkante meter groot en ligt in net p- -k naast het gebouw van het openluchttheater. Voor deze tentoonstelling is spe ciale medewerking toegezegd van de betrokken instanties in Israel. Er zullen passiebloemen, ceders, olijf bomen, mosterdbomen, wonderbo men, linzen en bloemen uit de hof van Gethsemane geplant worden. Horizontaal: 1. vetgans, 6. stad in Duitsland aan de samenvloeiing van Moezel en Rijn, 12. karakter, 14. be reide dierenhuid, 15. plaatsje in Gel- derl. onder Didam, 17. joodse gods dienstleraar, 20. stad aan de Witte Elster, 22. voorzetsel, 23. de oude hoofdstad van het Boelgaarse Rijk, 25. zuster, 26. bijwoord, 27. Port. be zitting op de W.-kust van Voor-In- dië, 28. berg, 30. bekende afkorting, 31. deel van Engeland, 33 eer, 35. godin van de haard, 37. een plant met bittere blaren en bloemen, 39. wijze, De PTT gaat ter herdenking van het 40-jarig bestaan van de KLM op 7 oktober as. twee speciale postzegels uitgeven van 12 en van 30 cent. Door de directie van de KLM zal verder op die dag aan vooraanstaande figu ren op verscheiden gebied in de Scheveningse Kurzaal een concert worden aangeboden door het Resi dentie Orkest onder leiding van Wil lem van Otterloo. De volgende dag zal in de Domtoren van Utrecht een koker met tientallen voorspellingen van bekende wereldfiguren over de situatie van de burgerluchtvaart in het jaar 2000 worden ingemetseld. 41. jongensnaam, 42. langzaam (mu ziek), 43. boom, 35. brandverf, 47. gelijk, 50. stad in Oostenrijk, 52. voorzetsel, 54. snee, 56. telwoord, 57. meisjesnaam, 59. Europeaan, 60. meis jesnaam, 61. gevangenis (bargoens), 63. koning der Germaanse Rugiërs, maakte een eind aan het West-Ro meinse Rijk, 66. kruipend dier, 67. voegwoord, 69. Europeanen, 70. inter val van negen tonen, 71. eertijds hoofdbestuurder van de republiek Venetië, 73. gem. in Gelderland, 75. dorp in Groningen onder Marum, 76. stad in Argentinië a. d. voet van de Cordilleras. Verticaal: 1. stad in Oekraïne; hier versloeg Peter de Grote Karei XII, 2. haven op de N.O. kust van Labra dor, 3. bittervocht, 4. plaats in de oudheid, 5. plaats in de Krain ten N. van Görz, 7. badplaats, deel van Dan zig, 8. scheikundig eelment (afk.), 9 laag schoven op de dorsvloer, 10. iemand de achting geven welke hem toekomt, 11. gem. in N.H., 13. veld heer van Saul en David; door Joab vermoord, 16. stad ten W. v. d. woud- rijke Oeral, 18. slede, 19. bruto (afk.), 21. schoorsteenzwart, 23. opgooi, 24. bekend landvoogd der Nederlanden, 27. laatste koning der Vandalen, 29. tegenstuk, 32. gem. in N.H., 33. mug- genlarve, 34. gem. in N. Brab., 36. zuil met grafschrift, 38. hogepriester te Silo, 40. vis, 44. gem. in Limburg, 46. bijrivier van de Tiber, 48. zoon van Jacob, 49. plaats in Opper-Egyp- te beneden Thebe, 51. een der profe- WEET U HET OOK NIET Vraag Platero en Ik. Ik wil gaar ne „Platero en Ik" declameren. Wie is de dichter en in welke bundel wordt het uitgegeven? Welke uitge ver? Aldus v. B. te A. Antwoord: De schrijver van „Pla tero en Ik" (Sp. Platero y yo), een Andalusische elegie, is Juan Roman Jiménez. Vertaald uit het Spaans door P. Verhoog, uitg. C. de Boer, Hilversum, postbus 507. Prijs is 4.50. Vraag: Moet ik, als ik met vacan- tie ga, de pensionprijs doorbetalen, of alleen de kamerhuur? Antwoord: Het is gebruikelijk, dat u alleen de kamerhuur betaalt; dit zult u eventueel kunnen eisen. Wij geloven niet dat dat nodig is, omdat u de verhuurdertoch van de rede lijkheid ervan zult kunnen overtui gen. Het was wel verstandiger ge weest, indien u van te voren een af spraak in deze had gemaakt. Vraag,: Inzake de maximum-tem peraturen in de nieuwsberichten van De Bilt. Antwoord: Die maximum-tempera turen worden gemeten in de scha duw. Vraag: Kortste route per auto van Alphen a. d. Rijn naar Workum over de Afsluitdijk of over Utrecht. Antwoord: De kortste route is over de Afsluitdijk als volgt: Alphen a. d. Rijn, Leimuiden, Amsterdam, Purmerend, Scharwoude, Midden- meer, Den Oever, Afsluitdijk, Mak- kum, Gaast, Workum; afstand 140 km. Vraag: Route per bromfiets van Sassenheim naar Millingen; hoeveel km.? Antwoord: Sassenheim, Leimuiden, Uithoorn, Vinkeveen, Hilversum, Amersfoort, Barneveld, Ede, Arn hem, Huissen, Angeren, Gendt, Mil lingen; afstand 135 km. Vraag: Route van Horst via Zeist naar Noordwijkerhout en van hier via Vught naar Horst; hoeveel km.? Antwoord: Horst, Venray, Vier lingsbeek, Boxmeer, Cuyk, Nijmegen, Zetten Andelst, Rhenen, Ameron- gen, Driebergen, Zeist, Utrecht, Woerden, Leiden, Noordwijkerhout; afstand 190 km. Noordwijkerhout, Leiden, Utrecht, Houten, Geldermal- sen, Zalt-Bommel, Den Bosch, Vught, St. Michielsgestel, St. Oedenrode, Helmond, Deurne, Griendsveen, America, Horst; afstand 195 km. Vraag: Route per bromfiets naar Purmerend over binnenwegen, hoe veel km? Antwoord: Alphen a.d. Rijn, Lei muiden, Aalsmeer, Badhoevedorp, Halfweg, Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Purmerend, afstand 60 km. Vraag: route per bromfiets van Alphen a. d. Rijn naar Eindhoven, hoeveel km? Antwoord: Alphen, Utrecht, Hou ten, Culemborg. Geldermalsen, Zalt Bommel, Den Bosch, Best, Eindho ven, afstand 130 km. Vraag: Route Uithoorn-Kaatsheu vel per bromfiets. Antwoord: Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Woerden, Snelrewaard, Lo- pik, Ameide, Gorinchem, Woudri- chem, Neer Andel, Eethen, Waal wijk, Kaatsheuvel. Vraag: route per fiets van Nieuw koop naar Voorthuizen. Antwoord: Nieuwkoop, Spengen, Haarzuilen, Utrecht, de Bilt, Soes- terberg, Amersfoort, Voorthuizen. Vraag: route van Warmond over Utrecht naar Hoenderloo, hoeveel km.? Antwoord: Warmond Leiden, Al phen, Utrecht, de Bilt, Zeist. Wou denberg, Ede, Otterlo, Hoenderlo, afstand 117 km. Vraag: route van Roelofarendsveen naar Hoenderlo, hoeveel km? Antwoord: Roelofarendsveen, Lei muiden, Uithoorn, Vinkeveen, Hil versum, Amersfoort, Barneveld. Ot terlo, Hoenderlo, afstand 95 km. Vraag: Route van Abbenes naar Gulpen, hoeveel km.? Antwoord: Abbenes, Leimuiden, Uithoorn, Vinkeveen, Breukelen, Utrecht, Houten, Culemborg, Zalt Bommel, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maasbracht, Susteren, Sit- tard, Geleen, Beek, Wijnandsrade, Valkenburg, Gulpen, afstand 220 km. Vraag: Route per fiets van Leiden naar Breda hoeveel km? Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergschen Hoek, Terheyden, Breda, afstand 92 km. Vraag: Route per auto van Alphen naar Blerik, hoeveel km.? Antwoord: Alphen Bodegraven, rijksweg naar Veenendaal, Arnhem, Nijmegen, Mook. Gennep, Afferden, Arcen, Venlo, Blêrik, afstand 185 km. Vraag: Route per auto van Leiden naar Wenen, hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Bodegraven, rijksweg Veenendaal, Arnhem, We- sel en via de rijksautobaan naar Keulen, Koblenz, Frankfort, Würz- burg, Neurenberg, Regensburg. Pas- sau, Linz, St. Pölten, Wenen, afstand 1210 km. Vraag: inzake voor 8 dagen langs de Rijn en over kampeergelegenhe- den. Antwoord: Wend u hiervoor tot de ANWB, Parkstr. 18-26 te Den Haag. Vraag: Route per fiets van Box meer naar Grünewald en naar Wel- sche Hut. Antwoord: Grünewald ligt in Oost- Duitsland, zodat wij vrezen, dat u daar niet kunt komen; informeer over deze routes bij de ANWB te Den Haag. ten, 53. herkauwend dier van het ge slacht der hertachtigen, 55. jongens naam, 58. giftslangetje, 59. jaargetij de, 62 dam langs een water, 64. orient expresse (afk.), 65. katholieke ency clopedie (afk.), 66. zeker balspel, 68. zeehond, 70. land in Europa (afk.), 72. voornaamw., 74. voorzetsel. De prijzen vielen deze week toe aan C. J. Vaneman, Oude Kerkweg 7a te Hoogmade en aan Ad van Slin gerland, Hansenstraat 7 in Leiden. De prijzen worden zo spoedig moge lijk thuisbezorgd. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal; 1. ma, 3. Marsala, 9. A.P., 11. aal, 13. Sitka, 14. dra, 15. nier, 17. nat, 18. Mies, 19. vies, 21. Elis, 23. Rg, 25. te, 27. An, 28. pa, 29. iep, 31. arm, 33. Dou, 34. zeker, 35. idool, 36. oer, 37. kok, 39. rem, 41. Rt, 42. ba, 44. ah, 46. nu, 47. palm, 49. baal. 51. Nain, 53. aar, 55. leek, 57. gal, 58. Lagos, 60. koe, 61. E.K., 62. Maranon, 63. st. Verticaal: 1. Mantri, 2. aai, 4. as, 5. rins. 6. sta, 7. akte, 8. la, 9. are, 10 .Passau, 12. lev, 14. dis, 16. rit, 18. min, 20. Ee, 22. la, 24. gezet, 26. er, 28. Polen, 30. per, 31. ark, 32. mik, 33. dor, 36. Orange, 38. os, 40. mus ket, 42. ban, 43. al, 44. Aa, 45. hal, 47. pil, 48. maar, 49. bron, 50. lek, 52. aak, 54. aga, 56. Eos, 58. la, 59. s.o. Vijf gulden om er de warmte mee te bestrijden stellen we weer ir. het vooruitzicht van alle abonné's, die een goede oplossing inzenden op nevengaande kruiswoordpuzzel. Die oplossingen moet binnen zijn bij de PUZZELREDACTIE voor don derdagmorgen, 12 uur. 'I HOORNTJE IJ ET IS ONS EENSKLAPS opge- vallen omdat het rondom dit befaamde evenement zo opvallend stil was geworden en stilte nu een maal doordringender pleegt te zijn dan het luidste rumoer dat we nog met geen woord hebben gerept over het grote wielercircus van de heer Goddet, zoals dat heet, bij de goê- gemeente beter bekend als de Tour de France. Andere jaren ging dat heel anders, als wij het wel hebben. Schier iedere dag klaterden Neder landse overwinningen en successen uit de luidsprekers en de extra-edi ties. Je kon toen dagelijks lauwer kransen om de gebruinde en krach tige nekken van onze Tourhelden laten hangen en meneer Goddet straalde van vreugde, want die Ne derlanders zorgden voor leven in de brouwerij. Maar dat is nu wel helemaal ver anderd. Volgens Jan Cottaar en die kan het weten; hij maakt soms zelfs de indruk de hele Tour in z'n zak te hebben straalt meneer Goddet niet meer in het minst en de brouwerij is zo doods als maar zijn kan. Het fe nomeen Charlie Gaul is vertroeteld door een zekere Jang Goldschmidt en dat werkte zijn Nederlandse ploeg- makkers één voor één de karavaan uit; zó jaloers waren zij nou. Twee jongens zitten er nog in en werken alsof er nog alles te winnen zou zijn op de laatste dag. Enkele dagen geleden was het al bekend, dat men Bahamontes tot triomfator had verkoren. Op het mo ment dat we dit schrijven weten we er nog niets van (we hebben er trou wens nóóit iets van geweten), maar voor ons staat het vast, dat die Span jaard rustig kan gaan slapen van avond met de gele trui aan. Wat ons betreft is die hele Tour dan al weer vergeven en vergeten, maar er zou een agglomeratie van asylen zijn te vullen met de katers en katertjes, die vanaf het begin van deze onbe vredigende processie door organisa toren en renners zijn gekweekt. Over de blaren zullen we maar niet eens praten. EEK. (29) L

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3