c ven ve., Ev KLIEKJES Koninklijke familie geniet vacantie in Italië Vader en zoon door benzinebrand levensgevaarlijk gewond Twaalf meier gevallen - ongedeerd van KIEKJES ZO'N SCHATTIG ZOMERJAPONNETJE ZATERDAG 18 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Moeder greep kordaat in Een overslaande vlam van een theelichtje naar een blik benzine was er de oorzaak van, dat gistermorgen in Harlingen de 44-jarige handelaar J. Outhuijsen en zijn 13-jarige zoon Sietse zulke ernstige brandwonden opliepen, dat ze met levensgevaar overgebracht moesten worden naar 't Academisch Ziekenhuis te Gronin gen. De man was in de keuken van zijn schuur bezig met het mengen van benzine en olie voor zijn bromfiets toen het vlammetje van een thee lichtje, dat op zeker 5 meter afstand stond, oversloeg naar het blik ben zine. Onmiddellijk vatten de kleren van de vader vlam. Zoon Sietse kwam hem te hulp en gooide het branden de blik achter op het erf, maar daar bij waren ook zijn kleren in brand geraakt. De gevolgen hadden meteen al fa taal kunnen zijn geweest als niet mevr, Outhuijsen de tegenwoordig heid van geest had gehad en haar zoon de kleren van het lichaam trok en de vlammen doofde. Direct hierop haastte ze zich de straat op waar haar man, bijna gek van pijn, hulp trachtte te krijgen. Ook hem kon ze de kleren aftrekken waarbij ze hulp kreeg van een buurman, die de heer Outhuijsen met water besprenkelde. Nog twee gewonden. Ook andere leden van het gezin waren bij dit ongeval betrokken, een van de kinderen liep brandwon den aan een voet op, doch niet ern stig. Een 11-jarig dochtertje was zo van het vuur geschrokken, dat ze de schutting naast het huis probeerde over te klimmen waarbij ze viel en gewond werd aan hoofd en voeten. De brand werd met een slang op de waterkraan gedoofd door de 75-jari ge heer B. Visser, die resoluut in greep. Hei „Nederlandse gezin", studie van Indiase academicus Het Nederlandse gezin, karakteri stieke eenheid in de Nederlandse samenleving, heeft een essentiële verandering ondergaan in de sterke industrialisatie van de tientallen ja ren sinds de jongste eeuwwisseling. De Indiase academicus, dr K. Ish- waran heeft in de afgelopen twee en een half jaar dit onderwerp tot hoofdzaak van zijn sociologische stu die in Nederland (aan het Institute of Social Studies in Den Haag en aan de universiteit in Leiden) gemaakt, en de graad van „master of social sciences" aan het eerstgenoemde in stituut kortgeleden behaald met als proefschrift de vrucht van deze stu die, het bijna 300 pagina's tellende boekwerk „family life in the Ne therlands", dat naar wij vernemen binnenkort door een Haagse uitgeve- Het koninklijk gezin brengt zijn vakantie door in Ravallo aan de Golf van Salerno ten zuiden van Napels. Foto: v.r.n.L H. M. de Koningin, prinses Beatrix en prinses Irene ge nieten van een boottocht ter hoogte van Amalfi. rij in de handel zal worden ge bracht. Dr Ishwarans antwoord op de gestelde vraag luidt aldus, dat het Nederlandse familieleven zijn essen tiële verworvenheden, in organisa tie, activiteit, functies, patriarchale bindingen en in zijn aspiraties op 't gebied van ontwikkeling, godsdienst gezinsvorming, huwelijk en sociale organisatie, niet heeft verloren. In de voor ons land opmerkelijke urba- nisering, die statistisch geïllustreerd door bijzondere omstandigheden af steekt bij de omringende en verder verwijderde landen, is het gezin, e in breder verband de familie, blijvo bestaan als vormend element van culturele waarden. De 21-jarige S. v. U. uit Apeldoorn is gisteren als door een wonder aan de dood ontsnapt. Toen hij op het dak van het perceel Waltersingel 48 bezig was dakpannen te leggen rond een pas gemetselde schoorsteen, gleed plotseling zijn voet uit met het ge volg, dat hij van een hoogte van on geveer twaalf meter tuimelde. De val werd gebroken door een brede dak rand, waar hjj dwars doorheen viel. Een ambulancewegen bracht de man over naar het Julianaziekenhuis, waar bij een onderzoek bleek, dat hij geen noemenswaardig letsel had op gelopen. UIT DE KEUKEN GEKLAPT - - - V>,, 5 COMBINATIE VAN ZWART EN WIT De Londense mannequin Daphne Thomas draagt" hier een toiletje in zwart en wit van het Engelse huls Carnegie. De zijkanten van zware zwarte stof vinden elkaar aan de voorzijde via een brede witte baan, welke is voorzien van vijf zwarte strikjes, die een alleraardigst effect geven. Gezond leven is dat, aan boord van zo'n drijvende klomp 11); goed eten 7) en vroeg uit de veren 8). Je bent natuurlijk wel aan regels 4) ge-1 bonden, maar waar ben je dat niet? Daar weet het vliegend personeel van mee te praten 2). Maar het is per slot van rekening geen contract voor het leven 5), en waar ben je wel beschouwd veilig 3) onder de pan nen 9)? Zelfs de verst doorgevoerde techniek 10) laat in dit opzicht nog wel mogelijkheden open. Een van de belangrijkste manieren van beveili ging is, een noodkreet te laten ho ren 6). Misschien is er dan wel iemand, die zich om je bekommert. Voor eigen veiligheid zijn de eigen handen (vuisten) 1) de beste garan tie. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Als de weersverwachtingen juist blijken te zijn zullen ons nog heel wat mooie zomerdagen te wachten staan, dagen waarop de behoefte aan een koele drank bijzonder groot is. Een vruchtenbowl is, vooral bij feestelijke gelegenheden, dan wel een dank bij uitnemendheid maar ook op „gewone" dagen kan een eenvoudig toebereide bowl er ingaan als koek. Het is n.l. helemaal niet nodig dat bowl altijd met wijn vordt afgemaakt en met dure blikjes ge conserveerd fruit wordt bereid. Neem ook eens stukjes appel, prui men, meloen, bessen, frambozen, kersen, banaan, enz. en daarbij ap pelsap of rivella. U zult zien dat deze bowl misschien nog wel ver kwikkender is, want u houdt er het hoofd beslis* koel bij. ZONDAG: Juliennesoep (gemaakt van allerlei jonge groenten), kalfs fricandeau, verse capucijners, aardappelen; kruisbessenvla. MAANDAG: kaasomelet, sla, aard appelpuree; pruimen. DINSDAG: Gebakken bloedworst, andijvie, aardappelen, karnemelk- vla met sinaasappel. WOENSDAG: aardappelkoekjes, hardgekookt ei met kaassaus, komkommersla; beschuit met kruisbessencompöte. WOENSDAG: nierragout in rijst rand, gebakken bloemkool; hang op. VRIJDAG: bloemkoolsoep, gebakken bokking, aardappelen, snijbonen. ZATERDAG: Huzarensla; fruit. Recept: Vruchtenbowl 500 Gram gemengde vruchten in kleine stukjes gesneden, 7tyi dl. ap pelsap, 3 dl spuitwater. 1 Grote gezinsfles rivella óf in plaats van sap spuitwater, 75 gr. basterdsuiker. De vruchten met de suiker 1 uur laten staan. Het sap erbij doen en nog 1 uur goed in laten trekken. Vlak voor het opdoen het spuitwater erbij gieten. Recept: Schuimige kruisbessenvla 500 Gr-m kruisbessen, 100 gr. bas terdsuiker, 5 blaadjes witte, 1 blaadje roze gelatine, 3 dl. melk of koffiemelk, 2 eiwitten. De bessen schoonmaken en door een zeef wrij ven. D melk koken, van het vuur nemen, de suiker en de geweekte gelatine erin oplossen. Zodra de melk drillig gaat worden de vruch tenmoes erbij doen. De eiwitten stijfslaa. en voorzichtig door de vla scheppen. Overdoen in een vlaschaal en garneren met achtergehouden kruisbessen. Het voordeel van een dergelijke molen is, dat u naar keuze meer of minder helder sap kunt verkrijgen, maar dit niet alleen, u kunt hem ook zo stellen, dat alle sappen grondig uit de vruchten geperst worden. Het sap is veelal enigszins troebel, doch niettemin wel goed van smaak. Wilt u volkomen helder sap hebben, dan moet u het uitgeperste sap, na dit eerst even te hebben verwarmd, op een doek, well e ilegc" is op een vergiet, laten uitlekken, zonder per sen. Het op de doek achtergebleven moes kan met suiker vermengd, ge nuttigd worden als broodbeleg. Sinaasappelen en citroenen perst u uit op een citroenpers. Tweede recept. De tweede methode betreft het bereiden van sappen uit verwarm de vruchten. Deze methode is ge schikt zowel voor saprijke als min der saprijke vruchten. Voor de saprijke vruchten gaat i. als volgt te werk: de schoongemaak te vruchten doet u ir een pan met dikke bodem, Kneus ze vervolgens enigszins en voeg er wat water bij. Nu laat u de vruchten langzaam warm worden, doch ze mogen niet koken. Om geurverlies te voorko men moet de pan steeds gesloten blijven; duur ongeveer tot 1 uur. Harde vruchten. Sap uit harder» vruchten, zoals uit appelen, verkrijgt u door deze in een pan met dikke bodem te leg gen; eventuele grote vruchten eerst door midden snijden. Schillen en klokhuizen worden niet verwijderd. Daarna zoveel water toevoegen dat ze geheel of vrijwel geheel onder water staan, waarna u ze langzaam laat uittrekken, ook weer zonder te laten koken. De pan gesloten hou den. Dit proces duurt enige uren! Vervolgens giet u de 1 of 2 be schreven methode verkregen mas sa in een sloopje of doek, waarvan de punten bij elkaar gehouden w< •- HOE HEERLIJK is het niet, wanneer wij in onze garderobe een of meer echt schattige zo merjaponnetjes hebben. Dat zijn van die snoe zige kledingstukken, die we niet altijd, maar zo bij biezondere, geschikte gelegenheden dragen en waarmee we eer inleg gen. Iedere vrouw dient zoiets in haar garderobe te hebben. Dergelijke japonne tjes vinden we niet zo veel in de collecties, het zijn meestal echt van die uitschieters, maar wie de moeite neemt om er op te letten, vindt ze wel. Iv,,» sW Trouwens, veel handige I dames zullen zeker kans „1* zien zoiets zelf te ma- -A -Kvi® MjjÈ ken. K/ J Die echte schattige zomerjaponnetjes hebben iets feeërieks, ze geven ;;N' de draagster iets char- Hk, hiervan een voorbeeld. i Het is een japonnetje J I vervaardigd van een fij- f - ne witte stof en in we- jtv i zen vrij eenvoudigeen j strak lijfje met een vier- J ,l|iiwlNw|| "ff' kante halsuitsnijding en mouwloos, waaraan zeer ruim de rok gerimpeld jgH| v werd. Het is echter de af- 1|§|§P werking, die het voor l een groot deel doet. In j geval bestaat die waarvan een brede werd vervaardigd, die het slanke middeltje accen- Vanaf de cein- tuur over de schouders loopt een smalle ge- smockte strook. Ook de rok is ruim voorzien van stroken; de bovenste strook is eveneens ge smookt en smal. Twee bredere rode banen werden glad opgezet, dan weer een smockrand, een brede gladde strook en tenslotte weer een smalle smockrand. Rood-wlt is een vrolijke en fleurige kleurcombinatie en de manier waarop de garnering op de japon verwerkt werd, maakt er iets biezonder fraais van. Gecompleteerd met witte handschoenen en witte schoentjes krijgen we een biezonder lief geheel, waarin iedere jonge vrouw kan ver schijnen. Zoiets mag niet in de garderobe ontbreken. De samenstelling van de kliekjes, die we vorige week hebben opge diend was: 1) Bram Knol en Piet de Jongh nemen een glaasje vruchtensap, za terdag 4 juli; 2) Prof. Busia uit Gha na arriveerde in ons land, donder dag, 2 juli; 3. Heftrucks bestreden elkaar op de Dam, ma.andag 6 juli; 4) Van bouwdoos tot standbeeld in München, dinsdag, 7 juli; 5) Abstrac te kunst werd reëele mode, dinsdag, 7 juli; 6) Ze doen allen wat uit de hoogtedonderdag, 9 juli; 7) Op weg naar een hoge positie, maandag, 13 juli; 8. Clark Gable op doorreis in ons land, maandag, 6 juli; 9) Ne derlands ambassadeur bij maarschalk Tito, maandag, 6 juli; 10. Wasbeertje zocht het niet bij de zeep maar bij de suiker, maandag, 6 juli; 11. Met een simulator maakt .men moeilijk heden, dinsdag, 7 juli. Door het lot werd aangewezen als winnares van de vijf gulden, die we voor juiste vaststelling van het kliek jesmenu uitloven: mej. Margriet Luy- ten, Noordwijkerweg 5a te Katwijk aan den Rijn. Zij zal haar prijs zo spoedig mogelijk ontvangen. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK. Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-itemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar- i op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. Luilakvruchtensappen inmaken Het wordt weer tijd vruchten sappen te bereiden en velen vragen zich af: hoe doe ik dat nu? Wij wil len hieronder een tweetal methodes geven, zodat u een keuze kunt doen. Menigeen denkt, dat uitsluitend saprijke vrucl. en zich lenen voor het maken van vruchtensappen, maar uit minder saprijke vruchten kan eveneens een geurig sap ver kregen worden. Hier volgt dan allereerst een me thode om sap te bereiden uit rau we vruchten. Deze methode is al len geschikt voor saprijke vruchten, denkt u daar wel om. Eerste recept. De vruchten goed schoonmaken en uitpersen in een vruchtenmolen of vruchtenpers. Huismoeders die ieder jaar weer bessensap maken, zullen van de aanschaf van eeD vruchtenpersmolen geen spijt heb» ben. den met behulp van een houten ring, in de handel verkrijgbaar, of kleine houten gordijnring. Door het steeds naar beneden drukkenvan deze ring, die dus niet al te klein mag zijn, wordt de massa uitgeperst. De mas sa kan ook uitlekken op een zeef van paardehaar. Het verkregen sap wordt vrij troe bel. Wilt u geen troebel sap, dan laat u de massa zonder roeren of persen uitle" .<en op een doek, ge legd op een vergiet. Maar dit is een langdurig werkje. U KUNT NIET ALLES WETEN! Glimmer e plekken in zwarte wollen stoffen verdwijnen door deze te wrijven met een pje gedrenkt in een mengsel van zwarte koffie en in weinig ammoniak. De stof moet daarna aan de verkeerde kant wor den opgestreken. Teer- en pekhanden kan men het beste schoonmaken met petroleum.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10