S)e CcidóeSou/WMit Genève luncht zich door conferentie heen Nuttigende besprekingen Zelfs geen vooruiigang op nuttige" besprekingen Beide partijen houden aan hun standpunt vast Geen verkiezingen in Kerala LUNCH- CONFERENTIE Amsterdam-Londen wordt steeds drukker OPGEVISTE MIJN ONTPLOFTE Chroesjtsjef zal nooit 'n oorlog beginnen Opstand tegenrovers' is wat anders De moord op de Londense agent Dader gepakt Amerikanen hebben pech met raket Koningin in Italië Bisschoppen over viering 15 Aug. Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 17 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14764 BUREAUS: PAFENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 150. De ministers van Buitenlandse Zaken te Genève hebben hedenmiddag om 13.00 uur hun eerste informele bijeenkomst gehouden sedert de hervat ting van hun overleg op maandag. De Fransman Couve de SVlurvilIe had nl. Lloyd van Engeland, Herter van de V. S. en Gromiko van de Sowjet-Unie uitgenodigd voor een lunch in zijn villa aan het meer. Zoals bekend weigerde Gromiko maandag informele besloten bijeen komsten zonder de Duitsers te houden, maar uit latere uitlatingen van communistische zijde bleek de mogelijkheid van informeel contact dat in het verleden zeer nuttig was gebleken tijdens maaltijden. De westelijke ministers zouden om 11.00 uur samenkomen om zich voor te bereiden op het informele overleg met Gromiko. Er wordt vrijdag geen voltallige vergadering gehouden. Het tijdstip van de volgende vergadering zal in nader overleg worden vastgesteld. NUTTIG GESPREK Voor het begin van de voltallige vergadering van donderdag, die on geveer 31/» uur duurde, hadden Gro miko en Lloyd samen geluncht. Over het besprokene werd niets bekend gemaakt, maar wel werd gezegd, dat het gesprek „nuttig" was geweest. Op de voltallige vergadering, die onder leiding van Lloyd stond, stelde het Westen bij monde van Herter voor, in Berlijn een staf van de V. N. te vestigen, welke verslag moet uitbrengen over ondermijnende en propaganda-activiteit in de beide stadsdelen, waardoor de openbare orde zou kunnen worden verstoord, of de rechten van één der partijen Het communistische bewind van Kerala in Zuid-lndia heeft bekend gemaakt, dat de verkiezingen voor de gemeenteraden, die op 28 augus tus zouden beginnen, voor onbepaal de tijd worden uitgesteld. Politieke waarnemers zijn van mening, dat de campagne van de op positie ter verdrijving van het com munistisch bewind de oorzaak is van dit uitstel. Tot nu toe hadden de communis ten op verzoeken van de oppositie om nieuwe verkiezingen te houden geantwoord, dat haar populariteit kon worden beproefd by de verkie zingen van augustus. /^•ENèVE HEEFT EEN NIEUWE manier van confereren geïntro duceerd, n.l. de lunch-confereritie. Dat men op het idee gekomen is om zich al etende door de rijstebrij-berg van voorstellen en tegenvoorstellen heen te werken, is misschien te dan ken aan het bekende sprookje van Luilekkerland, maar dat lieflijke sprookjesland is al even onbereik baar als het tijdperk van vreedzame coëxistentie, waarmee de Russen goochelen. Helemaal nieuw is het etentje 0 als onderdeel van een confe rentie niet; ook vroeger ging men in een gezellig onder-onsje bij elkaar zitten tafelen, als er wat bij zonders te bepraten viel. Maar deze systematische lunches hebben een ander karakter; zij dienen als uitweg om de Russische eis te omzeilen, dat de Duitsers ook op de geheime (niet voltallige) zittingen aanwezig zouden zijn. De diplomatie is vindingrijk, maar haar wegen zijn vaak ook zó subtiel, dat een normaal mens z'n schouders ophaalt. Nikita Chroesjtsjef, die op het ogenblik in Polen te gast is, heeft daar een stel bijeengeroepen mijn werkers toegesproken en over hun hoofden heen het Westen laten we ten, dat hij nooit of te nimmer een oorlog zou beginnen. Maar ook de kapitalisten achtte hij verstandig ge noeg om het niet op een oorlog te laten aankomen. Op zo'n ontboezeming zou men ge neigd zyn een zucht van verlichting te slaken, want wanneer niemand van zins is om oorlog te maken, is de vrede verzekerd, zou men denken. Maar waarom zit men in Genève dan zo te haspelen als het erop aankomt al die vredelievendheid op ee*i be paald gebied om te zetten in een daad? Tussen zeggen en doen ligt een afstand van mijlen. Men moet Chroesjtsjefs woorden niet op een goudschaaltje wegen en Gromiko's gewurm te Genève niet al te tragisch opvatten. De wereld draait wel verder, ook al mislukt er in Genève weer eens een conferen tie. Wij zullen veel geduld moeten hebben. zou worden aangetast. Gromiko bracht bezwaren naar voren en zei dat de westelijke mogendheden eerst ermee instemmen, dat West-Berlijn een vrije gedemilitariseerde stad wordt, alvorens een beroep op de V.N. wordt gedaan. Hij wenste de V.N. geen rol toe te bedelen als Her ter had voorgesteld. Wanneer wij aan de V.N. denken, dan is het al leen om deze organisatie een akkoord De laatste maanden is het passa giersvervoer tussen Londen en Am sterdam, dat verzorgd wordt door de British European Airways en de KLM door middel van een poolover- eenkomst, aanzienlijk toegenomen. Van de zijde van de BEA wordt me degedeeld, dat de laatste 3 maanden 25 tot 28 procent meer passagiers op deze dienst worden vervoerd in vergelijking met 1958. De BEA voegt over Berlijn te laten controleren, aldus de Sowjet-minister, die in een lange toespraak vooral zijn standpunt aangaande de noodzaak van de vor ming van een geheel uit Duitsers bestaand comité ter voorbereiding van de Duitse hereniging uiteenzette. Hij verbond dit opnieuw met zijn voorstel voor een tijdelijk statuut voor Berlijn. De minister was wel bereid te spreken over de vorm, welke het comité zou moeten heb ben, maar hij bleef erop staan dat de hereniging van Duitsland in de eerste plaats door de Duitsers zelf moet worden opgelost. Gromiko zei dat uit de toespra ken van de westelijke ministers een beter begrip voor de Sowjet-voor- stellen bleek. Er bestaan mogelijk heden zowel voor een akkoord over een tussentijdse regeling aangaande West-Berlijn als over een tijdslimiet voor het akkoord, verklaarde hij. Aan westelijke zijde ziet men geen vooruitgang, maar men stelt zijn hoop op de besloten bijeenkomsten, al is men op grond van de toespraak van Gromiko van mening, dat het moeilijker zal zijn vorderingen te maken dan vóór de hervatting op maandag waarschijnlijk leek. In de Noordzee bij Ameland heeft vanochtend de UK 186 een mijn op gevist. Ongeveer tien meter van het schip, toen de mijn in aanraking kwam met het z.g. visbord (een bord, dat de richting van het net aan geeft), ontplofte de mijn in een wolk van vlammen en water. De bemanning van de nabij liggen de schepen vreesde reeds het ergste, maar toen nevel en rook opgetrok ken waren bleek, dat zowel schipper als bemanning als door een wonder gespaard waren gebleven. Alleen het net werd geheel vernield. Dit is het tweede ongeval binnen een jaar met een Urker kotter. Verleden jaar augustus werd de UK 96 in de Noord zee getroffen door een ontploffende mijn. Het schip kwam er echter veel minder goed af dan vandaag de UK 186. In Turijn hebben donderdag twee kloosterzusters haar vliegbre vet behaald. Zij zullen in de komen de herfst naar Pakistan gaan, waar zij over een eigen vliegtuig zullen beschikken om afgelegen streken van hun missiegebied te bezoeken. In het regentschap Bandung, in de nabijheid van de Gunung Wa jang, zijn een luitenant en vijf sol daten van het Indonesische leger gedood toen de jeep, die hen ver voerde, in een hinderlaag reed van partijgangers van de Darul Islam. De Russische minister-president, Chroesjtsjef, heeft donderdag op een internationale mijnwerkersconferen- tie te Sosnowiec in Silezië met na druk gezegd, dat de Sowjet-Unie nooit een oorlog zal beginnen, maar dat hij opstand van een volk tegen kapitalistische „rovers" zal toejui chen. Als een volk in opstand komt, eraan toe, dat het vervoer in Europa in het algemeen nn haar liinennat d°f* /ietdat V00r ?l-?n belangen. Zo Tl in het algemeen op haar lijnennet sterk is gestegen en 22 procent ho ger ligt in vergelijking met de be zetting van het vorig jaar. -— Hagelstenen zo groot als een vuist hebben donderdag zware scha de aangericht in het gebied van Prokublje in Zuid-Servië. volk strijdt voor de vrijheid arbeiders en voor de vrijheid ge bruik te maken van de vruchten van zijn werk. „Wat is verhevener dan de strijd tegen roverszo vroeg Chroesjtsjef zijn gehoor. Chroesjtsjef zei voorts, dat een nieuwe oorlog een ramp voor de mensheid zal zijn. Naar zijn mening Enige dagen geleden is te Londen een politie-agent gedood door een misdadiger. De man wist te ontsnap pen, maar het hele politie-apparaat werd ingeschakeld om deze man te vinden. Men neemt in Engeland een moord op een politie-agent zeer hoog op, daar de politie er ongewapend is. Er staat danook onverbiddelijk de doodstraf op. Donderdag heeft men de vermoe delijke dader van de moord op de politie-man Purdy te pakken gekre gen. Het is een zekere Podola, een in Duitsland geboren Canadees, die vo rig jaar uit Canada is gezet en in de Londense onderwereld bekend staat als „litteken gezicht". Podola werd aangehouden in een hotel, waar hij zich had laten in schrijven als fotograaf uit Ottawa, die met vakantie in Engeland was. Hij werd van zijn bed gelicht en naar het politiebureau van de Lon dense wijk Chelsea overgebracht. Zoals bekend is rechercheur Pur dy doodgeschoten toen hij en een andere rechercheur een man wilden ondervragen i.v.m. telefonische drei gementen aan het adres van mevr. Verne Schiffman. zullen de kapitalisten wel verstan dig zijn en geen oorlog beginnen. Over de westelijke kapitalisten zei hij: „Wij willen ze opruimen, maar we willen ze niet wegschoppen. Dat zullen hun arbeiders te zijner tijd wel doen". Zijn vroegere verklaring dat het communisme de „doodgra ver" van het kapitalisme zou ziin, moest men niet letterlijk opvatten in de zin, dat de communisten met een schop in de hand een graf gaan graven. „Het betekent slechts dat de gehele ontwikkeling der gemeen schap aantoont, dat de toekomst be hoort aan het communisme en dat het kapitalisme zal moeten verdwij nen". „Doch het zal dat nooit vrij willig doen. Het zal gebeuren in een worsteling en de arbeidende klasse zal de worsteling winnen. Ik geloof daarin, net zo vast als in het feit dat morgen de zon weer zal opgaan". Chroesjtsjef sprak zijn rede met zijn gebruikelijke levendigheid uit. Hij zwaaide met zijn armen en hief waarschuwend zijn vinger om be paalde uitspraken te accentueren. Een politicus zou bedrogen uitkomen Oratorisch vuurwerk. In een commentaar op Chroesjtsjefs in Polen afgelegde verklaring, dat de Sowjet-Unie nooit een oorlog zal beginnen, schrijft de „New York Herald Tribune" vandaag: „De zeer realistisch geworden wereld kent de So wj et-Russische werkwijzen en Chroesjtsjefs oratorische uitlatingen te goed om veel waarde te kunnen hechten aan diens „nooit-meer-oor- log" verklaring. Totstandkoming van een overeen komst, waarin de vrijheid van Ber lijn zou worden gewaarborgd, zou meer overtuigend werken". Direct bij start tot ontploffing gebracht Een raket van het type Juno 2, waarmee de Amerikanen een ver kenningssatelliet de ruimte hadden willen insturen, is donderdag bij de lancering op Cape Canaveral tot ontploffing gebracht. Van de basis, waar vandaan de raket gelanceerd zou worden, stegen zwarte rook en vlammen op, die ge volgd werden door een ontploffing. De 24 meter lange raket kwam nog geen 45 meter van het blokhuis, vanwaar hij werd afgevuurd, op de grond terecht. De raket had een 411/® kilo zware satelliet de grootste die de Ame rikanen tot nu toe voor lancering gereed hebben gemaakt in een elliptische baan om de aarde moe ten brengen. De satelliet had o.m. gegevens moeten verzamelen over de kosmische straling. De Amerikaanse luchtmacht deel de mee, dat zij de raket uit veilig heidsoverwegingen tot ontploffing had gebracht, toen zij op enkele me ters hoogte al sterk overhelde. Een woordvoerder heeft later meegedeeld, dat er een fout was in de generator. Dit had tot gevolg, dat het projectiel zich doelloos in de verkeerde richting voortbewoog. De raket was nog maar enkele meters gestegen toen zy vernietigd werd. In het blokhuis bevonden zich 55 mensen op het ogenblik van de ontploffing. De dikke betonnen muren van het huis beschermden hen tegen de vlammen en de gloei ende stukken metaal van de uiteen vallende raket. Niemand heeft ver wondingen opgelopen, maar allen moesten binnen blijven zolang de veiligheidsploeg niet had geconsta teerd dat zij veilig hun post konden verlaten. Koningin Juliana is donderdag middag per vliegtuig, met de prin sessen Beatrix en Irene, in Napels aangekomen. Zij werd er begroet door de Nederlandse consul in de stad, waarna zij per auto naar Ra- vello aan de Golf van Salerno, ten zuiden van Napels is gereden. De koningin en de prinsessen heb ben daar voor een vakantie van een maand ongeveer hun intrek genomen in de villa van hertog Riccardo di Sangro. In Ravello werden de koningin en de prinsessen begroet door de bur gemeester en de gemeenteraad. Op het kleine dorpsplein hadden zich vele inwoners verzameld, die de ko ninklijke gasten hartelijk toejuich ten. Prins Bernhard is donderdagmid dag, komende uit West-Duitsland, per auto in Rome aangekomen, vanwaar hy later op de dag naar Napels zou doorreizen. Toen de West-duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, op het vliegveld van Genève aankwam, voor het tweede gedeelte van de ministersconferentie in deze stad, leek het wel of hij een nieuwe versie wilde uitbeelden van de spreuk van de drie aapjes: „zie geen kwaad, hoor geen kwaad, spreek geen kwaad". In werkelijkheid had de minister evenwel last van het drukverschil, dat hij door een wat snelle landing van zijn vliegtuig had ondergaan. Het secretariaat van het aartsbis dom Utrecht deelt mede: Daaromtrent gevraagd verklaren de bisschoppen van Utrecht, Haar lem, Groningen, Rotterdam en Breda (wat betreft de Zeeuwse eilanden) van mening te zijn dat in hun bisdommen vanwege het gods dienstig gemengd karakter van het maatschappelijk leven op de aan staande viering van Maria ten He melopneming op 15 augustus, die dit jaar op zaterdag valt, de winkel- en industriebedrijven in het algemeen niet gehouden zullen zijn hun bedrij ven te sluiten. De bisschoppen ho pen echter dat velen voor wie het sluiten van het bedrijf geen bijzon dere lasten met zich meebrengt ge noemde feestdag als zondag zullen blijven vieren. Met name geldt dat voor plaatsen en streken waar het gemengd godsdienstige karakter min der op de voorgrond treedt. BROMFIETSER GEDOOD Op de kruising Burgemeester Rei gerstraat-Maliebaan in Utrecht is gis teravond om ongeveer 10 uur een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 19-jarige G. W. Kuchler uit Sloter- dijk het leven heeft gekost. De jongeman stak op een bromfiets zonder op te letten het kruispunt over. Hij reed tegen een stadsbus aan en werd tegen het wegdek ge smakt. K. liep daarbij een schedel- basisfraktuur op. Even na midder nacht overleed hij. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vrij warm De Bilt, vrijdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: Boven het Noorden van Europa ligt I een hogedrukgebied, dat nog steeds in betekenis toeneemt. In het cen trum is de luchtdruk al tot meer dan 1030 m.b. gestegen. Het hogedrukge bied staat via onze omgeving, Frank en de Golf van Biscaje in verbinding met een ander maximum nabij de Azoren. Boven IJsland ligt het centrum van een oceaandepressie, die maar wei nig van plaats verandert. Het frontensysteem van de depres sie trok over de Britse eilanden naar het noordoosten en bracht er plaatselijk regen. De invloed ervan op het weer in Nederland beperkte zich tot een tij delijke toeneming van de bewolking in de hogere niveaux. De depressie bij IJsland wordt ge leidelijk minder diep, het weer in Nederland zal in verband daarmee morgen worden bepaald door het eer der genoemde hogedrukgebied. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND DROOG Droog, zonnig en warm weer met overwegend zwakke wind. 18 Juli: zon op 04.40; onder 20.51; maan op 19.06; onder 03.03. Hoogwaterstanden 18 Juli: v.m. 1.16; n.m. 1.52. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON onbew. 20 C. onbew. 23 zw. bew 24 half bew. 23 half bew. 20 zw. bew. 23 zw. bew. 23 zw. bew. 25 licht bew. 24 onbew. 26 zw. bew. 25 onbew. 25 onbew. 25 zw. b'ew. 23 onbew. 26 zw. bew. 14 geh. bew. 21 onbew. 24 onbew. 28 regen 18 zw. bew. 18 geh. bew. 29 onbew. onbew. 30 onbew. 25 licht bew 24 onbew. 30 onbew. 27 Korreltje Ik zou niet kunnen geloven in een God, die ik kon begrijpen. (Graham Greene).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1