S)e CeidóeSoti/Ya/ttf Westduitse voorstellen voor Genève Staalharde loonstrijd in Amerika Indonesische luchtmacht De Bleriot-race tegen Nasution DE EERSTE CRISIS IN SOEKARNO'S KABINET Sowjet-raket met twee honden Amerikaanse staalstaking begonnen Heer in 't verkeerde Gevangenen gaven zich over Opstand in Honduras Weinig verandering Korreltje Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 15 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14762 Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.5ü p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. In de eerste week van zijn bestaan ziet het Indonesische kabinet zich reeds gesteld voor zijn eerste crisis, doordat de Indonesische luchtmacht niet onder administratief beheer wil staan van de chef-staf van de land strijdkrachten, luitenant-generaal Nasution. In het nieuwe kabinet staan de drie onderdelen van de In donesische strijdkrachten voor het eerst onder administratief beheer van Nasution, die optreed als minis ter van defensie. De chef-staf van de luchtstrijd krachten, Suriadarma, heeft volgens Reuter een verklaring uitgegeven, waarin president Soekarno als opper bevelhebber wordt gevraagd de di recte leiding over de strijdkrachten op zich te nemen. Maandagavond heeft minister-pre sident Djuanda de Indonesische pers bureaus opdracht gegeven deze ver klaring niet te publiceren. De ver klaring was echter reeds naar alle bases van de luchtmacht gezonden en zij zou volgens kringen van de lucht macht dinsdag in alle delen van de Archipel aan de leden van de lucht macht worden voorgelezen. Suriadar ma deelde desgevraagd aan Reuter mede, dat 't bericht over de verklaring juist was. Later kreeg een persbu reau schriftelijk van ir Djuanda op dracht het bericht in te trekken. An dere agentschappen echter hebben dinsdagochtend de volledige tekst van de verklaring verspreid. Door de verklaring komt de achter de schermen bestaande spanning tus sen het leger en de luchtmacht naar buiten over de benoeming van een lid van de landstrijdkrachten in een functie, waarin toezicht wordt uit geoefend op de drie onderdelen van de weermacht. Maarschalk Suriadarma verscheen vrijdag niet op de plechtigheid, waar- De Sowjet-Unie heeft een raket met twee honden de ruimte in ge schoten, zo heeft Tass bekendge maakt. De twee dieren zijn in goede welstand teruggevonden. De eentrapsraket werd gelanceerd op 10 juli. De twee honden en de in strumenten zijn met parachutes naar de aarde terug gekeerd. De nuttige lading bedroeg 2.200 kilo. Tass maakte, evenals bij de lan cering op 2 juli, niet bekend hoe hoog de raket is gekomen. Men heeft met de lancering van 10 juli gegevens verkregen over de in- fra-rode straling van de aarde en de atmosfeer en over de elektrostati sche velden. Voorts heeft men o.m. de beschikking gekregen over foto's van uitgestrekte wolkenvelden. De twee vluchten zouden alle ge gevens geleverd hébben, die men wilde hebben. Zoals bekend hebben dé -Russen op 2 juli eveneens een raket de ruim te ingeschoten. In deze raket zaten twee honden en een konijn, die vei lig naar de aarde terugkeerden. Eén van deze honden de „Dappere" heeft ook de vlucht van 10 juli mee gemaakt. bij het nieuwe kabinet werd geïn- talleerd, hoewel hij ambtshalve daarin zitting heeft. Maandag ontbrak hij eveneens toen in het paleis in Bogor een foto werd genomen van de nieuwe regering. Soekarno had hem een boodschap gezonden om bij het nemen van de groepsfoto aanwezig te zijn. Persbureau Pia gesloten De militaire commandant van Djakarta heeft dinsdag de sluiting gelast van het Indonesische persbu reau Pia en van drie in Djakarta ver schijnende bladen, omdat zij de door de Indonesische luchtmacht verstrek te verklaring hebben gepubliceerd. Bijgelegd? De chef-staf van de Indonesische luchtstrijdkrachten, Suriadarma, is woensdag beëdigd als lid van het nieuwe Indonesische kabinet. Suriadarma verklaarde, dat de kwestie over het toezicht op de luchtmacht door de chef-staf van dei landstrijdkrachten als minister van defensie door generaal Nasution was bijgelegd. I De Bleriot-race tussen Londen en Parijs gaat nog steeds verder. Dins dag heeft de 23-jarige Britse stu dent John Griffith de beste tijd ge maakt. Hij maakte de tocht in 1 uur 16 min. en 8.5 sec., waardoor hij thans de vierde plaats inneemt. Grif fith maakte gebruik van een auto, een zeeverkennersboot, een helikop ter en een straalvliegtuig om naar het militaire vliegveld Villacoublay bij Parijs te komen. Met een ander vliegtuig vloog hij naar Issy en van daar reed hij per auto naar de Are de Triomphe. De Nederlandse vlieginstructeur H. J. Overdevest deed gisteren over de afstand van Marble Arch in Lon den naar de Are de Triomphe te Parijs 5 uur, 32 min. en 37 sec. Per auto reed hij van Londen naar Ro chester. Vandaar vloog hij in een eenmotorig vliegtuig naar Pontoise, stapte daar in een auto, waarmee hij naar de Parijse voorstad Saint Cloud reed. Hier ging hij aan boord van een snelle motorboot, die hem naar het Palais de Chaillot bracht. Vruchteloos beroep van Eisenhower Vannacht één minuut na midder nacht is de staking in de Amerikaanse staalbedrijven een feit geworden. Hieraan zijn tien weken van vruch teloze onderhandelingen en verschei dene beroepen van president Eisen hower, om tot een regeling der loon- geschillen te komen, vooraf gegaan. Aan de staking wordt deelgenomen door een half miljoen metaalarbei ders. De produktie in bedrijven, waarin 85 procent van het Ameri kaanse staal wordt vervaardigd, is tot stilstand gekomen. De Amerikaanse industrie, die weer eens een hausse-periode be leeft, is in zeer sterke mgte afhan kelijk van de staalaanvoer. Vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers hebben nog tot enkele uren vQor dinsdagmiddernacht onderhandeld, zonder er echter in te slagen de impasse te doorbreken. Beide partijen hebben thans in krachtige bewoordingen opgestelde verklaringen uitgegeven, waarbij zij elkander wederzijds koppigheid en onwil om de werkelijke feiten onder 'de ogen te zien, verwijten. De arbeiders verlangen behalve 'n -verhoging van het uurloon met vijf tien dollarcent ook een zeker aan deel in de winst. De leiders der staalindustrie, die wordt vertegenwoordigd door de twaalf grote Amerikaanse staalgie- terijen, zeggen, dat elke loonsverho ging tot verhoging der staalprijzen en toenemende inflatie zal lijden. PAUS NAAR CASTEL GANDOLFO Nog deze week, mogelijk woensdag, vertrekt de Paus van het Vatikaan naar zijn zomerverblijf in Castel Gandolfo. Het is niet bekend of de Paus tus sentijds naar Rome zal terugkeren voor officiële en particuliere audiën ties, zoals Pius XII placht te doen. Op het program staan namelijk nog audiënties van president Gron- chi van Italië, de Japanse premier en het prinselijk paar uit België. 't Kan lang duren Veregenwoordigers der werkgevers en werknemers hebben in pariculie- re gesprekken verklaard, dat de thans uitgebroken staking wel eens de langste zou kunnen worden, die zich tot nu toe bij de Amerikaanse staalbedrijven heeft voorgedaan. De thans aangevangen staking is de zesde na het einde van de tweede wereldoorlog. De staking van 1952 heeft tot nu toe de langste duur ge had, namelijk meer dan acht v/eken. De op een na laatste staking, in 1956, heeft zes weken geduurd. Het resultaat hiervan was de gemeen-1 schappelijke arbeidsovereenkomst, met een looptijd van drie «>ar, dip nu juist verstreken is. De politie van Los Angeles heeft 'n 36-jarige, elegant geklede man gear resteerd, die zegt dat "rij uit Nederland komt en dat hij, sinds hij een nalf jaar geleden in Amerika aankwam, in vijftig huizen heeft ingebroken. De man schatte zelf zijn buit aan juwelen, bontmantels en andere kost baarheden op een waarde ergens tus sen de 200.000 en 400.000 gulden. Hij zou het gedaan hebben ,.om het avontuur" en ook om de flat van de vrouw, die sinds 'n maand zijn 'bruid is, te kunnen betalen. De tactiek van de man, Jan Antho- nie H., was gewoon overdag bij zijn volgend slachtoffer o>p bezoek te gaan in de rol van architect of binnenhuis architect. Later, meestal c k overdag, kwam hij dan terug om het huis te plunderen. Gedupeerd werden o.a. de film speelsters Zsa Zsa Gabor en Rosemary Lane uit Hollywood, een voorstad van Los Angeles. „Het is pijnlijk", zei hij bij zijn ar restatie, „maar ik heb altijd geweten dat ik de gevolgen zou moeten dra gen". Een advocaat wilde hij niet. „Het zou maar verspilling van zijn tijd zijn". MILITAIR TOERISME IN FRANKRIJK Een beeld van de oefeningen door Nederlandse militairen bij het Franse legerkamp La Courtine. De foto toont Nederlands infanterie in opmars door het Franse land. Voor de laatste etappe maakte hij gebruik van een taxi. Maandag had de heer Van Over- vest in 5 uur 14 min. en 41 sec. de tocht in omgekeerde richting vol bracht. Hij is van plan deze week de tocht nog enkele malen te doen. De Brit Lewis Pond, voormalig Olympisch wielrenner, had vier uur, tien min. en 37 sec. nodig. Hij maak te gebruik van een „doe het zelf"- vliegtuig. Hij schat dat de tocht hem slechts dertig shillings (vijftig gul den) kostte. De Franse luchtvaartpionier Jean Salis, die met een getrouwe naboot- sng van het vliegtuig van Bleriot de overtocht zal maken, wacht nog steeds op beter weer. Vandaag zouden elf mededingers uit Parijs en achttien uit Londen starten. Vijf-en-negentig gevangenen, die zich in een mijn bij Petros in Ten nessee (V. S.) hadden verschanst en gedreigd hadden de mijn te zullen opblazen als hun eisen voor betere betaling, meer voeding en beter werk niet zouden worden ingewilligd, heb ben zich dinsdagavond zonder moei lijkheden overgegeven, nadat zij 2 gijzelaars hadden vrijgelaten. Eerder op de dag had gouverneur Ellington opdracht gegeven geen voedsel en water meer aan de ge vangenen te verstrekken. De gevangenen, de er moe uitza gen, bleken geen wapens bij zich te hebben. Zij werden naar de gevan genis teruggebracht. Een woord voerder van de gevangenisleiding zei, dat geen directe disciplinaire maatregelen werden overwogen. Op de vraag waarom de gevangenen zich overgaven, zei hij: ,Ik denk dat zij dachten dat het met hen was". Opstandelingen onder leiding van een voormalige legercommandant, die de regering van president Ramon Villeda Moreales willen verdrijven, houden een deel van de hoofdstad van Honduras bezet. Zondag zijn tenminste achttien mensen gedood tijdens een gevecht dat dertien uur duurde. Het hoofd bureau van politie werd in brand ge stoken. Daarin bevonden zich 500 mensen. De president zei in een radiorede, dat de regering de toestand meester is behalve op het Comayagaplein, dat nog door rebellen onder leiding van de oud-commandant Armando Ve- lesquez wordt bezet. Velasques kreeg politiek asiel op de ambassade van Costa Rica. Het zwakke kind en de Sterke Arm Een groep van 500 gehandicapte kinderen heeft een onvergetelijke dag gehad in Scheveningen, waar zij de gast waren van het prinses Beatrix poliofonds. Tientallen agenten en zelfs inspecteurs waren de kinderen behulpzaam bij het spelen en bij het pootjebaden. Een reusachtige plastic ballon met meteorologische instrumenten, die zondag in Minneapolis (Ver. Sta ten) is opgelaten, is dinsdag terugge vonden te Platamonis, een voorstad van de Griekse havenstad Saloniki. Twee mannen uit Lyon, die op 5 juli naar de grotten van Chrochet bij Lyon waren getrokken om deze te onderzoeken, zijn na acht dagen op 40 meter diepte opgesloten te hebben gezeten, naar boven gehaald. Eerst maandag werden zij ontdekt door vier verkenners, die de grotten be zochten. Al die tijd hebben de beide mannen zonder eten of drinken ge zeten. Zij bleken d.n ook zeer ver zwakt te zijn. Commissie instellen Een Westduitse woordvoerder heeft dinsdag te Genève verklaard, dat in een Westduits stuk, dat de vorige week aan de westelijke mogendhe den is overhandigd, wordt voorge steld: 1. De vorming van een viermo- gendhedencommissie met Oost- en Westduitse deskundigen, welke een algehele regeling van het Duitse vraagstuk moet uitwerken. 2. Ingeval men niet tot overeen stemming over Berlijn geraakt, kan de conferentie te Genève worden verdaagd en een topconferentie wor den gehouden ter bespreking van de ruimere problemen der Europese veiligheid, ontwapening en Duitsland. De ministers van Buitenlandse Zaken zouden dan later bijeen kun nen komen om verder te onderhan delen over een tussentijdse regeling voor Berlijn, aldus de woordvoerder. De voltallige vergadering van de ministers en de Duitse delegaties zal woensdagmiddag om vier uur begin nen, een half uur later dan aanvan kelijk vastgesteld. Naar verluidt houdt dit verband met het feit dat De schaats-ster Son ja Henie heeft de Noorse autoriteiten meege deeld, dat zij de Russische premier en diens echtgenote niet in haar huis wil hebben. Sonja Henie, die met haar echtge noot haar vakantie doorbrengt in hun ruime villa op een eiland in de Fjord ten zuiden van Oslo, zei dat haar gevraagd was of de Chroestsjefs het huis konden betrekken als zij weg was. weer (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot 1 donderdagavond. Opgemaakt te 1 11.15 uur). DEZELFDE TEMPERATUUR Over het algemeen licht tot 1 half bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot j matige veranderlijke wind. Wei- nig verandering in temperatuur. Couve de Murville, die voorzitter van de voltallige vergadering zal zijn, woensdagochtend naar Parijs gaat om deel te nemen aan een kabinets zitting. Dinsdag zijn alleen de wes- telijke ministers bijeen geweest om over hun verdere tactiek en de toe spraak van Gromyko bij de hervat ting der conferentie te beraadslagen. Een Amerikaanse woordvoerder zei na de bijeenkomst, dat de minis ters niet besloten hebben tot een be paald initiatief tegenover Gromyko's voorstel de Duitsers aan de besloten bijeenkomsten te uoen deelnemen. De westelijke ministers zijn van oordeel, aldus de Amerikaan, dat Gromyko's voorstel obstructie is en dat het ver loop van de conferentie er door zal worden vertraagd. De Bilt, 15 juli 10 uur. Langs de scheidingslijn van de koele polaire lucht, die een groot deel van Europa is binnengestroomd en de warme tropische lucht boven het zuiden van Europa, ontwikkelde zich boven de Povlakte een storing, die vooral langs de zuidelijke hellin gen van de Alpen veel regen bracht. Daarentegen ':wam in Nederland het weer onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk, zodat de buien, die boven zee ontstonden en die hier en daar ook in onze kustge bieden voorkwamen, van weinig be tekenis waren. Op de oceaan is de de- pressieaktiviteit toegenomen. Ten zuiden van IJsland ligt een tamelijk diepe depressie, waarvan de invloed zich in oostelijke richting over de I Britse eilanden uitbreidt. Een en an der geschiedt echter in een langzaam tempo, zodat het weer in Nederland waarschijnlijk ook morgen nog voor 'n groot deel onder invloed zal staan van de eerder genoemde rug van hoge luchtdruk. 16 Juli: zon op 04.38; onder 20.53; maan op 16.58; onder 01.22. Hoogwaterstanden 16 Juli: v.m. 11.31; n.m. 12.07. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; weer temp. HELSINKI onbewolkt STOCKHOLM licht bewolkt OSLO onbewolkt KOPENHAGEN half bewolkt ABERDEEN mist LONDEN onbewolkt AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE regen NICE onbewolkt BERLIJN FRANKFORT zwaar bewolkt licht bewolkt 22 23 onbewolkt 24 MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO LISSABON MADRID MALLORCA geheel bewolkt regen onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt geheel bewolkt onbewolkt Ik ken die mens niet, want ik heb nog nooit met hem gezwegen. Goethe

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1