Braassemweek zette in met uitstekend zeilweer Tweemaal Nederlands record schoolslag voor Mensonides Lisse klopt Spoorwijk in verlenging (2-1) MAANDAG 13 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Bij zwemselectie Winnaar op blote voeten Oude bekenden als prijswinnaars en weinig succes voor buitenlanders We mogen de inzet van de vijfdaag- mer Koos de Jong, nadat aanvanke- se Braassem-zeilweek zeker niet lijk Leo Gerhards het eerst de eer- slecht noemen. Zeker, er viel in de ste boei had gerond. Met De Jong, middag, tijdens de start en de race Langelote en Maarse in zijn kielzog van Draken, Regenbogen en enkele andere klassen een buitje regen, dat zich niet al te best liet aanzien, doch de lucht klaarde spoedig weer op en toen het blauw weer aan de hemel verscheen, zette de wind nog eens ste vig door en het werd een prachtige zeilmiddag, waarvan de deelnemers zeker geen spijt zullen hebben gehad en die het beste doet hopen voor de komende dagen. De organisatie van deze Braassem week was weer tot in de puntjes ver zorgd. De communicatie tussen start schip en wal deed het goed en deze eerste wedstrijddag verliep uitste kend. De belangstelling bij deze wed strijden ging natuurlijk in de eerste plaats uit naar hetgeen de buiten landse deelnemers zouden „klaar maken". Dat is echter wel erg tegen gevallen, «maar de vreemde omgeving voor verschillenden hunner zal hier aan wellicht niet vreemd zijn ge weest. Jammer genoeg evenwel lie ten de Belgen. O. Orban en André Maes in de Flying Dutchmanklasse verstek gaan en we waren juist dit maal zeer gebrand op een strijk met Jac, Kraan. Tegen de overige Hol landse deelnemers kon hij het na tuurlijk weer uitstekend bolwerken. Al spoedig na de voortreffelijke start wist Kraan de leiding te nemen en daarmede was de zaak feitelijk al weer bekeken. Steeds verder ver wijderde hij zich van de overige deel nemers, die eigenlijk geen concurren ten meer genoemd konden worden, zover wist Kraan hen van zich af te houden. Hij won met een straat lengte voorsprong vóór Ed. Freeh, J. A. Ekels en Jan Bol. In de 12M2-klasse was de over winning ditmaal weer voor J. van Staveren, een uitslag, die juist vol doende is om de strijdlust bij B. Kraan jr. weer eens extra wakker te roepen. We zijn er dan ook bijna ze ker van, dat de komende wedstrij den nog wel andeer uitslagen zullen brengen. De Duitser Jost Mtinster werd tweede, G. Vroege derde en B. Kraan moest zich ditmaal met de vierde plaats tevreden stellen. E. Do ling van de Norddeutscher Regatte Verein kwam als zevende aan, terwijl zijn clubgenoot Michael Schaper de strijd moest staken, nadat het touw van zijn grootzeil was gebroken. Ook in de Finnjollenklasse waren de buitenlandse successen heel ma tig. Het kwam slechts tot één achtste plaats voor Achim Türklitz van de Potsdammer Yacht Club, want Wolf gang Langelote uit Schaumburg Lippe, K. H. Kemmling uit Duisburg en Karl A. Stolze uit Lübeck moes ten de strijd staken. Winnaar werd hier tenslotte weer de Rotterdam- WIELRENNEN WAGTMANS EN VAN DER LANS WONNEN TE WAGENINGEN Te Wageningen zijn wielerwedstrijden voor profs en amateurs gehouden. Een wedstrijd voor profs achter motoren (2 ritten van 15 km.) eindigde in een zege voor Wout Wagtmans. Eindklasse ment: 1. Wagtmans 3 pnt; 2. Wierstra 4 pnt; 3. Post 6 pnt; 4. Koch 7 pnt. Een tweede wedstrijd voor profs achter motoren over 30 km. eindigde in een overwinning voor Koch. Het re sultaat was: 1. Koch 33 min. 45 sec.; 2. Wierstra; 3. Post; 4. Wagtmans. Van der Lans uit Sassenheim won een omnium voor amateurs, welke be stond uit een afvalwedstrijd, een klas sementswedstrijd over 5 km. en een wedstrijd over 10 km. Het eindklasse ment luidde: 1. Van der Lans; 2. Paul (Den Haag); 3. Gerritsen (Den Haag); 4. Van der Touw (Den Haag); 5. Hoog- wout (Amsterdam). MALIEPAARD WINT OMLOOP VAN DE KEMPEN Bas Maliepaard uit Willemstad heeft ln de eindsprint, waaraan zeven man deelnamen, de Omloop van de Kempen een wegwedstrijd voor amateurs over 192 km, gewonnen in 4 uur 41 min 20 sec. Van der Sleen en Enthoven eindigden op respectievelijk de tweede en derde plaats. ging hij welgemoed het voor-de windse rak naar boei H in, doch op onverklaarbare oorzaak zagen we Gerhards spoedig daarop naast zijn gekapseisde bood in het water. Geen nood evenwel. Zoals bij de Finn- jollen gebruikelijk richtte hij zijn boot weer op, doch het duurde nog wel even alvorens hij al het mee gekomen water geloodst had en toen hij de race vervolgde, had hij reeds een grote achterstand opgelopen. Dat hij niettemin toch nog als zesde fi nishte met drie andere deelnemers achter zich, pleit voor zijn kunnen en doorzettingsvermogen. W. H. Maarse finishte als tweede achter De Jong en J. A. de Boer veroverde de derde plaats. In de Valkenklasse wist Rolf van der Baumen zich weer van de eerste plaats meester te maken. Aanvanke lijk had de Leidenaar E. J. Hoppe de leiding, doch in het kruisrak maakte hij eeniange slag over stuur boord, hetgeen onder de wal blijk baar niet zoveel succes had, want Rolf v. d. Baumen zocht het over bakboord meer op de plas en inder daad bracht dit voordeel, want reeds op de weg naar de boei bij Roe- lofarendsveen had hij de leiding en stond deze natuurlijk niet meer af, want men moet heel wat in zijn mars hebben om de Hagenaar, als hij een* maal aan kop ligt, van de eerste plaats te verdringen D. 't Hooft werd tweede, D. Kraan Pzn. derde en-ir. H. F. Zuiderbaan eindigde op de vierde plaats. Ook in de Olympiajollen waren de successen der buitenlanders maar heel matig. Slechts Werner Virck uit Lü beck wist zich te klasseren, al ein digde hij dan ook op de zevende plaats, maar het was in ieder geval beter dan wat Bernh. Holtmann uit Emmerik en Rolf Lehmann eveneens uit Lübeck presteerden. Zij moesten nl de strijd staken. Winnaar werd B. Tournier met Sj. Haaksma op de tweede, C. A. A. Visser op de derde en Tj. de Vries op de vierde plaats. Voor de laatste van de ochtendwed strijden kwam de Pampusklasse aan de start en het ging er hier al dade lijk vrij heftig toe, want tal van scheepjes verdrongen zich op en om de startlijn. G. Biesot jr. schijnt daarbij middels een indringstart over de lijn van afvaart te zijn gegaan, want reeds onmiddellijk na het val len van het startschot hees J B. Ree der de protestvlag. Na afloop werd Biesot inderdaad door de protest commissie uitgesloten, maar in het verdere verloop van de strijd zagen we ook Reeder een ernstige inbreuk maken op het wedstrijdreglement, toen hij bij de eerste boei aan een over bakboord varende Regenboog niet alleen geen ruimte gaf door bin nen het gebied van aanvaring zich tussen dit schip en de boei te willen dringen, maar tevens boven op de boei terecht kwam en doodleuk zijn weg vervolgde, omdat naar hij later verklaarde de bestuurder van de Regenboog verklaard had, dat hij maar door moest varen.... De pro testcommissie kon zich begrijpelijker wijs niet met deze zienswijze ver enigen en sloot ook Reeder uit. Door dat Biesot was gediskwalificeerd was Reeder van de vierde op de derde plaats gekomen, doch op zijn beurt verviel zijn plaatsing nu eveneens. H. J. de Ruyter werd ruim winnaar, C. Saur eindigde nu als tweede en dr. M. J. Kingma en G. Timmer be zetten de volgende plaatsen. Hofland won weer in de Regenboogklasse. In de middag wedstrijden ging de Een foto van de strijd in de 12 M2 Sharpieklasse op de woelige Braasse- mernieer. Deze foto werd genomen vlak na de start. De Haagse schoolslagzwemmer Mensonides kan met een gerust hart de reis naar de Par ij se zwem kam pioenschappen aanvaarden. Aan zijn vorm zal het niet liggen als hij in de Franse hoofdstad geen successen be haald. Dat bewees de sympathieke be scheiden Zian-zwemmer wel tijdens de tweedaagse selectie-wedstrijden in het prachtige Apeldoorase Bos- bad. Mensonides maakte zaterdag en zondag tijden, die als Nederlandse records geboekstaafd zullen worden. Zaterdag kwam hij tot 2.41.7 op de 200 meter schoolslag en zondag maak te hij op de 100 m. schoolslag 1.14.5, waarmee hij onder de door limiettijd voor de 50 meterbaan van 1 min. 15 sec. bleef. Of het echter 1.14.5 zal blijven en niet 1.14.6 zal worden is echter nog niet zeker. De drie tijd- waarnemers noteerden nl. 1.14.5, 1.14.6 en 1.14.7, hetgeen een record van 1.14.6 zou betekenen. De baan- jury drukte echter een tijd van 1.14.4 af en voorlopig werd dan ook het gemiddelde tussen de 1.14-6 en 1.14.4 aangehouden, hetgeen betekent dat zonder tegenbericht het Neder landse record op de 100 m, school slag op naam staat van Wieger Men sonides met een tijd van 1.14.5. Maar belangrijker dan de discussie over een tiende van een seconde was het stijlvolle zwemmen van de Ha genaar, die zonder enige tegenstand, hoog op het water liggend zijn twee banen trok en de indruk wekte nog sneller te kunnen. Stal Wieger Mensonides op de bei de dagen die show, minstens even belangrijk waren de prestaties van Corrie Schimmel en Cockie Gaste laars. De eerst bleef zaterdag voor de tweede keer op de 400 meter vrije slag onder de 5 min. 2 sec. en Cockie egaliseerde de dag er op haar Euro pese en Nederlandse record op de 100 meter vrije slag met een tijd van 1 min. 3.7 sec. Met haar volmaakte glijdende slag nam Cockie Gastelaars al dadelijk een voorsprong in tweede serie van de 100 meter, waarin vrijwel alle prominente Nederlandse vrije slag zwemsters startten. Bij het keer punt lag zij reeds meer dan een lengte voor en .onbedreigd tikte zij aan voor Sita Posthumus, die wel ruim een seconde ten achter bleef, maar met 1 min. 4.8 sec. toch de twee dé Nederlandse zwemster werd, die beneden de grens van de 1.05.0 kwam. Corrie Schimml eindigde met bijna 2 volle seconden achter Sita als derde. Greetje Kraan, uitkomend voor de KNZB, was voor het eerst sinds lange tijd weer van de partij. Het verwaarlozen van de training wreekte zich ook bij haar. Ze werd negende in 1 min. 9.7 sec. Het derde nummer, dat zaterdag de belangstelling trok, was de 100 meter rugslag waarop Ria van Vel- sen weer eens tot een goede tijd kwam: 1.12.9. Was haar keerpunt ditmaal beter geweest dan zou er wellicht een verbetering van het we reldrecord in hebben gezeten. Rini Dobber plaatste zich tweede voor Lenie de Nijs, die na haar zware in zinking nu tekenen van vormverbe tering toonde. Ada den Haan leed een verrassen de nederlaag tegen Betty Heukels op de 100 meter schoolslag. Zij maakte wel haar achterstand van een lengte in de sprint bijna goed, maar moest toch met eentiende seconde verschil de eer aan haar clubgenote laten. Op de 100 meter vrije slag tenslotte Het eindklassement ziet er als volgt bleven vier heren: Theo Hoogveld, uit: 1. Windeyer (Can.) 7035 p. 2. i Charles Ritton, Bert Sitters en Leo Birch (Den.) 7021 p., 3. Palmquist Verburgt onder de minuut. Toch (Zweden) 6571 p. 4. Warrer (Den.) konden Sitters en Verburgt Rit- 6562 p. 5. Berntsen (Den.) 6523 p. 6. ton zwom in de andere serie Van Duyl 6420 p. Hoogveld niet die tegenstand bieden, weer. Leen de Wit was een dêr eer sten over de startlijn, doch ir. Bak ker en John Hofland drongen zich al spoedig ver naar voren en gingen als eersten om de eerste boei. Leen de Wit kwam niet verder, want hij raakte de afbakening en staakte spor tief de strijd. In het kruisrak slaag de Hofland erin Bakker voorbij te ko men en zo bleef het gedurende de hele race. Van der Velde werd der de en Cor Kist vierde. Minder groot was de deelname in de Drakenklasse. Lange tijd had Hof land hier de leiding, doch Klomp slaagde er ook al in het eerste kruis rak in hem voorbij te komen om ten slotte te winnen. Hofland bleef twee de, G. van Wijk werd derde en H. v. d. Steen vierde. A. A. Taselaar won in de 16 M2- klasse met J. N. Bodegraven op de tweede plaats, Bouw van Wijk zege vierde in de Vrijheidsklasse, T. Amons in de Sternklasse. Mej. A. Vunderink slaagde er in als eerste te eindigen in een veld van négen tien Jeugdklassers vóór Arne Kerk hoven en H. van Reeuwijk, terwijl J. W. van Weel opnieuw winnaar werd in de 12 Voetjollenklasse, zo dat hy al op de eerste dag een goe de greep deed naar de hoofdprijs. Mej. H. F. Hageman werd tweede, doch zal zich in de volgende dagen wel niet onbetuigd laten. CANADEES WINDEYER WON DE „DRAGON GOLD CUP". De vierde race irl de strijd om de „Dragon gold cup" heeft een over winning opgeleverd voor de Deen Axel Holm. De Duitser Schuchmann werd tweede. De Amsterdamse Dra ken zeiler Allert Warners legde be slag op de vierde plaats. Van Duyl werd zestiende. De Canadees Walter Windeyer heeft de wedstrijd om de „Dragon Gold Cup" gewonnen. Hij vergaar de 7035 punten. De Nederlander Van Duyl, die hoog-geklasseerd stond, viel door minder goede resultaten op de laatste wedstrijddagen terug tot de zesde plaats. De uitslag van de vijfde en laatste rase was: 1. Walter Windeyer (Can.). 2 Cosentino (It.). 3. Aage Birch (Den.). 7. W. v. Duyl (Ned.). die hij nodig heeft om tot een top tijd te komen. Dames. 100 meter vlinderslag: 1 Tineke Lagerberg (Naarden) 1.14.3; 2. Aty Voor bij (KNZB) 1.15.1; 3. Corrie Schimmel ('t Gooi) 1.16.6; 4. Willy Lambour (Naar den) 1.18.7 100 meter rugslag: 1. Ria van Velsen (Zian) 1.12.9; 2. Rini Dobber (HDZ) 1.13.9; 3 Lenie de Nijs (K. ZB) 1.15.4; 4. Hennie van der Velde (De Robben) 1.16.7. 100 meter schoolslag: 1. Betty Heukels (PSV) 1.25.2; 2. Ada den Haan (PSV) 1.25.3; 3. Loes de Jonge (ADZ) 1.26.2: 400 meter vrije slag: 1. Corrie Schim mel ('t Gooi) 5.00.7; 2. Judith de Nijs (KNZB) 5.04.4; 3. Jans Koster (*t Gooi) 5.08.5; 4. Mary Kok (De Robben) 5.11.6. 200 meter schoolslag: 1. Ada den Haan (PSV) 2.58.7; 2. Betty Heukels (PSV) 2.59.0; 3. Loes de Jonge (HDZ) 3.05.2. 100 meter vrije slag: 1. Cockie Gaste laars (SZC) 1.03.7; (evenaring Eur. re cord); 2. Sita Posthumus (LZC) 1.04.8; 3. Corrie Schimmel ('t Gooi) 1.06.7; 4. Hennie van der Velde (Robben) 1.07. 5. Astrid Ording ('t Gooi) 1.07.5; 6. Judith de Nijs (KNZB) 1.07.9. Heren: 100 meter schoolslag: 1. W. Mensonides (Zian) 1.14.5 (nieuw Neder lands record)2. L. Kostelijk (LZO) 1.17.8; 3. H. Swerus (AZPC) 1.20.0; 4. A. Kroonenburg (Het IJ) 1.20.7. 400 meter vrije slag: 1. L. Verburgt (PSV) 4 49.1; 2. K. de Jong (LZC) 4.53.0; 3. A. Hermsen (De Robben) 4.55.2. 200 meter vlinderslag: 1. B. Sitters (IJ) 2.42.6; 2. Ch. Ritton (DJK) 2.43.2; 3. R. de Wit (Zwemlust) 2.56.4. 100 meter vlinderslag: 1. Ch. Ritton (DJK) 1.08.3; 2. Sitters (Het IJ) 1.08.3; 3. J. Sikma (Nereus) 1.09.2. 100 meter rugslag: 1. J. de Jong (LZO) 1.07.8; 2. J. Jiskoot (Merwede 1.08.2; 3. F. van Enst (AZC) 1.10.1; 4. A. Linde mans (PCV) 1.10.1. 200 meter vrije slag: 1. I Verburgt (PSV) 2.12.8; 2. Th. Hoogveld (Neptu- nus Amersfoort) 2.17.4; 3. en 4. Ch. Rit- ton (DJK) en B. Sitters (IJ) 2.17.8. 200 meter schoolslag: 1. W. Mensoni des (Zian) 2.41.7 (nieuw Nederlands re cord), 2. A. Kroonenburg (het IJ) 2.50.8; 3. L. Kostelijk (LZO) 2.52.7. 100 meter vrije slag: 1. Th. Hoogveld (Nephunus Amersfoort) 59.1; 2. en 3. Ch. Ritton (DJK) en B. Sitters (IJ) 59.4; 4. L. Verburgt (PSV) 59.8. De Nederlandse zwemploeg (dames en heren), die op zaterdag 25 en zondag 26 juli te Waalwijk tegen Engeland uitkomt, is als volgt samengesteld. Dames: 100 m. vrije slag: Cockie Gas telaars (SZC) en Sita Posthumes (LZO, Grote Wielen). 400 m. vrije slag: Corrie Schimmel (Gooi) en Judith de Nijs (KNZB). 100 m. vlinderslag: Tineke Lagerberg (Gooi) en Atie Voorbij (KNZB) 100 m. rugslag: Ria van Velzen (Zian) en Rini Dobber (HDZ). 200 m. schoolslag: Ada den Haan (PSV) en Bettie Heukels (PSV). 4x100 m. vrije slag: Cockie Gastelaars, Corrie Schimmel, Sita Posthumes, Hen nie van der Veld; (Robben) en Astrid Ording (Gooi). 4 x 100 m. wisselslag jstafètte: Ria van Velzen, Bettie Heukels, Tineke Lagerberg en Cockie Gastelaars. Heren: 100 m. rije slag: Hoogveld (Neptunes, Amersfoort) en Verburgt (PSV). 400 m. vrije slag: Verburgt (PSV) en E. de Jong (LZO). 1500 m. vrije slag: Hermsen (Robben) en 200 m. vlinderslag: 1. Sitters (IJ) en Ritton (DJK). 100 m. rugslag: J. de Jong (LZO) en Jiskoot (Merwede). 200 m, schoolslag: Mensonides (Zian) en Kroonenburg (IJ). 4x200 m. vrije slag: Hoogveld, van Spingelen (HZ en PC), Ritton, Sitters en E. de Jong. 4x100 m. wesselslag estafette: J. de Jong, Mensonides, Sitters en Hoogveld. Waterpoloploeg: De Mey, Vriend, van Dorp, van Spingelen, van der Tooren, Kniest, de Boer, Ran, van der Zwan en Muller. Derde klassers op de schouders Er was zaterdagavond op het Blauw Zwart-terrein in Wassenaar buiten gewoon veel belangstelling voor de beslissingswedstrijd om een plaats in de derde klasse «tussen Lisse en Spoorwijk. Beide clubs hadden, een groot leger van supporters meege bracht en ook het aantal Wassenaarse voetballiefhebbers, dat van deze be slissingswedstrijd getuige wilde zijn, was zeer groot. De wedstrijd is, na verlenging, door Lisse gewonnen en alle objec tieve toeschouwers zullen het er over eens zijn, dat die zege zeker verdiend was, al is de strijd lange tijd volkomen open gebleven en al kunnen, als zo veel op het spel staat, kleinigheden en geluk of pech de doorslag geven. Dat er aan beide zijden aanvanke lijk een nerveuze stemming heerste laat zich begrijpen. Lisse speelde voor de rust met de stormachtige wind in de rug. En dank zij dit wind- voordeel verkregen de Lissenaren een zeker overwicht. Keer op keer kwamen de kandidaten voor de der belangstelling voornamelijk uit naar de klasse voor het Spoorwijkse doel, de Regenboogklasse, waar dertien deelnemers stonden ingeschreven, zo dat dit een prachtige strijd beloofde te worden. Jammer genoeg viel er kort na de tweede start de eerste was ongeldig verklaard, omdat er tevens schepen te vroeg over de lijn van afvaart waren gegaan een fik se regenbui, maar dit duurde geluk kig niet zo heel lang en na afloop daarvan werd het weer prachtig zeil- maar steeds weer werden de aan punt. De bal kwam op de rechter helft en werd door de Spoorwijkse rechtshalf keihard ingeschoten (0-1). Lisse liet zich niet ontmoedigen, maar de eerste helft verstreek zon der tegenpunt. Direct na de hervatting zetten de Lissenaren opnieuw, nu tegen de wind in, een krachtig offensief in, dat tot uiterst spannende situaties leidde. Lisse kreeg kort achter elkaar enke le hoekschoppen te nemen die alle gevaarlijk voor de doelmond terecht kwamen of juist voor de open doelmond langs gingen. Na enkele minuten maakte een van de Spoor wijkse verdedigers de onvergeeflijke fout, de bal, zonder directe noodzaak, met de hand te spelen. De voortref felijk leidende Wassenaarse scheids rechter J. M. Dek kende terecht een strafschop toe en Ton Boon. de Lis- ser penalty-specialist, zorgde voor de gelijkmaker (1-1). Aangemoedigd door dit succes zette Lisse het offensief voort. Maar na een klein half uurtje spelen ver flauwde de strijdlust en ging de ver moeidheid een rol spelen. Er deden spannende momenten voor. Het doel zich aan weerskanten nog enkele van Lisse ontsnapte aan groot ge vaar, toen een hard schot, over de uitgelopen doelman heen tegen de vallen door de verdedigers, die over lat terugketste en de doelman juist het algemeen lang van stuk waren, afgeslagen. De aanvallen van Spoor wijk waren minder in aantal, maar zeker niet ongevaarlijk. Vooral de snelle linksbuiten, wist enkele keren goede kansen te scheppen. En na ongeveer een half uur spelen was het dan ook deze linksbuiten, die de grondslag legde voor het eerste doel en de snel toelopende Arie Bon had toen geen moeite de bal beheerst in de touwen te koppen. Groot was de vreugde in het kamp van Lisse; de spanning ontlaadde zich in een hartelijke hulde van de spelers, die door de van alle kanten toestormende supporters op de schouders werden genomen. OEFENWEDSTRIJD IJVS. Morgenavond om 7 uur zal er op het UVS-terrein aan de Wassenaar- seweg een oefenwedstrijd worden gespeeld tusesn twee sterke UVS- combinaties. De volgende elftallen zullen in het veld komen. UVS A: doel: Van Duyl. Achter: v Mey gaarden, v. d. Kaay. Midden: De Haas, Hak, J. Verkuilen. Vóór: Supusepa, H. Bekkering, Verhoeks, Filippo, Devilee. UVS B: doel: Van Putten. Achter: Keizer, Kluivers. Midden: Koenen, Th. v. Kampen, F. v. d. Zeeuw,. Vóór: v. Beek, Goosen, De Jonge, v. Kam pen. MOTORSPORT STRAUSS BRAK ARM Tijdens de zijspanrace van de motor races op de Nürburgring vloog het zij span van de wereldkampioenen Schnei der en Strauss uit de bocht. Schneider bleef ongedeerd, maar zijn zijspanpas- sagier Strauss brak een arm. CRICKET FLAMINGO'S VERSLOEGEN NED. STUDENTEN ELFTAL voor een aanstormende Spoorwijker de bal kon grijpen. Het voorlopig einde van deze sportieve wedstrijd een krappe zege behaald op het Neder- kwam met een 1-1 gelijk spel. En meteen werd aan de verlenging be gonnen. Na enkele minuten was de strijd beslist. Een aanval van Lisse over de linkervleugel werd besloten met een keihard schot tegen de lat, landse studenten cricket-team. De Fla mingo's scoorden, mede door het matige fielden van de studenten, die enkele kan sen "misten, 118 runs. Het Nederlands stu denten elftal was all oüt voor 82 runs. Pas in de voor-laatste over viel het laat ste wicket van het studenten-team. M. B. S. Tulloh van de Portsmouth Athletic Club heeft zaterdag tijdens de A.A.A.-kampioenschappen in het Londense White City stadion de drie mijl gewonnen op zijn blote voeten. Tulloh heeft er zijn gewoonte van gemaakt de strijd tegen zijn van spi kes voorziene tegenstanders barre voets aan te binden. Op een sintel- baan bepaald geen sinecure. gewonnen door Marjan Heemskerk van de Zwemvereniging Naarden. Zij zwom deze afstand ruim l'/ï min. sneller dan de eerste aankomende bij de heren. Ook nummer twee van de dames was sneller dan Geers. De uitslagen luiden: 3.000 meter vrije slag dames: 1. Mar jan Heemskerk Naarden 44.07.3; 2. Adri Lastrie Naarden 45.14.8. 3.000 meter eren vrije slag: 1. Geers AZ en PC 45.48.8; 2. Vuchten, Naarden 47.13.5. 3.000 meter schoolslag dames: 1. Drog- t p, DAW 53.13.4. JANS KOSTER WON IN CULEMBORG Zondagmiddag is op de Lek bij Culem- borg een 6 km zwemwedstrijd gehouden. Ruim 200 zwemmers namen deel aan deze tocht. Door de selectiewedstrijden in Apeldoorn verschenen echter vrijwel geen prominente zwemsters en zwem mers aan de start en het was voor Jans Koster ('t Gooi) dan ook niet moeilijk om met ruim verschil als eerste te ein digen. De uitslag was: dames: 1. Jans Koster ('t Gooi) 52.04.2; 2. H. Krab ('t Gooi) 55.43.2; 3. R. Verwey (Zwemlust) Am sterdam 58.55.8. Heren: 1. J. A. Richards (Dolfijn) 52.48.0; 2. J. Beyering (Vahalis) 52.53.4; 3. B. Hermans (Zwemlust) Utrecht 52.54.9. NIEUW WERELDRECORD De 18-jarige Mike Troy heeft zaterdag te Los Altos Hills, tijdens de Amerikaan se zwemkampioenschappen, zijn wereld record op de 200 meter vlinderslag aan zienlijk schérper gesteld. Hij won de fi nale van dit nummer in 2 min. 16.4 sec. en bleef daardoor maar liefst 2.2 secon den onder de tijd, waarmee hij op 21 juni j.l. te Louisville het wereldrecord op de 200 meter schoolslag vestigde, waarvoor de Fina een limiettijd van 2 min. 19 sec. had vastgesteld. De 18-jarige geweldenaar hij meet al 1.83 meter en weegt 76 kilo, maakte een half ir later deel ui. van de ploeg van de universiteit van Indianapolis, die het Amerikaanse record op de 4x200 m. vrije slag verbeerde. De ploeg van In- diapolis kwam tot 8 min. 35,9 sec. On danks zijn pas geleverde prestatie in de finale van de 200 meter vlinderslag was Troy de snelste zwemmer van zijn ploeg, hij had vgor de 200 meter vrije slag 2 min. 6.4 sec. nodig. De Japanse zwemster Satoko Tanaka heeft te Tokio, tijdens de Japanse zwem kampioenschappen, het wereldrecord op de 200 meter rugslag verbeterd en ge bracht op 2 min. 37.1 sec. Het oude re cord stond op naam van de jeugdige Amerikaanse Chris van Saltza, die op 1 augustus 1958 in Topeka (Kansas) een tijd van 2 min. 37.4 seconden maakte. Nieuwe Europese zwemrecords. De Franse zwemmer Robert Christophe heeft te Parijs zijn eigen Europese re cord op de 100 meter rugslag heren, dat hij op 14 juni van het vorige jaar te Blackpool vestigde met 1 min. 2.9 sec., verbeterd én gebracht op 1 min. 2.2 sec. Het were'drecord staat met 1.01.5 op naam van de Australiër Monckton. Op de eerste dag van de wedstrijden om de Grand Prix de Natation in het zwem- stadion Georges Vallerey sneuvelde nog een tweede Europees record namelijk dat op de 100 meter vlinderslag heren, tvaarvan de Hongaar Gyoergy Tumpek reeds «sinds 1953 houder is. Toen de re cords werden „bevroren" was zijn scherpste tijd 1 min. 1.8 sec. en deze tijd is nu terug op de recordlijst. Het was de Italiaan Frederico Dennerlein, die gis teren te Parijs 1.01.8 voor zich liet af drukken en daarmee Tumpek onttroonde. Het Europese record van Tumpek stond sinds 9 juni 1958, gevestigd te Boedapest, op 1 min. 2.2 sec. De limiettijd bedroeg inrWtiM 1 n* P

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8