Bos- en heidebranden staken de kop weer op Hagel beschadigde oogst Nederlands publiek met Italiaanse uitbundigheid STERKE WIND MAAKTE BESTRIJDING MOEILIJK Grote brand in A'dams grachtenhuis MAANDAG 13 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT Koning Boudewijn nam afscheid van zijn gastvrouw Van het vliegveld te Beek in Zuid Limburg is Z. M. koning Boudewijn zaterdagmiddag per vliegtuig vertrok ken naar Brussel. Foto: de Koning kuste koningin Juliana op, het vliegveld bij het afscheid de hand. Een hevige bosbrand is zaterdag middag uitgebroken in de bossen in Noord-Limburg, bij de gemeente Swolgen. 80 Hectare bos stond in een oogwenk in lichterlaaie. De vlammen sloegen tot acht meter boven de boomtoppen. Meer dan tien wonin gen, merendeels boerderijen moesten worden ontruimd, doch zijn gespaard gebleven. Wel gingen enkele kleine schuren in vlammen op. (De brand werd bestreden door de brandweren uit Horst, Broekhuizer- horst, Meerlo, Tienray, Venray en Venlo. De B.B. verleende assistentie. Er is hulp gekomen van 500 militai ren uit de garnizoenen te Venlo, Weert, Roermond en Nijmegen. Ook de bevolking werkte mee aan de be strijding van de brand. Uit het feit, dat de brand midden in het bos ontstaan is, leidt de brand weer af, dat een sigarettenpeuk er de oorzaak van moet zijn geweest, doch zekerheid hieromtrent kon nog niet worden verkregen, omdat de brand nog in volle hevigheid woedt. Driehonderd hectare bos is in vlammen opgegaan. Het zijn voorna melijk aanplanten van jonge dennen en enkele heidevelden, die een prooi van de vlammen zijn geworden. En kele roggevelden brandden eveneens af. Bij de boerderijen die het groot ste gevaar liepen, werden wachten en tankauto's geplaatst. In Ugchelen Voor de zoveelste maal in enkele weken is een bosbrand ontstaan nabij vuur greep daar gretig om zich heen en ongeveer twee hectare heide en dennen gingen verloren. De brand weerkorpsen van Apeldoorn, Ugche len en de Eendracht bonden de strijd met het vuur aan en slaagden erin het vrij snel tot staan te brengen. Sterke wind Zaterdagmiddag brak op de grens van de vliegbasis Soesterberg een heidebrand uit, welke zich door de sterke wind van het grondgebied van Den Dolder tot ver op de heide en in de bossen van Soest uitstrekte. Zelfs de spoorbaan Utrecht-Amers foort vormde geen beletsel voor de vlammen. Vonken die door de wind aan de andere zijde van de spoorbaan terecht kwamen, zorgden in de na bijheid van station Soestduinen voor voortzetting van de brand. Veel bos en heide ging over een breedte van een paar honderd meter en een lengte van circa 3 kilometer verloren. In het natuurreservaat „De Zoom", gedeeltelijk gelegen in de gemeente Nederweert heeft zondag een felle brand gewoed die men slechts moei lijk heeft kunnen bedwingen. De brandweren van Nederweert, Heijt- huijsen en Meijel namen aan het blus- singswerk deeL Ook personeel van de onderofficiersschool te Weert was bij het blussingswerk behulpzaam. De schade die aan het natuurschoon is toegebracht schijnt mee te vallen, omdat het vuur voornamelijk woed de op stukken grond die binnenkort tot ontginning zouden worden ge bracht De brand ging gepaard met een grote rookontwikkeling. Tegen de avond trachtte men het vuur te stuiten door het aanleggen van te- de Richtersweg te Ugchelen. Het genvuren In totaal ging een opper- PIOVE VOOR LA Er was zondag een één dag uitgestelde kleine plechtigheid in Heem stede, waar Maria Ca lias de eerste steen inmetselde voor een nieuwe opname studio. Toen de grote zangeres met haar echtgenoot, de heer Mene- ghini, een ereulaatsje had gekregen, bleek er uitgerekend boven dat plaatsje water naar beneden te druppelen. Vandaar die omgekeerde paraplu boven de hoofden van het illustere echtpaar.... vlakte van 80 hectaren heide en buntgras verloren. Een pyromaan? In het Orderbos te Apeldoorn ging door brand een oppervlakte van on geveer acht hectaren bos en heide verloren. De brand werd bestreden door militairen en de Apeldoornse bosbrandweer. Het vuur woedde op diverse plaat sen en is vermoedelijk met opzet aangestoken. Op dat ogenblik woedde er ook een bosbrand in Hoenderloo. Omtrent de oorzaak van deze brand is nog niets bekend. Noodweer in Noord-Nederland Windhoos velde bomen Een hevig noodweer zoals het Noorden van ons land de laatste ja ren niet heeft gekend, heeft zater dagmiddag een klein gebied in de di recte omgeving van de stad Gronin gen geteisterd. Er vielen tijdens een hevig onweer hagelstenen ter dikte van duiveneieren. In Middelbert werden een boerderij en een kap- schuur, die op 500 meter van elkaar stonden, tegen de grond gedrukt. Er ontstond grote schade. De hagelste nen vernielden veel glas. Soms was het zo bar dat de mensen in -ie hui zen angstig in een hoekje kropen terwijl de wind en de hagel de ruiten vernielden. In de gemeente Noord- dijk waar het noordweer het hevigst woedde ontstond op vele velden ern stige schade. Vruchten, bieten, aard appels, peulvruchten en korengewas sen werden zeer zwaar beschadigd. De boeren en tuinders vragen zich af of er van de oogst nog iets te recht zal komen. Nadat het aanvankelijk erg broei erig was, ontlastte zich ook bovert Assen na de middag een hevige bui die veel hagel meebracht. Er vielen grote stukken ijs naar beneden. De mensen vluchtten van de straat af. Er werd bijzonder veel groen van de bomen geslagen en zelfs kwamen jon ge vruchten op de straat terecht. Het noodweer duurde ongeveer zeven a acht minuten en toen kwamen er tal van telefoontjes binnen bij de po litie, dat er overal schade was aan gericht. Veel ruiten moesten èr aan geloven, terwijl ook tal van dak pannen de geest geven. Windhoos bij Emmen Een hevige onweersbui, gepaard met een windhoos, die over het ge bied van Zuid-Oost-Drenthe trok, heeft in het dorp Noordbarge een vrij grote ravage aangericht. Een land- La Callas zong Wel zelden zal een uitbundige, Ro meins aandiende dank voor geschon ken feestelijk kunstgenot de ruimte boven alle bezette plaatsen in het Amsterdamse Concertgebouw hebben gevuld als zaterdagavond tijdens en na het eerste optreden in Nederland van de thans wereldberoemde operaster Maria Menehini Callas, met het reeds lang befaamde Concertgebouw orkest, gedirigeerd door Nicola Res- signo. Men klapte eindeloos, men juichte, men wierp de zangeres bloemen toe, men drong tot bijna op het met groen en bloemen omzoomde podium. Van haar vorplaats tussen de vele haar omringende bloemstukken, van af de trap waarlangs zij enige malen afdaalde, dankte Maria Callas met lichte buigingen, uitdeling van bloe men, en met handkussen voor de hulde, waarin zij enige malen de di rigent en het orkest liet delen. De Nederlandse recensenten stem den in hun spontane mondeling oor deel overeen met dat wat hun bui tenlandse collega's over Callas' crea ties in hun centra schreven: „In we zen een soprano leggiero met een sterk dramatisch talent", „een spel volledig uit de muziek voortvloeiend", „een stem, subtiel gekleurd en gericht op de emoties van de uit te beelden persoonlijkheid". Zaterdag is de Vlissingse café houder W. de K. in arrest gesteld, wegens mishandeling van de land bouwer B. B. te Hulst, met wie hij vier weken geleden in een vechtpartij gewikkeld raakte. De landbouwer kreeg bij die ge legenheid met een deurknop een klap tegen het hoofd. Het liet zich aan vankelijk niet ernstig aanzien en een politieonderzoek bleef uit. Een week geleden echter 1 ->eg B. last van hoofdpijn. Hij stelde zich onder medische behandeling. De arts achtte onmiddellijke opname in het zieken huis te Tilburg noodzakelijk. Daar werd operatief ingegrepen. Men vreest, dat de K. blijvend noodlottige gevolgen zal hebben van de hem toe gebrachte slag. SPORT MOTOR- EN AUTOSPORT ZANDVOORTBACES 2/8 AFGELAST In verband met de sterk verminderde publieke belangstelling voor motor- en autoraces op het Circuit van Zandvoort heeft het Bestuur van de KNMV, in over leg met de KNAC, het besluit doen ne men de gecombineerde motor- en sport wagenraces, welke op 2 augustus a.s. op het Circuit van Zandvoort zouden wor den verreden, af te gelasten. Sterling Moss, de Britse top die dit seizoen er nog steeds niet in ge slaagd is ook maar één Grand Prix uit te rijden, heeft gisteren te Rouaan een dubbele overwinning behaald. Eerst won de Brit met de nieuwe Maserati 2-liter wagen een internationale sportwagenrace over 229 km. Daarna zegevierde hij met een CooperBorgward in een race voor formule Il-wagens eveneens over 229 km. In beide races leidde Moss van start tot finish. De oplossing van het verlichtings- probleem was een gelukkige. De lampjes aan de lessenaars, het zachte van de op balkonhoogte hangende ldmpengroep en wanneer nodig de van het balkon op de zangeres gerichte schijnwerpers vormden een fraaie ruime lichtkring uitvloeiend in de nagenoeg duister gelaten zaal. Maria Callas zong de aria uit Spon- tini's La Vestale „Tu che invoca", re citatief en aria uit Ernani van Ver di „Ernani Involami", de aria uit Verdi's Don Carlos „Tu che la vanita conoscesti del mondo" en tenslotte de slotscène uit Bellini's ..II Pirata". Onder de aanwezigen bevonden zich, nagenoeg onopgemerkt, de prin sessen Beatrix en Irene. Gedurende de pauze vertoefden zij met de zan geres in de solistenkamer. Voorts enkele ambassadeurs. bouwschuur werd volkomen tegen de vlakte gegooid. Ook de daken van verschillende boerderijen en wonin gen moesten het ontgelden. Een groot aantal bomen werd uit de grond ge rukt, doch veroorzaakte geen schade, alhoewel enige rakelings langs wo ningen neervielen. Anderen vielen dwars over wegen. De brandweer van Emmen ruimde de obstakels op. Verkeer omgelegd. Een zwaar onweer en een wind hoos zijn zaterdag over een gedeelte van het dorp Gasselternijveen ge trokken. Er is een grote ravage aan gericht. Een twintigtal bomen lag dwars over de verkeersweg Gassel- ternijveen-Gasselte. Het verkeer moest worden omgelegd. Plaatseliike brandweer, B.B. en vele vrijwilligers zijn uren bezig geweest om de weg weer vrij te maken. Ook werden vele woningen beschadigd. Door de hevige slagregens en ha gel hebben de gewassen op de lande rijen ook veel schade geleden. Maastrichtse harmonie kende s konings lievelingsmars Met een brede glimlach heeft koning Boudewijn zaterdagmid dag een muzikale verrassing in ontvangst genomen toen hij op het balcon van het Maastrichtse gouvernementspaleis verscheen. De koninklijke Maastrichtse harmonie speelde namelijk de lievelingsmars uit 's konings jeugdjaren „Entre Sambre et Meuse". Aanleiding tot deze verrassing was een briefje dat de Neder landse correspondent van het Belgische persbureau Belga, de heer De Laet, had geschreven aan de commissaris van de ko ningin in de provincie Limburg, de heer Houben. De heer De Laet had de commissaris in dit briefje onthuld, dat de koning in zijn jeugd bijzonder gesteld was op dit muziekstukje, waarvan hij een gramofoonplaat had, die hij tot 's avonds laat nog op zijn pickup afdraaide. Festijn voor toeristen Ruim anderhalf uur heeft de brand weer zaterdagmiddag met groot ma teriaal een brand bestreden in een meer dan 100 jaar oud pand aan de Keizersgracht te Amsterdam zonder echter te kunnen verhinderen dat de derde en vierde verdieping plus de lage vliering geheel verloren gingen. De brand werd om kwart voor zes ontdekt in het achterste deel van de vierde verdieping. De felle wind wakkerde het vuur aan en onstuitbaar vrat het zich door het langgerekte pand een weg naai de voorgevel Toen stortte eerst aan de achterzijde de vliering in en ver volgens brokkelde de vierde verdie ping af. Toen het vuur echter de voorgevel bereikt had werd de situatie even kritiek. Een enorme vuurzee dwong de brandweerlieden haastig de tot het dak reikende brandweerladder in het loof van de bomen aan de gracht te draaien, anders zou de brandweer man, die er op stond in grote moei lijkheden zijn gekomen. Er werd groot alarm gegeven. Een leger van brandweerwagens bezette daarna geheel de nauwe Keizersgracht en de brug over de kruising Keizersgracht- Leliegracht. Op veilige afstand volgde een talrijk publiek de strijd tegen de brand. Rondvaartbootjes, die toevallig door de Keizersgracht kwamen aan- RUZIE OM EEN MEISJE De politie heeft de afgelopen nacht op de Nieuwendijk in de Amster damse binnenstad een 25-jarige havenarbeider aangehouden, die tij dens een ruzie om een meisje in een café aldaar een 18-jarige kok met een mes in kin en borst had gestoken. De kok liep een 15 cm. lange mes- snede en een paar steekwonden in zijn borst op, waarvoor hij zich in 'n 'ziekenhuis moest laten behandelen. R.K. Instuif Sassenheim vierde zijn vijfde verjaardag Openluchtbal in Ruïne van Teylingen De Instuif „R.K. Jong Sassenheim" heeft gisteren zijn vijfjarig bestaan gevierd met een groot openlucht-bal in de ruïne van Teylingen. Om half drie begon de „proloog" op het feest, die de vorm had van een bijeenkomst van het bestuur met oud- bestuursleden, vroegere aalmoeze niers in „Het Bruine Paard". Ook het bestuur van de instuif uit Noordwijkerhout, vertegenwoordigers van het centraalbureau en van het diocesaan bestuur van de instuif wa ren hierbij aanwezig. Om half vier werd in de St. Pan- cratiuskerk te Sassenheim een plech tig Lof gecelebreerd, waaronder pas toor P. Braak een korte feestpreek hield. De feestelijke tocht, die des mid dags om vier uur gehouden zou wor den naar de ruïne van Teylingen, moest aan feestelijkheid iets inboeten omdat muzikale begeleiding de zon dagsrust verstoren zou en dies ach terwege moest blijven. Wel nam de ruitergroep ,St. Huber- tus" uit Lisse aan de tocht deel. Zij begeleidde Jacoba van Beieren die in de stoet meereed. Haar grafelijke ge volg had plaats genomen in een Jan varen, bleven prompt stil liggen en de toeristen, gewapend met fototoe stellen en filmcamera's, kregen op de eerste rang waar voor hun geld. Diverse brandweerlieden kregen het met de rook te kwaad. Even hep aan de voorkant het belendende pand ernstig gevaar, doch spoedig daarop begonnen de brandweerlie den de strijd te winnen. Tegen half acht begon de nablussing. Eén brandweerman moest naar het ziekenhuis gebracht worden met een verwonding aan zijn hand. AUTOMOBILIST VOND VINGER Een ontstelde automobilist kwam zaterdagavond aan het politiebureau Marconiplein te Rotterdam vertellen, dat hij tijdens het bijvullen van olie onder de motorkap van zijn auto een vinger had gevonden. Dit klopte met een ongeval, dat de politie reeds ter ore was gekomen. Een 12-jarige knaap uit de Grote Visserijstraat was n.l. bij het spelen gestruikeld en met de rechterhand in een gat bij het linkerspatbord van een gepar keerde auto geraakt. Hierdoor was de rechter wijsvinger afgekneld. KORTE golf Bij minnishant in Schotland zijn zaterdag twee autobussen op elkaar gereden, waardoor twee mensen wer den gedood en een dertigtal werd gewond. Premier Segni van Italië zal deze week tussenbeide komen in de staking van zeelieden, die al meer dan een maand duurt. Men vreest, dat in Kasjmier meer dan honderd mensen verdron ken zijn. De overstromingen zijn de ergste sinds mensenheugenis. Aan de te velde staande gewassen is veel schade toegebracht. Foto: Het bal in de ruïne. Een kijkje vanaf de dansvloer. Plezier. Bij de ruïne werd de op tocht begroet door hoorngeschal van af de burchtrotonde, waar de hoorn» blazers van Adest Musica stonden opgesteld. De drumband viel de bla zers bij, staande in de oprijlaan. De feestvreugde laaide eerst goed op. toen om vijf uur het bal begon. Het deerde niemand, dat het nogal hard waaide in de ruïne. Misschien heb- een alleen de organisatoren met leede ogen de versiering zien verwaaien. Daartegenover stond, dat er een zeer goede opkomts was van Instuifleden uit de verre omgeving. Het zal stond onder leiding van Henny Boes; „The Woodshoppers" uit Den Haag zorgden voor goede dans muziek. Tengevolge van de wind moest het bal later in de avond in „Het Bruine Paard" worden voortgezet.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6