DE TEXAS-RANGERS Vakcentrales becritiseren fel de huur- en loonplannen Maastricht huldigde op eigen wijze koning Boudewijn POSITIE VAN DE S.E.R. MISKEND Kaih. Middenstandsbond tevreden over de nota MAANDAG 13 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Druk overleg is in het weekend door vertegenwoordigers van de vak organisaties gevoerd over de nota van de regering over het sociaal-econo misch beleid. Het debat in de Tweede Kamer over deze nota, die onder meer huur- en loonvoorstellen bevat, begint morgen. De werknemersvakcentralen hebben aan het Kabinet der ministers, aan Tweede en Eerste Kamer een adres gericht, waarin zij scherp stelling nemen tegen de voorstellen, die in de regeringsnota werden gedaan. Men is op de eerste plaats gegriefd, dat de regering de positie van de Sociaal Economische Raad, het geëigend orgaan voor overleg, heeft miskend. „Het verschil van opvatting tussen de vakcentrales over de vorm van het te voeren loonbeleid een verschil, dat genoegzaam bekend is verhin dert niet, dat bij alle centrale organisaties van werknemers een groot on genoegen bestaat over de door de regering aangekondigde maatregelen als mede over de procedure welke de regering zich daarbij voorstelt. Zij menen dan ook tegen dit beleid ten krachtigste stelling te moeten nemen en zij waarschuwen voor de uit het voorgestelde beleid voortvloeiende sociale en economische gevolgen". bijslag, verwerking huurbijslag 1957) getuigt, volgens de vakcentrales, bo vendien het feit, dat hiervan gewóón- lijk een niet onbelangrijke schok wer king op het economisch leven uitgaat. De door alle partijen, die betrokken zijn bij het vaststellen van het SER- advies geadviseerde geleidelijke aan passing in verband met het ge vaar van overspanning, wordt hier mee, naar zij menen, helemaal over het hoofd gezien. Toestand aanzienlijk gunstiger dan voorgesteld Aldus de inleiding van dit adres, dat is opgesteld door een overlegor gaan, gevormd door het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Katholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Scherpe critiek hebben de vakcen trales op de huns inziens onvoldoen de motivering van het regerings standpunt inzake de mogelijkheden tot verruiming van de bestedingen. In tegenstelling tot de regering me nen zij, dat deze mogelijkheden zich sinds de totstandkoming van het SER-advies duidelijK in gunstiger zin hebben ontwikkeld dan bij de be cijferingen van het centraal planbu reau was geraamd. Deze gunstige ontwikkeling heeft met name betrek king op het verloop van de uitvoer en van de produktie. Te vroeg. Ook de wijze van besteding welke de regering zich voorstelt, stuiten bij de samenwerkende vakcentrales op ernstige bezwaren. Door in afwijking van het advies van de SER de huurverhoging op 1 Januari te plaatsen, heeft de rege ring in feite prioriteit gegeven aan een huurverhoging en een niet on belangrijke melkprijsverhoging, zo zeggen de vakcentrales, die verwacht hadden dat na een tweejarige perio de van stabilisatie van de lonen al lereerst de werknemers een aandeel in de verbeterde welvaartspositie van ons land zouden hebben gekregen. De vakbeweging meent dat het nu echter duidelijk is, dat de aangege ven datum voor de huurverhoging en de tevens plaatsvindende melkprijs verhoging de mogelijkheden tot ver antwoorde loonverbeteringen goed deels zullen verhinderen. Gevaarlijk. De werknemersorganisaties staan op het standpunt, dat de vertraging in de uitvoering van het sociaal-eco nomisch beleid door welke oorzaak dan ook in tegendeel pleit voor een verschuiving van de huurverho ging naar een latere datum dan die door de SER genoemd. Zij menen bovendien dat 1 januari een bijzon der ongunstig moment is om tot een huurverhoging over te gaan, omdat juist in die periode de seizoenwerk loosheid het grootst is. Een aanzien lijke verschuiving van deze datum naar 'n later tijdstip achten zij even eens van belang voor een verant woorde verbetering van de lonen. Tegen de samentrekking van een aantal maatregelen op één datum of in een korte spanne tijds (huurcom- pensatie, verhoging premie kinder- Advies in de wind geslagen. Hoewel de regering uiteraard de bevoegdheid heeft om af te wijken van het SER-advies, vinden NVV, KAB en CNV het in hoge mate onbe vredigend wanneer dit zonder nadere motivering geschiedt, omdat de zin van een adviesaanvrage aan de SER daarmee volkomen dubieus wordt. Zij menen, dat dit met name geldt voor de aangekondigde huurverho ging. Zonder meer worden door de SER aangegeven grenzen van 50 en ƒ30 huur per maand voor woningen van voor 1918, die niet voor huurver hoging in aanmerking komen omdat voor deze woningen reeds een rede lijk huurpeil is bereikt, vervangen door ongeveer 9 per wee,k in de eerste gemeenteklasse en ongeveer 6,per week in de vijfde Eenzelf de bezwaar geldt tegen het feit, dat de huurverhoging niet naar ge meenteklassen is gedifferentieerd, vooral omdat dit met 't oog op de nood zakelijke compensatie wenselijk zou zijn. Nieuwe huren weer hoger. Ook ten aanzien van de subsidie verlaging voor nieuwbouw wordt geen rekening gehouden met het SER-standpunt, dat als maxima voor de gemiddelde huren van nieuw te bouwen woningen moet worden aan gehouden 18,en 13,per week voor respectievelijk de eerste en de vijfde gemeente klasse. Het is, volgens de centrales, duidelijk, dat hierdoor het grote gevaar dreigt, dat de hu ren van nieuw gebouwde woningen nog hoger zullen komen te liggen dan thans reeds het geval is. Hierdoor zou de sociale woningbouw in ernsti ge mate bemoeilijkt worden. Melk. Ten aanzien van de afschaffing van de melksubsidies schrijft men oun.: De regering wenst een verhoging ineens met 4 cent per liter, eveneens per 1 januari 1960. Inmiddels heeft zich een verdere verbetering van de boteropbrengst voorgedaan met als gevolg, dat eenzelfde berekening als de SER in april heeft uitgevoerd, thans zou leiden tot een consumen tensubsidie van hoogstens 2 cent per liter. Mede in verband met de be langrijke hogere zuivelwaarde in ver gelijking met verleden jaar zijn de vakcentrales van oordeel, dat thans dient te worden afgezien van een af schaffing van de resterende consu mentensubsidies, mede om daarvoor een verdere daling van het verbruik van dit belangrijke volksvoedsel te voorkomen. De drie samenwerkende vakcentra les komen in hun adres tot de con clusie, dat in onvoldoende mate is rekening gehouden met gerechtvaar digde verlangens van de Nederland se werknemers en dat de regering bovendien ten enenmale de positie van de geëigende organen voor het Sociaal-Economisch Overleg mis kent. Het is mede daarom, dat de Nederlandse vakbeweging een om buiging van het aangekondigde be leid in hoge mate noodzakelijk acht. Schrijfster Marie Koenen overleden Zaterdagavond is in het Sint An- nadal-ziekenhuis te Maastricht de schrijfster Marie Koenen overleden. Zij was 80 jaar oud. Marie Koenen is een, in de eerste helft van deze eeuw, zeer bekende roman- en novelle-schrijfster ge weest, die bij voorkeur het platte landsleven en het Zuid-Limburgse land met zijn bijzondere sfeer be schreef. Zij werd met Maria Viola en anderen beschouwd als de grote voorvechtster voor de ontwikkeling van een katholieke litteratuur in de noordelijke Nederlanden. Bü gelegenheid van haar 70ste ver jaardag is Marie Koenen benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau en in dat jaar heeft de katholie ke universiteit van Nijmegen ter ge legenheid van het zilveren jubileum van deze alma mater onder andere aan Marie Koenen het ere-doctoraat van de faculteit der letteren en wijs begeerte verleend. De schrijfster overleed nadat zij sinds vrijdag buiten bewustzijn is ge weest. Marie Koenen was ook erelid van de vereniging van Limburgse schrij vers, waarbij zowel Nederlands-Lim burgse als Belgisch-Limburgse lite ratoren waren aangesloten. De voor zitter van deze vereniging, de heer J. Droogmans, zal bij de begrafenis een laatste groet uitspreken. Voorts was zij lid van de Nederlandse maat schappij voor letterkunde te Leiden. Zij schreef: „Sproken en Legen den", „De Moeder", „De Wilde Ja ger^', „De Andere", Parcival", „Het Koninkje", „Het Nieuwe Begin", „De Korrel in de Voor", „Wassend Graan" en vele andere werken. Slechts enkele kritische bemerkingen In een adres aan de Tweede Kamer schrijft het bestuur van de Neder landse Katholieke Middenstandsbond met instemming en waardering ken nis te hebben genomen van de rege ringsnota inzake enkele hoofdpunten van het sociaal-economisch beleid in de naaste toekomst. Met name juicht het bestuur het streven van de regering toe om zoveel mogelijk de kunstmatige elementen in onze economie weg te nemen en meer in houd te geven aan de eigen verant woordelijkheid van het bedrijfsle ven. Teleurstellend evenwel acht het bestuiur het dat in de nota op geen enkele wijze aandacht is besteed aan de gevolgen van de voorgestelde maatregelen voor het midden- en en kleinbedrijf. Dit temeer, omdat in de regeringsverklaring zozeer de na druk is gelegd op de integratie van het middenstandsbeleid in het alge meen financieel, economisch en so ciaal beleid. Het bestuur heeft met voldoening geconstateerd, dat de re gering niet voornemens is de huur verhoging voor een deel te blokke ren. Het vraagt zich echter af, of de afwijking van het SER-advies met betrekking tot de datum van ingang van de huurverhoging, alsmede de ruime compensatie hiervoor geluk kig zijn. Ingang per 1 april en een geringere compensatie zouden meer ruimte gelaten hebben voor de vrijere loonvorming. Ook de middenstand aldus 't adres heeft in het algemeen mede de gun stige gevolgen ondervonden van de toegenomen welvaart. Niet alle be drijfstakken echter en niet alle be drijven hebben daaraan op dezelfde wijze deel gehad. Doorberekening van de verhoogde lasten in de prij zen vindt het bestuur in het alge meen niet juist. Toch zullen sommi ge in het bijzonder de arbeidsin tensieve bedrijfstakken en be paalde ondernemingen wel genood zaakt zijn tot doorberekening over te gaan. Doorberekening voor de al ler kleinste ondernemers zal in ieder geval minder dringend zijn, indien door aanpassing van de kinderbijslag voor zelfstandigen, de lasten in de privé-sfear worden verminderd. Het bestuur betreurt, dat de rege ring reeds nu als haar voornemen heeft kenbaar gemaakt, de tijdelijke belastingmaatregelen wederom te continueren, zonder tegelijkertijd de budgetaire noodzaak daarvan aan te tonen. PLECHTIGE OMGANG IN 'S-HERTOGENBOSCH Zondagmiddag is voor het eerst na drie jaar de plechtige omgang ter ere van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch weer door de straten van de binnenstad van 's-Hertogenbosdh getrokken. De belangstelling voor dit evene ment was aanzienlijk minder dan in voorgaande jaren. De stoet was ont worpen door de kunstenaars Marius de Leeuw en Lucas van Hoek, die respectievelijk het dogmatische het historische element verzorgden. Prinsessen Armgard en Beatrix bij C.H.I. te Enschede Deze foto toont H. K. H. prinses Beatrix met haar grootmoeder prinses Armgard (links) op de eretribune tijdens de laatste dag van 't internationale concours hip pique, zondag, in het sportpark Rigtersbleek te Enschede. Een mand kersen bleef achter Het zonnig staatsiebezoek van ko ning Boudewijn van België is zater dag afgesloten met een bezoek aan Limburgs hoofdstad, Maastricht. De hulde, welke de vorsten door de be volking van Nederlands en Belgisch Limburg is gebracht, droeg er in hoge mate toe bij, dat deze laatste dag een hoogtepunt is geworden in de reeks van hartelijke vriendschaps betuigingen, welke het Nederlandse volk aan de koning der Belgen heeft betoond. Door een zeer grote menigte wer den de vorstelijke gasten, koning Boudewijn, koningin Juliana en prins Bernhard, op het Vrijthof een der mooiste en grootste pleinen van ons land uitbundig begroet. Hier was het ook, dat de Belgische en Neder landse Limburgers en masse him hulde brachten met vendels, waar over de hoge bezoekers naar de ko ninklijke tribune schreden, met de vruchten van de Limburgse grond en met jachtstoeten van de Belgisch- Limburgse adel. Ook de befaamde reuzen van Venlo ontbraken niet in de stoet en trots klonken de trommen van ontelbare schutterijen. Gebed voor koningin en koning In Heer hadden koning Boudewijn en koningin Juliana reeds eerder bloemen gelegd bij het monument, dat daar is opgericht ter herinnering aan elf gefusilleerde Eelgische verzets strijders. Later op de middag werd het noenmaal gebruikt in het goever- SCHIPHOL EERT DE PRESTATIE VAN LOUIS BLERIOT De directie van de luchthaven Schiphol heeft besloten de prestatie van Louis Bleriot, die vijtig jaar ge leden met een primitief eenmotorig toestel over het Kanaal vloog, op een bijzondere wijze te eren. Hangar 6 op de Amsterdamse luchthaven draagt de naam van de beroemde Franse luchtvaartpionier. Opdracht is gegeven boven de naam „Louis Bleriot" met grote letters de woor-l den „honneur a" (hulde aan) er bij te schilderen en verder het getal „50", in een lauwerkrans aan te bren gen, geflankeerd door twee grote Franse vlaggen. Deze beschildering zal 23 juli gereed zijn en enige tijd op de hangar blijven zitten. r.ementshuis, waar de vorsten wer den ontvangen door de commissaris van de koningin, mr. Houben. Ont roerend was het ogenblik, dat bij de huidebetoging op het Vrijthof een stilte over het plein viel toen een vTOuwestem een gebed voor ko ningin en koning declameerde. Het vorstelijk gezelschap vertrok een half uur later dan was verwacht naar het vliegveld Beek, waar konin gin Juliana, prins Bernhard en de autoriteiten hartelijk afscheid namen van koning Boudewijn, die zelfs nog eenmaaj in de deuropening van het vliegtuig verscheen om te gebaren, dat een van de manden met kersen, welke hij op het Vrijthof had ge kregen, voor zijn gastvrouw en gast heer waren. Een kwartier later ver trokken ook koningin en prins per vliegtuig naar Soesterberg. Tien mi nuten nadat hij was opgestegen ar riveerde koning Boudewijn op het vliegveld Meisbroek bij Brussel. Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Pia nospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 9.55 Een boek voor het Gees telijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Regerings- uitz.: Landbouwrubr.: Wat doet de stichting Landbouwhuishoudkundig onderzoek te Wageningen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.30 Promenade ork. 13.55 Eeiursber. 14.00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, hoor- sp. 14.35 Strijkkwartet. 15.05 V. d. vrouw. 15.20 Gram. 15.45 Tour de France. 17-15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 V. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Tour de France. 18.30 BBC- Revue-ork. 19.00 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.45 Toneelbesch. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 Hoorsp. v. d. jeugd. 22.00 Lichte muz. 22.15 journ. 22.30 Tenor en pianomuz. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17 New York calling. 23.22 Orgel en zang. 23.45-24.00 Gram. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.55 Hoogmis. 10.15 V. d. kleuters. 10.30 Gram 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 12.00 Middagklok-Noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Metropole ork., klein koor en solist. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 Gram. 14.35 V. d. platte landsvrouwen. 14.45 Brabants Con servatoriumorkest en soliste. 15.25 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beurs ber. 17.45 Regeringsuitz.: Uitwisse- lingsprogr. over Nigeria, in samen werking met Radio Nederland We reldomroep. 18.00 Lichte muz. 18.20 Regeringsuitz.: Actueel pro gr. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Klein koor. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.00 Vacantie(wetensw)aardigheden. 20.30 Dialogues des Carmelites, opera. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Pianovoordr. 23.50-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS. 12.15-12.45 Eurovisie: Torn de France 1959. 16.00-16.45 Idem. 20.00 Journ. en weersoverz. AVRO 20.20 Filmprogr. 20.35-22.40 Speel film. Op weg naar een hoge positie (24) Het kraaiennest van de Euromast in Rotterdam op weg naar zijn hoge positie

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5