DE ZWARTE Duitse kampeerders van het strand verdreven Marken overstroomd door toeristen KORT visie op televisie MAANDAG 13 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA Mooiste seminarie in 't karton Jan Belt, 2e klas-leerling van de Tltus Brandsma-ULO te Leiden deed mee aan de bouwplaten-wedstrijd, die door het bisdom was uitgeschre ven. Het gaat er om, welke jongen of meisje van het diocees van het in aanbouw zijnde seminarie te Noord- wijkerhout aan de hand van de bouwplaat de mooiste kopie kon nu meer naar de grote prijs, maken. Jan maakte de kartonnen maquette, die men op de foto ziet en kreeg hiermee'van de jury, die de werkstukken van de deelnemers in de dekenaten Leiden en Zoeter- woude moest beoordelen, de eerste prijs. Jan Belt, Hoge woerd 74a, dingt De tweede prijs was voor de ver- kenners-Hubertusgroep te Hazers- woude-Groenendijk, de derde voor Ben Ouwerkerk, Herensingel 2a te Leiden. Drie dagen genade voor recht Een groep van ruim dertig Duitse kampeerders, sloeg zaterdagmiddag zijn tenten op aan het Zandvoortse strand, halverwege Bloemendaal. Ze stonden er nog maar een paar uur toen ze door de politie gesommeerd werden onmiddellijk het veld te rui men. Het is namelijk op het gehele Ne derlandse strand verboden te kam peren. Dit verbod vindt zijn grond in het feit, dat het kamperen op het strand gevaarlijk is, vooral bij harde wind. Maar nog belangrijker is de hy giëne. Een deputatie Duitsers is onmid dellijk naar het politiebureau ge trokken en heeft gedaan gekregen, dat ze tot woensdagmorgen 12 uur gelegenheid krijgen naar een andere plaats te zoeken om hun tenten op te zetten. Er. waren namelijk kampeerders bij, die zich met hun tent naar Zand- voort hadden laten brengen, met het plan veertien dagen op het strand te blijven wonen. Dan zouden ze weer worden opgehaald. Er waren geen toiletten of andere sanitaire voorzieningen, zodat hun verblijf Nauwelijks was de nieuwe ver keersweg naar het vroegere eiland Marken geopend of een stroom van vakantiegangers heeft per auto een invasie gemaakt op het ex-eiland. Gisteren bereikte de drukte (voor lopig) een hoogtepunt. Meer dan duizend auto's kwamen zondag over de nieuwe dijk. Het liep uit op een grote verkeerschaos. Een groot aantal leden van de Rijkspolitie, die normaal als-parket wacht dienst doen in het Amster damse Paleis van Justitie, moesten ter assistentie komen. Reeds in de ochtenduren kwam het verkeer zo onrustbarend opzetten, dat de Rijkspolitie de toegangshekken tot de nieuwe dijk moest sluiten. De nieuwe parkeerplaats op het eiland, die slechts 130 auto's kan bevatten, was vol en de auto's stonden „in file" op de dijk. Om het uur ging het hek open en werd gerouleerd. Een paar vreemdelingen eruit, een paar nieuwe er in. Het gevolg was. dat ook op de kronkeldijk tussen Mon nikendam en het begin van de dijk door de Gouwzee de hele dag een rij wachtende auto's stond. Het zag er wel naar uit, dat de „zeevaart" voor goed door het wegverkeer is verdrongen. In het verlaten haven tje van het ex-eiland lagen de boot jes van de Marken-Express, die de verbindingen tussen Marken en Vo- ledam en Monnikendam plachten te onderhouden, werkeloos te wiegen. Topconferentie in West-Afrika De premier van Ghana, Nkroemah, de president van Liberia, Tuban, en de president van Guinea, Sekou Toure, zullen woensdag „in het groot ste gèheim" in Liberia bijeenkomen voor West-Afrikaanse „topbesprekin- gen." De te bespreken onderwerpen zijn niet onthuld. De enige officiële mede deling over deze eerste topconferen tie van West Afrikaanse staatshoof den in Sanniquellie, ruim 300 km van Monrovia, is dat aangelegenhe den van gemeenschappelijk territo riaal belang zullen worden bespro ken. Volgens gezaghebbende kringen in Ghana lijdt het geen twijfel dat pre sident Toure en dr Nkroemah nauwe re banden tussen Liberia en de Unie van Ghana en Guinea wensen. zou uitdraaien op „een grote smeer boel". De aangewezen kampeerter reinen en de meeste hotels waren volgeboekt, zodat de politie door het onverminderd handhaven van haar sommatie, de Duitsers zwaar zou hebben gedupeerd. Van de andere kant overwoog hoofdinspecteur H. P. Huijsman: „De politie moest wel ingrijpen want als we het oogluikend zouden toestaan, zouden er volgende week 500 tentjes óp het strand zijn - en het volgend jaar 5000". De Duitsers zijn nu eenmaal wèg van de zee en het strand. Zeeverkenner bereikte zwemmend de kust Zijn kameraden opgepikt Tijdens een vijfdaagse tocht van Duinkerken naar Antwerpen is het Frans zeilbootje „Triton II Dk 302" van de waterscouts uit Duinkerken voor Cadzand door een windstoot gekapseisd en gezonken. De opva renden, Christiaan Walter uit Duin kerken, 16 jaar, Jean Claude Pierre van der Haeghe, 17 jaar uit Saint Pol sur Mer en Yves Zicgler uit Duinkerken, 14 jaar, sloegen met de reddingsgordels aan over boord. Christiaan Walter zag kans zwem mend door de branding het strand te bereiken en werd uitgeput in ho tel Noordzee gebracht. De twee an dere opvarenden werden door de reddingsboot „Zeeuws Vlaanderen" onder leiding van schipper Beun op gepikt en naar het strandhotel ge bracht, waar ze met cognac werden versterkt. De 14-jarige Yves was een verstijving nabij en werd door een bedgaste met een badhanddoek warm gewreven. Zijn horloge was stil blij ven staan om 2.40 uur. Om 3.20 wer den ze in de boot gehesen. Het jachtje was verzekerd en ei gendom van de waterscouts uit Duin kerken. Een lid van de jachtclub, Zeebrugge, waar de jongens te gast waren en die met de auto te Cad zand aanwezig was, ontfermde zich over de schipbreukelingen. Honder den badgasten sloegen in grote span- ning de redding gade. Zestien slepers schoten tehulp Niet minder dan 16 grote haven sleepboten zijn zaterdagmiddag om twaalf uur in touw geweest om as sistentie te verlenen bij de tewater lating van een motortankschip, dat op de werf van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam is gebouwd. De hulp van zo veel schepen was noodzakelijk om een groot aantal andere in de nabij heid gemeerde zeeschepen voor scha de ten gevolge van de grote golfslag te behoeden. De sleepboten trokken deze zeeschepen naar ruimer vaar water, waar zij stevig aan trossen van de slepers gekluisterd de tewa terlating afwachtten. Het motortankschip dat van stapel liep is door de NDSM gebouwd voor rekening van Shipping Development Corporation en maakt deel uit van een serie van vijf, die door de NDSM wordt gebouwd. Een bijzonderheid bij deze tewaterlating was dat de plechtigheid ditmaal niet werd ver richt door een vertegenwoordiger of een familielid van de reder, maar door de chef-telefoniste van de NDSM mej. G. Kram. De reder was n.l. ver hinderd in Amsterdam aanwezigte zijn en heeft de regeling voor de te waterlating geheel aan de directie van de NDSM overgelaten. Het tankschip, dat nog geen naam heeft, is 188 meter lang, 23 meter breed en heeft een diepgang van bijna 10 meter. Het schip zal 24.700 ton vloeibare lading kunnen vervoe ren. Radicale vernietiging van Tv y vlifegen muggen motten T insectenverdelger (Advertentie). Jongetje verdronk Maar hoe In het Jan van Galenparkbad te Amsterdam is zaterdagmiddag onder omstandigheden, waarover de chef van dit zwembad zich niet wenste uit te laten, de 5-jarige Geert van den Ham verdronken, Het knaapje, dat niet zwemmen kon, verdween onder de ogen van het toezichthoudend personeel in het diepe gedeelte van het bad. De Amsterdamse recherche deelt in dit verband mede, dat zij terstond met een diepgaand onderzoek is be gonnen, aangezien er volgens haar aanwijzingen zijn, dat het jongetje door een circa 14-jarige belhamel met opzet in het diepe water is geduwd. Dat niemand het gevaar tijdig heeft bemerkt, het knaapje is nagedoken ol althans alarmheeft geslagen is des te opmerkelijker, aangezien het water in dit bad zo helder is, dat men dui kende zwemmers goed kan volgen. Het lijkje van de kleine Geert werd later door een van de bezoekers op de bodem van het bad aangetroffen en naar boven gebracht. Gevangene ontsnapt Uit het huis van bewaring JU, het vroegereLJoydhotel aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam, is zondag in de na-avond een gedetineerde, de 32-jarige classificeerder P. van D., ontsnapt. Een spijl uit het traliewerk van zijn cel in het souterrain aan de achter zijde was vernield. Vermoedelijk heeft hij deze doorgezaagd. De man was in het huis van bewaring opgesloten in afwachting van zijn overbrenging vandaag naar Hoorn waar hij een korte gevangenisstraf, een maand, moest ondergaan, die hem enkele ja ren geleden voorwaardelijk was op gelegd doch kort geleden in een on voorwaardelijke was omgezet. Zijn overbrenging naar Hoorn, waar alleen korte straffen worden geëxecuteerd, hield alleen verband met het plaats gelbrek in het Amsterdamse huis van bewaring. Direct nadat de ontsnapping was geconstateerd werd de politie gealar meerd, die onder leiding van de offi cier van justitie mr. W. Tonckens de afgelopen nacht met haar onder zoek is begonnen. De gehele oogstvoorraad, be staande uit 30 wagens hooi, evenals de gehele inboedel van 'n grote boer derij in de buurtschap Hengeveld ging zaterdagmiddag verloren in een grote brand. Twee grote schuren in de on middellijke nabijheid van de brand werden behouden. De oorzaak is niet bekend; de schade wordt geschat op 100.000. Zomerstorm beschadigde Vlissinger zeewering Het water in de Westerschelde, dat zaterdag werd opgezwiept door een sterke zuidwester storm, af en toe windkracht 9, d.i. 45 mijl per uur, heeft ernstige schade toegebracht aan de werken voor Vlissingen in verband met de verbetering en ver steviging van de zeewering. Vorig jaar kwam een gedeelte van deze verbetering, een zwaar dijk- lichaam aan de voet van de Boule vard De Ruyter gereed en thans is men bezig met het doortrekken van dit stuk vanaf het Leugenaarshoofd tot aan het standbeeld van De Ruy ter. Tijdens de storm van zaterdagmid dag is de kop van de reeds gereed gekomen dijk voor de Boulevard De Ruyter ter hoogte van 't Leugenaars hoofd over enkele tientallen meters weggeslagen. De bijna 20 cm. dikke asfaltlaag werd op verschillende plaatsen vernield, waardoor het zand weg kon lopen. Eveneens is schade toegebracht aan de glooiing. Onmid dellijk nadat het laag water is inge treden, is men met man en macht begonnen om de schade zoveel moge lijk te herstellen om te voorkomen dat in de loop van de nacht, wanneer het water opnieuw zou stijgen, de schade groter zou worden. KIND OVERREDEN Hedenmorgen te ongeveer haf acht is het achtjarig dochtertje van de we duwe Brouwer te Soest op de rijks weg, welke door de gemeente Soest loopt, door een miitaire truck met oplegger overreden en op slag gedood. Het kind, dat niet op het fietspad doch bij de berm op de weg reed, begon bij het naderen van de militaire wa gen te slingeren en viel onder het rechteraohterwiel. BOERDERIJ AFGEBRAND Zaterdagmiddag is een kapitale boerderij aan de Kanaaldijk tussen Punmerend en Spijkerboor als ge volg van een Westerstorm, dit het vuur fel aanwakkerde, binnen een half uur tijds tot de grond toe afge brand. De brandweer van Purmerend stond volkomen machteloos, reeds na luttele minuten brandde de gehele boerderij, inclusief de veestallen en de hooi-oogst als een laaiende fakkel. De oorzaak is vermoedelijk hooi- broei in een z.g, „kapberg" vlak naast de boerderij. De brand ontstond om streeks half vijf. Om vijf uur was er niets anders meer over dan een smeulende massa. Behalve enkele varkens bevond al het vee zich in de wei. De varkens konden zonder moeite de niet gesloten stal verlaten, toen de brand aan de gang was. Boerderij en opstallen waren tegen brand verzekerd. In het eerste half jaar van 1959 zijn via de luohthaven Rotterdam 22.420 passagiers vervoerd, tegen resp. 14.984 en 10.483 in dezelfde periode van 1958 en 1957. Aan vracht werd vervoerd 1.862.039 kg. tegen resp. 1.610.861 en 507.067 kg in '58 en '57. MOTORRIJDER VERONGELUKT Zondagavond omstreeks midder nacht is de 21-jarige magazijnbedien de J. F. Westenburger uit Haarlem te Velsen met zijn motor tegen een van rechts komende autobus gere den. Hij werd zwaar gewond én is in de loop van de nacht in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk over leden. Zijn echtgenote, die op de duo zat, werd zwaar gewond. Om fe gaan: De sneltrein van Berlijn naar Warschau is zaterdag bij Poznan ont spoord. Twee passagiers zijn om het leven gekomen en een tiental ge wond. Van vier van hen is de toe stand ernstig. De slachtoffers zijn allen Polen. Het ongeluk is te wij ten aan uitzetting van de spoorsta ven ten gevolge van de grote hitte. Bij een ontploffing in een am- moniakfabriek te Yamagoetsji, in West-Japan, zijn zaterdagochtend twaalf personen om het leven geko men en een dertigtal gewond. De soldaat eerste klas, F. B. Wichers, 21 jaar, wonende te Diepen veen, is zaterdagmiddag te onge veer 16.00 uur in het Ridderbad te Schalkhaar verdronken. Hoe het dra ma zich heeft afgespeeld is niet be kend. De achtjarige J. S. uit Drie bergen, die met een clubje van 24 jongens en meisjes per fiets door Nijkerk kwam en op weg was naar Ermelo, is zaterdag op het Vetkamp door de aanhangwagen van een melk- auto gegrepen. Hij was op slag dood. Tijdens het zwemmen is zater dagmiddag de 36-jarige Willy Thijs- sens uit Limmel-Maastricht in het kanaal bij Mierlo (N.-Br.) verdron ken. Men was op de vermissing van de man attent geworden toen men langs het kanaal een bromfiets en kleren ontdekte. Zaterdag is het stof felijk overschot uit het water ge dregd. Het slachtoffer is ongehuwd en was in Eindhoven werkzaam. De gemeentepolitie van Bruns- sum vond zaterdagavond enige kle ren bij de vijver „Het Koffiepoeltje" op de Brunssumerheide. De politie heeft de gehele nacht gedregd. Zon dagmorgen om zeven uur haalde zij het stoffelijk overschot op van de 34-jarige J. Galsma uit Leeuwstuk- Brunssum. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Uit het water van de Noorder Buitenspaarne te Haarlem is zater dag opgehaald het stoffelijk over schot van de 16-jarige L. V. van Heu- ven van Staerland. Hij was woens dagmiddag tijdens het roeien met een broer en een vriend onwel geworden en in het water gevallen. De wielrijder G. P. Loffeld (64) uit Limmel—Maastricht die vrijdag middag op de Franciscus Romanus- weg te Maastricht bij het oversteken door een vrachtauto werd gegrepen, is zaterdagavond in het ziekenhuis Sint Annadal aan de opgelopen ver wondingen overleden. In het Zuidlaardermeer is zon dagmiddag de 21-jarige dienstplich tige sergeant J. Bakker uit IJmuiden verdronken. Het slachtoffer ko» niet zwemmen en is waarschijnlijk in de vaargeul de Hunze trecht gekomen. De sergeant behoorde tot de staf compagnie van een bataljon infan terie, dat gelegerd is in Zuidlaren. Een Duitse jongen, Gerhard Hö- ner uit Dusseldorf, die met zijn ouders in Julianadorp (gem. Den Helder) logeerde, is bij het baden in zee verdronken. Met zijn 12-jarig broertje en 7-jarig zusje was hij in zee aan het spelen, toen zij door de hoge golven werden omgeslagen en door de trek van de zee afdreven, De twee jongste kinderen konden in veiligheid worden gebracht. De oud ste jongen was reeds te ver afgedre ven. Na een half uur werd het lichaam gevonden. Alle drie kinderen konden zwemmen. Tegen het verbod van de poli tie in ging de tienjarige Johannes A. M. Claasens uit Tilburg met zijn achtjarig broertje pootje baden in de vijver van het Wandelbos bij Tilburg. Hij wilde naar een in de vijver gele gen eilandje lopen. De jongens kwam terecht in een diepte van ongeveer 1.70 meter en verdronk. Een kwartier later vond men het lijkje. Door een bestelauto werd zater dagmiddag de anderhalf jarige Helena Reiners in de Eloijstraat in Geleen overreden. Het kind was op slag dood. Het moet spelende onder de auto zijn geraakt. Bij het zwemmen in de Rijn te Millingen.aan de Rijn juist op Duits gebied, is zaterdagmiddag verdronken de 25-jarige ongehuwde G. Gerritsen uft Millingen. Het slachtoffer, dat de zwemkunst niet goed machtig was, kwam in een vrij diep gedeelte te recht en kon niet meer worden ge red. Een Duitse personenauto met twee inzittenden, stond geparkeerd op een parkeerstrook te Dordrecht. Een achteropkomende vrachtauto reed met zo'n klap tegen de Duitse auto op, dat daar vrijwel niets van overbleef. Een van de twee inzitten den, de 18-jarige Gert Friedrich Bücken uit Neuss, de bestuurder, werd gedood en de 17-jarige Gert Richter werd gewond. De fabriek van klein-meubelen, van de heer W. van Uden te Tiel is zaterdagmorgen door een uitslaande brand vernield. Waarschijnlijk ont stond in de afdeling spuiterij de brand. In een n inimum van tijd stond het hout in dit bedrijf in lich terlaaie. Naast een grote hoeveelheid grondstoffen zijn ook door de brand een ontelbaar getal afgewerkte pro- dukten, die op zolder waren opge slagen, verloren gegaan. (Van onze t.v.-medewerker) Ontspannende programma's Zowel de afgelopen zondag als de zaterdag brachten ontspannende pro gramma's, onderscheidenlijk door NCRV en AVRO. Eerstgenoemde gaf een filmimpressie van Mexico, een Disneyfilm over de geheimen van de natuur en een filmdocumentaire over jonge mensen in militaire dienst. Men weet: op zondag doet de NCRV het bij voorkeur met tevoren gemaakte programma's af. Een nieuwe afleve ring van de Perry Como-show van de AVRO introduceerde tal van gasten, onder andere de bekende tekstdichter Howard Dietz. Voor de tweede maal kwam „Nieuwe oogst" op het scherm. Er was veel variatie met slechts wei nig uitschieters. Letty Kosterman als gastvrouw slaagde er in, de belang rijkste bijzonderheden over de op tredende jonge mensen naar voren te brengen. De uitslag van een fotowed strijd van Nederlands fabrikaat en de stichting ter bevordering van de amateur-fotografie resulteerde in de projectie van de belangrijkste opna men onder de leus „Richt uw lens op de werkende mens". Voor de gei'ou- tineerden waren er grote prijzen en de levende objecten van de bekroon de foto's waren bij verrassing uitge nodigd. Een prijs in de groep junio res viel toe aan de 12-jarige Joop Glasbergen uit Leidschendam. Koning Boudewijn in Limburg De NTS heeft haar belangrijke se rie reportages in verband met het be zoek van de koning der Belgen be sloten met een uitgebreid zioht op het Vrijthof van Maastricht. Daar werd zaterdag een grootse hulde van Nederlands en Belgisch Limburg ge bracht, die in slechts enkele dagen van voorbereiding was tot stand ge komen. De kijkers thuis werden als het ware in het bonte feest betrok ken; alleen de kleuren hebben z(j moeten missen. Er was zoveel ver scheidenheid, dat het niet mogelijk is er een verslag in kort bestek over te geven. Men zag hoe de hoge gas ten kennelijk genoten en men heeft kunnen horen, dat Chris Smits van de Regionale Zuid op schilderachtige en tevens geestige wijze commentaar heeft gegeven. Dat was de moeite waard en we hopen hem eens méér voor de t.v. aan het woord te horen. De uitzendingen sloten af met het vertrek van koning Boudewijn vanaf het vliegveld in Beek. Daar heeft men getuige kunnen zijn van een echt hartelijk afscheid. Programma wijziging dinsdag Het filmprogramma, dat de AVRO dinsdag a.s. zou verzorgen, wordt vervangen door een filmprogramma van de NTS, waarin een samenvat tende reportage van het bezoek van koning Boudewijn en een documen taire over de Berlijnse crisis de hoofdschotel zullen vormen. Het lijdt geen twijfel, dat vele kijkers het zul len waarderen in een filmverslag van drie kwartier nog eens alle hoog tepunten van het recente bezoek te volgen. Vervolgens kwam de NTS in het bezit van een belangwekkende historische filmdocumentaire over het ontstaan van de Berlijnse crisis, waarover heden de besprekingen in Genève worden hervat. Het NTS-programma van dinsdag wordt nu: 20.00 uur Journaal en weeroverzicht; 20.20 uur Samenvat tend filmverslag ovan het bezoek van koning Boudewijn aan ons land; 21.05 uur „Misverstandnis", een Joe- goslavisch filmpje, waarin een per siflage wordt gegeven op moderne kunstopvattingen. Het amusante ver haal begint bij een vergissing van een transportonderneming, die een beeld je aflevert bij een molenaar en een molensteen bij het museum. De mo lensteen trekt grote belangstelling en geeft aanleiding tot een nieuw soorl sculptuur. Totdat de vergissing wordt achterhaald. Deze korte film ver wierf een onderscheiding op het filmfestival van 1959 te Mannheim; 21.20 uur „De koude oorlog en de Berlijnse crisis", een filmdocumentai re over het ontstaan van de Berlijn se crisis met historische journaalop namen uit de afgelopen decennia. wem "NV /<*- 'k

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3