S)e &2idóe(3oii/tci/nt VANDAAG HERVATTING DER GENEEFSE BESPREKINGEN Verwachtingen zijn niet hoog gespannen Beperkt akkoord wel mogelijk geacht Amerikaans vliegtuig moest noodlanden MAANDAG 13 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14760 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. P.OOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 De Geneefse mallemolen begint weer te draaien Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Hedenmiddag wordt de conferentie der ministers van buitenlandse zaken van Amerika, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Engeland, die op 20 juni werd verdaagd, hervat. Er zijn twee voorstellen over Berlijn aan de orde. Het Westen is bereid de troepenmacht in West-Berlijn tot 11.000 man, voorzien van conventionele wapens, te beperken. De vrije toegang tot de stad dient evenwel te worden gewaarborgd. De Oostduitse overheid mag controle uitoefenen, maar even tuele geschillen moeten worden geregeld door de Grote Vier. Beide partijen moeten zich onthouden van ondermijnende activiteit. Het Russische voorstel wil vermindering van de westelijke troepenmacht in Berlijn tot een symbolisch peil. De troepen mogen geen kernwapens of raketten hebben; er mag geen ondermijnende activiteit zijn. Ter voorberei ding van een hereniging en een vredesverdrag willen de Russen een comité voor geheel Duitsland instellen, waarin de beide landsdelen gelijkelijk zijta vertegenwoordigd. DUIDELIJKHEID GEWENST De Rus Gromyko en de Amerikaan Herter hebben beiden bij aankomst in Genève verklaard, dat er met goede wil tot overeenstemming is te Beels eerzucht *ne eerzucht van prof. dr. L. J. M. U Beel, oud-minister-president, thans vice-voorzitter van de Raad van State, is een onderwerp, waar het socialistisch weekblad ,,Vrij Ne derland" zich in de afgelopen week druk over maakte. „De heer Beel hakt handig met het bijltje der eerzucht" stond er boven dit onparlementaire geschrijf van „een onparlementaire medewer ker". De inhoud ervan komt kortelings hierop neer, dat de heer Beel door het kabinet-Drees reeds voorbe stemd voor het vice-presidentschap van de Raad van State eigenlijk minister-president had moeten blij ven, óók in het thans gevormde ka binet, maar deze functie ontweek, omdat hij er de voorkeur aan gaf vice-voorzitter van de Raad vah State te worden, waartoe hij reeds uitverkoren was. Het aanvaarden van die eervolle post is de „handige eerzucht" van prof. Beel. Deze psychologische waardering van „Vrij Nederland" wordt voorbereid met zinnen als: „De heer Beel scheen zich in de po litieke situatie, die door de rechtse partijen was geschapen, te beschou wen als de enige man die Nederland kon redden....". Bij de kabinetsfor matie De Quay scheen Beel op nieuw ervan overtuigd, dat hij als enige in dit land geroepen was om dit kabinet te vormen Die heer Beel schijnt het hoog in 2ijn bol te hebben! Maar de psychologische schijn- besehouwing vervolend, neemt „Vrij Nederland" zélf aan „dat Beel in december vermoedelijk ernstig be zwaar heeft gemaakt" tegen kabi netsformatie en minister-president schap. Zulk geleuter kunnen wij niet meer volgen. Laten wij aannemen, dat prof. Beel gaarne de voor hem bestemde ere-post in de Raad van State in nam een „eerzucht" welke nor maal menselijk zou zijn dan nóg is het uit de innerlijke tegenspraak van het „Vrij Nederland"-artikel, duidelijk, dat de heer Beel het mi nister-presidentschap en later de assistent-informatie aanvaardde, niet omdat hij zichzelf „als enige in dit land" daartoe geroepen achtte, maar omdat anderen o.a. de Kroon hem daartoe dringend hebben verzocht. Hij deed het, omdat anderen het zijn plicht achtten. Hij kwam inderdaad als redder in de politieke nood. Na het landsbe stuur door een moeilijke situatie heen-geredderd te hebben, bezette hij met nog meer recht dan tevoren opnieuw zijn stoel in 's lands hoog ste college. Aan zijn verwarde psychologische kijk op de heer Beel voegt „Vrij Nederland" nog een schop toe. Beel zou als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië zijn ont slagname hebben uitgesteld „tot toe vallig twee of drie dagen na voltooi ing van de termijn (zes maanden), welke hem recht ging geven op een belangrijk en vol pensioen". Wij vermoeden, dat de „onparlementaire medewerker" van „Vrij Nederland" ons diets wil maken, dat hij, in Beels plaats zijnde, zich dit pensioen zou hebben laten ontgaan. Wij achten dit doodgewoon huichelarij, evenals de zalvende treurnis, welke de schrij ver aan zijn biechtspiegel van Beel toevoegt. Wanneer prof. Beel, die altijd in 's lands belang uiterst moeilijke op drachten heeft moeten vervullen, niets ander te biechten heeft dan de Vrij Nederland-onbenulligheden, zal iedereen bereid zijn hem de politieke J absolutie te geven! komen. Het Westen wenst, dat de Russen hun voorstel op enkele pun ten verduidelijken. De Duitse Bondsrepubliek is tegen het paritaire Duitse comité uit het Russische voorstel. Zij zou hiervoor in de plaats liever een commissie van de Grote Vier, met medewerking van Oost- en West-Duitse vertegen woordigers, zien. Het Westen is van mening, dat men aan drie weken genoeg heeft om het onderwerp nog eens van alle kanten te bezien. De Russen schijnen opti mistischer: zij hopen in tien dagen tot een beperkt akkoord tekomen, dat de bijeenroepng van een topcon ferentie, waarvan ïij veel verwach ten, wettigt. De Franse minister Couve de Mur- ville verklaarde zondag bij aankomst te hopen, dat de tweede fase der conferentie een staat van „sereni teit" zal scheppen, waarna de „wer kelijke problemen" tussen Oost en West zouden kunnen worden aange- NIEUW GELD IN FRANKRIJK Fransen en buitenlanders in Frank rijk zullen van woensdag af scherp op hun Franse bankbiljetten moeten letten, daar op die dag de eerste nieuwe biljetten worden uitgegeven, waarop één frank honderdmaal meer waard is dan op de oude. De eerste biljetten *zijn oude met een opdruk. Op 1 januari 1960 moet de over gang van de oude frank op de nieuwe zijn voltooid. vat. Hij achtte het bereiken van een beperkte overeenstemming geduren de deze tweede fase mogelijk. De Brit Selwyn Lloyd was de laat ste, die zondag in Genève aankwam. Hij geloofde, dat het mogelijk is op bepaalde punten overeenstemming te bereiken. Voorts verwachtte hij i i dat de ministers gewoon verder zou hfrinff OrnnPKO/DPn den gaan op het punt, waar zij enige Ul ailU UUiy&KUIIICU weken geleden gebleven waren. Zeven kinderen bij Vooroverleg. De Westelijke Grote Drie hadden zondagavond een diner met elkaar, waaraan ook de Westduitse minister von Bretano en de Italiaanse minis ter Pella aanzaten. Pella had voordien in de loop van de middag reeds een persoonlijk on derhoud gehad met Herter, evenals de Nederlandse minister Luns, die sinds enkele dagen in Zwitserland vertoeft. Kozlof als profeet De Russische vice-premier Kozlof heeft zijn bezoek van twee weken aan Amerika zondag besloten met een persconferentie, waarin hij Chroesjtsjefs voorspeling, dat de kleinkinderen van de huidige Ameri kanen in een communisisch land zul len wonen, herhaalde. Welke ideologie het best overeen komt met de belangen van de volke ren zal beslist worden door de ge schiedenis. zei hij. Wij zijn ervan overtuigd, dat in deze strijd aan ons de zege zal zijn. Zijn reizen door Amerika hebben de gedachten die hij tevoren over dit land had bevestigd, vertelde hij. Hij had een aantal fabrieken gezien die de modernste zijn in hun soort. Hij was ervan overtuigd, „dat ons volk en het Amerikaanse, en vooral hun wetenschapsmensen, grote dingen doen". VIER ANGSTIGE UREN Gisteren hebben de inzittenden van een toestel van de Pan American World Airways boven het New York- se vliegveld Idlewild enige spannen de uren meegemaakt. Het toestel, de Boeing 707, was normaal opgestegen in de gewone dienst New York- Lon den. Er bevonden zich 101 passagiers aan boord en de bemanning bestond uit elf leden. Onder de passagiers waren enkele bekende personen, n.l. de filmproducent uit Hollywood, Ot to Preminger (hij heeft ojn. Porgy en Bess gemaakt) en de Engelse toneelspeler Lawrence Harvey. Door het breken van een as verloor de Boeing 707 twee van de vier wielen van het linker gedeelte van het lan dingsgestel. De piloot bemerkte het verlies van de twee wielen niet, maar de con troletoren van Idlewild waarschuwde onmiddellijk per radiotelefoon de ge zagvoerder. Deze nam het besluit de vlucht niet voort te zetten, maar een landing op Idlewild uit te voe ren. Hij vroeg aan de controletoren om op de landingsbaan blusschuim te deponeren, omdat de mogelijkheid bestond, dat hij een buiklanding zou moeten maken, maar eerst zou het vliegtuig enkele uren rondcirkelen teneinde zoveel mogelijk brandstof kwijt te raken. Bovendien had men in die tussentijd de gelegenheid om het landingsgestel te controleren. De passagiers werden vanzelfsprekend door de captain op de hoogte gesteld. Niet minder dan vier uur heeft de Boeing op 1000 meter hoogte in de lucht gehangen, steeds maar bochten makend. Op de grond werden alle maatregelen genomen en ambulan ces en brandweerwagens langs de landingsbaan geplaatst teneinde op alle gebeurtelijkheden, voorbereid te zijn. Het vliegtuig maakte echter 'n perfecte landing. Toen he1 toestel op de baan stil stond, ging er een ge juich op uit de menigte, die zich op de gaanderijen van Idlewild had ver- In Elmira in de Amerikaanse staat New York zijn zaterdagavond zeven kinderen van één gezin om het le ven gekomen door een brand in de ouderlijke woning. Hun 15-jarige zusje, Jane Shusko, heeft later tegen over de politie verklaard, dat zij de brand had gesticht. De slachtoffertjes zijn in hun slaapkamers op de eerste verdieping van het huis door het vuur verrast en omgekomen. Het meisje gaf geen reden op voor haar verschrikkelijke daad. De brand van zaterdag was de derde, die zij stichtte. Op vrijdag had zij al tweemaal geprobeerd het huis in brand te steken, doch toen kon de brand snel geblust worden. Door deze opvolging van branden had de politie argwaan gekregen en een diepgaand onderzoek ingesteld. De keizer kwam niet voor niets Op een ontvangst ter gelegenheid van het bezoek van de keizer van Ethiopië aan Moskou heeft de Russi sche premier Chroesjtsjef verklaard, dat beide landen een handelsovereen komst hebben getekend, die voorziet in een aanzienlijke uitbreiding van de handel. Op grond van het handelsakkoord zal de Sowjet-Unie o.a. machinerieën en andere metaalprodukten leveren, terwijl Ethiopië huiden, aardnoten en oliehoudende zaden zal sturen. Bovendien zullen de Russen in Ad dis Abeba een middelbare chool voor duizend leerlingen bouwen en de benodigde materialen hiervoor leveren. Voorts zullen zij de medi sche uitrusting schenken voor een ziekenhuis, dat in de Ethiopische hoofdstad wordt gebouwd. Als per soonlijk geschenk krijgt keizer Haile Selassie van de Sowjet-regering een speciaal uitgerust vliegtuig van het type Iljoesjin-14. In een zondagavond j.l. te Mos kou uitgegeven bekendmaking wordt voorts medegedeeld, dat de sowj et- Unie Ethiopië een lang lopende le ning van bijna 380 miljoen gulden (vierhonderd miljoen roebel), met een lage rentevoet, heeft toegestaan. Keizer Haile Selassie is maandag ochtend per vliegtuig uit Moskou naar Praag vertrokken. De keizer brengt na Moskou nog een bezoek aan Tsjecho-Slowakijë, België en Portugal. Het koninklijk bezoek is ten einde Na zijn bezoek aan Nederland vloog Z. M. koning Boudewijn zaterdag middag van het vliegveld Beek in Zuid Limburg, naar Brussel terug. Foto: bij zijn vertrek werd koning Boudewijn hartelijk nagewuifd door H. M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard. De „Bleriot-race" zameld en nieuwsgierig was geweest hoe dit avontuur zou aflopen. Na de landing verklaarden de passagiers, dat de stemming aan boord voor de landing goed was. Iedereen bleef kalm. De stewardessen dienden tot het laatste toe niet-alcoholische dran ken rond. Zodra het toestel op de grond stond verlieten de passagiers het toestel via de noodluiken. De „Rotterdam" stoomt op naar Rotterdam Vandaag, maandag, zullen deel nemers die hebben ingeschreven voor de snelheidswedstrijd van de „Daily Mail" over het Kanaal hun eerste poging ondernemen om één der prij zen, variërend van 50.000 tot 10.000 gulden, te winnen. Er starten negen deelnemers bij de Are de Triomphe in Parijs en ne gentien bij de Londense Marble Arch. Onder de eersten, die uit Londen vertrekken, bevindt zich de Neder lander F. T. Gonggrijp, luchtvaar medewerker van het „Algemeen Handelsblad". De eerste, die maan dag uit Londen een poging onder neemt, is de bekende coureur Ster-| ling Moss. Onder de starters in Parijs bevindt zich de 63-jarige Jean F.alis, een vriend van Bleriot, die met zijn eer ste vlucht over het Kanaal in 1909 j een prijs van 10.000 gulden van de1 „Daily Mail" won. Salis wil meUeen auto uit 1909 naar Calais rijden en vandaar in een vliegtuig naai het model van dat van Bleriot naar Do ver vliegen. Hij kan echter alleen starten als er geen wind staat, an ders is zijn toestel onhandelbaar. DE EERSTE De eerste deelnemer aan de lucht- race Londen (Marble Arch)Parijs (Arc de Triomph) of omgekeerd heeft maandagochtend de reis van Engeland uit gemaakt in 57 minuten en 48 seconden. Het is de Britse kapitein Walker, die zijn reis als volgt maakte: per motorfiets van Marble Arch naar Chelsea Reach, per helikopter naar het vliegveld Biggin Hill aan de rand van Londen, per „Provost" straal vliegtuig naar Villa Coublay, per helikopter naar Issy en per motor fiets naar de Are de Triomphe. De Britse coureur Sterling Moss had voor de reis 2 u. 45 min. 56 sec. nodig. Hij reisde van Londen naar Lydd in Z.O. Engeland in een opge voerde Renault Dauphine. Vandaag vloog Moss in een toestel van de .Sil ver City Airways" met auto en al naar een Parijs vliegveld. Dit nommer bestaat uit 10 pagina's De „Rotterdam" het nieuwe vlaggeschip van de HollandAmerika-üjn, heeft een korte machine-proefvaart 1 op zee gemaakt. De foto toont het trotse zeekasteel toen het zondagmiddag terugkeerde bij Hoek van Holland. Wisselvallig Nadat zaterdagochtend een on weersstoring via Zuidoost-Engeland naar de Noordzee was getrokken, ruimde in ons land de wind naar west en wakkerde tot hard aan. Koele lucht drong tot ver Europa binnen, hetgeen het einde betekende van een kort periode van tropische hitte. In Drente en Groningen ging de weeromslag plaatselijk gepaard met windhozen en zeer zware hagel- val. Hagelstenen met eenmiddellijn van 3 tot 6 cm. werden uit verschei dene plaatsen gemeld. Een depressie, die zaterdag ten zuiden van IJsland was gelegen, ver plaatste zich gedurende het week einde naar het noordelijk deel van de Noordzee, deze depressie is tot op grote hoogte gevuld met onstabiele lucht. Met noordwestelijke winden wordt deze lucht over de Britse eilanden in de richting van ons land getransporteerd. Het weer heeft hier door een wisselvallig karakter ge kregen, wat het ook morgen zal be houden. Plaatselijk zullen buien voorkomen, afgewisseld door zonni ge perioden. In het temperatuurver- loop komt niet veel verandering. weer l (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOEL Zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige, af en toe krach tige westelijke wind. Aanhou dend koel. 14 Juli: zon op 04.35; onder 20.55; maan op 14.28; onder 00.12. Hoogwaterstanden 14 Juli: v.m. 9.04; Het weer in Europa HELSINKI licht bewolkt 21 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 26 OSLO licht bewolkt 22 KOPENHAGEN half bewolkt 23 ABERDEEN LONDEN I AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT j ZüRICH GENèVE I I.OCARNO WFNFN INNSBRUCK ROME AJACCIO LISSABON MALLORCA zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt mist zwaar bewolkt licht bewolkt half bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt half bewolkt Korreltje Iets positief beweren is zich ver gissen met luider stem.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1