Boogschutter was vroeger een geducht krijgsman RAAKSCHIETEN OP 600 METER Spannen en richten was en is de kunst ZATERDAG 11 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 117ie enigszins met de geschiedenis van de menselijke wapenen bekend is, weet, dat mens een zijner belangrijkste uitvindingen deed, toen hij het principe pijl-en-boog ging doorgronden en er nadien in slaagde om dat schietwapen te vervaardigen. Waar die uit vinding werd gedaan en wanneer precies, staat niet met zekerheid vast. Er zijn historici, die de plaats van oorsprong in.het Oosten zoeken en menen, dat van daar de pijl-en-boog gelei delijk zijn weg naar Europa heeft gevonden. Anderen zijn van oordeel, dat de mens op ver scheidene plaatsen op aarde de pijl-en-boog heeft uitgevonden, daar dit wapen vrijwel alom op aarde voorkwam. Hoe dit ook zij, allen zijn het er over eens, dat deze uitvinding (en) heel lang geleden werd (en) gedaan. De sprong van knots, werpknots en speer naar pijl-en-boog was bijna even groot als die van pijl-en-boog naar vuurwapenen. De boog schutter, die immers op verre afstand kon do den of verwonden, werd een geduchte figuur zowel in de oorlog als op de jacht. En hij bleef zulks heel lang! Want een eeuw verstreek na de uitvinding (door Berthold Schwartz gedaan) van het buskruit in de veertiende eeuw aleer men vuurwapenen vervaardigde, die verder droegen dan de „ouderwetse" pijl-en-boog. Ja. de Chinezen, die lang vóór de Europeanen het buskruit kenden, gebruikten de boog nog in de negentiende eeuw in de strijd (bij Taku in 1860). En in Europa? Na 1500 zag men de boog steeds minder op de Europese oorlogstonelen. Het laatst werd hij gebruikt in het begin der vorige eeuw, tijdens de Napoleontische oorlogen. Toen het was in 1807 vochten er in Polen vijftienhonderd in maliënkolders gestoken be reden boogschutters tegen de France legerscha ren. Wij weten allen, dat de primitieve volken de pijl-en-boog heel lang hebben gebruikt en dat er nog heden ten dage stammen zijn op Nieuw-Guinea bijvoorbeeld die zich van dat wapen voor de jacht en in de oorlog bedienen. Voor de jacht op sommige soorten groot wild is de boog zelfs bijzonder geschikt Weet U, dat een goed vervaardigde pijl, geschoten met een goed gespannen sterke boog, een doel kan door boren, waarop een koger uit een 30-30 geweer afstuit? Het is dus stelljg zaak om de tref kracht en de dodelijkheid van een goed ge- Tegenwoordig een ballonnetje of schijf, maar de sport is er niet minder boeiend om geworden en vergt niet minder behendigheid dan in de tijden, toen de boog „bittere ernst" placht te zi>i. Foto: Leden van de „Green Archers Club" (Vancouver, Canada) tijdens een hunner oefe- richte en geschoten pijl niet*te onderschatten. Maar ja, spannen, richten en schieten, dat is een moeilijke drieledige kunst! ningen. Tegenwoordig is schieten met pijl-en-boog geworden tot een sport, die men in vele landen ter wereld beoefent. Vrouwen en meisjes, man nen en jongens wijden hun krachten aan die sport. Vooral in Engeland en Canada is hij zeer Het is nog niet zo heel lang geleden dat „als een pijl uit de boog" een aan duiding was van zeer grote snelheid. In onze tijd is de mens vertrouwd met veel grotere snelheden, maar niettemin houdt hij pijl en boog in ere. De boog gespannen, de pijl gericht: Dan treft men doelmits men goed gespannen *en gericht heeft! Pijl-en-boog is thans geen oorlogswapen meer, al wordt dit wapen nog wel gebruikt voor de icht op groot wild. Maar als sport geniet het hieten met pijl-en-boog grote populariteit. Foto: Leden van de „Green Archers Club" Vancouver, Canada) maken van mooie dagen ebruik om naar het schietterrein in Stanley Park te gaan. m trek. Misschien komt dit (zei een ironische Engelsman eens tegen ons) omdat de Angel- ;aksen niet kunnen vergeten, dat het de boog schutters van Willem de Veroveraar waren, die loor hun vaardigheid en uithoudingsvermogen ie slag bij Hastings beslisten ten gunste der ^ormandische invallers!! Waarschijnlijker is 'iet echter, dat de sportminnende Engelsman en Canadezen ook in schieten met pijl-en-boog veel voldoening vinden. De amateurs van tegenwoordig schieten op schijven en ballonnetjes inplaats van vijanden, sommigen gaan ook met hun pij.-en-boog op jacht op vogels en klein ild. De bogen ver- chillen aanmerkelijk in „spanning", al naar gelang van de afstand, die zij moeten „halen", .*n van de kracht van de schutter. Als men icdenkt, dat zowel jongens van tien jaar als iedaagde mannen van zestig de sport beoefenen, begrijpt men dat er verschil in de bogen moet zijn. Nog steeds kan de boog een geducht wapen zijn. Een ervaren, krachtige schutter kan, als hem een goede boog en de juiste pijlen ter be schikking staan, op een afstand van zeshonderd neter nog pardoes raak schieten! Maar aleer nen zover is, moet men lang geoefend hebben. Lambton Castle (Graafschap Durham, Enge land), een trefpunt voor hen, die de edele schietsport met pijl-en-boog beoefenen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7