In kasteel Oud Wassenaar vond koning Boudewijn een oase weekelykse CRonycke ZATERDAG 11 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Toch baantje nog een gezwommen Het was gistermiddag: tegen drieën druk bij het oude stadhuis te Den Haag, ondanks het sombere weer en de regen die steeds maar dreigde te vallen. Vele Hagenaars en Belgen stonden er om een glimp op te van gen van het vorstelijke bezoek. De burgemeester van 'sGraven- hage, rar. H. A. M. T. Kolfschoten en wethouder C. H. P. W. van den Oever waren bij de ingang ter ver welkoming van de gasten. Daarna be groetten mevrouw Kolfschoten en de commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, het gezel schap. „Hoera voor Boudewijn, leve ko ning Boudewijn", riep het publiek, toen de koninklijke gasten het oude stadhuis binnenstapten. Het publiek haastte zich daarop naar de andere kant van het stadhuis, naar de hoofd ingang, want daar zouden koning Boudewijn en zijn gastvrouwe gastheer later vertrekken. Geduldig ging het daar een half uur wachten om de hoge bezoekers nog even te zien. In „de Vierschaar", een tamelijk ruime zaal, waarin de middeleeuwen de schepenen zetelden wanneer zij recht spraken, werd koning Boude wijn door de burgemeester toege sproken. „De stad 's Gravenhage, die in de loop van haar eeuwenlang bestaan vele illustere personen uit zovele landen als gast mocht begroeten, be schouwt het bezoek van uwe majes teit, dc koning der Belgen, in tegen woordigheid van onze geliefde konin gin en prins Bernhard, als een hoog tepunt in haar historie", zeide hij. In de prachtige vroegere burge meesterskamer, waarheen het gezel schap zich had begeven, tekenden de hoge gasten het gulden gasten boek van de gemeente 's Graven hage. Burgemeester Kolfschoten bood de koning der Belgen een zil veren tabakspot aan. In Wassenaar. „Vive le roi, leve de koning", handgeklap, gejuich, het ruisen van fonteinen, stemmengesnater met ver rukte opmerkingen als „o wat enig" en een warme Vlaamse vrouwen stem: „och arm, hij moet wel dood moe zijn". Dit zijn losse notities bij het bezoek van de koning der Bel gen aan zijn in Nederland wonende onderdanen in de zalen, terrassen en tuinen van hotel kasteel Oud Wassenaar. Onbevangen, om.stuwd door zijn onderdanen en enige Nederlandse uitverkorenen, wandelde de koning meer dan een uur lang rond, pratend, lachend, schertsend en vaak per sonen herkennend, met wie hij. dan een nog langer praatje hield. Geïnteresseerd keek koning Bou dewijn naar de vele film- en foto camera's, die bij voortduring op hem waren gericht. In een gesprek met een Belgische persfotograaf bleek hij verrassend goed op de hoogte van camera's, techniek en vakjargon. Met de tientallen aanwezige journa listen sprak hij vrijuit, vertellende dat hij op de warme donderdag toch nog kans had gezien een baantje te zwemmen, ook al was het niet in Noord wijk. Het gezicht van de koning ver strakte toen een journaliste hem een vraag stelde, die op zijn privé-leven sloeg. „Zulke vragen stelt men in Amerika" zei hij kort, gaf haar een hand en liep meteen door. Weldra echter was dit onweerswolk je weer verdreven door de bijzondere harte lijkheid, waarmee men de vorst omgaf. de koning kennelijk op. Ook de Bel gische ambassadeur, die iedereen persoonlijk aan de koning voorstelde, was zichtbaar vermoeid. Een kleine verrassing wachtte de koning nog bij zijn vertrek van kasteel Oud Was senaar toen de achtjarige Ina de Graaf, dochtertje van de directeur van dit luxe hotel, hem een in Delfts blauw uitgevoerd bord, het kasteel voorstellende, overhandigde. De ko ning had veel plezier in dit kleine goudblonde, in een lichtblauw jurkje met stroken geklede kindje, dat hem met kinderlijke blijmoedigheid het geschenk overreikte. Aan het galadiner, dat de koning van België in de ambassade te Den Haag aanbood zaten ook de prinses sen Beatrix en Irene aan. Even voor achten arriveerden de koningin en prins Bernhard en de beide prin sessen. H. M. de Koningin was ge kleed in een goudkleurige avond japon, prinses Beatrix droeg een blauw satijnen avondjapon met ve renmotieven en prinses Irene een witzijden avondjapon met bloem rankenmotieven. De koning en prins Bernhard waren gekleed in gene raalsuniform. In de eetzaal stond een grote U- vormige tafel opgesteld voor de ko ninklijke gasten en ongeveer dertig vooraanstaande personen. In totaal zaten ongeveer 70 gasten aan. La keien in livrei van het koninklijk paleis te Brussel serveerden de ge rechten. De borden en het bestek waren uit Brussel hierheen gebracht Zij zijn voorzien van het koninklijk wapen. De tafelstukken, ook uit het koninklijk paleis, waren van zilver. Het menu luidde: caviar malossol sur socle, la royale de tomates, ho- mard a la parisienne, salade laitue, coulibiac filets de soles, bombe noi sette, sauce cholcolat, fruits assortis en dessert. De wijnen, die werden geschonken waren champagne Veuve Clicquot, Ponsardin brut 1952, Meur- sault 1950 en champagne Veuve j Clicquot, Ponsardin sec. Tijdens het diner heeft de Belgi- sche koning op spontane wijze uit-1 drukking gegeven aan de gevoelens die dit bezoek bij hem hebben opge wekt. De koning gaf uitdrukking aan zijn bewondering voor de wijze waarop hij onder kundige leiding van het Nederlandse koninklijk paar Nederland had kunnen beleven, zo wel in kleine als in grote kring. Hij richtte deze dank tot alle leden van het koninklijk gezin afzonderlijk. In haar weerwoord zei koningin Juliana, dat het haar bijzonder veel plezier had gedaan een vorst, die zich in korte tijd in Nederland be mind had weten te maken, aan ons volk te mogen voorstellen. „Glorie van het Binnenhof". Na het galadiner hebben koning Boudewijn, koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene het nieuwste zomerevene' ment van Den Haag bijgewoond, het lichtspel „Glorie van het Binnen hof". Met grote belangstelling volgde het hoge gezelschap het spel van be wegende lichten, stemmen en muziek in het oude omsloten Binnenhof. Dit was de laatste koninklijke gebeur tenis in Den Haag. Na afloop om streeks kwart over elf er waren toen nog vele Hagenaars op de beën die de vorsten bij hun vertrek har telijk toewuifden vertrok men naar het Huis ten Bosch. Hoger loon ook in grafische administratie Ook het administratief personeel in de grafische bedrijven zal een loons verhoging ontvangen. Als de rijksbemiddelaars hun goed keuring verlenen, zal dit voor werk nemers van 25 jaar en ouder neer komen op een bedrag van 28 gulden per maand, waarin dan ook de huur- bijslag van 1957 is verwerkt. Voor werknemers van 15 tot 24 jaar va rieert de loonsverhoging van 5 tot 26 gulden per maand. Verder is men een geleidelijke ar beidstijdverkorting overeen gekomen van 48 uur tot 45 uur per week. Voorts krijgt ook het administratief personeel evenals het technisch per soneel in de grafische bedrijven een kwartaaltoeslag van 13 of 26 gulden wanneer men langer dan 12H of 25 jaar bij dezelfde werkgever in dienst is. („Trouw") BROODBEZORGER STAL ƒ300,— Een 24-jarige broodbezorger uit Amsterdam heeft aan de politie al- Koele dronk. daar bekend, dat hij 300 gulden heeft verduisterd ten nadele van zijn werk- Konmg Boudewijn heeft zich in gever. Hij had het geld geïncasseerd diverse salons aan Nederlandse voor- ibij klanten en niet aan zjjn baas afge- aanstaanden, onder wie de burge meester van Wassenaar en Voorburg, aan bestuursleden van Beneluxco- mité's, leden van het Belgische con sulaire corps in Nederland en hunne dames doen voorstellen. Een glas oranje-appelsap aan het einde van de lange vermoeiende wandeling friste dragen. Hij had een bromfiets huurkoop aangeschaft en had het ding na verloop van tijd verkocht. Aan zijn werkgever had de bezorger verteld, dat de klanten schulden had den gemaakt. Deze bewering bleek bij navraag niet juist. Koning Boudewijn naar Limburg Nadat Koning Boudewijn, Koningin Juliana en Prins Bernhard hedenmor gen op het Huis ten Bosch afscheid hadden genomen van de burgemees ter van 's-Gravenhage en de leden der hofhouding die niet deelnemen aan de tocht naar Limburg., ver trokken zij naar de vliegbasis Ypen- burg. Vervolgens stapte het hoge gezel schap in de regerings Dokota, aan boord waarvan het werd welkom ge heten door de directeur van de Fok ker-fabrieken de heer H. During. Om 10.25 uur vertrok het toestel, bestuurd door Z.K.H. Prins Bernhard, in de richting van het vliegveld Beek (Limburg). Twee scholieren met scooter verongelukt Twee 18-jarige scholieren van het St. Norbertuslyceum te Roosendaal, F. Verheyen uit Leur en H. Meyers uit Curasao zijn gistermiddag op de rijksweg RoosendaalBreda bij Seppe dodelijk verongelukt. De twee jongens waren van Roo sendaal, waar zij net hadden gehoord, dat zij het overgangsexamen hadden gehaald, met een scooter op weg naar Leur. Een personenauto uit de richting Etten, bestuurd door L. H. uit Mid delburg, wilde een wagen, die vóór hem reed, passeren. Op het laatste ogenblik zag hij echter, dat passeren in verband met de nadering van de scooter niet ging. H. remde uit alle macht, maar slipte toen. De wagen van L. H. kwam dwars op het weg gedeelte van de scooter te staan. De bestuurder van de scooter, F. Ver heyen, kon een botsing met de zij kant van de personenwagen niet ver mijden. Zowel hij als zijn vriend, die achterop zat, waren op slag dood. De bestuurder van de personenwagen moest naar het ziekenhuis te Roosen daal vervoerd worden, overigens zonder ernstige verwondingen. Een tragische bijzonderheid is, dat de vader van een der slachtoffers, jhr. Verheyen uit Leur, met zijn wa gen achter de scooter reed. Hij was ook naar de examenuitslag geweest. Hij zag zijn zoon voor zijn ogen ver ongelukken. Jhr. Verheyen kreeg een shock. De verslagenheid op het Norber tuslyceum te Roosendaal is zeer groot. Friesland gaat raceboten aan banden leggen Het varen met raceboten op de Friese meren en kanalen heeft aan leiding gegeven tot vele klachten. Vorig jaar hebben Gedeputeerde Sta ten van Friesland reeds een beroep gedaan op de beoefenaars van deze tak van sport om de nodige discipli ne te tonen, maar dit heeft niet vol- dende geholpen. Er moesten tenmin ste reeds verschillende processen- verbaal worden opgemaakt. Ged. Staten overwegen thans na dere bindende voorschriften door middel van een herziening van het provinciaal politiereglement, die in de winterzitting van de Provinciale Staten aan de orde zal worden ge steld. Voorschotense verdachte was te goeder trouw w Huiaaii Omdat zij als directeuren van de benoemd in de vacature-Calmeijer. j meubelfabriek Vianen, die op Zoals men weet, zijn het lidmaat-1 25 februari van dit jaar in staat van schap van G. S. en dat van de Kamer fèdhssement is verklaard, op 19, 29 Boeketje bloemen oorzaak van koninklijke verwarring Koning Boudewijn en prins Bernhard zijn gistermiddag tij dens het koninklijke bezoek aan Den Haag een beetje in de war geraakt door een vriendelijk boe ketje bloemen, dat werd aange boden door een paar kinderen van Belgische functionarissen van de ambassade. Toen de vorstelijke gasten bij de Trèveszaal op het Binnenhof waren aangekomen kwamen de meisjes naar voren en boden niet alleen koningin Juliana bloemen aan, maar ook koning Boudewijn. De koning was hier helemaal niet op bedacht en wist zo gauw niet wat hij met het tuiltje moest beginnen. Hij zag prins Bernhard naast zich staan en voor dat de prins het wist had hij het boeketje in zijn hand. Ook prins Bernhard wist eerst niet wat hij er mee doen zou, maar toen hij een portier van de Trèveszaal in de gaten kreeg reikte de prins op zijn beurt de bloemen aan de portier over die ze verder in veiligheid bracht. De Belgische meisjes dachten, dat ze het helemaal niet goed hadden gedaan en keken angstig toe, maar ze waar geheel gerust gesteld toen koning Boudewijn, die nu weer de handen vrij had, hen vriendelijk over het haar streek. DOOR STROOM GEDOOD Te 's-Gravenzande is gistermiddag een 62-jarige heer door elektrische stroom gedood. Het slachtoffer, de heer A. Voorberg, was bezig met het lossen in een loods. Hij reed een sta len kruiwagen, voorzien van een rub berband, en raakte een onder stroom staande elektrische leiding. De man werd op slag gedood. VA JAAR VOOR EFFECTENMAKELAAR Overeenkomstig de eis van de Of ficier van Justitie heeft de rechtbank te Haarlem gisteren een 56-jarige ef-, fectenmakelaar uit Heemstede ver oordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf, met aftrek van voorarrest, wegens verduistering van een bedrag van ongeveer f 109.000, Tussen de jaren 1954 en 1957 had de makelaar een aantal effecten van familieleden onder zijn beheer ge had, die hij bij een bank in onder pand gegeven had. De man gaf grote bedragen uit, waardoor er bij die bank een saldo-tekort ontstond. Bedankt voor een Kamerzetel Om persoonlijke omstandigheden heeft de heer H. M. Gerbrandy, die lid is van de Gedeputeerde Staten van Friesland, bedankt voor het lid-1 maatschap van de Tweede Kamer. De heer Gerbrandy stond op de no-1 minatie om als Kamerlid te worden Koning Boudewijn sprak Belgen bij Philips niet met elkaar te verenigen. In de Trèveszaal in Den Haag hebben Z.M. Koning Bou dewijn, het Nederlands koninklijk paar en de prinsessen Beatrix en Ireije vrijdagmiddag het noenmaal gebruikt, dat werd aangeboden door de Raad van Ministers. De foto toont Koning Boudewijn tijdens dit maal in geani meer gesprek met HJVL Koningin Juliana. en 21 februari goederen ter waarde van duizenden guldens aan de boedel van de vennootschapp zouden heb ben onttrokken, moesten gistermid dag voor de rechtbank te Dordrecht j terechtstaan de 43-jarige O. C. V. uit I Nunspeet en de 47-jarige G. de W. uit 's-Gravenhage. De officier van J justitie eiste acht maanden gevange- I nisstraf met aftrek tegen V. en zes maanden met aftrek tegen De W. Ook moest in deze zaak terecht staan de 32-jarige textielagent F. N. L. uit Voorschoten, die een hoeveel heid bekledingsstoffen aan de boedel had onttrokken. Hij had 1463 meter aan de N.V. geleverd, maar toen hem gebleken was, dat er geen geld meer was, had hij opdracht gegeven de stoffen weg te halen. De officier van justitie eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van een maand met een jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarde, dat het be drag van de waarde der stoffen bin nen een maand aan de curator zou zijn overgemaakt. Hij zeide bij deze eis uit te gaan van de veronderstel ling, dat verdachte volkomen te goe der trouw was geweest. De rechtbank zal vrijdag 24 juli uitspraak doen. In het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft is gisteren aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden de 13-jarige Alje van de Werke uit de Willibrordusstraat te Rotterdam. Hij fietste met een vriendje op de se cundaire weg van rijksweg 13 in de richting Rotterdam. Toen een bestel auto hen tegemoet kwam gingen de jongens dicht naast elkaar rijden, waardoor de sturen van beide fietsen in elkaar haakten. Tijdens het bezoek aan Philips onderhoudt de Koning zich met de Belgische arbeider P. J. Stevens in de montagehal voor televisietoestellen. Meer aandacht op scholen voor Verzet Staatssecretaris Stubenrouch zal extra aandacht van het onderwijs vragen voor de geschiedenis van de Nederlandse vrijheidsstrijd tussen 1940 en 1945. In verband met de vrijheid van het bijzonder onderwijs moet de staats secretaris wel voorzichtig zijn bij het overwegen van maatregelen betref fende de inhoud van het op de scho len te geven onderwijs. Bevordering van de kennis van het verzet bij de schooljeugd is dan ook in de eerste plaats de taak van de onderwijzers en leraren. Dit zegt de heer Stubenrouch in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Gielen. De staats secretaris twijfelt niet aan de juist heid van krantenberichten over de zeer geringe kennis van de geschie denis van de vrijheidsstrijd. Het valt echter niet na te gaan of de school jeugd over de hele linie zo weinig hiervan weet. Als dat zo is, dan is dat een betreurenswaardig tekort, meent de staatssecretaris. Mei iwee mille en de Noorderzon vertrokken Een 27-jarige tekenaar uit Amster dam is niet twee mille en de noor derzon verdwenen. Het geld heeft hij gestolen ten nadele van een le- vensmiddelenbedrijf aan de Bilder- dijkstraat, waarvan zijn echtgenote bedrijfsleidster is. De Amsterdamse politie heeft In terpol bij de opsporing ingeschakeld. De recherche heeft vastgesteld, dat de tekenaar per KLM naar Hamburg gevlogen is. Dief gearresteerd na wildwestrace Schoten in nachtelijk A dam Na 'een wilde auto-race heeft de Rijkspolitie hedennacht op Katten burg te Amsterdam een 30-jarige koopman gearresteerd. De jacht begon op de Utrechtse weg onder Ouder-Amstel. Tegen een uur of een zagen twee per auto patrouille rende wachtmeesters van de Rijkspo litie daar een personenwagen in de berm geparkeerd staan. Toen ze na derden. gaf de bestuurder van de auto vol gas en reed met grote snel heid weg. De agenten er achteraan. Hij koerste naar Amsterdam en, een maal in de bebouwde kom, gierde hij met 80 tot 90 kilometer door de stra ten. Op de Groenburgwal werd het een van de politiemannen toch te bar. Hij loste enkele schoten maar zelfs dat had niet het minste succes. Eerst op Kattenburg konden de agen ten de voortvluchtige klem rijden. De koopman gaf zich ten slotte niet zo maar over maar moést in een felle worsteling door de politiemannen overmeesterd worden. Men sloot hem voorlopig op in het bureau Katten burg. Bij een onderzoek werd in de wa gen van de vluchteling een aantal gereedschappen gevonden, ter waar de van ca. 1000,— die de man ge stolen had uit het pompgemaal te Ouder-Amstel, dicht bij de plaats, waar de man met zijn wagen langs de weg was aangetroffen. De Israëlische regering heeft het voor de 33-jarige Mordecai Shul- man, een recidivist, mogelijk ge maakt in het buitenland een operatie te ondergaan, waarbij een kronkel in zijn hersenen zal worden weggeno men, in de hoop dat hij van zijn ge woontemisdadigheid, die hem al twintig maal in de gevangenis heeft doen belanden, zal genezen. jLïeyl Carolien Van Dam, vyffduysendste van Nieuwcoop, sy is de trotsch van ouders en van vleck. Met spanningh langh verbeyd, is s'eyndelyck gekoomen en is ons Nieuwcoop dus voorloopigh aen syn treek wat croongethl betreft. Nu óp naer 't dubbeltal, dat sal nogh wel een menschenleeftyd duuren. Hoewel, we weeten 't niet, want teegenwoordigh woon je voor je 't weet, tesaemen met de buuren, die als maer groeyen uyt naer aller windroos kant. Wie weet is in het thans nogh landelycke Nieuwcoop oover een quart-eeuw een flincke stad geplant. In Alphen (aen den Hhyn) regeerd* ons aller Laura. Vier daeghen langh omringhd van feestelyck vertier, sat sy daer op een wiel en veele fietselinghen hadden met haer weer machtigh veel playsier. Maer oock moester genomen worden afscheyd van eenen man, die bynae veertich jaer het schoolvack heyt gediend, 't Was meester L. Verleun, die wierd gehuldighd door Alphen-altegaer. In Soeterwou was 't feest, óóek al van veertich jaer en, waer J. W. Vreeburg (een poirter van ons Ley den) er al die tyd verdeed met scheepen maecken op eene werf uyt ooveroude tyden. In Leyden self was oock weer iets» te doen, daer waeren 't selfs wel vier met veertich-jaerigh feest. Die kreeghen 't bronce \-an onse Kooninghin geschoncken. Sy waeren alle vier my éénen baes geweest. Tot slot een afscheyd nogh by onse eyghen crant: de heer Van Hamersveld gingh syn comptoir veriaeten waerin hy dartigh jaer van arbeyd heyt verpand. WILLEM VAN HORSTENDAEL.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4