S>£&2idóeSou/fca/nf Gaat Berlijn voor een paar jaar de „ijskast" in? Uitweg uit de impasse van Genève Weg vrij voor topconferentie Kernwapenproeven op grote hoogte Kangaroe-plaag in Australië DUITSE JONGEN BLEEK ONSCHULDIG Pastoor vermoord Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 11 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14759 »IJska$t-plan« door warmte ingegeven Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat de Britse premier, Macmillan, en zijn kabinet er op vertrouwen, dat er dit jaar nog een topconferentie van Oost en West zal worden gehouden. Om dit voor beide partijen mogelijk te maken zonder „hun gezicht te verliezen" zal dan tevens de Berlijnse kwestie voor een paar jaar in de ijskast moeten worden gezet. In Londen werd vernomen, dat de Russen Engeland onofficieel te kennen zouden hebben gegeven, dat zij een dergelijk plan in overweging wilden nemen. In de maandag te Genève te hervatten conferentie van ministers van buitenlandse zaken zou dit plan moeten worden besproken. Volgens de Britten dient een topconferentie van Oost en West te worden voorafgegaan door een westelijke topconferentie, waarop zou moeten worden gesproken over onder meer de moeilijkheden van Frankrijk in de N.A.V.O. en het voorkomen van kernproeven van landen, die thans nog geen kernwapens bezitten. Waarnemers te Bonn zeiden, dat de Duitse Bondsrepubliek voorstandster is van een topconferentie tussen Oost en West, omdat naar haar oordeel de Russische premier, Chroesjtsjef, de enige is die namens de Sowjet- Unie verreikende besluiten kan ne- Verwacht wordt, dat de westelijke landen zullen beginnen met het ver zoeken om opheldering over de Rus sische houding ten aanzien van de rechten van de westelijke landen in Berlijn. In Washington is men tfan oordeel, dat het erop aankomt of de Sowjet- Unie bereid is het Russische ultima tum over de westelijke bezettings rechten in Berlijn in te trekken. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft onlangs een aanwijzing in die richting gegeven. Geen tijdslimiet. Het partijloze Britse blad „The Times" schrijft vandaag, dat de hoop op vooruitgang op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken, die maandag wordt hervat, ervan af hangt of de Russen het Westen geen tijdslimiet willen stellen waarbin nen het met de aanwezigheid van de westelijken in West-Berlijn moet zijn gedaan. Waarschijnlijk, aldus Kinderverlamming in Frankrijk De Franse medicus prof. Pierre Lepine, de uitvinder van het Franse vaccin tegen kinderverlamming, heeft vrijdag gezegd, dat het aantal geval len van kinderverlamming in Frank rijk thans zo groot is, dat gesproken moet worden van één van de ern stige epidemieën, die Frankrijk ooit gekend heeft. Volgens prof. Lepine is de toestand zeer ernstig, maar kan de uitbreiding van de epidemie worden tegengegaan Het Franse ministerie van volks gezondheid heeft vrijdagavond een communiqué gegeven, waarin wordt gezegd, dat sedert begin juni het aan tal gevallen van kinderverlamming is toegenomen, maar dat er niet zo veel gevallen zijn als in 1957, het jaar van een grote epidemie. „The Times" zullen de Russen geen eenzijdige maatregelen in de kwes- tie-Berlijn nemen zolang de laatste hoop op een overeenkomst door on derhandelingen nog niet is vervlo gen. Komt er geen overeenkomst dan zal in het ergste geval het gevaer ontstaan van een botsing, die uit de hand kan lopen, aldus het blad. Zelfs in het beste geval zal door de toege nomen spanning de bewapenings wedloop heviger worden. Het onver mijdelijke gevolg zal dan zijn, dat de strijdkrachten van de Duitse Bonds republiek zeer worden versterkt en dat is juist was premier Chroesjtsjef wil voorkomen. In Zuid-Korea zijn in de afge lopen elf dagen 56 mensen om het le ven gekomen en 60 gewond door overstromingen en aardverschuivin gen. Vrijdag vielen er veertien slacht offers. Een 7090 mensen zijn dak loos. 't Bleef heet in Europa Ondanks plaatselijke zware on weersbuien hield de hittegolf vrijt' ig de West-Europeanen nog vast in zi>j greep. In Bonn was het zó warm, dat middags regeringsbureaus en ver scheidene ambassades sloten. Door open ramen zag men hier en daar typistes aan het v/erk, die met de voeten in een teiltje koud water za ten. West-Berlijn beleefde de warm ste dag sedert 1830, met. een maxi mumtemperatuur van 37 graden Cel sius. In Oostenrijk steeg het kwik tot boven de 35 graden. In dorpen in de Belgische Ardennen is vrijdag het drinkwater gerantsoeneerd. In Brus sel is een man om het leven gekomen die, door de hitte bevangen, van het dak van een gebouw van drie ver diepingen bij l.et paleis van Laken viel. In Noorwegen heeft het nu al in twee maanden niet geregend. In Stockholm was het vrijdag minder warm dan donrjerdag toen het kwik tot 37 graden steeg, doch men ver wachtte dat de temperaturen van daag weer zouden oplopen. Met kunstmanen te ontdekken De wetenschappelijke deskundigen van de drie-mogcnhedenconferentie in Genève over een verbod van kern wapenproeven zijn ervan overtuigd, dat men met behulp van vijf tot zes kunstmanen op een hoogte van enige tienduizenden kilometers alle kern ontploffingen op grote hoogte zal kunnen- ontdekken. Op geringere hoogte zijn veel meer kunstmanen nodig als men het gehele aardoppervlak zou willen be waken. Deskundigen hebben deze conclu sies neergelegd in een rapport van 3.000 woorden over methoden voor het ontdekken van kernontploffin gen op zo gro'te hoogte, dat de radio actieve straling buiten de dampkring kan ontsnappen. Het rapport zal aan de Amerikaanse, 3ritce en Russische regering worden gezonden, die moe ten uitmaken of het op de confe rentie zal worden besproken. Dag Hammerskjoeld, de secretaris generaal van de Ver. Naties, die vrij dag een bijeenkomst van de drie- mogendhedenconferentie in Genève heeft bijgewoond, feliciteerde de vertegenwoordigers met het feit, dat hun deskundigen erin zijn geslaagd een technisch uitvoerbaar stelsel voor het ontdekken van kernproeven op grote hoogte te ontwerpen. Hij verklaarde, dat de vorderingen die de afgevaardigden met het op stellen van een verdrag voor verbod van kernwapenproeven tot op heden hebben gemaakt, hem een gevoel van gerote bevrediging geven. Het wel slagen van deze conferentie zou een doorbraak op het gebied van gecon troleerde ontwapening betekenen, zei hij. De Australische weidevelden, die eens door de konijnen-legers werden geteisterd worden tha-»s door de kan garoe bedreigd. Hele hor'' ;n van deze spring,-in-het-velds grazen de beste weiden kaal en hebben sedert de oorlog het land reeds zeker een mil jard gulden gekost. De veehouders hebben bij de re gering aangedrongen op gelijksoor tige maatregelen tegen de kangaroes als destijds tegen de konijnenplaag zijn genomen met gebruikmaking van het myxomatose virus, dat mil joenen konijnen heeft weggevaagd er het gras op de weiden terugbracht. Volgens schattingen van veehou ders zouden er in het westen van Niéuw-Zuid-Wales een twee miljoen kangaroes rondhuppelen, die met el kaar de kost voor een vier miljoen schapen opeten. Aan de veldkeuken zal het niet liggen Een gedeelte van het Nederlandse leger is thans op oefening in de omgeving van La Courtine (Midden- Frankrijk). De veldkeuken doet haar uiterste best voor het welzijn van de troep. De koks moeten immers ook roeien met de riemen die zij hebben. Den Haag schonk Koning Boudewijn antieke tabakspot Tijdens het bezoek, dat Z.M. Koning Boudewijn vrijdag middag bracht aan het oude stadhuis in Den Haag, bood burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten hem een antiek zilveren tabakspot aan, welke in 1777 in Den Haag is vervaardigd door de in 1820 overleden bekende zil-versmid A. P. Dingemans. Foto: nieuwsgierig tilde de Koning de deksel op terwijl burgemeester Kolfschoten aan Koningin Juliana uitleg gaf Zij deden in overplaatsingen Twee onderofficieren van het Ame rikaanse leger zijn in Fort Lewis (Washington) veroordeeld tot lang durige gevangenisstraffen omdat zij „handelden" in overplaatsingen. Voorts zijn ze gedegradeerd tot ge woon soldaat. Beide heren maakten voor militai ren, die huh wilden betalen over plaatsingen ongedaan. Ook zorgden zij dat personen, die jn hun omge ving weinig bemind waren op ver zoek van collega's of ondergeschik ten naar verre oorden werden over geplaatst. Wel moesten degenen, die iemand uit hun omgeving wilden zien verdwijnen flink betalen. Voor zeven soldaten, die gezamen lijk zestig gulden per maand afbe taalden plaatsten zij een gehate ser geant over naar Korea. Anderzijds zorgden zij ervoor dat een soldaat, die naar Korea moest in de V.S. kon blijven. Hij moest hiervoor achthon derd gulden betalen.' In totaal hebben de twee onderof ficieren, die hun bloeiende handeltje vijf maanden hebben gedreven, veer tien soldaten naar Europa gestuurd, drie naar Korea en één (kennelijk een romanticus) naar Hawaii. Ze schreven zelf de reisopdrachten of vervoersbewijzen en deden uitste kende zaken. Nu zijzelf zijn veroor deeld, komen nog „dertig" klanten van hen voor de krijgsraad. Na een grondig onderzoek is de Officier van Justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, tot de conclusie ge komen dat de 17-jarige Duitser Jo- chem Filz, de moordaanslag in Utrecht waarvoor hij was gearres teerd, niet heeft gepleegd. Filz werd er van verdacht, in de nacht van 11 op 12 juni jongstleden de Utrechtse garagewacht J. Neder - hof te hebben neergeschoten. Deze werd daarbij zwaar gewond. De re cherche beschikte over enkele aan wijzingen, die het waarschijnlijk maakten dat Filz de dader was. De politie arresteerde de Duitser in He- del en bracht hem over naar het hoofdbureau van politie te Utrecht. Jochem Filz blijkt echter een wa terdicht alibi te hebben. Hij heeft in de bewuste nacht geslapen bij land bouwer D. Versteeg in Rumpt, een plaatsje in de Betuwe. Verschillende getuigen hebben hem die avond daar gezien. Hij arriveerde om acht uur en hij ging om half twaalf naar bed, zodat hij onmogelijk op het tijdstip van de overval (12 uur 's nachts) in Utrecht heeft kunnen zijn. Een van de voornaamste bewijzen tegen Jochem Filz was een lidmaat schapskaart van een gymnastiekver eniging in Keulen, die dich bij de plaats van het misdrijf werd gevon den. in een hooiberg. Men neemt nu aan, dat deze kaart hem ontstolen is en door de dader werd achtergelaten om de verdenking op hem te werpen. Jochem Filz zal aan de vreemde lingenpolitie worden overgegeven. Deze brengt hem naar Duitsland, omdat hij door zijn ouders wordt ge zocht en nog minderjarig is. Het onderzoek naar de werkelijke dader wordt onverminderd voortge zet. Engeland wil Bolletje De „fabriek van „Bolletje's" be schuit te Almelo heeft, naar wij ver nemen, met een van de grootste le vensmiddelenconcerns van Engeland een contract afgesloten, dat over tien jaar zal lopen, voor de levering van 600.000 tot 700.000 rollen beschuit per week. Dit betekent, dat jaarlijks voor een waarde van 6 miljoen gulden aan beschuit naar Engeland uitge voerd zal worden. Als logisch gevolg van deze miljoenen-order zal het fabriekscomplex van Bolletje belang rijk moeten worden uitgebreid. De fabriek, die uit vier hallen be staat, krijgt er daarom dit najaar nog twee hallen bij. De uitbreiding vergt een investering van rond één miljoen gulden. Wordt de fa briek met de helft vergroot, door de order uit Engeland zal de totale om zet van „Bolletje" met ongeveer 25 pet. toenemen. Tot nu toe werkten 450 mensen in de Almelose beschuit fabriek maar in de afgelopen week 2ijn er 89 nieuwe werknemers aange trokken. Restaurant Euromast op 100 meter Van de Euromast werd vuurwerk afgestoken en schepsfluiten in de Parkhaven gingen tekeer toen gis termiddag om kwart voor vijf het restaurant 't Kraaiennest z'n plaats op honderd meter hoogte bereikte. Er waren 131 uren voor dit vijzel- werk uitgetrokken, maar bijna een etmaal eerder is het gereed gekomen. Het weer heeft bijzonder meege-| werkt, en ook de opvallende belang-1 stelling van de Rotterdammers voor j dit werk was een stimulans, zei de chef van de montage-afdeling van Werkspoor N.V., de heer W. J, M. Sonnemans. De heer Jac. Kleiboer, de organi sator van Floriade, huldigde alle wer kers aan de Euromast in de persoon van de uitvoerder, A. Seroo uit Utrecht, die hij een lauwerkrans om hing. De mensen zelf kregen een gelde lijke beloning van Werkspoor en een meloen van de heer Kleiboer. Pastoor Notebaert te Ledeberg, een voorstad van Gent, is vrijdagochtend in zijn pastorie vermoord. Een jonge man, die ongeveer der tig jaar oud leek te zijn en een zwar te bril droeg, had bij de pastorie aan- I gebeld en was door het meisje in de spreekkamer gelaten, waar hij een onderhoud van ongeveer een half uur met de pastoor had. Op een ge geven ogenblik hoorde het meisje, dat in de keuken bezig was, de pas toor roepen: „Als u mij wilt ver moorden, doe het dan maar....", er klonken vier schoten en toen het meisje in de spreekkamer kwam, vond zij daar de geestelijke dood op de grond liggen. De politie vond vier hulzen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 i uur). MINDER WARM. 1 Overwegend zonnig weer be- houdens kans op onweer. Matige i wind tussen west en zuid. Over i het algemeen minder warm dan i vandaag. 12 Juli: zon op 04.33; onder 20.57; maan op 11.58; onder 23.43. 13 Juli: zop op 04.34; onder 20.56; maan op 13.13; onder1. Hoogwaterstanden 12 Juli: v.m. 7.11; n.m. 7.39. 13 Juli: v.m. 8.04; n.m. 8.34. Het weer in Europa Zonnig en warm De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een nieuwe storing in West-Frank- J rijk met zwaar onweer heeft van- j nacht in Zuid-Engeland grote hoe- j veelheden regen veroorzaakt. Zo meldde een vliegveld bij Londen 70 j mm regen. In Nederland hebben de buien alleen in de kustprovincies enige regen van betekenis gebracht. Het centrum van de nieuwe storing bevond zich vanmorgen bij het Nauw van Calais en verplaatst zich in noordoostelijke richting. Nederland blijft ook gedurende het komende et maal dicht bij het front, dat de tro pische warmte begrenst. Storingen, die langs dit front bewegen, zullen ook gedurende het weekeinde onweer kunnen veroorzaken. Overigens blijft het weer zonnig en warm. Er zullen in het algemeen niet meer zo hoge temperaturen voorkomen als dezer j dagen. De weerrapporten gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK van hedenmor- onbew. 26 C. onbew. 25 onbew. 26 onbew. 22 zw. bew. 18 half bew. 23 zw. bew. 25 half bew. 30 half bew. 33 regen 32 onweer 27 half bew. onbew. 28 onbew. 37 onbew. 37 onbew. 31 zw. bew. 33 half bew. 32 zw. bew. onbew. 30 onbew. 25 Korreltje Manieren zijn een spiegel waarin elk zijn eigen beeld vertoont. Goethe.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1