KLIEKJES Rode Kruis, afd. Leiden en Omstreken fêteerde 50.000ste donor Tere huid? van KIEKJES Iets aparts uit het zonnige zuiden ZATERDAG 11 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 ZILFA PLEET I». ROSSEM du CHATTEL Breesirait 95 DR1ESSEN Ij. HOOGERVORST I Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 Mevr. Guijt-Kraaijenoord uit Katwijk aan Zee Er heerste gistermiddag een milde temperatuur in de gangen van het gebouw voor interne geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis te Leiden toen er rond kwart voor drie een struise dame op de bloedbank van de bloedtransfusiedienst afstapte. Dit was op zichzelf geen buitenge woon voorval hoewel het nog veel te weinig voorkomt en ook de da me in kwestie kon niet vermoeden, dat uit verschillende hoeken en van achter ramen vele ogen op haar wa ren gericht; zij liet zich gewillig naar de bank leiden. Te Brittenstraat 14 te Katwijk Zee, zette echter grote ogen op, toen op gegeven moment de deur van het kamertje, waar haar bloed werd af getapt, werd geopend en enige heren in ietwat feestelijke optocht binnen stapten. Haar verbazing werd nog groter toen een der heren zich voor stelde als prof. dr. P. J. Gaillard, voorziter van het Rode Kruis voor Leiden en omstreken, die mevr. Guijt mededeelde, dat zij de 50.000ste was in de rij van donores, die sinds 1946 hun bloed aan hun medemensen af stonden. „U bent nu wel de 50.000ste", zei prof. Gaillard, die in gezelschap was van dr M. W. Jongsma. directeur- geneesheer van het Academisch Zie- Sinds mei 1946 heeft de bloedtrans fusiedienst van het Rode Kruis voor Leiden en omstreken in het Acade misch Ziekenhuis een zeer grote reeks donores mogen ontvangen. Mevr. Guijt-Kraaijenoord uit Katwijk Zee was de 50.000ste. Men ziet haar hier met een boekenbon en een le peltje in de hand op de „bloedbank", mej. Schippers nam haar bloed af. kenhuis, en de heer M. Rancuret, administrateur van de bloedtrans fusiedienst, „maar dit wil niet zeg gen, dat het Rode Kruis in Leiden en omgeving nu zo maar over een leger van 50.000 bloeddonores kan beschikken, daar lijkt het helaas nog lang niet op." Prof. Gaillard gaf mevr. Guijt, die thans voor de tweede maal bloed af staat, de verzekering, dat het Rode Kruis erg blij is met de spontaneïteit waarmee zovelen hun bloed geven aan hen, die er niet buiten kunnen. Maar er moeten er steeds méér ko men. Graag zag prof. Gaillard vele mensen komen van het formaat van mevr. Guijt en met hetzelfde en thousiasme. Namens het Rode Kruis bood hij de glundere mevr. Guijt een bon aan voor het boek over het leven van de stichter van het Rode Kruis. Henri Dunant, en een fraai Rode-Kruislepeltje. Mevr. Guijt was zichtbaar voldaan over de geschen ken en een klein beetje confuus van al die belangstelling voor haar, „en dat nog wel voor een Katwijkse", had ze al eerder gezegd. Grote sportevenementen worden 1 in Engeland altijd gretig aange grepen om nieuwe modesnufjes te lanceren. Hier toont een aantrek kelijke jongedame uit Hongkong een strooien hoed, die wat model betreft geïnspireerd lijkt op een chrysant. In „Huize Groenestein" aan de Loosduinseweg in Den Haag zal het zondag 19 juli feest zijn. Op die dag n.l. zal het 60 jaar geleden zijn, dat de eerw. zuster Tiburtio (in de wereld mej. Elisabeth Maria v. Tol) uit Hoogmnde, intrad in de Congregatie van de Zusters van OX.Vr. Moeder van Barmhartigheid te Tilburg. Van deze 60 jaren heeft zij er 59 jaren onafgebroken doorgebracht in „Hui ze Groenestein", waar zij de naam had de zuster te zijn van de „lekkere keuken". Ofschoon de zuster 9 jaar geleden aan de rand van het graf heeft gestaan, mag zij nu nog van een uitstekende gezondheid genieten. Babyderm-zeep (Advertentie) Wij houden ons aan het oude ge bruik en schotelen u, om te beginnen de oplossing van de vorige week voor: 1) Foutief geplaatst; 2) Nieuwe ere- commandeur tot ridder geslagen, za terdag, 20 juni; 3) Jarige prins kreeg muzikale hulde van „zijn" corps, dinsdag, 30 juni; 4) Een oude molen wordt een geslaagd vacantiehuisje, zaterdag, 27 juni; 5) Londense typo grafen zijn heetgebakerd, maandag, 29 juni; 6) Amerikaanse jeugd op de fiets door Nederland, donderdag, 2 was iets mis met de regie. Onder de genen, die desondanks een oplossing hebben ingezonden, hebben we niet temin de gebruikelijke prijs verloot. We wisten niet beter te doen. De ge lukkige werd mevr. C. Jansen, Voor weg 11 te Nieuwe Wetering. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK Laten we hopen, dat er nu geen mystificaties optreden bij het berei den van het kliekjesmaal. Er zitten anders wel vreemde ingrediënten in. 5) is gepeperd en 10 heeft iets met suiker te maken. Onze inventaris groeit al flink: behalve een heel res- taurant, dat hoog wordt aangeslagen 7) hebben we een broodtrommel, 11) een hooggeplaatst dienaar 9) en een stel slaven 1). Zelfs houden we er een gezelschapsspelletje op na 3). Men moet al heel wat bijzondere din gen bij de hand hebben 8) om het de vreemdelingen naar de zin te maken. Daarom ook brouwen we een lekker nij, naar oud-Germaans gebruik 4). Negerkindertjes snappen daar niets van 2) maar daar malen wij nu niet om: er loopt immers een streepje door onze kliekjeskok? WAT U DOEN MOET. Kimt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop by uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. juli; 7) Foutief geplaatst; 8) Foutief geplaatst; 9) Gouden Sardine voor Jean Cocteau, donderdag, 2 juli; 10) Veenbrand vernielde 500 ha. van het Wierdense veld, zaterdag, 20 juni; 11) De Caribinieri concerteerde op de Dam, maandag, 29 juni; 12) Gecos- tumeerde collecte bij de minister-pre sident, maandag, 29 juni. De kliekjeskok heeft de afgelopen week zijn potje laten aanbranden. Er 1 Maar ik zie zo fegen de reis op Pharmaceutische industrie bracht uitkomst voor mensen met gevoelig evenwichtsorgaan. De bewegingen van het schomme lende, slingerende en stampende schip worden door de lijders aan zeeziekte niet verdragen. De beweging van het vliegtuig, dat plotseling enkele tientallen meters in een zogenaamd luchtgat valt, is teveel voor het even wichtsorgaan van de mens die aan luchtziekte lijdt. Van deze op zichzelf onschuldige afwijking de verschijnselen ver dwijnen immers vrijwel onmiddel lijk wanneer de patiënt weer on der normale omstandigheden komt heeft de zeeziekte, sociaal ge zien, steeds de meeste betekenis gehad. Merkwaardig, doch achteraf zeer begrijpelijk, is het feit dat het woord „Nausea" waarmee in de geneeskunde het woord misselijk heid wordt aangeduid, letterlijk vertaald niet anders betekent dan: „met een schip te maken heb bend". Op de loopplank. Misselijkheid is het meest ken merkende verschijnsel van de kwaal, die men oorspronkelijk zee ziekte noemde. Het ziektebeeld wordt gecompleteerd door enkele andere symptomen zoals braken, hoofdpijn en ernstig algemeen on wel zijn. Precies deze zelfde narigheden kunnen zich echter evengoed voor doen in vliegtuigen: men is hier gaan spreken over luchtziekte. In trein, personenauto of autobus kun nen deze moeilijkheden evengoed optreden: hier is het begrip wagen ziekte ingeburgerd. De Engelsen spreken tegenwoor dig van „motion sickness", de Frans van „mal de mouvenent". Ons Nederlandse woord reisziekte is treffender omdat er bij dit alles nog verschillende andere faktoren in het spel zijn dan alleen hét on dergaan van heftige bewegingen. Er zijn namelijk gevallen bekend waar de verschijnselen van zee ziekte reeds optreden bij het be treden van de loopplank van een boot die nog rustig in de haven ligt! De op een vroegere zeereis door gemaakte ziekte wordt hier blijk baar de oorsprong van angstige verwachtingen, die op zichzelf reeds in staat zijn de gevreesde symptomen op te roepen. By ruw weer. Sommige mensen hebben een al te gevoelig evenwichtsorgaan. Bewe gingen die door een ieder zonder enige hinder worden verdragen, worden door hen als buitengewoon onaangenaam ondervonden. Hierbij bestaan grote individuele verschillen. De een voelt zich al leen maar wat onprettig, de ander is er al spoedig tamelijk miserabel aan toe. Ook de soort van bewe gingen waartegen de overgevoe ligheid kan bestaan, is tamelijk uiteenlopend. Het is ook bekend dat mensen met neiging tot zeeziekte op de duur kunnen wennen aan de schommelende scheepsbewegingen, maar dat behoort helaas tot de uitzonderingen. Te allen tijde zijn er zeelieden geweest, die bij ruw weer wen sten, dat zij maar weer rustig bij moeder de vrouw aan tafel zaten. Met de nieuwe geneesmiddelen tegen zee-, lucht- en wagenziekte wordt dat nu wel anders. De pharmaceutische industrie is er namelijk in geslaagd uitsteken de medikamenten tegen deze kwaal samen te stellen. De tablet ten zijn al weer lang genoeg in gebruik om hun bestaansrecht te hebben bewezen. Zeer tevreden. Met deze nieuwe geneesmiddelen ziet het er naar uit, dat we de moeilijkheden met het evenwichts orgaan aardig te boven kunnen ko men en dat de reisziekte een stoor nis is die niet meer behoeft te worden gevreesd. De grote vervoersmaatschappijen zijn er reeds toe overgegaan deze UIT DE KEUKEN GEKLAPT Dit zijn werkelijk heerlijke we ken voor de huisvrouw om een goed gevarieerd weekmenu te ma ken! Er zijn op 't ogenblik zoveel verschillende groenten te krijgen, dat het werkelijk geen kunst is om iedere dag iets anders op tafel te brengen. Groenten zijn van nature bijzon der rijk aan de zo nodige vitamines en zouten. Maar.... vitamines zijn gevoelige stoffen, die door een langdurige verhitting gemakkelijk onwerkzaam kunnen worden. Lang koken en stoven is daarom beslist af te raden, even zeer als het weg gooien van het kooknat, waarin de vitamines en zouten gedeeltelijk zijn opgelost. Wanneer dus ook hieraan gedacht wordt dan is 't nu de tijd om met de verse groenten volop gezondheid op te doen! ZONDAG: gevulde aubergines; lamsbout, peulen, nieuwe aard appels: open vruchtentaart. MAANDAG: koud lamsvlees, spits kool, aardappelpurée; beschuit- bollen gevuld met rabarbermoes. DINSDAG: gebakken lunchworst, bloemkool, peterseliesaus, aard appelen; hangop. WOENSDAG: bloemkoolsoep; spek lappen, stamppot rauwe andijvie. DONDERDAG: doperwten of capu- cijners met ham en kaassaus, aardappelen: bessenmuesli. VRIJDAG: zalmsladrie in de pan. ZATERDAG: volledige tomatensoep met kaas; fruit. Recept: Gevulde Aubergines. 3 aubergines, 60 gr. roomboter, 100 gr. rijst, 200 gr. geraspte kaas, 100 gr. uien, 200 gr. champignons. De aubergines in de lengte door snijden, het zaad eruit halen, met wat zout bestrooien en in de koe- kepan bakken. Een risotto maken van 100 gr. rijst, 100 gr. kaas en 100 gr. uien en hieraan nog 200 gr. gebakken fijngesneden champig nons toevoegen. Hiermede de aubergines vullen. De gevulde aubergines in een vuurvaste scho tel leggen, met kaas bestrooien en in de oven gratineren. Recept: Bessenmuesli. 1 lepel havermout, sap van Vi ci troen, 1 lepel gesuikerde geconden seerde melk, 150 gr. aalbessen. De bessen wassen en de steeltjes verwijderen; de bessen fijndruk- ken. De gecondenseerde melk ver mengen met het citroensap, de ha vermout en daarna het bessenmoes erdoor roeren. Desgewenst de bo venkant van de bessenmuesli be strooien met gemalen noten. tabletten onder hun reizigers te verdelen. De resultaten zijn steeds weer even frappant en alle par tijen zijn dus zeer tevreden. dr. H. W. Scalongne Veel zeer aparte creaties komen tot ons uit het zonnige zuiden, zeker waar het de zomermode of strandmode betreft. De zuiderlingen hebben een flair en zwier om iets op vallends en charmants te ontwerpen, waardooT zij grote naam in de mode hebben gekregen. Dit vinden we in al hun ontwerpen terug, zo ook in dit Franse ontwerp voor een strandensemble. Tegen de verwachting en gewoonte in is het ver vaardigd van een bijna zwarte stof, met een zeer grillig geel dessin en het bestaat uit een broek met nauwe pijpen en daar overheen een zeer lang jak zonder mouwen en met gesloten hals, dat door een ceintuur van dezelfde stof gesloten wordt. Het opvallende en aparte van deze creatie is ten eerste de gekozen stof en het jakmodel. Natuur lijk kan deze creatie niet door Iedere vrouw gedra gen worden, maar wie dit staat, maakt een zeer ex clusieve indruk. Ons model heeft haar verschijning nog geaccen tueerd door het dragen van een bijzondere hoed, die buitengewoon goed bij het geheel past. Het is een soort strandhoed met brede rand, waaraan stugge franje, alles ge heel In zwart uitgevoerd. Strandensemble en hoed passen voortreffelijk bij elkaar en men zou In - beslis? geen gék

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10