arüs<)6rlagiw§ NU f 130.- GOEDKOPER! tot SINGER MACHINES Onweer en siorm besloten een tropische dag SINGER Door bliksem gedood Twee doden en vier gewonden bij botsing viste op televisie VRIJDAG 10 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De bliksem striemde Nederland Verleer ontwricht; veel brandschade Duizenden en duizenden Nederlan ders in de Randstad Holland, die gis teren hun dagelijks werk moesten verrichten in een temperatuur die op sommige plaatsen zoals te 's-Gravenhage opliep tot 33 gra den celsius, werden, toen zij einde lijk naar huis konden, verrast door onweer, regen en zelfs hagel. Een kort maar hevig onweer trok in de namiddag en avond van' west naar oost over Nederland en richtte overal schade aan. Vele malen ont stond brand door blikseminslag. In Amsterdam was het zo heet, dat de brandweer grote hoeveelhe den koel water op het hete, zinken dak van de Koninklijke Schouwburg moest spuiten, om te zorgen, dat de koninklijke gasten 's avonds in een redelijke temperatuur de galavoor stelling zouden kunnen bijwonen. Tegen de avond brak ook hier een hevig onweer los. Ongeveer om acht uur, brak, vermoedelijk ten gevolge van blikseminslag brand uit in de „Azië"-lood van het Blaauwhoeden- veem. In de stad zelf veroorzaakte het onweer ongerief in de electriciteits- voorziening. Ongeveer 200 meldingen van doorgeslagen zekeringen kwa men binnen. Om half twaalf was de storingsdienst nog in touw om deze euvelen te verhelpen. SCHEPEN OP DRIFT. In Rotterdam sloeg de bliksem in een schuur met lanaoouwmaterialen, die geheel afbrandde, Op verschei dene plaatsen in de stad.werden bo men ontworteld. Een daarvan viel op een geparkeerde auto. Hier en daar stagneerden ze het verkeer. De hevige regen had tot gevolg, dat op diverse plaatsen gaten in het weg dek ontstonden. Een ziekenauto, waarin een patiënt vervoerd werd, werd beschadigd door een van een gevel gerukte markies. De chauffeur kreeg snij wonden door brekend glas. In de Waalhaven sloegen twee schepen en raakten vier spoorwagens op drift. „De Blauwe" stond stil. Door blikseminslag in de centrale van de Noord-Zuidhollanrse Ver- voersmij. aan de Loolaan te Voor burg werd het reizigersverkeer met de „blauwe tram" 7 kwartier onder broken, juist in het spitsuur. Met extra bussen en met huip van de N.S. konden de passagiers, zij het met ver traging, afreizen. De inslag in de centrale veroorzaakte geen noemens waardige schade. Te ongeveer 19.00 uur stond de bovenleiding weer onder spanning. Ongeveer 18.00 uur sloeg de blik sem ook in een motorwagen van lijn 12 van de H.T.M. op de Rijnstraat bij het station Staatsspoor. De wagen moest naar de remise terugkeren. In de H.T.M.-remise aan de Lijsterbes- straat sloeg de bliksem door de bo venleiding naar de grond. Deze in slag bleef zonder gevolgen. De brandweer werkte verscheidene uren onder hoogspanning voor stormscha de en ondergelopen kelders. Hotel verwoest. Tijdens een kort mar hevig onweer, dat zich boven Oisterwijk ontlastte en dat gepaard ging met hevige re gens, is de bovenverdieping van ho tel „Wijenbergh" door de bliksem getroffen en door brand volledig ver woest. Het daaronder gelegen ge deelte, waar ondermeer de keuken ge vestigd is, kreeg grote waterschade. Woensdag begon in hotel „Wijen bergh" het tweedaags congres van het Nederlands genootschap van be- roepsdansleraren, welk congres don derdag besloten zou worder met een gala-avond met internationale dans- demonstraties. Hoewel restaurant en danszaal gespaard bleven, kon de ga la-avond niet doorgaan. „Wijenbergh" was een eeuwenoude boerderij, die tien jaar geleden tot hotel werd omgebouwd. Treinverkeer gestagneerd. Het treinverkeer ondervond even eens hinder van het onweer. De blik sem sloeg in de bovenleiding van de baanvakken DelftSchiedam, Schie- dam-Hoek van Holland, Zwijndrecht Dordrecht, DordrechtLage Zwa- luwe. Van de interantionale lijnen kreeg de Austria-Expres een uur vertraging. De T.E.E. Amsterdam Parijs kwam 112 minuten achter op de dienstregeling. Veilingbrand. Tijdens het onweer boven het Be- tuwse stadje Huissen brak donderdag avond om half negen brand uit in het magazijn van de coöp. aan- en ver koopvereniging van de A.B.T.B., waarin grote hoeveelheden kunst meststoffen, veevoeders e.a. waren opgeslagen. Terwijl de brandweer de brand met negen stralen te lijf ging, stak uit westelijke richting een hevige wervelwind op, waardoor de vlammen oversloegen naar de belen dende veilinggebouwen. Dank zij de hulp van de brandweer uit Arnhem, bleven deze behouden. Het magazijn brandde echter geheel uit Van het aangrenzende kantoor van de Boe renleenbank brandde het dak af. De inventaris kon worden gered. De schade wordt geschat op enkele tonnen. Men is verzekerd. Toen een tankwagen van de Arnhem se brandweer op de terugweg de boerderij „Het Duifje" passeerde, sloeg de bliksem in in een bijen- schuur achter deze boerderij. Het ge bouwtje brandde af, doch door on middellijk ingrijpen van de beman ning van de tankwagen kon worden voorkomen, dat de brand zich uit breidde naar de kippenhokken en het opgeslagen hooi. Circus in de storm. Grote schade is toegebracht aan het circus Boltini dat te Epe staat. De stallen zijn door de storm vernield. De dieren zullen worden onderge bracht bij boeren in de omgeving. De eigen circus-brandweer heeft de showtent door natspuiten kunnen overeind houden, zodat de voorstel ling, die om 8 uur was begonnen, doorgang kon vinden. De schade loopt naar schatting 30.000. In Uden dreigde ook een circus tijdens een onweersstorm in de lucht te gaan. De brandweer kon het ge vaarte door natspuiten aan de grond houden. In Scherpenzeel werden acht koeien tegelijk door de bliksem gedood. Onder het Lof in de R.K kerk te Muiden sloeg daar de bliksem in. De dienst moest bij kaarslicht worden voortgezet. De Gereformeeide kerk te Muiden kreeg ernstige schade aan het dak door blikseminslag. Van de 65 meter hoge steigers rond de St. Vitustoren in Bussum werden jn de vooravond vele planken losgeslage door hevige rukwinden. Het verkeer rond de toren moest wor den omgelegd. De 34-jarige heer W. Roest uit Nieuw Lekkorland is gisteravond om ongeveer acht uur tijdens een zeer hevig onweer boven Rotterdam zuid en Ridderkerk door de bliksem getroffen. De heer R., die chauffeur is op de autobusdienst Kinderdijk- Rotterdam van de vervoersmaat schappij „De twee provinciën", ver liet ter hoogte van het hotel „Het Witte Huis" aan de Mauritsweg te Ridderkerk zyn bus en schuilde on der een boom. Terwijl hij daar stond werd hij door de bliksem getroffen. Hij werd vervoerd naar het Zuider ziekenhuis in Roterdam, waar hij kort daarna overleed. Het slachtof fer was getrouwd en vader van drie kinderen. Van Nelle besteilen Van Nelle bestellen (Adv.) Bedrijfsleider renbaan Mereveld' verongelukt Uitslaande brand in Café »Toon van Wijk» Bliksem-inslag heeft gisteravond een uitslaande brand veroorzaakt in het achterhuis van de boerderij, an nex café „Toon van Wijk" tussen Bunnik en Utrecht, nabij de renbaan Mereveld. Het was de derde ramp, die het paardensportcentrum binnen enkele uren trof. In de namiddag werd namelijk de vergunninghouder van het café, de 72-jarige heer A. v. Wijk door een attaque getroffen. In de middag reed de heer Nico Bloemsaat, een van Europa's meest bekende trainer-pi keurs en bedrijfsleider van de café- boerderij bij Ede met zijn motor tegen een geparkeerd staande auto. Hij werd levensgevaarlijk gewond en overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. De dochter van de café-exploitant, die de leiding heeft in het restaurant, was naar de plaats v.an het ongeluk gegaan. Zij was nog niet lang weg, toen de bliksem insloeg. Op de zolder van het achterhuis, boven de lege koeienstal lagen 400 balen hooi opgeslagen, die in een oogwenk vlam vatten. De brandweer slaagde erin, het vuur tot de zolder te beperken, mede door de gelukkige omstandigheid, dat zich tussen het achterhuis en het café een brand muur bevond. In het café waren alleen de tweede bedrijfsleidster, mej. Mimi Doppe, een dienstertje en vijf klanten aan wezig. Zij begonnen onder leiding van mej. Doppe aanstonds met het in veiligheid brengen van bedden en huisraad, totdat de brandweer ver zekerde, dat de vlammen niet meer naar het woonhuis zouden overslaan. Naast de boerderij staat een stal, waarin acht kostbare renpaarden waren ondergebracht. Zij konden bij tijds worden los gemaakt. Een van de paarden was de kampioen „Doublé Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen (Adv.) Prinses Beatrix is voornemens, op i en 29 augustus a.s. een bezoek aan Friesland te brengen. Het program ma zal o.m. bevatten een bezoek aan het sanatorium „Beatrix-oord" te Ap pelscha in de morgen van 28 augus tus, voorafgegaan door een steenleg ging te Haren bij Groningen op de bouwplaats van het nieuw te bouwen sanatorium „Beatrix-oord" aldaar. Six", die S 32.500,waard is. De boerderij was nog maar vijf jaar oud. Zes jaar geleden brandde de oude boerderij geheel af. De fa milie Van Wijk heeft toen twee jaar gewoond onder de tribunes van de renbaan Mereveld. De verongelukte renner N. Bloem saat werd 32 jaar oud. Hij was al vanaf zijn zeventiende jaar bedrijfs leider van de renbaanstallen. Van Nelle bestellen (Adv.) Geen voorrang verleend Op het voorrangskruispunt Oude Baan-Kanaalstraat in de gemeente Dongen (N.-B.) zijn gistermiddag me vrouw Eras uit Tilburg met haar 7-ja rig zoontje bij de botsing van de door haar bestuurde personenauto met een militaire truck om het leven ge komen. Van de vier andere inzitten den, een dame, een dienstmeisje en twee kinderen, werden er twee ern stig gewond. Allen werden naar een ziekenhuis in Tilburg overgebracht. Volgens de politie verleende de personenauto geen voorrang aan de op de voorrangsweg van links komende truck, afkomstig van de militaire werkplaats zuid te Dongen. De auto van mevr. E. werd totaal vernield. Een trieste bijzonderheid is, dat juist een actie van het verbond voor vei lig verkeer in Dongen werd gehou den. De tweejarige Marinus Vlak te Mijdrecht is in een onbewaakt ogen blik in de sloot, voor de woning van zijn ouders, te water geraakt en ver dronken. Kunstmatige ademhaling en het werken met een zuurstofapparaat mochten niet meer helpen. Jongetje overreden Vlak voor hotel „De Roskam" te Barneveld is gistermiddag omstreeks kwart voor vier een ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan het vierja rig jongetje Ronnie van de Put uit Barneveld. Mevrouw Van de Put reed in de Langstraat, richting Schoutenstraat, op haar fiets, voorop haar achtjarig dochtertje en achterop haar zoontje, de vierjarige Ronnie. Juist toen zij bij het hotel reed, werd zij inge haald door een grote vrachtauto met aanhangwagen uit Lunteren. Deze moest sterk naar rechtsuitwijken, om dat zich voor het hotel een werktent van de PTT bevond. Vermoedelijk heeft mevrouw Van de Put niet op gemerkt, dat er na de vrachtauto nog een aanhangwagen kwam, want zij week waarschijnlijk een kleinig heid naar links uit, waardoor haar fiets werd gegrepen door de aanhang wagen. Haar zoontje, dat achterop zat, kreeg de wielen over zich heen, waardoor het op slag dood was. Me vrouw Van de Put kreeg een shock. (Advertentie). Van Nelle bestellen (Adv.) Moiorvlet overvaren, schipper verdronken Gistermorgen te ongeveer 11.45 uur is op de Bergse Maas nabij Eethen, bij de monding van het Heusden ka naal, een drietons motorvlet overva ren door een tanker. De schipper van de motorvlet, de 37-jarige De Geest uit Elten is hierbij verdronken. De verdronken schipper was weg naar de deltawerken om commando op zich te nemen van een asfaltschip Hij was met zijn vlet, sa men met de tankboot „Jans" uit Zaandam, geschut in de sluizen, tien kilometer stroomopwaarts Toen het ongeluk plaats had bevonden de twee schepen zich juist naast el kaar. Door een onverklaarbare ma noeuvre van de motorvlet kwam deze plotseling haaks op de tanker te liggen. TIJDELIJKE AANBIEDING Dit is Uw grote kans om een moderne elektrische SINGER zigzag-naaimachine tegen een veel la gere prijs te kopen. En... zelfs bij deze prijzen geldt nog de bekende SINGER betalingsregeling, dus een aankoop die erg gemakkelijk is. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan, 't Is slechts tijdelijk. Reserveer nog vóór Uw vakantie Uw SINGER zigzag bij de dichtstbijzijnde SINGER winkel of agent, dan staat zij straks voor U klaarl S,NGER nUde*e Alleen bij kunt U kiezen K. ver- Wocr nu Adres: Plaats moderne zigzags prijzen tv au onze i.v.-medewerker) Enthousiaste komng Boudewijn ie iNOoruwijK Het helaas korte, maar indrukwek kende Dezoex van i&omng oouuewyn aan i\ooruwijit moet voor oe tfeigi- scne vorst wei en van oe nougiepun- ten van zyn veroiyr in iNeueiiand zijn geweest. De Deernen, die in oe nuisivètiners zijn Dinnengeurongen, neuDen er mei om gelogen, net was weliswaar tropisch warm, oocn men zag de vlaggen wapperen, oe zee licxneüjK uruisen en oe zeuuooyes over net water scnieten, hetgeen er op wees, oat er geluJDug een klem Dnesje stond, jvomng en prins naa- aen oe unuormpet cugezet. unze ko ningin bewoog zien in zomerioiiet en gezamenlijk neeit men in een op net duin geoouwae tent met smaait genoten van een verlrising. Hartelijk, glimlacnend en enthou siast neeit Koning tfouaewyn enxeie ouoe Dexenoen gesprotten en zien la ten leiden naar piexxen, waar nij ais vijfjarige knaap neeit vertoeio en gespeeld. Men zag op de t.v. de vorst gezellig praten met Deuntje Vlug, met de neren De Jong en Duindam die vroeger het toezicni op net strand nadden, met de heren J^jramer en Ba- rendse, van welke laatste de koning een opgespelde onderscheiding be wonderde, met hoofdagent Timmers en vooral met hoofdagent Frans Vink, die destijds huisknecnt was by de fa milie v. d. MorteL Voor de NTS en de Belgische t.v. heeft deze oude be kende van prins Boudewijn in een prettig gesprek- verhaald, hoe de prins op de rug van de heer Vink paardje reed en na een val van zijn fietsje triomfantelijk reageerde: „een groot soldaat huilt niet". In de tent heeft koning Boudewijn, begeleid door de burgemeester, en na de wethouders aan zich te hebben laten voorstellen, kennis genomen van een serie fotos uit zijn verblijf in Noordwijk Telkens zag men het kleine jongetje met zijn grote pet terug; men kreeg herinneringen te zien aan het Noordwijk van toen, en zoals de Vlaamse commentator Omer Grawet wist te verzekeren, kreeg de kleine prins wel eens straf door een enkele dag niet naar het strand te mogen, als hij stout was geweest of verzuimd had Nederlands te spre ken. We hebben werkelijk genoten van deze alleraardigste t.v.-uitzending van het N.I.R. De camera's van Wim de Gruyter hebben alle plezierige tafe reeltjes afgetast en daarbij bleek, hoe druk er ook door jeugdige amateurs werd gefotografeerd. „Troilus en Cresslda" Na een zeer warme dag hebben de koning der Belgen en ons vorstelijk paar verpozing gevonden in de Am sterdamse stadsschouwburg, waar in het kader van het Holland Festival een opvoering werd gegeven van Shakespeare's „Troilus en Cressida". We hadden het stuk, waarvan eigen lijk niet te zeggen valt. of het een drama dan wel een blijspel moet worden genoemd, verleden week in de regie van Johan de Meester ge zien. Men had toen een blik over -een breed toneel; maar via de t.v. was men eerder op close up aangewezen en daarvoor was de inmenging van Willy van Hemert wel gewenst. De beste tonelisten waren aan deze zeldzame uitvoering te pas gekomen; vooral het spel van Johan Smitz, Cees Laseur, Ko van Dijk. Rob de Vries, Henk Schaer en Ellen Vogel heeft "zich onderscheiden. Wegens het hoge bezoek en de vaak geestige inhoud van het stuk is de galavoor stelling een blije ontmoeting van hon derden mensen in de zaal geworden en een aangenaam verpozen voor hen die het mee-genieten thuis af konden. „Ja, dit lijkt eigenlijk geen werke lijk leven, hè? En toch is het zo won derlijkze begon de piepende pedalen te trappen. „Ze hebben nu ook de muziek voor de tweede acte gekozen. Eerst „Onward, soldiers" en daarna „Jobalai". Is dat geen goede combinatie? Je herinnert je de scène toch, niet?" Gerry herinnerde zich de scène uit stekend. De laatste scène uit de tweede acte, met muziek die aan de crisis voorafgaat en die Linda's uit eindelijke revolte symboliseert. Die scène moest op een zaterdagavond spelen en Linda is thuis gebleven om een vriend te ontvangen, maar ze v-ach tevergeefs. Rusteloos loopt ze naar het orgel en begint te spelen. Eerst speelt ze een ernstig stuk, daar haar man alleen klassieke muziek in huis duldt. Maar ze vindt er geen troost in voor haar opgev/onden. ver. warde gedachten en na enige plech tige maten gaat de muziek over in de door Reita Lambert der LIEFDE koortsachtige maat van een modern wijsje. Het orgel zou zo geplaatst worden, dat de toetsen voor het toneel niet te zien waren, zodat men in de zaal alleen Lola's gezicht en haar wijd zwaaiende gestalte zag. Het werke lijke spelen zou niet op het toneel plaats vinden. Er waren nogal tegen strijdige meningen over de keus der muziekstukken geweest, maar Doxie zei, dat iedereen dit de beste combi natie vond. „Luister, dan zal ik het voor je spelen", en ze speelde een paar ma ten van de oude krijgsdans en daar na, bijna voordat Gerry de overgang gemerkt had „Jobalai". „Kom in die vakantiestemming, laten we plezier hebben Joba-joba-jobalai!" Iedere zenuw in Gerry's lichaam deed pijn bij die onzalige combina tie, maar hy begreep dat het scherpe contrast tussen de beide melodieën prachtig bij de scène paste. „Ja, dat is uitstekend", zei hij. „Dat zal pakken". „Ik zal in staat zijn uit een beter orgel een mooier geluid te krijgen. We zullen een modern instrument achter het toneel gebruiken". Ze ging door met zacht te spelen, probeerde te stoppen, en neuriede in zich zelf. Ggrry keek de nauwe gang af, die naar de kleedkamers leidde. Eén van die kamers had een ver bleekte gouden ster op de deur en deze ster zou spoedig door een hel dere nieuwe vervangen worden om aan te geven dat dit de kleedkamer van de ster van het gezelschap was, de kleedkamer van Lola. Gerry wist, dat Lola daar nu binnen was. Ze was er binnen gegaan, als Linda, zenuw achtig en overspannen, ze zou er uit komen als Lola, doodmoe, bleek en vriendelijk. Ze zou haar arm onder Gerry's arm steken, haar wang tegen de zijne leggen en zeggen: „Lieveling ik ben zo moe". „Eerst was ik bang het te pro beren", zei Doxie. „Ik speel niet erg goed, weet je, maar Linda wordt toch verondersteld niet erg goed te spe len en het publiek zal natuurlijk den ken dat Linda speelt". Gerry richtte zijn blik weer op haar. „Waar heb je het over? Ze laten jou die muziek toch niet spelen?" „O, ik wil het", zei ze. „En Charlie zegt, dat ik het kan". „Maar dat is een zenuwslopend werkje, Doxie. Gesteld nou eens, dat je last krijgt van plankenkoorts? Mij bevalt dat helemaal niet". Ze was met spelen opgehouden: haar handen lagen stil op het toet senbord, ze hield het gezicht naar hem opgeheven, haar lippen stonden een weinig vaneen. „Nee, Gerry?". „Neeplotseling merkte hij een bewegende schaduw tussen de stille schaduwen der voorwerpen, en toen kwam Nigel Tucker langzaam in de lichtpoel rondom het orgel. Hij keek naar Doxie. Gerry wist toen, dat hij goed geraden had en hij zei hardop: „Dat doe ik zeker niet. Ik ben het er helemaal niet mee eens". Waar ben je het nou weer niet mee eens?", vroeg Ni. „O, hallo. Ik ben het er niet mee eens, dat Doxie die muziek speelt". Ni stond nu naast het orgel. Hij keek nog steeds naar Doxie. Hij be heerste zijn gevoelens volkomen en de glimlach op zijn mond was luchtig en onpersoonlijk. „Dat is erg kortzichtig van je. We sparen op die manier weer het salaris van één man." Gerry grinnikte. „Wel, in dat geval zal ik wel verplicht zijn mijn be zwaren in te trekken". „Dat is de reden helemaal niet", zei Doxie en ze lachte.„Ik wil eenvoudig doen". „Lykt ze niet op een verwend kind?", vroeg Ni. „Zeker", zei Gerry. Ze is bezig een tiran te worden". „Denk je, dat dat het geval is met haar?", vroeg Ni en ze keken haar allebei erg bezorgd aan. Ze kreeg een kleur, nam haar han den van het toetsenbord en bekeek ze. „Nu zijn jullie allebei flauw hemel, kijk mijn handen eens". Ni greep de ene hand, en Gerry de andere. „Smerig", zei Gerry. „Lelijk", zei Ni. Toen lachten ze allemaal en het volgende ogenblik hielden ze met lachen op, want Lola was uit haar kamer te voorschijn gekomen. Gerry liet Doxie's hand los en ging Lola te gemoet om haar te begroeten. Doxie stond op en Ni trok het leren c'.ek over de orgeltoetsen. „Waar giechelen jullie om?", vroeg Lola en er was een zwakke klank van verbazing in haar lieve, vermoeide stem, dat iemand de wils kracht kon bezitten om te giechelen. Ze legde haar hand onder Gerry's arm en legde haar wang tegen zijn mouw. „Lieveling, ik ben zo moe". „Ik heb haar al gezegd", zei Ni, „dat als ze op deze manier doorgaat, ze totaal op is, voordat de voorstel lingen goed en wel beginnen". „Maar zo moet het zijn, schat", zei Lola. „Ik moet zo moe zijn, dat ik niet kan denken. Dan kan ik goed spe len". „Komt me vreemd /oor", zei Ni. „Zeg, ik heb een idee. Waarom zou den we niet allemaal bij mij thuis di neren? Ik heb een prachtig stuk wild en we kunnen een fles champagne soldaat maken". Lola glimlachte toegeeflijk. „Je weet, dat dat onmogelijk is. beste kerel. Ik heb om zes uur een afspraak en verder is mijn hele avond bezet. Ik zou trouwens geen hap door mijn keel kunnen krijgen. Maar ga jy, Doxie. Jij en Gerry „Nee, ik ga met jou mee en zal er voor zorgen, dat je tenminste een ge kookt ei eet", zei Gerry. „Maar er is geen reden, waarom Doxie niet mee zou gaan. Neem haar mee, Ni". „O, neet ik zoubegon Doxie, maar Lola zei: „Wees niet dwaas, schat. Ni heeft een" uitstekende keukenmeid.ze zoende Doxie op haar wang. „Het wordt tijd, dat je eens uit gaat en een fatsoenlijke maaltijd te eten krygt". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8