mm Koning Boudewijn had in Noordwijk willen blijven Een ogenblik rust na hartelijke ontvangst HERNIEUWDE KENNISMAKING XV:J::r graas., ia I iwjw n VRIJDAG 10 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Noordwijk schonk Koning Boudewijn 10.000 bloembollen Als symbool van de schoonheid van dorp ne streek heeft burge meester mr. G. F. C. van Berckel tijdens het oponthoud van koning Boudewijn te Noordwijk tiendui zend tulpen- en narcisbollen voor de tuinen van het paleis te Lae- ken aangeboden. De ongedwongen sfeer in de tent, waarin het hoge gezelschap verfrissingen gebruikte, bood de burgemeester de gelegenheid even een apartje met koning Boudewijn te hebben om het ge schenk namens de gemeentena ren aan te bieden. Aan de hand van kleurenfoto's kon de koning zien, welke bloemen het vol gend voorjaar de borders van zijn paleistuin zullen sieden. Koning Boudewijn zeide blijk verrast te zijn en het geschenk zeer op prijs te stellen. Noordwijk verkeerde gisteren in feestvreugde. Tientallen Belgische en Ne derlandse vlaggen en honderden mensen in luchtige en fleurige kleding ga ven en levendig uiterlijk aan de badplaats die op een andere tropische dag waarschijnlijk zonnend zou hebben liggen soezen. Noordwijk, waar een groot aantal jeugdherinneringen van de jonge Bel gische vorst liggen, heeft Koning Boudewijn hartelijk welkom geheten. De koning, die tijdens zijn drukbezette toernee door het zonovergoten Neder land, waarschijnlijk met verlangen heeft uitgezien naar de ogenblikken van rust en verkwikking, die hem in Noordwijk geboden werden, zal zeer zeker getroffen zijn door de spontaneïteit, waarmee inwoners en badgasten hem verwelkomden. Meer dan de honderden, die langs de weg de hitte van de dag trotseer den om de Koning te zien, hebben negen Noordwijkers naar de dag van zijn komst uitgezien. Dat waren de negen, die aan Zijne Majesteit wer den voorgesteld. Die hernieuwde kennismaking vond plaats bij de in gang van het Zuiderbad. Geestdrift. Weliswaar was de aankomst van de Koning, Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun gevolg niet zo spectaculair als oorspronkelijk in de bedoeling lag, maar dat was zo te zien van geen enkele invloed op de geestdrift, waarmee het vorste lijk gezelschap verwelkomd werd. Van het vliegveld Valkenburg af waar de vorsten na een vlucht over de Delta-werken met drie Dakota's landden, reden zij luide toegejuicht door de schooljeugd langs de Beeklaan, Oude Zeeweg, Rembrandt- weg, Beethovenweg en Boerhaave- weg naar de Koningin Astrid-boule- vard. waar ze omstreeks kwart voor vier 'bij het Zuiderbad arriveerden. Koning Boudewijn was gekleed ia hetbuitenmodel uniform van gene raal van het Belgische leger. Hij droeg een zonnebril, die hij door de Staande op een duintop bij het Zuiderbad kijkt Koning Boudewijn enkele ogenblikken uit over het strand en de zee, waaraan hij in zijn jeugd zoveel onbezorgde, zonnige uren doorbracht. Achter de koning prins Bernhard, burgemeester Van Berckel en H.M. de koningin in ge sprek met mevr. Van Berckel. warmte steeds afzete, om hem even later, als bescherming tegen de scherpe zon, weer op te zetten. De jonge vorst maakte een be scheiden en vriendelijke maar toch ernstige en gedecideerde indruk. Koningin Juliana droeg een zand kleurige deux-pièces en een hoedje van Valenciennekant. Ze droeg het armbandhorloge, dat haar onlangs door het Nederlandse volk geschon ken werd. Prins Bernhard, tenslotte, was gekleed in het uniform van lui tenant-admiraal der koninklijke ma rine. Vanuit de diepte van de duinpan was duidelijk het gejuich hoorbaar van de menigte boven, aan de Ko ningin Astrid Boulevard, toen daar de auto's van de koninklijke stoet arriveerden. Het grote ogenblik. Ogenschijnlijk een weinig nerveus in het vooruitzicht van het grote ogenblik, schikten de negen geluk kigen voor het laatst hun kleding. Burgemeester G. F. C. van Berckel stelde eerst de wethouders J. de Geus en J. van Leeuwen en de gemeente secretaris, de heer B: Ike aan de koning voor. Daarop wendde hij zich tot zijn hoge gast en vestigde zijn aandacht op de aanwezigheid van een aantal Noordwijkers, die hij zich wellicht nog uit zijn kinderjaren zou herinneren. Het waren: de heer J. M. P. Ba- rendse, brigadier van politie, die in 1936 was ingedeeld bij de 'speciale bewakingsgroep voor Goohorst en het strandpaviljoen en die dus meer malen in direct contact is geweest met de toenmalige kroonprins Bou dewijn. G. C. Timmers, hoofdagent van po litie, die in 1935 en 1936 was inge deeld bij de strandbewaking. Hij had toen speciale consignes voor het toe zicht tijdens het strandbezoek en het baden van de koningskinderen! C. Duindam, los-arbeider, had bij Na de hernieuwde kennismaking met negen Noordwijkers, die in 1935 en 1936 in direct contact met hem hebben gestaan, begaf Koning Bou- dewijh zich naar de ontvangsttent. de jeugdbezoeken van de koning het toezicht op het zonnebadterrein Zui derbad, waar het strandpaviljoen stond. Ook thans verricht hij nog dezelfde werkzaamheden; A. de Jong zonder beroep, verrichtte in 1935 en 1936 toezicht op het strand bij het Zuiderbad en Leunt je Pluk-Cramer, die destijds de uitgave en de ver zorging van het badgoed verzorgde. Ook de oud-directeur van gemeen tewerken, de heer C. van Vliet, naar wiens ontwerp het strandpaviljoen- tje werd gebouwd, de heer E. L. de Witt, destijds wethouder en thans raadslid, de heer Tlh. H. Polman, componist en dirigent van kinder koren en de gepensioeneerde wacht meester le klasse van de rijkspolitie J. Pruyssers werden aan de koning voorgesteld. „Alles is veranderd" Hij maakte met hen allen een vriendelijk praatje Hij kon zioh heel vaag nog het paviljoen herinneren en ook nog, dat hij een bijzonder leuke vacantie in Noordwijk had ge had. Zo leuk, dat hij te kennen gaf, dat hij wel weer in Noordwijk zou willen blijven. „Ik heb veel zin om hier te blijven en wat te gaan zwem men". Arie de Jong trachtte de Koning wat te helpen by het in zijn geheu gen terugbrengen van die leuke va- canties: „U hebt nog op mijn rug ge zeten; ik was toen vaak speelbeest". En mevr. Plug-Cramer kon gewoon niet geloven, dat de koning hun ge zichten niet meer terugkende: „Maar luister nou es, majesteit, kunt U zich ons nu niet herinneren?" De koning, kennelijk een beetje verlegen met de situatie haalde lachend de schouders op, zeggend: .maar alles is hier zo veranderd". Nadat de heer Polman de koning der Belgen een bundeltje liederen had aangeboden, getiteld „Negen Kroonjuwelen", die destijds door de kroonprins gezongen zijn, begaf het hoge gezelschap zich naar de speciaal voor deze ontvangst opgetrokken tent om er een verfrissing te gaan gebruiken. Maar eerst keek hij nog enige tijd uit over de zee, waarover bij het naderen van een flinke onweersbui, een dichte nevel kwam opzetten. De koning drukt hier de hand van de 74-jarige Arie de Jong, die in die jaren op het strand bij het Zuider bad waakte over de veiligheid van kroonprins Boudewijn en zijn zusje prinses Josephine Charlotte. Voorafgegaan door de motorreddings boot paradeerden een aantal zeil bootjes vlak onder de kust o/er het gladde water, waarop ze leken te zweven. Spoedig daarop begaven koning Boudewijn en zijn vorstelijke gast vrouw, zich weer naar de auto's. Bij het verlaten van het Zuiderbad over handigde de 12-jarige Joke van der Niet, leerlinge van de Prinses Mary- kesdhool, de koningin een boeket witte orchideeën. Voor haar was het „de mooiste dag van haar leven". Een juichende menigte deed de vorsten uitgeleide. NEDERLANDER IN BELGISCHE MIJN OMGEKOMEN Donderdag heeft zich in de Char- bonnage de Quatre Jean, te Queue- du-Bois, een instorting voorgedaan, waarbij vijf arbeiders door een mas sa van 40 ton verscheidene uren lang ingesloten zijn geweest. Vier van hen konden met lichte verwon dingen worden bevrijd, maar de vijfde, Henri Wilhelmis; van Ne derlandse nationaliteit, bleek te zijn overleden. Zijn lijk werd vrijdag ochtend vroeg naar boven gehaald. Een Japanse arbeider in Hokkai do is twintig jaar lang dronken ge weest. Donderdag heeft prof. Sjoeji Sasaki van de bacteriologische afde ling van de universiteit in Hokkaido de oorzaak meegedeeld: een gist- zwam in de maag. Hij voegde eraan toe, dat de patiënt, wiens naam niet bekend werd gemaakt, is genezen. jK»É 7 I r r v.l 1 I Hansaplast y Ik Neem wat Hunsapiost wondverband extra in voorraad Onmisbaar voor op reis, voor in de vakantie, voor in de auto: Hansaplast wond- verband in handig reisetui. (Advertentie).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7