Ir 't is ons DE TEXAS-RANG gelukt! Een klassiek hoogtepunt in broeiende Amsterdamse Stadsschouwburg Minder woningen voltooid maar meer in aanbouw IJmuidens pier Maria Meneghini-Callas in stralend humeurop Schiphol Grote loodsbrand bij Blaauwhoedenveem in Amsterdam VRIJDAG 10 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het staatsiebezoek van koning Goudewijn Op de tweede dag van het staats bezoek van koning Roudewijn heeft bet vorstelijk gezelschap donderdag avond in de Amsterdamse Stads schouwburg een galavoorstelling bij gewoond, die werd aangeboden door het gemeentebestuur van de hoofd stad. Extra voorzieningen waren ge troffen met het oog op de grote hitte. Een der voorzieningen was de aan wezigheid van een speciale arts in de schouwburgzaal, met het oog op mo gelijk wegens de warmte flauwval lende aanwezigen. Koning Boudewijn, koningin Juliana, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene, werden bij het betreden van de zaal, die met tienduizend rozen uit Aalsmeer in diverse kleuren was versierd, ver welkomd met de volksliederen, waarna op het reeds lang tc voren geopende toneel het spel een aan vang nam. Opgevoerd werd „Troilus en Cressida" van William Shake speare, in de vertaling van Bert Voeten. De voorstelling werd gegeven in het kader van het Holland Festi- Veler geweien sprak weer Minister Zijlstra heeft in de Staats courant bekend gemaakt, dat weer verschillende bedragen aan gewe< tensgeld zijn ontvangen. De afdrach ten variëren van f 27.500 wegens te weinig betaalde inkomsten- en ver mogensbelasting, gestort bij de ont- vanger der directe belastingen te Haarlem, en een rijksdaalder wegens te weinig betaalde invoerrechten bij de ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam. val. In de pauze werden verschillen de acteurs en actrices aan de vorste lijke personen voorgesteld. Witte wijn. In de grote foyer waren de bal kondeuren wijd geopend, zodat de officiële gasten, onder wie de minis ters met hun echtgenoten, staatsse cretarissen, andere hoge autoriteiten en een aantal buitenlandse diplo maten, een wijd uitzicht naar buiten hadden, waar het inmiddels weer een prachtige zomeravond was gewor den. Het koninklijk gezelschap on derhield zich langdurig met de ac teurs en actrices aan wie prins Bern hard een glas witte wijn offreerde. Ook koning Boudewijn die in gene raalsuniform was gekleed, onder hield zich belangstellend met vele actrices en acteurs. De koningin was gekleed in een blauw gebloemde avondjapon. Prinses Beatrix droeg een avondjapon van blauwe kant en prinses Irene was gehuld in een goud kleurig avondtoilet. Nadat aan het einde van de voorstelling een lang durige bijval had weerklonken en het publiek een hartelijk applaus ter ere van de vorstelijke personen had gebracht, vertrok het koninklijke ge zelschap om even na half twaalf. Onder luidé toejuichingen van een op het Leideplein verzameld talrijk publiek, reden de auto's met de vor stelijke personen vervolgens door de verlichte hoofdstad naar het paleis Soestdijk. Een rector te Hamm in Westfalen sprak negen en negentig talen! Dronk hij Tip van Bootz (bij voorkeur ruimschoots!) Dan kon hij de honderdste halen! Inz. Hr. J. W. S. te Zwolle, ontv. 1 fl. Tip 4- 1 Lfl. Bootz's Oude Genever. Nwe. limericks lnz. aan H, Bootz - Amsterdam. 'n TIP VAN BOOTZ (Advertentie). Ontslag voor advocaat- generaal mr. v. Beek De gouverneur van Nieuw-Guinea, dr P. J. Platteel, heeft de advocaat- generaal bij het Hof van Justitie te Hollandia, mr W. C. van Beek, mee gedeeld, dat hij op grond van zljh be vindingen mr. Van Beek niet geschikt acht voor de functie, die hij thans bekleedt. Dr Platteel overweegt dan ook mr. Van Beek voor te dragen voor ontslag. Dit ontslag houdt verband met de berichten over het voorkomen van briefcensuur in Nieuw-Guinea. Dr Platteel stelt persoonlijk een uitgebreid onderzoek in naar de waarheid van deze berichten. Volgens art. 18 van de ordonnantie op de ambtenaren van Justitie, heeft mr Van Beek bij ontslag het recht bezwaren hiertegen kenbaar te ma ken bij het Hof van Justitie. Dit Hof zal uiteindelijk moeten beslissen, of de beweegredenen, die de gouver neur tot ontslag hebben doen beslui ten, juist zijn geweest. Het bokje Om enige verkoeling te bren gen in de broeikaswarme zaal van de Amsterdamse Stads- Stadsschouwburg, waar gister avond ter gelegenheid van het bezoek' van koning Boudewijn een galavoorstelling werd gege ven, had de directie van de schouwburg de hulp ingeroepen van de Amsterdamse brandweer. Tot hun ontsteltenis zagen de huiswaarts kerende Amsterdam mers in de namiddag een meters lange brandslang aan de voor zijde van de schouwburg van het dak naar beneden hangen. Er was echter geen brand maar de slang was gekoppeld op eèh standpijp In een waterput op het trottoir en het naar boven opge voerde water diende ditmaal om het grote zinken dak nat te spuiten, waardoor in de zaal in derdaad enige verkoeling optrad, hoewel deze 's avonds weer nau welijks merkbaar was. Duizenden moesten wij teleurstellen door de enorme vraag naar onze aanbieding SUPER RAY-LON pan talons. Blijvend plooihoudend, krimpvrij, Kleurecht en wasbaar. Coster ziet graag verheugde ge zichten en daarom hebben wij alles in het werk gesteld om een nieuwe collectie te doen vervaardigen, is ons gelukt! Haast U dus. De normale winkelprijs is 25.50 tot 29.75. Maar één dag profiteert U van een ongedacht koopje. Voor deze prachtige SUPER RAY-LON PANTALONS, metofzonderomslag, vansuper rail- cotd, in de moderne kleuren groen, lever of grl|$, betaalt U één dag voor JONGENS, VI JÊ 75 8-16 jaar, alle maten LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudesesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. PROF. MOL (LEIDEN) TE AMSTERDAM BENOEMD. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag mr. C. J. En schede, vice-president van de recht bank te Rotterdam, benoemd tot ge woon hoogleraar in het strafrecht cn de strafvordering aan de universiteit van Amsterdam, in de vacature die is ontstaan door het vertrek (met eme- riaat) van mevrouw prof. mr. D. HazewinkelSuringa. Mr. Enschede die op 29 december 1911 is geboren te Amsterdam, legde in 1936 doctoraal-examen af in het Nederlands Recht aan de Leidse uni versiteit. Voorts besloot de gemeenteraad prof. ir H. Mol te Lelden te benoe men tot buitengewoon hoogleraar in de Fonetische wetenschappen. Waarschuwing tegen Parathion-vergiftiging Dr. R. Mantingh, geneeskundig in specteur voor de volksgezondheid in de provincies Groningen en Drente, heeft een ernstige waarschuwing doen uitgaan voor parathionvergifti- ging. In een ziekenhuis te Groningen zijn gisteren vier ernstige gevallen van parathionvergiftiging opgenomen en eergisteren kreeg een huisarts te Groningen al twee gevallen te behan delen. Parathion is een vergif, dat wordt gebruikt als bespoeiïngsmiddel tegen insecten. Het is ook dodelijk voor de mens via opneming door de huid. Vooral nu tengevolge van het warme weer velen met de armen bloot onder vruchtbomen lopen, is oppassen drin gend geboden, aldus dr. Mantingh. Een Amerikaanse zakenman Oharles Graville hoopt Engeland een geurige Kerstmis te bezorgen. Hij wil de volgende week woensdag 45 liter reükolie en meer dah 100 kilo gram speciaal rood -moeder van zijn „Angelique Perfume Company" bij Miami (Florida) in de Golfstroom uitstrooien. Granville verwacht, dat de geurstroom tegen Kerstmis de En gelse kust zal bereiken. Twee prinsessen gaan naar de Schouwburg De woningbouw in Nederland is in de eerste vijf maanden van het jaar aanzienlijk ten aóhter gebleven bij het overeenkomstige tijdvak van 1958. Er zijn in januari-mei maar 28.689 woningen voltooid tegen 35.548. In mei werden 6655 woningen voltooid, waarvan 3947 woningwetwoningen en 2547 woningen, die in opdracht van particulieren werden gebouwd. Wat in het vat zit verzuurd echter niet, want tegenover de verminderde oplevering in de eerste vijf maan den, welke nog verband houdt met de nawerking van de bestedingsbeper king, werd in januari/mei de bouw van 35.403 woningen ter hand ge- De heer J. van Schaik uit Scher- penzeel reed gisteren met zijn auto op de weg tussen Zeist en de Pyra- mide van Austerlitz, toen er plotse ling, vlak voor zijn auto een volwas sen reebok de weg overstak. Een bot sing volgde, waarbij het dier versuft op de weg bleef liggen. Met vereen de krachten werd het slachtoffer in de wagen getild en naar dierenarts Nieuwenhuizen te Scherpenzeel over' gebracht. Deze constateerde een her senschudding en enkele andere ver wondingen. Na de behandeling sloot hij het dier ter verpleging op in 2ijn garage. Als het beestje genezen is, wil de dierenarts het terugbrengen naar de plaats waar de aanrijding plaats vond. KLACHT OVER KRITIEK OP LA COURTINE De militaire attaché bij de Franse ambassade in Den Haag heeft zich bij de Nederlandse generale staf be klaagd over uitlatingen van de Neder landse kampcommandant in La Cour- tine, de kolonel Bouwman. Deze heeft namelijk kritiek geleverd op het Franse militaire kamp en ge zegd dat het nodig was het kamp eerst een flinke schoonmaakbeurt te geven. Niet alleen van Franse zijde, maar ook op het ministerie van Bui tenlandse Zaken worden de uitlatin gen van de kolonel betreurd. Er is op gewezen dat de Nederlanders La Courtine zelf hebben uitgekozen en dat van Franse zijde zeer veel is ge daan om het goed bewoonbaar te ma ken. („Trouw"). NIET MEER TOEGANKELIJK De zuiderpier te IJmuiden, bekend bij vele hengelaars uit het gehele land en bij toeristen, badgasten en vooral ook wandelaars, zal met in gang van maandag 13 juli a.s. niet meer voor het publiek toegankelijk zijn in verband met de voorbereiden de werkzaamheden voor de verlen ging van de pieren en de verbreding van de havenmond» Het verbod zal voor de rest van het jaar van kracht zijn. De Rijkswa terstaat deelt mede, dat gedurende de weekeinden de pier voor het publiek toegankelijk zal zijn voor zover de werkzaamheden dit zullen toelaten. In de periode van 18 tot en met 28 juli is het hoofd van de pier voor het publiek toegankelijk. Ongeveer 1.000 veroordeelden in de staatsgevangenis van Reids- ville in Georgia zijn in hongerstaking gegaan. Zij willen gebakken eieren (in plaats van gekookte of roereie ren) en meer koude maaltijden, ver der wensen zij rookverlof en rust pauzen. In Little Rock is donderdag een hond begraven, die zijn dertienjarige meester overal was gevolgd. Vorige week was zijn baas bij een aanrijding gedood De hond at en dronk niet meer en lag tot de begrafenis bij de kist. Volgens de veearts stierf de hond aan een „gefbroken hart". Donderdagavond woonden ZJVÏ. Boudewijn, Koning der Belgen, het Nederlands Koninklijk paar en de prinses sen Beatrix en Irene in de Stadsschouwburg te Amster dam de opvoering bij van het toneelspel „Troilus en Cressida'' van William Shakespear. Foto: Prinses Bea trix en Prinses Irene verlieten lachend het paleis op de Dam te Amsterdam op weg naar de schouwburg. nomen tegen 30.924 in hetzelfde tijd vak van verleden jaar. In mei werd in totaal aan 9440 woningen begon-1 nen, waarvan 4761 in de particuliere sector. In uitvoering waren aan het einde van mei 90.904 woningen tegen 84.447 op hetzelfde tijdstip in 1958. Daarvan waren er 3256 in aanbouw in Gronin gen tegen 2724: in Friesland 2289 te gen 3078; in Drente 1508 (1600); in Overijssel 5706 (5209); in Gelderland 8280 (7875); in Utrecht 5533 (5584); in Noord-Holland, exclusief Amster dam, 10876 (9094); Amsterdam 7345 (6214); Zuid-Holland, excl. 's-Gra- venhage en Rotterdam 13.442 (14.477) Den Haag 6758 (6177); Rotterdam 6589 (5602); Zeeland 1321 (1205); Noord-Brabant 11.530 (9833); Lim burg 6339 (5506), Noordoostpolder 132 (269). Géén moeilijkheden met het orkest Maria Meneghini-Callas, de opera- en concertzangeres is gisteravond met de KLM-constellation uit Milaan op Schiphol gearriveerd, waar zij werd verwelkomd door de heer Peter Dia mand, secretaris van het Holland Festival. Epn batterij film- en tele- visielenzen werden op de zangeres, die voor de eerste maal in Nederland zal optreden, gericht en journalisten en radioreporters, die eerst door luchthavenpolitie en marechaussee op enige afstand waren gehouden, stormden op haar af, toen zij als laat ste, in zwart gekleed en met een fel rode hoed met kersen gegarneerd op het hoofd, het toestel verliet Zij had de kleine zwarte poedel „Toy" bij zich en toen een der leden van de KLM stationsdienst aanbood over te nemen en naar de Europahal te brengen, wees zij dat resoluut af: de poedel behoorde bij haar en zij nam het kleine dier op de arm. Voor de microfoons van televisie en radio vertelde Maria Callas dat zij zeer verheugd was in Nederland te zijn en zaterdag met het concert gebouworkest op te treden. Zij had er bijzonder naar verlangd om ook eens in ons land te zingen. En toen de televisievertegenwoordiger aan haar vroeg hoe dat hu eigenlijk zat met de moeilijkheden met het orkest en het verlichtingsprobleem keek zij, die kennelijk in een stralend humeur was, verwonderd op. „Moeilijkheden" vroeg zei. „Ik weet er niets van. Dat zal wel een verhaal van de journalisten zijn ge weest". In de wachtkamer Europa heeft Maria Meneghini-Callas, die zeer ver moeid zeide te zijn door de reis en de ondragelijke hitte die ook in Mi laan heerst, de pers in de gelegen heid gesteld even met haar te pra de poedel in het gedrang van haar ten. Twee minuten konden er nog wel af. Maar op vragen over moei lijkheden met het orkest of de orga nisatoren, daarop zou geen antwoord gegeven worden, aldus de heer Dia mand. Of zij het volgend jaar in Neder land in een opera zou zingen? Zij antwoordde, dat zij zich nu eerst moest voorbereiden op het concert van zaterdag. Maria Callas meende, dat er aanvankelijk pogingen waren gedaan om haar dit jaar reeds in een opera te laten optreden, maar dat de besprekingen geen succes had den opgeleverd. Na Amsterdam staat op 14 juli een concert in Brussel op haar programma. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Prin cess" (14/7); Australië: s.s. „Orion" (14/7); Brazilië: s.s. „Highland Prin cess" (14/7); Canada: s.s. „Water man" (14/7) en s.s. „Schiedijk" (15/ 7); Chili: via New York (15/7); In donesië: s.s. „Roebiah" (16/7); Ned. Antillen m.s. „Aegis" (13/7); Suri name: m.s. „Willemstad" (15/7); Brits Oost-Afrika: s.s. „Europa" (16/7). Tabak ging in rook op Omstreeks acht uur gisteravond is, vermoedelijk tengevolge van bliksem inslag brand ontstaan in de loods Azië van het Blaauwhoedenveem aan de Oostelijke Handelskade te Amster dam. Het vuur woedde in het mid den op de derde en bovenste verdie ping. De brandweer, die met groot mate riaal uitrukte, pakte het vuur aan IJ- en Kadezijde met vele stralen aan. Uit het dak van de loods kolk ten grijze rookwolken in de richting van de stad. Tegen kwart voor negen sloeg de vlammenzee door het dak naar buiten. Vele honderden Amster dammers van de Eilanden sloegen dit gigantische spel van vuur en rook gade. Het vuur vrat zich razend snel door het dak heen, dikke zwarte rookwolken welden uit de vuurhaard (22) omhoog en dreven langzaam stad waarts. Toen de brand op zijn heftigst was werden met 16 stralen, een straat waterkanon, een waterkanon van de drijvende motorspuit Jan van der Heijde en een van de sleepboot Al batros duizenden liters water in de vuurzee gespoten. Om tien voor tien was men de brand meester. In de loods was, zo deelde de di rectie mede, zeer veel tabak opge- slager en voorts stukgoederen, en o.a. ook koffie. Hoe groot de schade was kon de directie gisteravond zelfs bij benadering niet opgeven, doch vast staat dat dit aanzienlijk is. Het veem is uiteraard tegen brand verzekerd. Enkele jaren geleden werd het koel en vrieshuis „Amerika" van de N.V. Blaauwhoed door brand verwoest. Totaal waren circa 60 brandweer lieden bij de blussing ingeschakeld. De brandwachts konden de vuur haard niet binnendoor bereiken om dat de loods afgesloten was. Juist toen zij buitenom naar het dak waren ge klommen en dit wilden openhakken sloegen de vlammen door de nok naar buiten. Drie brandweerlieden raak ten door de scherpe tabaksrook be vangen en moesten met het zuurstof apparaat worden behandeld. Een vierde liep wat snijwondjes op. Om met hun slagen de vuurhaard zo dicht mogelijk te kunnen naderen, waren de brandwachts genoodzaakt hun zuurstofmakers te gebruiken. Voor de nablussing bleven nog een paar autospuiten op de kade achter. De loods „Azieëë dateert uit het einde van de vorige eeuw. Bij het baden in de Lek is gis- De ior gen, die de zwemkunst niet machtig termiddag de 9-jarige Chris Sibcn uit Culemborg verdronken. De jon- was, kwam in de buurt van een krib en verdween in de diepte. De gehele middag heeft de Culemborgse politie, geholpen door de bakendienst en de waterpolitie uit Vreeswijk naar het stoffelijk overschot gedregd, maar nog niets gevonden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5