3)e CekiócSoti^cmt Marechaussee pleegde dubbele moord voor hij zelf werd neergeschoten Soekarno maakt z'n nieuwe regering bekend Herier niei opiimisiisch over Genève De moeilijkheden de N.A.V.O. in VRIJDAG 10 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14758 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. EOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Nasution minister van defensie Men had meer militairen verwacht President Soekarno heeft gisteren de samenstelling bekendgemaakt van een negen man sterk romp-kabinet (een werk-kabinet, zoals hij het noemde), da» hij als minister-presi dent zelf zal leiden. In deze nieuwe regering, waarin twee topleiders van de politieke groeperingen en twee hoge functionarissen van het leger zitting hebben, bestaat op twee per sonen na, geheel uit leden van het kabinet-Djuanda, dat maandag is af getreden. De twee nieuwe leden zijn de chef van de legerstaf luitenant- generaal Nasution, die minister van binnenlandse veiligheid en defensie wordt, en Gandamana, gouveneur van West-Java, die tot minister van binnenlandse zaken en regionale au tonomie is benoemd. Generaal Nasution vertegenwoor digt met de minister van produktie, kolonel Suprajogi, het leger in dit kabinet. Deze vertegenwoordiging is, gezien de militaire interventie tij dens de jongste politieke crisis tij dens Soekarno's wereldreis, minder sterk dan men in het algemeen had verwacht. Verwacht wordt echter, dat het leger een (\rotere deelneming zal opeisen in het corps van de onder ministers, die in de loop van de maand zullen worden benoemd, en die groepsgewijs onder de leden van het romp-kabinet zullen ressorteren. Aanvankelijk was gemeld, dat het nieuwe kabinet geen personen bevat van de linkerzijde en geen communis ten. Nader wordt echter vernomen, Kozlof uitgejouwd Een vijfhonderdtal mensen heeft de Russische eerste plaatsvervangen de minister-president Kozlof donder dag voor het stadhuis van Chicago uitgejouwd. Verder waren er vijf tien betogers met borden met on vriendelijkheden aan het adres van Kozlof. De tekst op één van de borden luidde: „Schudt de gastheer van de koningin de hand van de moorde naar?" Dit slaat op de burgemeester van Chicogo, Daley, die maandag de gastheer van koningin Elizabeth is geweest en donderdag Kozlof heeft ontvangen. De menigte betogers bestond, evenals in januari van dit jaar bij het bezoek van de eerste plaatsver vangende minister-president Miko- jan, uit mensen, die afkomstig zijn uit Oost-Europese landen. Later heeft Kozlof een bezoek ge bracht aan boerderijen in Illinois. dat Ghairul Salah (minister voor woningbouw), die socialistische sym pathieën heeft, de enige man is uit de links georiënteerde politieke groe peringen. President Soekarno maakte be kend, dat het program van zijn nieu we regering slechts uit drie regels bestaat, die in volgorde van urgentie omschrijven: 1. Voeding en kleding voor het volk; 2. Verzekering van de staatsvei ligheid; 3. Voortzetting van de strijd tegen economisch en politiek impe rialisme. Bij dit laatste punt hoort ook het vinden van een oplossing voor het probleem Ned. Nieuw- Gui nea. Als hoogste constitutionele lichaam zal een raadgevende vergadering worden samengesteld. De president zal worden bijgestaan door een pre sidentiële rdviesraad en door een na tionale raad voor planning. NASUTTON DE STERKE MAN Politieke waarnemers menen, dat de stafchef van het Indonesische le ger, generaal Nasution, door zijn be noeming de sterke man van Indone sië is geworden. Als Roofd van de nation .le veilig heid en het r ïaisterie van defensie heeft hij de administratie-controle over de strijdkrachten en daarmee een overheersende positie in het na tionale leven verworven. Hij heeft een dubbele stem in het kabinet, n.l. als minister van defensie en als le gerleider. De stafchefs van de marine en de luchtmacht, vice-admiraal Subjakto en luchtmaarschalk Suryadarma zul len, naar men verwacht, in het ka binet één lijn trekken met Nasution. EEN KLEIN KANSJE De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft donderdag op een persconferentie te Washington als zijn mening te ken nen gegeven, dat de Sowjet-Unie tracht op de conferentie te Genève een oplossing voor het vraagstuk- Berlijn te vinden. Herter voegde hier echter aan toe, dat hij niet graag een weddenschap omtrent een al dan niet bereiken van een akkoord zou aangaan. De minister, die zaterdag naar Zwitserland vertrekt voor de her vatting van de conferentie op 13 dezer, zei, dat de westelijke minis ters eerst zullen onderzoeken, of een recente verklaring van Gromiko be tekent, dat Moskou niet langer een tijdslimiet stelt voor de geallieerde bezettingsrechten in Wëst-Bcrlijn. Herter doelde op een uitspraak van de Sowjet-minister op 28 juni, die toen verklaarde, dat het onjuist was de Sowj et voorstellen zo uit te leggen als zouden de rechten van het Westen in Berlijn automatisch ver vallen, wanneer Oost en West er in een of anderhalf jaar niet in zouden slagen tot overeenstemming te ko men. Deze lezing was, volgens de Amerikaanse minister, evenwel niet in overeenstemming met hetgeen Gromiko vóór de verdaging van de onderhandelingen in Genève had verklaard. Herter zei, dat er enige kans op een vergelijk was, maar hij kon zichzelf niet optimistisch noemen. Volgens hem vormen de V.S., Engeland en Frankrijk een hecht front, dat doel treffend stand zal kunnen houden. Hij hoopte, dat het laatste stadium van het overleg te Genève niet lan ger dan drie weken zou duren. Een suggestie om Chroesjtsjef voor een bezoek aan de V.S. uit te nodigen opdat deze van zijn verkeerde op vattingen over het leven in de V.S. geneest, noemde de minister zeker de moeite van het overdenken waard. De Gaulle naar Amerika. De minister verklaarde voorts, dat de tijd gekomen is voor een ontmoe ting tussen Eisenhower en De Gaulle. Hij zou president Eisenhower vragen, het Franse staatshoofd voor een be zoek uit te nodigen. „De aanwezig heid van president De Gaulle op Amerikaanse bodem en zijn komst op een gemeenschappelijke bijeen komst van het congres zullen de co alitie van de vrije wereld verster ken", aldus Herter. Het geschil tussen Frankrijk'en'de V.S. over het stationeren van kern wapens op Frans gebied, dat geleid heeft tot de terugtrekking van 200 Amerikaanse jachtbommenwerpers van Franse vliegvelden, noemde de minister een „familietwist", die niet tot een breuk in het westelijk front zal leiden. Donderdagavond heeft Z.M. Boudewijn, Koning der Bel gen, met het Nederlands Koninklijk paar en de prinses sen Beatrix en Irene in de Stadsschouwburg te Amster dam de opvoering bijgewoond van het toneelspel „Troi- lus en Cressida". De foto toont de hoge bezoekers bij hun aankomst in de schouwburg. Op de voorgrond H.M. de Koningin en Koning Boudewijn. Verder van rechts naar links burgemeester mr. G. van Hall van Amster dam, Z.K.H. Prins Bernhard, H.K.H. Prinses Irene en H.K.H. Prinses Beatrix. Koning Boudewijn dankt Noordwijk FRANKRIJKS ROL De „New York Times" pleit van daag voor het bijeenroepen van een westelijke topconferentie, die de „groeiende moeilijkheden" in de Navo zou moeten regelen. Het terug trekken van de Amerikaanse vlieg tuigen uit Frankrijk noemde het blad de pijnlijkste der nieuwe ontwikke lingen, die bewijzen dat er onvol doende overeenstemming in het Westen over de politiek en strategie bestaat. Dat er een probleem-Frankrijk in de Navo bestaat is onbetwistbaar, aldus heeft Paul Henri Spaak, de secretaris-generaal van de Navo, in een uiteenzetting voor het „Frans parlementair handelscomité" ver klaard. „Frankrijk heeft door zijn onthouding of tegenstemmen het ten uitvoer leggen van een serie mili taire plannen verhinderd. Maar er ligt aan het Franse standpunt wel iets ten grondslag, dat volkomen juist is. Ik ben het er mee eens, dat Frankrijk betrokken behoort te wor den bij de wereldstrategie, want Frankrijk speelt een aanzienlijke rol, al was het slechts wat betreft de as Europa-Afrika", aldus Spaak. Spaak is echter gekant tegen de gedachte van een „directorium van drie" want dat zou aanzienlijke moeilijkheden opleveren. Ook een betere verdeling der commando's is moeilijk in het kader van de wereld- strategie, want daartoe zou eerst een gemeenschappelijke Navo-politiek ten aanzien van allp wereldproble men moeten bestaan. Het Atlantische verbond moet niet alleen maar een militair verbond zijn, aldus Spaak. De militaire organisa tie moet door een politieke gestut worden. De geografische begrenzing van de Navo is kunstmatig. Ook de politieke constitutie heeft die grens doorbroken. De Navo moet verder de kwestie van wetenschappelijke en economische samenwerking aansnij den, want de werkelijke strijd tus sen Oost en West wordt geleverd in de ten achter gebleven landen, waar de Sowjet-Unie zich, dank zij haar geleide economie, zelfbewust aan dient. KOEL WEER Gisteren was het de warmste dag in juli sedert 1933. In de Bilt steeg de temperatuur tot 34 graden, in het zuiden van het land tot 36 graden. Aan het einde van de dag maakten onweersbuien een einde aan de tro pische warmte. Deze buien brachten van plaats tot plaats sterk variërende regenhoeveelheden. De grootste hoe veelheid tot vanmorgen 7 uur, n.l. 31 mm. werd in Hoek van Holland gemeten. De vore van lage lucht druk, waarlangs het onweer voor kwam, verplaatste zich in de nacht van de Noordzeekust naar het oosten van het land en tegelijkertijd stroom de wind uit noordelijke richting koelere lucht van de Noordzee bin nen. Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren naar de Noordzee zal de komende 24 uur Drama in Putte zo goed als gereconstrueerd zijn invloed verder over onze omge ving uitbreiden. Daardoor neemt de bewolking af en wordt de buienac tiviteit snel kleiner. Ten zuiden van IJsland koerst een oceaan depressie in de richting van Schotland en Ier land, maar deze heeft nog geen be tekenis voor het weer op korte ter mijn. RELLETJES IN TEL AVTV In Tel Aviv hebben zich donderdag relletjes voorgedaan', nadat woens dagavond de politie een waarschu wingsschot had gelost op een dron ken man, die autobuspassagiers las tig viel Voor de politie er donder dagavond in geslaagd was de orde te herstellen, waren een tiental po litiemannen gewond en verscheidene winkels egplunderd. Er zijn een twintigtal betogers ge arresteerd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's weer (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) OPKLAREND Aanvankelijk een regen- of on weersbui, morgen over het al gemeen zonnig en droog weer. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Geldgebrek wegens huwelijk Aan de hand van de bij de drie stoffelijke overschotten aangetroffen stille getuigen, de aard van de ver wondingen en de sporen van het vuurgevecht, dat in de gang van de woning heeft plaatsgevonden, hebben de politie-deskundigen gisteren de gehele dag getracht de moord te Put te tot klaarheid te brengen. Vooral de sectie op de lijken, wel ke thans gaande is in het ziekenhuis te Bergen op Zoom, is daarbij van zeer groot belang Een voorlopige con clusie van het politieonderzoek is, I dat de wachtmeester van de mare chaussee, de 24-jarige Nico v. d. Horn, waarvan achterhaald is dat hij geld gebrek had, hij zou vandaag trou wen getracht heeft een roofover- I val te plegen. j Hij had zijn fiets in een sloot langs de weg voor het huis gelegd Daarna heeft hij waarschijnlijk aangebeld en nadat de heer des huizes in een haastig aangeschoten kamerjas over I zijn pyama heen, de deur had ge- Wuivend met zijn hand dankt Koning Boudewijn voor het gejuich bij zijn opend, zou de wachtmeester geld heb- aankomst op de Boulevard te Noordwijk. ben geëist. Ziende dat de heer Tes ters gewapend was, zou de wacht meester toen hebben geschoten. Voor het huis werd een huls gevonden van het kaliber van het wapen van de wachtmeester. Op het gerucht in de gang, waar in de wachtmeester toer is binnen gedrongen, nadat hij de deur achter zich heeft gesloten, kwam mevrouw Testers in nachtgewaad naar bene den. Het wapen dat zij bij zich had, heeft ze niet kunnen gebruiken. Het werd door de politie bij haar lijk aangetroffen met volledig gevuld magazijn. De officier van justitie bij de recht bank te Breda, mr Grasso heeft van morgen verklaard, dat uit het ge rechtelijk onderzoek is komen vast te staan dat geen vierde man zoals nog> even verondersteld ij in het spel is geweest. Dit is gebleken uit de sectie die gepleegd is op de stof felijke overschotten van de drie men- sep. De conclusie waartoe het hoofd van het parket te Breda is gekomen is de volgende: de marechaussee Van der Horn heeft in het landhuis van de familie Testers roof willen plegen en is daarbij op tegenstand gestuit. Bij een vuurgevecht dat daarna is ontstaan kwamen alle drie de be trokkenen om het leven. Ook is vast komen te staan, dat de marechaussee de familie Testers beslist niet kende, noch daar tevoren ooit in huis was geweest. Naar Belga hier verneemt waren de leden van het om het leven geko men echtpaar Testers-Leeners res pectievelijk 37 cn 32 jaar oud. De marechaussee Van der Horn, die sinds enige tijd bij de grenscontrolt werk zaam was, ontbrak gistermorgen op het appél. Zijn offelijk overschot werd eveneens aangetroffen in de villa van het echtpaar op de „Kou de Heide" Volgens het Belgische persbureau zijn de drie slachtoffers door pistoolschoten g troffen. Zij zijn door de kinderen de 7-jarige Loranie en het vierjarig zoontje Ronald 's morgens aangetroffen. Zij hadden 's avonds het schieten gehoord, maar gingen weer Japen. De inderen rie pen daarop om hulp bij een buurman, die de politie waars jouwde. Het echtpaar is afkomstig uit Bergen op Zoom en is enkele jaren geleden in Putte komen wonen. 11 Juli: zon op 04.32: onder 20.58; maan op 10.45; onder 23.17. Hoogwaterstanden 11 Juli: v.m.-v6.31; n.m. 6.57. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zw. bew. 25 C. STOCKHOLM half bew. 31 OSLO half bew. 26 KOPENHAGEN niet ontvangen ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA zw. bew. 18 geh. bew. 24 onweer 33 mist 36 half bew. 36 half bew. 34 licht bew. 31 on bew. 28 onbew. 35 onbew. 35 onbew. 30 onbew. 32 licht bew. 32 licht bew. 30 onbew. 29 onbew. 33 onbew. 29 onbew. 32 onbew. 31 onbew. 28 onbew. onbew. 31 LISSABON niet ontvangen Korreltje Wij beseffen de waarde van het wa ter eerst wanneer de bron is opge droogd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1