Huis Saksen-Coburg KONINQIN ASTRIP Koning Boudewijns moeder, meest geliefde Belgische vorstin c S DINSDAG 7 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 KANTTEKENINGEN BIJ HET BEZOEK VAN KONING BOUDEWIJN Bindend element tussen vele Europese vorstenhuizen DE JONGE BELGISCHE KONING BOUDEWIJN I, 'die van 8 tot 10 juli a.s. een officieel bezoek aan ons land zal brengen, is een populair vorst. Niet alleen in zijn eigen land is hij geliefd, doch ook daar buiten en wel in het bijzonder in de landen van West-Europa, de landen die stuk voor stuk zeer nauwe betrekkingen met België onderhouden. Dat hij in Nederland, het land dat zo buiten gewoon intiem met België verbonden is via Benelux en vele andere inter nationale organisaties, een bijzonder populaire en gewaardeerde persoon is, zal wel geen verwondering wek-, ken. In weerwil van het feit, dat ko ning Boudewijn van België bij vele Nederlanders een zo goede bekende is, neemt niet weg, dat velen niet weten welk een belangrijke rol het huis Saksen-Coburg, waaruit hij voortkomt, na de val van Napoleon in 1815 in Europa heeft gespeeld. derhield, die in augustus 1832 leidden tot zijn huwelijk met prinses Louise Marie, een dochter van Lodewijk Phi lips, koning van Frankrijk. In 1839 legde koning Willem I van Holland zich neer bij het verdrag, dat de grondslagen bevestigde van de Belgische staat. Leopold I van Bel gië wist niet waardigheid en beza digdheid de hachelijke omstandighe den waaronder hij regering moest het hoofd te bieden. Dank zij zijn tactvol Hoe het groeide. optreden versterkte hij de parlemen- taire monarchie in België en dank zij Sedert 1374 was het Duitse hertog— ^ijn talrijke familierelaties met de dom Coburg in het bezit van het Sak sische huis Wetting. Bij de deling van 1485 kwamen de hertogdommen Co- burg en Gotha aan de zogenaamde Ernestijnse tak en uit deze Ernestijn- se tak groeide het Huis Saksen-Co burg, waaruit het Belgische vorsten huis voortkwam. Wat was het geval? Op 16 december van het jaar 1790 werd te Coburg geboren Leopold George Christiaan Frederik, de jong ste zoon van hertog Frans van Sak sen-Coburg. Toen de oudste broer van deze Leopold in 1808 een tocht naar Rusland ondernam, belastte hij Leopold met de regering van het hertogdom. In deze functie vergezel de hij keizer Alexander naar het con gres te Erfurt. In 1813 trok Leopold in het gevolg van deze keizer met het Russische le ger naar Parijs. Gedurende die veld tocht onderscheidde hij zich aan het hoofd van een regiment kurassiers door zijn buitengewone dapperheid. Na de terugkeer van Napoleon van Elba vocht Leopold nog in het zoge naamde Rijnleger, vertrok naar Ber lijn om tenslotte in Engeland te be landen, waar hij zich met de erfgena me van de Britse troon, prinses Char lotte Augusta, verloofde. Hiermede trad het huis Saksen-Coburg voor het eerst in de internationale politiek om daar in de toekomst een grote rol van betekenis in te spelen. Geen geluk. I EOPOLD werd door een parle- *-J mentsacte van 27 maart 1816 ge naturaliseerd. Op de tweede mei daar opvolgend werd het huwelijk tussen hem en Charlotte Augusta voltrokken. Maar een lang geluk bleek hem niet beschoren, want reeds op 6 novem ber 1817, een goed jaar later, over leed de vorstin. Leopold bracht ver der de tijd door met vele reizen of verbleef op het buiten Clarement. Hij was echter in de internationale belangstelling terecht gekomen en dit had tot gevolg, dat hem op 3 februari 1830 de Griekse koningstroon werd aangeboden. Hij bedankte voor deze waardigheid met reden. Iets anders was het toen een jaar later en wel op 4 juli 1831 het Na tionaal Congres van België hem tot koning koos. Hij bezwoer de grond wet en werd 21 juli 1831 te Brussel plechtig als koning van België ge kroond. Slaags met Willem I en H. Onmiddellijk daarna had hij het hoofd te bieden aan een aanval van het Noordnederlandse leger, de be kende Tiendaagse veldtocht, die volg de op de opstand in het zuiden. Met steun van Frankrijk was volkomen be- deze aanval van onze kroonprins, de latere Willem II, af te slaan. Deze steun van Franrijk was volkomen be kennis met de jonge koningin Vic toria. Het was een ware liefde die tussen deze twee jonge mensen op bloeide en die belangrijk werd ge stimuleerd door oom Leopold. Op 10 februari 1840 traden Victoria en Al- bert in het huwelijk. Samen hebben zij het Engelse imperium het zoge naamde Victoriaanse tijdperk doen beleven, een tijdperk van glorie en grootheid, waaraan Albert veel heeft bijgedragen. Hij werd benoemd in vele militaire ambten en heeft deze zo goed mogelijk vervuld daarbij dankbaar gebruikmakend van zijn vele voortreffelijke kwaliteiten. Doch steeds heeft hij geweigerd het opper bevel te aanvaarden, aangezien hij zich daar als vreemdeling niet toe gerechtigd achtte. Hij woonde alle besprekingen bij van de koningin en haar ministers, zodat beide vorste lijke personen als één werden be schouwd. Aanvankelijk heeft hij bij het En gelse volk veel weerstand moeten overwinnen, doch door zijn liberale instelling, zijn adel van karakter, zijn goede werken, vooral op sociaal ge- l bied won hij de gunst van de En- gelsen. Toen hij overleed, liet hij een diep bedroefde vorstin en een we nend volk achter, een volk dat hem buitengewoon had leren waarderen. Saksen-Coburg in Portugal. 1JERTOG FRANS van Saksen-Co- **burg had drie zonen, de oudste Ernst, wiens zoon Albert huwde met koningin Victoria van Engeland, de jongste Leopold, de eerste koning der Belgen en dan nog zijn middelste zoon Ferdinand. Een zoon van deze Ferdinand, even eens Ferdinand geheten, huwde Ma ria II da Gloria, koningin van Por tugal. Hij verkreeg hierdoor de titel van hertog van Braganca en gene- raal-maarschalk, terwijl hem na de geboorte van zijn oudste zoon, inge volge de grondwet de titel van ko ning ten deel viel. Na de dood van zijn gemalin in 1853 werd hij regent van het land tot aan de meerderjarig heid van kroonprins Pedro V in 1855 Hij bemoeide zich weinig met de re gering, doch was een ijverig bescher mer van kunst en kunstenaars. Leo pold zelf huwde met een dochter van de Franse koning en zo was zijn po sitie in Europa zeer sterk, door d€ vele banden en de steun die hij daar door politiek kon verwachten. En in Bulgarije. Ook in Bulgarije heeft het huis Saksen-Coburg een belangrijke rol gespeeld. Een kleinzoon van Ferdi- grijpelijk, daar Leopold zeer goede nand een der drie zonen van Hertog betrekkingen met het Franse hof on- Frans, Ferdinand Maximiliaan gehe- voornaamste Europese hoven kon hij de internationale positie van het jon ge België uitbouwen Aar Leopold I en zijn opvolge'rs dankt België zijn grootheid en belangrijke positie in het Europese geheel. Koning Boude wijn zet deze traditie voort. ten en geboren in 1861 studeerde na tuurwetenschappen en maakte een reis naar Brazilië, waarover hij een boek publiceerde. Deze jongeman diende als vrijwillige luitenant Hongaars Honved-regiment. N00RDWIJK MAATREGELEN BIJ HET BEZOEK VAN KONING BOUDEWIJN Met het oog op het bezoek, dat koning Boudewijn donderdag 9 juli a.s. aan Noord wijk brengt, heeft de gemeentepolitie aldaar een aantal verkeersmaatregelen genomen. Deze betreffen in hoofdzaak de route van de koninklijke stoet en de toegangs wegen daarheen. De route is: Kon. Astridboulevard, Huis ter Duinstr., Oude Zeeweg, Kon Wilhelmina- boulevard, Quarles van Uffordstraat, Piet Heinplein, Van Panhuysstraat, Van de Mortelstraat, Gooweg. Ver der zal, met het oog op de landing van drie helikopters, een strandge- deelte bij het Zuiderbad worden af gezet. Maak korte metten met Uw brandend maagzuur. Eén of twee Rennies - gesmolten op Uw tong - en alle overtollig zuur is geneutraliseerd. Weg pijn en nooit meer angst voor de gevolgen van een smakelijk maal. Met Rennies achter de hand kunt U zonder zorgen alles eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit: met Rennies blust U afdoend, in een wip, onopvallend (Advertentie) Koningin Astrid met haar eerste zoon, toen kroonprins, nu koning Boudewijn. ZAAM ZUIDWAARTS langs de Nederlandse Noordzeekust. Blijkbaar was noch Amsterdam noch Rotter dam het doel van de reis, want IJmui- den werd gepasseerd en „De Hoek" eveneens. Maar gekomen ter hoogte van de Wester-Schelde, maakte de „Sylvia" een zwenking naar bak boord. Spoedig voer zij de haven van Antwerpen binnen en nauwelijks was de loopplank uitgelegd, of een jongeman, die blijkbaar op de kade had staan wachten, snelde toe. Maar halverwege werd hij in zijn vaart ge stuit door een wel zeer bekoorlijk meisje, dat zich uit de passagiers had losgemaakt en dat met een klinkende zoen en een blijde lach haar prins een charmant halt toe riep, taan-vriendelijke glimlach stal zij zellig maakte en dat er man en kin met één slag de harten van de jui chende Antwerpenaren. En de zegetocht bleef niet tot de Scheldestad beperkt. Op tal van plaatsen werd de prinses door de ge lukkige Leopold aan het Belgische volk voorgesteld. En overal, waar zij ook kwam, verwierf Astrid zich als bij toverslag de warme sympathie van een ieder die haar zag Sindsdien zou het woord „Astrid" in staat zyn, ook de ruwste bonken te vertederen en zelfs „ijsbergen' te doen smelten. Het burgerlijk huwelijk werd op 4 november 1926 te Stócknolm geslo ten, terwijl de kerkelijke inzegening 10 november daaropvolgend te Brus sel plaatsvond. Het enthousiasme van de Belgen was groter dan ooit en vond voor de cadetten van de mili- Haar prins, je inderdaad, want del taire academie daarin een uitweg, enthousiaste jongeman bleek nie-j dat zij de paarden van het prinselijk mand minder dan prins Leopold van i rijtuig uitspanden en zelf 't voertuig België, terwijl zij zelf, Astrid, zichvoorttrokken door de feestelijk ver- prinses van Zweden mocht noemen. Zij was de dochter van prins Karl, een broer van koning Gustav V van Zweden, en van prinses Ingeborg van Denemarken. Prinses Astrid werd te een j Stockholm geboren op 17 nov. 1905 en zij was op het ogenblik van de Op 7 juli van het jaar 1887 koos dehier beschreven ontmoeting dus pas Bulgaarse Sobranje hem tot vorst van 20 jaar oud. Burgarije. als opvolgen van Alexander van Battenberg, die afstand had ge daan. Dat Ferdinand deze waardig heid aanvaardde geeft blijk van zijn zeer grote moed Bulgarije was toen tertijd een vazalstaat van het mach tige Turkse rijk en zijn verkiezing tot vorst ging buiten de Turken om. Bovendien bleek zijn verkiezing te gen de wens van de Russische tsaar Zijn positie scheen gewoon onmoge lijk; hij werd door geen enkele mo gendheid erkend. Toch bleef hij op zijn post en voerde een zeer handige Gestolen harten. Was de spontane begroeting op de loopplank voor de duizenden op de kade staande en aan een strenge hof etiquette gewende Belgen op zich zelf reeds een openbaring, het enthou siasme kende geen grenzen maar, toen de sprookjesprinses uit het noorden, staande in een open rijtuig een rond rit maakte door de straten van de stad. Met haar ongedwongen, spon- HUIS VAN SAKSEN-COBURG (rechtlijnige afstamming der vorsten) Frans, Hertog van Saksen-Coburg (1750-1806) Ernst (1784-1844) I Albert (1819-1861) geh. kon. Victoria I Edward VII (1841-1910) I George V (1865-1936) I George VI (1895-1952) I Elisabeth II 1926 Ferdinand (1785-1851) Leopold (1790-1865) I Ferdinand (1816-1885) geh. kon. Maria v. Portugal Lodewijk I (1838-1889) Karei I (1863-1908) Emanuël II (1889-1932) August (1818-1881) I Ferdinand (1861-1948) tsaar v. Bulgarije I Boris III (1894-1943) I Simeon II 1937 Leopold II (1835-1865) Philips (1837-1905) I Albert I (1875-1934) I Leopold III 1901 I Boudewijn I 1930 Engeland Portugal burg de eerste uit dit huis, die op grootse wijze zijn intrede deed in de internationale politiek, na hem volgden verschillende andere leden van dit huis, die stuk voor stuk hun stempel hebben gedrukt op het we reldgebeuren. Leopolds oudste broer Ernst had twee zonen, waarvan de jongste Al- bert Franz Karl August Emanuel ge heten was. Deze op 26 augustus 1819 geboren prins van Saksen-Coburg, neef van Leopold, ontving een zeer zorgvuldige opvoeding. Hij studeerde onder meer rechten en filosofie te Bonn. Hij bracht twee bezoeken aan Londen, die zijn leven definitief be ïnvloedden. want daar maakte hy buitenlandse politiek, die hem lang zaam maar zeker de erkenning gaf waarnaar hij streefde. Bij de doop van zijn zoon Boris in 1896 zag Ferdinand kans zich met de Russische tsaar te-verzoenen, ja, deze gaf hem zelfs vele complimenten Tenslotte verklaarde hij in 1908 Bul garije onafhankelijk en noemde zich tsaar van Bulgarije. Tot die tijd was' zijn buitenlandse politiek voortreffe lijk geweest, doch vanaf het mo ment, dat hij zich tsaar noemde ging het minder fortuinlijk. Zijn politiek in de tweede Balkanoorlog en de eerste wereldoorlog werd een vol slagen mislukking. Op 3 oktober van het jaar 1918 moest hij afstand doen 7 O ZIEN WE, dat het huis Sak- sen-Coburg wel laat zijn intrede in de wereldpolitiek heeft gedaan, doch dat zijn invloed van buitenge woon grote betekenis is geweest in vele landen. Nu in een groot deel van de wereld de koningskronen zijn gevallen, zien we dat in twee pro minente landen van West-Europa nog buitengewoon geliefde vorsten regeren en wel koningin Elisabeth van Engeland en koning Boudewijn van België, beiden voortgekomen uit telgen van het geslacht Saksen-Co burg, waarvan de Belgische vorst nog de naam draagt. sierde straten van Brussel. Moeder in dubbele zin. Grote blijdschap heerste oi.der het Belgische volk, toen op 11 oktober 1927 in het jonge prinseijke gezin een klein prinsesje, Josépnine-Chai - lotte, werd geboren. Maar nog groter werd de vreugde, toen bijna drie jaren later, op 7 september 1930, een prinsje het levenslicht aanschouwd? Boudewijn! Op 6 juni 1934 werd daar nog een Albert aan toegevoegd. Die naamgeving is niet zonder zin want terwijl Be^ië zich reeds voor bereidde op de viering var. het 25 jarig regeringsjubileum van zijn ko ning Albert in december 1934, kwam plotseling op 17 februari van dat jaar het ontstellende bericht, '.it de ko ning, een enthousiast bergsport lief hebben, bij een beklimming in de buurt van Marche-les-Dames naar beneden gestort en omgekomen was. Kon het een wonder heten, dat toen nog geen drie maanden -ater een tweede prinsje werd geboren, bij de naamgeving onmiddellijk aar de pas overleden grootvader en noezeer was hij op zijn schoondocnter gesteld geweest! werd gedacht? Maar toen was prins Leopold reeds koning en prinses Astrid koningin Behalve moeder van drie k'ndere.i was zij in volle zin ook moeder van haar volk. Beminde gratie. Dat koningin Astrid een vrouw was van grote schoonheid, niemand zal het ontkennen. Maar niet daar om gingen de harten der Belgen wat sneller kloppen by het zien van of reeds bij het denken aan haar Maar behalve een charmante verschijning was de koningin der Belgen een moe der des lands met boven alles een liefdevol hart. Zij bezocht zowel te huizen voor kinderen als voor ouden van dagen en overal waar leed was, kon men ook de beminde Astrid tref fen. O neen, zij kwam niet als ko ningin, maar als vrouw met een mee voelend moederhart, die een woord wist te spreken op zijn pas en een daad te stellen waar dat nodig was, die troost bracht aan treurenden en balsem goot in verse wonden. Zij was het, die in de donkere cri sisjaren een brief schreef aan de voorzitter van het Nationaal Hulp comité, waarin zij zich bereid ver klaarde, met de inzet van heel haar persoonlijkheid te helpen waar dat maar nodig was. Zij was het, die sfeer wist te scheppen overal waar zy verscheen. Die sfeer heerste ook thuis op het kasteel Stuyvenberg, waar koningin Astrid zo graag vertoefde. Met haar voortreffelijke smaak wist zij door het arrangeren van hoekjes en zitjes, door het gezellig schikken van bloe men of het neerleggen van een paar boeken, door het aanbrengen van foto's of het neerhangen van een en kei schilderij uit haar geboorteland in de anders zo kille zalen juist dat effect te bereiken, dat alles echt ge- deren, vrienden en bezoekers zich on middellijk thuis deed gevoelen. Vakantie in Zwitserland. Het werd zomer 1935. Astrid was nu anderhalf jaar koningin. Samen met koning Leopold en de kinderen bracht zij haar vakantie door in Zwitserland, in de villa „Haslihorn" te Luzern. Joséphine en Boudewijn wa ren dol op „Maman". Zij werden heel wat vrijer opgevoed dan wel de ge woonte was in hofkringen Leopold en Astrid wilden dat de kinderen zo wel het Nederlands als het Frans leerden spreken. En achtei de gehei men van deze talen moesten zij niet slechts komen door het onder wij si van een paar „oude stijve professo ren", maar ook door de neel gewone omgang met andere kinderen. Van daar dat zij een paar keer de zomer mochten doorbrengen in de Neder landse badplaats Noordwijk aan Zee. Maar nu zouden de kii.ue:en dan reeds wat eerder uit Zwitserland te ruggaan naar België; dan konden Leopold en Astrid nog een weekje ge nieten van de ook by hen zo geliefde bergsport. Voor de 29ste augustus stcnd een pittige bergtocht in de omgeving van het Vierwoudstedenmee. op het pro gramma Vroeg in de morgen vertrok het koninklijke paar per auto uit Lu zern in de richting Küsr.acht De koning zat zelf achter het stuur, terwijl de chauffeur achterin had plaats genomen. Op een bepaald mo ment boog de koning zich even ter zijde, om een blik te kunnen slaan op de kaart, die koningin Astlid voor zich had genomen. En toen gebeurde het 29 Augustus 1935. De wagen raakte het stenen muur tje langs de kant van de weg schoot er dwars doorheen, ramde een boom, schampte langs een andere en ver dween toen in het meer. Intussen wa ren door de kracht van de botsing de drie inzittenden reeds uit de auto geslingerd De koning was gewond aan gezicht en arm, de chauffeur aan zyn knie, maar de koningin was er klaarblijkelijk het ergst aan toe. Zwaar gewond aan de linkerslaap, lag zij, volledig buiten bewustzijn, stil neer in het gras. Hier baatte geen roepen of verzor gen meer. Dokter Armin Jucker, die na tien minuten arriveerde, kon niet anders constateren dan de dood. Nog op de avond van diezelfde dag werd het lichaam van koningin Astrid per trein overgebracht naar Belgische grond. De dood had plotseling heel België in zyn greep. Tienduizenden defileer den langs de baar in het koninklijk paleis. Honderdduizenden volgden de geliefde vorstin op haar laatste tocht, Zij die negen jaai geleden hadden gejuicht bij de blyde intocht, schaam den zich nu niet te schreien bij de droeve uittocht In de oude Sint Goe- dele in Brussel werd de dodendienst gehouden En op de lange tocht naar Laeken, waar koningin A.;trid zou worden bijgezet, liep. met zijn arm nog in een doek. één man achter de rouwkoets, rechtop maai gebroken: Leopold III van België. De koning had een harstochtelijk beminde echtgenote het volk zijn meest geliefde vorstin verloren. Nog geen 30 jaar oud was Astrid Sofie Louise Thyra, koningin der Belgen, prinses van Zweden, van de haren heengegaan. DEKEN VAN HAARLEM ERE-KANUNNIK In de gistermiddag gehouden ver gadering van het kathedrale kapittel van het bisdom Haarlem is meege deeld, dat mgr. J. P Kuibers pas toor W. Zijlstra. dekm van Haarlem heeft benoemd tot erekanunnik van het kapittel.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7