André Darrigade werd winnaar van de tweede Pyreneeën-rif Als de Pechduivel rondwaart in de Tour DAG- en PLOEGEN KLASSEMENT DINSDAG 7 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA C Piei Damen klom goed en werd de besie Nederlander Op 4 september 1870, na het beëindi gen van de Frans-Duitse oorlog, werd in St. Gaudens de derde republiek ge proclameerd, de zoveelste belangrijke omwenteling in de Franse geschiedenis. Gisteren, op 6 juli 1959, had datzelfde St. Gaudens getuige moeten zijn van een opzienbarende omwenteling in de 46ste Tour de France. De tweede Pyre- neeën-étappe, over de Aspin en de Pey- resourde. immers zou zo waren al thans de verwachtingen een duide lijker beeld geven van de werkelijke krachtsverhoudingen. Het liep allemaal anders. Dat André Darrigade op het auto-circuit „Du Comminges" vijf me ter voor de streep rechtop kon gaan zit ten als winnaar uit een kopgroep van 25 man met alle azen, zegt genoeg. Evenmin als zondag de Tourmal'et, bleken thans de 1480 meter Col d'Aspin en de 1563 meter optorende Col de Peyresourde de rol van de machtige scherprechters, die men hun had toe bedeeld, te kunnen spelen. De geëffen de wegen over deze twee cols boden de klimspecialisten uiteindelijk geen uit zicht op een beslissende winst. Integen deel, alles bleef zoals het was. Michel Vermeulin behield de gele trui, die Charly Gaul gisteren had willen ver overen om het moreel in de Neluxploeg te stimuleren en de Belgen konden van daag de gele petten als leiders van het ploegenklassement dragen. André Dar rigade versterkte bovendien zijn positie in het puntenklassement. Het tweemanschap BahamontesGaul dat op de Peyresourde achter Valentin Huot een voorsprong van anderhalve minuut had bevochten op de concurren ten, moest deze winst in de laatste 50 km. over vlakke wegen door een prach tig toeristisch landschap weer geheel prijs geven. Jacques Goddet heeft met de decentralisering van de bergtoppen in de Pyreneeën en slechte gooi gedaan. Van de overige leden van de Nelux ploeg eindigde Marcel Ernzer aan de zijde van zijn broodheer in de kopgroep. Op drie minuten en 43 seconden kwa men Aldo Bolzan en Piet Damen, die op de eerste klim niet onder deed voor mannen als Rivière, Anquetil, Baldini en Bobet, maar die bij het dalen angstig de remmen dichtkneep, binnen. Op ne gen minuten 14 sec. eindigde Van den Borgh weer zwaar door pech ge troffen Piet van Bist, Piet de Jongh en Gerrit Voorting. Bram Kool en Jaap Kersten kwamen bijna 16 min. na Dar rigade in St. Gaudens aan. De grote verrassing was het opgeven van Vito Favero (vorig jaar tweede in het eindklassement), die bij de beklim ming van de Aspin ai ver achter was geraakt en nog voor de top de strijd staakte. .In tegenstelling tot zondag was er ditmaal geen lange aanloop voor de bergen. Vrijwel onmiddellijk na het vertrek uit Bagnères de Bigorre op een hoogte van 530 meter, begon de weg te stijgen. Door vriendelijke dorpjes, die in geen enkel opzicht van de gehuchten vlak over de nabije Spaanse grens te onderscheiden zijn zelfs de namen zouden op het Iberisch schiereiland geen gel$ figuur slaan en tussen im posant oprijzende bergketens klom de karavaan langzaam omhoog. Bij de hitte in de Tour de France, slokken de rennerskelcn dagelijks liters koele dranken. Deze foto laat zien hoe de Franse nationaal Raphaël Geminiani (rechts) al rijdende zijn ploegmaat Jacqnes Anquetil koel water in de mond sproeit. Gedachtig aan de les van zondag, toen de Nederlanders de boot misten bij de beslissende vlucht na de start uit Bay- onne, ging Piet van Est de regionaal Queheille achterna, die na 5 km. bij Campan aan de haal wilde gaan. Het werd een mislukking, evenals zijn vlucht met de Italiaan Bruni. Daarna kwam de jonge Van Est in het spel niet meer voor. Dotto als eerste in Aspin. Jean Dotto, die zondag zijn reputatie als klimmer had verspeeld, wilde iets goedmaken. Na 14 km., terwijl de jvol- kenflarden rond de toppen door de zon verdreven werden, ging hij er in zijn eentje vandoor. De grote mannen lie ten hem gaan. Zij wachtten op de aan val van Bahamontes, die kwam na 18 km., vlak voordat de werkelijke be klimming van de Aspin begon. Alleen Charly Gaul kon het wiel van de Span jaard pakken en net als op de Tourma- let danste het tweetal naar boven ach ter Dotto aan, die inmiddels al een mi nuut voor lag. Halverwege de klim had Rivière zich in het gezelschap van de vroegere Franse kampioen Valentin Huot losgemaakt uit het peloton, dat steeds meer begon af te brokkelen. Bal dini klom samen met Anglade, maar moest de winnaar van de Dauphine Liberé laten gaan. Vlak onder de top kwamen de verrassingen. Rivière werd door Huot gelost en Angladè en Pau wels voegden zich bij de wereldkam pioen der achtervolgers. Martin van den Borgh liet Anquetil en Louison Bobet achter zich en zo ontstond op de top van de Aspin, die in de tweede catego rie was ingedeeld, de volgende situatie: Jean Dotto kwam als eerste door, op 30 seconden volgde Bahamontes, op 32 se conden Gaul, op 43 sec. Huot, op 1 min. 5 sec. Anglade, Rivière en Pauwels, op 1 min. 20. sec. Marigil en op de negende plaats kwam Martin van den Borgh op 1 min. 25 sec. De Limburger had een voorsprong van 20 seconden op het pe loton met Anquetil, Baldini, Bobet en Piet Damen. De andere Nederlanders waren verder achter geraakt. Jaap Ker sten had kort na het begin van de klim een lekke band gekregen; Piet van Bist, Kool, de Jongh en Voorting hadden ge woon moeten lossen. In de vrij gemakkelijke afdaling met lange rechte stukken, waarop snelheden van 80 km. en meer werden bereikt, werd Van den Borgh door pech uit zijn prachtige positie geslagen. Ook Dotto moest door pech van de fiets en nog voordat na 40 km. de klim naar de top van de Peyresoure volgde, kwamen de achtervolgers op Bahamontes en Gaul" neerstrijken. Het spel begon opnieuw. Nu was het Stablinski, die het kruit ontstak. Huot ging achter hem aan en legde de basis voor de premie voor de strijdlustigste renner, die hem met grote meerderheid toegekend zou worden. Het tafereel van de Aspin herhaalde zich. Weer lieten Bahamontes en Gaul de anderen achter zich, haalden Sta blinski in, die inmiddels Huot voorbij had moeten laten gaan en kwamen ge zamenlijk een minuut na Huot over de top van deze berg van de eerste cate gorie. Stablinski lag twee minuten en 20 sec. achter op Huot, Saint 2 min. 32 sec.. Bobet en Ernzer 2 min. 35 sec. en Rivière, Darrigade, Baldini, Anquetil en nog een elftal anderen hadden een achterstand van 2 min. 45 sec. i weer kwam in de zo mogelijk nog snellere afdaling van de Peyresourde een hergroepering. Er vormde zich een kopgroep van 25 man, die ongeschonden arriveerde in St. Gaudens, waar Darri gade onbedreigd de sprint won vóór Gerard Saint en Louison Bobet. Dagklassement De uitslag van de elfde étappe, Bagnères de Bigorre-Saint Gaudens (119 km.) was: 1. Darrigade (Fr.) 3.19.30 (met bonificatie 3.18.30); 2. Saint (West-Zuid-West) 3.19.30 (met bonificatie 3.19.00; 3. Bobet (Fr.); 4. Anquetil (Fr.)5. Vermeulin (Parijs Noord Oost)6. Hoevenaers (België) 7. Graf (Zwits./Dld)8. Desmet (Belg.) 9. Hoorelbeke (Parijs Noord Oost); 10. Huot (Centr. Zuid BY.); 11. Gaul (Ne- lux); 12. Robinson (Int. ploeg) allen in dezelfde tijd 3.19.30. De renners, die ex aequo als dertiende waren geplaatst werden als volgt geklasseerd: 13. Ern- zer (Nelux)14. Anglade (Centr. Z. Fr.) 15. Mahé (West Zuid West); 16. Adri- aenssens (B.); 17. Planckaert (B.); 18. Baldini (It.); 19. San Emiterio (Sp.); 20. Dotto (Centr. Z. Fr.); 21. Friedrich Zwits/Dld); 22. Bahamontes Rivière (Fr.); 24. Falaschi (It.); 25. Sta blinski (Fr.) allen in dezelfde tijd als Darrigade; 32. Bolzan (Nelux 3.23.13; 33. Damen (Nelux) z.t.; 37. Pauwels (B.) 3.23.13; 40. Brankart (B.) z.t.; 59. Van den Borgh (Nelux) 3.28.44; 61. Janssens (B.) z.t.; 67. Hassenforder (Fr.) z.t.; 73. Voorting (Nelux) z.t.; 80. Geminiani (Fr.) z.t.; 82. Van Est (Ne lux) z.t.; 86. Robic (Parijs N. O.) z.t.; 88. De Jongh (Nelux) z.t.; 89. Gauthier (Centraal Zuid Fr.) z.t.; 96. Kool (Ne lux) 3.35.21; 103. Kersten (Nelux) z.t. De Italiaan Favero, vorig jaar tweede in het eindklassement heeft opgegeven. Algemeen klassement: 1. Vermeulin 58 uur 35 min. 28 sec.; 2. Desinet 58.36.45 op 1 min. 17 sec.; 3. Hoevenaers 58.37.50 op 2.22; 4. Saint; 5. Anglade; (Sp.); 23.'6. Mahé; 7. Rivière; 8. Baldini; 9. Ba- De fietsen wegen ge middeld 10kilo__ Derennersqebruiken ophun fiefchooireen volkomen nieuw zadel De voorband is meesbt zwearderdandeachter- Eenfelichfe raeefietë hamontes; 10. Gaul 58.48.53 op 13.25; 11. Adriaenssens; 12. Anquetil; 13. Pau wels; 14. Janssens; 15. Gauthier; 16. Graf; 17. Bobet; 18. Robinson; 19. Bono 20. Marigil; 26. Brankart 33. Ernzer; 39. Damen; 43. Bolzan; 46. De Bruyne; 55. Hassenforder; 58. Voorting; 62. P. van Est; 66. De Jongh; 70. Van den Borgh 73. Robic; 75. ex aequo o.a. Geminiani 83. Kool; 89. Kersten 59.23.09. Ploegenklassement elfde étappe: 1. Frankrijk 9.57.30; 2. en 3. België en Centraal Zuid Frankrijk 9.58.30; 4. West Zuid West 10.01.43; 5. ex aequo Parijs Noord Oost, Zwits/Dld, Nelux, Italië en Spanje allen 10.02.13; 10. Int. ploeg 10.05.56. Algemeen ploegenklassement: 1. Bel gië 176.04.10; 2. Frankrijk 176.29.57; 3. West Zuid West 176.32.46; 4. Centraal Zuid Frankrijk 176.34.39; 5. Parijs Noord Oost 176.37.02; 6. Spanje 176.44.15; 7. Italië 176.46.46; 8. Zwits./Dld 176.54.31; 9. Nelux 176.56.09; 10. Int. ploeg 177.17.17. Bergklassement: L Bahamontes 14 pnt; 2. en 3. Huot en Saint 13 pnt; 4. Gaul (Nelux) 12 pnt; 5. Desmet 10 pnt; 6. Privat 9 pnt; 7. Janssens 8 pnt; 8. t.m. 10. Vermeulin, Mahé en Stablinski 7 pnt; 11. Dotto 6 pnt; 12. en 13. Rivière en Bobet 5 pnt; 14. en 15. Hoevenaers en Ernzer 4 pnt Puntenklassement: 1. Darrigade 344; 2. Hoevenaers 239; 3. Dejouhannet 216; 4. Anquetil 197; 5. Graczyk 183; 6. Ri vière 179; 7. Van Geneugden 167; 8. Saint 155; 9. Van Aerde 154; 10. Baffi 149; 11. ex aequo Baldini en Manzane- que 136; 13. Bruni 127; 14. ex aequo Vermeulin en Gainche 123. De premie voor de strijdlustigste ren ner werd toegewezen aan Valentin Huot die 75 punten kreeg. In het algemeen klassement voor de strijdlustigste ren ner heeft Saint de leiding met 80 pun ten voor Huot met 75 punten. Piet van Est en Anglade delen de derde met elk 73 punten. De premie voor de ongelukkigste ren ner ging naar Jean Robic, die als enige renner van het peloton moest wachten voor een gesloten spoorwegovergang bij Antignac en daardoor een grote ach terstand opliep. BU de foto: 3 km. van de top van de Tonrmalet (2130 m.) worstelen (v.I.n.r.) de Belg Desmet, de Franse nationaal Privat en de Belg Janssens zich om hoog, aangemoedigd door de toeschou wers langs de bergweg, Janssens pas seerde in Bagnères-de-Bigorre als eer ste de eindstreep. WIELRENNEN ZWITSERSE RENNER OVERLEDEN De Zwitserse renner Paul Bigler, üie zondag bij de aankomst van een wed strijd meetellend voor het kampioenschap van Zwitserland op de weg voor ama teurs, i e .zakte, is in een ziekenhuis te Genève overleden. Men vermoedt dc t hij het slachtoffer is geworden van een :on- nesteek. Hij was 25 jaar. HONKBAL NED. BONDSNEGENTAL— THE PATHFINDERS 5—4. Het Nederlands bondsnegental heeft gisteravond op het terrein van Zeebur- gb te Amsterdam met 54 van „The Pathfinders", een in Engeland gelegerde Amerikaanse ploeg, gewonnen. Het was een spannende en op hoog peil staande wedstrijd. Hetzelfde hefschroefvlieg- Het was in de buurt van Hij mocht er niet door. in goede conditie en op de l het Rode Kruis, dat Antignac, na ruim 75 km, toen Daan de Groot na diens val partij naar Bagnères de Bi gorre heeft vervoerd, daalde een overwegwachter vlak voor het eerste peloton met een superieure glimlach de Mannetje Robic kon het niet top van de bijna 1500 meter opbrengen nog eens te gaan hoge \spin kwam hij als ne- in de handen en huilde dikke één, Jean Dotto door. Bretonse tranen. Omlaag ging het weer in van de straat, waar het zie- wilde gebaren van de bege- De machinist van het trein- een snelle vlucht, kenhuis staat. Het was weer leidende gendarmes werden tje, die met zichtbaar genoe- dal van Arreay, een vlucht om de Amsterdammer te alle auto's en motoren tegen- doen, want met hoeveel zor- gehruden. De renners konder nog door de vluchtpoortjes de „partitions", oversteken de rest moest blijven staan minutenlang. Enkele tientallen meters achter het leidende peloton kwam de kleine Jean Robic aanrazen en ineens stond hij voor de gesloten bomen. De trein was in aantocht en Ro bic kreeg van de wedstrijd- niet gezie Dat hetzelfde volgerskaravaan enkele sourde. Nauwelijks was van treintje de den Borgh aan zijn afdaling begonnen, of de beruchte on- andere enkele foto's te laten - maken. Gedurende de nacht halm en zijn had de Groot enkele malen overgegeven en dat heeft de geneesheren doen twijfelen aan hun oorspronkelijke diag nose, waarin alleen maar werd gesproken van een zon nesteek. Zodra vaststaat, dat een langere observatieperiode niet nodig is, zal Daan de Groot de reis naar huis kun nen aanvaarden. Zijn toestand is thans zeer bevredigend. Er is geen en kele reden tot ongerustheid Daan de Groot in ziekenhuis Driemaal wachten voor zeilde locomotief, De vijand der Pyreneeën blijven. Het ziet er echter stofwolk van de groep, waar- niet naar uit, dat zijn ver- op hij zo verbeten had ge- blijf in het ziekenhuis lange duur zal zijn. jaagd, zien wegtrekken. Langzaam rolde de trein tenslotte voorbij, het leek wel een kwartier te duren. Toen gingen de bomen eindelijk open en voort ging het weer Het was als in een dwaze De weg maakte een grote film, stelt u het zich eens bocht naar links en in de voor: de tourkaravaan, waar- volgauto's voelde men het ten later nog eens, voor de zichtbare pechduivel legde 'n Robic had zijn jacht allang voorin bij Charly Gaul en de opgegeven.... liaisonwagen van de Nelux- nuten extra, vergde. „Tot overmaat van ramp had ik mijn pomp onderwj| verloren en de gonfleur werk te maar half. Ik had toen de fiets wel de berg af willen smijten" vertelde van den Borgh aan de finish. Door dt nerveuse haast, waarmee de Limburger had staan repare ren, was de band niet stevif om de velg gelegd. Het wiel spoorde niet goed en de ge hele afdaling heeft de lange Martin het kalm aan moeten doen. De vijand der Dat ook voor een wielren- Pyreneeën ner in sommige gevallen haas tige spoed zelden goed is Martin van den Borgh is beslist geen goede maatjes met de Pyreneeën. Nog vers ligt het in het geheugen, hoe een ongelukkige valpartij met een gebroken sleutelbeen het vorige jaar tot gevolg had dat in de afdaling van de Portel d'Aspet van den Borghs eerste Tour de France een onver wacht einde kreeg. Ook dit werd door de internationale lang op de been is, waarvoor de waarschuwing uit de luid- jaar zijn de grimmige Pyre- wedstrijdcommissarissen nog de wegen, naa de bonte la- spreker: stoppen, gesloten neeën erg onvriendelijk voor eens extra onderstreept. Van waaiïge stoet langs trekt overweg.... uren lang voor elk verkeer Het voortsukkelende trein- I zijn afgesloten, die gewichtige tje, dat eerst van rechts was vallen en gisteren, in de rit perslucht in de klem aan het optocht, welke geen stro- gekomen, passeerde nu links naar St. Gaudens, zag hij op-> kader te bevestigen. Hij had ij j- - J"rl-"-3 1~?le- nieuw schone illusies in rook het dL in de zak van zijn te vervliegen. De gerechtvaar- trui gestopt, hetgeen volgens met houten palen. biddelijke motoragenten. digde illusies op een goede plaats in het étappe-klasse ment, want na de maag- er darmstoornissen van de laat- rissen niet ontgaan: ste dagen, was Martin weer francs boete. het reglement uit veiligheids overwegingen is verboden Het was de heren commissa- Op 24 februari 1957 Lagon de voetbal pool van de KNVB te draaien en in dc 86 pools werd sinds dien voor een be drag van 22.160.975 omgezet. Bijna ne gen miljoen daarvan kwam aan de ver-| enigingen ten goede, ongeveer een zelf-: de bedrag was voor de prijswinnaars. j EUROPESE VOETBALBEKER De landskampioen Sparta heeft voor de eerste ronde van het tournooi voor de nationale kampioenen om de Europese voetbalbeker vrijgeloot. Met Sparta en de bekerhouder, Real Madrid, die vrij gesteld is van de eerste ronde, zijn direct in de tweede ronde gekomen Boldkiub- ben (Denemarken) Young Boys (Zwits.) en Red Star (Zuidslavië). Aan het tour nooi zullen 27 ploegen deelnemen. De wedstrijden voor de eerste ronde, j zowel thuis als uit, moeten voor 30 sep tember 1959 zijn gespeeld. Er blijven dan zestien clubs over voor de tweede ronde, i ZWEMMEN Het pas gevestigde Europese record van Corrie Schimmel op de 400 meter vrije slag is dit weekeinde al ernstig in ge- 1 vaar geweest Kon in afgelopen jaren vrijwel geen buitenlandse zwemster in Europa beneden de 5 min. 10 sec. ko men, zondag zwom de Zweedse Bibi Se- j gerstroem in Rosto'ck de uitstekende tijd van 5 min. 1.7 sec. Als de Zweedse zwemster deze pres tatie acht dagen eerder ha geleverd zou zij zich Europees recordhouds*jr I hebben kunnen noemen. N_ staat het I record met 4 min. 58.5 sec. op n am van I Corrie Schimmel, die deze tijd in de tan- denwedstrijd DuitslandNederland ir. I Saarbrücken maakte. Er werden Idouwens zondag in Rostock I nog meer mooie prestaties geleverd. Pro- minente zwemsters uit Zweden, Duits- j land, Rusland, Polen en Denemarken waren er aanwezig. IS* ïderlan 1 was ver tegenwoordigd door een ploegje van de Hollandse Dames Zwemclub. Jopie j Troost moest op haar specialiteit de rugslag ondervinden hoe sterk de deelneming wel was. Zij werd door de Russische Viktorova met bijna 2.5 sec j verslagen. De tijden waren: Viktorova 1.14.1; Jopie Troost 1.16.5. Op de 100 me- ter vrije slag werd Jopie Troost derde in 1 min. 7.9 sec. achter de Duitse Steffin I (1.05.5) en de Deense Strange (1.07.6). Ook bij de heren waren de tijden goed te noemen. De Rus Luschkweski won de 100 meter vrije slag in 57.f sec. vóór zijn landgenoot Serokin, die tot 57.9 :c. j kwam. De Zweed Bengtsson werd zowel op de 400 als op de 1500 meter vrije slag eerste in resp. 4.42.7 en 18.46.6. WATERPOLO LZC—DE VEST 2—1. Na een gelijk opgaande strijd, waar in paal en la* veel doelpunten voorkwa men en de keeper van de Vest prachtig keeperswerk liet zien, bleef de stand tot rust 0In de tweede helft met zes tegen zes, twee spelers warer. naar de kant vedwezen, probeerde LZC door te drukken, echter met het i citaat dat de Vecht d( leiding nam (01). Na vele aanvallen kon S. Ouwerkerk eindelijk gelijk maken 11. Vlak er op een prach tig aanval van LZC en via R. Sloten wist D. Timmermans de eindstand op 2 1 te brengen. Verdere uitslagen: De Zij» 4LZC 3 1—1. n 1934verliep de voor sprong van 2 renners doordat zij tijdens de In 1913 werd Deloffre etappewinnaardoor metznn fiets op dernq overde eindsfreepte rennen llfu 2uur was de groots te voorsprong die een ren nerooit wist te beha len nlin 1903 In1909 moest de win naar v.d Ronde iedere avond met vioolmuzieki inslaap gespeeld waden j Thys door het pu bl i ek vastgehouden om te ver hinderen dat hij een Eianynan zou inhalen 1 len radioreporter fseens ntslagen omdat hij zei a» -jaaa

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6