Hei bezoek van Koning Boudewijn aan Nederland Pastoor Vinck overleden De nieuwe CAO voor graiisch bedrijf In 1980 zijn minstens 100.000 academici in ons land nodig DINSDAG 7 JULI ia» DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Mei een simulator maékt men moeilijkheden De Zeevaartschool Amsterdam heeft sinds kort de be schikking over een radar-simulator, welke het mogelijk maakt, officieren ter koopvaardij op betere en moderne re, wijze dan tot nu toe op te leiden in de bediening van radar- Met deze apparatuur, welke bij de marine reeds in gebruik was, maar welke, voor wat de koop vaardij aangaat de eerste in Europa is, kunnen vier man tegelijk les krijgen. De les wordt geleid door een in structeur, aan een apart bedieningspaneel. Met de mo derne installatie, ter waarde van twee ton, welke is ge plaatst op de bovenste verdieping van het Zeemanshuis, kunnen alle situaties uit het scheepvaartverkeer kunst matig op het radarscherm worden uitgebeeld. Van de leerlingen wordt dan verwacht, dat zij aan de bedie- en op de juiste wijze reageren. De foto toont de installatie in bedrijf, links de instructeur. Het programma van de eerste dag Morgenochtend om tien uur zal Boudewijn, Koning der Belgen, met zijn vliegtuig uit Brussel op Schip hol aankomen voor zijn bezoek aan koningin Juliana en prins Bernhard. Bij de ontvangst op het platform zal de Belgische koning na de ge bruikelijke ontvangstceremoniën een erewacht inspecteren, die wordt ge vormd door manschappen van de Koninklijke Luchtmacht. Het officiële programma vermeldt vervolgens een tocht naar het Sta dionplein, waar de begroeting door de Amsterdamse autoriteiten plaats vindt. Na deze plechtigheid stapt het koninklijk gezelschap over in rij tuigen, waarmee de officiële intocht in Amsterdam zal worden gehouden. Om 11 ur komt de stoet aan op de In de Mariastichting te Haarlem is overleden de zeereerw. heer M. T. Vinck, pastoor van de parochie van de H.H. Engelbewaarders te 's-Gra- venhage. Van 1936 tot 1958 is de thans overledene, die de leeftijd van 78 jaar bereikte, pastoor in Den Haag geweest. De overledene is op 25 juli 1880 te Den Haag geboren. Hij werd op 15 augustus 1904 priester gewijd. Na ka pelaan geweest te zijn in Zoeterwou- de (19061909), werd hij in 1910 tot kapelaan te Leiden (O. L. Vrouw He melvaart) benoemd in hetzelfde jaar, waarin ook kapelaan Huibers la ter mgr. Huibers kapelaan te Lei den was. N'a nog kapelaan in Sloten geweest te zijn, werd hij tot pastoor benoemd te Anna Paulowna in de parochie van de H. Maria Praesentatie. Daarna werd hij pastoor te 's Heerenhoek. In 1936 volgde zijn benoeming tot pas toor van de parochie van de H.H. En gelbewaarders te Den Haag, jvelk pastoraat hij tot zijn emeritaat in 1958 heeft vervuld. Vrijdag 10 juli zullen in de kerk van de H.H. Engelbewaarders in Den Haag de uitvaartdiensten worden ge houden. De begrafenis heeft plaats omstreeks half een op de begraaf plaats aan de Kerkhoflaan aldaar. Een verpleegde van de opvoedings inrichting „Nederlandseh Matuay" te Eefde heeft gisteren een grote con sternatie veroorzaakt. De veertien jarige jongen had heimelijk de in richting verlaten op een gestolen bromfiets keerde hij later terug. Om ontdekking te voorkomen wierp hij het vervoermiddel in het Twentse- Rijnkanaal, doch dit werd door wandelaars gezien. De jongen, die bang was, dat de politie hem zou komen halen, klom op het dak van de inrichting. Vandaar begon hij met dakpannen te gooien. Om te voor komen, dat de knaap weer zou ontvluchten, had men politiemannen uit omliggende gemeenten te hulp geroepen, die een ring om het ge bouw legden. Een boerenarbeider klom op het dak en raakte de jongen met een dakpan. Daardoor bewuste loos geraakt, rolde de jongen van het dak en bleef in de dakgoot han gen. Met een ladder van de Zut- phense brandweer wist men hem te bereiken en naar beneden te bren gen. De 82-jarige heer H. Groot Was- sink te Ruurlo is gisteravond van een met hooi beladen wagen gevallen. Hy was vrijwel op slag dood. Dam. Enkele ogenblikken nadat de vorsten het paleis zijn binnenge treden, zullen zij op het balcon ver schijnen. Om half twaalf zal de Koning een krans leggen bij het Nationaal Monu ment. Tegen half drie rijden de vorsten per auto naar het Amsterdamse stad huis, waar de burgemeester in de raadszaal een welkomstwoord zal spreken. Tevoren is in het Paleis op de Dam een middagmaal gebruikt, waarbij ook de twee oudste prin sessen hebben aangezeten. Na de ontvangst zal het vorstelijk gezelschap zich om 15.20 nabij het Stadhuis inschepen op een boot voor een tocht door de Amsterdamse grachten naar het Rijksmuseum, waaraan een bezoek wordt gebracht. Een galadiner ten paleize. waarbij ook weer de prinsessen Beatrix en Irene aanzitten, besluit deze eerste dag. Een Britse geleerde heeft gecon stateerd, dat straalvliegtuigen die op zeer grote hoogte vliegen, radio-actief worden. Men schrijft dit toe aan de aanwezigheid van strontium 90 in de atmosfeer tengevolge van ontploffin gen van H-bommen. De overeenstemming tussen de werkgevers- en de werknemersorga nisaties in het grafisch bedrijf over een nieuwe c.a.o. voor het technisch personeel houdt een loonsverhoging in van 13 cent per uur, hetgeen im pliceert dat de huurcompensaties van 6 cent van 1 januari 1957 komt te vervallen (de verhoging bedraagt dus 7 cent per uur). De vrouwelijke werknemers krij gen daarnaast nog een extra verho ging van 7 cent per uur dit jaar en in 1960 nogmaals ditzelfde bedrag. Werknemers die resp. 12% en 25 jaar in dienst zijn bij een patroon krijgen een diensttijden toeslag van resp. 13 en 26 gld. per kwartaal. Werknemers die 25 of 40 jaar bij een werkgever hebben gewerkt krij gen - zoals reeds eerder gemeld is - resp. twee of drie extra vakantie dagen per jaar. De verkorting van de werkweek van 48 tot 45 uur zal in drie etappes binnen twee jaar tijds worden ingevoerd. Een en an der moet nog door de leden der or ganisaties en het college van rijks- bemiddelaars worden goedgekeurd. Méér fysici en chemici, minder artsen gevraagd Er zullen in 1980 ongeveer 100.000 academici in ons land nodig zijn, daar er in 1955 ca. 48.000 werkzaam waren. Het aantal studenten zal in 1975 tussen de 60 tot 66.000 bedragen, tegen ruim 12.000 in 1938 en bijna 30.000 in 1955. Tot deze ramingen komt het rapport „de ontwikkeling van het aantal academici tot 1980", dat gisteren verschenen is. Eet rap port is opgesteld door de commissie voor statistiek van het interuniver sitair contactorgaan, waarin onder meer het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Centraal Planbu- reu vertegenwoordigd zijn, onder voorzitterschap van prof. dr. J. J. J. Dalmulder. De ramingen, die in het rapport zyn samengevat, zijn gemaakt onder andere ten behoeve van de commis sies spreiding hoger onderwijs, res pectievelijk spreiding technisch hoger onderwijs. Overvulling Bij de geneeskunde wordt een be trekkelijk geringe toename van de behoefte voorzien met het oog op het reeds thans aanwezige en in verge lijking met het buitenland relatief grote aantal artsen per duizend in woners in Nederland. Indien de be langstelling voor deze studierichting zich naar het tegenwoordige peil zou blijven ontwikkelen, zou met een overvulling in het artsenberoep re kening moeten worden gehouden. Bij de tandheelkunde daarentegen wordt een sterke toename van de behoefte verwacht zodat, indien het percentage studenten dat zich voor deze richting laat inschrijven zich niet verdubbelt, een toenemend te kort aan tandartsen moet worden verwacht. Tekorten Het aantal afgestudeerden in de faculteit der wis- en natuurkunde zal eveneens sterk dienen toe te nemen. Gewezen wordt hierbij onder andere, op de snelle uitbreiding van de be hoefte aan deze categorie afgestu deerden in de industrie, de research, de ontwikkeling van de kernfysica enz. De behoefte aan fysici en chemici neemt echter sneller toe dan die aan biologen en farmaceuten, zodat bin nen deze faculteit tekorten aan fysici en op den duur overschotten aan far maceuten en biologen zouden kun nen ontstaan. Ofschoon het aantal afgestudeer den in de letteren en wijsbegeerte waarvan het merendeel leraar bij het VHMO wordt in de eerstvolgende twintig jaar zeker zou moeten toe nemen, dient men toch, mede met het oog op de te verwachten stabilise ring van het aantal VHMO-leerlin- gen (na het afebben van de geboor tegolf) rekening er mee te houden, dat de behoefte aan afgestudeerden in deze richting zich na 1965 niet sterk meer zal uitbreiden. Voor de afgestudeerden in de aard rijkskunde (voor zover zij geen le raar worden), de rechtsgeleerdheid, de economische resp. de sociale we tenschappen en ook de psychologie geldt dat zij voor velerlei, meer al gemeen leidinggevende functies in zekere zin gelijkelijk in aanmer king komen. Het aantal ingenieurs zou volgens de prognoses in verband met de nood zakelijke industrialisatie en de snelle ontwikkeling van technische toepas singen van research dienen toe te ne men. Ingeval zulks niet gebeurt, v/orden tekorten voorzien in vrijwel alle technische studierichtingen. 400 Afgevaardigden naar de kof- fieconferentie te Frankfield op Ja maica zijn maandag na de lunch on wel geworden. Men vermoedt, dat men hier met voedselvergiftiging te doen heeft. Of slechte koffie? In de haven van Pictou in Nieuw Schotland is brand uitgebroken, waar door tot nu toe twee havenhoofden, een veerboot, enkele vissersschepen en verschillende gebouwen zijn ver nield. De schade zal vermoedelijk honderdduizenden dollars belopen. De Grote Prijs van het Berlijnse filmfestival „de Gouden Beer", is door Frankrijk gewonnen met zijn „Les Cousins". De Franse acteur Jean Gabin won de zilveren beer voor zijn rol in „Archimède, de clochard". Ned. Marechaussee in België gewond In de Belgische plaats Couvin, na bij de Franse grens is zaterdagoch tend de 20-jarige dienstplichtige ma rechaussee C. Verkaik uit de Eras- musstraat te Voorschoten bij een on geval levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde toen de auto, waarin marechaussee Verkaik geze ten was, tegen een muur botste. De heer Verkaik was, in verband met de oefeningen van het leger in la Cour- tine, sinds begin vorige maand in Mourmelon (Fr.) gedetacheerd. Hij was voor enkele dagen familiebezoek op weg naar huis. Door de schok werd de heer Ver kaik uit de wagen geslingerd, waar bij hij een schedeldakfractuur en een grote hoofdwond opliep. In zorgwekkende toestand werd hij opgenomen in de Clinique Chirurgi- cole te Couvin. De familie van de ge wonde werd door een misverstand eerst in de nacht van zaterdag pp zon dag van het ongeval in kennis ge steld. De ouders van de marechaus see zijn zondagmiddag per militaire auto naar Couvin gebracht. Maandagmorgen achtte de behande lende dokter direct levensgevaar ge weken. Het slachtoffer was toen nog niet tot bewustzijn gekomen. Tropisch Europa In een deel van Europa duurde ook maandag de hittegolf voort. In Bel gië en Noorwegen daalden de tempe raturen echter en bracht regen tij delijk koelte. In Farnkrjjk zijn in het afgelopen weekeinde 24 mensen verdronken tij dens het warme weer. De ijscoman nen in Parijs verkochten duizend ton ijs en de zwembaden waren zeer druk bezocht. Maandag zakte de tem peratuur in Parijs van 36 tot 26 gra den. In Innsbruck stierf zondag een 61- jarige Britse toerist, die door de warmte was bevangen. Maandag was de temperatuur in Oostenrijk 31 gra den. Sevilla hal zondag de warmste dag in het jaar, 41 graden in de schaduw. In Lissabon is het „afgekoeld". De temperatuur is thans 31 graden na 35 graden te zijn geweest. In Stockholm houdt het warme weer aan met temperaturen boven de 30 graden. In Londen daalde de temperatuur van 32 graden op zondag tot ruim 25 graden op maandag. leren willen het zelf uitvissen „Nederlanders, gaat naar huis", dat stond o.m. geschreven op span doeken, die werden meegedragen door Ieren in Killibag, toen daar twee IJmuidense kotters met vissers uit Katwijk, IJmuiden en Egmond aan boord binnenliepen. De twee kotters, de „Mercator" en de „Groenland", die in juni naar Ierland werden ver kocht door de machinefabriek H. Zwart te IJmuiden, zijn bemand met veertien Nederlanders om de Ieren vertrouwd te maken met de visserij- methoden op deze moderne stalen schepen. Bij aankomst werden de Neder landers met groot wantrouwen ont vangen, zo vertelde schipper G. Visser uit IJmuiden. De Ieren wei gerden met de opvarenden te spre ken en in de winkels van Killibag werden zij met minachting bejegend. Schipper Visser meent, dat de Ieren met hun visserij dertig jaren ten achter zijn. Ze weigeren echter om ook maar iets van de Nederlandse vissers aan te nemen. „We hebben de Nederlanders niet nodig om vissen te leren" aldus de Ieren, „We kunnen het zelf wel". De „Groenland" en de „Mercator" hebben enige reizen ge maakt in opdracht van een vismeel- fabriek in Killibag. Er werd veel kleine haring en zandspiering ge vangen. De Ierse opdrachtgevers waren zeer tevreden. De kotters liggen thans te Dublin waar nadere, orders worden afgewacht. Wittebroodsweken op Majorca Prins Albert van België en zijn Italiaanse gemalin, prinses Paola, bren gen hun wittebroodsweken door op het eiland Majorca. Pleegde Duitse jongen moordaanslag te Utrecht? Zoals bekend is in de nacht van 11 op 12 juni jongstleden de Utrechtse garagewacht J. Nederhof neerge schoten. Hij liep daarbij zeven darm perforaties op en moest in zo ern stige toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd, dat hij niet in staat was, een verklaring af te leggen over de toedracht van de zaak. Na een intensief onderzoek is de Utrechtse recherche op het spoor ge komen van de vermoedelijke dader. Zij heeft verschillende aanwijzingen, die een zware verdenking op de 17- jarige W. uit Keulen laden. Op de avond van de elfde juni hield een surveillancewagen van de politie een jonge Duitser aan, die al enkele dagen in de omgeving van Utrecht rondzwierf met een brom fiets. Hij vertelde, dat hij veertien dagen met vakantie in Holland was en dat hij 's nachts bij boeren sliep. Zijn paspoort was in orde. maar de agenten spelden zijn naam. die in gotische letters was geschreven, ver keerd. Bij nadere informatie bleek de jongen in Keulen dan ook niet be kend te zijn. Dezelfde nacht werd de heer Nederhof neergeschoten, achter in de garage waar hij dienst had. De politie vond de indruk van een fietsband en van een voet. De fiets werd later teruggevonden in de tuin van een verpleegster. Enkele mensen in de omgeving verklaarden op de avond Een paar vissers slaagden er zondagmiddag in een jongeman te redden, die zich bij Palermo te ver in zee had gewaagd. Bij het toepas sen van kunstmatige ademhaling gin gen zij echter zo hardhandig te werk, dat de jongeman een gescheurde milt opliep. Hij is in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. van de aanslag een jongen met een fiets gezien te hebben. Wat kost een masker. De recherche doorzocht vervolgens de hooibergen, waarin de jonge Duitser geslapen had. Zij vond een grijze regenbroek, die sporen van aluminiumverf vertoonde, terwijl in de hoek van de garage waarin de jongen zich voor de schietpartij ver borgen had gehouden, ook een busje aluminiumverf had gestaan. Er kwam ook een nylonkous te voorschijn, die waarschijnlijk door de jongen als masker is gebruikt. Tenslotte vond de recherche de stukken van een lid- maatschapsbewijs van een Keulse gymnastiekvereniging, op naam van J. F. Bij navraag in Keulen bleek, dat J. F. op 2 juni was verdwenen met 100 mark van zijn baas. De recherche wordt in haar vermoeden, dat hij de dader van de aanslag is, gesterkt door het feit, dat de Duitser sinds 12 juni spoorloos uit de omgeving van Utrecht is verdwenen. Signalement. J. F. werd op 8 mei 1942 in Keulen Muelheim geboren. Zijn signalement is: lang 1.70 meter, brede schouders, opvallend slanke heupen, donker blond achterover gekamd haar, don kerbruine ogen, zware wenkbrauwen grote handen en een gebruind ge zicht. Hij is gekleed in een rood-wit- blauwe pullover, een rood hemd met zwarte noppen en een zwarte spijker broek, hij rijdt op een bromfiets merk „Zuendapp" met achter op het spatbord het verzekeringsken teken 379 MTM. Het slachtoffer van de aanslag, de heer Nederhof, is inmiddels geope reerd. Vorige week mocht hij het ziekenhuis verlaten. Van bouwdoos tot standbeeld in München Men neme, een hoofd en twee armen, een romp en twee benen en zette zijn standbeeld in elkaarDe foto toont het opbouwen van een stucco-model voor een beeld van koning Lode wijk n te München. Het model zal blijven staan tot men voldoende kritiek van pers en publiek zal hebben, waarna besloten zal worden het beeld al of niet in brons te gieten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10