De Tour leverde gisteren een teleurstellende étappe over de Tourmalet y/ PECH achtervolgt weer de Ned. renners DAG- en PLOEGEN- KLASSEMENT MAANDAG 6 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT Belg Janssens winnaar, Daan de Groot en Jempie Schmitz uit de strijd De 2113 meter hoge Tourmalet heeft steeds heftiger op de pedalen. Vijf kilo- niet de verwachte opmars in het alge- I meter onder de top werden de twee meen klassement van de favorieten ge- i Fransen definitief afgeschud, bracht. Integendeel, door een gewaagde Inmiddels had zich ook in de voorste vroege aanval van een elftal renners, gelederen het een en ander afgespeeld, die aan de voet van de berg een voor- Aanvankelijk had Gerard Saint de lei- sprong van 17 min. hadden veroverd, i ding genomen met Desmet, Privat, Jans- raakten de grote heren verder achter op sens en Mah,4 vlak op de hielen Drie de gele trui, die nu de ranke schouders kilometer voor de top kon Saint niet van de Regionaal Michel Vermeulin meer en zijn plaats werd overgenomen siert. Rivière, Anquetil en Baldini loren in deze teleurstellende étappe bij na 9 min. op de eerste plaats. Gaul en Bahamontes, die gezamenlijk op de overige concurrenten een winst van 1 min. en 24 sec. boekten, verloren in feite in het klassement dus nog min. De Nelux-ploeg had een slechte dag. Daan de Groot kwam na de tweede ra- vitaill'ering aan de voet van de Tour malet ten val en moest op advies tourdokter Dumas de strijd staken. Daarvoor al had Jampie Schmitz, ten gevolge van een twee dagen geleden opgelopen spierscheuring, de bezemwa gen opgezocht. Na Charly Gaul werd Piet Damen, die gelijk met Baldini, Anquetil en Bo- *bet de top van de Tourmalet had be reikt, maar in de afdaling ruim 2 min. op hen verloor, de best geplaatste Ne- lux-man. Een bijzonder goede beurt maakte onze nieuweling Bram Kool, die in de bergen goed uit de voeten blijkt te kunnen komen. Hij bereikte 18 min. en 20 sec. na de Belg Desmet nu lei der in het bergklassement de top van de Col, stortte vervolgens als een ko meet naar beneden en won in de afda ling 2 min. terug. Ondanks het verlies van de gele trui Eddy Pauwels werd op 10 min 52. sec. gereden waren de Belgen toch de grote triomfators in deze étappe. Want achter Vermeulin bezetten Des met, Hoevenaers en Janssens de tweede tot en met de vierde plaats, waardoor de mannen van Jean Aerts een behoor lijke wipst in het algemeen ploegen- klassement boekten. Bovendien konden de Belgen, dank zij Marcel Janssens, hun eerste étappezegen vieren. Na twee mislukte ontsnappingspogin gen kort na het vertrek uit Bayonne sloegen na 35 km. elf renners hun slag. Desmet, Privat, Bruni en Gauthier ont snapten uit het luierende peloton net op het moment, dat de bewolking brak en de zonnestralen wederom een snik hete dag beloofden. Marigil, Janssens, Mahé, Vermeulin en Bono sloten zich bij de vluchters aan, gevolgd door Hoe venaers, Favero en Gerardin. Bruni zag niet veel in de poging en liet zich te rugvallen. Wat zou hij later een spijt hebben gehad.... want de kopgroep werkte uitstekend samen en sloeg alle tegenaanvallen met succes af. Dwars door het voorportaal van de Tourmalet in de zacht glooiende uitlopers van de Pyreneeën, werd het gat tussen de kop en het peloton steeds groter. Na 40 km. in Navarreux, het ideale oord voor de sportvisserij op zalm in de snelstromende beken, was het al 3 min. 50 sec. Bij de eerste ravitaillering in Oloron-St.-de-Marie (96 km.) waren er 4 min. bij gekomen en nog altijd dacht iedereen, dat de vlucht op de lange be klimming van de Tourmalet zou stran den. De vluchters hadden echter andere plannen. Slechts indien hun voorsprong zoveel' mogelijk zouden kunnen vergro ten, hadden zij een kans om de khm- geiten op de Tourmalet voor te blijven. En evenals in de eerste negen vlakke étappes was het ook nu weer de onder linge angst tussen Gaul, Bahamontes, Rivière, Baldini en Bobet, die de kop lopers in de kaart speelden. Want toen aan de voet van de Tourmalet het ver schil tot 17 min. was gegroeid, hadden zelfs de meest befaamde klimmers geen schijn van kans meer om die achter stand nog te overbruggen. En terwijl in de kopgroep het kaf van het koren op de lange beklimming naar de top werd gescheiden, opende Bahamontes na 194 km., kort nadat Daan de Groot zijn toureinde had beleefd, het offensief. Charly Gaul sprong mee aan het wiel van de Spanjaard, die veel last had van de hitte. Aanvankelijk konden ook Ri vière en Annaert bij de twee bergko ningen blijven, maar naarmate de stij gingen zwaarder werden, kwam er een duidelijk verschil tussen de eerste en de laatste twee. Terwijl Bahamontes en Gaul licht als veertjes naar boven dansten, stampten Rivière en Annaert" Nog voor de eerste bergétappe vielen de tourrenners ten offer aan de „étappe van de dorst": een tocht door Frankrijk onder een laaiende zon, die iedere be weging haast teveel maakte, vandaar ook, dat iedere dorpspomp prompt om zwermd werd door verhitte en dorstige der (Fr.)_z.t.; 49. Kool (Nelux) die dankbaar door Desmet. Ook Mahé moest lossen en verloor in de laatste 2 km., voor het hoogste punt van de col, nog een mi nuut. Desmet kwam als eerste door met Privat aan zijn wiel. Janssens lag op de derde plaats met een achterstand van 10 sec., Mahé op 1 min., Vermeulin op 1.26, Saint op 1.45, Hoevenaers op 2.07, Bono op 2.45, Marigil op 3.38, Gauthier al op 8 min. 4 sec. en Favero was ver teruggevallen. De duizenden boven op de col werden echter pas goed enthousiast, toen Baha montes en Gaul achter elkaar na Gau- naert alleen op 13 min. 47 sec. en toen volgde op 14 min. 51 sec. een grote groep met Baldini, Anglade, Bobet, An quetil, Adriaenssens, Brankart, Pau wels en Piet Damen. De andere leden van de Nelux-ploeg hadden nog grotere achterstanden. Ern- zer lag al op 16.42, Van den Borgh, die 's morgens weer geen hap eten door zijn keel had kunnen krijgen, met Bol- zan op 17.51, Bram Kool op 18.20, Ger- rit Voorting op 19.08, Kersten en De Jongh op 19.15 en Piet van Est sloot de rij met Graczyk op 21 min. en 5 sec. In de afdaling, waarop de wegen aan deze zijde lang niet zo slecht zijn als die aan de andere kant van de berg, verloren Gaul en Bahamontes, die er voor bekend staan, dat zij bij het naar beneden suizen de remmen bijna niet loslaten, een kostbare halve minuut op Rivière, die bergafwaarts door Bal dini, Anquetil en Bobet werd achter haald. Ook Desmet en Privat hadden hun voorsprong van de top niet kunnen handhayen. Zij werden ingelopen door Janssens, Mahé en Vermeulin. Janssens, die in de beklimming al bewezen had uit het goede hout gesneden te zijn door tot driemaal toe een opgelopen achterstand geheel in zijn eentje weer goed te maken, zette in het door_zijn geneeskrachtige bronnen bekende Vier renners staakten in het verloop van de tiende étappe de strijd. Het wa ren Durlacher (Int. ploeg), Van Ton- gerloo (België) en de leden van de Ne- luxploeg Schmitz en Daan de Groot. Gerard Saint, die nog net op tijd bij de beslissende ontsnapping wist te ko men en daarna veel bijdroeg tot Hfet slagen van de vlucht kreeg de erenaam „animateur du Tourmalet" en de prijs voor de strijd lustigs te renner. Hij kreeg 48 pnt voor Desmet (41 pnt) en Privat i (16 pnt). Het algemeen klassement luidt nu: 1. Saint 90 pnt; 2. Van Est 73 pnt; 3. El liott 72 pnt; 4. Queheil'le 69 pnt; 5. An glade 66 pnt. De Belg Van Tongerloo, die in de étappe van zondag tweemaal ten val was gekomen en bij de afdaling van de Tourmalet weer een val maakte, ten gevolge waarvan hij de strijd moest sta ken, kreeg de dagelijkse premie voor de meest ongelukkige renner. De renners Bleneau en Pipelin werden beboet met 2500 francs en 30 strafseconden, omdat zij zich hadden laten gangmaken. Braziliaanse Bueno Wimbledonkampioene Muretv7 V^ïartres-T. Egl «w^StMartory thier op 11 min. 32 sec. doorkwamen. nères-de-Bigorre de kroon op zijn werk. Zij hadden in de beklimming 5Va min. I Op de Allee-Jean Jaurès putte hij voor van hun achterstand teruggewonnen, het laatst in zijn diepe reserves en Rivière kwam in gezelschap van Man- J snoepte hij sprinter Reneé Privat de zaneque op 13 min. 37 sec. door, An- étappe-zege af. tsMCWIHaga De Belgische renner Janssens, die de tien- Je étappe van de tour leeft gewonnen. Etappe-klassement Het klassement van de tiende étappe, een rit over 235 km. van Bayonne naar Bagnères de Bi- gorre, waarin onder meer de Tourma let was opgenomen, luidt: 1. Janssens (België) 6 uur 23 min. 33 sec. (met bon. 6.22.33); 2. Privat (Fr.) 6.23.33 (met bon. 6.23.03); 3. Mahé (West Zuid West) 4. Vermeulin (Parijs Noord Oost) z.t.; 5. Desmet (België) z.t.; 6. Saint (West Zuid West) 6.25.29 op 1 min. 56 sec.; 7. Hoevenaers .(België) 6.26.21 op 2 min. 48 sec.; 8. Bono (Italië) 6.28.17 op 4 min. 44 sec.; 9. Marigil (Spanje) .t.; 10. Gauthier (Centraal Zuid Frank rijk) 6.31.08 op 7 min. 35 sec.; 11. Ba hamontes (Spanje) 6.34.42 op 11 min. 9 sec.; 12. Gaul (Nelux) z.t.; 13. Baldini (It.) 6.36.06 op 12 min. 33 sec.; 14. An glade (Centr. Z. Fr.) z.t.; 15. Bobet (Fr.) z.t.; 16. Annaert (Parijs N.O.) z.t.; 17. Robinson (Int. ploeg) z.t.; 18. Man- zaneque (Sp.) z.t.; 19. Anquetil (Fr.) 20. Graf (Zwits/Dld) z.t.; 21. Ri vière (Fr.) z.t.; 22. Brankart (België) 6.38.15 op 14 min. 42 sec.; 23. Dotto (Centr. Z. Fr.) z.t.; 24. Adriaenssens (Belg.) 6.38.16 op 14 min. 42 sec.; 25. Huot (Centr. Z. Fr.) 6.38.23 op 14 min. 50 sec.; 26. Damen (Nelux) z.t.; 27. Pauwels (Belg.) z.t.; 33. Geminiani (Fr.) 6.39.15 op 15 min. 42 sec.; 34. Ro- bic (Parijs N.O.) z.t.; 38. Ernzer (Ne lux) 6.39.15; 42. Darrigade (Fr.) z.t.; 45. Bolzan (Nelux) z.t.; 47. Hassenfor- s.t.; 51 water genoten. z.t.; 69. De Jongh (Nelux) z.t.; 81. fen Est (Nelux) 6.44.1784. Graczyk (Fr.) z.t.; 97. Kersten (Nelux) 6.47.06. Algemeen klassement: 1. Vermeulin 55.15.58; 2. Desmet 55.17.15 op 1 min. 17 sec.; 3. Hoevenaers 55.18.20 op 2 min. 22 sec.; 4. Janssens 55.22.45 op 6 min. 47 sec.; 5. Gauthier 55.22.48 op 6 min. 50 sec.; 6. Bono; 7. Saint; 8. Pauwels; 9. Anglade; 10. Mahé; 11. Privat 12. Ri vière; 13. Annaert; 14. Baldini; 15. Ba hamontes; 16. Gaul 55.29.23 op 13 min. 25 sec.; 17. Adriaenssens; 18. Anquetil; 19. Manzaneque; 20. Cazal'a; 23. Bobet 25. Brankart; 39. Darrigade; 40. Ernzer 55.41.53; 41. Damen 55.42.40; 43. Bolzan 55.43.20; 45. Hassenforder; 46. Favero 54. Voorting 55.44.52; 56. Van Est 55.45.28; 57. De Bruyne; 59. Kool 55.46.09; 62. De Jongh 55.46.27; 69. Van den Borgh 55.47.18; 72. Kersten 55.47.48; 74. Forestier; 75. Robic. Ploegenklassement: 1. België 19 uur 12 min. 27 sec.; 2. West Zuid West ploeg 19.29.29; 3. Frankrijk 19.35.15; 4. Parijs Noord Oost 19.38.02; 5. Spanje 19.39.05; 6. Italië 19.43.38; 7. Centraal Zuid Frankrijk 19.45.29; 8. Nelux (Gaul, Da men, Ernzer) 19.52.50 9. Zwitserland- Duitsland 19.54.56;; 10. Internationale ploeg 19.58.26. Algemeen ploegenklassement: 1. Bel gië 165.58.20; 2. Parijs Noord Oost 166.21.56; 3. Frankrijk 166.26.01; 4. Cen traal Zuid Frankrijk 166.26.12; 5. West Zuid West ploeg 166.31.03; 6. Spanje 166.32.48; 7. Italië 166.34.30; 8. Zwitser- land-Duitsland 166.46.47; 9. Nelux (Gaul Ernzer, Damen) 166.53.56; 10. Interna tionale ploeg 167.08.16. Grote bergprijs Na de beklimming vande Tourmalet in de tiende étappe ziet het klassement van de grote Berg prijs, waarvoor tot dan slechts de Col du Bussang (1ste étappe) en de Muur van Geraerdsbergen (3e étappe) telden, er als volgt uit: 1. Desmet 10 pnt; 2. Privat 9 pnt; 3. ex aequo: Janssens, Saint en Vermeulin allen 8 pnt; 6. Mahé 7 pnt; 7. Hoevenaers 6 pnt; 8. Bono 5 pnt; 9. Marigil 4 pnt; 10. ex aequo: Gauthier, Pauwels en Bergaud allen 3 pnt; 13. Picot 2 pnt; 14. Cardoso 1 pnt. De grootste prestatie bij de interna tionale wielerwedstrijden, die gister middag voor ongeveer zes duizend toe schouwers in het sadion de Goffert zijn gehouden, leverde de jonge Leo van der Meulen uit Badhoevedorp, in de wedstrijd voor amateurs met motor- gangmaking. Na veertien van de ze ventig te rijden ronden (totaal 30 km.) had hij reeds het hele veld gedubbeld. Zijn voorsprong breidde hij uit tot drie ronden en toen hij finishte, stond er de voortreffelijke tijd van 27 min. 14 sec. op de chronometers, waarmee hij ruim twee minuten sneller was dan Wier stra, die de eerste manche bij de profs over dezelfde afstand won in 29.50. De uitslag van de amateurwedstrijd achter grote motoren, die gold als selectie voor de komende wereldkampioen schappen, luidt: 1. L. v. d. Meulen (Bad hoevedorp) achter Merkens, 30 km. in 27 min. 14 sec.; 2. A. Romein (Den Haag) achter v. d. Bosch, bp 3 ronden; 3. B. Hoogenboezem (Vaassen) achter Beets, op 4 ronden; 4. F. Huizinga (Amstelveen) achter Van Roey, op 6 ronden. De Nederlanders Wierstra en Vrees wijk overheersten in de internationale wedstrijd achter grote motoren voor professionals, die werd verreden in twee manches. Degene van de buiten landers, die hen nog enige tegenstand had kunnen bieden, de Duitser Willy Franssen, liet verstek gaan en zijn plaatsvervanger, zijn landgenoot Dö- necke, bleek van aanzienlijk mindere klasse. De eindstand: 1. Wierstra 3 pnt; 2. Vreeswijk 4 pnt; 3. Marsell 5 pnt; 4. Braat 8 pnt; 5. Reyns 8 pnt; 6. Dönecke 10 pnt. Van de 14 amateurs, die aan de sprintwedstrijd deelnamen, bereikten Gerritsen (Amsterdam), Paul (Den Haag), de Graaf (Rotterdam) en Van der Pauw (Den Haag) de finale, die in één rit werd verreden. Deze finale werd een grote teleurstelling; want ter wijl de drie favorieten, Gerritsen, Paul en De Graaf, elkaar angstvallig in de gaten hielden en voor elkaar geen duimbreed wilden wijken, liet Van der Pauw zich hoog uit de bocht vallen en ver voor de anderen reed hij onbe dreigd naar de overwinning. Zijn tijd over de laatste twee honderd meter: 16.2 sec. Een afvalrace voor amateurs werd gewonnen door Paul vóór De Graaf en tenslotte zegevierde Peerenboom (Landsmeer) in een tijd van 5 min. 36 sec. over de Delftenaar Ribbelink in een achtervolgingswedstrijd over 4.5 km. De voorsprong van Peerenboom bedroeg honderd meter. De Ronde van Oostenrijk voor ama teurs is gewonnen door de Oostenrijker Stefan Mascha. Het eindklassement: 1 Mascha (Oost.) 33.36.57; 2. Goossens (B.) 33.43.43; 3. Kaure (Oost.) 33.44.44; 6. Ma liepaard 33.53.04; 12. Enthoven 34.02 06 Het ploegenklassement werd gewonnen door Oostenrijk, België bezette de twee de plaats. li^leRon^ê rijden 120 fietsen mee indeRonderfjdenca 250auto's mee In de Ronde rijden ca 80motoren mee lndeRonderijden30 gendarmes mee In de Ronde rijden ca. 20merken fietsen me^ PeRondeverbruiktto- taalca2l50001.benzine Het damesenkelspel van de Wimble - donkampioenschappen is gewonnen door de Braziliaanse Maria Esther Bueno. In de eindstrijd versloeg zij de Amerikaanse Darlene Hard met 64 63 waarna zij moe, maar dol gelukkig de fraaie trofee aan haar publiek mocht tonen. JOHANSSON WEER THUIS. Ingemar Johansson, de Zweedse zwaargewicht, die in New York zo'n sensationele overwinning behaalde op Floyd Paterson en daarmee de wereldtitel In het zwaargewicht ver overde, is zaterdagavond in Göte- borg, zijn woonplaats teruggekeerd. Van het vliegveld, dat enkele kilo meters buiten de stad is gelegen, werd de nieuwe wereldkampioen door een helicopter naar het Nya Ullevi stadion gebracht, het ultra moderne stadion van Göteborg. Meer dan 20.000 supporters verwel komden de populaire Zweed, die zijn aanhangers tot groot enthousias me bracht, toen hij zei, dat hij dacht ook de revanche-wedstrijd tegen Pat terson wel te zillen winnen, „indien er tenminste niets onverwachts ge beurt". In een interview verklaarde Jo hansson later, dat hij onmiddellijk zijn training zal hervatten om in goe de conditie te zijn voor het tweede gevecht, dat hij met de Amerikaan zal leveren. In grote witte bedden, in een heerlijk koele kamer van het Pavilion l'Arrey, het klei ne ziekenhuis van Bagnères— deBigorre, lagen zondag avond twee slachtoffers van de eerste bergetappe van de Tour. Daan de Groot en de Belg Guillaume van Tonger loo. Samen met Jempy Schmitz en de Oostenrijkei Richard Darlacher zijn zij van de deelnemerslijst van de Tour anno 1959 afgevoerd. De Luxemburger Schmitz had al enkele dagen last van een spierblessure en na on geveer 65 km n deze etappe ging het niet meer met Jempy Daan de Groot en de Vla ming van Tongerloo waren er erger aan toe. De lange Amsterdammer had zware hoofdpijn en hij had mc ite met spreken. Langzaam en hortend kwam het eruit: „Ik ben gevallen, maar dat is alles wat ik weet. Ze zeggen dat ik tweemaal ben gedui keld. Ik weet er niets van. Dat ik nou juist in de Pyre neeën moet uitvallen! Het is zo'n eind met de trein naar Amsterdam. Maar goed, als ik eerst dit bed maar weer uit ben". Daan keek met een achterdochtige blik naar het ploegleiderswagen heeft ge kregen en toen weer verder is gegaan, maar het is Jean Goldschmidt wel opgevallen dat de ongelukkige Nederlan der, die tegen de zin van de Luxemburgers in de Nelux- ploeg was opgenomen, nogal onzeker stuurde. Plotseling klonk de kreet door radio tour: „Attention, attention, 'n Nederlander is gevallen. „En tourdokter Dumas werd on middellijk naar de oranjeman gedirigeerd. Hij vond hem bewusteloos aan de kant van de weg, voorover liggend met een arm gebogen onder het hoofd. Hij was niet gewond Het was wel duidelijk: deze renner mocht niet verder fietsen. Daan had het trou wens niet gekund, want pas in het ziekenhuis van Bag nères is hij weer tot bewust zijn gekomen. lichte hersenschudding, maar de oorzaak is zonder twijfel een zonnesteek". De arts van de ronde acht te het waarschijnlijk, dat de Groot niet eerder dan dins dag of woensdag de reis naar huis zal kunnen aanvaarden Het zijn de spijtige inciden ten, die in elke ronde plaats vinden, maar het rennersvak is nu eenmaal een hard en meedogenloos vak. De Neder lander heeft in elk geval geen ernstig letsel opgelopen en dat is de hoofdzaak. heleboel van die waaghalzen zo verleide ijk, dat zij er niet over piekerden om af en toe wat af te remmen. Ik zag Fredje de Bruyne met dat grote tandwiel voorop voorbij komen, hij reed denlc ik wel 90 tot 100 kilometer per uur Ik riep nog: Fredje, wat doe je nou, .noet je soms winnen? En dan zit zo'n man al op 'n minuut op zeven, acht, moet je weten. Stel je eens voor wat er gebeurt als met zo'n snelheid een voorband klapt". Gerrit rilde ervan. Welnu, de voorband van Van Tongerloo heeft het ge houden, maar in zijn voorwiel zat een kleine slag. De man uit Meerle bij Antwerpen wisl dat, maar hij zette zijn zelf moordafdaling voort. In een fataal moment klapte het wiel dubbel en de doldrieste Belg schoot voorover met het ge zicht in de kleine scherpe steentjes. Slecht plaveisel. Behalve Daan de Groot hebben nog meer Nederlan ders kennis met het hier en daar slechte plaveisel ge- toestel naast zijn bed, waar mee hem, via een slangetje en een naald in de linkerarm 'n anti-schock middel werd toe gediend. Het is niet helemaal dui delijk, wat er precies is ge beurd. Volgens Jaap Kersten j die kort na de tweede ravi- I taillering in de eerste slin- gertende stijgingen van de 1 hellingen van de Tourmalet met Martin van den Borgh in de buurt van de Groot reed, heeft Daan even het achterwiel van één van bei den aangeraakt en heeft toen zijn balans verloren. Vast staat, dat de Groot na een val een nieuw wiel van zijn „Ik kan er maar één ver klaring voor geven", vertelde dokter -umas ons, toen hij zijn patiënten op kamer 4C kwam opzoeken. „De Groot is het slachtoffer geworden van een zonnesteek, en wan neer het zo is, dat hij een andere fiets heeft geraakt dan is dat er toch niet in de eerste plaats de oorzaak van dat hij hier nu ligt. Waar schijnlijk is cr sprake van een geen enkele zorg, maar zijn gela. c is ernstig geschonden Hij was een van die renners die zich, waarschijnlijk door de warmte, niet meer besef fend welke risico's zij na men, na het passeren van de top van de Tourmalet als een kogel het dal in lieten rol len. Gerrit Voorting vertelde erover, terwijl hij in zijn ho tel op zijn massagebeurt stond te wachten: „Ik heb z< voorbij zien vliegen als gek ken. De mooie lange stukken in de afdaling waren voor een maakt. Kersten en Van den Borgh onder andere, maar het is voor hen goed afgelo pen. Dat wil zeggen, in licha melijk opzicht, want de ach terstand van de strijders van het oranjelegioen was bijzon der groot. Met uitzondering van Charly Gaul en eigenlijk ook van onze eigen Pietje Damen, die weer goed klom kwamen onze landgenoten met grote achterstand over de col, waar van f bet eerste krieken van de dag weer vele f 'zenden iet auto's en bus sen narr boven gebracht met tenten en picknickman den 'n plaatsje hadden ge zocht.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7