S)e ftzidóeSoti/fca/rit Indonesië teruggekeerd tot de dictatuur Soekarno en delen de Parlement naar huis Nasuiion macht Duel in Argentinië Tolbomen de grens verdwenen op van Saarland De moordenaar in de bergen Ben Goerion treedt af Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 6 JULI 1959 50ste JAARGANG Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. President Soekarno heeft zondag voor een juichende duizendkoppige menigte bij het vrijheidspaleis in Djakarta bekend gemaakt, dat hij de grondwetgevende vergadering heeft ontbonden en gelast heeft terug te keren tot de revolutionaire grondwet van 1945 (waarbij hij in feite dicta toriale macht krijgt). Hij beval voorts de vorming van een voorlopige raad gevende volksvergadering om de grondwetgevende taak van de ont bonden constituante over te nemen. Bjoeanda's kabinet heeft zijn ont slag aangeboden, doch zal op verzoek van Soekarno de lopende zaken voor lopig afhandelen. Soekarno zei, dat het decreet, waar bij de vergadering wordt ontbonden, volgt op het besluit van de meerder heid der leden om geen zittingen meer bij te wonen. Hij doelde op ver klaringen van de nationalisten, com munisten en een aantal kleine par tijen, dat zij de vergadering alleen zouden bijwonen om over de ontbin ding te spreken. De president verklaarde verder, dat hij, met de steun van de meerder heid van het Indonesische volk, ver- De voormalige vice-president van Argentinë Isaar Rojas en de afge vaardigde Roberto Galeano hebben zaterdag geduelleerd. Zij vuurden tweemaal op elkaar met pistolen, maar geen der schoten trof doel, omdat zij niet op elkaar mikten, teneinde zonder kwetsuren toch de eer te redden. Rojas, admiraal b.d., die in de Ar gentijnse politiek de bijnaam „de zwarte mier" heeft, was er door Ga leano van beschuldigd een „lakei" te zijn van ex-dictator Juan Peron. Hij daagde Galeano, oud-lid van het Ar gentijnse Olympische pistoolschut- tersteam, uit tot een duel. Galeano is lid van Frondizi's radi cale partij. De beide mannen schoten van een afstand van twintig meter op elkaar. Het duel had plaats op een afgelegen landgoed buiten de hoofdstad. Nadat twee schoten gelost waren, werd het duel afgelast, omdat politie gezien zou zijn. In katholieke kringen in Buenos Aires verklaarde men, dat admiraal Rojas en zijn tegenstander door hun duel automatisch geëxcommuniceerd zijn. De r.-k. Kerk is zeer streng op dit punt. De excommunicatie treft ook de getuigen, o.w. de in Buenos Aires zeer bekende advocaat Palacois, en de journalisten en fotografen die het duel bijwoonden, aangezien zij toe schouwers zijn geweest zonder te pro beren het duel te verhinderen. plicht is de enige weg te volgen waar langs de staat kan worden gered. Het Indonesische leger heeft mee gedeeld, dat het meer zetels in het nieuwe kabinet wenst. Het zei, dat het paraat is om tegen alle ordeversto ringen op te treden. De staf-chef van het Indonesische leger, Nasution, heeft in een dag order het leger opgedragen de staats- en de openbare veiligheid te waar borgen. Het kabinet heeft zijn twee-en-een kwart-jarig bestaan zondagavond be sloten met een bijeenkomst van twin tig minuten. De woordvoerder van het leger, majoor Harsono, deelde op een pers conferentie medej dat het verbod in zake politieke activiteit van kracht zou blijven. De centrale raden van de partijen zouden op dit ogenblik bij een mogen komen, maar zij mogen niet zonder toestemming openbare bekendmakingen uitgeven, zo zei hij. Vaticaans schilderij vervalsing Heftrucks bestreden elkaar op de Dam Afscheid van de Franse francs Zondagnacht om 12 uur precies zijn de tolhekken tussen Saarland en Saargebied binnen. Zij vervoerden West-Duitsland opengegaan en isjo.m. auto's televisietoestellen, er waren er in totaal ongeveer 20 gaf de plaatselijke bevolking zon dag afscheidsfeestjes voor de Franse douane-ambtenaren. Kort na middernacht reden er honderden vrachtauto's en lange goe derentreinen uit West-Duitsland het Saarland economisch met West- Duitsland verbonden. Het verkeer kon zijn weg vervolgen zonder doua ne-onderzoek. Op de grens bij Eichelscheid hielp de premier van Saarland, Roeder, bij het oriïhoog halen der rekken. Hij zei: „Mogen alle nog bestaande gren zen, die ons vaderland nog verdeeld houden, eens verdwijnen en moge de dag niet ver zijn, dat alle grenzen in Europa verdwijnen". Vóór het ophalen van de slagbomen, waarbij circa 5.000 mensen tegen woordig waren, had Roeder de laatste tien Franse douane-ambtenaren, die nog achter waren gebleven in het ge bied, een afscheidsdiner aangebo den. Op verscheidene grensposten tus sen Saarland en West-Duitsland Oostenrijkse en Italiaanse politie werken samen in de jacht op de moordenaar, die donderdag in het Oostenrijks-Italiaanse alpengebied 'n Britse toerist doodschoot en een an der ernstig verwondde. Twee herders hebben gisterochtend de man in de buurt van de grens ge zien, de politie neemt aan dat hij naar Italië tracht te ontsnappen. Helikopters en -politiepatrouilles be waken alle passen en het gehele grensgebied is in alarmtoestand; ook de bewoners van eenzaam gelegen berghutten letten scherp op iedere eenzame reiziger. De man is een opvallende verschij ning, zijn ogen hebben een vreemde, starende blik, en hij heeft geen bagage bij zich. Het is mogelijk dat zijn geestesvermogens gestoord zijn, Er was geen enkele aanwijsbare re den voor zijn schietpartij. kasten, dameskousen, tomaten roomkaas. Nog deze week zullen de Saarlan- ders hun franken inwisselen tegen marken (voor één miljoen fr. krijgt men 8.507 marken). De benzine zal goedkoper worden. Tabaksartikelen, cognac en nog enkele andere goe deren zullen echter duurder worden. Om zich hiertegen te dekken heb ben vele Saarlanders voor het begin van de volledige economische een wording met West-Duitsland tegen voordelige prijzen Franse televisietoe stellen en ijskasten gekocht. Zoals bekend zijn West-Duitsland en het Saargebied al sinds 1957 politiek ver enigd, nadat na een volkstemming in 1955 gebleken was, dat de Saar landers weer aansluiting bij Duits land wilden. Het Saargebied is een van de rijk ste kolen- en staalgebieden van Europa. Brand op zee Zondag is brand uitgebroken op het Belgische vrachtschip „Anvers" in de Golf van Mexico. De meeste le den van de uit circa 34 personen be staande bemanning zijn in de redding boten gegaan. Zeven schepen haastten zich naar het schip, dat op 10 km afstand van Cameron, Louisiana, voer. De be-j manningsleden in de reddingboten konden worden opgepikt; zij werden naar Cameron gebracht. Een woordvoerder van de Ameri kaanse kustwacht deelde mede, dat opvarenden van een kotter aan boord van de „Anvers" waren gegaan om te helpen de brand te bestrijden. Een machinist van het vrachtschip, Frank Nagels, zei, dat hij en een an der bemanningslid de enige gewon den waren. Hun verwondingen zijn niet van ernstige aard. De kapitein en een vijftal mannen waren aan boord gebleven om het vuur te be strijden. Nederlands ambassadeur bij maarschalk Tito Eén van de beroemdste schilderijen van het Vaticaan, „Het mystieke hu welijk van de H. Catherina", blijkt niet van Murillo te zijn, maar een vervalsing. Toen het doek onlangs werd schoon gemaakt, ontdekte men onder ge noemde voorstelling een landschap, dat omstreeks 1600 moet zijn geschil derd. Voorts werd geconstateerd, dat minstens honderd jaar later het doek moet zijn overgeschilderd. Aangezien Murillo in 1682 overleed na verschei dene jaren niet gewerkt te hebben, kan deze meester de .huidige voorstel ling niet hebben geschilderd. Volgens deskundigen moet degene, die dit wel gedaan heeft, de tech niek van Murillo uitstekend hebben beheerst. Hij ontleende zijn figuren aan een schilderij in de Capucijner- kerk te Cadiz, dat waarschijnlijk het i echte doek van Murillo „Het mystie ke huwelijk van de H. Catherina" is. Het schilderij in het Vaticaan had koningin Christina van Spanje in het midden van de vorige eeuw aan Paus Pius IX geschonken. Het kreeg een j ereplaats in het Vaticaan, waar het I door duizenden werd bewonderd. Premier David Ben Goerion van Israël heeft zondagavond zijn ontslag aangeboden na moeilijkheden in zijn coalitieregering over zijn voorstel om wapens ter waarde van tien miljoen gulden aan West-Duitsland te leve- ren. Na een onderhoud van veertig mi nuten met president Ben Zwi zei hij echter aan verslaggevers:: „Tot mijn spijt zal ik premier en minister van defensie moeten blijven in dezelfde regering, die een interim-regering zal zijn De 72-jarige in Polen geboren re geringsleider had gedreigd* te zullen aftreden, tenzij de vier ministers, die tegen het besluit inzake de wapenle verantie stemden, zouden heengaan. Het kabinet had besloten het aftre den van deze ministers te eisen. Toen Ben Goerion zijn ontslag in diende, verwachtte men, dat hij zich zou terugtrekken en het aan een par tijg;enoot zou overlaten om als waar nemend premier van een zakenkabi net het land te leiden tot de nieuwe verkiezingen, die volgens plan in november gehouden zullen worden. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Joegoslavië, mr. S. G. M. van Voorst tot Voorst, heeft dezer dagen op het eiland Brioni zijn geloofsbrieven aan president Tito aangeboden. We zien de ambassadeur hier (tweede van links) in gesprek met de president (tweede van rechts) tijdens de receptie welke na de overhandiging plaats vond. Links Leo Mates, secretaris-generaal van de president en rechts Sroja Prisja, onderstaats-secre taris van buitenlandse zaken van Joegoslavië. Het verzet in Kerala De Praja socialistische partij in Kerala heeft besloten, dat al haar par tijleden in de wetgevende vergadering en in regeringscommissies hun ontslag moeten indienen „als eerste stap tot het verlammen van het werk der com munistische regering in Kerala". De Praja heeft negen van de 127 zetels in de wetgevende vergadering. Volgens de P.S.P. blijft de regering „constitutioneel de macht in handen houden, zelfs nadat zij het vertrou wen van de bevolking heeft verlo ren." Kardinaal Gracias, de aartsbis schop van Bombay, heeft zondag op een grote bijeenkomst in de basiliek in Bandra bij Bombay verklaard, dat ofschoon de Kerk zich niet graag in politieke activiteit mengt, de in dividuele Christenen niet onbekom merd kunnen blijven over het gebeu ren in Kerala. Zij moeten niet ver geten, dat terugtrekking van het po litieke schouwspel door goede mensen zal bevorderen dat een tirannieke minderheid de belangrijke regerings bevoegdheid alleen in handen neemt. Gered door verslapen In een auto van een Tunesische burger in Rome zijn zondag twee bommen ontploft, waardoor een kind om het leven is gekomen en vijf kinderen en een volwassen voorbij ganger gewond zijn. De auto is ver nield. Het is een wonder dat niet meer kinderen het slachtoffer zijn ge worden, want een grote groep voet balde bij de auto. De Tunesiër zou dertig minuten vóór het tijdstip der ontploffing met zijn auto op reis gaan, maar hij ver sliep zich. Later bleek, dat de eigenaar van de auto de 36-jarige journalist Boul- karouf Taiebe is, die correspondent van verschillende Tunesische bladen is. De eerste edities van de Italiaanse bladen meldden maandag, dat men een vriend van Taiebe in Rome heeft gearresteerd. Voorts zouden drie personen, die maandag door Taiebe van het vlieg veld van Rome zouden worden afge haald, in hechtenis zijn genomen direct na aankomst van het vliegtuig waarmee zy reisden. Op de Amsterdamse Dam werden zaterdagmiddag de traditionele heftruck- wedstrijden gehouden. Onder een brandende zon maten de deelnemers zich met allerlei mogelijke en bijna onmogelijke kunstjes, zoals bijvoor beeld (foto) het ophangen van een emmer water aan een klein haakje. Daan de Groot s toestand ernstiger? De Nederlandse renner Daan de Groot, die gisteren bij een valpartij gewond werd en verpleegd werd in een ziekenhuis te Bagnères de Bigor- re, zou in de loop van de morgen naar Toulouse worden overgebracht. De gezondh idstoestand van de Groot maakt.en grondig onderzoek noodza kelijk en alleen het ziekenhuis te Touious beschikt in deze streek over de daarvoor nodige instrumenten. De Groot heeft een nogal onrustige nacht gehad en dr Dumas, de geneesheer van de .xinde, achtt~ het beter, dat de behandeling te Toulouse wordt voortgezet. De renner zou per hef- schroefvliegtuig worden vervoerd. Dat de Belg van Tongerloo aangaat, die in hetzelfde ziekenhuis te Bagnè res wordt verpleegd, ziju. toestand baart geen enkele zorg. Hij is alleen aan het gelaat verwond. De zestigjarige mevrouw M. Mul der uit Den Haag, die bij de hotel brand te Stalheim in Noorwegen op 23 juni ernstig gewond was geraakt, is vannacht in een ziekenhuis te Os lo overleden. Het aantal doden door deze brand is hiermee tot 25 geste gen. Een groep studenten uit Mos kou gaat in Siberië een onderzoek instellen op de plaats, waar op 30 juni 1908 een meteoriet van naar schatting honderdduizenden tonnen terecht kwam. Er zijn nooit stukken van enige omvang teruggevonden. De Franse omroep heeft zondag als gevolg van een 24-uursstaking van radiotechnici voor hoger loon, slechts grammo 'i onmuziek kunnen uitzenden. Ook de televisie viel on der de staking. Droog weer De Bilt, maandag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het over trekken van een warmte-storing, die de afgelopen nacht en vanmorgen hier en daar onweer veroorzaakte, draaide de wind naar richtingen tus sen noord en west, waardoor koelere lucht van de Noordzee het land be gon binnen te stromen. De ludhtd'-uk is vanmorgen weer snel gaan stijgen, hetgeen samen hangt met het snel naderbij komen van een nieuw hoge drukgebied, af komstig van het zeegebied tussen de Azoren en de Golf van Biscaje. Mor gen blijft het weer in ons land onder invloed van dit hogedrukgebied met droog en overwegend zonnig weer en gematigde temperaturen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's weer (Meegedeeld door 't K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Droog en overwegend zonnig weer met gematigde temperatu ren. Matige af en toe vrij krach tige westelijke 1 *ind. 7 Juli: zon op 04.28; onder 21.01; maan op 06.12; onder 21.24. Hoogwaterstanden 7 Juli: v.m. 4.13; n.m. 4.37. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 23 C. STOCKHOLM lioht bew. 27 OSLO regen 26 KOPENHAGEN zwaar bew. 23 ABERDEEN onbewolkt 23 LONDEN onbewolkt 34 AMSTERDAM licht bew. 29 BRUSSEL licht bew. 31 LUXEMBURG onbewolkt 29 PARIJS half bew. 35 GRFATOBLE onbewolkt 32 NICE onbewolkt 24 BERLIJN licht bew. 26 FRANKFORT licht bew. 30 MüNCHEN lioht bew. 25 ZüRICH zwaar bew. 29 GENèVE licht bew. 31 LOCARNO onbewolkt 29 WENEN onbewolkt 24 INNSBRUCK onbewolkt 32 BELGRADO zwaar bew. 25 ATHENE onbewolkt ROME licht bew. 32 AJACCIO geheel bew. 25 MALLORCA licht bew. 29 LISSABON onbewolkt 31 Korreltje Wij minachten veel, om ons zelve niet te minachten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1