Politie moest tentbewoners van wegbermen verwijderen Ontploffing vuilnis-auto Tijd kost geld in De invloed van de droogte op de gewassen Clark Gable logeerde Nederland in Zang-testival te Haarlem Man met stoel doodgeslagen Drenkeling uit Indische Oceaan terug naar eiland MAANDAG 6 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 19 De beste wensen voor Endre Papp SNODR Zte advertentie op pagina 4 (Advertentie). In Bern is het proces tegen Endre Papp, die het vorige jaar met een kameraad een aanval heeft gedaan op de Hongaarse ambassade in Zwitser land, begonnen. We zien de 22-jarige Hongaarse vluchteling hier bij het betreden van het gebouw, terwijl een belangstellende hem „veel succes en goede moed" toewenst. Hoe warm het was en hoe druk Hermandad druk in de weer In Bloemendaal is de recreatie- drukte op deze warmste dag van het jaar zo groot geweest als in bijna 10 jaar niet is voorgekomen. Vele tienduizenden bevolkten het strand in Bloemendaal aan zee en het natio nale park de Kennemerduinen. Op de smalle toegangsweg tot dit park ston den in de ochtend enkele uren lang mopperende automobilisten, die alle maal aan cén kleine houten kassa toegangsbiljetten voor zich zelf, hun passagiers en hun auto moesten gaan kopen voor zij konden doorrijden. Hun aantal was zo groot, dat des middags de hekken moesten worden gesloten omdat er in het toch waar lijk niet kleine parkeerterrein geen ruimte meer over was. Evenmin was er voldoende ruimte voor de honder den kampeerders, zodat vele ook buitenlandse toeristen op het smalle weggetje in de lange file met veel oponthoud moesten draaien om terug te keren naar de grote zeeweg. Daar sloegen teleurgestelden reeds zater dagavond op dc bermen hun tenten Meisje sprong in paniek uit hotelraam Een dertienjarig meisje uit Den Haag is zondagmorgen vroeg in pa niek uit een raam gesprongen van een hotelletje aan de Nieuwe Heren gracht te Amsterdam. Het meisje voelde zich bedreigd door een 28-ja- rige West-Indiër, die haar onderdak had verleend op zijn kamer. Zij viel van tien meter hoogte op straat en werd met inwendige kneuzingen aan de borst opgenomen in het Weesper- pleinziekenhuis. Het meisje, Willy E. was lijdende aan epilepsie, hetgeen aanleiding kan zijn tot een zucht tot zwerven. Zij was opgenomen in een Doorgangs huis te Den Haag, waar moeilijk op voedbare kinderen worden geobser veerd. Zij voelde er zich goed thuis en men vond haar daar prettig in de omgang. Niettemin liep zij woensdag samen met een vriendinnetje weg. Ze zwierf enige tijd door de pro vincie en kwam toen in Amsterdam terecht. In de nacht van zaterdag op zondag, ver na het middernachtelijk uur, had zij een ontmoeting met de Westindiër. Om onderdak te krijgen, nam zij zijn aanbod aan om mee naar zijn kamer te gaan. Het hotelletje was in diepe rust toen het tweetal arri veerde en niemand bemerkte iets van hun komst. Toen de man later het meisje wil de aanranden, bood zij hevig verzet. In haar angst klauterde het kind luid gillend uit het raam en liet zich toen vallen. Ze werd in ernstige toestand in hec ziekenhuis opgenomen. De Westindiër, die in ons land nog niet met de politie in aanraking was ge weest, is voorlopig in het politiebu reau Kattenburg opgesloten. op. Zij werden daarvan zondagmor gen voor 9 uur door politie verwij derd. Heddinglbrigade en politie hadden de handen vol met patrouilleren langs de kust, met eerste hulp ver lening en het zoet houden van ruim 100 kinderen, die hun ouders niet terug konden vinden. In de zeer grote drukte die zon dag op het Scheveningse strand heer ste zijn naar schatting van de Haagse politie 350 kinderen zoek geraakt en via de politieposten weer bij hun ouders terecht gekomen. Ern stige ongelukken deden zich niet voor. Slechts eenmaal werd een red ding verricht, doch zonder dat de geredde of de redders in gevaar ver keerden. Ook in Katwijk en Noord wijk wa ren de stranden overbevolkt. Het aantal kinderen dat hier zoekraakte liep in de tientallen. Het zwembad te Leiderdorp was overbevolkt; het zelfde geldt voor alle andere zwem baden, die er rond Leiden te vinden zijn. Bovendien namen velen een koele duik in het water van het Rijn en Schiekanaal of zochten verkoeling onder de schaduwrijke bomen langs de Kanaalweg. Het was warm, maar ook zeer druk. Duizendste vlucht van luchtmiljonair Over de gehele wereld Ir. W. F. M. Rolf von den Baumen, directeur van de N. V. Staalstruy- cken te Haarlem stapte zondag op Schiphol in 't toestel van de Sabena, dat hem naar Brussel bracht. Zo op het oog dus een gebeurtenis, die dagelijks honderden malen plaats heeft, maar voor de heer Rolf von den Baumen bleek het toch iets bij zonders te zijn. Van de zijde van de Belgische luchtvaartmaatschappij kreeg hij namelijk een fraai geschenk aange boden, waarop met forse letters was geschilderd: „ter gelegenheid van uw duizendste vlucht". De heer Rolf von de' Baumen is in 1926 voor de eerste maal in een verkeersvliegtuig gestapt en sedert dien heeft hij 999 vluchten gemaakt, zodat de kleine trip naar Brussel voor hem de duizendste werd. Sinds zijn eerste klucht heeft de Haarlemse ingenieur per vliegtuig de wereld over gezworven en onlangs is hij nog met het nieuwste straal vliegtuig, de Boeing 707 van Pan American naar New York gevlogen. Een fantastische vlucht volgens hem in vergelijking met zijn debuut in 1926, toen zijn „kist" tussen Krefeld en Keulen in een zwaar onweer te recht kwam. Ir. Rolf von den Bau men heeft met deze duizend vluch ten, waarbij hij van tientallen ver schillende luchtvaartmaatschappijen gebruik heeft gemaakt, enkele mil joenen kilometers in de lucht afge legd. C.A.0. Bloembollen- bedrijf goedgekeurd Er waren met het College van Rijksbemiddelaars nogal wat moei lijkheden gerezen over de Collectieve Arbeidsovereenkomst 1959/1960 voor het bloembollenbedrijf. Er is langdu rig over onderhandeld maar nu zijn de moeilijkheden opgelost. Het resultaat van de vele bespre kingen is geweest, dat de voorgestel de lonen enigszins werden gewijzigd, doch dat de prestatietoeslag, die aan vankelijk was bepaald op 2 van het jaarloon, gebracht is op vier procent. ze verdubbeling maakt het mo gelijk de moeilijkheden, die bij de loonbetaling dreigden te ontstaan, te ondervangen, terwijl de extra belo ning voor de arbeiders die in drukke perioden niet in accoord kunnen wer ken, mogelijk blijft. Vanochtend omstreeks halfnegen is met een donderende klap een rol- trommelauto van de reinigingsdienst te Purmerend geëxplodeerd. De ge hele trommel werd van het chassis gerukt en grote brokken ijzer en staal vlogen tot honderden meters i in het rond. Tientallen ruiten spron- gen tot zelfs op een afstand van een kilometer; gevels werden ontzet en auto's en rijwielen werden bescha- i digd door rondvliegende brokken metaal. Een per fiets passerende man werd getroffen door een stuk rond vliegend ijzer en moest met ernstige verwondingen naar het stadszieken huis worden overgebracht. Verder kregen een aantal mensen snijwon- den door wegspringende glasscher- De werklieden die de roltrommel- auto bedienden kwamen met de schrik vrij. De oorzaak van de ex plosie moet worden gezocht in een hoeveelheid carbid die tussen het vuilnis in de trommel is terecht ge komen. Het ministerie van landbouw en visserij heeft een overzicht opgesteld van de invloed van de droogte op de landbouwgewassen in de periode van 20-25 juni 1959. Uit de gegevens, die door de rijks- landbouwconsulenten werden ver strekt, blijkt, dat bij de granen haver en mengteelt (haver met zomergerst) het hard te verduren hadden, maar ook rogge, zomergerst en zomer - tarwe de nadelige invloed van de droogte ondergingen. Ze bleven kort van stro en zullen lage korrelop brengst hebben. Mede doordat op verschillende percelen noodrijpheid optrad. De haveropbrengst zal voor het land als geheel vermoedelijk onge veer 25% lager uitvallen dan nor maal. Van de mengteelt zal de op brengst waarschijnlijk ruim 20% la ger blijken te zijn en van rogge, zomergerst en zomertarwe 15% a 20%. In de bijzonder droge gebieden is de schade uiteraard veel groter. Verschillende bedrijven zullen daar van bepaalde gewassen zeer geringe opbrengst krijgen. Van de peulvruchten zullen de schokkers tegenvallen, de opbrengst zal waarschijnlijk meer dan 20% onder de normale komen te liggen. De stambonen hebben erg veel last van de droogte gehad, maar een nor- malè hoeveelheid neerslag kan hier bij nog veel goedmaken. De schade aan de peulvruchten is in het zuid westen het grootst. Ook het blauw- maanzaad en het vezelvlas uit deze streken hebben meer geleden dan elders. De maanzaadopbrengst zal mogelfjk een kwart lager uitvallen dan gewoonlijk. Het vlas is kort maar gezond. De aardappelen, bieten en uien bleven weliswaar in ontwikkeling achter, maar omdat het tijdstip van oogsten nog vrij ver verwijderd is zal mogelijk een flink gedeelte van de schade ingehaald kunnen worden. Het gevaar is groot dat in de aard appelen bij veel neerslag zg. doorwas optreedt, waardoor glazige aardappels en veel kriel gevormd zouden worden. De bieten staan in het algemeen niet slecht. Met de „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika Lijn is zaterdag morgen de Amerikaanse filmster Clark Gable te Rotterdam aangeko men, hij zal tot dinsdag in ons land blijven op doorreis naar Salzburg en Rome. Naar Salzburg om vakantie te hou den en naar Rome om een film te gaan maken met Sophia Loren, zo vertelde hij in een interview dat hij aan boord de pers toestond. Maar dan ook alleen de pers, voor de tele visie wilde hij niet verschijnen. De reeds na enkele minuten hevig trans pirerende Clark Gable was vergezeld van zijn vrouw Kay Williams een „model" van ongeveer twintig jaar geleden, en haar kinderen, de 10-ja- rige Adolph en de 8-jarige Joan. Deze twee mochten even mee op de foto's en verdwenen met een „Nice to have seen you" weer onder de hoede van nurse miss Johanna Thomas. Clark Gable vertelde dat hij in 1930 begonnen is voor de film te spe len. Gemiddeld maakt hij er één per jaar. Reeds vier maal eerder heeft hij in Europa gefilmd. „Het is er goedkoper" zei hij. Zijn vrouw was hier nog niet eerder geweest. Hij logeert op kasteel Oud-Wassenaar in Den Haag. Dinsdag volgt dan de reis naar Salzburg, waar de filmster voor bijna een maand een huis ge huurd heeft. Begin augustus starten de opnamen voor de film ,Bay of Napels", die tot november zullen du ren. Veel last van „fans" had hij aan boord niet gehad, zei mr Gable. En zo te zien stonden er evenmin op de kade om hem te verwelkomen. Aan boord van de Nieuw-Amster- dam bevond zich ook de regisseur producer-scenarioschrijver Robert Rossen uit Hollywood, die met vrouw en dochter naar Duitsland gaat. Mr Rossen is Academy Award Winner. Hy gaat op vakantie en is tevens op zoek naar (goede) scenarioschrijvers. Erger is het met het gras, dat zich in het voorjaar wel vlot onwikkeld heeft, maar waarvan de groei een poos stil stond, zodat er een gras tekort in verschillende streken is ontstaan. Het gras op de hogere zandgronden had het eerste last, maar ook in de lager gelegen per celen eindigde de groei. De totale melkgift was tot 20 juni j.l. in alle provincies nog hoger dan in 1958 en het vee is rustig gebleven. Het laatste is waarschijnlijk mede een gevolg van de betere drinkwater voorziening vergeleken bij vroeger. MR. HELDERS LID RAAD VAN STATE Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 augustus benoemd tot lid van de Raad van State mr. G. Ph. Helders, oud-minister van Zaken Overzee te 's-Gravenhage. De temperaturen waren er giste ren niet naar om een zangfestival te houden. Niettemin waren in het gemeentelijk concertgebouw te Haar lem ruim twintig koren bijeen om een edele strijd in de zangkunst met elkaar aan te binden. Het festival was georganiseerd met medewerking van het R.K. Stedelijk Gemengd Koor „Haarlem" en werd gehouden onder auspiciën van de R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland. Mede door de ver schrikkelijke warmte stelde het programma nogal zware eisen aan degenen, die van de eerste tot en met de laatste noot wilden blijven luisteren. De jury, bestaande uit Fr. van Amersfoort, Felix de Nobel en Herman Strategier, moest wel stand houden. De heren kregen een zeer gevarieerd repertoire voorgezet van verplichte werken en werken naar vrije keus. Over het algemeen mocht men vaststellen, dat de keuze bevre digend was. De zucht naar klinkende succesnummers, die vaak alleen vuurwerk blijken te zijn, neemt ken nelijk af, en menige vereniging heeft zijn repertoire gemoderniseerd. Van de koren die wij beluisterd hebben, noemen wij de koren uit de omgeving van Leiden. Daar was dan allereerst „Santa Lucia" uit Zoeter- woude, dat wel met bijzondere pech te kampen had. De dirigent was na melijk plotseling ziek geworden en zijn plaatsvervanger kreeg toen tot taak het „Aan Breghjen" van H. P. Keuning te leiden en Palestrina's „Omnes Amici Mei". In het vrije werk kreeg het koor niet de vereiste hoogte te pakken en kwam daardoor Deze slang is een fortuin waard! Het sieraad, een slang, die zowel om de pols als om de hals gedragen kan wordcw, is een van de kostbare inzen dingen op de tentoonstelling van juwelen, die in Londen gehouden wordt. Het sieraad is van goud, rijk bezaaid met diamanten. De prijs?, ongeveer twee en een half miljoen gulden! Maar u weet dan ook, hoe laat het is. tot onzuivere klank. In totaal be haalde het 240 punten en kreeg geen prijs toegekend. In de eerste afdeling gemengde koren zong St. Gregorius uit Lisse. Dit koor kwam met „Lo cus Iste" van Ant. Bruckner zeer beschaafd voor de dag en verklankte het „Cantate Domino" van Hassler met veel gevoel voor nuance en klankverhoudingen. Het resultaat was 343 pnt en een eerste prijs. Tenslotte „Vox Laeta" uit Roelof- arendsveen in dezelfde afdeling. Dit koor gaf een eerste uitvoering in Haarlem van „Isidorus". een compo sitie van Oscar van Hamel. Bijzonder fraai en afgewerkt klonk het „Ex- sultate Justi" van Viadana. Met 387 pnt. kreeg ook dit koor een eerste prijs met lof van de judy. Zondagavond omstreeks half 12 is in een cafetaria in de Lange Kerk straat te Goes ruzie ontstaan tussen een bezoeker van een ca'.Vtaria en de 50-jarige cafetariahouder F. L. De ruzie ontaardde al spoedig in een formele vechtpartij, waarbij stoelen en asbakken als wapens werden gebruikt. Nadat de bezoeker, de 22-jarige betonwerker A. P. uit Goes naar buiten was gewerkt, zette het gevecht zich in de Lange Kerk straat, een straat waar des zater dags en 's-zondags de jeugd uit Goes pleegt te flaneren, voort. De jeug dige A. P. wist een stoel te pakken te krijgen en sloeg daarmee de ca fetariahouder op het hoofd. De vijf tigjarige man viel daarna op straat neer en overleed enkele minuten later. De politie heeft de betonwerker opgesloten. P. zal vandaag voor de officier van justitie worden geleid. De onverstaanbare visser Moham med, die in de Indische Oceaan door een passerend schip is opgepikt en in Rotterdam is afgezet, begon zon dagavond zijn thuisreis naar een van de Maladiven-eilanden. Men zal zich herinneren, dat de visboot van Mo hammed was omgeslagen en dat hij gered moest worden door een pas serende vrachtboot. Men kon hem langen tijd niet helpen, daar er nie mand was, die zijn taal verstaan kon. Tot er in Rotterdam zich een bereis de zeeman aanmeldde, die de taal kon spreken en die het contact tot stand bracht. Onder hoede van een hoofdinspecteur van de vreemdelin genpolitie te Rotterdam vertrok Mo hammed naar Bremen, vanwaar hij aan boord van de „Manipur" via Londen naar zijn eiland zal worden teruggebracht. De Rotterdamse car gadoorsfirma P. van Es betaalt zijn overtocht. Vrouw en twee kinderen van zijn vrouw Kay Williams, een baasd zijn, maar Mohammed heeft voor hen een koffer vol geschenken bij zich, die het geleden leed snel zullen doen vergeten. In de weide achter de boerderij van de landbouwer L. Janssens te Groesbeek, nabij de Duitse grens, zijn vanmorgen omstreeks half vier, tijdens een onweer vijf koeien door de bliksem getroffen. Het waren de vijf beste melkkoeien, waaronder een stamboekdier. Het vee was ver zekerd. Het korte onweer ging ge paard met een hevige slagregen. De beroemde zanger Paul Robeson geeft een recital voor een menigte van tienduizend Britten, verzameld op Trafalgar Square. De toehoorders waren demonstranten, die, onder auspiciën van het Britse vredescomité, betoogd hadden tegen kernbewapening.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10